Credietportefeuille door handelsbank over te nemen Omzet zou moeten worden |<EUR B.V.>| verdubbeld BOUWMARKT Tehuis Kanaalstraat 236 zal BORST Het weer kreeg als spelbreker geen kans Winderige Speliade aan het strand trok toch honderden kinderen I Stagnatie in banderolles is opgelost C J de Vilder binnenkort worden opgeheven PERSONEEL EN BEWONERS IN PRINCIPE AKKOORD VITRAGES EN GORDIJNSTOFFEN Tegen aantrekkelijke prijzen GROTE SORTERING PLAVUIZEN .JB Bi 5 ’Hl "i Koudehorn 54 V K 1J b A G AUGUSTUS 1S14 pLAaïSELIJK nieuws Door Ko van Leeuwen Geldschieterswet ’n radio met geheugen i llii lx (Van een onzer verslaggevers) Schuldsaneringen IJMUIDEN, Ondanks dat het weer zich donderdag niet zo gewel dig leende voor optimaal standge not, werd het IJmuider strand na bij paviljoen Zeezicht toch de ge hele dag bevolkt door een uitgela- VAN RIXEL zo’n drukker Prijsverhoging sigaretten ■M lil - r i J l ^«üpii^WR f .'C„ V Volkskredietbank te Velsen is gedoemd te verdwijnen ir Hij deelt mee, dat door deze regelin- ADVERTENTIE) op I Nieuwe kollektie I WONINGINRICHTING Voor het strandfeest was een uitge- - 4»i a Planetenweg 38-42, IJmuiden Telefoon 1 59 91 „Maar daarbij bleef het probleem van GEBOORTE? VERLOVING? HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand-en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Oosterduinweg 29 tel. 14768 Mmuiden „Een complicatie leek even dat Bever wijk en Heemskerk met Velsen samen deden in de Volkscredietbank. Maar dat is gelukkig opgelost, want daar gaan ze met dezelfde bank op dezelfde wijze aan de slag. Het is hier de bedoeling dat alles per 1 september rond is.” VELSEN Het ligt in het voor nemen van B. en W. de gemeente lijke Volkscredietbank op korte ter mijn op te heffen. Wanneer de Vel- sense gemeenteraad met een voor stel inzake het sluiten van deze bank in de gemeenteraadsver gadering van 15 augustus ak koord gaat, zal de Volkscredietbank per 1 september niet meer bestaan. De reden om deze bank, die eertijds is ingesteld om sociale kredieten te verstrekken, te sluiten ligt in het feit dat in 1973 een verlies gemaakt werd van 85.000. ten groep kinderen. De op één na laatste dag van de „Speliade” waren alle wijkactiviteiten daarheen ver plaatst en daardoor ontstond een geheel dat met plezier de straffe wind voor lief nam. Omdat Velsen met de Volkscrediet- banken van Beverwijk en Heemskerk samenwerkt, is ook daarmee overleg gepleegd. Aansluiting bij Haarlem bleek vooral voor Heemskerk -niet gunstig, omdat er geen bijkantoor zou komen en deze gemeente al geruime tijd contacten heeft met een handels bank. Ook voor Velsen bleek aanslui ting bij Haarlem financieel niet voor delig, omdat de rente over het uit staand kapitaal niet geheel zou wor den vergoed, terwijl de bruto-som van het uitstaande crediet pas over 2 a 3 jaar zou worden terugbetaald. De technische vooruitgang maakt het dagelijkse leven steeds eenvoudiger. De Beocenter 1400 is daarom het antwoord op een vanzelfsprekende vraag: Een ideale, ruimte-besparende stereo ontvanger/versterker. Met AM/FM. Met als extra een ingebouwde compacte cassetterecorder. Een radio met geheugen. Voor een heel redelijke prijs B&o: Een merkprodukt dat via de geautoriseerde B&O-dealer vanaf uw eerste bezoek vakkundige begeleiding houdt. Mogen we u eerstdaags voor een demonstratie verwelkomen? Het zal een luisterrijke ervaring voor u zijn. 236 moet worden overgegaan. Het tehuis voldoet niet meer aan de eisen die anno 1974 worden gesteld in de Wet op de bejaardenoorden en de provinciale ver ordening- Als alternatieven om de sociale credietverlening te kunnen continue ren, is gedacht aan aansluiting bij de Haarlemse Volkscredietbank en aan overdracht van de volkscredieten naar een handelsbank, onder voor waarde dat de sociale credietverle ning blijft gegarandeerd. de werkelijk sociale kredietverlening. We zijn eens nagegaan hoeveel werke lijk sociale credieten er in 1973 zijn verstrekt. Dat bleken er 239 van de 700 te zijn, waarvan 96 dan nog schuldsane ringen zijn. Nou, die laatste kun je zetten onder de Algemene Bijstandswet. Dat zijn de mensen die in moeilijkheden gekomen zijn door het kopen op afbeta ling. Helaas kan dat nou eenmaal overal erg gemakkelijk. Met die schuldsanerin gen zit je gewoon beter bij de Sociale Dienst, die z’n maatschappelijk werker