Vultink opnieuw J kampioen NEGEN GOALS TEGEN Volendam kwam met 3-2 verlies vrij goed weg HAARLEM-V ARIATIES BEKOORDEN HUGHES FC Amsterdam speelt twee maal thuis JAPAN GAF NEDERLAND FLINKE AFSTRAFFING Donenfeld opvolger Kessler i I MAANDAG AUGUSTUS 1 2 SPORT 1974 ten (Van onze sportredactie) —N - BOEDAPEST Telstar heeft tijdens de buitenlandse voortzet ting van zijn oefencampagne twee zware tikken gekregen. De deelname aan het toernooi van Ferencvaros leverde de ploeg van Joop Castenmiller namelijk een dubbele nederlaag op. Het openingsduel tegen het organi serende team ging met 50 ver loren en de wedstrijd tegen het eveneens Hongaarse Honved met 4—0. BUENOS AIRES (AFP) Hans Vultink heeft in Buenos Aires zijn wereldtitel in het 47-2 met succes verdedigd. Hij won in de laatste partij met 40020 in twee beurten van de Argentijn Emilio Yazbek. De uitslagen van de laatste ronde: Manuel Girves (Arg.) versl. G. Siebert (W.-Dld.) 400— 87 in 15 beurten; Osvaldo Berardi (Arg.) versl. G. Siebert (W.-Dld.) 400182 in 4 beurten; Hans Vul tink (Ned.) versl. Emilio Yazbek (Arg.) 40020 in twee beurten. De eindstand: 1 Hans Vultink (Ned.) 11 p., 2 Osvaldo Berardi (Arg.) 9 p., 3 Manuel Girves (Arg.) 8 p., 4 Emilio Yazbek (Arg.) 6 p., 5 Günter Siebert (W.-Dld.) 6 p., 6 Mario Criales (Col.) 2 p., 7 Abdel Salam (VAR) 0 p. g IE1 /on SPORTIEF D Zwaar verlies voor Telstar Cor Pot (midden) belaagt Vole ndam-doelman Piet Koning. (Van onze sportredactie) Hans Vultink: prolongatie (Van onze sportredactie) Fred André: gele kaart Oranje heeft nog twee keer winst nodig (Van onze softbalmedewerker) (Van onze sportredactie) DRIES DE ZWAAN Spee. 2 Van de Berg en Veenstra gaven hits, die t fe/4 In de wedstrijd tegen Taiwan bleek dat de flinke blessures van Ans Kroon (knie) en Loes Buenting (schouder) het er voor Nederland niet eenvoudiger op gemaakt hebben om de finaleronde te bereiken. De sleutelwedstrijd tegen de Aziatische dames leverde een zeer te leurstellende 6-1 nederlaag op. Coach HAARLEM. Volendam heeft gister middag kans gezien Haarlem de eerste twee tegendoelpunten in zijn oefencam pagne te bezorgen. Een eind maken aan de zegereeks van de ploeg van Barry Hughes kon de Noordhollandse eerste divisieclub evenwel niet, maar zij slaag de er wel in de nederlaag zeer beperkt te houden: 3-2. Voor het niet onverdien stelijk maar wel weinig effectief spelen de Volendam zeker geen slechte presta tie, maar niemand zal durven ontkennen dat een beduidend grotere zege binnen Haarlems bereik heeft gelegen. moet de eredivisie-competitie met enig optimisme tegemoet worden gezien. Met name in de eerste twintig minuten na de hervatting speelde Haarlem zo fantasie rijk, dat het een mirakel mocht heten dat de jonge Volendamse goalie Piet Koning (de vaste doelman Frans Hoek heeft verplichtingen bij het UEFA-team dat momenteel op de Koninkrijksspelen uitkomt) in die periode slechts eenmaal gepasseerd werd. Barry Hughes: „Toen heb ik zitten genieten van de variatie waarmee werd gespeeld. De ploeg raakt steeds beter op elkaar ingespeeld. Volen dam moet ik een compliment maken voor de tegenstand die het heeft gebo den. Ze maakten het ons niet gemakke lijk.” Na deze krachtsexplosie geloofde Ne derland het wel. De slagploeg kwam niet meer tot imponerende daden, terwijl de verdediging onnodig steekjes liet vallen. Goed spel van Sleeswijk, plaatsvervang ster van de geblesseerde Buenting voor kende vorm stak, die zij tegen Zuid- Afrika demonstreerde, kwam haar twee de zege niet in gevaar. Hits van Nijhuis, Sleeswijk en Veenstra zorgden al in de tweede inning voor een 2-0 voorsprong, die een slagbeurt later al tot 8-0 werd uitgebreid. Van de Berg opende met een driehonkslag en als Van Mourik in haar weg over de honken niet had vergeten het derde honk aan te raken, dan zou ze geschiedenis geschreven hebben met de eerste en tot nu toe enige grand slam homer van dit toernooi. Taiwan Nederland 105000 6 0000010 1 Stand eerste divisie: 1. Japan 5-10; 2. Au stralië 4-6; 3. Taiwan 5-8; 4-5. Nederland en Mexico 4-4; 6. Bermuda 5-4. Stand tweede divisie: 1. Ver. Staten 4-8; 2. Fillipptfnen 4-6; 3. Canada 3-4: 4-5. Italië, Nw. Zeeland 4-4. 