HOGE BEGROTING SCHROK OPNIEUW EEN SPONSOR AF Van der Vliet OPNIEUW TOPPER VOOR VOLBLOEDS SPORT KUNSTZWEMMEN IN KINDERSCHOENEN Jane Holland klasse apart EK-atleten naar het buitenland Laat’ns wat van je Toernooiwinst Feyenoord Rolf Stommelen vervangt Lauda Zege Dordrecht magistraal *4 13 19 74 AUGUSTUS ZATERDAG 1 O SPORT (Van onze sportredactie) pc 7 - PTT noi Ja, dat kunt u best zeggen K tegen die verre kennis die zo weinig van zich laat horen1 Zeg hoe fijn u het vindt om af en toe gebeld te wordenZomaar, N over kleine, leuke dingen. En zeg dan meteen dat het zo goed koop is. Want ?s avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. RAAK BREEKT OOK MET PUNCH hoofd- Kees Akerboom: belangstelling van profs Pieter van Tuyll: aantrekkelijk voor profs er, echter niet in THEO KLEIN. Nolter W. (Van onze paardesportmedewerker) Alemannia won Henriette afdeling): Mastrld 1. Kinglet O. 2. (ADVERTENTIE) W"|| I t DEN HAAG. (ANP) Zes leden van de voorlopige Nederlandse atletiekploeg voor de Europese kampioenschappen, die van 1 t.m. 8 september in Rome worden gehouden, zullen op vrijdag 16 augustus in Zürich starten. en de outen lamse tlasse het Me- e als van idrea actor geen leeft, i ook ngrid t ter e bij verg. :rodt. mers nog orter ij de Hans De tips: 1. Rietgansp-rijs (le afdeling) 1. Libertine. 2. Juanita, 3. Lange Ros outs: Kora Marijke. larbij elijk- voor e ge- groe- 18 t.m. •neest uitse zolgd >aard Am- erste die unen Hol rijk)- le 14 iarco als ker, iord nen en- aar ati— >ao, Es- tste liet ma ap de rveen irnooi park- verkt. jn als en; 2. ufkus in de tegen -Ver- H. D. 2. C. p de oopt au- inen van inge- René mers t (ver moet DUIND1GT De oudere top- paarden onder de volbloeds krijgt in ons land geen grote kansen. Zij zoeken dan ook vaak hun geluk in Frankrijk en België. De Derbywin- naar 1972 Sasquatch deed dat met wisselend succes op de grote Fran se renbanen en Gerabher maakte profijtelijke uitstapjes naar Oosten de. Deze beide cracks behoren zon dagmiddag op Duindigt in de Gold Cup 27.200) tot de grote favo rieten. Geraoher wordt gereden door zijn vas te jockey Johnny Smith, maar voor Sas quatch is de even vermaarde als du re jockey Frankie Durr uit Engeland aangetrokken. Met hetzelfde paard won Frankie Durr twee jaar geleden de Der by. De tweede Derby-winnaar in dit gezelschap is Queen of Roses S (Rob Wetemans), die evenmin kansloos is. Het zal ongetwijfeld een harde en snelle ren worden, omdat niet alleen Rosebud (Ina Schwarzkachel) graag van start af aan de kop gaat, maar ook door het feit dat Queen of Roses en Sasquatch ieder een pacemaker hebben in Hopeful Future en Beemster. Nog geen week na de dravers-Derby zijn Maarten D. en Marko van Echten al weer van de partij. Zij zullen het moei lijk krijgen met Maestro Cavaljos, die tot de top van zijn generatie gerekend mag worden. Een dag na de nederlaag tegen Feye- noord is Bayern München, houder van de Europese beker voor landskampioe nen met 5-1 verslagen door Racing Whi te-Daring Molenbeek uit Brussel. Teugel (8e minuut), Martens (26e). Desanghere (79e), Teugel (85e strafschop) en Keens (89e) scoorden voor RWDM. Höness maakte het Beierse doelpunt in de 72e minuut. Indien Henri Buitenzorg en Jojo Bui tenzorg in het kampioenschap Neder