STERKE ONDERHANDELINGSPOSITIE VAN TURKIJE Makarios Sadat heeft alle deuren Vijf doden bij overvallen in PORTUGEES Argentinië Italiaans leger PLAN VOOR verbrandt ANGOLA dossiers Zuid-Duitsland Plunderingen in noorden Mozambique I Meeste Amerikanen tegen vervolging van ex-president Richard Nixon voor mijn neus gesloten” Stormschade in Presidentiële capaciteiten LIBISCHE LEIDER KOLONEL KADAFFI: 99 VOLGENS OPINIEPEILING IN WEEKBLAD „NEWSWEEK” Helen Vlachos terug naar Griekenland MAANDAG I 2 AUGUSTUS 19 7 4 BINNENLAND'BUITENLAND (Van onze speciale verslaggever) O Drie bandjes Rots 1 er an oij je an a- Theologie-student GENÈVE Twee concessies van de zijde van Griekenland onden- streepten gisteravond opnieuw de sterke onderhandelingspositie van Turkije in het moeizame Cyprische vredesberaad, dat in het Geneefse gebouw van de Verenigde Naties gehouden wordt. In de eerste plaats zal een begin worden gemaakt met de vrijlating van krijgsgevangenen en burger-geïnterneerden van Turkse origine. In de tweede plaats zullen de Grieks-Cyprische strijd krachten zich terugtrekken uit de Turkse enclaves onder toezicht van de troepenmacht van de Verenigde Naties. O A* I r Griekse concessies in Genève Londen 3 de stad utes ijke ten. id sië en Ongeveer 800 Cyprioten hebben in New York een demonstratie gehouden tegen de aanwezigheid van Turkse troepen op het eiland in de Middellandse Zee. Wel werden er aparte besprekingen gevoerd tussen president Clerides als hoofd-vertegenwoordiger van de Grieks. Cyprische meerderheidsbevolking en vi ce-president Denktasj als eerste afge vaardigde van de Turks-Cyprische ge meenschap. elen ilie- ien- oet- Ige- :den 17.00 was het len- het ter- be- de am, een de lis- üijn de- uit rijn net I te ko- de >oit err no- cht De rie or- ast jib „of- en dat er in ag- oe- m- ig. fde tan de nd ar de >at ri nd lie li as, an de en se u- im ar ?e- de 29e De in pel in ie eft am ee- >eg er. en an ad. tn- le n- an te ïk u- ti- an De Turk Gunes liet vrijwel de hele zondag verstek gaan omdat hij, zoals een woordvoerder verklaarde, „nieuwe in structies van Ankara afwachtte”. St. Clair stelde daarna Haig op de hoogte van het opgenomen materiaal. Haig ging vervolgens onmiddellijk naar de president, aldus het artikel. Het is niet eerlijk om te zeggen dat Tussen Clerides en Denktasj hebben zich diepe meningsverschillen geopen baard over de staatkundige structuur van Cyprus. De Griek, die de drie ga- rantiemogendheden het recht heeft ont zegd over de politieke toekomst van het eiland mee te beslissen, wenst terug te keren naar de oude constitutionele orde terwijl de Turk, met steun van Ankara overigens, de geografische opdeling van Cyprus wenst met eigen bestuurscolleges voor beide samenlevingsverbanden. ver- van de Detroit Zeven jaar geleden was de militaire inlichtingendienst al heftig om de op stelling van de dossiers aangevallen, om dat ze niet alleen gegevens over staats- vijandige elementen, maar ook over po litici, wetenschapsbeoefenaars, kunste naars, juristen en zelfs kardinalen be vatten. Drie jaar geleden besloot het parle ment de dossiers te laten vernietigen. De vernietiging werd gadegeslagen door de voorzitters van de defensiecommissies van Kamer en Senaat en officieren van Justitie. De student in de theologie zegt dat zijn vader gelooft in recht, integriteit en eerlijkheid en dat hij oprecht geschokt was toen Nixon toegaf dat hij van het in de doofpot stoppen van het schandaal veel eerder op de hoogte is geweest dan hij aanvankelijk had gezegd. „Tot