Gerald Ford wordt vanmiddag 5 uur beëdigd als president Beëdiging op tv Dollar weer lager Rockefeller bij kandidaten vice-president Aardgas januari veel duurder Agrariërs niet tevreden over 4UURSRACE hulp regering I in I Ut I Het woord is aan Nixon gevallen Onbestendig en koel AGENDA 9 WlMlillMTI AUG., Winkelcentrum Schalkwijk: tweeduizend, parkeerplaatsen gratis voor niks. 't is altijd de moeite waard om even te kijken bij: Interieur elawue naas i Le r illlllllllllllillllllllllllllllllllillillliiilllli Muzikale omlijsting bus 2,70,71 o. 2 hij op een zinsnede na, vermeed melding te maken werd. Met Lauda, Hezemans en van Lennep FAVETEX PRACHTIGE Herenpantalons in div. modellen en prima kwaliteiten VANAF 19,75 bétere dames-, heren en kinderkleding voor FABRIEKSPRIJZEN o.a. deze week Ruim zestig winkels, een Hema, eenC&A. Hutjebn t mutjeopderluifels, [f Nieuwe perschef OPGELET’ AUTO ITALIË B.V. -- I Diner met tranen Overhaast vertrek (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) NEW YORK - Om vijf uur vanmiddag (Nederlandse tijd) zal vice-president Geróld Ford in het ovale kantoor van het Witte Huis worden ingezworen als Amerika’s 38ste president. Op dat ogenblik zal ex-president Nixon met zijn gezin in het presidentiële vliegtuig onderweg zijn naar zijn villa in Californië. Nixon kondigde zijn aftreden vannacht aan in een sombere rede waarin i van de Watergate-tragedie die zijn ondergang Campagne-wet Umuider Courant waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden NIXON TREEDT Nixon, vannacht voor de televisie. (Van onze RTV-redactie) 'g- Ford poseert hier met' (v.l.n.r.) de 17-jarige Susan, Mike van 24 en Gayle van 22. De nieuwe „first family”. Het echtpaar van Vervolging nog open vraag (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) ijk- Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Weerrapporten niet 9 Medische diensten 9 Schrijvende lezers 9 AAN HET STRAND 11 Radio en televisie 11 15 17 Beurs 19, 21 Sport C' Strips Kunst VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1974 64e jaargang nummer 234 Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s tan- ■len. Groter is de mogelijkheid dat de bur ger Nixon gedagvaard zal worden door WASHINGTON. De grote vraag in Washington is nu wat er met Richard Nixon zelf' gaat gebeuren. De kans lijkt gering, hoewel een aantal congresleden daar nog op aandringt, dat de afzettings procedure ondanks Nixons aftreden zal worden afgewerkt om alïe feiten uit de doeken te doen. Vooruitzichten: het weekeinde blijft onstabiel met perioden van zowel vrij goed als vrij slecht strandweer. wordt en Met een hand op het hoofd loopt Nixon over het terrein van het Witte Huis. Pagina 3: Volledige tekst van Nixons televisierede. PLEIN 1945 nr. 6 IJMUIDEN ken ris- aH 1 DEN HAAG. Vaag en onduidelijk. Dat is voorlopig de mening van verschil lende groeperingen uit de landbouw over de maatregelen, die het kabinet-Den Uyl gisteravond heeft aangekondigd om de daling van het agrarisch inkomen tegen te gaan. (Kabinetsplan: zie pagina 2, commen taren: zie pagina 17). In de vrij krachtige zuidweste lijke stromingen komen opklarin gen voor, maar omstreeks morgenochtend ook weer een pas sage van een buienfront. Tem peratuur 18 tot 19 graden, zee water 17 graden. WASHINGTON. Over de door pre sident Ford te benoemen vice-president is nog niets bekend. De meest gehoorde namen zijn die van ex-gouverneur Nel son Rockefeller van New York. George Busch, de jonge voorzitter van de repu blikeinse partij en ex-VN-ambassadeur, en oud-minister van Defensie Melvin Laird. Het was Laird die Gerald Ford bij Nixon had aanbevolen als plaatsver vanger voor ex-vice-president Spiro Ag new. (Nixon had zelf zijn zinnen gezet op ex-minister van Financiën John Con nally, die onlangs werd veroordeeld we gens het aannemen van steekpenningen). Rockefeller houdt