Ad Paulen over controle in Rome op spierpillen I Oproerige supporters strenger aangepakt Accountants Van Dien Co Gadocha mag land niet uit Jane Holland gaat aan kop Feyenoord verslaat Bayern-M. Eerste zege van badmintonteam Carrière-informatie assistenten-accountant Top bij Oranje tegen Brazilië IN GOEDE RICHTING” „Ik zou nummers „BELANGRIJKE STAP Vultink nog ongeslagen n willen afvoeren” heao (be) havo atheneum of gymnasium WK-VOETBAL OP TV In Engeland en Schotland KUNSTZWEMMEN isfuki 19 (Van onze sportredactie) AM- T Sensationele beslissing Informatiedag ig- :n. Kenmerkend voor Van Dien Co is: De hierboven aangestipte opleidingen zijn: 1970 1972 1974 1971 1972 1971 1970 Het diploma geeft rechtstreeks toegang tot de NIvRA-studie. Je werkt dan zeer gericht aan een in de maatschappij hoog gewaardeerd beroep.* VAN DIEN 4-Co, Afd. Personeelszaken Fizeaustraat 2, Amsterdam-o, 020-91 0111 Op onze kantoren te Amsterdam en Zaandam hebben wij plaats voor beginnende assistenten accountant. In de heao-studie is al een deel van het NIvRA-programma „ingebouwd". Reden waarom heao-examinandi vrijstellingen krijgen bij de NIvRA-opleiding.* Deze opleiding geeft - via voor bereidende tentamens - na één jaar toegang tot de NIvRA- studie. Ook is het mogelijk de MBA- of SPD-opleiding te volgen. Het bezit van deze diploma's wordt overal ge waardeerd. Spreekt het bovenstaande je aan? Aarzel dan niet, bel of schrijf naar onze afdeling Personeels zaken. ndere DOO,-. De NIvRa-studie vindt ten dele in kantoortijd plaats. Voor alle genoemde opleidingen geldt een zeer gunstige studiekostenregeling. AMSTERDAM Internationaal atletiekbestuurder ir. Ad Paulen staat be kend als een vurig bestrijder van het in de sportwereld nu al jarenlang in gewortelde gebruik van om het maar eens populair te zeggen de zo- genaamde spierpillen. De preparaten, die de in de internationale sport- ziekten strandde het vinden van een wereld overbekende anabole steroïden bevatten; een wetenschappelijke benaming voor afgeleidingen van de mannelijke hormonen, die in combi natie met een eiwitrijk dieet en een zware training krachttoeneming ver oorzaakt. De spieren worden dikker en ook sterker, terwijl bovendien ook is aangetoond dat de maximale zuurstofopname wordt vergroot. het volgen van de hedendaagse ontwikkelingen waardoor voortdurend mogelijkheden op alle niveaus ontstaan. Dit betekent reële promotiekansen voor jonge mensen die aan hoge eisen voldoen. Vandaar onze belangstelling voor die jonge mensen die door tijdige aandacht voor hun toekomstige werkkring blijk geven te willen voortbouwen op hun verworven kennis.die erover denken in welk beroep zij hun intelligentie en inventiviteit gemotiveerd kunnen gebruiken. Om in dit beroep te slagen gelden o.a. de volgende kondities: belangstelling voor administratie, gevoel voor de feiten achter de cijfers - en de ambitie om carrière te maken in een modern, boeiend beroep; de vereiste opleiding om (terwijl je al verdient) verder te kunnen studeren en dusdoende de in de praktijk verworven kennis te verdiepen. vierde. van Ad Paulen: „Het moet uit zyn met het gebruik van anabole steroïden”. aan veroor- iar (ADVERTENTIE) I I I Zaans LONDEN Engeland en Schotland gaan hun oproerige voetbalsupporters straffer aanpakken. De Britse minister voor sportzaken, Dennis Howell, heeft gewaarschuwd dat „zeer positieve maatregelen” getroffen zullen worden om het geweld, waarvoor de Britse voetbalfan thans berucht aan het worden is. te voorkomen. maken”. Woorden van de man die de atletieksport een warm hart toedraagt, maar die niet zou aarzelen nummers af te voeren die misbruikt worden. Gadocha, (28) had daartoe een verzoek ingediend in juni. Hij wilde na het wereldkampioenschap zijn club Legia Warschau verlaten wegens een afnemen de gezondheid en om zich op de