MESDAMES, MESSIEURS, FAITES VOS JEUX! IA door Fred Klaver Pluche Tafelchef Illegaal volgend jaar legaal rollen Balletjes zullen eind ZATERDAG 1 O AUGUSTUS 19 74 1 CASINO’S VOLGEND JAAR OPEN VVV-directeur Keizer Sliepen, directeur van de WV Breda. «I» de kortst mogelijke tijd over louter Hollands personeel kunnen beschikken. lig in weer ij de l ziet ;esten weet i ook e be- vens- larom 5 dat e be- :aakt, ■ming ande- t om Zo’n i be weer >aren. delen ie 'te dat een stad een casino herbergt, ook al willen ze er niet eens gaan gokken, ervan uitgaan dat die stad dan „wel een hoop andere culture le zaken te bieden heeft”. Sliepen denkt hierbij aan concerten, op tredens van conferenciers en aan het houden van songfestivals of talentenjachten. chter brui- >y’en. izicht ardi- kan een leef- zijn heb Het In de zijn be- bis- valt !t de e ze- glijn zich afge- pro- elijk Heen yno- ■land >ble- dan i bij dan i als door ndse irder van >oral r de ;eeds las- eerde zijn 1 hoe weet e in- rmo- goed I be- i, nu „Ik loop nu wel te brullen dat we een casino moeten hebben, maar ik weet er niets van”. Een uitspraak van Boudewijn Keijser, directeur van de VVV Den Haag-Scheveningen. Deze onwetendheid is opvallend in ieder ge sprek met zowel de casinokandidaten als met de functionarissen die de „sollicitatiebrieven” moeten behande len. Dat de casino’s komen en dat het wel eens herfst 1975 kan worden, daar is iedereen van overtuigd, maar voor de hand liggende vragen als hoe zou een casino eruit moeten gaan zien en hoe komen we aan croupiers en waar leiden we ze op, blijven vooralsnog onbeantwoord. land vaak ziet, lijkt mij veel te onoverzichtelijk. Het eerste casino in ons land kan. vanwege het „tijdgebrek”, zeker in een bestaand gebouw gaan draaien.” Het Scheveningse Kurhaus lijkt een ideale huisvesting voor een eerste casino. Hoewel de VVD’er Hoe zouden de eerste casino’s in ons land er kunnen gaan uitzien. „Het is een duidelijke zaak dat enkele casino’s in de pluche moe ten zitten. Oostende is een zeer modern aangekleed speelhuis en ik zou me ook een mix van pluche en modern kunnen voorstellen. Het moet in ieder geval geen gillen de smijttoestand worden. Een casi no moet iets discreets hebben”, zegt Sliepen, die van oordeel is dat er niet naar één en hetzelfde type casino in ons land moet worden toegewerkt. Hoewel nu reeds een twintigtal plaatsen in ons land (het Noorden uitgezonderd) het mi nisterie van Justitie heeft laten weten een •casino in hun gemeente te willen, ziet het er naar uit dat eind 1975 toch maar één of hoog uit twee speelhuizen kunnen gaan draaien. De grootste kanshebbers op een vestigingsvergun ning en om als proefobject te gaan fungeren zijn aan de kust Scheveningen of Zandvoort en in het binnenland Valkenburg (Zuid-Limburg). De eers'te Nederlandse casino’s zullen voor een deel door buitenlanders worden „bemand Studenten, bankbedienden, verzekeringsagen ten en kelners, mensen die zeker onder de sol licitanten voor het nieuwe beroep te vinden zullen zijn, gaan bij ervaren collega’s in België of Duitsland stage lopen (cursusduur half jaar). De „afgestudeerde” Nederlanders nemen de volgende lichting aspirant-croupiers voor hun rekening, zodat de casino’s in ons land binnen naar Nederland trekken, maar zal ook de binnenlandse toeristische trek vergroot en gestimuleerd worden. „De Nederlanders maken graag een gokje. En opvallend is Waar de Raad in ieder geval naar zal streven is dat Nederland geen flaters zal slaan. Liever een half jaar later een casino gaan openen dan