heeft en daardoor dichter op ’t probleem kan komen.” breid programma van activiteiten sa mengesteld. Alle spelonderdelen wissel den groepsgewijs en de verschillende wijken uit de gemeente bleken elk' voor zich een hechte eenheid te vormen. Zo Direkteur E. den Hartog van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken, die in deze functie ook hoogste man van de Volkscredietbank is, zegt over de sluiting: „De Volkscredietbank is bedoeld om sociale credieten te verstrekken. Dat houdt in aan mensen, die volgens de normen van de handelsbanken niet kre dietwaardig zouden zijn. Maar het houdt ook in dat we juist op sociale gronden krediet kunnen weigeren. Bijvoorbeeld bij overcreditering, wanneer iemand al verschillende leningen heeft lopen of artikelen op afbetaling heeft gekocht. De geldmiddelen voor de Volkscrediet bank worden verschaft door de gemeen te Velsen. Die moet dat geld zelf weer lenen op de kapitaalmarkt of wat meestal het geval is op de Bank van Nederlandse Gemeenten. De gemeente moet daar dus rente over betalen. De Volkscredietbank hoort rente terug te betalen aan de gemeente. Nu is in de loop der jaren de rentevoet behoorlijk gestegen, terwijl de rente, die de Volks credietbank moest terugbetalen dezelfde gebleven was. Als je dan rekent dat het over een bedrag van anderhalf miljoen gaat, dan geeft één percent verschil al een flinke verliespost.” HAARLEM. Dankzij een zeer grote inspanning van drukkerij Enschedé in Haarlem is in minder dan een maand voldaan aan de vraag naar nieuwe siga rettenbanderolles van 2. Door een pas op 16 juli afgekomen beslissing van het ministerie moest met kunst en vliegwerk in ploegendiensten worden gewerkt om voor 15 augustus, als de sigarettenrprij- zen met een kwartje per pakje omhoog gaan, aan de vraag voldoen. Het ziet er verder naar uit, dat ook voor 15 augustus voldoende banderolles gedrukt zijn om prijsverhoging van shag, sigaren en goedkopere sigaretten op te vangen. Dit betekent voor de consument geen stagnering in de siga- retten-aanvoer. Ook de industrieën, die in eerste instantie slechts mondjesmaat werden bediend door de directie zegel- waarde van de PTT, de opdrachtgever van Enschedé, zijn thans uit de moei lijkheden. Spanning bij Trefbal, een spel dat vrij wel altijd en overal gespeeld kan worden. VEL3ERDUINWEO 173 - MMUIDEN - TEL. O2SSO - 1234S De heer Den Hartog vertelt dat rente- verhogen op de leningen, die de Volks- Ruim driehonderd kinderen wisten zich uitstekend te vermaken met het Spe- liadeprogramma aan het strand van IJmuiden. Bang&Olufsen ’n verantwoorde investering in stijl en techniek DE GEMEENTELIJKE VOLKS CREDIETBANK baart de gemeente Velsen al geruime tijd zorgen. Deze instelling leidt een verlies, dat door de gemeente niet langer verantwoord wordt geacht. Om het exploitatiete kort zodanig terug te brengen dat dit opweegt tegen het sociale rendement, zou een omzetstijging tot tenminste drie miljoen gulden noodzakelijk zijn. Dit betekent een verdubbeling en men acht dit niet haalbaar. credietbank verstrekt ook niet mogelijk is, omdat de geldschieterswet het maxi mum aangeeft tegen welke rentevoet geleend wordt. Daar zat de Volkscrediet bank volgens hem al tegenaan. Ook de handelsbanken mogen niet boven dat maximum uitkomen, maar deze hebben een grotere omzet, waardoor de leningen gunstiger komen te staan. Over het verlies: „Na enig rekenen zijn we tot de conclusie gekomen dat 1973 een verlies van vijfentachtigduizend gulden te zien gaf. Dan moet je je natuurlijk af vragen: moeten we daar nou mee doorgaan? Is het gerechtvaar digd om jaarlijks zo’n verlies te accepte ren en zijn er misschien andere mogelij- heden om dergelijke kredieten toch te blijven verstrekken, terwijl het dan minder gemeenschapsgeld kost?” „Nou, we hebben toen de zaak eens op een rijtje gezet en ons uitgangspunt was een oplossing te vinden, waarbij tege moet gekomen zou worden aan dezelfde doelstelling. Ik geloof dat we daar goed in geslaagd zijn. We hebben één van de handelsbanken hier in de gemeente be reid gevonden de hele credietportefeuille over te nemen. Dat is de Rabobank- Santpoort. En daarmee komen voor de gemeente de direct geïnvesteerde geld middelen van circa anderhalf miljoen bruto vrij. De Rabobank neemt de hele credietverlening zoals die bij de Volks credietbank gebeurde