dat ogenblik had mijn vader echt in de onschuld van president Nixon gelooft”, aldus Michael Ford. Het officiële Noord Vietnamese dagblad „Nhan Dan” schrijft naar aanleiding van het heengaan van Nixon dat er een smakelijk einde is gekomen aan de poli tieke carrière van „een van de meest reactionaire, oorlogszuchtige en verra derlijke presidenten van de Verenigde Staten”. Radio-Hanoi voorspelde dat er geen verandering in de Amerikaanse politiek tegenover Vietnam zal komen en dat de oorlog onder president Ford zal voortdu ren. „De Amerikaanse president is alleen maar de uitvoerder van de politiek die door de heersende kapitalisten is uitge werkt” en Gerald Ford kan hoogstens enige veranderingen aanbrengen maar deze mogelijkheid is zeer beperkt, aldus radio-Hanoi. Michael Ford, 24-jarige zoon van pre sident Gerald Ford van de Verenigde Staten, heeft gezegd dat hij vindt dat ex-president Nixon volledig uit de doe ken moet doen wat zijn feitelijke rol in Watergate is geweest. BUENOS AIRES. (AFP en Reuter) Zeker vijf mensen zijn gisteren gedood bij twee, nagenoeg gelijktijdig uitgevoer de aanvallen op militaire posten in Mid den -Argentinië. Naar in de hoofdsitad Lourenco Mar ques is vernomen, is een groep van 1200 kleurlingen plunderend en brandstich tend door het stadje Antonio Enes ge trokken. De blanke bevolking, onder wie veel Zuidaf’ikanen en Europese immi granten, probeerden de plaats te ont vluchten maar werd ónder vuur geno men. Daarbij vielen zeker twee doden. Alle verbindingen met Antonio Enes zijn verbroken. Het Portugese leger heeft per vliegtuig versterkingen naar het noorden overgebracht. Gisteren heeft de nieuwe Amerikaanse president fotografen uitgenodigd om hem eens thuis bezig te zien. De bezigheden thuis bestonden onder meer uit een duik in het privé-zwembad waarvoor Ford hier zijn badjasje uittrekt. David Hume Kennerly is gisteren overigens de offi ciële fotograaf van het Witte Huis ge worden op verzoek van de president. Hij heeft er zijn betrekking bij het weekblad „Time" voor opgegeven. De 27-jarige Kennerly won in 1972 de Pulitzerprijs voor fotografie met een serie over de oor log in Zuid-Vietnam in dienst van het persbureau UPI. In het Witte Huis neemt Kennerly de donkere kamer over van ex-president Nixons „hoffotograaf’’Ollia Atkins. LOURENCO MARQUES. (AFP) In het noorden van Mozambique hebben zich zaterdag ernstige ongeregeldheden voorgedaan, die van een onbekend aan tal mensen onder wie zeker twee blanken het leven hebben geëist. Drie voormalige topmedewerkers van de ex-president hebben in privégesprek- ken gedreigd ontslag te zullen nemen als Nixon niet de uitgetikte teksten vrijgeeft van op de band opgenomen gesprekken waarin hij suggereerde de Watergate affaire in de doofpot te stoppen, zo melden Amerikaanse kranten. Hoewel de demarkatielijnen op het verscheurde eiland al drie dagen geleden door een gemengde, in Nicosia zetelende commissie werden vastgelegd, waren de bewindslieden vanmorgen nog steeds niet aan de vereiste fiatering toegeko men Van de er een De coalitieregering zal bestaan uit vertegenwoordigers van de bevrijdings bewegingen en de blanke bevolking. Zij moet binnen ongeveer twee jaar de ver kiezing bij algemeen stemrecht organise ren van een constituerende vergadering. Deze zal op haar beurt de grondwet van de nieuwe staat opstellen en vastleggen welke banden het nieuwe Angola met Portugal wenst. Wanneer de grondwet is goedgekeurd, zal de constituante worden ontbonden en zal worden overgegaan tot de verkie