een speelhuis laten draaien met onzeker en onervaren personeel. De heer Sliepen ver wacht dat de functie van tafelchef Sliepen acht een cursusduur van een half jaar voldoende (in avond uren en met praktijk in het bui tenland). „Slechts 20 procent van de cursisten haalt de eindstreep. Na een jaar proeftijd volgt pas een vaste aanstelling. Ze mogen niet spelen in het land waar ze zelf croupier zijn en om het contact met het publiek te vermijden moeten de croupiers hun pauzetij- den in een eigen kantine door brengen. Deze situatie dient in Ne derland ook nagestreefd te wor den”. „In een speelhuis een con gresgebouw in de onmiddellijke nabijheid is wel een vereiste behoort een restaurant. Hotel bin nen het gebouw is niet noodzake lijk. Er dient een behoorlijke scheiding te worden aangebracht tusssen het speelgedeelte en de eet- en drinkgelegenheden. Dan cings en andere zalen met moge lijkheden tot vertier moeten in hetzelfde gebouw worden onderge bracht.” „De speeltafels kunnen het best in één grote zaal bijeen gebracht worden. Verdeeld over vele kleine vertrekken, zoals je in het buiten- Deze toekomstvisie (over een jaar zou het eerste casino geopend moeten worden!) geeH G. L. W. Sliepen, vice-voorzitter van de Natio nale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen en directeur van de VVV Breda. Hij is een van de vroege casinovoorvechters, die door zijn tien jaar lange strijd een speelhuiskenner bij uitstek is. Hoewel de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen (de mensen die zich jarenlang hebben ingezet om de komst van casino’s te realiseren) geen „officiële stem” heeft, wordt aangenomen dat de Raad voor Casinospelen (met ambtenaren van de ministe ries van Justitie, Economische Zaken, Finan ciën en Binnenlandse Zaken) „ernstig reke ning” zal houden met de adviezen van Sliepen c.s. De directeur van de VVV Breda, G. L. W. Sliepen, al jarenlang een groot voorstander van casino’s, is een van de weinigen in ons land die mede door zijn ervaringen in het buiten land met recht een casino-expert mag worden genoemd („maar ik speel zelf nooit”). Zijn raadgevingen zullen de officiële instanties die met de invoering van de casino’s bezig zijn, maar „nog geen idee hebben wat er allemaal moet gebeuren”, zeker aan horen. In theorie zouden de deuren van het eerste casino in ons land al op 1 maart 1975 oper kunnen slaan, maar het ziet er naar uit dat pas eind volgend jaar het veelbesproken bal letje voor de eerste keer legaal in de roulette zal rondgaan. Dc invoering van de roulette (casi no’s) is mogelijk geworden doordat een wijziging van de Wet op de Kansspelen (initiatiefontwerp van de Kamerleden Geurtsen (VVD) en Van Schaik (KVP) zowel door de Tweede als de Eerste Kamer werd aanvaard. De herziene wet zal op 1 september aanstaande in werking treden. Minis ter Van Agt (justitie) heeft tenminste gezegd naar die datum te streven. Zijn ambtenaren hebben er goede hoop op die 1 september te halen. De lotto, ook in de wijziging van de Wet op de Kansspelen opgenomen, evenals de winkelweekacties en het kienen, zal direct bij het in werking treden van de wet (1 september) van start gaan. Voor de casino’s is, mede door de onbekendheid ermee en van wege de organisatorische problemen, een „drempel ingebouwd”. De Raad voor de casinospelen, waarin onder De Nederlandse croupier zal uit alle lagen van de bevolking voort komen, verwacht de Bredase VVV-directeur. „Het is geen vak van ik-ga-maar-een-een-beetje- harken. In het buitenland ben ik veel studenten