0 10 0 2 12 0 0 0 0 0 0 Het teleurgestelde Telstar eindigde in het toernooi op de vierde en laat ste plaats en kan nauwelijks troost gevonden hebben in het feit dat het tot sportiefste ploeg werd uitgeroe pen. Ferencvaros won het eigen even ement door het Spaanse Celta de Vigo met 2-0 te verslaan dat op zijn beurt Honved met 2-1 had verslagen. Tegen Ferencvaros maakten de Span jaarden stampij en na een handge meen moest van beide teams een speler het veld uit. De Spaanse ploeg en Telstar kwamen niet tegen elkaar uit. toedoen van aanvoerder Beer Wentink, die de bal na een voorzet van Wetzel (vervanger van de aan de teen gebles seerde Dries Boszhard) door Cor Pot voor de voeten gekopt had gekregen. Twee minuten later dreunde Piet van den Berg de bal van grote afstand langs de verraste Volendam-doelman. Bij Haarlem, dat behalve Boszhard ook de niet geheel fitte Van Duivenbode moest missen (George speelde de gehele wedstrijd) werd Piet Huyg een kwartier na rust vervangen door Henny van der Aar. Bij Volendam was Jan Zwarthoed al in een pril stadium van de wedstrijd de vervanger van zijn vrij ernstig aan de enkel geraakte Klaas Zwarthoed en verving Wim Kwakman in de loop van de tweede helft Theo Buijs. Nol Houtkamp had gehoopt met Van Ginhoven de Taiwanse aanval af te kunnen stoppen. Hij kwam echter be drogen uit. Vooral in de beginfase had de EDO-werpster het erg moeilijk met hoofdscheidsrechter Mel Neese. Uitgere kend na drie vrije lopen sloeg Taiwan een van de schaarse goede honkslagen, goed voor drie honken, waardoor de al in de eerste inning opgelopen achter stand tot 6-0 uitgroeide. keer Monne de Wit voor hem in het veld komen. In de Telstar-defensie maakte Jaap Zwaan plaats voor Frans van Essen maar de besnorde Egmonder mocht tegen Honved op draven omdat André in dat duel licht geblesseerd raakte. De Telstar-captain had in het eerste duel een gele kaart gekregen van WK-arbiter Palotai omdat hij protesteerde tegen een be slissing van de Hongaar. STRATFORD. Na nederlagen tegen Australië. Taiwan en Japan en een over winding op Mexico moet het Nederland se softbalteam de resterende twee wed strijden in de poule winnen, wil het de finaleronde nog bereiken. De grootste nederlaag leden de Oranjedames tegen Japan. Tegen de heersende wereldkam pioen kon Nederland welgeteld een in ning stand houden. Maar die goede start kon de ploeg van Nol Houtkamp niet behoeden voor een 12-0 afstraffing in nauwelijks vijf innings. Juist in dit duel, waarin de Nederlandsen niets te verlie zen hadden, gingen ze op een verschrik kelijke manier door de knieën. De meest elementaire fouten werden aan de lo pende band gemaakt. dankzij een driehonkslag van Spee om gebogen konden worden in twee tegen- punten. Australië, dat eind augustus naar Nederland komt voor een serie van drie wedstrijden, speelde bij de stand 6- 2 minder geconcentreerd, hetgeen overi gens niet verhinderde dat de voorsprong nog verder werd uitgebouwd: 9-2. Chris- pijn was de verliezende werpster. Mexico Alvarez-Ocampo 2 x drie slag. 2 x vier wijd, 7 hits tegen, 2 veldfouten. Slagprestaties Nederland: Veenstra 0.500 kwam echter dat de Mexicaansen verder voor het absolutee hoogtepunt van het terug kwamen dan 8-2. Van belang zullen nu de wedstrijden van vandaag en morgen tegen Bermuda en Venezuela worden. Bij dubbele winst kwam Nederland alsnog in de finale- groep. Woensdag volgt daarin dan waar schijnlijk de eerste wedstrijd tegen Ca nada. De komende dagen zullen leren of het softbalteam de hooggespannen ver wachtingen onder hoge druk waar kan maken. De Philippijnen en Amerika zorgden Houtkamp: ,>Ik had op meer gehoopt. Maar ook al zijn we wat teleurgesteld, uitgeschakeid zijn we nog lang niet.” Een