Iran wil vooral in buitenlandse industrie investeren Industrie in conflict met apothekers Onder Noordzee ook veel steenkool Politiek beheerst de beurs HU BEURS wel beu Bonden zijn ontwikkeling in confectie nu Borgstellingen landbouw flink PvdA-groep Kalm aan met hogere huur L i omhoog M| i»f Br - 4 J i Prijsverhoging valt niet goed BERGHAUS ZET REORGANISATIE RUSTIG DOOR n ZATERDAG 1 O AUGUSTUS 1974 ECONOMIE 11 (Van onze financiële redactie) UTRECHT Elke seconde van iedere dag slaan de kassa’s van de olie producerende landen een bedrag van 5.000 gulden aan. Deze som dient de naar olie dorstende wereld te betalen om haar economie draaiend te hou den. Grof geschat, want niemand weet precies hoeveel geld er eigenlijk naar de olielanden gaat. De becijferingen lopen nogal uiteen. Overheid F7 te Veilig Mirages Koninklijke Olielanden beleggen behoedzaam op (Van onze redactie economie) heeft de !S- ’s zi- trekken k bevestigen r, werd c (Van onze beursmedewerker) kosten voor de de aan huisvesting wordt duidelijke oorzaak kan wezen. niet. de Afschaffing van de huurliberalisatie in het hele land. heb- utje. uca- ilde: Mol en. (K) We- iort- naal Die- iter: !2.10 (K) ed- aal. >.15 (K) bei >ri- uit (Van onze parlementsredacetie) DEN HAAG. De Werkgroep Huur- en Saneringsactie van de PvdA zal niet met het regeringsbeleid akkoord kunnen gaan als het kabinet niet voldoet aan de volgende eisen: (K) (K) »rie- (K) 9.30 na- eine van laai, dag. :2.oo >ur- 1.00 (K) rise ma (K) fa- lar. oe- :ie- or- (K) na. m- rte ma. iro- ran- ult (K) ien. •be- vett tig- rd- In- rv- (K) (K) :ht. (K) se- lire im- 1.50 •ta- De PvdA-groep wil wel akkoord gaan met een verhoging van de huren, maar die stijging moet verband houden met de toename van het vrij besteedbare inko men. Bovendien moet de regering-Den Uyl bij het bepalen van de huurverho gingen rekening houden met het anti- iailatiebeleid. De boeren in de Haarlemmermeer, die na verleden week donderdag niet meer gedemonstreerd hebben, omdat zij het resultaat van het overleg willen afwach ten, zijn begonnen aan de vlasoogst. Een aantal van hen zal ongetwijfeld vandaag bij de massademonstratie in Utrecht zijn. Het tegenhouden van grotere win sten van de huiseigenaren tenzij dit geld besteed of een worden aange- Indamming van de nieuwbouw, tenzij daardoor het woon- peil achteruit gaat. AMSTERDAM. Zoals overal ter wereld stond ook de beursontwikkeling van deze week in het teken van het ont- knopingsdrama van de Watergate-zaak. Vooral de New Yorkse effectenbeurs was bijzonder gevoelig voor de ontwikkeling (Van onze correspondent) DEN HAAG. Oliemaatschappijen, die bezig zijn te boren naar olie op de Noordzee, hebben lagen steenkool ont dekt, die volgens sommige deskundigen honderd jaar in Groot-Brittanië’s ener gie behoefte zouden kunnen voorzien. rijkste in het buitenland. Beide zijn voor, het land van uitermate groot be lang en vergen bekwame stuurmans kunst. Het is de vraag of de nieuwe man, zelfs als hij voorlopig nog werk zaam blijft met het oude regeringsteam, deze bijna gigantische problemen wel aan kan. Blijvende onzekerheid dus voor Wall Street. Ook al is men daar dolblij eindelijk van de moordende druk van Watergate bevrijd te zijn. Opvallend was dat tegelijk met de koersontwikkeling ook de prijs van de dollar deze week scherp begon te stijgen. Kennelijk had Amerika ook in inter nationale handels- en betalingskringen aan gezag ingeboet door zijn binnen landse twisten en achtte men de positie van het land