TEHUIS KANAALSTRAAT 236 ZAL WORDEN GESLOTEN t D. Otte Ernstig getint concert Trotto „koningsvisser” bij „Velsen” Bank Mees Hope verhoogt opnieuw de rente Verenigingsmeuws ïïdK (fe [Wmd] 5 IN ENGELMUNDUSKERK ACTIEGROEPEN BANKMEES &HOPENV VERGADEREN 3 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1 974 FÏ.AAÏSËLIJK NIEUWS door Ko van Leeuwen 1 Alle medewerkin Bouwtechnische bezwaren V eisen-I Jmuiden 236 als ook het W. F. Visserhuis de Rijnstraat, niet voldoen aan eisen van de tijd. Wijk aan Zee VELSEN Binnen afzienbare tijd zal het bejaardenverzorgings tehuis Kanaalstraat 236 gesloten worden, wanneer de gemeenteraad op 15 augustus instemt met een voorstel hiertoe van Burgemeester en Wethouders. Het voorstel om Kanaalstraat 236 het voormalige pension Voets te doen sluiten, is gebaseerd op een rapport van de Werkgroep W. F. Visserhuis. B. en W. staan in grote lijnen achter dit rapport. Uit de bevindingen die de Werkgroep er in neerschreef, blijkt dat zowel het tehuis Kanaalstraat Heemskerk Velsen-Noord Met ingang van 1 augustus 1974 gelden voor de nieuwe stortingen op onderstaande termijnspaardeposito’s verhoogde rentepercentages. Voor 5 jaar vast is dit De percentage verhogingen zijn voor 3 jaar vast 83/4% (was 8V4%), voor 4 jaar vast 10% (was 9*/4%) en voor 5 jaar vast 11% (was 10%). Nog niets vast Beverwijk MLé i - ■i het voor een ander doel te bestemmen. Jj JAAP STORK (ADVERTENTIE) Geo- Huygens- 45: Huygens- 45: IBMHI een aat- oro- ind- (ook de Alle [een Stem van IJmuiden, 20 uur repetitie in gebouw Velserduin, Velserduinplein. lon- icht. Auto terug. Een van de Beverwij- kerstraatweg in Castricum ontvreemde auto is enkele uren later onbeschadigd in Beverwijk teruggevonden. Velserbad, Briniostraat, tot en met 18 augustus gesloten. Velser Gemengd Koor, 20 uur repetitie in de Baptistengemeente, J. P. Coen- straat. Vermeldenswaard is verder mog de serene Sonata „La Gardana” uit 1617 van Biagio Marini, eigenlijk een Sicilia no met variaties en de frisse, vierdelige triosonate in C gr. t. van Johann Joa chim Quantz, een compositie, waarmee de Speelgroep „Trotto” zijn uitermate boeiende en leerzame reis door 5 eeuwen muziek afsloot. het 'ord eri- 'gde iele ikte wat was bhn het lens i de s in toch ik ge- sa- rijn ing eks en au- rien en- kte gen oen mie een [en, een uil- ons iro- be- ren iti- ch- en DINSDAG 13 AUGUSTUS Openluchtbad Heerenduinen, geopend van 6.30 tot 20 uur. MAANDAG 12 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen eu jeugd 19-21 u. ste- Wat ’oor rop dat hil- M-ig ven raar en ale- mis pel) ne- leid tsen, ;root alla- >rre- d in zich die een De op wel- het at is wat De werkgroep, waarin wethouder C. Witte (Sociale Zaken) als voorz optrad, pleit tevens voor de bouw een nieuw bejaardenverzorgingstel dat elders in de gemeente zou mo komen. Het zou een capaciteit van 1 derdvijftig bedden moeten krijgen, deze opvatting van de werkgroep hel B. en W. zich verenigd. In de aankondiging voor deze vergade ring roept de actiegroep alle betrokke nen op deze bijeenkomst te bezoeken, opdat „er nieet opnieuw een beslissing wordt genomen over de hoofden van de mensen”. In de werkgroep namen de volgen de personen zitting: Velsens wethou der voor sociale zaken Th. C. Witte, als voorzitter; de heren H. Schol en J. du Bois, als vertegenwoordigers van de directie van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning in de provincie Noord-Holland; de heer J. C. de Goede, namens in spectie bejaardenoorden in Noord- Hoiland, de heer R. van Wetter, di recteur dienst volkshuisvesting Vel- sen; dokter T. Th. P. Ferwerda, di recteur G. G. en G. D. Velsen: de heer J. B. Neuteboom, directeur ge meentelijke dienst voor sociale zaken te Velsen; drs. H. G. Werkman, di recteur dienst tot beheer en exploita tie van de gemeentelijke bejaardente huizen; mevrouw N. van der Werken- Voerman, directrice W. F. Visserhuis- en de heren R. van Bodegraven en K. W. A. de Klerck, respectievelijk chef van de 8e afdeling en mede werker le afdeling ter gemeentese cretarie Velsen. IJMUIDEN. Door de actiegroepen "Badhuis open” is voor dinsdag 13 au gustus een openbare vergadering uitge schreven, waar om 19.30 uur in de ruimten van het gebouw aan de Snelli- usstraat een begin mee zal worden ge maakt. Wethouder M. Roessingh heeft zich bereid verklaard deze avond als spreker te komen fungeren, waarvoor hij door de actiegroep wordt aangekon- digd als „de man, die uw problemen rond de sluiting schcjjnt te kunnen op lossen”. Wethouder Witte: „Het tehuis K naalstraat 236 voldoet gewoon niet a een aantal essentiële voorwaarden. Er veel te weinig privacy voor de bewone Er is bijvoorbeeld maar één grote or moetingsruimte en verschillende bew ners moeten bijelkaar op de kamer sl pen. Met onze huidige begrippen ov bejaardenverzorging blijf je nergens. 1 accommodatie voldoet volstrekt niet a de rechtvaardige eisen en de personeel bezetting is er verhoudingsgewijs veel hoog. In totaal kunnen er 23 mens wonen. Nu wonen er maar achttien”. MAANDAG 12 AUGUSUS Openluchtzwembad Heerenduinen, ge opend tot 19 uur. Velserbad, Briniostraat, tot en met 18 augustus gesloten. Centrale Bibliotheek Velsen, Plein 1945, van 19-21.30 uur; Santpoort-Noord, Wüstelaan 79 van 19-20.30 uur voor de jeugd, volw. van 19-21.30 uur. VELSEN. Vorige week schreef ik over de Rotterdamse speelgroep „Trot to”, die een concert verzorgde in het koetshuis van het landgoed „Beecae- stijn”, een concert, waarop muziek uit dé middeleeuwen en vroege Renaissance werd uitgevoerd op authentieke instru menten. Vrijdagavond belichtte „Trotto” de muzikale stijlperiode vanaf de late Renaissance tot en met de vroege Barok. Het recital vond ditmaal plaats in de op enkele honderden meters van „Beecke- stijn” gesitueerde Engelmunduskerk. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, Willebrordstraat 102, IJ muiden e.o. gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen van 9-10 uur, IJmui- den-O., Abelenstraat 1, van 16-17 uur; Velsen-N. Buurtcentrum De Mei, Geel- vinckstraat 28, van 11-12 uur. Santpoort: „De Haven”, Schipbroekerweg 6, van 14- 15 uur. Lag het accent vorige week sterk op de pretentieloze verpozing verschaffende, algemene gebruiksmuziek, vrijdagavond werd de nadruk vooral gelegd op het muzikaal gecultiveerde element in voor namelijk ernstige, waardig getinte com- positties. De iutvoerenden van vrijdag avond: Archie Arnold, blokflui, Jan Pie ter Baan, klavecimbel, Marianne Hund, traverso en Naomi Hirschfeld, gamba concerteerden zowel in ensemble als In solistisch verband en gebleken is, dat zij allen over voldoende technische en mu zikale capaciteiten beschikken om ook de, vergeleken bij vorige week veel in gewikkelder gestructureerde werken verantwoord tot klinken te brengen. Het programma