zing van een wetgevende vergadering en de vorming van een regering „die de soevereine wil van het volk van Angola weerspiegelt”. De Portugese regering heeft geen be zwaar tegen aanwezigheid van waarne mers der Verenigde Naties bij de volks raadplegingen, aldus het communiqué. De afgezette president van Cyprus, aarts bisschop Makarios, woonde gisteren in Londen een mis bij. Onder de vele Cy prioten die in de Britse hoofdstad werken bleek hij zo’n overweldigende aanhang te hebben, dat hij er ternauwernood in slaagde in de kerk te komen. Dit verklaart ook het geharrewar over de naambordje dat de conferentie zater dag uren ophield. Denktasj wenste na melijk als vertegenwooriger van de Turks-Cyprische gemeenschap te worden aangeduid, en niet als vice-president van Cyprus. Dat er nu helemaal geen naam bordjes zijn een Salomonsoordeel, waar beide partijen genoegen mee na men accentueert slechts de intensiteit van het spanningsvlak waarop het vre desberaad over Cyprus zich nog altijd beweegt. verklaring van Nixon waarin die zei dat de jongste onthulling zijn zaak zou schaden. Zesenvijftig percent denkt niet dat de tegenstanders van Nixon diens aandeel in het Watergate-schandaal hebben overdreven 33 percent dacht van wel. Op de vraag of Nixon er verstandig aan heeft gedacht af te treden antwoordde 71 percent met „ja” en 13 percent vond dat de ex-president had moeten blijven. De ondervraagden konden ook hun voorkeur voor een nieuwe vice-president uitspreken. Senator Goldwater kreeg 23 percent,* oud-gouverneur Rockefeller 18, gouverneur Ronald Reagan 12, de oud- minister van Justitie Elliot Richardson 11 en senator Howard Baker eveneens 11 percent. ROME. (DPA) In de grote verbran dingsoven op het vliegveld van Rome zijn zaterdag 33.000 dossiers van de in lichtingendienst van het Italiaanse leger vernietigd. ATHENE. (AP) Mevrouw Helen Vlachos, voormalig dagbladuitgeefster in Athene, is naar Griekenland teruggekeerd na vijf jaar van ballingschap in Londen- Kadaffi is niet van mening dat een punt is bereikt waarop geen terugkeer mogelijk is. Hij vindt dat de menings verschillen in een gesprek onder vier ogen opgelost kunnen worden en dat tot een gelijkheid van inzicht kan worden Op vrijwel hetzelfde moment deden ongeveer 40 ERP-leden. gekleed in mili taire uniformen, een aanal op het in- fanteriegamizoen in Catamarca, ten noordwesten van Cordoba. Ook deze groep wist na een vuurgevecht met mili tairen en politie te ontkomen. Van offi ciële zijde in de hoofdstad Buenos Aires is over beide aanvallen niets meegedeeld. Mavros kwalificeerde de concessies als „een bewijs van goede wil”, en sprak de vage hoop uit dat ook de Turken haast zouden maken met de vrijlating van de Grieks-Cyprische gevangenen. Vandaag, zo verwacht men althans, zal eindelijk de plenaire vergadering kun. nen plaatsvinden waarop al sinds zater dag wordt gewacht. Aan het overleg tussen de Britse, Turkse en Griekse ministers van Buitenlandse Zaken zullen dan ook president Clerides van Cyprus en diens Turkse tegenhanger, vice-presi dent Denktasj, deelnemen. In Grieks -Cyprische handen, zo ver luidt in conferentiekringen, bevinden zich ongeveer 2000 gevangenen. Verre weg de meesten van hen zijn burger- geïnterneerden. Al sinds donderdag wordt door de drie ministers over de uitvoering van de bestandsbepalingen geredekaveld, hoewel het betreffende akkoord reeds op 30 juli door hen ondertekend werd. Als gevolg hiervan zijn ze nauwelijks toegekomen aan prinipebesluiten ten aanzien van de politieke