s ireau DAVID MARTIN STAAT OP DODENLIJST geeft ernstige waarschuwing Film over Amin wekt lachlust op maar Britse schrijver door Rudolf Bakker Waarschuwing Rapport ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 ÏB I911& sei ch Generaal Amin kwam weer in het nieuws sinds in Parijs en Londen een film over hem in de bioscopen wordt vertoond die het publiek voort durend de slappe lach bezorgt. Maar tegelijkertijd verscheen in Londen het eerste boek over de man die sergeant was in het Britse leger en zich zelf tot generaal benoemde. Dit boek („General Amin”, uitgeverij Faber en Faber) is van de hand van de in Tanzania werkende Britse journalist David Martin. Hij heeft een waarschuwing voor de lachers in de bioscoop zaal in petto. Generaal Amin is direct verantwoordelijk voor de moord op 80- tot 90.000 van zijn landgenoten, „en dat is nog een heel voorzichtige schatting”, aldus Martin, die zelf op de dodenlijst van generaal Amin staat. Generaal Idi Amin van Oeganda heeft zich weten op te werken tot de dolste dictator van de wereld. In januari 1971 kwam hij aan de macht, nadat hij het bewind van president Obote van de kaart had geveegd. Buiten zijn land werd Amin vooral bekend toen hij in september 1972 razendsnel 40.000 Aziaten het land uitzette omdat op een morgen bij het opstaan „God hem in een verschijning had gezegd dat dit diende te ge beuren”. ire, in et aat wel aat zéér 31 93 04. van dergelijke en om 31 92 96 en ikheden ■astafel? :rlantlaan acht berei kscontacti r Raad vt Het staatshoofd van Oeganda spreekt de sluitingsvergadering toe van de topconfe rentie van niet gebonden landen in Algiers. Oegandese militairen van het Simba- bataljon staan hier met de geweren in aanslag bij de lijken van guerrillastrij ders. De foto werd verspreid door de Oegandese regering. op het vliegveld van Londen. Bij het ver laten van Oeganda had het gezin geld en bezittingen moeten achterlaten. De eerste golf van massamoorden teis terde Oeganda de laatste elf maanden van 1971, direct nadat Amin door een staatsgreep president Obote van de macht had beroofd. De volgende golf vond plaats vanaf 21 september 1972. Ze was een reactie op Amins besluit om 40.000 Britse Aziaten uit het land te verwijderen, en de daarop volgende ope- rette-invasie van oud-president Obote’s onvoorbereide bevrijders. In deze golf werden zoveel mensen gedood, dat de doders eenvoudig niet meer konden op houden uit angst zelf te worden omge bracht. Als de krokodillen geen trek meer in de lijken hebben, worden de doden in de struiken geworpen om door roofvogels te worden verscheurd, of ze worden met benzine overgoten en ver brand- 5. Een variatie op punt 4: het vlees wordt eerste geroosterd. 7. Bajonetten worden de mannen door hun genitaliën en hun anus gestoken. ise Rioleii Seek voor de rioleri i elektrii hoonspuiti ik en vi riolering Voor hu n bedrijvi meer. Amin had overigens vergeten te vragen het telegram uit de film te snijden, waarin hij de secretaris-gene- raal van de UNO, Kurt Waldheim, in oktober ’73, na het weer oplaaien van de strijd in het Midden-Oosten, had bericht: „Mensen over de hele wereld zijn het nu met me eens dat de Israëliërs misda digers zijn. Hitler had gelijk toen hij er zes miljoen verbrandde tijdens de Twee de Wereldoorlog”. worden acht methoden vermeld die wor den toegepast om de slachtoffers te doden 3. Het slachtoffer wordt in armen, benen en borst geschoten en men wacht tot hij is leeggebloed. rijf A. al uw tii verbouwi -tr. 16 H’la 2. Het hoofd van het slachtoffer word.t onherkenbaar in elkaar geslagen door de soldaten. Maar als het publiek van de ene lachstuip in de andere valt (en men De film over Amin draait ook in een bioscoop in de Britse hoofdstad en hij trekt er volle zalen. Producer Chauvel heeft de Britse importeur gevraagd de door de generaal geëiste bekortingen eveneens aan te brengen. Dit hebben de Britten geweigerd. Toch zijn hun belan gen in Oeganda groot. Er zijn nog ruim 1000 Britten in het land. De Britse Hoge Commissaris verrichtte zeer onwaar schijnlijke goochelstandjes om de on voorstelbare Amin steeds weer tot rede te brengen als de BBC of een ochtend blad kritiek op zijn bewind hadden uit geoefend. Toch geloven de Britten dat hun dagen in Oeganda zijn geteld. Men wacht dan ook gelaten af wat zijn god dé reusachtige Nubiër nu weer zal in fluisteren als hij 's morgens opstaat. Het Nederlandse bioscoopwezen maakt de vertoning van een film als die over generaal