van vrijdagavond was boeiend door zijn gevarieerdheid: Turini, Ortiz, Gibbons, Frescobaldi, Sweelinck, muziek uit diverse landen dus, doch naar mijn smaak wat te overladen; door het ontbreken van een pauze was bijna MAANDAG 12 AUGUSTUS Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg volwassenen 19-21 u. DINSDAG 13 AUGUSTUS Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg jeugd 15.30-17.30 u. Boksclub De Ring, 20-22 uur les, trai ning en wedstrijd in gymnastiekzaal van de Ossendorpschool aan de Wijk aan Zeeërweg. Hiervan kwamen er zevenentwintig voor rekening van de heer A. Jongbloed, die hiermee op de wisselbeker aanspraak mocht maken. Ook voor de overige deel nemers waren nog prijzen beschikbaar gesteld. DINSDAG 13 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 19-21.30 u. Centrale Bibliotheek Velsen, Plein 1945, 10-12.30 en 14.30-17.30 uur Centr. Jeugd- en Tienerbibl. Willemsbeekweg 96, 15.30-17.30 uur. Santpoort-N., Wüste laan 79 van 14.30-17.30, Velsen-Noord en Zeewijk idem. Na afloop van deze moeilijke wed strijd waren er honderdvijftig boven maatse vissen gevangen, met een totaal- lengte van 3210 cm. Bij het meten daarvan werd het nog even spannend, omdat het verschil in vangsten van twee leden slechts 1 cm bedroeg. Maar uitein delijk kon de heer D. Otte met 305 cm gevangen vis tot „Koning 1974” worden uitgeroepen. De tien best geplaatsten waren zater dag: 1. D. Otte, 305 cm; 2. P. Woord, 304 cm; 3. I. de Vries, 273 cm; 4. H. J. Otte, 213 cm; 5. G. Berkhout, 173 cm; 6. J. C. M. Pieterse, 143 cm; 7. P. van der Wal, 133 cm; A. J. Smeets, 128 cm; 9. J. Vrijhoef, 116 cm; 10. A. de Raad 110 cm. Voorts had deze vereniging zaterdag middag nog een hengelwedstrijd voor bejaarden georganiseerd welke in de tunnelput in Veisen-Zuid werd gehou den. Waarschijnlijk in verband met re gen en wind waren er slechts vyfen- twintig deelnemers, die gezamenlijk hon- derdtweeëndertig visjes wisten te ver schalken. Kantoren in: Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Alblasserdam, Arnhem, Delft, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Heerlen, Schiedam, Vlaardingen en Zaltbommel. Waar gaan de bewoners van dit teh naar toe, als tot opheffing daar wordt overgegaan? Wethouder Witte ,,We staan voor probleem dat de bewonders in de gro< mogelijke vrijheid en toch in betrek lijk korte tijd, ergens anders woonrui te moeten krijgen. We hebben daarv alle medewerking gekregen van de dere bejaarden verzorgingstehuizen in gemeente. Mensen die lange tijd in z huis met elkaar wonen, en ook gewi zijn met elkaar op te trekken, willen ook zoveel mogelijk woonruimte bij kaar proberen te bieden. Het komt er op neer dat de bewoners groepsgewijs elk voor zich woonruimte zullen krijgen in „De Moerberg”, in „Breezicht” of in „Huis ter Hagen”. Met de bewoners van Kanaalstraat 236 zal hierover nog verder gesproken worden”. „Voor een aantal van hen wordt ook gekeken naar mogelijkheden buiten de gemeente. Binnenkort gaat een groepje uit dit tehuis bijvoorbeeld eens kijken hoe het in de Prins Hendrikstichting in Egmond is. In Kanaalstraat 236 wonen enige bejaarde zeelui en het tehuis in Egmond is helemaal in die geest inge richt. De keuken het er bijvoorbeeld kombuis en als ze over de directie spreken, gaat het over „de brug”. Een groepje uit de Kanaalstraat 236 gaat er eens een nachtje slapen en kan dan ook rustig