Rede tot Congres PS Hoogovens had een goed 2e kwartaal Turken hebben haast in Genève Mitchell wenst uitstel proces Nieuwe opbouw van gezondheidszorg Ook VARA-gids wordt kleiner de kleurrijkste grootste tapi jtkatalogus ligt voor u klaar! L I Dode bij brand was betaalde brandstichter vroeger bijeen binnenhuis Kamer niet Geen illegale afluisteringen of inbraken meer” Handtekening Nixon van veranderde Bas in de bouw nijman haarlem DANSCENTRUM GRIEK KOMPLETt BADKAMERS inclusief tegelwerk KOOYMAN SANITAIR Het woord is aan waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden tend •st :ht en lier, eer- >ben tis. HENDRIKS IN STRUCTUURNOTA: Over lijken AGENDA Zaanse burgemeester in de raad in tranen kop 2t Telefoonbeaniwoorders I Lu Wanner (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) 1 Deur staat open houtmarkt 21 tel: 023-319309 3 7 4 Bel 258391 en u krijgt deze tapijtwegwijzer onmiddelijk toegestuurd. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Aanv. van onze soirees zaterdag 17 aug. en zondag 18 aug. half 9 zaterdag 17 augustus en zondag 18 augustus half 9 Elke avond inschrijven van 7-9 uur voor de dansiesclubs in sept. ZIJLWEG 49 HAARLEM TELEFOON 32 69 06 perspex lichtbakken neon lichtreklames MO7 IJmuider Courant J. de Brune Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. oruitbetaling.f 10.9Q p, mnd„ f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. FORD PAKT INFLATIE AAN (Van onze RTV-redactie) Ford betreedt het Congres. (Vai. onze redactie economie) PHILIPS (Van onze correspondent) liEHlIIIIIHlIIIIHIHIIIHIHIIlinilHIIlIHIH wel om Nations Deze krant bestaat ait zestien pagina’s 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Radio en televisie 9 Strips 9 Economie 11 Beurs 13 Sport 14, 15 waarwonanbeginl Overheid” want Het leven waar geen leven op volgt is geen leven. DINSDAG 13 AUGUSTUS 1974 64e jaargang nummer 237 Alleen op het stuk van Nixons buiten landse politiek onderschreef de nieuwe president het beleid van zijn voorganger, met speciale verwijzingen naar Moskou en Peking. Fords toespraak was precies wat de Verenigde Staten nodig hebben na de Watergate-crisis van de afgelopen jaren. Hij was duidelijk in zijn element toen TELEFOON 023 - 37 03 50 KOOP vanaf f 485.— HUUR vanaf f 20.p. m. NATEBO-AMSTEL VEEN. Tel. 020-456456 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, eigen ontwerpstudie voor: De omzet van Estel in het eerste halfjaar van 1974 bedroeg 4.887.6 mil joen gulden, tegen 3.703.7 miljoen gulden in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De raad van bestuur van Estel noemt het behaalde resultaat be vredigend. Ten opzichte van het eerste HILVERSUM. De VARA-gids zal met ingang van 5 oktober in een kleiner formaat verschijnen. Oorzaken hiervan zijn de sterk gestegen papierprijzen de te verwachten verhoging van de PTT- tarieven. De verenigingsraad van de VARA moet op 31 augustus nog akkoord gaan met de maatregel. Het is de bedoeling de gids lineair te verkleinen met 30 percent De besparing aan druk- en papierkosten wordt voor het volgend jaar geschat op 2,6 miljoen gulden en aan portokosten op vier ton. De gids wordt minimaal 56 pagina’s dik en verschilt van de huidige door het invoeren van uurbalken voor beide tele visienettende rubrieken Kijk, respectie velijk Luister eens ipee en een „Wij”- pagina die openslaat voor vragen van kijkers voortvloeiend uit programma’s als Ombudsman en Koning Klant. We kelijks zal uitgebreid aandacht worden besteed aan omroeppolitieke zaken. huidige voorzieningenstelsel is onover zichtelijk, het functioneert verbrokkeld en de onderdelen staan los van elkaar. De kostenstijging wordt met de vol gende cijfers geïllustreerd: in 1968 kost te de gezondheidszorg ruim 5 miljard (5,5 percent van het nationaal inkomen), in 1972 was 10 miljard nodig (dat is 6,7 percent van het nationaal inkomen). Om de doelmatigheid te bevorderen, leemten op te heffen en de verdere ontwikkelin gen, ook wat de