hoogte te stellen van de moderne technieken in het Europese voetbal. Hij zou die kennis later als coach in Polen willen onder wijzen. Legia liet hem vandaag weten dat zijn gezondheid nog goed genoeg is om in Polen te blijven spelen en dat de reglementen niet toestaan dat een speler onder de dertig jaar het land verlaat om in het buitenland te spelen. Voor Ga docha werd daarop geen uitzondering ge maakt. Omdat hormonengebruik gevaarlijk is van stem veranderingen, lichamelijke veranderingen, tot kansen op ernstige geduurd alvorens men amfetaminenge- bruik kon constateren. die vandaag wordt San Mames-stadion, AMSTERDAM ARNHEM BREDA ENSCHEDE 's-GRAVENHAGE - RIJSWIJK GRONINGEN HENGELO ’s-HERTOGENBOSCH HOOGEVEEN LEEUWARDEN LOCHEM MEPPEL ROTTERDAM TILBURG UTRECHT VENLO WAALWIJK ZAANDAM ZWOLLE ANTWERPEN BRUSSEL Wl LLEMSTAD-CURAQAO ORANJESTAD-ARUBA PHILIPSBURG -ST MAARTEN CARACAS-VENEZUELA 400 197 400 314 400 103 400 33 18 18 3 3 4 4 4 4 175 184 205 290 154 17 194 30 100,00 49,25 100,00 78,50 22,00 5,72 133,35 11.00 WARSCHAU. (Reuter) Poolse sport activiteiten hebben de international Ro bert Gadocha, de opvallende linksbuiten tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal, geen toestemming gegeven het land te verlaten en voor een Westeuropese club uit te komen. In Glasgow heeft een rechtbank een ordeverstoorder, die een wedstrijd tussen Cel tic en Rangers bijwoonde, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een andere supporter kreeg 60 dagen celstraf. Magistraten in Bedford hebben straffen van drie tot zes maanden uitgedeeld aan 22 vandalistische voetbalfans. Ook elders in Engeland werden dergelijke zware straf fen uitgedeeld. Een rechter in Winchester zei: ,-Eens was voetbal in dit land een sport. Nu schijnt het meer een voorwendsel voor gewelddadigheid te zijn”. Duidelijk is, dat er steeds meer aan dacht komt voör de zaak van die anabo le steroiden. Zo is er in november op Papendal een uitgebreide informatiedag De resultaten van twee vriendschap pelijke duels: KAAPSTAD (Reuter). Het Neder landse badminton-team dat een toernee door Zuid-Afrika maakt, heeft donder dag in Kaapstad een wedstrijd tegen de westelijke provincie met 6-1 gewonnen. Alleen de wedstrijd in het heren dub belspel ging verloren. Brunssum: LimburgiaRoda JC 1- 6 (0-4). Doelpunten: Roda: De Goede (4), Nanninga en Koerver. Limburgia: Deswijzen. Toeschouwers: 1000. Zaandam: Zaans amateurteam AZ’67 1-5 (1-1). Doelpunten AZ: Kist (3), Vosmaer en Hoogesteger. Ama teurs: Dekker. Toeschouwers 2000, scheidsrechter: Berrevoets. Geen wonder dat de op roem azende sportsterren en sportnaties al jarenlang werken met deze hormoonpreparaten. Kracht is immers een belangrijke zaak bij het nastreven van topprestaties zoals bij gewichtheffen, atletiekonderdelen als kogelstoten, discuswerpen, enz. Boven dien is het, in de wetenschap dat ook de maximale zuurstofopname toeneemt, bij zonder aanlokkelijk om die hormonen te benutten in de duursporten. Rolf Thung heeft In de eerste ronde van het tennistoernooi om het open kampioen schap van de VS verloren van Erik van Dillen Setstanden 6-7 en 2-6. In datzelfde interview zei Paulen: „Zonder enige bedenking zou ik num mers af willen voeren als bjj voorbeeld het kogelstoten. Een kind kan tegen woordig zien wie wel en wie niet anabo- llca gebruikt. Ik wil niet graag een atletleknummer missen. Maar als het niet anders kan, dan moet het maar”. BILBAO (AP). Feyenoord zal uitkomen in de finale van een vier- ploegnetoernooi, na via goals van De Jong en Kristensen donderdag- München, waarin te hebben verslagen De beslissing van de medische com missie van de IAAF om in Rome con trole te gaan uitoefenen op het gebruik van die anabole steroiden mag zonder meer een sensationele genoemd worden. „Begin van dit jaar zijn bij de Common wealth