standpunt dat hij zelfs nog na de tweede nederlaag, tegen Australië, hul digde. De verzengende hitte op het Me morial Field had in die wedstrijd een verlammende uitwerking op de Oranje- speelsters. Niet minder dan vier maai greep de ploeg in de tweede inning mis. Mede daardoor konden de Australische dames moeiteloos met zes runs afstand nemen. Tegenover dat slaggeweld kon Nederland weinig stellen. Alleen in de derde inning vlamde het vuur even op. uit 4, Van de Berg 0.500 1 uit 2. Jansen. Sleeswijk en Nijhuis 0 333 1 uit 3, Mourik 0.250 1 uit 4. Zes minuten na rust was het opnieuw Piet van den Berg die, na aangeven van Sadek, voor een Haarlem-treffer zorgde. De produktie van de gastheren leek toen pas goed op gang te komen, maar Pot (weinig fortuinlijk), Wetzel en Sadek slaagden er niet in vaak wondermooi combinaties doeltreffend af te werken. Volendam kwam zelfs nog terug tot 3-2 na een solo van Dick Bond, waaraan overigens een minder gelukkig moment in de Haarlemse defensie vooraf was gegaan. Een Haarlems offensief, dat tot de rust zou voortduren, leverde twee doel punten op. Eerst, na 32 minuten, door afgelopen weekend. Zeven innings lang toonden beide teams de 10.000 toeschou wers met softbal van uitzonderlijke klasse. Pas in de zevende inning zorgden de Amerikaansen voor het enige en winnende punt van de match, waarin de Amerikaanse pitcher Joan Joyce op nieuw een briljante partij speelde .De ontroostbare Aziatische speelsters verlie ten onder een ovatie van het Ameri kaanse publiek het veld. ZWOLLE. PEC Zwolle heeft een opvolger gevonden voor de naar Her tha BSC Berlin vertrokken Georg Kessler. De Zwolse eerstedivisieclub is tot overeenstemming gekomen met de 61-jarige Friedrich Donenfeld. Oostenrijker van geboorte. Haarlem's centrale verdediger Piet Hoeben: „Eigenlijk zijn de resultaten in zo’n oefencampagne op zich niet zo be langrijk, al is het natuurlijk wel een plezierige zaak dat je wint. Van meer belang is, dat het elftal als eenheid groeit en wat dat betreft gaan we geloof ik wel de goede kant op. Maar al die overwinningen die we nu bij elkaar hebben gevoetbald, geven geen enkele garantie voor de eerste competitiewed strijd tegen Telstar.” Hoewel tegen die logica van Hoeben niets in te brengen valt, kan het bijna niet anders of de Haarlem-supporters, gisteren ondanks de barre weersomstan digheden toch nog altijd 2500 in getal. In de twee uur pauze die het Neder landse team na deze ontmoeting had, bleek de equipe een metamorfose onder gaan te zijn. Coach Nol Houtkamp had de rust gebruikt voor een „peptalk”. Een derde verlies zou immers al direct uit schakeling betekenen. Dat niemand daar zin in had bleek al gauw in de derde wedstrijd van dit weekend tegen Mexico. Hoewel pitcher Mulder niet in de uitste- Hij kwam in 1954 naar ons land en verwierf het Nederlander schap. Donenfeld is voor dit seizoen bij PEC Zwolle aangesteld in de functie van technisch-directeur. De 28-jarige Jan Verhaert, die onder Kessler assistent-trainer was, zal on der toeziend oog van Donenfeld de praktische uitvoering van de trainin gen blijven verzorgen. Donenfeld was in het verleden trainer van Xerxes, Fortuna’54, DHC, Enschedese Boys, Sportclub Enschede, FC Twente, MVV en DOS Utrecht. Ook trad hij enkele malen op als bondscoach van het Nederlands elftal. Na twintig minuten in de eerste helft zag Volendam, dat vorige week in een uitstekende wedstrijd royaal met 3-0 van eredivisienieuweling Excelsior had gewonnen, kans Haarlem op een achterstand te zetten. De buitenspeival van de thuisclub functioneerde op dat moment allesbehalve vlekkeloos en Kar sten, vorig seizoen topscorer van Volen dam, kreeg een zee van tijd om Boersma te passeren. Japan Nederland Boekhout 1-4-7-3. Chrispijn 0-3-2-1. Slagprestaties: Nijhuis 1.000 1-4, Spee, Van Mourik 0 500 1-2. De uitslagen van zaterdag zijn: Bermuda’s— Zuid-Afrika 9-6, AustraliëNederland 9-2. Mexico—Venezuela 11-1, Taiwan—Japan 