vannacht om kwart voor 12 onze tijd (kwart voor zeven in de VS) een persconferentie, maar heeft geen bijzonderheden gegeven. Hij staat echter niet op een lijst van 12 mannen en een vrouw die conservatieve republi keinse senatoren aan Ford hebben aan geboden met de mededeling dat zij deze personen zouden steunen als vice-presi dent. De vrouw is de democratische afge vaardigde Edith Green. Bij de 12 namen zijn ook die van senator Barry Goldwa ter en Ronald Reagan, de gouverneur van Californië. Binnen- en buitenland 2, 3, 13 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 13 graden, maxima morgen rond 19 graden. WASHINGTON (Reuter) Een van de eerste koppen die in het Witte Huis gevallen is na Nixons aftreden, is die van perschef Ronald Ziegler. Zieglers plaats zal worden ingenomen door de 52-jarige journalist Jerry Terhorst, chef van het Washington- bureau van de Detroit News. Het was de eerste benoeming die Ford be kendmaakte- Joost van den Vondel: d’Ouders telen ’t kind, en maken ’t groot met smart. De kienen treën op ’t kleed, de grooten treën op ’t hart. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Nadat de dollar als gevolg van de steeds duidelijker wor dende berichten over het aftreden van president Nixon zich enige tijd leek te herstellen, is gebleken dat het definitie ve aftreden van Nixon niet tot een blijvend herstel van de Amerikaanse munt heeft geleid. De dollar noteerde vanmorgen aan de Amsterdamse beurs 2,65, één cent lager dan gisteren. Castrol GTX 2,99 per blik Alle anto-uitlaten 30% Alle Fiatparts 10 tot 50% Jansweg 47 - (32 02 32) - Haarlem ,’s Maandags gesloten. In plaats daarvan legde hij uit dat zijn besluit genomen was omdat hij tot de conclusie was gekomen dat hij geen politieke steun meer had in het Congres. Gekleed in een donkerblauw kostuum met nog altijd het Amerikaanse vlagge tje in zijn revers, maar zonder veel poespas met Amerikaanse en presiden tiële vlaggen op de achtergrond die zijn vorige toespraken trachtten te omlijsten, maakte ook deze rede zijn laatste als president een vreemde onbewogen in druk, alsof hij woorden sprak die hij niet in zich opnam. Een vleugje emotie trad naar voren toen hij zei dat hij nooit een „opgever” was geweest. „Iets in de steek té laten is in strijd met iedere vezel van mijn lichaam”, zei hij, „maar als president ben ik mij ervan bewust dat Amerika een president nodig heeft die zich volledig aan zijn taken kan wijden”. Daarmee gaf Nixon toe dat hij niet meer in staat was te regeren omdat hij zich vrijwel volle dig aan zijn zelfverdediging moest wij den. Hoewel velen verwacht hadden dat Nixon een bittere rede zou houden, zei hij dat hij geen rancunes koesterde, maar senator Hubert Humphrey (die het presidentschap in 1968 verloor) evenals een aantal andere politici, merkte ook op dat de rede geen spoor van weemoe digheid bevatte en in wezen voorbij ging Hoofdredacue: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. D.rect.e: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 10,90 p. mnd./f 31.35 p. kwartaal (p. post f 36j_)( p jaar f 123>2() (p pQst f 14J _as WASHINGTON (AFP) Tot woensdagavond geloofden Nixons ge zinsleden dat hij zou blijven vechten voor zijn ambt. De mededeling dat hij zou aftreden kwam tijdens een diner in het Witte Huis, waarbij de fotograaf van Nixon deze historische ogenblikken vastlegde. Deze fotograaf, Ollie Atkins, die sinds 1968 voor Nixon werkt, vertelde gisteravond tegen de journalisten dat „je kon zien dat Julie gehuild had en mevrouw Nixon en Tricia ook.” Het drong toen tot hem door dat de president het al tegen hen gezegd had. een Grand Jury, en dat hij als getuige zal moeten optreden in een Watergate- proces dat op 9 september tegen zijn vroegere medewerkers zal beginnen. De speciale aanklager voor de Water- gate-zaak, Leon Jaworski, heeft nog gisteravond laten weten