Rensport in Nederland dravers schaduw van SUBTOPCLUB EX-SPARTA in door Theo Klein Te weinig jockeys Hobbyist I ZATERDAG 27 1 O AUGUSTUS 1974 ij* i. n :he t len Sluikreclame Nieuw PSVmegental PSV idem dito? Haves en have-nots ke Compensatie elders zoeken en ir J ttie jk kte op bestelling X. Jockey Henk van der Kraats fokkerij volbloeds verbeteren :e®. ■ijf STOPPER it ich tan „Al naar gelang de geaardheid van de bevolking ligt de verhouding tussen draf- en rensport in elk land anders”, zegt Cees Berg, publici- teitsehef van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport, „in Enge land zijn het bijna alleen rennen, in Duitsland ligt het fifty-fifty en in Zweden hebben bijvoorbeeld de dravers weer de overhand”. De Ne derlanders hebben al van oudsher een voorkeur voor draverijen ge toond. Vijfhonderd jaar geleden werd er in ons land al op die manier gekoerst. Cees Berg: „Dat de rensport zoveel jaar nodig heeft gehad om van de grond te komen, werd veroorzaakt door het feit dat de vol bloeds na de Franse bezetting in de vorige eeuw altijd te exclusief winning het weggeef hou over”. Ik begrijp best dat Ajax compensa tie zoekt voor het verlies van Cruijff en Neeskens, maar het is de pest voor het Nederlandse voetbal dat Ajax (en Feyenoord en PSV) zichzelf verrijken Want de enige reden waarom FC Twente steeds net naast het kampi oenschap grijpt is niet, dat het slech- Het is dan nog maar een kleine stap naar de speerwerper die zijn speer „per ongeluk” in de richting van het reclamebord van zijn sponsor laat afdwalen (de camera, zich van geen kwaad bewust, volgt nauwlet tend de baan van de speer, en plof, daar staat de speer, en over het hele beeldscherm lezen alle kijkers: De beste klokken maakt Horloge. Enzo voort enz- Bedenk zelf nog betere voorbeelden. nog altijd weinig wedstrijden voor ren paarden. waardoor het onmogelijk is grote bedragen bijeen te rijden”. h bruikt kon worden als trekker voor de wagen. Beide mogelijkheden bleven tot op de dag van vandaag in zwang. In deze eeuw van mechanisatie neemt het aan tal paardrijders zelfs onstuimig toe. „Het gewone volk” heeft het genot van een rijzadel herontdekt. Het ge bruik van het paard als „trekker” bleef daarentegen tot een minimum beperkt. Vreemd genoeg maakt het Ajax heeft nu Schrijvers van FC Twente afhandig gemaakt, en zit ook nog achter Notten aan, terwijl PSV eerder dc broertjes Van de Kerkhoff van FC Twente (de naaste concurrent voor de tweede en derde plaats) af troggelde, met het gevolg dat deze haves” niet alleen zichzelf versterk ten, maar bovendien de grootste con current verzwakten- De commissie Sluikreclame in Te- levisie-uitzendingen heeft in een rap port het geval aangehaald van een internationaal reclamebureau, dat een groot bedrag wilde betalen als de wedstrijdleiding bereid was een aan tal valse starts te organiseren, opdat de bij de startplaatsen aan te brengen reclame extra lang in beeld zou kun ne blijven. Dit schijnt de commissie „helemaal te ver” te gaan. Ik kan me dat levendig voorstellen. Het is verder een probleem om in Nederland bekwame jockeys te krijgen. Bertus Riem „In’64 werd Henk (Bij een val met een paard beschadigde hij zijn nekwervels) voor een half jaar uitge schakeld. Ik heb toen uit Engeland een vervanger moeten halen, want in Neder land kon ik niemand krijgen. Dat is op het ogenblik nog niet veel verbeterd” Eigenaren van volbloeds moeten meestal een beroep doen op buitenlandse jockeys om hun kostbare viervoeters te kunnen ..bemannen". De NDR heeft al eens eer der overwogen meer aan de opleiding van Nederlandse jockeys te doen, maar die plannen vielen in duigen, omdat de Nederlandse jongens doorgaans te grof gebouwd zijn. Van der Kraats: „Je moet ongeveer tussen de 45 en 65 kilo wegen. Wanneer je daar boven komt kan je het wel vergeten”. Een man te paard. Dat lijkt de meest voor de hand liggende combinatie van Mens en Equus. Toen de mens in de prehistorie voor het eerst het nut van deze trouwe viervoeter ontdekte, klom hij op diens rug om zich met een minimum aan inspanning zo snel mo gelijk te kunnen verplaatsen. Pas later kregen onze simpele voorouders in de gaten dat het paard ook ge- Ik heb hier voor me de spelerslijst van Sparta, vóór de aanvang van het seizoen 1971-1972. Drie jaar geleden dus. In totaal 26 spelers, die me niet allemaal bekend voorkomen (De Bie, Vosselman, Loggen?), maar voor het merendeel toch spelers wier namen enige klank hebben gekregen in Ne derland- Ik som de klankreeks even voor u op: Bentzon, Bosveld, Does burg, Drijver, Eijkenbroek, Heijer- man, Ter Horst, Jansen, Klijnjan, Koudijzer, Kowalik, Kreuz, Kristen sen, Van der Munnik, Pot, De Quant, Van der Sluis, Van Staverenn, Va der Veen, Venneker, Visser en Walbeek. Ook zullen de achterspelers een extra toelage krijgen als zij ervoor zorgen dat de tegenpartij bij de rech ter hoekvlag veel corners mag nemen (daar staat namelijk een bord van Oranjebitter), en als Eddy Treytel een penalty op zijn doel krijgt, moet hij consequent naar links uitvallen, waarheen de bal ook geschoten wordt, want daar, wi die hoek achter zijn doel, staat ook weer het bord van Oranjebitter. Twee en twintig stuks, twee elftal len bij wijze van spreken. Daarvan zijn er, als ik goed geteld heb, inmid dels 12 bij Sparta weggegaan, te we ten Drijver, Eijkenbroek, De Quant en Bentzon, Bosveld, Kreuz en Klijnjan, Kowalik, Koudijzer en Kristensen, Pot en Van der Sluis. Ik heb ze vast in elftalformatie gezet (zo goed en zo kwaad als dat ging) om u enigszins een idee te geven van het verlies dat Sparta in drie jaar tijd leed. Zet er een redelijke keeper bij, en je kan met dit ex-Sparta-elftal in de subtop meedraaien (met clubs als NEC en Go Ahead Eagles) tot de belangrijke have-nots die wat zijn spelerstalent betreft elk jaar weer wat meer afkalven, terwijl de haves” als Ajax, PSV en Feye noord het zich kunnen veroorloven de beste spelers elders weg te kopen. Feyenoord troggelde Theo de Jong van NEC af, Kreuz en Kristensen van Sparta, Schneider van Go Ahead Eagles, Schoenmaker van FC Den Haag, allemaal topspelers van de concurrentie, en wat Kristensen be treft zelfs de spectaculairste publiek- spelers van de dichtstbijzijnde Rot terdamse concurrent. ter voetbalt dan Ajax of Feyenoord, maar omdat het (door gebrek aan geld en toeschouwers) steeds zijn bes te spelers moet afstaan op het mo ment dat zij PSV-rijp of Ajax-rijp geworden zijn. zijn gehouden. Volbloeds waren voor de adel, het paard van de groen teboer was een draver. De rensport kreeg bovendien later een harde klap na het wegvallen van de toto. Omdat een volbloed nu eenmaal duurder is, werden die het eerste door hun eigenaren weggedaan”. Een blijvend nadeel van een volbloed is dat hij slechts door lichtge wichten bereden kan worden. Berg: „Als iemand een volbloed koopt, kan hij ’m alleen af en toe eens over zijn neus aaien. De eigenaar van een draver daarentegen kan zelf zijn eigen paard gaan rijden als hij dat wil en kan. Ook dat maakt het kopen van een draver veel aantrek- lijker.”. Dat de eredivisieclubs de beste spe lers van de eerste divisieclubs wegko pen, vind ik een normale zaak. De beste spelers horen in de hoogste klasse te spelen. Dat is ook niet te vergelijken met transfers van Cruijfj en Neeskens naar Barcelona, want hier was Ajax de betere club en Barcelona alleen maar de rijkere club. Ajax had zich dit seizoen niet moeten versterken met Schrijvers en (misschien) Notten, maar met Mazur- kevicz en Oblak, of met Marie en Marinho. Ik weet we dat dit niet zo eenvoudig is als ik het nu zeg, en dat er ook pogingen in die richting gedaan zijn, maar in dat geval zou Ajax zichzelf versterkt hebben zon der de andere Nederlandse clubs te hebben verzwakt. De Wassenaarse jockey heeft zeAts nogal moeite om een acceptabel gewicht van 55 kilo op de weegschaal te bren gen. Daarvoor moet hij dan zijn eetge woonte nauwkeurig aanpassen. Ondanks het harde leven en de hoge moeilijk- heidsfactor heeft Henk van der Kraats nooit geen spijt gehad van zijn beslissing om voor zijn brood in het zadel te kruipen. „Ik heb in het begin weleens op de sulkey gezeten, maar dat beviel me toch minder. Ik hou ervan voluit te gaan met een volbloed. Dat is bij een draver niet mogelijk. Draven is eigenlijk tegennatuurlijk. Wanneer een draver harder wil, dan gaat hij galopperen. Ik neem één keer per jaar deel aan een draverij. Dat gebeurt in Gelsenkirchen. Voor die wedstrijd nodigen de Duitsers jockeys uit, die dan bij wijze van grap eens achter het paard gaan zitten. Ik vind dat voor een keer weleens leuk, al blijft het triest dat de Nederlandse kampi- oensjockey alleen een buitenlandse uit nodiging krijgt wanneer hij komt om te draven. terwijl Sparta uit financiële nood al leen maar zijn beste spelers kwijt raakte, en geen kans zag er even goede of betere remplacanten terug te kopen- De redelijkheid gebiedt na tuurlijk wel te zeggen dat sommige spelers domweg uitgevoetbald waren: óf als eredivisiespeler (Bantzon, Drij ver, Radovic, Van Tilburg). Daar staat tegenover, dat beide clubs ook nog spelers kwijtraakten die zij in 1971-1972 nog niet bezaten, maar vo rig seizoen nog wel, zoals Sadek (Spart) en Van Esdonk (PSV). Sparta is sinds 1971-1972 ook zijn trainer Elek Schwartz kwijtgeraakt, zoals PSV zijn trainer Kurt Linder inwisselde voor Kees Rijvers. Ook bij PSV kun je een soortgelijke aftelsom maken. Spelers die daar in de afgelo pen drie jaar zijn vertrokken zijn: Sobczak, Van den Dungen, Radovic, Dijkstra, Henning Munk Jensen, Hid dink, Van Tilburg, Van Stippent, Hoekema, Devrindt en Mulders. Ook een aardig ex-elftal, al zou het geloof ik ruimschoots verliezen van ex Sparta. Het grote verschil tussen Sparta en PSV is bovendien, dat PSV welers afschafte in ruil voor betere. door hun minder kapitaalkrachtige concurrenten te verzwakken. Wat komt er op die manier nog van de competitie terecht? Er zit eigenlijk wel iets rechtvaardigs in, dat het rijke Ajax afgeroomd wordt door het nóg rijkere Barcelona, zoals het semi- rijke FC Twente (vergeleken met clubs als NEC en Sparta) wordt afge roomd door het rijkere Ajax. Je weet weliswaar nooit hoe de bal rolt, maat wel hoe het geld rolt: van rijk naar arm, met profijt voor rijk. Het is een vicieuze cirkel. Zolang er weinig koersen zijn hebben eigenaars, trainers en ook jockeys in spé vaak niet genoeg interesse om door te gaan in deze tak van sport. Anderzijds moeten er voldoende volbloeds zijn wil Stichting Nederlandse Draf- en Rensport meer rennen op haar programma kunnen ne men. Vroeger kwam het vaak voor dat een ren volkomen oninteressant werd omdat er slechts vier of vijf paarden aan deelnamen. Die situatie is nu uitge sloten. Momenteel komen er gemiddeld ruim negen paarden per ren aan de start, hetgeen inmiddels al tot een ver hoogde belangstelling bij het publiek heeft geleid. Een goede graadmeter daarvoor is de omzet van de totalisator, uit die cijfers bleek dat er nu voor trio- weddenschappen bij rennen al meer wordt omgezet dan bij trio’s bij drave rijen. Lopen bijvoorbeeld in Engeland tien duizenden Britten uit voor de met ton nen gedoteerde rennen, terwijl draverij en helemaal niet in trek zijn, in de Lage Landen vormen de volbloeds al van oudsher het sluitstuk. Bertus Riem, schoonvader van Van der Kraats en eigenaar van-het entrainement waarvoor de nationale kampioen de paarden rijdt weet dat al sinds 1919 uit eigen erva ring. Riem: „Ik heb de tijden nog mee gemaakt dat we om prijzen van 125 gulden reden. Tot 1949 was het heel erg slecht (in dat jaar werd de toto weer gelegaliseerd, red.). Ik kon toen al leen mijn hoofd boven water houden omdat ik ook wat in paarden handelde. Al had ik zelf nog zo’n goed paard, als ik hem voor een schappelijke prijs kon verkopen, deed ik dat. Noodgedwongen. Vroeger waren er veel aristocraten, die zes, zeven volbloeds hielden. Ik heb jarenlang een graaf gehad, voor wie ik jaarlijks zo’n tienduizend gulden mocht besteden. Daar mocht ik nieuwe paarden voor aankopen. Dat is er nu niet meer bij. Eigenaren met een, twee paardjes, daar houdt het al gauw mee op. Daar staat tegenover dat door de toto het prijzengeld nu veel beter is. Tot voor een paar jaar terug verdiende ik niet genoeg om twee stenen op elkaar te metselen, maar door de verbeteringen van de laatste tijd heb ik nu toch een eigen huis kunnen kopen. Het gaat beter met de rensport. Zo gunstig als het er< nu uitziet heb ik het eigenlijk nog nooit meegemaakt. Al blijf ik geloven dat je van deze sport nooit „burgemeester” kan worden.” zen pal achter de startlijn heeft ge poseerd. Andere sporten waarbij de valse start gepraktiseerd kan worden zijn paardenrennen, schaatsen, wielren nen, zwemmen en auto- en motorra ces. Hier ligt dus nog een onafzien baar terrein braak voor de reclame jongens. Maar ongetwijfeld zullen zij hun technieken niet tot de valse starts beperken, maar ook tot subtie lere middelen overgaan. Als straks de shirtreclame een feit is, zal Van Ha- negem van zijn shirtsponsor (bijvoor beeld Oranjebitter) opdracht krijgen een tijdje trekkebenend te blijven liggen na een tackle. De verzorger zal opdracht krijgen toe te snellen, zijn tas met de naam Oranjebitter zo voor de Kromme op de grond te zetten dat de verontruste camera hem duidelijk in beeld krijgt, en Van Hanegem zal er voor dienen te zorgen dat hij dusdanig ligt te krimpen van de pijn, dat de naam Oranjebitter op zijn shirt nog wel duidelijk op het scherm komt. Door deze tendens moeten op den duur de eigenaars weer gestimuleerd worden. Van der Kraats: „De fokkerij van de volbloeds in Nederland zou ver beterd moeten worden. Wil je het goed doen, dan zou je een merrie moeten laten dekken door een goeie buitenland se hengst. Maar het dekgeld is dan al drieduizend gulden. Daarnaast moet je alle bijkomende kosten betalen, de drachtige merrie moet onderhouden worden en het duurt twee jaar voor het veulen aan rennen deel kan nemen. Dat komt bij elkaar op een vijftien mille. Er zijn niet veel Nederlanders die er dat voor over hebben. Als ze een paardje van negen mille zo kunnen importeren, doen ze dat liever”. Ik zie geen kans een heel nieuw aangekocht elftal van PSV op de been te brengen vergeleken met 1971, maar je komt toch een heel eind met Van Gerwen, Krijgh, Nordqvist, Deij- kers, Willy van de Kerkhof, René van de Kerkhof, Quaars, Edstroem en Dahlqvist. De winst die PSV boekte is onmiskenbaar, al is het voor mij een onbegrijpelijke zaak dat Van Esdonk en Van den Dungen nu de bons hebben gekregen. Wim van den Dun gen is 29 jaar, wat voor een back toch niet overbejaard mag heten (en hij speelde in de tweede helft van de competitie enkele uitstekende wed strijden), en Van Esdonk is een groot, maar naar gezegd wordt „onhandel baar” talent, zo’n kleine blonde lang harige jongen die (,,een garnaal heeft óók een kop.'”) zo zijn eigen opvattin gen heeft en niet om geld maalt. Tja. Desondanks ziet het er naar uit dat de volbloeds hun rechtmatige positie naast de dravers zullen veroveren, al gaat dat met een slakkegang. Van der Kraats: „Het voornaamste probleem is dat een volbloed voor een eigenaar in Nederland nog altijd minder interessant is dan een draver. Een eigenaar die hier een vol bloed koopt is eigenlijk een hobbyist, want zou hij het voor de winst doen, dan kon hij beter een draver kopen. In de eerste plaats is het onderhoud van een volbloed duurder. Hij hoeft bij de training weliswaar minder voorgereden te worden, maar voor het uitrijden heb je altijd speciaal personeel nodig. Een trainer van dravers kan bovendien meestal meer dan één paard tegelijk uitrijden. Dat is bij ons onmogelijk. Daarnaast kan een draver veel vaker in aktie komen. Wanneer een volbloed acht tot tien maal per jaar loopt zit hij al aan een goed gemiddelde, een renpaard - met twintig starts is al erg goed. Boven dien zijn er in Nederland in verhouding Uit een en ander blijkt nog eens overduidelijk, dat we ook in ons voetbal te maken hebben met de „haves” en „haves-nots”, de bezitters en de niet-bezitters. Sparta behoort echte „paardevolk” daar in Nederland een uitzon dering op. De besloten groep die zich in ons land da gelijks bezig houdt met de topsporters onder de paar den, de volbloeds en de dravers, geven de voorkeur aan het paard voor de tweewieler, anders gezegd aan de draver. Diegenen die hun hart verpanden aan de volbloeds, de renpaarden, zijn gedoemd tot een mar- De trainer ontvangt van de winstsom van de door hem geoefende volbloeds tien percent. Hetgeen betekent dat Van der Kraats in zijn laatste kampioensja ren respectievelijk f 12.500 (’71 winstsom 125.000). ƒ10.700 (’72 winstsom 107.000) en ƒ11.600 (’73 winstsom ƒ116.000) binnenbracht. Schijntjes verge leken bij de kapitalen die de Franse, Amerikaanse, Engelse of Duitse jockeys toevloeien. Schoonvader Riem: „We wonnen vorige maand de derby. De eerste prijs was 23 mille, dat telde aan. Maar meestal wordt er nog gelopen voor 1500,- Daar houdt de trainer 150,- aan over. Wanneer ik daar na de over- traditionele rondje van ik al bijna niets meer ginaal bestaan, want ondanks het lichte herstel van de laatste jaren is de rensport in Nederland nog altijd een stiefkind. Henk van der Kraats, zesvoudig Derby- winnaar en de laatste drie jaar nationaal titelhouder bij de jockeys ondervindt dat nog vaak genoeg aan den lijve. „Wanneer je als jockey eens woorden krijgt met iemand uit de drafsport, dan is het nog altijd: Hou je mond, want jullie moeten van ons eten”. Helaas staat er niet in het rapport om welk reclamebureau en welke sport het gaat. Dankzij verbluffend speurwerk ben ik daar toch achter gekomen: het betrof een Zwitsers reclame bureau en het ging om inter nationale roeiwedstrijden. Roeiwed- strijden zijn voor zo’n reclame-opzet- je ideaal: Na een valse start duurt het altijd geruime tijd dat de boten weer startklaar liggen, en al die tijd kan dan de strategisch opgestelde re clame in beeld blijven. Het enige wat niet duidelijk is, is hoe de organisatie die valse starts had moeten organise ren. Dan had toch op zijn minst een roeiboot omgekocht moeten worden, of anders de starter. Neem bijvoor beeld de atletiek- Valse starts zijn daar even gewoon als goede starts. Het ligt voor een groot deel aan de starter of er vals gestart wordt of niet. Wacht hij te lang, dan „houden” de startklare sprinters het niet langer en vallen zij in het startschot, nog vóór de trekker is overgehaald. Een beetje handige „onhandige” starter kan op die manier goud waard zijn voor het reclamebureau dat zijn leu- -w

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25