landse Paarden, dat dinsdagavond (6.00 uur) in Hilversum wordt verreden for tuinlijker met de loting aan de start waren geweest, zou er over de uitslag weinig twijfel bestaan Nu zij echter met hun 12e en 13e startplaats uit het twee de gelid moeten komen en maar liefst elf paarden voor zich vonden, zijn hun kansen zo gedevalueerd dat een grote verrassing niet is uitgesloten, Henri kwam bovendien vorige week met een blessure uit de strijd, doch eer hij die opliep maakte hij al een matte indruk tering voor het oor, die bij de 143 betalende toeschouwers een lichtelijk melige stemming veroorzaakte. Het valt kennelijk niet «nee het hele reci tal goed in het oog te houden: enige balletachtige oefeningen op de kant dan een plons, een been boven water en vervolgens maar gissen waar eri wanneer de overige lichaamsdelen weer in beeld verschijnen. En dat alles overgoten door semi-klassieke muziek uit 185 luidsprekers. BILBAO (Belga). Feyenoord heeft gisteravond het toernooi van Atletico Bilbao gewonnen. In de finale versloe gen de Rotterdammers de organiserende vereniging na strafschoppen. Na negen tig minuten was de stand 2-2. DEN HAAG/DELFT De onge oorloofd snelle kostenstijging in de Nederlandse basketbalwereld heeft opnieuw een slachtoffer geëist. Na maanden vol schermutselingen heeft het frisdrankenbedrijf Raak giste ren meegedeeld over te gaan tot een eenzijdige verbreking van het drie jarige contract met de vereniging Punch, houder van de nationale be ker, wegens „grove contractbreuk”. De overeenkomst had nog een loop tijd tot 31 mei van het volgend jaar. Na de Haarlemse honkbalvereniging Nicols is de Delftse club de tweede vereniging waar Raak de handen vanaf trekt. Raak-directeur Jim Mueller: „De kosten liepen uit de hand. Dat hebben we het clubbe stuur in het begin van dit jaar al gezegd. Er moest iets aan gedaan worden, het was noodzakelijk dat we terug zouden vallen op het in het contract genoemde bedrag, on geveer 80.000 gulden. DEN HAAG (ANP). De Oostenrijkse Formule 1-coureur Niki Lauda zal bij de wedstrijd voor het Europees kampi oenschap tourwagens op het circuit van Zandvoort vervangen worden door de Westduitser Rolf Stommelen. Lauda kan op Zandvoort niet starten omdat hij met koorts in Salzburg te bed ligt. Lauda, die voor Ferrari in Formule 1-races uit komt, keerde enkele dagen geleden met een ernstige voedselvergiftiging uit Italië terug. Hij heeft zich in het ziekenhuis van Salzburg laten behandelen. Het is ook de vraag of Lauda volgende week zondag kan starten in de Grote Prijs van Oostenrijk. Het zijn: Wilma van Gooi (AVR) 100 of 200 m„ Trudy Winderink (GAC) 400 m, Ciska Janssen (Sagitta) verspringen. Raymond Heerenveen (PEC) 100 en 200 m, Haico Scharn (Ciko ’66) 1500 m en Frank Nusse (AAC) 400 m horden. Aan internationale wedstrijden, die op 14 en 15 augustus in Kopenhagen wor den gehouden nemen deel: Rijn v.d. Heuvel (AVR) 400 en 800 m. Jan Struyk (AVR) 400 m horden. Bram Wassenaar (Ciko ’66) 800 of 1000 m en Wijnand Bladt (VLTC) 1500 m. Hetzelfde groepje atleten komt op 19 augustus ook in Holstebrö aan de start. F 1. Henri Zijn zware koersen zitten hem waar schijnlijk in de steeds meer zorgen ba rende benen. Jan van Dooyeweerd heeft zijn crack Jojo enkele weken rust ge