toekomst van Cyprus, waarvoor hun tweede ronde van onderhandelingen in de eerste plaats was bestemd. BEIROET. (AFP) Kolonel Moam mar Kadaffi, de leider van Libië, heeft in een interview met een Libanees blad de verslechtering in de Libisch-Egypti- sche betrekkingen toegeschreven aan „voorlichtingscampagnes” waarop, zo suggereert hij, president Sadat zijn greep verloren heeft. Deze lichtpuntjes werden door de Griekse minister van Buitenlandse Za ken Mavros zichtbaar gemaakt na een verwarrend weekeinde vol sombere ge luiden en voorspellingen. Een weekeinde dat bovendien veel oponthoud en de nodige strubbelingen tussen de vijf par tijen te zien gegeven had. Mevrouw Vlachos heeft de uitgave van haar beide dagbladen in Athene, „Kathimerini” en „Mesimvrini”, gestaakt. Ze deed dit liever dan zich te onderwer pen aan de censuur die werd ingesteld toen het Griekse leger in 1967 de macht greep. Een artikel van die strekking scheen gisteren in de edities .Philadelphia Inquirer” en de Free Press. Het verhaal is gebaseerd op inlichtingen van Congresleden, functio- NEW YORK (AFP en AP) De meeste Amerikanen zouden tegen een gerechte lijke vervolging van ex-president Nixon zjjn. Dit moet blijken uit een opiniepeiling die het Amerikaanse weekblad „Newsweek” in de nacht van donderdag op vrijdag door het Gallup-instituut onder 550 Amerikanen heeft laten verrichten, ondervraagden sprak 55 percent zich uit tegen vervolging, terwijl 37 percent voorstander van bleek te zijn. gekomen die beide landen tot de bond genoten maakt die ze moeten zijn. „De Egyptische en Libische regimes moeten geallieerden zijn. Ik ben ervan overtuigd dat de vijanden van Egypte ook onze vijanden zijn, en omgekeerd. Onze twee landen, die broederlanden zijn, moeten zich aaneensluiten voor de strijd tegen hun vijanden”, aldus Kadaf fi, die verder in het vraaggesprek met het Libanese blad „El Oesboe el Arabi” zegt dat hij herhaalde malen heeft ge tracht met Sadat contact op te nemen om een einde te maken aan de crisis in de betrekkingen tussen beide landen- Maar de Egyptische president heeft „alle deuren voor mijn neus dichtgeslagen”. Volgens de Libische leider bevindt zijn Arabische broeder zich in een soort „Babylonische gevangenschap. Ik ben bereid mijn bloed te vergieten om hem daaruit te bevrijden”, aldus Kadaffi die er overigens niet bij zegt wat hij daar mee precies bedoelde. Kadaffi zegt ook niet van plan te zijn Egypte en Sadat aan te vallen, schoon wij over veel documenten ander bewijsmateriaal beschikken als wij dit zouden publiceren Sadat slapeloosheid van zou krijgen”. President Hafez Assad van Syrië neemt ook het premierschap op zich bij een kabinetswijziging die binnen een narissen van het Witte Huis en andere ambtenaren. Gemeld wordt dat de personeelschef van het Witte Huis, Alexander Haig, en de advocaten van Nixon J. Fred Buz- hardt en James St. Clair, vorige week een gesprek met Nixon hebben gehad waarin zij en de hele juridische staf voor Watergate dreigden ontslag te zul len nemen als de bandjes niet zouden worden vrijgegeven. De drie bandjes, zes dagen na de inbraak in het Watergate-gebouw opge nomen en maandag vrijgegeven, tonen aan dat Nixon zijn top-assistent Halde man heeft opgedragen een poging te doen het onderzoek naar de op 17 juni 1972 gepleegde inbraak in het Waterga te-gebouw te belemmeren. In het verhaal staat ook dat St. Clair pas op 31 juli van dit vernietigende bewijsmateriaal op de hoogte is geko men toen hij naar de bandjes ging luisteren die het Opperste