0-7, MexicoNederland 2-8. Taiwan—Bermuda’s 2- 1, Venezuela—Australië 2-4, Japan—Zuld-Afrl- ka 11-1, Italië—Fillippijnen 0-8, Nieuw Zee land—Maagden Eilanden 6-1, Canada— Ver. Staten 0-5, Porto RicoMaagden Eilanden 7-2, Canada—Italië 3-2, Ver. Staten—Filippij nen 1-0. Wil FC Amsterdam van die laatst genoemde datum gebruik kunnen maken, dan is het noodzakelijk dat de wedstrijd Amsterdam-AZ, die voor zondag 22 september op het program ma staat, verzet wordt naar 6 okto ber. Amsterdam zal daar contact over opnemen met de Alkmaarse club. Stoop: ,,Ik weet nog niet of die kans erin zit. Onze voorkeur gaat wel uit naar die zaterdag. Het voorstel om twee wedstrijden in Nederland te spelen kwam overigens van Hiberni ans af. Zij houden er op die manier nog wat geld aan over en wij hoeven niet onder de beruchte slechte om standigheden op Malta te spelen.” De grootte van het verlies kon zeker niet op keeper Paul van der Meeren worden geschoven. De kleine Velser doelman weerde zich ook in de wedstrijd van zondag uitstekend maar kon niet voorkomen dat Hon ved Telstar inpakte. Net als tegen Ferencvaros was er van rust in de ploeg geen sprake. In totaal kwamen vijftien Japansen in het slagperk. De tien runs die zij al in de tweede inning scoorden, waaronder een homerun van Miyko Naruse op Mary Boekhout, waren echter nooit tot stand gekomen zonder de fouten van Van Mourik. Maar zij was niet alleen verantwoordelijk voor de afgang. De he le ploeg was aangeslagen. Bovendien re ageerden de speelsters hun teleurstelling, niet geheel ten onrechte, af op de scheidsrechters. De 25.000 toeschouwers in het splinternieuwe Ferencvaros-stadion zagen zaterdag een Hollandse ploeg die in het begin aan zelfoverschatting leed. Bij rust stond het al drie-nul voor Ferencvaros door treffers van Pusztai, Nyilasi en Mate. De eerste goal kwam voort uit een te zachte terugspeelbal van Fred André, de beide andere uit goede Hongaarse aanvallen. Ook na rust kon de Velser equipe zich niet onder de perma nente Hongaarse druk vandaan wer ken. Tot groot genoegen van het talrijke publiek bepaalde Ferencvaros via Szabo en Kelemen de eindstand op 5-0. Gienhoven 0 x drie slag, 3 x vier wijd, 3 hits tegen, 2 veldfouten. Taiwan 4 x drie slag, 4 x vier wijd, 3 hits tegen 4 veldfouten Slagprestaties Nederland: Spee 0.667 2 uit 3, Nijhuis 0.33 1 uit 3. Australië 150201x 9 Nederland 002000 2 Crispijn 0 x drie slag, 2x vier wijd, 10 hits tegen, 5 veldfouten. Australië Brown: 1 x drie slag, 0 x vier wijd, 4 hits tegen. 1 veldfout. Slagprestaties NederlandVeenstra, Van den Berg en Zwiers 0.333 1 uit 3. Nederland 020600x 8 Mexico 0000110 2 Mulder 4 x drie slag, 2 x vier wijd, 6 hits tegen, 4 veldfouten. Juist op dat moment hervond de ploeg zichzelf. Met Nijhuis achter de plaat van Van de Berg in het verre veld kwam de noodzakelijke rust over het team. Fraaie acties van Buenting en Zweers hielden Taiwan van de honken. Aanvallend schoot Nederland echter te zeer te kort om tot scoren te komen. De ploeg van Houtkamp kwam niet verder dan het redden van de eer door een driehonkslag van Nijhuis. Eindstand: 6-1. AMSTERDAM. FC Amsterdam «al beide wedstrijden in de eerste ronde om de UEFA-Cup in Amster dam spelen- Gisteren bereikte de voorzitter van de Maltese tegenstan der Hibernian daarover een akkoord met FC-voorzitter Stoop. De eerste ontmoeting wordt op 18 september in het Olympisch Stadion afgewerkt, de tweede wedstrijd vindt op 24 septem ber of op zaterdag 21 september, ook in het Olympisch Stadion, plaats. Het felle Hongaarse jagen maakte de mannen van aanvoerder Fred An dré nerveus en leidde tot veelvuldig balverlies. Kozna profiteerde middels een hattrick. In de ontmoeting met Honved stond niet Co Stout maar Gerard Schoonewille in de basisopstelling, die de kleine buitenspeler i n de eerste wedstrijd na rust had vervangen. Middenvelder Klaas Bijl zag twee K'S®® A. I.A. en-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9