verzwakt. Maar ook daar keerde de bezinning terug door het al tijd ongunstige feit van de machtswisse ling. Een beursweek dus waar Watergate centraal stond en hopelijk voor het laatst. Zo centraal zelfs, dat vrijwel alle andere factoren als de rente, de inflatie, de conjunctuur en de bedrijfswinsten nauwelijks aan bod kwamen. Niet alleen in Wall Street zelf, maar ook daarbuiten. Op het Damrak niet minder, waar ademloos de gigantische worsteling van de Amerikaanse zuster werd gevolgd. De aanvankelijke opmars viel in Amsterdam in goede aarde, maar De Contactraad Geneesmiddelenindu- sterie vraagt de bewindslieden af hier sprake is van misbruik van machtsposi tie en of daarom de apothekers in strijd komen met de wet op de economische mededinging. De gevolgen van het doorbreken der verticale prijsbinding kunnen ernstig zijn, aldus de brief. Maar, aldus het ministerie, men is pas in strijd met de wet als kan worden bewe zen dat een bepaalde gang van zaken strijdig is met het algemeen belang. De heer Müller meent dat „een duide lijk overheidsbeleid” ontbreekt, boven dien heeft hij bezwaren tegen het optre den van de voorzitter van de Stuurgroep confectie-industrie, prof. Verburg. De heer Müller heeft donderdag ver slag uitgebracht aan het bondsbestuur van de Industriebond-NVV. Hij is onvol daan over het feit, dat hij in de stuur groep woensdag geen meerderheid heeft kunnen vinden voor een plan geen ont slagen te geven zolang niet gebruik is gemaakt van alle arbeidsmarktmaatrege- len. De heer Müller meent dat in het kader van de recente maatregelen van Boos is de heer Muller voorts over het feit, dat het idee van de vakbonden om via pooling van de opdrachten de positie van de confectie-industrie als to taliteit te verbeteren, werd verworpen. „Waarmee ze nu bezig zijn, is gewoon het kapot maken van de werkgelegen heid in Nederland. Het gaat niet meer om 400 mensen bij Berghaus, maar om alle ruim 1100 werknemers van dit be drijf en enkele honderden werknemer» bij loonbedrijvea. Een duidelijk verband tussen het inkomen van een huurder, zijn woonlas ten en de kwaliteit van zijn woning. en reageerde er dagelijks scherp op. Toen de eerste tekenen van het spoedig aftre den van president Nixon duidelijk wer den, begon Wall Street weer te stijgen. Opgelucht dat eindelijk aan een lange en onzekere periode van machteloosheid, twijfel en binnenlandse onrust ’n einde zou komen. Maar reeds kwam op dezelf de dag van de hausse een terugslag die de winsten even snel weer deden dalen. toen Wall Street het feit van de machts overdracht beantwoordde met een fikse koersdaling, was ook op het Damrak de teleurstelling en zeker de ontgoocheling groot. Dat nam niet weg dat ondanks de overheersende invloed van de politiek de indruk bestond dat het gunstige be drijfsnieuws in niet geringe mate de ondergrond van de beurs versterkte, waardoor de teleurstellingen vanuit Amerika beter konden worden opgevan gen. lingsverkeer bepaalde grenzen zouden moeten worden gesteld. Het dreigde al lemaal een beetje uit de pan te gaan springen, maar die vrees is nu dubbel- groot geworden, omdat Berghaus er in feite nog een schepje bovenop wil gaan gooien en onder meer zijn bedrijven in Portugal wil gaan inschakelen. Als dat doorgaat, wordt de binnen landse concurrentie nog groter: de con fectiebedrijven gaan elkaar opvreten. We vinden dat de Stuurgroep confectie-in- dusterie en met name de overheidsverte genwoordigers daarin, inclusief de Ne derlandse herstructureringsmaatschappij, zich