dat met Nixon noch met zijn medewerkers enigerlei overeenkomst is gesloten die de presi dent eventueel zou vrijwaren voor ge rechtelijke vervolging. Dit sluit de mogelijkheid echter niet uit dat president Ford gratie verleent en Nixon immuniteit van strafvervolging geeft. Bekend is in ieder geval dat ei gedurende het afgelopen weekeinde con tacten zijn geweest tussen Ford en Nixons medewerker, generaal Alexander Haig. Bij de Amerikaanse senaat is gisteren een resolutie ingediend tot vrijstelling van rechtsvervolging voor Nixon. Deze werd ingediend door senator Ed ward Brooke (democraat uit Massachu setts), die gisteravond echter zei dat hij de resolutie zou intrekken tenzij Nixon een volledige bekentenis aflegt over zijn betrokkenheid bij het Watergate-schan- daal. Ook' in het huis van afgevaardigden is een ontwerp-resolutie ingediend door de republikein John Buchman waarin wordt voorgesteld Nixon van rechtsver volging te ontslaan. Door aan het nemen van ontslag de voorkeur te geven boven een eventuele afzetting, behoudt Nixon het recht op een pensioen van 62.500 dollar (166.250 gulden) per jaar. Als hij uit zijn ambt verwijderd zou zijn, had Nixon dit ver speeld, evenals zijn recht op levenslang gratis kantoorruimte en geld voor de betaling van een eigen staf. Pat Nixon had dan haar recht op weduwenpensioen verloren, en Nixon had dan ook niet meer zijn beroep als advocaat mogen uitoefen. En hij hoeft de kosten van zijn eigen verdediging in de senaat (minstens 250.000 dollar) nu niet te betalen. KOPENHAGEN. (UPI)— Een woordvoerder van de Deense staats- televisiemaatschappij heeft gisteren meegedeeld dat het zuiver toeval was dat vóór de nieüwsuitzending over Nixons mogelijk aftreden liedjes werden gespeeld als ..What kind of fool am I” en „Killing me softly”. DEN HAAG. (ANP)— Warren E. Burger, voorzitter van het Ameri kaanse hooggerechtshof is vanochtend vroeg met spoed uit Nederland naar Washington vertrokken, waar hij vanmiddag de ambtseed zal afnemen van Gerald Ford. Opperrechter Bur ger, met vakantie in Europa, was enkele dagen de gast van de Ameri kaanse ambassadeur in ons land, Kingdon Gould. aan het grote drama dat eraan vooraf was gegaan. Nixon somde weer de successen op die zijn regering op het gebied van DEN HAAG. (ANP) Minister-presi dent Den Uyl heeft gisteravond na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld dat de aangekondigde verhoging van de aardgasprijzen per 1 januari 1975 zal ingaan. Volgens hem zal er sprake zijn van een ..aanzienlijke verhoging”. HILVERSUM. De NOS-televisie zendt vanmiddag via Nederland I een rechtstreekse reportage uit van de beëdiging van Gerald Ford. De verwikkelingen rond het aftre den van Nixon staan centraal in de KRO-actualiteitenrubriek Brandpunt, die van 21.10 tot 22.00 uur via Neder land II wordt uitgezonden. De TROS-televisie kon vanmorgen niet zeggen of zij vanavond aandacht aan Nixon’s aftreden zal besteden. Mocht de TROS daartoe besluiten, dan is een extra uitzending gepland om 20.21 uur via Nederland I. De overige programmaonderdelen schui ven dan op. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 zo apart... kennemerlaan 38 Ijmuiden, tel.: 13781. zijn regering op het gebied van de buitenlandse politiek had behaald en zei zelfs dat hij zich als president altijd op een bijzondere manier verwant had ge voeld met iedere Amerikaan een op merking die veel Amerikanen met enige verbazing zullen hebben aangehoord. Vermoedelijk omdat van tevoren al vaststond dat Nixon zijn aftreden zou aankondigen, was er geen element van verrassing onder de Amerikanen. Ford volgde Nixons toespraak in zijn huis in Alexandria, buiten Washington. Ford kwam kort daarna naar buiten en zei in een kort toespraakje dat minister Kissinger erin had toegestemd om aan te blijven in zijn functie. GERALD FORD In Rijswijk zijn twee politiefunctio