over. „We bleven dus zitten met 150 men sen. Toen hebben we gezegd: „Welk risico loopt nou de gemeente, wanneer deze daarvoor een garantieverklaring aan de bank geeft? Nou, dat is zo bijzonder klein. Dat hebben we kunnen opmaken uit de wijze waarop de lenin gen normaal altijd worden afgelost. De regeling is nu als volgt: Komt er bij de Rabobank iemand die in hun ogen niet voor een normaal krediet in aanmerking komt, dan gaat er een telefoontje naar de Sociale Dienst van de gemeente. Daar wordt zo’n geval dan bekeken. Daarvoor blijft dezelfde juffrouw, die deze zaken ook al bij de Volkskredietbank behan delde bij ons op kantoor. Als wij dan een garantie verstrekken, dan dekken we ons in door de kinderbijslag of het pensioen op onze rekening over te laten maken. Men machtigt het uitbetaalkan- toor daarvoor dan.” gen het dienstenpakket, zoals dat bij de Volkscredietbank bestond, bij de Rabo bank Santpoort onaangetast zal blijven. „Integendeel, het wordt zelfs Uitge breid, want die bank heeft vijf vestigin gen, overal verspreid in de gemeente. De bank heeft ons trouwens ook verzekerd dan de behandelingstermijn, die wij hadden, maximaal één week, hetzelfde blijft.” Onder het motto „Onze ploeg wint alles” bracht dit groepje gezworen kameraden het dagje aan het strand door. Op hun gezichten is de verf te zien waarmee elke groep zich herkenbaar maakte. Voor elke wijk was er een andere kleur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. B. en W. van Velsen menen dat met ingang van een nader te bepalen tijdstip tot opheffing van het bejaardenverzorgingstehuis Kanaalstraat eisen van de tijd af. Dit in verband met te verwachten zeer hoge verbouwings- kosten en de geringe exploitatiemoge lijkheden. Vast staat volgens B. en W., dat voort zetting op de huidige wijze tot steeds grotere tekorten leidt. Door de kleine capaciteit het tehuis telt 23 bedden, waarvan er nu 18 bezet zijn is het tehuis economisch uiterst kwetsbaar, wat bij ziekte van het personeel en bij onderbezetting direct merkbaar is. De bewoners en het personeel zijn de hoogte gesteld en kunnen met de voornemens van B. en W. in principe instemmen. Bij overplaatsing van de be woners zal met hun wensen zoveel mo gelijk rekening worden gehouden. Het is mogelijk het personeel in te passen in het personeelsbestand van de andere te huizen. Voor de directrice is, in verband met langdurige ziekte en in overleg met haar, een afkeuringsprocedure in wer king gesteld. (ADVERTENTIE) De werkgroep die B. en W. eind 1972 hebben ingesteld om de situatie van het W. F. Visserhuis en de Kanaalstraat 236 te onderzoeken, raadt een verbouwing om het tehuis aan te passen aan de klonken heldere kinderstemmen in de ochtenduren langs de branding met aan- moedigingsliederen voor de voetbalwed strijd. Beurtelings kon men vernemen dat de Brulboei of IJmond-MTS de we reldcup zouden bemachtigen. Op het strand was namelijk sprake van een spannende voetbalcompetitie tussen alle Speliadewijken. Tegelijkertijd waren er ook spelletjes voor de overige groepen verzonnen. In de ochtenduren deden de kinderen bij voorbeeld .Ridder en kasteelheer”, zand- beesten maken, hindernisrace en balwer- pen. ’s Middags, terwijl de voetballerij woedde, waren spelletjes als „Koop een Koe”, Strikkenspel en trefbal. De plaatsen waar de verschillende groepen zich ophielden, werden aanvan kelijk in kleur gemarkeerd door vrolijke borden. Maar de forse wind nam deze voor zijn rekening, zodat al op het midden van de dag sprake was van enige verwoesting. Alleen het bord aan het einde van de strandwinkelstraat hield het uit tot het laaste moment. Mevrouw A. C. M. Lammerse, die de algehele leiding van de Speliade op haar schouders heeft rusten, toonde zich al heel gelukkig dat de regen, op een klein buitje na, weg bleef. Dat het strandfeest toch bijzonder geslaagd kan worden ge noemd, is vooral te danken aan de speelse organisatie en het enthousiasme van de kinderen zelf. Op die manier kon het weer geen kans krijgen om als spelbreker op te treden. Zowel de commissie voor sociale aangelegenheden en voor financiën als B. en W. doen aanbeveling te kiezen voor het laatste. v 5 M - is (ADVERTENTIE) Openingstijden: dagelijks van 8.00 -18.00 uur. zaterdags van 8.30- 17,00 uur. tel. 023-321212.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5