AMNESTIE KAN NIXON REDDEN VN-vliegtuig neergeschoten Ziekenfondsen Huppeldepup geven artsen waarschuwing Kwestie Cyprus „ziet er niet zo best uit” Nu Watergate-wonden helen /paarbank GSpaardepositos “11 Q/ tot 11/0 99 DANSCENTRUM SCHRÖDER VOLLE KORREL v.d. Vooren bakt 't mart nadariand Het woord is aan WAARIN opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden 30 a 60 jaar gevangenis mogelijk GEEN FEESTELIJKHEID BIJ BEëDIGING NIEUWE PRESIDENT Impasse op conferentie in Genève Nixons verdiensten gemakkelijk, een adres voor al uw geldzaken AGENDA Ql Syrië: „vergissing” Onderbroken vakantie BERENDSEN B.V. De kardinaal Te veel berekenen” Zonnige perioden 12, 13 Sport 10 Strips 4 I (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 Ijmuiden E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561 -323488 b.g.g. tel. 322031 I De eenzame Jmuider Courant Jacob Cats: Ford legt de eed af ten overstaan van opperrechter Earl Warren Burger. Rechts mrs. Ford. Ford: „Nachtmerrie voorbij deze politieke schaakbanneling. 4 Deze krant bestaat uit 1 huisartsen schriftelijk Binnen- en buitenland 2, 3, 7 Plaatselijk nieuws 4, 5 10 Radio en televisie AAN HET STRAND Het toonaangevende danscentrum Raamsingel 16 Haarlem Tel. 315015 achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1974 64e jaargang nummer 235 teren geen aanwijzing of hij Nixon voor het gerecht zal dagen. Kleine dieven hangt men op, groote blijven uit de strop. Met tranen in de ogen riep hij het volk op om Richard Nixon in zijn gebe den te gedenken. „Moge hij die vrede heeft gebracht voor miljoenen, nu zelf vrede vinden”, zei Ford. Vooruitzichten morgen: Zonni ge perioden. Het totale weerbeeld blijft evenwel sterk wisselvallig. Weersverwachting van het KNMI tot zondagavond: Mevrouw Ford kust Nixon ten afscheid als deze zich gereedmaakt per helikopter Washington te verlaten. Losse nummers 50 ct. jnr ïii.inttp.n.i.jg t de East Room van het Witte Huis af scheid had genomen van zijn kabinet en medewerkers. Op het moment dat Nixon ex-presi- dent werd, bevond hij zich halverwege boven Amerika in het presidentiële toes tel op weg naar zijn villa in Californië, vergezeld van zijn vrouw, zijn dochter Patricia Cox en haar man, zijn omstre den perschef Ronald Ziegler en zijn medewerker Stephen Bull. NEW YORK „Onze lange nachtmerrie is voorbij. We zullen nu beginnen met het helen van de wonden van Watergate, die pijnlij- ker en giftiger zijn dan die van een oorlog”. Met deze passage richtte de nieuw gekozen president van de Verenigde Staten, Gerald Rudolph Ford, zich kort na zijn beëdiging tot het Amerikaanse volk. Uit VN-kringen is vernomen, dat het Syrische leger kennelijk aannam dat het een Israëlisch toestel was. De regering in Damascus heeft de VN haar spijt over het gebeurde betuigd. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich negen Canadese leden van de VN- macht in het Midden-Oosten. Allen zou den zijn omgekomen. Volgens de Syrische regering waren er tijdens het neerschieten van het toestel Israëlische vliegtuigen het Syrisch luch truim binnengedrongen. Het luchtdoelge schut had geprobeerd deze Israëlische toestellen weg te houden. Daarbij was kennelijk een VN-vliegtuig ..bij vergis sing” getroffen. Gerald Ford werd beëdigd door de door Nixon benoemde voorzitter van het hooggerechtshof, Warren Burger, die daarvoor een pas begonnen vakantie in Europa had onderbroken en gedurende de nacht was teruggevlogen naar Was hington. WASHINGTON (SPA en AP). Richard Nixon zal het moeten hebben van een amnestieverklaring van zijn opvolger, Gerald Ford, wil hij er zeker van zijn dat hij niet wegens het Watergate-schandaal en daarmee verband houdende zaken terecht moet staan. De speciale aanklager in de Wa- tergate-«aak, Leon Jaworski, heeft verklaard dat er geen afspraak met de exr-president of diens vertegen woordigers is gemaakt in verband met zijn aftreden. Jaworski gaf gis- uitgesproken. Aldus meldt onze redac teur in Athene. Eén van de nieuwe ministers behoorde ook tot het kabinet van de verdreven Makarios die zich overigens onmogelijk met dit kabinet akkoord kan verklaren, aangezien hij de aanwijzing van minis ters nog steeds tot zijn persoonlijke privileges rekent. In Athene gaan geruchten dat de aan wijzing van het nieuwe kabinet gepaard is gegaan met een nieuw poginkje tot een staatsgreep van de zijde van de Eoka-2; enige gebouwen in Nicosia zou den donderdag tijdelijk zijn bezet door leden van de nationale garde die sympa thiseren met de dezer dagen in Athene opgedoken ex-president Sampson. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Vers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. 1>. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 GENEVE (Reuter en UPI). De mi nisters van Buitenlandse Zaken van En geland, Griekenland en Turkije zijn er gisteren niet in geslaagd de impasse over een vredesregeling voor Cyprus te door breken. „De toestand ziet er niet al te best uit”, aldus een afgevaardigde. Vanochtend is er een bijeenkomst, waarop ook een Griekse en een Turkse Cyprioot aanwezig zijn, respectievelijk de Cyprische president Glafkos Clerides en de Cyprische vice-president Rauf Denktasj. Struikelblok is de nieuwe eis van Turkije en Griekenland, voorda de poli tieke onderhandelingen beginnen, het beginsel aanvaardt van een verdeling van Cyprus in een Grieks en een Turks deel met autonome besturen. Donderdag heeft Clerides een nieuwe Cyprische regering gevormd van voorna melijk rechts georiënteerde technocraten en industriëlen. Interessant is de keus van de groot-industriëel Lanitis, de enige Grieks-Cyprioot die zich ooit tegen Eno- sis (vereniging met Griekenland) heeft Zonnige perioden, maar in de nacht en ochtend hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Min. temp, omstreeks 12 gr., maxima mor gen rond 19 graden. De heer Richard Nixon, voormalig president van de Verenigde Staten, be hoort niet in de geschiedenis te verdwij nen als een politiek leider in wiens ambtsperiode geen goede en grote dingen tot stand zijn gekomen. De slechte din gen hebben al aandacht genoeg en zul len bij de afwikkeling van „Watergate” nog voldoende worden opgerakeld. De goede en grote dingen moeten echter ook niet plompverloren als blij 4 vende verworvenheden worden bestem peld, omdat ook bij het afwegen van datgene wat Nixon vooral op het gebied van de buitenlandse politiek tot stand bracht, sommige prestaties in een wat ander licht komen te staan dan tot dusver het geval is geweest. Zonder aan het talent van Nixon als de belangrijk ste diplomaat van de afgelopen tien jaar iets tekort te willen doen, moet men toch beseffen dat de met China en de Sovjet-Unie aangeknoopte banden niet louter persoonlijke verdiensten van Nixon zijn. Dit tijdsgewricht noopte na melijk de leiders van de twéé grote communistische mogendheden evenzeer, toenadering te zoeken tot de derde grote macht uit puur eigenbelang en met ge slepen diplomatieke middelen en doel einden. Nixon heeft met de hulp van de gewiekste Kissinger die situatie op door tastende manier uitgebuit. Hij heeft ook in het Midden-Oosten diplomatiek toege slagen toen de tijd rijp was. Dat is een groot compliment waard, maar wel moet tegelijk worden geconstateerd dat in de diplomatieke methode van Nixon-Kissin- ger schromelijk tekort gedaan is aan de wat minder machtige bondgenoten in het Westen. Het moet nog blijken of die geconstrueerde verstandhouding met de Sovjet-Unie, China, Egypte en Japan wel kan worden üitgebouwd volgens de principes van het eigenmachtige Nixo- nisme, en of de andere bbndgenoten van de VS wel alles kunnen accepteren wat binnen het Witte Huis bekokstoofd is. De verhouding tussen de VS en West- Europa moet zo snel mogelijk opnieuw worden geanaliseerd in wat openlijker onderzoek, omdat het gebrek aan inte griteit van het Witte Huis ook grote voorzichtigheid eist ten aanzien van Nixons „grootse successen”. III1IIIIIIIIIIII1IIIIIIIII1IIIIIIIIIII1IIII1II1IW Bernard Kardinaal Alfrink viert donderdag 15 augustus zijn gouden priesterfeest. Reden te over om deze vooruitstrevende roomskatholieke kerkvorst in een geschreven portret te belichten. Alfrink, niet direct een vriend van het conservatieve Vati- caan, vindt het wel aantrekkelijk om sypathiek over te komen. „Maar als dat ten koste van de kerk gaat, dan maar liever niet”. En zoals men weet mag niet iedereen Bernard Alfrink even graag. Nixon kan als gewoon burger ook als getuige worden opgeroepen in het proces tegen zijn voormalige medewerkers. Een „grand jury” heeft Nixon al eens genoemd als een „niet-aangeklaagde me deplichtige” bij het in de doofpot stop pen van het Watergate-schandaal. Over een voorstel om het Congres te laten uitspreken dat de afgetreden presi dent