tegengekomen die voor croupier gingen studeren om bun studiekosten te financieren. Velen van hen zijn in de casino’s blijven hangen en lieten hun stu die liggen”. „Bij het publiek komt de crou pier vaak over als een louche figuur. Het is echter een keurig beroep. De arbeidsvoorwaarden die ze hebben, dienen uitstekend te zijn. Ze hebben een goed salaris, zodat zij er niet toe over zullen gaan om zich met minder goede praktijken bezig te gaan houden. Het is een fabeltje dat een crou pier van tevoren kan bepalen op welk nummer hij het balletje laat komen. In het buiteland halen ve le croupiers hun pensioen in het vak. Het verloop is zeer klein”. Insiders verwachten niet dat croupiers van de ruim 300 illegale speelholen in ons land in de rij zullen staan wanneer de adverten ties voor croupier in de krant verschijnen. De bedragen die de legale croupiers gaan verdienen zouden niet aantrekkelijk zijn voor de illegale collega’s. Sliepen, die vijf casino’s in ons land als een voorlopig maximum ziet (inclusief Breda!), is ervan overtuigd dat veel casinoaanvra- gen direct door de Raad voor de casinospelen die officieel nog niet werkt en momenteel als amb telijke werkgroep doar het leven gaat terzijde worden geschoven. Een goed draaiend casino moet volgens Sliepen over 100 croupiers kunnen beschikken, „tenminste, wanneer je 20 speeltafels hebt, een aantal dat me ideaal lijkt in Ne derland. Het is een zeer vermoei end beroep en er wordt zoveel inspanning en oplettendheid van de man gevraagd, dat hij ieder half uur voor een korte pauze vervangen dient te worden. Naast de 100 speltechnische functionaris sen die nodig zijn om de speelta fels „draaiend” te houden en om andere gokspelen als baccarat te regelen, kunnen nog eens 150 man in een casino emplooi vinden in de administratieve sector en in de horeca”. anderen ambtenaren van de ministe ries zitten die bij het invoeren van de casino's betrokken zijn, moet binnen zes maanden nadat de wet van kracht wordt, adviezen uitbrengen over onder meer: welk land gaat de know-how leveren, welke plaatsen komen in aanmerking voor een casi no, hoe wordt de afdracht van de gelden geregeld (er is maar één be gunstigde: de staat) en over details als: wat wordt de minimale en maxi male inzet, hoe hoog wordt de entree gesteld en moet een lidmaatschap worden ingevoerd. zijn. De toeristische concentratie rond de stad en de badplaats is veel groter dan Zandvoort. Waar haalt Zandvoort zo’n gebouw als het Kurhaus vandaan?” Keijser. die toegeeft dat Scheveningen ver waarloosd is en ook zegt dat het Kurhaus nu nog van ellende aan elkaar hangt, ziet zijn badplaats in 1976 als een van de modernste van Europa. „De gemeente Den Haag heeft van het bouwconsortium dat het Kurhaus renoveert (kosten 40 miljoen red.) de toezegging ge kregen dat indien een vestigings vergunning wordt verleend, het casino binnen een half jaar in het Kurhaus is ingebouwd”, aldus Keijser. Ook binnen de Raad voor de casinospelen (nu nog een ambtelijke werkgroep) lijken de meningen over de vestigingsplaat sen nog uiteen te lopen. Een van de leden van de raad, J. A. Wage ner, voorzitter van de bond voor horecapersoneel, ziet Valkenburg bijvoorbeeld helemaal niet zitten, terwijl ook hij de voorkeur geeft aan Zandvoort boven Schevenin gen. De raad zal uit twaalf perso nen gaan bestaan. Zes ministerie- functionarissen en zes „deskundi gen”, van wie naast Wagener, R. Vogels, onderdirecteur van de KLM, en drs. J. Oostenbrink, oud- het eerste jaar zeker door een buitenlander zal worden