ten aanzien van deze ontwikkeling met ernstige sociale gevolgen tot nu toe erg labbekakkerig heeft opgesteld -’ UTRECHT. (ANP) „Ik vrees dat we met deze stuurgroep geen zaken kunnen doen. Alleen financieel-economische kwesties krijgen de aandacht en voor de sociale gevolgen hebben ze geen of nau welijks aandacht”. zullen zijn gestegen tot 650 miljard dol lar en in 1985 zijn die reserves aange groeid tot 1,2 biljoen dollar, of drie biljoen gulden. We zijn dan in cijfers beland die tot voor kort alleen in de astronomie gebruikt werden en waarvan men zich geen voorstelling meer kan maken. Drie bijljoen gulden is een mil joen maalt drie miljoen gulden. In af zonderlijke guldens naast elkaar gelegd voldoende om er meer dan de helft van Nederland mee te bedekken. Overal in de wereld maken financiële deskundigen zich zorgen over die onge kende dollarstroom en de gevolgen die een eventueel aanbod van al dat geld op de internationale kapitaalmarkt zal heb ben. De veelal onderontwikkelde olielan den zijn niet in staat die geldhoeveelheid versneld in de eigen economie op te nemen. Landen als Nigeria en Indonesië kunnen iedere extra dollar die binnen komt goed gebruiken bij hun eigen eco nomische ontwikkeling, maar landen als de staten rond de Perzische Golf, Koe weit, Saoedi-Arabië of Libië hebben een kleine bevolking en nauwelijks moge lijkheden om alle olierevenuen in eigen land te investeren. Een oliemaatschappij heeft door een massieve laag met een dikte van meer dan negen meter geboord en andere ondernemingen vinden steenkool en an dere mineralen. Deze vondsten bevestigen dat de steenkoolvelden van West-Europa zich onder de Noordzee-bodem uitstrekken en er wordt reeds onderzocht hoe de steenkool het best kan worden gewon nen, wanneer de oliebronnen opdrogen. Eén van die methoden, die reeds el ders ter wereld wordt beproefd, is om de steenkool onder de zeebodem aan te steken en het vrijkomende gas per pijp leiding aan land te brengen. Toen eenmaal het feit van het aftre den van de man die bijna zes jaar lang het land heeft bestuurd was aanvaard, drong het tot velen door dat met de overdracht van het bestuur de rampzali ge Watergate-zaak dan mocht zijn be slecht, maar dat de impasse in ’s lands bestuur zeker nog lange tijd zal aanhou den. Iedere nieuwe president heeft een lange tijd van inwerken nodig, waar nog bij komt dat Gerald Ford, de nieuwe president, nog maar vrij kort als vice- president fungeert en daarom ook de klappen van die zweep nog maar nau welijks kent. Amerika kampt momenteel met vele brandende problemen. De inflatie als belangrijkste in eigen land, het wankele bestand in ’t Midden-Oosten als belang- In een veretrouwelijk rapport van de Wereldbank, dat momenteel in Parijs circuleert, staat te lezen dat de monetai re reserves van de olielanden rond 1980 lingshulp zouden gaan doen, zou dat alles slechts een kwart van de totale olie-inkomsten vragen. De rest zal in iets anders belegd moeten worden. De eerste stymptomen van de richting waarin die geldstroom zich onder meer zal gaan bewegen, hebben zich de afge lopen weken geopenbaard. Iran kocht een kwart van het Westduitse staalbe drijf van het Krupp-concern. De transe- actie past in het nieuwe vijfjarenplan dat de sjah onlangs heeft aangekondigd en waarmee hij een jaarlijkse groei wil realiseren van ruim 25 percent, waar door het inkomen per hoofd van de bevolking moet verdrievoudigen. Iran is op grote schaal bezig allerlei basisindustrieën uit de grond te stampen