kosten betreft, naar de gestelde doelen te leiden, is een algehele planning noodzakelijk. (Zie verder pagina 13) die een de Columbusstraat in het Als gevolg van enkele bedrijfsstorin gen in Ijmuiden bereikte de produktie van ruwijzer en ruwstaal niet helemaal het niveau van het eerste kwartaal. Voor het tweede halfjaar verwacht het concern goede resultaten. De markt, zo wordt opgemerkt, is gunstig en de or- derporteleuilles zijn goed voorzien. (Zie verder pagina 3). DEN HAAG. De Tweede Kamer zal niet van haar reces worden teruggeroe pen in verband met de situatie in de landbouw. Waarnemend voorzitter De Bekker (KVP) van de vaste kamercom missie, die zich morgen gaat bezighouden met de boerenproblematiek, zei niet te verwachten dat de zomervakantie zal worden onderbroken. Julianapark 60 (verlengde van de Cronjé' Haarlem telefoon 258391 Afdeling Klassiek en Tijdloos wonen Raams'mgei 42 Haarlem telefoon 315112 Ml. „Ik wil geen wittebroodsweken (als nieuwe president)”, zei hij, „maar een goed huwelijk ik wil vooruitgang en de oplossing van problemen”. Hij beloof de dat zijn deur in het Witte Huis altijd open zou staan (mits het Congres er geen misbruik van maakte gelach). AAN HET STRAND Een storingsgebied bij Zuid- Engeland geeft nog enige bewol king en een afnemende regen- kans. Morgen een matige zuiden wind. Iets warmere lucht. In de middag rond 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: er ontwikkelt zich een ander weertype, waar door in de komende dagen ook aan het strand hogere tempera turen zijn te verwachten. hij de gezamenlijke zitting van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat be trad. Congresleden vergaten hem aan te spreken met de gebruikelijke titel „mis ter president” en gebruikten in plaats daarvan zijn voornaam „Gerry”. Het was duidelijk dat het ook Ford niets kon schelen hoe hij werd aangesproken. Hij schudde handen met iedereen, sprak al len bij hun voornamen aan en moest kennelijk nog wennen aan zijn nieuwe rol als president van de Verenigde Sta ten. Van meet af aan stond zijn toespraak in het teken van vooruitgang: „We moe ten nu voortmaken met alle dingen die (door Watergate) zijn blijven liggen”. Hij beloofde communicatie, toegeeflijkheid en de mogelijkheid om compromissen te sluiten met het Congres woorden die de afgevaardigden en senatoren in ieder geval sinds het aan de macht komen van president Nixon in 1968 niet meer had den gehoord. Ford werd dan ook rijke lijk met applaus beloond gedurende zijn toespraak, die eigenlijk meer het karak ter had van een samenspraak met politi ci die hij jarenlang had gekend. IJMUIDEN. Estel, het Nederlands- Duitse staalconcern, waarvan Hoogovens deel uitmaakt, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst gemaakt van 87.6 miljoen gulden. Het aandeel van Hoogovens hierin, inclusief het dividend d t de 14.5 pet. deelname van dit bedrijf in Hoesch, de partner in Estel, oplevert, bedraagt 50.2 miljoen gulden. Ford citeerde zelfs wijlen president John Kennedy in de zinsnede: „Laten we nooit onderhandelen uit vrees, maar laten we ook nooit bevreesd zijn om te onderhandelen”. Er waren trouwens meer Kennedy-tonen in zijn rede, alsof hij de periode van de presidenten John son en Nixon met één grote hinkstap- sprong probeerde te overbruggen. Hij richtte zich verder afzonderlijk tot de geallieerden in Japen en het westen van Europa, de Sovjet-Unie, China en het Midden-Oosten. Over de nieuwe re laties met China zei hij onder meer dat zij „een blijvende karakteristiek” waren geworden van de internationale politiek. Moskou waarschuwde hij voor gewaagde avonturen. Het opvallendst was het gemak waar mee Ford sprak geen alom bekend spreker, maar te midden van de verte genwoordigers van het Amerikaanse volk voelde hij zich kennelijk thuis. „Ik heb een bekentenis te doen”, zei hij, aan het eind van zijn rede. „Ik heb altijd als vice-president gezegd dat ik geen ver plichtingen had aan wie dan ook, maar ik realiseer