Amin kennelijk onmogelijk. Toch behoort juist het Nederlandse volk, dat zich heeft opgewerkt tot de baker mat van het protest, de Amin-film te zien. Allereerst is het anderhalf uur durende optreden van de president een onbetaalbare persiflage op het staatsge zag, zoals dat door onzin stamelende politici over de hele wereld wordt ge symboliseerd. Er zijn hoogtepunten, zoals de door Amin geleide aanval op de „Golan-hoog- te” (een met gras bedekte molshoop, waarop een helikopter landt, terwijl de soldaten Amins bevel tot oprukken eerst niet verstaan, omdat ze te veel naar de camera kijken), en de maar niet eindi gende kabinetszitting waarop Amin een onsamenhangende alleenspraak houdt, zoals die door een Charly Chaplin of een René Clair in hun stoutste dromen niet had kunnen worden bedacht. 4. Stukken vlees worden uit het li chaam gesneden, die het slachtoffer dan rauw dient te eten. Men wacht tot hg doodgebloed is. Het anderhalf uur durende filmportret van Idi Amin begint met beelden van een openbare executie. De commentator meldt erbij dat er die dag, in begin februari 1972, nog elf executies plaatsvonden. De maker van de film. Jean-Francois Chauvel, werd door Amin in de hoofdstad van Oegan da, Kampala, op het matje geroepen en hij had de moed om werkelijk te gaan. Hij werd daar door de dictator krachtig onder handen genomen en beloofde daarop de executiescène uit de film te schrappen. Ook had Amin het niet leuk gevonden dat een telegram in de film werd vertoond, waarin hij zijn collega- president Nyerere van Tanzania bericht te: „Ik hou zoveel van je dat ik met je in het huwelijk zou treden als je een vrouw was, en ondanks je grijze haren”. Jean-Franeois Chauvel knipte ook dat uit de Franse kopie van de film. Voor de ruim 100 man tellende Franse kolo nie in Oeganda bestond toen geen gevaar Martin schrijft aan het slot van zijn boek: een medische verklaring voor Amins gedrag is, dat hij manisch-de- pressief is Maar het is even ge vaarlijk om Amins gedrag te veel te simplificeren als het gevaarlijk is hem te onderschatten. Hij is bijzonder bijge lovig en een Ghanese evangelist, die bekend staat onder de naam van de profeet Johannes en die een grote in vloed op Amin heeft, heeft voorspeld dat hij 20 jaar zal regeren. Amin heeft gezegd dat God hem in een droom heeft verteld wanneer hij zal sterven maar deze informatie, voegt hij eraan toe, is een groot geheim. We kunnen alleen maar hopen, aldus Martin in ..General Amin”, dat, voor het heil van Oeganda, profeet Johannes het bij het verkeerde eind heeft. scène van de zwemwedstrijd, waarbij Amin natuurlijk wint dank zij het feit dat hij dwars door de banen van zijn concurrenten heen scheert), is er de auteur David Martin om ons in zijn boek te waarschuwen. Hij schrijft: „Toch vinden te veel mensen Amin een grappige man. Dat komt voornamelijk voort uit het feit dat hij precies past in de vooroordelen van de blanke over de zwarte man. Hij kan niet lezen of schrijven, je weet nooit van tevoren wat hij het komende moment zal doen, hij is een zeer slechte regeerder en een doder.” Martin toont in zijn boek aan dat het grootste onrecht in Oeganda werd ver richt als gevolg van de egoïstische bui tenlandse politiek van de Britten en de Israëliërs. Beide landen erkenden Amin direct als de nieuwe leider, omdat ze hem voor hun doel dachten te kunnen gebruiken. In dit verband is Oeganda het schoolvoorbeeld van het vuile spel dat de oude en de moderne koloniale machten na de oorlog in de onontwik kelde landen van Afrika hebben ge speeld (nog enige weken geleden werd een jonge Oegandees, die met moeite aan een exècutie door een soldaat van Amin was ontkomen, op zijn vlucht naar de vrijheid de toegang tot Enge land ontzegd. Hij kreeg tenslotte asiel in Denemarken, zo meldde David Martin in een van de Engelse zondagsbladen). In het door Martin geciteerde rapport van een van Amins gevluchte ministers 6. Opsluiting in donkere en met ijs koud water gevulde holen. Hier worden de slachtoffers uitgehongerd en gefolterd tot ze sterven. 8. Vrouwen worden verkracht daarna van onderen aangestoken. 1. De ter dood veroordeelden worden op een rijtje gezet en de voorste man wordt door de tweede met een hamer de hersens ingeslagen. Daarop geeft deze de hamer aan zijn achterbuurman, die daarom hem de schdel inslaat, enz. Ontspanning in zijn zwembad te Kampala. „Te veel mensen vinden Amin denke aan iren

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19