immuniteit moet krijgen, zijn de meningen onder de Congresleden sterk verdeeld. Senator Edward Brooke, die het voor stel heeft ingediend, is zelf ook niet meer zo enthousiast voor het plan, om dat Nixon naar zijn mening in zijn laatste televisierede onvoldoende zijn rol in het verdoezelen van de Watergate- inbraak uit de doeken heeft gedaan. Nixon heeft zijn omstreden verzame ling van op geluidsbanden opgenomen gesprekken in het Witte Huis achterge laten en geen enkel document inzake algemeen pardon of immuniteit onderte kend Achter de storing die vandaag regen geeft, bereikt ons morgen een rug van hoge druk met een verbetering. Tijdelijk krachtige, morgen weer afnemende zee wind. Temperatuur 18-20 graden zeewater 17 graden. UTRECHT (ANP). De ziekenfondsen gaan de controle op de declaraties van apotheekhoudende huisartsen voor geleverde geneesmiddelen verscherpen. De gezamenlijke ziekenfondsorganisaties hebben dai alle ongeveer 1500 apotheek houdende huisartsen schriftelijk laten weten. Burger was de eerste die Ford aan- kondigde als „president Ford”. Er werd geapplaudiseerd. maar er was geen sfeer van feestelijkheid. Buiten het Witte Huis werd gedurende Fords rede door meeluisterende toe schouwers tweemaal geapplaudiseerd. Voor de hekken waren de demonstran ten verdwenen die tot het laatste toe Nixon met slagzinnen op grote borden opriepen niet af te treden. (Zie verder pagina 3) NEW YORK (DPA).— De Syrische re gering heeft gisteren toegegeven een vliegtuig van de Verenigde Naties met negen inzittenden „bij vergissing” te hebben neergeschoten. Ludek Pachmann is een eenzame op het wereldschaakbord. Hij wordt steeds weer opnieuw mat gezet als het gaat om uitnodigingen voor grote internationale toernooien. De Rus sen mogen hem niet, omdat hij, vroeger communist, na de Praagse lente een duidelijke anti werd. De toernooiorganisatoren in het westen inviteren Pachmann niet (vroeger was hij een veef gevraagd crack), omdat zij sancties van de Russen vrezen. Bovendien spelen, aldus Pachmann, commerciële belangen mee in die toernooien. Rolf Stallin- ga had een indringend gesprek met Stap nou eens bij dansschool huppeldepup (vul zelf maar ’n naam in) naar binnen en daarna bij dans centrum Schröder. Wedje maken, dat je dan bij ons op dansles komt Wees er zeker van dat je de goede dansschool kiest, ga eerst kijken. Zijn rede, door hem „een gesprek op de man af met het Amerikaanse volk” genoemd, duurde maar een kwartier. Zakelijk en zonder bombast zei hij zich te realiseren dat hij geen gekozen presi dent is. Hij vroeg de Amerikanen zijn benoeming te bekrachtigen met hun ge beden. „Aangezien ik niet gekozen ben”, zei Ford, „heb ik echter ook het voor deel dat ik niemand ooit om gunsten heb moeten vragen en niemand iets verschuldigd ben.” De wisseling van het presidentschap was naar Amerikaanse stijl zakelijk en bondig, maar doortrokken van diepe emoties te meer omdat twee uur voordat Ford om twaalf uur ’s middags werd beëdigd, president Nixon in dezelf- Volgens de „Washington Post” kan Nixon tot 30 a 60 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Verscheidene Congresleden pleitten gisteren voor clementie vooi- de oud- president. „Een pond vlees is genoeg. Waarom zouden wij ook nog het bloed verlangen”, vroeg Hugh Scott, de leider van de republikeinse minderheid in de Senaat zich af. Enige fractiegenoten van hem namen een resolutie aan, waarin zij „sympathie en goede wensen” voor Nixon uitspraken. Volgens de fondsen is gebleken, dat sommige apotheekhoudende huisartsen bij de ziekenfondsen duurdere medicij nen in rekening brengen dan zij in werkelijkheid aan hun patiënten hebben afgeleverd. Het gaat daarbij om genees middelen met dezelfde werking, die on der een andere naam en aanzienlijk goedkoper op de markt worden ge bracht. In de overeenkomst die de ziekenfond sen met de apotheekhoudende huisartsen hebben afgesloten, is bepaald, dat in dergelijke gevallen de inkoopprijs in re kening moet worden gebracht. In hun brief waarschuwen de zieken fondsorganisaties de artsen, dat het zich niet houden aan deze overeerfkomst „op z’n minst tot correcties en in bepaalde Bevallen zelfs tot straf- en tuchtrechter lijke maatregelen kan leiden”. Ford heeft tot dusver niet meegedeeld of hij een amnestiebesluit voor zijn voorganger zal uitvaardigen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1