Games in Nieuw-Zeeland negen sportlieden gecontroleerd, van wie er zeven positief werden bevonden. Het was een officieuze controle, een soort proefcontrole, waarvan tot voor kort de resultaten geheim zijn gehouden. Het is echter duidelijk geworden dat degene die deze controles verrichtte, de Engelse prof. Brooks, met zijn team een goede methode heeft gevonden om de anaboli- ca te kunnen opsporen. Vanuit de Euro pese Atletiek Federatie zullen we dan ook alle aangesloten landen berichten dat we nu een belangrijke stap verder zijn”, aldus ir. Paulen. Hoe de resultaten in Rome straks ook zullen uitvallen, zeker is dat de weten schap aan de winnende hand is in de strijd tegen het hormonengebruik. Zoals de wetenschap een achttal jaren geleden ook een antwoord had op de toppresta ties van een fiks aantal „mannelijke atletes”. In 1966, bij de Europese atle- tiekkampioenschappen, werd voor het eerst de seksetest ingevoerd, met het ge volg dat veel wereldrecordhoudsters wegbleven om later ook niet meer op de atletiekbanen te verschijnen. Verwacht Ad Paulen in Rome ook een groot aantal thuisblijvers? „Ik durf het niet te zeggen. Maar zeker is, dat we toegaan naar een tijd waarin er eer lij ker geconcurreerd zal worden”. De medische wereld die betrokken is bij de sport, kijkt uiteraard met span ning uit naar Rome. Ad Paulen verheelt niet dat de controle geen eenvoudige zaak is. Zeker niet wanneer het gaat om hoeveelheden veel hormonen worden op medisch advies gegeven en de periode die er ligt tussen het gebruik van hormonen en het aantreden tijdens die kampioenschappen. De medische commissie van de IAAF moet zich echter sterk voelen, anders was het besluit om in Rome van start te gaan niet genomen. Hoe sluitend de controle is zal. in Italië blijken, waarna bij succes uiteraard onmiddellijk de gehele internationale sportwereld zal volgen. De Westduitse arts dr. Donicke, die in Rome zal samenwerken met de Engelse prof. Brooks, wees er in een interview overigens terecht op dat het jaren heeft avond Bayern Müller ontbrak, met 2-1. AMSTERDAM (ANP). Aan het eind van een dag vol dolfijnen met hele draai, salto’s achterover gehoekt, ballet- beenrol, zwavicuda’s en duikboot dub bels is de grote vraag bij het Europees kampioenschap kunstzemmen in het Slo- terparkbad in Amsterdam: wat gaat de KNZB doen. Geldt als norm voor uit zending naar het wereldkampioenschap van volgend jaar in het Zuidamerikaan- se Cali de prestatie van de groep of van elk van de drie onderdelen? over dit onderwerp, waartoe de Vereni ging van Sportgeneeskunde en de Vere niging voor Wetenschappelijk Onderzoek van Sport en Lichamelijke Vorming het initiatief namen. Een bemoedigende zaak, al die initia tieven. Het heeft er alle schijn van dat de internationale sportbonden er reke ning mee zullen moeten houden dat over waarschijnlijk niet al te lange tijd de internationale recordlijsten tal van re cords zullen bevatten, die wellicht nooit meer te achterhalen zullen zijn. Tenzij en dat zou niet de eerste keer zijn er weer andere; nog moei- lijker te controleren middelen op de sportmarkt komen. Dat is nu eenmaal het noodlot dat elke bestrijder van doping achtervolgt. Alleen een mentaliteitsver andering bij de internationale topspor ters zelf, bij de bestuurders en trainers van de sportnaties, garandeert een af doende oplossing. Een idealistische stel- lingname, zeker, maar daarom zeker geen verwerpelijke. De activiteiten die er door die dopingbestrijders nu aan de dag worden gelegd op het terrein van de hormonen, kunnen er wellicht toe bij dragen ook die ideale situatie iets dich terbij te brengen. BUENOS AIRES. Hans Vultink is na drie ronden om het wereldkampioen schap 47-2 in Buenos Aires nog steeds ongeslagen. Gisteren won htf van de Argentijn Manuel Girves met 400-197. Vultinks beste