Gerechtshof heeft opgeëist voor distriktsrechter John Sirica. paar weken wordt verwacht, zo meldt een Egyptisch weekblad. Assad wil ook het premierschap ver vullen, aldus het blad, omdat twee grote taken in het verschiet liggen: het zoeken naar een vredesregeling in het Midden oosten en de uitvoering van economi sche wederopbouw- en ontwikkelings plannen. Premier van Syrië is nu Machmoed Ayyoebi. In Villa Maria, 220 kilometer ten zuiden van de stad Cordoba deed een groep van 50 tot 60 leden van het verboden revolutionaire volksleger (ERP) een aanval op een wapenfabriek van het leger. Na een vuurgevecht met de bewakers wisten zij met medeneming van wapens, munitie en twee legeroffi cieren als gijzelaars te ontkomen. Haig een campagne voor aftreden heeft geleid. Hij wist wat er voor het land moest worden gedaan en voor de presi dent zelf en hij heeft dat begeleid. Hij was een rots in de branding, aldus een vooraanstaand Republikein volgens dit artikel. St. Clair bevond zich in een netelige positie: wij waren allen bedrogen en het leek erop dat wij iets hadden achterge- houden voor de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden. De bandjes moesten snel ter beschikking van de commissie worden gesteld, met het doel duidelijk te maken dat St. Clair er niets mee te maken had, aldus een lid van St. Clairs staf. Haig en St. Clair stelden een van de grootste steunpilaren van Nixon in de juridische commissie, afgevaardigde Charles Wiggings, een Republikein uit Californië, op 2 augustus in de gelegen heid de uitgetikte bandjes te lezen, zon der dat Nixon daarvan wist, aldus het artikel. Wiggins zei dat het bewijs toen zo vernietigend was en dat Nixon maar twee dingen kon doen: een beroep doen op het vijfde amendement en het mate riaal achterhouden, of aftreden overwe gen. St. Clair vertelde Wiggins daarop dat het bewijsmateriaal maandag vijf augus tus zou worden vrijgegeven, maar Wig gins zei een verklaring over de bandjes te willen afleggen. Hij wilde dat doen ongeacht een bekendmaking door het Witte Huis. Diezelfde maandag, op vijf augustus, werden de uitgetikte bandjes aan Sirica overhandigd en bijna tegelij kertijd kwam het Witte Huis met de STUTTGART. (DPA) Onweer en stormachtige wind hebben gisteren in het zuidwesten van de Bondsrepubliek aanzienlijke schade aangericht. Bij temperaturen van tien graden gin gen de vakantiegangers in het Zwarte Woud maar noodgedwongen bij kachel of verwarming zitten. In Baden-Baden werden aarde en steen losgewoeld. Wegen werden daar door onberijdbaar. Het slechte weer was ook verantwoor delijk voor veel verkeersongelukken die in Baden-Württemberg alleen al vari' tien mensen het leven eisten. LISSABON. (AFP) De Portugese regering zal zodra er een bestand in Angola is bereikt onmiddellijk een voor lopige coalitieregering in dat land vesti gen. De taak van dit regime zal zijn een kieswet op te stellen, zo blijkt uit een in Lissabon uitgegeven officieel communi qué. De ongeregeldheden ?quden veroor zaakt zijn door een ongeorganiseerde groep die geen enkele verbinding met de bevrijdingsorganisatie Frelimo heeft. Over soortgelijke botsingen zijn de laat ste dagen meer meldingen gemaakt uit het noorden van Mozambique. Verschei dene dorpen en steden zijn door de blanke bevolking verlaten. De vluchte lingen hebben een beroep gedaan op de Portugese autoriteiten en de leiding van Frelimo, snel een einde aan het optreden van de plunderende bendes te maken. M.X Ij ■BjR i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3