gund. Maar ook hij zal ondervinden dat Kid Eemshorn, Lido Buitenzorg, Ideal Dear, Gudo van Bonni en de beide kampioenen van het entrainement Van Leeuwen Ivan Axkit en Ido Hanover geen katten zijn om zonder handschoe nen aan te pakken. Indien Henri Buiten zorg er tegen de verwachtingen in toch in slaagt dit kampioenschap te winnen, dan is zijn totale winsom de vier ton tot op enkele duizenden guldens na ge naderd. keerde keelgat. De club kwam in totaal op een behoefte van ruim twee ton (inclusief 70 mille voor Amerikanen en 65 mille om de „onkosten” van de Ne derlandse amateurs te dekken). Om een lang verhaal kort te maken: Raak stapte daar niet in, gaf een serie tussenoplossingen aan, die door Punch allemaal verworpen werden. Mueller: „We zagen eerst als enige oplossing een overstap naar de profs. We konden de naam kopen van een Amerikaanse profgroep die met Den Haag als thuisha ven in de Europese profcompetitie wilde gaan spelen. Met aanvulling van enkele Nederlandse spelers, hadden wij dat rond kunnen krijgen. Qmdat het dan op Europees niveau afgewikkeld zou wor den, zouden de onkosten voor Raak- Nederland lager liggen dan de kwart miljoen gulden die we in het komende seizoen aan Punch kwijtgeraakt zouden zijn”. Er zitten trouwens nog meer hiaten in de verklaringen van de Raak-directie. Het is namelijk in het geheel niet nood zakelijk om een amateurclub om te vormen tot een profteam. In de Interna tional Basketball Association (de door rijke Amerikanen opgezette Europese profcompetitie) kan elke grote Europese Ondanks de hondszware training en de barre ademnood waarmee de deel neemsters het water verlieten, lijkt het Europese kunstzwemmen nog in de kinderschoenen te staan. De moei- lijkheidsfactor om muziek en bewe gingen op een oogstrelende manier te verenigen is vooralsnog voor de so- lozwemsters te hoog. Voor de duo’s en de groepen geldt dat veel minder. Jane Holland was de enige die het aandurfde wat meer pit in haar show te stoppen. Na een slordig begin be reikte ze zelfs een' zekere eenheid met de muziek. Maar deskundigen DEN HAAG (ANP). Gisteravond zijn enige voetbalwedstrijden gespeeld. De resultaten zijn: Dordrecht: FC Dordrecht-FC Algiers (kampioen van Algerije) 8-1 (4-0). Doel- punten:Dordrecht: Van Kuyk (2), Roe land (2), Breuer, Warner, Dubbeld en Hoogmoed. Algiers: Hebbache. Toeschou wers: 1500, scheidsrechter: Beukema. HeerenveenHecrenveen-FC Utrecht 2- 2 (2-1). Doelpunten: Heerenveen: H. Ooft (2), Utrecht: Wery en van Maurik. Toe- achouwera: 4000, scheidsrechter: Van ZMjkea Nederlands deelnemer voor het Europa Cup II toernooi dan ook hard aan. Demissionair Punch voorzitter Kok: „Er is ons inderdaad in eerste Instantie gezegd dat we in moesten krimpen, maar later hebben de heren Smit (direc teur marketing) en Kortekaas (publici teit) ons gerustgesteld met de medede ling dat dit niet gold voor de ijshockey- ploeg en de basketbalclub, omdat daar voldoende publiciteit uit voort kwam." Op dat punt lopen de meningen uiteen- Raak ontkent de aangekondigde bezuini ging teruggetrokken te hebben. De voor lopige begroting waarmee Punch vervol gens op de proppen kwam, schoot de Raak-directie in ieder geval in het ver- stad, die aan de eisen voor een profteam (genoeg inwoners, goed accomodatie enz.) aanspraken maken op ’n plaats in de competitie. Het is daarvoor niet no dig dat er al een basketbalteam bestaat. Directeur Mueller riep dan ook de nodi ge vraagtekens op door te verklaren dat met de weigering van Punch de prof- plannen van zijn firma ook direct van de baan waren. Raak zou immers nu nog de naam van een profploeg kunnen kopen. De breuk met Punch zou dat alleen maar vergemakkelijken. Aanstaande maandag valt in Den Haag overigens de definitieve beslissing over de deelname van een Nederlandse ploeg aan de Europese profcompetitie. Dan zal Peter Dunn, IB»A-afgevaardigde voor Nederland bekend maken of de tiende ploeg (Tel Aviv, Madrid, Barcelo na, Lyon, Grenoble. Geneve, München. Dusseldorf en Brussel gingen al voor) domicilie zal kiezen in Den Haag dan wel in Frankfurt. De IBA-millionairs zullen net eerste jaar 567.000 dollar in de Nederlands-Duitse ploeg pompen. Daarbij liepen de individuele waar deringen van de juryleden anderhalf punt uiteen. Soms waren de verschil len nog groter. In kunstzwemkringen hoopt men dat het congres in Ottawa zal bijdragen tot een wat meer ge lijkgerichte appreciatie. Anders blijft het voor de deelneemsters en train- sters een moeilijke zaak uit te zoeken wat wel en wat niet hoge punten oplevert. Uitslag tweede Bundesliga: Aachen-Fortuna Köln 1-1. Het Nederlandse duo Voogt-Groen heeft het Open Duitse kampioenschap Vauriën ge wonnen. MVV won met 1-0 van de amateurclub Heer. Eerste divisieclub NEC heeft een voetbal- school opgericht. Na twee ronden in het Open Nederlandse golfkampioenschap staat de Schot Brian Bar nes met 140 punten aan de leiding. Roy Dieks heeft in de zesde ronde om het wereldkampioenschap jeugdschaken in Manil- le remise gespeeld tegen de Amerikaan Peter Winston. Dieks deelt de derde plaats met 4 punten. Engeland heeft op de tweede dag van de testmatch tegen Pakistan een voorsprong van 140 runs genomen. Door de toegenomen financiële eisen van de Nederlandse spelers, de dure contracten met de Amerikanen en de sterk gestegen reiskosten (o.a. in verband met Europa Cupavonturen is dat een bedrag waar momenteel onmogelijk een eredivisieclub mee aan de top gehouden kan worden. Dat bleek al in het afgelo pen seizoen, toen Raak al tussen de 150 en 190.000 gulden voor de basketbalvere- niging moest uittrekken. De drastische verlaging kwam bij de Delftse club. AMSTERDAM (ANP). Het aar dige van kunstzwemmen is, dat hoe zeer de juryleden onderling van me ning verschillen het eindresultaat vrijwel gelijk is aan de stand na de verplichte oefeningen. Alsof heel de vrije uitvoering met de sierlijke in- eenvlechting van bewegingen, muzi kale interpretatie en het hoofse bui ginkje voor en na er niet toe doet. Daardoor werd de sierlijke, 17-jarige Jane Holland uit Camberley in Sur rey op de staccato tonen van de uren-dans van Ponchinelli de eerste Europese kampioene in artistiek zwemverband voor Angelica Hons- beek, die daartoe de Liebestraum van Liszt aanwendde. Sasquatch en Gerabher favoriet voor Gold Cup De slank opgetrokken 15-jarioe Voorburgse, (vierde klas gymnasium) die vorig jaar bij het wereldkampi oenschap in Belgrado alleen dankzij de ziekte van een van de andere meisjes in het groepsnummer werd opgenomen, was vrijdagmiddag in het Slote. parkbau de aanvoerster van de romantische richting. Een zoete teis- I. Mighty Maxaver Way. outs: 31 Jojo Buitenzorg: 1. Karloff B, 2. Lepelaar, 3. Loes Areta, outs: King Baker. •4. Henri Buitenzorg-prijs: 1. Kinglet O, 2. Van der Vliet heeft nu een vol punt voorsprong op de Oostenrijker Wittman, die verrassend van de Argentijnse kam pioen Debornot won, en op Liester en Faase. Pliester wees Ballon terug en Faase rolde Van Dop op. Opvallend is, dat geen van de meesters Cortlever, Ghzdavu en Westerinen liggen l’/z punt achter meer in het stuk voorkomen. De belangrijkste uitslagen van de achtste ronde luiden: Van der Vliet- Westerinen (Fin) 1-0; Ballon-Pliester 0- 1; Wittman (Oost)-Debarnot (Arg) 1-0; Faase-Van Dop 1-0; Molenkamp-Kais- zauri (Zwe) 0-1; Tolenaar-Scholl 0-1; Cortlever-Shany (Is) 1-0; Ghizdavu (Roe)-Dieks 1-0; Nickl (Oost)-Verholt 0- 1. Veel meer dan een afkoopsom (al eerder door Raak aangeboden) zal gezien de vijandige houding die beide partijen aanemen echter niet inzitten. Kok: „Ik geloof nu ook niet meer in een verzoening. Het enige alternatief is dan een nieuwe sponsor te vinden. Anders zullen we moeten kappen met basketbal, tenminste op dit niveau”. Waarmee op nieuw bewezen zou worden, dat het hele topbasketbal momenteel op een ongezon de leest geschoeid is- Voor Levi’s kan deze hele affaire tot gevolg hebben dat de Haarlemse vereniging als nationaal bekerfinalist de plaats van Raak in het EC-II toernooi in kan nemen, wanneer de Delftenaren mochten besluiten niet in te schrijven. schatten haar kansen in een echte dus Amerikaanse kunstzwemcom- petitie niet hoger dan een vijftiende plaats. Desondanks was zij in Am sterdam een klasse apart. Angelica Honsbeek door de zware training voor solo, duet en groep op het randje van overtraining beland, stelde zich tevreden met de consolidatie van de tweede plaats en zij deed dat uitstekend. Omdat haar voornaamste concurrente de gevulde Westduitse Brigitte Serwonski voor haar nogal zenuwachtig te werk was gegaan, had ze voldoende aan een gemiddelde waardering van 6,5. Ze scoorde ruim zeven. De tips: 1. Cherie Speneer-prijs (le afdeling): 1. Lerlno Quick, 2. Kimberly Gregor. 3. Liberia, outs: Leen d’Aster 2 Quicksilver S-prijs (le afdeling): Gallant, 2. Mastrld 3. Lapize D. VELP (ANP). De Haagse klasser Fred van der Vliet heeft in de voorlaatste ronde van het Reinbouw- schaaktoernooi op het open Nederlands kampioenschap zijn grootste concurrent uitgeschakeld. Op magistrale wijze ver sloeg hij de Finse internationale meester Westerinen. door hem rond de vijftigste zet mat te zetten. Punch voelde echter niets voor de profcompetitie. Voorzitter Kok: „We wil den niet dat de hele club opgedoekt zou worden om twee, drie spelers in een profteam te krijgen.” Dat het bestuur van de club er daarmee niet ver naast zat bleek uit uitlatingen van publiciteits- manager Hans Kortekaas, die gisteren verklaarde: „We hadden twee Neder landse spelers op ’t oog, Pieter van Tuyll en Kees Akerboom”. Het restantje van de vereniging Punch zou in dat geval met 30 mille per jaar op de been gehouden zijn. Het Punch bestuur heeft problemen om heel wat minder geld. De club heeft inmiddels coach Sheridan en de spelers Rogers en Trice al uit Amerika over laten komen een initiatief dat door Raak aangegrepen wordt om het contract op te zeggen. Kok: „Dat Raak van het contract af wil houdt niet in dat alles afgelopen is. Wij hebben intussen de drie bestuursleden die aanwezig waren op de vergadering waar Raak de ge noemde toezegging deed hun bevindin gen onder ede laten verklaren voor de rechter-commissaris. Die verklaringen zullen we in een kort geding tegen Raak gaan gebruiken. We willen dat Raak de gedane belofte nakomt”. De tips: 1. Deltaa-prijs: 1. Le Areta, 2. Khandu Cocq d'Or, 3. Leon van IJmuiden, outs. Kondor Fez. 2. Progusta-prijs: 1. 1. Maestro Cavaljos, 2. Maarten D. 3. Marlnus Carlos, outs: Larko van Echten. 4. Ovation-prijs: 1. Florissant, 2 Signal, 3. Joke, out: Ironie. 6. K. J. Meinardi-prljs: 1. Kameraad 2Lord Axkit, 3. Jacky Spencer, outs: King Hollandia. 7. Xelma Kitty-prijs: 1. Illustre, 2. Kamlel, 3. Iron. outs. Kid Aster. 9. Marijke-prijs: 1. Jane Mac, 2. Kwik Hanover, 3. Inyala, outs. Utts Hollandia. 10. Zippora-prljs: 1. Moneymaker. 2. Mairy Dynamic, 3. Miltlades J outs: Lady Baker. Rennen 3. Right Light-prijs (le afdeling): 1. Earlydi- so, 2. Bild Amber, 3. Sans Cesse, outs: Royal Hunter. 5. Gold Cup: 1. Gerabher, 2. Sasquatch, 3 Queen of Roses S, outs: Darius Honey. 8. Right Light-prijs (2e afdeling): 1. Artois, 2. Rock Aldis. 3. Hlllegonda outs: Not so Bad. Ondanks het feit dat de Hilversumse piste vanavond (6.00 uur) slechts de concurrentie heeft te doorstaan van een klein programma in Zwolle, hebben ver scheidene trainers voor een vrije avond gekozen, waardoor de bezetting der koersen voor Hilversumse begrippen aan de matige kant is. 2. Flamingop-rijs: 1. Noordpool, 2 3. Nyssa Regina, outs: Nanette. 3. Grauwe Gans-prijs: 1. Karina Dear. 2. Klarg Bond. 3. Krone van Nora, outs Karin v.d. Unie. 4. Wilde Zwaan-prljs: 1. Mary Dakota, 2. Majoor Voorne, 3. Manolito, outs: Mai Louise. 5 Sneeuwgans-prijs (le afdeling): 1. Lyrana 2. Jay Rodney J, 3. Michael Spender, outs: JuAR Oaktree. a. qureaauvc, o-y.ijs a.uciiug, 1. uu.'.ui 8. Kolgans-prijs: 1. Jacob R. 2. Immer Trfee. A, 2. Lightfeet, 3. Mike Foi-tUna, outs: Lukas 3. Hardy Regina, .outs: Iris Volo. J‘* 7. Rietgans-prijs (2e afdeling): 1. Leo Arctic, 2. Lola Hollandia, 3. Idylle O. outs: Jolanda Schans. 8. Brandgans-prijs: 1. Jupiter D, 2. James Hagheweyde, 3 Ingo van Bonni outs: Jung frau W. 9. Knobbelzwaan-prijs: 1. Leanne Fortuna, 2. Louis d’Auvergne, 3. Luccie Carbonari, outs: Layla.. 10. Sneeuwgans-prijs (2e afdeling): 1. Jolitha d’Aster, 2. Lucy Bloetnlust, 3. Jessico Maire, outs: Javelin. Spencer-prijs j ^mur., z,. rx Leen d’Aster Kris Areta, 3. Jack O, outs: Karel Volann. 5. Kampioenschap Nederlandse Paarden:- Jojo Buitenzorg, 2 Ideal Dear, 3. He: Buitenzorg outs: Ido Hanover. 6. Felix-prijs: 1. Kwikzilver, 2. Ivan Braun, 3. Ingo van Bonni, outs: Henry van Wendy. 7. Eland-prijs: 1. Impuls W, 2. Ivan Hollan dia, 3. Ivanovna Heather, outs Hanover Ca valjos. 8. Quicksilver S-prljs (2e afdeling): 1. Luxor Kandia. 9 Ch.erie-spencer*-pri,is (2e afdeling): Kwikstraat A, 2. Lark Nardinclant, 3. Kolo outsLocomotief. ID. Axkit Hollandia: 1. Mystery Star, 2. Lord Casindra, 3. Myros Buitenzorg, outs: Lassie.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13