serie was er een van 174 caramboles. In de finale, gespeeld in het staan de Rotterdammers tegenover Athletic de Bilbao. Deze ploeg had Racing White uit België geklopt na een gelijkspel, verlenging en tenslotte strafschoppen. Bij de derde en vierde plaats zal het dus gaan tussen Racing White en Bayern. Dat maakt nogal wat verschil. Want evenals vorig jaar bij het wereldkampi oenschap blijken de acht meisjes van de groep de keurende blik van de zeven juryleden bij de technische figuren veel minder goed te hebben doorstaan dan degenen die vrijdag en zaterdag de solo en» het duet zullen demonstreren. Diverse meisjes maakten zoveel fouten dat reserve Lida van Veen in het Neder landse kamp met 41,05 punten kon op klimmen tot de derde plaats achter An gelika Honsbeek (47,07) en de verrassend secure Metty de Jong (43,64). Dat brengt echter geen enkel voordeel, omdat de samenstelling van de groep nu niet meer mag worden gewijzigd. De 15-jarige Angelika Honsbeek, pupil van Loes van der Tas, bezet in de algemene rangschikking de achtste plaats maar gaat als tweede de solo finale in. Zes van de zeven zijn namelijk Britse meisjes, van wie Jane Holland (aan de leiding met 49,82 punten) vrij wel ongetwijfeld de eerste Europese kampioene gaat worden. De Westduitse Bednarsz, die ook nog voor Angelika Honsbeek staat zal niet in de solo’s uitkomen. Wel Brigithe Serwonski, die met de Nederlandse een hard gevecht zal leveren om de bezetting van de tweede plaats. Bij de duetten bezetten Angelika Honsbeek en Helma Gluver (40.98) de vierde plaats achter Engeland, West-Duitsland en Zweden. Neen, geen wonder dat in die jacht naar de hoogste eer gegrepen wordt naar die middelen. Het is echter ook geen wonder dat anderen met zorgen die ontwikkelingen gadeslaan, zoals de in de internationale sportwereld best ingevoer de Nederlander ir. Ad Paulen. Begrijpe lijk is dan ook zijn opluchting wanneer hij nu kan zeggen: „Ik durf te beweren dat we dit jaar L>ij de Europese atletiekkampioenschap- pen van Rome een eerste heel belangrij ke stap zetten in de goede richting. Kort geleden heeft de medische commissie van de Internationale Atletiek Federatie (IAAF) namelijk besloten om in Rome controle toe te passen op het gebruik van anabole steroiden die voorkomen op de IAAF-lijst van verboden middelen. We kunnen nu dus ingrijpen”, aldus de voorzitter van de Europese Atletiek Unie. De vitale bestuurlijke veteraan zei in het begin van dit jaar in een interview met een versaggever van het Zwitserse sportblad Sport Zurich krachtdadig: „Ik ben tegen het toedienen van anabo- lica onder medisch toezicht en de artsen dié zich hiertoe lenen, moeten opgesloten worden. Ik ben hun vijand. Zij weten niet welke nadelige gevolgen de atleten hiervan over tien a vijftien jaar kunnen ondervinden. Het is waanzinnig, en men dient daaraan onmiddellijk een einde te „We hebben de resultaten van een literatuuronderzoek gehad. Er werd ons echter meegedeeld dat een goed onder zoek pas mogelijk is wanneer wij twee proefpersonen leverden die hormonen gebruiken. Eerst dan zouden ze met controlegroepen kunnen werken. Ik heb toen teruggeschreven dat ik gelukkig bij ons niemand ken die slikt. Zelf vonden ze het te gevaarlijk om in eigen kring mensen hormonen te laten gebruiken. Je voelt dan met je klompen aan hoe riskant het allemaal is”, aldus Hes Gre- wer. Vultink heeft nog steeds de leiding met zes punten en een gemiddelde van 53.15. Tweede is de Westduitser Siebert met 4 punten en een moyenne van 26.66. Berardi is derde en Girves De uitslagen: Vultink Yasbek Girves Berardi Siebert Abdel Salam Criales Yazbek De gedetailleerde uitslagen zijn: Da mes enkel: Joke van Beusekom versl. Marianne Lightbody (Z-AF) 11-5, 11-5. Heren enkelspel: Clemens Wortel versl Alan Phillips 15-11, 15-11. Dames dub bel: Joke