vervuld. De fiches zullen naar alle waar schijnlijkheid twee gulden gaan kosten (tevens minimale inzet) terwijl voor de entree gedacht wordt aan een dag- (avond) en weekkaart. Een jaarabonnement zal ook verkrijgbaar dienen te zijn. Volgens Sliepen zullen de casino’s niet alleen de buitenlandse toeristen staatssecretaris van economische zaken, een goede kans maken in de definitieve Raad te zullen wor den opgenomen. Oud-voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, voelt wel wat voor het voorzitterschap. dat de speelhuizen echt nïet, zoals vaak wordt aangenomen, trefpun ten voor de onderwereld zijn. Mannen alleen kom je ook weinig tegen; het zijn voor het merendeel echtparen die een casino bezoe ken”. Sliepen gelooft niet in de casinoverslaving, in tegenstelling tot het CHU-kamerlid W. Schol ten. De Bredase VVV-directeur ziet de „woeste verhalen”, de tonnen verlies, meer als excessen. Het Kamerlid Scholten tijdens de de batten rond de wijziging van de Wet op de Kansspelen: „Toen ik in de West was, verloor een Ne derlands zakenman 40.000 gulden. Hij betaalde met ongedekte che ques. Drie weken later stond zijn overlijdensbericht in de krant. Van mij mag men hierom lachen”. Antwoord van de PPR’er Jur gens: „Het verlies van zo’n bedrag is voor u een exces. In het jongste verleden is velen dat overkomen doordat zij EMS-aandelen kochten en al snel bleek dat ze niets waard waren. Wat denkt meneer Scholten daaraan te doen?” Met name over de hoogte van de inzet (op een totale avond) zal de Raad voor de casinospelen zich extra bezighouden. Maar dat de casino’s eraan komen, staat vast. Daar kan ook meneer Scholten niets aan veranderen en zelfs onze premier Joop den Uyl niet, die enkele jaren terug, toen nog als PvdA-voorman, stelde: „Casino’s? Het mag wel, maar voor mij hoeft het niet. Ik zal er geen hand voor uitsteken om de wetswijziging t* bevorderen”. „Een casino moet in ons land het gehele jaar kunnen draaien. De situatie in Frankrijk, waar van de 134 casino’s er in de winter 120 dicht gaan, is niet ideaal”. „Als je het hele jaar open moet blijven, is het begrijpelijk dat aanvragen van kampeerterreinen en van dagrecreatieinstellingen geen enkele kans maken. Een ca sino mag ook nimmer dienen om exploitatiekosten op te vangen. Daarom zullen aanvragen die bin nengekomen zijn van congrescen tra en kastelen, zogoed als zeker worden afgewezen”. De vijf casino’s waaraan Neder land volgens Sliepen behoefte heeft, moeten naar zijn oordeel binnen enkele jaren staan in Zandvoort. Scheveningen. Valken burg, Arnhem of directe omgeving en in Breda. „Regionale commis sies, waarin VVV-mensen en leden van de Kamer van Koophandel zitten, hebben de vestigingsmoge- lijkheden onderzocht. Alleen de regionale commissie in het noor den is nog niet gevormd. Uit die hoek zijn momenteel ook nog geen aanvragen gekomen”. „Bij de beoordeling van een plaats zul je moeten bekijken of er voldoende hotelaccommodatie is en, wat zeer belangrijk is, of er culturele evenementen zullen en kunnen worden geboden. Het is nu eenmaal zo dat mensen die lezen Geurtsen, mede- initatiefnemer tot wijziging van de Wet op de Kans spelen (zodat Casino’s mogelijk werden) al heeft uitgeroepen „Scheveningen? Je gaat toch geen casino in een woestijn zetten”, is het Scheveningse Kurhaus qua ligging en vormgeving een zeer grote kanshebber. De heer Keijser van de VVV Den Haag-Schevingen„De heer Geurtsen vergeet dat wij met de opbouw van Scheveningen bezig

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17