die van de zo overvloedig aanwezige olie en aardgas kunnen profiteren. De daar voor benodigde know-how moet echter vooral in het Westen worden gekocht. Voor Krupp betekent de deelneming van Iran dat zij de beschikking krijgt over een partner met vrijwel onbeperkte fi nanciële mogelijkheden. In Duitsland circuleren ondertussen hardnekkige ge ruchten dat Volkswagen de volgende onderneming op het verlanglijstje van de sjah zou zijn. Het is dank zij de oliemiljarden dat Iran zich deze investeringen kan veroor loven. Vóór de enorme prijsverhoging van de olie slokten de ontwikkelings plannen van het land zelf vrijwel alle binnenkomende gelden op. Dit jaar al leen al ontvangt Iran echter zo’n 12 miljard ollar extra aan inkomsten, het geen verklaart waarom de sjah als een moderne Sinterklaas door Europa reisde om voor miljarden wapens, Concordes en bedrijven te kopen. DEN HAAG (ANP). De stichting borgstellingsfonds voor de landbouw heeft in 1973 voor ruim 153 miljoen garanties op leningen verleend, f 50 mil joen meer dan in 1972. De totale garan- tieverplichtingen van het fonds stegen met 70,2 miljoen tot 532,3 miljoen, waarvan eind 1973 een bedrag van 50,7 miljoen nog niet opgenomen was. Het aantal garantieverleningen, zo blijkt uit het jaarverslag van het fonds, steeg van 1.723 tot 1.891, dat is met rond 10 percent, het gemiddelde borgstellings- bedrag van 59.000 tot 81.000, dat is met 37 pet. Als voornaamste oorzaken van de toeneming ziet het fonds het groter worden van de investeringsobjec- ten en de stijging van de investeringsko- ten. Het aantal aanvragen was 2.250, waar van er zoals gezegd 1.891 toegewezen werden. In 1972 was het resp. 2.248 en 1.719. De daling van het aantal afwijzin gen van 529 tot 360 is volgens het fonds waarschijnlijk te danken aan het feit dat in 1973 veel aanvragen om een borgstelling gepaard gingen met een aanvraag om rentesubsidie ingevolge de EEG-richtlijn voor modernisering van landbouwbedrijven, gezien de voorwaar den van deze richtlijn ging het om kwalitatief goede tot zeer goede aanvra gen. minister Boersma voor de overbodige werknemers bij Berghaus oplossingen mogelijk zijn (volgens het zgn. scho lingsprogramma). De Industriebond-NVV gaat de situa tie bij Berghaus met zijn leden daar bespreken. Tevens zal worden nagegaan welke acties mogelijk zijn. Dinsdag gaan de vakbonden zich beraden over hun verdere c.pstelling tegenover de stuur groep. „Als er geen bevredigend ant woord komt op een aantal sociale vragen rond Berghaus, zullen we onze leden moeten adviseren uit de stuurgroep te stappen”, aldus de heer Müller. Verbolgen is hij vooral, omdat Berg haus van plan schijnt te zijn voor het bedrijf in Ulft nieuw personeel (meisjes) te gaan werven in de Philippijnen. „En dat terwijl een aantal contracten met werkneemsters uit de Philippijnen in Amsterdam en straks ook in Ulft af- loop.t” DEN HAAG De farmaceutische in dustrie is boos op apothekers die eigen machtig hun prijzen met 4 tot 5 percent zullen verhogen. De Contactraad Ge neesmiddelenindustrie, het orgaan waar in de fabrikanten en importeurs van geneesmiddelen zijn verenigd, heeft in een brief aan minister Lubbers (Econo mische Zaken) en staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) felle kritiek geuit aan het adres van de apothekers. Aldus drs. Jan Müller, sociaal-econo- misch beleidsadviseur van de Industrie bond-NVV, over het overleg in de stuur groep confectie-industrie naar aanleiding van het voornemen van het confectiebe drijf Berghaus de produktie in Neder land te gaan beperken, waardoor deze herfst bijna 400 mannen en vrouwen in de produktiebedrijven in Amsterdam, Beverwijk en Ulft zouden moeten wor den ontslagen. Woensdag heeft de Stuurgroep confec tie-industrie weer lang vergaderd. De drie industriebonden van NVV. NKV en CNV en de Unie BLHP beschouwen de „zaak-Berghaus” als een test-case voor de hele confectie-industrie. Berghaus wil personeel gaan afstoten, omdat in het buitenland voordeliger zou kunnen wor den geproduceerd. „Het gaat daarbij om het „passieve veredelingsverkeer”, zegt de heer Müller. „Daarmee wordt bedoeld dat stoffen in Nederland op maat worden gesneden en elders, meestal in Oost-Europa, aan elkaar worden genaaid. Ter bescherming van de werkgelegenheid werd al een tijdje geleden met de overheid overeen gekomen dat aar, dit passieve yerde- Het is niet te verwachten dat alle Arabische olielanden dezelfde weg zul len bewandelen. Daarvoor verschillen de politieke en conomische structuren te veel. De tactiek die zij tot voor kort volgden, was beleggen op een veilige manier, maar zodanig dat het geld ge makkelijk vrijgemaakt kon worden wanneer politieke redenen dat noodza kelijk maakten. Meestal werden de overtollige dollars vastgelegd op korte termijndeposito’s bij banken in de Vere nigde Staten, Zwitserland of Engeland, en zo zij al aandelen in bedrijven koch ten, dan waren dat veelal banken, scheepvaartondernemingen of geïnvesteerd in onroerend goed. Wel zijn er aanwijzingen dat die laat ste vorm van beleggen wat meer ingang begint te vinden. Abu Dhabi, de golf staat waar de 250.000 inwoners theore tisch 5 miljard dollar te verdelen heb ben, is op grote schaal bezig kantoren in Londen op te kopen, terwijl ook in de Verenigde Staten onroerend goed wordt aangekocht. Opheffing van ongelijkheid in be handeling van huurders binnen het huurbeleid. Om toch iets aan de door de oplopen de olierekening snel toenemende tekor ten op de betalingsbalansen te doen, trachten de olie-invoerende landen hun export te vergroten, vooral naar de Ara bische landen. Het is dan ook daarom dat vele grote industrieën en banken hun handelsreizigers en vertegenwoordi gers af en aan laten vliegen om ook een graantje van de geldberg mee te pikken door de Arabieren te adviseren wat ze het best met hun geld kunnen doen. De ontwikkelingslanden trekken daarbij weer aan het kortste eind. Zij immers hebben nauwelijks iets aan te bieden, maar worden net als iedereen gecon fronteerd met een sterk gestegen oliere kening. Verbetering van de rechtsbescher ming van verschillende groepen huur ders. De contactraad hekelt de houding van de apothekersorganisatie, de Kon. Ned. Mij. ter,Bevordering der Pharmacie, om dat zij de prijzen der geneesmiddelen heeft verhoogd met de maximale marge krachtens de prijsvoorschrften voor de handel. De apothekersorganisatie De OESO, dc organisatie waarin een twintigtal rijke industrielanden op eco nomisch gebied samenwerken en waarin geen enkel inmiddels toch ook wel rijk geworden olieland vertegenwoordigd is, heeft uitgerekend dat de inkomsten van de olielanden dit jaar rond de 60 miljard dollar zullen liggen. Alleen Saoedi-Ara bië zal daarvan al 20 miljard dollar ontvangen. De werkgroep heeft al eerdei- protest acties aangekondigd als het kabinet van plan zou zijn de huren het komend jaar met 8 tot 10 percent te laten stijgen. Dit zou worden aangekondigd in de „Nota Huur- en Subsidiebeleid” van minister Gruyters. De nota verschijnt