Ripperda had moeite met OG ZEGE ONDANKS ZWAK SPEL Schoten en VSV in pittige oefenpartij Kamperveen ONZEKERE TOEKOMST KONINKRIJKSSPELEN Tennisjeugd stelt in Scheveningen teleur SPORWfflS aan ervaring op Het Oosten organiseert een simultaanseance Bos in EK-team V olleybalmede werker 4 Rolf Thung deed in Amerika een schat E STREKSPORT „Contact voor Suriname belangrijk” Van de Burg en S I A J BQ 1 15 SPORT A uG u S 1 US 19 74 l n üG A U i 4 14 n »•- Judo Geslaagd a zoekt voor de IJmond. >rry r ca n >- SPORTREDACTIE IJmuider Courant/Beverwijkse Courant n t. Ie Schriftelijke reacties: Sportredactie DAMIATE PERS BV J. Th. Klein, Grote Houtstraat 93, Haarlem I- I va 8ë Het jeugdbestuur van EDO houdt zon- ;|8 dag op de velden in het Noordersport- nOv park voor de achtste keer het Joop van Tongeren-toernooi voor B-junioren. Er ’L wordt in twee poules gespeeld en de winnaars daarvan komen tegen elkaar in de finale- De wisselbeker moet net als ,"A vorig jeer door de jeugd van Haarlem verdedigd worden. In poule A spelen EDO, Xerxes (Rotterdam), De Spartaan (Amsterdam) en Zilvermeeuwen (Zaan dam), terwijl DWS (Amsterdam), Haar lem, Volewijckers (Amsterdam) en ZFC „r (Zaandam) in poul B uitkomen. De eerste wedstrijden beginnen s’morgens om tien uur en de finale is gepland op ?w kwart voor vier. Omstreeks half vijf 'jj volgt de prijsuitreiking. (Van onze softbalmedewerker) DRIES DE ZWAAN (Van een medewerker) Voor het belangrijke treffen tegen Ca- Erna van Ewijk: had beter gekund N (Van onze sportredactie) SS THEO KLEIN. >k (Van onzer sportredactie) Jaap Noordenbos zal als trainer fungeren in het (Van onze dammedewerker) 1. n 1190 zUS oov Softbalteam bij de laatste acht SCHEVENINGEN. Zonder opzien barende prestaties, maar met een schat aan leerzame ervaringen, is de 22-jarige Met enige spijt moest dinsdag in Sche veningen weer eens worden vastgesteld dat het de jonge Nederlandse tennisge neratie nog niet is gelukt de oudere spelers werkelijk te bedreigen. Ook dit jaar zullen bij de heren en vermoe- deUjk ook bij de dames de gevestigde namen de toon aangeven. Bjj de heren zijn dat Thung, Hordijk, Hemmes en Sanders; bij de dames Schaar, Appel en wellicht de aan een verrassende come back werkende Elly Blomberg-Krocké. Je m Canadesen echter met gepaste vrees te gemoet zien, al zal misschien de weten schap dat de ploeg bij een nederlaag direct is uitgeschakeld, stimulerend wer ken. Was er daags tevoren tegen Bemu- da nog wel sprake van enige vuurwerk, tegen Venezuela wekten de dames van Nol Houtkamp niet de indruk nog tot grootse daden te kunnen komen. Een van organiserende Ik vond bijvoorbeeld ook de accommo datie op het SDW-terrein volkomen on geschikt voor deze gelegenheid”. Scheidsrechter Kranenburg. Er schouwers. één week gebeuren hoop ik dit soort tegenstanders te pakken”. t, if d uit- toe- Ie te :h in >6 «I l6 1 t.w Ig ?n st jen ea- er- ier, m- or- akt er- eds re ran rop J Rob Huisman won de tweede wedstrijd om het E.K in de FJ-klasse. De Italiaan Lamero eiste in de derde race de eerste plaats op. Hulsman leidt nu het algemeen klassement. Billy Bremner en Reiving Keegan zullen zich voor hun gedrag tijdens de wedstrijd Leeds United-Liverpool, waarvoor zij al drie weken geschorst werden, ook nog voor de burgerrechter moeten verantwoorden. De Engelse voetbalbond gaat de toegeno men agressiviteit op en rond de Britse voet balvelden bespreken met clubs, spelers en scheidsrechters. tijd door een doelpunt van Jan Smit tot de volle winst: 2-1. Hilversummer Rolf Thung uit Amerika teruggekeerd. Thung heeft de smaak van het Amerikaanse tennis goed te pakken gekregen, want na het Nederlands kam pioenschap zal hij onmiddellijk weer terugkeren naar Amerika. De tennisbond was bereid de kosten van de overtocht te vergoeden. Men heeft kennelijk vol doende vertrouwen gekregen in de ca paciteiten van Thung, die voor deze titelstrijd ook als eerste werd geplaatst, hoewel hij nog nooit een Nederlands kampioenschap in het enkelspel verover de. Slechts in de tweede en in de vijfde inning kon Nederland de Venezuelaanse verdediging overrompelen. Was de eerste run nog het gevolg van slagprestaties van Zweers en Van Ewijk, de tweede run kwam louter door de Venezuelaanse slordigheid tot stand. Veenstra werd daardoor in de gelegenheid gesteld de eindstand op 2-0 te bepalen. Niettemin moest Thung in Amerika ervaren dat zijn weg naar de top nog met veel teleurstellingen geplaveid zal worden. Onbekend met het baanopper- vlak en zijn tegenstanders begon hij met twee ongelukkige nederlagen in kwalifi- catieronden voor grote toernooien. Ver volgens werd hij in de eerste ronden van twee andere toernooien verslagen door Pinto Bravo en Eric van Dillen, die hij overigens wel tot een tie-break in de eerste set dwong. „Met iets minder fou ten had ik die eerste set moeten winnen, maar je hebt dan toch nog niet voldoen de zelfvertrouwen. Dat heeft me wel dwars gezeten. De meeste van die neder lagen waren niet nodig. Als ik mentaal wat sterker word en dat kan binnen STRATFORD. Niet zonder moeite is Nederland er in geslaagd beslag te leggen op de vierde plaats in groep I, een klassering die recht geeft op een eerste wedstrijd in de finaleronde tegen Canada. