Vertrek Veel tranen bij afscheid van staf in Witte Huis van Nixons uit Witte Huis Bodewes neemt BOMMEN OP LIBANON Mensenvlooien Weer slag voor Breznjev Financiële wereld opgelucht Griekenland achtergrond scheepswerf in Deest over Anti-Amerikanisme I Ontslagbrief Kostje gekocht Afgeknapt rukken weer op Militaire raad wil orde in Angola w in Tl 3 2 NIEUWE PRESIDENT IN WITTE HUIS NA AFTREDEN VAN NIXON Verdachte aanslag op Italicus-express vrijgelaten Schietpartijen in Noord-Ierland ZATERDAG AUGUSTUS 1974 1 o BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) Losse schakel ATHENE De val van president Nixon heeft in Griekenland de roep naar een onafhankelijk Watergate-achtig onderzoek naar de rol van het „regime-Nixon” in de kwestie-Cyprus, en in de handel en wandel van het onlangs gevallen Griekse kolonelsregime in het al gemeen aangewakkerd. In Athene vraagt men zich zelfs af of, gezien het groeiend anti-Amerikanisme, premier Karamanlis op den duur wel in staat zal zijn zijn land binnen de NAVO te houden. WASHINGTON (Reuter) Met een rede heeft Richard Nixon gis teren afscheid genomen van zijn kabinet en andere medewerkers in het Witte Huis. Vergezeld van zijn vrouw Pat, die er gespannen uitzag, en hun twee dochters Julie en Patricia en hun echtgenoten, David Eisenhower en Edward Cox, sprak hij in de oostelijke zaal van het Witte Huis tot de functionarissen die hem als president terzijde hebben gestaan. Ovatie Gebeden 1 Moeder 31 Nixon „trots op medewerkers van een Zaken, jp 20 k A een :rtje aard tot t is van er 1 de anse tot :omt van van luitse een i bij neter wek- 't het laten, nkele nog oeten Nij- gis- Het roest. idere jrge- ndse uit- itfa- nen. jftig r de iort- ter- sren titie met nk- :he- op om ge- het had heeft at ne- “sloten Mo- die in in be- bij unal rszee sre- leter vijf het zul- ieuwe i ge- n het liging Tij- tsvin- i van lp in izen”, ertig- ssteld icente K>rlg hoon r in arm- tt in van >r. zich het oven roep 4-’75 s op hoog Ivies ssing Weliswaar geven de verdragen van 1959 Engeland, Turkije en Grieken land niet zozeer het recht op inter ventie, Griekenland zal toch onge twijfeld stellen dat het woord garan tie al het element verplichting in houdt. Mocht Engeland zich onttrek ken aan wat in Griekse ogen zijn verplichting is, dan zal ook dit ertoe bijdragen dat de Griekse schakel in de NAVO een zeer losse wordt. hoe de nieuwe regering van president Gerald Ford haar economisch beleid zal uitstippelen, met name ten aanzien van maatregelen ter bestrijding van de infla tie in de Verenigde Staten. BEIROET (Reuter en UPI). Israëli sche toestellen hebben gisteren rond het middaguur enige tijd aanvallen uitge veerd op de stad Rashaya El-Fakhar en het district rond de rivier de Hasbani, in het zuiden van Libanon. Dit hebben bewoners van het gebied gemeld. de Staten Gerald Ford en zijn vrouw (links) doen de ex-president en diens vrouw uitgeleide uit het Witte Huis in Washington. Het is sterk de vraag of het anti- Amerikanisme bij de Grieken nog wel kan worden getemperd. Het on derzoek waar men in Griekenland om vraagt, zou vooral gericht moeten zijn op de rol van Nixon en Kissinger bij de coup op Cyprus tegen Makari os, met name de rol van de CIA. twee jonge m het n was heroï- I mnood gebrek inwo- i hok :h nu ik tot s aan. >mdat jbliek rnijen ie de deden totdat ’d en I ikken. van Arn- een een r be- r het in de uit rheid jdstip I tijde or in De it die timmerlieden nodig". Sommige toehoor ders beschouwden het gebruik van de term loodgieters als een Freudiaanse vergissing. Nixon scheen zich echter niet bewust te zijn van het feit dat het woord loodgieter wel associates moest oproepen met de zogenoemde ..loodgie ters” van het Witte Huis die met ontoe laatbare midqjelen probeerden „lekken" in het regeringsapparaat te dichten, of inbraken in het Watergate-gebouw. Minister van Financiën Nicolaas Die- derichs van Zuid-Afrika is van oordeel dat het aftreden van president Nixon over het algemeen een positieve invloed zal hebben op de wereldeconomie. Zwit serse bankiers toonden zich verheugd over het aftreden, maar hadden dit wel eerder gewild. In Bonn verklaarde woordvoerders dat de regeringswisseling geen belangrijke veranderingen teweeg zal brengen in de nauwe economische betrekkingen tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten- Hij zei „zonder bitterheid, maar wel gemoed en van grote nederigheid ver vuld” weg te gaan. Zijn gevoelens illus treerde hij door een passage voor te lezen uit het dagboek van een van zijn, voorgangers, Theodore Roosevelt. „Zoals u weet lees ik graag boeken. Ik ben geen intellectueel, maar ik houd van boeken. De aanhaling van Theodore Roosevelt die ik gisteren in mijn rede deed, was een tamelijk góede. Hier heb ik er nog een die ik vond toen ik op mijn laatste avond in het Witte Huis aan het lezen was”. Deze passage schreef Roosevelt in zijn jonge jaren toen zijn vrouw was gestorven. ..Roosevelt dacht dat het leven voor hem geen zin meer had, maar hij ging verder. En hij werd niet alleen president, maar als ex-presi dent diende hij ook zijn land. Altijd stond hij in het strijdperk, onstuimig, sterk, soms had hij gelijk, maar hij was een man. Nu ik vertrek, wil ik opmer ken dat dit een voorbeeld is dat wij ons allen moeten herinneren”. BOLOGNA (AFP). De Italiaanse justitie heeft een van de drie mannen die waren gearresteerd in verband met de bomaanslag van zondag op de „Itaii- cus”-express op vrije voeten gesteld. WASHINGTON (UPI). President Nixons formele ontslagbrief werd gister.en op het bureau van de mi nister van Buitenlandse Henry Kissinger, bezorgd. De één zin omvattende brief luidde: „Hierbij neem ik ontslag uit het ambt van president van de Vere nigde Staten” De brief werd afge geven door de chef van de staf van Nixon, Alexander Haig. WASHINGTON (AFP). Nu hij vrijwillig het Witte Huis heeft ver laten ziet ex-president Nixon zich geplaatst voor een financiële toe komst die bepaald rooskleurig is. Oorzaak van de toeneming van het aantal springertjes werd daarin genoemd de onverzorgde, haardos-.van.,menig wa pendrager. Maar de vlooien tieren ook welig in de haardossen van een ongeteld aantal jonge burgers. De vlooien hebben het weer mee: beetje broeierig dikwijls, maar meestal geen weer dat noodt tot zwemmen. Voorts stromen in deze tijden drommen mensen van buiten de lands grenzen ons land binnen en ook zij scheppen een klimaat waarin het voor de vlooien goed toeven is. BELFAST (AP). In Noord-Ierland heeft zich gisteren een reeks van bom aanslagen, vuurgevechten en rellen voorgedaan op de dag dat drie jaar geleden de massale internering van ver dachte leden van het Iers Republikeinse Leter (IRA) en andere extremisten be gon. CONCORD (UPI). Senator Norris Cotton, een van Richard Nixons beste persoonlijke vrienden, heeft gezegd dat Nixon even afknapte voordat hij voor de televisiecamera verscheen om zijn aftreden bekend te maken. In geval van overlijden van haar echtgenoot zal mevrouw Nixon een pensioen van 20.000 dollar krijgen. Nixon zal ook recht hebben op een aanvullend pensioen van 18.000 dol lar per jaar voer de jaren dat hij lid was van. het huis van Afgevaar digden. Senaatslid en vice-president was. Behalve zijn lidmaatschap van een ultra-rechtse beweging heeft het onder zoek niets aan het licht gebracht dat met de aanslag in verband gebracht zou kunnen worden. De twee anderen die waren aangehou den zijn beschuldigd van heroprichting van een fascistische partij, hetgeen in Italië een strafbaar feit is. „een serieus en openhartig onderhoud" had dat leidde tot een spectaculaire normalisering tussen Amerika en China. Maar in Peking kan men al enkele dagen het standpunt vernemen dat de politiek van een land niet verbonden is aan het lot van één man. Bovendien ziet men in het aanblijven van Henry Kis singer de waarborg dat de buitenlandse politiek van Amerika op dezelfde voet zal worden voortgezet. De massamedia in de Oosteuropese landen (met uitzondering van de Sovjet unie) hebben gisterochtend zeer kort en zonder uitvoerig op de achtergronden in te gaan het heengaan van Nixon gemeld. Alleen radio Boedapest becommentari eerde de ontwikkelingen in Washington uitvoerig. Wie men ook spreekt, van rechts tot links beschouwt men de ontwik keling van de laatste jaren en vooral die van de laatste weken als een produkt van ver gaand Amerikaans Macchiavellisme. Richard Nixon van zijn kant was in de ogen van Moskou de architect en het symbool van de politiek van ontspanning en samenwerking tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Zijn eerste bezoek aan Moskou, in Sprekend over de verdiensten van hen die in regeringsdienst traden hoewel zij er financieel op achteruit gingen, sprak hij degenen die wellicht ‘tegelijk mét hem zullen moeten aftreden, moed in. Hij zei dat er vele goede betrekkingen zijn „Dit land heeft goede boeren, goede zakenlieden, goede loodgieters, goede Gisteren vonden de laatste besprekin gen over de overname plaats tussen Bodewes, Van der Werf, de vakbonden en de Franse reder die de order voor de twee chemicalïëntankers bij Van der Werf plaatste. De heer J. Wolbers van de Industriebond NKV heeft na het overleg meegedeeld, dat de Franse reder de opleveringstermijn van de beide tan kers belangrijk heeft verlengd. Het eer ste schip dient nu op 15 november 1974 klaar te zijn, het tweede op 15 juni 1975. Volgens de heer Wolbers zijn de bon den „bijzonder gelukkig” met de overna me. Bodewes heeft volgens hem de con tinuïteit van de werkgelegenheid gega randeerd en zelfs een uitbreiding van het personeelsbestand in het vooruitzicht gesteld. De bonden zullen in de komende weken gesprekken voeren met de direc tie van Bodewes over de toekomstplan nen van het bedrijf. Nauwelijks minder sterk is hier de anti-Engelse stemming, die wordt ge staafd met de aanvechtbare theorie dat de Britten op Cyprus de Turken hebben gesteund, al was het alleen maar door met gekruiste armen toe te kijken toen deze landden. De Brit se diplomatie ging er van uit dat Turkije als „garanderende mogend- Woensdag voerde de Israëlische lucht macht aanvallen uit op hetzelfde gebied waarbij twee Libanese burgers werden gedood en 17 gewond. Over eventuele slachtoffers en schade van de jongste aanvallen was gistera vond nog niets bekend. Het Israëlische opperbevel heeft de aanvallen op Zuid-Libanon bevestigd. Het liét weten dat bombardementen werden uitgevoerd op een tentenkamp van Arabische Guerrillastrijders in het zogenaamde „Fatachland”. Genoemd ten tenkamp zou worden gebruikt als een bevoorradingspunt voor de guerrillastrij ders. De aanvallen duurden 15 minuten. Alle toestellen keerden op hun basis terug, aldus Israel. Cotton behoort tot een groep goede vrienden van Nixon die voor de rede op het Witte Huis bijeenkwa men. „Gisteravond werd ik, met anderen naar het Witte Huis geroe pen voordat hij zich tot de natie richtte om afscheid te nemen,” al dus Cotton. „Bij ons kon hij zich niet zo in de hand houden als tijdens zijn verschijnen in het openbaar. Wij zagen zijn pure angst.” Volgens de republikeinse senator Gif fin, die ook aanwezig was „huilde Nixon”. marj an en n ge- ikaans legt, lingen n hen 1972, was een keerpunt in de geschiede nis. Nauwelijks een maand geleden nog was hij opnieuw in de Russische hoofd stad voor zijn derde tapgesprek met Breznjev. Klaarblijkelijk blijft het Kremlin bereid dezelfde inspanningen te doen in samenwerking met Gerald Ford. Zijn presidentschap behoeft geen faktor van onzekerheid te vormen in de b e- trekkingen tussen de twee grote mo gendheden. Hoewel aan de Chinese volksrepubliek bepaald niet dezelfde politieke ideeën kunnen worden toegedicht als aan de Sovjet-Unie liggen de reacties van Pe king op Nixons aftreden toch op dezelf de lijn. Richard Nixon was voor China weliswaar de man die, op 21 februari 1972, in Peking met partijleider Mao (Van onze correspondent) UTRECHT. De scheepswerf van de gebroeders Van der Werf b.v. in het Gelderse Deest wordt definitief overge- notnen door scheepswerf Bodewes in Millingen aan de Rijn. De scheepswerf in Deest kwam in financiële moeilijkhe- aen door een miljoenenstrop bij de bouw van twee Franse chemicaliëntan kers. Het ministerie van Economische Zaken heeft toegezegd vier miljoen gul den ter beschikking te stellen voor in vesteringen, zodat de werkgelegenheid voor 500 werknemers in Deest en Nij megen behouden blijft. Onder de gebruikelijke klanken van „Hail to the chief”, gespeeld door de kapel van het korps mariniers was Nixon met zijn gezin de oostelijke zaai binnengekomen waar hij een ovatie van vijf minuten kreeg. LONDEN (Reuter). Vooraanstaande financiers in Europa en Japan hebben opgelucht gereageerd op het ontslag van president Nixon, in de hoop dat het tenminste enige verlichting zal brengen in de economische moeilijkheden in de wereld. Maar er was niet alleen opluch ting. Bankiers en beleggers wachten af Rechtstreeks en zijdelings ging hij in op de diverse beschuldigingen die aan zijn adres zijn geuit. Naar aanleiding van verklaringen dat hij schuldig zou zijn aan corruptie, verzekerde hij dat „geen enkele man of vrouw in deze regering met meer aardse goederen zijn of haar post heeft verlaten dan waarover hij of zij oorspronkelijk beschikte”. „Geen en kele man of vrouw heeft ooit op kosten van de staat geprofiteerd”, aldus Nixon. „Dat zegt iets over u. Fouten, ja, maar om persoonlijk gewin, nooit”. Indirect roerde hij ook de klachten over zijn belastingaangiften en het ge bruik van verkiezingsgelden voor zijn particuliere woningen in Californië en Florida aan. „Ik wilde slechts dat ik rijk was. Op het ogenblik moét ik een ma nier zien te vinden om mijn belastingen te betalen. Als ik rijk was zou ik u graag willen belonen voor de opofferin gen die u zich heeft getroost om uw regering te dienen”. In dit verband merkte hij op, dat volgende generaties wellicht de indruk zullen krijgen dat iedereen in regerings dienst er op uit was zijn schaapjes op het droge te krijgen „In deze regering heeft geen enkele man of vrouw dit gedaan”, aldus de afgetreden president. Met tranen in de ogen sprak Nixon over zijn overleden ouders. Sprekend over de deugd van het dienen zei hij dat zijn vader misschien een gewone man was, maar dat deze zich niet als zodanig voelde. Eerst was hij trambestuurder, daarna boer. Hij had toen een citroen- kwekerij in Californië. „Ik kan u verze keren dat hij dit bedrijf had verkocht voordat zij er olie vonden”, aldus Nixon onder gelach van zijn toehoorders. Daar na was zijn vader kruidenier geworden. „Hij was evenwel een groot man omdat hij zijn werk deed”. 'isjna pre- •datn m de for istad tvol- )r de wor- heid” een zeker recht had tot inter ventie op Cyprus. Wanneer Turkije de komende da gen doorgaat met zijn weloverwogen bestandsschendingen zou Engeland door de Griekse diplomatie onvermij delijk worden geconfronteerd met het feit dat het zelf ook garanderende mogendheid is, en dus verplicht met zijn uitgebreide strijdkrachten ter plaatse het eiland te beschermen te gen wat langzamerhand wel Turkse agressie genoemd moet worden. Af gezien van de persoonlijke docu menten waarvan de waarde door deskundigen wordt geschat op tus sen de twee1 en vijf miljoen dollar, zal de voormalige president een aanzienlijk bedrag aan pensioen en onkostenvergoeding krijgen. Dit zou hem zijn ontgaan als hij door de Senaat zou zijn afgezet. Hij zei trots te zijn op allen die hem hebben bijgestaan en voor hem hebben gewerkt. „Doet altijd uw best, laat de moed nooit zakken, bedenkt steeds dat anderen u wellicht haten, maar dat degenen die dat doen, het nooit zullen winnen, tenzij u hen gaat haten en zo u zelf vernietigt”. Onder applaus verzeker de Nixon zijn toehoorders dat zij „altijd in onze harten en onze gebeden zullen zijn”. Na zijn vertrek uit het Witte Huis, bij zijn aankomst in Californië hield Nixon weer een korte toespraak. Hij zei onder meer: „Nu ik een taak erop heb zitten betekent dat nog niet dat wij hier in de heerlijke Californische zon gaan zitten niets doen. In de komende twee jaar, dat verzeker ik u, zal ik voortgaan met mijn werk voor de vrede.” Intussen verliest Griekenland zowel militair als politiek steeds meer ter rein op Cyprus, een reden te meer waarom het NAVO-lidmaatschap Nixon krijgt: Een levenslang pensioen 60.000 dollar per jaar; Een jaarlijkse onkostenvergoeding van maximum 90.000 dollar om zijn personeel te betalen; Een kantoor op de plaats van zijn keuze op kosten van de regering. zwaar onder druk kan komen te staan Turkije is immers ook een NAVO-partner. Het is zelfs niet uit gesloten dat een man als Andreas Papandreou, de linkse verzetsleider die nog allesbehalve tevreden is met de terugkeer van Karamanlis, na zijn terugkeer in Griekenland contacten zou kunnen leggen met ontevreden officieren in de lagere regionen van het leger, met alle (mogelijke) gevol gen van dien. De nu te verwachten terugroeping van de Amerikaanse ambassadeur Tasca, die een persoonlijke vriend van Nixon was en de junta jarenlang de hand boven het hoofd heeft ge houden, zal niet meer dan een drup pel zijn op een onvoorstelbaar gloei ende plaat. De blussing daarvan moet voor de nieuwe Amerikaanse regeer ders een eerste prioriteit vormen. 11 Laatste groet van Nixon Het centrum van de onlusten en aan slagen vormden de rooms-katholieke wijken van Belfast, Londonderry en Newry aan de grens met de Ierse Repu bliek. In Belfast is een 24-jarige protestantse man doodgeschoten. Hij was het 1051ste dodelijke slachtoffer van de Ierse onlus ten. MOSKOU (AFP). Het heengaan van president Nixon kan ais een nieuwe slag worden beschouwd voor de Russi sche partijleider Leonid Breznjev. Het jaar 1974 heeft immers al het vertrek te zien gegeven van twee andere medespe lers van de Sovjet-Unie In het westen, president Pompidou van Frankrijk en bondskanselier Brandt van West-Duits- land. DEN HAAG (ANP). Mensen vlooien die tot voor enkele jaren in ons land een kwijnend bestaan leidden, zijn weer enigszins in opmars. Dit werd enige tijd geleden geconstateerd in een rapport van militair medische zijnde. de hand houden verschijnen in zagen zijn De militaire raad zegt in zijn bekend making dat de eenheid in het leven is geroepen om een snelle terugkeer van orde en rust te verzekeren omdat zonder deze voorwaarden niet aan de toekomst van Angola gewerkt kan worden. De rassenonlusten ontstonden nadat maandag groepen blanken hadden gede monstreerd voor teruggave van hun door het leger in beslag genomen wa pens. Vorige maand kostten gevechten tus sen groepen blanken en zwarten in de Portugese kolonie in Afrika 41 mensen het leven. Een Angolees gevangenkamp, dat eens werd geleid door de geheime politie tijdens het regime-Caetano, is gisteren heropend. In dat kamp zullen „onge wenste personen, extremisten en misda digers” worden opgesloten die in de «fgelopen week van spanningen en on rust werden aangehouden. Terwijl de tranen hem over de wan gen liepen vervolgde Nixon: „Waar schijnlijk zal niemand ooit een boek over mijn moeder schrijven mijn moeder was een heilige”. Hij vertelde hoe zij twee zoons groot bracht die later aan tuberculose overleden, en de zorg voor andere kinderen op zich nam om te zorgen voor hem en zijn oudere broer. LOEANDA (UPI). De militaire raad In Angola heeft gisteren de oprichting bekendgemaakt van een militaire een heid die de orde moet herstellen in de hoofdstad Loeanda waar deze week ras senonlusten uitbraken. Sinds begin deze week gevechten uit braken tussen blanken en zwarten zijn volgens opgaven van de politie veertien doden gevallen en werden 116 mensen gewond. Vooruitlopend op het vertrek van pre sident Nixon had de dollar op de wissel markten al terrein gewonnen, maar in Londen, Tokio en Frankfort ging de koers gisteren iets omlaag. Men be schouwde dit echter als niet meer dan een reactie op de eerdere stijging van de koers. Internationale bankiers in Londen hopen dat de nieuwe Amerikaanse rege ring door meer samenwerking met ’t Con gres de inflatie gaat bestrijden en een betere greep krijgt op de begrotingsuit gaven. Franse bankiers wezen er op dat er nieuwe onzekerheid zal bestaan over het toekomstige binnen- en buitenlandse economisch beleid van de Verenigde Staten totdat de huidige adviseurs de president aan het werk gaan of nieuwe worden benoemd. Takashi Hosomi, die verbonden is aan de Industriële Bank van Japan, zei te verwachten dat de nieuwe regering zich eerst zal concentreren op de wederop bouw van de binnenlandse economie om het Amerikaanse zelfvertrouwen te her stellen. Verwacht kan worden dat de Verenigde Staten met het herstel van de dollar spoedig weer de toon kunnen aangeven in de wereldeconomie, hetgeen andere industrielanden zal helpen bij het oplossen van hun economische moei lijkheden. A

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3