met de bewoners daar kennis maken en informeren hoe het er is”. Over het W. F. Vissershuis zegt de wet houder: „Het Visserhuis toont eigenlijk weer een ander beeld dan het tehuis aan de Kanaalstraat. Toen het destijds ge bouwd werd gold het als een soort model-bej aarden verzorgingstehuis in ons land. In de zestiger jaren is het al eens verbouwd, maar nu mankeert er toch wel het een en ander. De eisen en begrippen zijn heel anders geworden. Als je alleen al in aanmerking neemt dat een twee persoons kamer in het Visserhuis kleiner is dan een éénpersoons in Breezicht Wil je nu het Visserhuis up to date maken, dan gaat dat goud kosten en dan nog bereik je niet alles. Je blijft daar zitten met te smalle gangen en veel te lange ’loopstraten’. De bediening en ver zorging zou dan verhoudingsgewijs nóg arbeidsintensiever en veel duurder wor den”. nieuwste deel voldoet naar de mening van de werkgroep nog redelijk aan de eisen met betrekking tot bewoning voor bejaarden. Daarom acht de werkgroep het mogelijk dit gedeelte van het tehuis te handhaven. Voor het oudere gedeelte zou naar een andere bestemming moeten worden gekeken. Zo mogelijk in de soci ale sfeer. Wethouder Witte :„Ik heb me volko men achter de opvattingen van de com missie geschaard. Het Visserhuis moet een bestemming houden in de sfeer van de bejaardenzorg en het bejaardenbeleid zoals dat hier in de gemeente wordt gevoerd. De gedachten gaan uit naar een soort vorm tussen een flat voor bejaar den zoals bijvoorbeeld „Velserhooft”, en een bejaarden verzorgingstehuis. Met bij voorbeeld een dienstencentrum .eventueel een keuken van waaruit het Tafeltje- dek-je-systeem kan worden geleid. Voor mensen die daar dan kunnen wonen, wordt gedacht aan bejaarden die minder verzorging nodig hebben”. Wat het gebouw van het tehuis aan de Kanaalstraat betreft, dit is naar de me ning van de werkgroep als bejaardenver- zorgingstehuis niet geschikt te maken. Men geeft het college van B. en W. in H DE VELSENSE GEMEENTERAAD gaat zich op 15 augustus buigen over de toekomst van het bejaardenverzor gingstehuis Kanaalstraat 236. Om het gemeentebestuur te advise ren omtrent het bejaardenverzor gingstehuis Kanaalstraat 236, en ook het W. F. Visserhuis, riepen B. en W. in november 1972 een werkgroep in het leven. Deze kreeg de opdracht gelet op technische en andere te kortkomingen te bezien of het mo gelijk was deze tehuizen zodanig te verbouwen en aan te passen, dat zij nog voor een aantal jaren zouden kunnen blijven functioneren als be jaardenverzorgingstehuis. Na uitvoerig onderzoek en overleg kwam de Werkgroep tot de conclusie dat beide verzorgingstehuizen voor vervanging in aanmerking komen. anderhalf uur muziek wel aan de zeer lange kant, doch gezegd moet worden dat de aandacht van het publiek tot het einde toe vastgehouden werd. Daar het ondoenlijk is een volledige bespreking van de zeer talrijke programma-onder- delen te geven, volsta ik met de meest markante vertolkingen te vermelden. Zo klonken de Canzoni 3, 4 en 5 van Frescobaldi voor blokfluit en klavecim bel, soepel van ritmiek en bedachtzaam van opbouw. Van Jan Pieterszoon Swee linck voerde klavecinist Jan Pieter Baan de prachtige Fantasia Chromatica en de variaties over „Onder de linde groene” uit met een grote toegewijdheid. Voorts drie interessante versies aangaande het middeleeuwse lied: „Elend, du hast um- fangen mich”: allereerst de reconstructie uit 1929 van de oorspronkelijke melodie van de musicoloog Arnold Schering, ver volgens de zetting, zoals die voorkomt in het Lochamer Liedbuch (1480) en ten slotte de klavecimbelbewerking van de componist Konrad Paumann (1410-1473). dat in de toekomst voor vervanging in aanmerking komt. Het tehuis voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Werkgroep en B. en W. pleiten voor nieuw bejaardenverzorgingstehuis Wethouder Witte: „We denken ook hier zo mogelijk aan een bestemming in de sociale sfeer. Er is al een gegadigde voor het gebouw, maar er staat nog niets vast”. Dat de bouw van een nieuw bejaar denverzorgingstehuis sociaal gezien hoogst noodzakelijk is, illustreert de grote wachtlijst bij het Centraal Orgaan Opnamebeleid in Velsen. Op het ogen blik staan daar 611 gegadigden geno teerd. In de bejaarden verzorgingstehui zen die nu in Velsen functioneren, wonen 519 bejaarden. Op dit moment zijn er dus 1130 bedden nodig. Volgens een prognose van het voormalig bureau van de econoom van de gemeente Vel sen, zal in 1983 in deze gemeente het aantal bejaarden met 6,4 procent zijn toegenomen. Een ander probleem is de personeels bezetting. De uitgebreide hulp in de verzorgingstehuizen op het gebied van huishouding, voeding en lichamelijke verzorging, eist een forse personeels voorziening. Landelijk geldt als norm dat voor tien bejaarden in de verzorgingste huizen drie personeelsleden in dienst kunnen zijn. Dit alles maakt de proble matiek rond de bejaardenzorg er niet gemakkelijker op. VELSEN. De zaterdag in Noordhollands Kanaal bij Alkmaar door de hengelsportvereniging „Velsen” ge houden viswedstrijd werd de zesde voor de competitie 1974. Bovendien was deze bedoeld als „Koningswedstrjjd”. Er waren hiervoor zevenendertig leden opgekomen, die bereid bleken voor hun positie op de ranglijst de ongunstige weersomstandig heden te trotseren. -- MAANDAG 12 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; DINSDAG 13 AUGUSTUS Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Grenspost, Van Rietnsdijklaan. Vanaf 19 u. schaakclub Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 u., jeugd 15-17.30 s. De werkgroep W. F. Visserhuis is eveneens van mening dat het tehuis in de Rijnstraat niet verbouwd dient te worden. Bouwtechnisch bestaan er nogal wat bezwaren om het ingrijpend te wij zigen. Door het noodzakelijk vergroten van de oppervlakte van de wooneenhe den, zou het aantal beschikbare kamers nog kleiner worden. Op dit moment zijn dat er 85. Een eventuele verbouwing en nieuwe inrichting zal minstens een half miljoen vergen, terwijl daarbij zeker nog eens ƒ200.000,aan resterende kosten zijn geraamd. „Als gevolg daarvan zullen de kapi- taalslasten zwaar op de exploitatie gaan drukken. De inkomsten daarentegen, zullen in verband met de vermindering van het aantal wooneenheden aanmer kelijk dalen. Het gemeentebestuur zou derhalve genoodzaakt zijn de pension- prijzen zeer sterk te verhogen. En dat terwijl er dan nog steeds geen sprake zou zijn van een bejaardeverzorgingste- huis dat aan alle eisen voldoet”. Ih 1961 is het W. F. Visserhuis ingrij pend gewijzigd. Er is toen onder meer een nieuw paviljoen aangebouwd. Dit Het bejaardenverzorgingstehuis Kanaal straat 236, waarvoor de Werkgroep W. F. Visserhuis sluiting adviseert. sS ,.,.Q p®

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5