binnenkort. Als de werkgroep de nota onbevredigend vindt zal zij contact opnemen met het PvdA-partijbestuur, „om de nodige acti viteiten te ontwikkelen”. Bovendien wil men regionale bijeen komsten beleggen om daar de nota te gaan bespreken. Het resultaat van deze discussies zal volgens de werkgroep be palend zijn voor het beleid van PvdA-fractie in de Tweede Kamer. In de werkgroep zit onder andere het ka merlid Kombrink- Zelfs wanneer de sjeik van Abu Dhabi besluit 35 Mirage-straaljagers compleet met vliegers, grondpersoneel en andere noodzakelijke attributen in Frankrijk te kopen, betekent dat voor het oliesjeik- dom niet meer dan 20 dagen olie-inkom sten. De oliedollars zouden iedere inwo ner van Koeweit jaarlijks een inkomen van ruim 30.000 gulden garanderen. Het geeft een beetje een indruk om welke bedragen het gaat en het is duidelijk dat de olielanden zoeken naar mogelijkhe den om die oliedollars, die de laatste jaren alleen maar in waarde zijn ge daald, om te zetten in meer aanterekke lijke beleggingen. Natuurlijk zullen de meeste investe ringen eerst gericht zijn op de ontwik keling van de eigen economie, vooral bedoeld om op eigen benen te kunnen staan tegen de tijd dat de oliebronnen opgedroogd raken. Daarnaast zal er geïnvesteerd worden in andere bevrien de, met minder Arabische olie bedeelde landen als Egypte en Syrië, terwijl er ook geld beschikbaar is voor bevriende Afrikaanse landen en andere delen van de wereld. Maar zelfs wanneer de olie landen op grote schaal aan ontwikke- Aanwijzingen dat de olielanden grote schaal op de effectenbeurzen ope reren zijn er niet. De malaise die momenteel op de aandelenmarkten heerst wijst daar trouwens ook niet op. Toch lijkt het niet onwaarschijnlijk dat een deel van de oliedollars zijn weg zal vinden via bijvoorbeeld Wall Street in de aankoop van aandelen in grote on dernemingen. Theoretisch zou het ook mogelijk zijn, en er is in feite niets wat ze tegenhoudt, dat de Arabieren zulke grote pakketten aandelen kopen dat ze bijvoorbeeld de grote ondernemingen in Amerika, maar ook in de rest van de wereld, zouden kunnen gaan controle ren. In die zin heeft Henry Ford zich vorig jaar in een interview met het blad Fortune ook al waarschuwend uitgela ten. Voorlopig denken de Arabieren niet in die richting. Wel is er de laatste weken op grote schaal Amerikaans schatkistpa- pier aan het buitenland verkocht en dat is volgens insiders niet zoals vroeger naar de Europese centrale banken ge gaan, maar vooral naar de olielanden. Verder blijven de Arabieren uiterst voorzichtig en zijn zij nauwelijks bereid hun oliedollars op lange termijn uit te lenen, hetgeen de Westerse financiële wereld grote problemen oplevert. Im mers, de olieaankopen moeten gefinan cierd worden en daar voor moet op lange termijn geld geleend worden. En bij wie anders dan bij de Arabieren. Zo begon deze week de Koninklijke- Shell met het bekendmaken van de halfjaarcijfers, volgende week gevolgd door Akzo, Hoogovens en Philips. De winststijging van 120 percent, in de eerste zes maanden van 1974 behaald, maakte een goede indruk en gaf aande len Koninklijke een dusdanige opwaart se stoot, dat even een avance van vijf gulden boven het slot van vorige week kon worden behaald. Later trad evenwel een terugslag in. Dat nam niet weg dat vrijwel alle internationals door het hoopvolle begin van Wall Street eerder deze week gedurende de gehele verdere beursweek boven het vorige slot bleven. Akzo rond 3 gulden, evenals Hoogovens en