me nu als president van de Verenigde Staten dat ik de vertegen woordiger ben van alle Amerikanen”. Terwijl hij sprak, keken van de pu blieke tribune Nixons dochter Julie Ei senhower en haar man David op hem neer. Zij waren speciaal uitgenodigd om als enige Nixon-vertegenwoordigers de min of meer ceremoniële rede van de nieuwe president bij te wonen. In Califomië, werd gezegd, volgde burger Richard Nixon de uitzending ook in zijn villa. Maar als er iets was wat Ford duidelijk maakte, dan was het dat er tussen zijn regering en die van zijn voorganger een hemelsbreed verschil be staat. Amerika werd een hart onder de riem gestoken. De nieuwe opbouw van de gezond heidszorg zou in 1980 gereed moeten zijn. Dan zouden alle voorzieningen to taal per jaar naar schatting 29 miljard kosten. Dat komt overeen met acht per cent van het geschatte nationale inko men in dat jaar. De bedoeling van de staatssecretaris is dat de financiering van de openbare gezondheidszorg geheel uit de algemene middelen geschiedt' De voorzieningen uit de eerste en tweede lijn moeten uit de sociale verzekeringen worden betaald. Herstructurering is noodzakelijk, aldus Hendriks in zijn lang verwachte „Struc tuurnota Gezondheidszorg”, die vandaag bij de Tweede Kamer is ingediend. Het van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vo (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bij een nieuwe, doelmatige opbouw van de gezondheids zorg wil staatssecretaris Hendriks naar sterke regionalisatie. De uitoefe ning van de gezondheidszorg moet zich zoveel mogelijk binnen bepaalde geconcentreerde gebieden gaan afspelen. Tevens moeten duidelijk de taken van de eerste en tweede lijn worden afgebakend. Door middel van wet geving en bestuur moet het gehele terrein van de gezondheidszorg plan matig worden beheerst. Daarmee moet een halt worden toegeroepen aan de onrustbarende kostenstijging. In zijn verzoek, gericht aan districts- rechter John Sirica, zeggen Mitchells advocaten dat Nixon’s aftreden en de op de televisie verslagen hoorzittingen van de juridische commissie het onmogelijk maken om een onpartijdige jury te vin den. Een van de andere verdachten, Nixon’s oud-adviseur voor Binnenlandse Zaken, John Ehrlichman heeft al om ten minste twee maanden uitstel verzocht. Het was de enige zinsnede in Fords rede tot het Congres die aan het Water- gate-schandaal deed denken. De meeste aandacht in zijn toespraak kreeg de passage waarin de nieuwe president aan- kondigde een soort topoverleg te wensen met vertegenwoordigers van de Ameri kaanse samenleving over de economische crisis en de inflatie. kwartaal bedroeg de omzetstijging 8.7 percent. Als gevolg van kostenstijgingen (salarissen en grondstoffen) bedroeg de verbetering van de bedrijfswinst 3.5 per cent, in geld uitgedrukt 6.1 miljoen gul den. Oudere mensen die in- eenzaamheid sterven, zijn in ons land geen zeldzaam verschijnsel meer, ofschoon Nederland met zijn ongewoon hoge bevolkings dichtheid en sterk gesocialiseerde open bare zorg een land zou moeten zijn waar zo iets tot de onmogelijkheden zou behoren. Maar dat een bejaarde vrouw een jaar lang dood in haar huisje ligt, terwijl intussen allerlei „overheidszorgen” met betrekking tot haar persoon en huisves ting machinaal doorgaan, is wel een toppunt. Het is in Den Haag gebeurd, maar het kan ook elders iedere dag weer gebeuren: de „overheidszorgen” be stonden in dit geval uit het afsnijden van de gasleiding, een gerechtelijk von nis dat zij wegens huurschuld haar huis moest ontruimen en het bezorgen van aanmaningen daartoe. Terwijl niemand zich om haar bekommerde, niemand na ging wat het gevolg was van dat afsnij den van de gasleiding, niemand haar gerechtelijk bij stond toen de rechter haar veroordeelde tot ontruiming, nie mand zich officieel of privé geroepen voelde om te gaan zien of er op een of andere manier iets te helpen viel, re geerde de koude, onmenselijke bureau cratie zegevierend over een dode. De rechter