narissen gearresteerd, die een beruchte inbreker hebben geholpen en financieel of anderszins van die relatie hebben geprofi eerd. Dat is corruptie in een ambt dat gebaseerd moet zijn op een absoluut vertrouwen in de integriteit van de functionaris. In Washington heeft een president zijn ambt moeten verlaten, nadat hij het met behulp van vertrouwelingen bleek te hebben misbruikt ten eigen bate. Dat is corruptie in een ambt, dat gebaseerd moet zijn op een absoluut vertrouwen in de integriteit van de functionaris. Corruptie is een ordinair en stiekem vergrijp, dat onder de zware dekking van macht en een hoog aangeschreven titel gemakkelijk uit te voeren en moei lijk te achterhalen is. Er staat gevange nisstraf op, een des te zwaardere straf naarmate de officiële machtiging van een bestuursautoriteit grotere bevoegd heden aan de corrupte functionaris had toevertrouwd. Toch zullen de Rijswijk- se politiebeambten wellicht langer in de gevangenis moeten vertoeven dan Ri chard Nixon. Dat zou niet eerlijk zijn, omdat de reikwijdte van het geschokte vertrouwen in Rijswijk heel wat kleiner is dan dat in Washington. Driekwart van de wereld was direct of indirect afhan kelijk van dë daden die Nixon stelde. Het vertrouwen van de VS en de wereld in het integere leiderschap van Nixon is volkomen misplaatst gebleken. Als hij door af te treden zich heeft kunnen vrijwaren van berechting, blijkt daaruit het verschil in gerechtelijke behandeling tussen grote en kleine mensen. Een ver schil in schuld is er slechts wat de gevolgen van het vergrijp betreft: één inbreker beschermen of een grote, Mafi- a-achtige bende in het landsbestuur doen infiltreren, dat scheelt nogal wat- Niettemin, Amerika heeft een nieuwe president gekregen, aangewezen door de corrupte ex-president en daarom met argwaan ontvangen. De werkelijke om vang van het Watergate-schandaal is nog niet volledig onthuld. Ford zal zelf onmiddellijk initiatieven tot verdere zui vering van het bestuurscollege moeten nemen. Aan het presidentsambt zullen zo snel mogelijk bevoegdheden moeten worden ontnomen die de Amerikaanse president in de toekomst de mogelijk heid zouden kunnen geven de veiligheid en rust des lands door corruptie in de waagschaal te leggen. Er moet nog veel gebeuren voordat de slechte geur van „Watergate” verdreven zal zijn, imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Pas begin volgende week zullen waar schijnlijk nadere mededelingen kunnen worden gedaan over de omvang van deze verhogingen, waarover het overleg met de VEGN (de Vereniging van gas distributiebedrijven in Nederland) nog niet is afgesloten. De verhoging zal ge paard gaan met een „vrij aanzienlijke, ingrijpende, radikale verandering” in de tarieyenopbouw, aldus de premier. Deze wijziging zal er globaal op neerkomen dat meer-verbruik meer kosten met zich mee zal brengen. WASHINGTON. (Reuter)— Slechts enkele uren- voordat president Nixon zijn aftreden bekend maakte, heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden met 355 tegen 48 stemmen een wet aangenomen, waarin de financie ring van politieke campagnes wordt geregeld. De wet, die door de Watergate affaire is geïnspireerd, stelt grenzen aan de bedragen die kandidaten aan presidents- en andere federale ver kiezingen mogen besteden en tevens aan de bedragen die individuele per sonen en groeperingen aan campag nes mogen bijdragen. Er worden fe derale gelden ter beschikking gesteld van presidentskandidaten en er wordt een raad van toezicht ingesteld die wetsovertredingen moet onderzoeken. Pagina 13: Geschreven portret van Gerald Ford. Nixons particulier vermogen geschat op 1,5 miljoen dollar en als president verdiende hij 200.000 dollar per jaar. Hij moet wel nog ruim. 30.000 dollar aan belastingschuld betalen en hij heeft zware hypotheekschulden. .1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1