Philips, en Unilever 2 gulden. De opmerkelijke winststijging van de Amrobank, die in de eerste helft van 1974 rond 20 percent meer wist te ver dienen, leverde dit aandeel deze week rond vijf gulden meer aan koerswinst op. Ook op de lokale markt was de ondertoon van de koersontwikkeling po sitief en overheersten de verbeteringen, ook al bleven deze overwegend beperkt. De forse winststijging die het Pakhoed- concern dit jaar verwacht, kon dit aan deel 10 gulden meer opleveren. Daaren tegen leden aandelen-Meneba en Wessa- nen verliezen door de moeilijkheden in de veevoedersector. Van Meneba wordt zelfs een bijzonder slecht bedrijfsresultaat over de eerste helft van dit jaar verwacht. Het aandeel viel tijdelijk van 115 gulden op 100 gulden, maar wist zich later weer enigs zins te herstellen. Daarentegen hielden de raadselachtige aankopen van aande len Bouwstoffen Braat en Amsterdamse Droogdok aan. Beide stegen rond 25 gulden. De Watergate-affaire overschaduwde deze week het financieel en economisch nieuws zodanig, dat de boerenacties noch de toenemende werkloosheid in ons land invloed hadden op de koersontwikkeling. Zelfs de rente-ontwikkeling bleef onop gemerkt, zodat de obligatiemarkt een rustige week had. Geruchten dat de nieuwe 10,5 percent staatslening, waarop volgende week kan worden ingeschre ven, nu reeds veel belangstelling zou ontmoeten, deed het koerspeil van de meeste leningen gestadig aantrekken. De 11-percent lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten kwam zelfs tijdelijk 1 percent boven de emis- siekoers te liggen. Deze uitstekende Mas sificatie is te meer opvallend omdat het toegewezen bedrag van een half miljard gulden als buitengewoon groot moet worden beschouwd. brief nog niet ontvangen, aldus een woordvoerder vrijdagmorgen. Voordat de brief is gelezen geeft de KNMP er de voorkeur aan niet te reageren. De woordvoerder wilde verder geen enkele commentaar geven op de in de brief vermelde feiten. Bij het ministerie van Economische Zaken bleek men op de hoogte van de komst van deze brief. Formeel maken de apothekers normaal gebruik van de prij- zenbeschikking, aldus een zegsman. Ook een apotheker is een handelaar. Bij overleg hebben de apothekers toegezegd voor 2000 van de 6000 artikelen hun prijzen te zullen verhogen, voor de rest later. De meeste apothekers hoeven de verhoging niet te melden, omdat hun omzet niet boven de miljoen per jaar ligt. Van verticale prijsbinding is juri disch geen sprake. De handelwijze van de apothekers is volgens de contactraad in strijd met de bedoelingen van het prijsbeleid, dat is gericht op terughoudendheid bij het doorvoeren van prijsverhogingen. De apotheken verkeren niet in de noodzaak gebruik te maken van de aanpassingsbe- paling. Hun omzet stijgt nog steeds en de als gevolg van kostenverhogingen on vermijdelijke prijsverhogingen werken door in de marge. Er wordt op gewezen dat vorig jaar de apotheken op last van het ministerie van Economische Zaken een reeds twee jaar bestaande afleveringstoeslag voor particuliere recepten (twee kwartjes per aflevering) moesten afschaffen, omdat de overheid deze toeslag geheel overbo dig vond. De contactraad vreest dat de prijzen op deze manier geheel uit de hand zullen lopen. De apothekers hebben de verticale prijsbinding (waarbij de fabri kanten de verkoopprijzen vaststellen) verlaten. Importeurs en groothandels zullen ook hun marges vergroten (nu al 50 percent). R? W J

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11