veroordeelde een dode, de gemeente spoorde een dode aan tot huis- ontruiming, de ambtenaren schreven aanmaningen aan een lijk en de ganse lieve, attente commerciële Haagse sa menleving stopte de brievenbus van een dode vol met voordelige aanbiedin gen. Maar er was geen enkel mens in Den Haag, die iets menselijks aanbood. „Big Brother Overheid” draafde door over het lijk, want doden blokkeren geen wegen- iimiHimimmiiHnmiimiHiiiiniimiiii Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 WASHINGTON (AP). Oud-minister van Justitie John Mitchell, die zich in september moet verantwoorden wegens zijn rol bij het in de doofpot stoppen van de Watergate-inbraak, heeft gisteren een verzoek ingediend om het proces uit te stellen. De Turken hebben haast; ze wensen op deze zesde onderhandelingsdag over de staatkundige toekomst van het eiland resultaten te zien, die in overeenstem ming zijn met hun uitgangspunt dat de oude constitutionele orde nooit meer hersteld kan worden. Steeds duidelijker wordt dat de confe rentie een breekpunt heeft bereikt. Athene, en ook de voorlopige president van Cyprus, lieten er geen twijfel over bestaan dat een opdeling van het eiland, in welke vorm dan ook, voor hen on aanvaardbaar is. Dit geldt ook het dóór minister Callaghan ingediende compro misvoorstel, dat door Ankara wel is geaccepteerd. Vanmorgen om half elf kwamen de vijf partijen voor hun eerste plenaire zitting in het Palais des Nations in Genève bijeen. De algemene verwachting was dat Mavros namens Athene, dat al met de wapens klettert, een tegenvoorstel zou indienen. De grote vraag is hoe Ankara hierop zal reageren. fciiiiaBfciSdSsSi PPR-fractieleider Bas de Gaay Fortman is een week gaan werken in de bouw op het Amsterdamse Kattenburg. DEN HAAG (ANP) De man, vrijdagavond laat bij een brand in sigarenzaak aan Den Haag is omgekomen, blijkt slachtoffer te zijn geworden van zijn eigen brandstichting in het pand. De man had van de sigarenwinkelier een bedrag van 5000 toegezegd gekre gen om samen met een vriend, die eveneens aangehouden is, de zaak in brand te steken. De winkelier wilde f 30.000 van de verzekering opstrijken. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Vrij zonnig weer met in de mid dag of avond van het zuiden uit kans op onweer. Zwakke tot ma tige wind uit zuid tot zuidoost. Minimumtemperaturen ongeveer 13 graden, maxima morgen van 21 graden op de Wadden tot 28 graden in het zuidoosten van het land. I ZAANSTAD. Burgemeester R. Laan van Zaanstad is maandagavond in snikken uitgebarsten, toen hij in de gemeenteraadsvergadering het beleid van B. en W. verdedigde inzake het ontrui men van twee gekraakte panden. De burgemeester begon te huilen, toen hij verklaarde, dat het college zeker begrip heeft voor de motieven van de krakers. „Dat begrip is zeker aanwezig”, aldus de heer Laan, „als het om een echtpaar gaat waarvan de vrouw in verwachting is”. Toen hij dit zei barstte hij in tranen uit. Het duurde een ogen blik voor hij zijn zelfbeheersing terug had. De krakers hadden de panden in middels verlaten. Volgens de Newyorkse grafoloog Fe lix Lehman toont deze serie hand tekeningen van Nixon, dat de ex- president steeds meer in zichzelf ge keerd is geraakt. De bovenste dateert uit 1969, de onderste van kort ge leden, de middelste hoort er tussenin. WASHINGTON President Gerald Ford van de Verenigde Staten heeft vannacht in zijn eerste regeringsverklaring het Amerikaanse volk een harde strijd tegen de inflatie beloofd. Verder zei Ford: „In mijn re gering zullen er geen illegale afluisteringen zijn, geen telefoonaftappingen of inbraken. Integendeel, er zal een toegespitste toepassing zijn van ieders recht op privacy”. (Van onze speciale verslaggever) GENÈVE. Met 24 uur tijdwinst, vannacht verkregen na koortsachtig overleg tussen Washington. Londen, An kara en Athene, bevond het Cyprus- beraad zich vanmorgen in een kritiek stadium. n“.-T— S e

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1