van Beusekom/Marjan Lues- ken versl. Sharon Schricker/Annelie Ma rais 15-7, 15-2. Heren dubbelspel: Guus de Vogel/Guus v.d. Vlugt verl. van Wil liam Lightbody/Brian Mellon 13-15, 15-6, 9-15. Gemengd dubbelspel: De Vogel/Lues- ken versl. Mellon/Marais 15-7, 15-11. V.d. Vlugt/Luesken versl. Phillips/- Schricker 12-15, 15-11, 15-9. Wortel/v. Teusekom versl. Lightbody/Lightbody 7- 15, 18-13, 15-3. controlemethode lang vooral op het af wezig zijn van proefpersonen. Onlangs ondervond de Koninklijke Nederlandse Aletiek Unie dit ,toen z(j via de voorzitter van de Technische Commissie, Hes Grewer, Joop Poulus, als wetenschappelijk medewerker verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, verzocht op het terrein van het effect en de bijwerking van hormoonpreparaten een onderzoek in te stellen. Na een meningsverschil heeft de Neder landse equipe op de Europese strijd om de military titel zich teruggetrokken. In Bakkum werd Ingrid de Jonge natio naal tennis kampioene bij de meisjes tot en met achttien jaar, Ze versloeg Leone van de Wildenberg in drie sets. HILVERSUM. (ANP) Niet de finale van het wereldkampioenschap voetbal tussen Nederland en West-Duitsland, maar de ontmoeting Nederland-Brazilië heeft de meeste televisiekijkers getrok ken. De finale haaide een kijkdichtheid van 71 procent (wat overeenkomt met 7,1 miljoen kijkers van 12 jaar en ou der), terwijl voor de wedstrijd Neder land-Brazilië een kijkdichtheid van 73 procent werd gemeten. Dit verschil is vermoedelijk zaakt door het feit, dat minder in voet bal geinteresseerden (zoals een groot aantal huisvrouwen) 's avonds eerder ge neigd is om mee te kijken dan overdag. De wedstrijd tussen Nederland en Brazi lië werd namelijk ’s avonds gespeeld, de finale ’s middags. Al is een kijkdichtheid van 71 procent voor een belangrijk voetbalevenement als de finale om het wereld kampioen schap niet uitzonderlijk hoog (de wed strijd Ajax-A.C. Milan om de Europacup in 1972 haalde een kijkdichtheid van 83 procent), belangstelling voor Nederland- West-Duitsland overtrof wel de belang stelling voor de beide voorafgaande w.k.-finalesi. In 1970 keek 53 procent naar Brazilië-Italië en in 1966 ruim 61 procent naar Engeland-West-Duitsland. De gemiddelde kijkdichtheid voor de integraal uitgezonden wedstrijden be droeg 46 procent, wat tien procent meer is dan tijdens de wereldkampioenschap pen in Mexico. Een deel van deze wed strijden werd overigens ’s avonds laat uitgezonden. Johnny Clarck, wereldkampioen boksen in het bantamgewlcht, zal niet meer in de ring komen. De 26-jarige Brit volgt daarmee het advies van een oogarts. Van der Vliet leidt na de zevende ronde van het schaaktoernooi om de open Neder landse titel. Hij heeft 6.5 punt en Westerinen op de tweede plaats, een half minder. In het Belgische Booischot zegevierde Al bert Hulzebosch In een wedstrijd voor prof- renners. Het Zweedse voetbalelftal won in eigen land met 2-1 van Noorwegen. De 22.000 toe schouwers zagen Hestad voor de gasten de score openen. Na rust bezorgden Fredrlksson in Tapper hun ploeg de zege. De Belg Swaelens de Engelsman Barnes en de Ier Polland zijn de leiders na de eerste ronde van het golftoernooi om de open Nederlandse titel in Hilversum. Friesland heeft op de laatste dag van de Sneekweek de ontmoeting met de Hollandse regenboog zeilers in zijn voordeel beslist. Roy Dieks heeft in Manilla in de vijfde ronde van het toernooi om het wereldkampi oenschap schaken voor junioren gewonnen van de Canadees Nige Fullbrook. De Neder lander staat nu op een gedeelde derde plaats met 3.5 punt uit vijf. Ook na de vierde race in de baal van Napels om de wereldtitel zeilen in de 470- klasse heeft de Spanjaard Gorestegvt de lei ding. Vollebregt is 24-ste en Van Werkhoven 25ste. A,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19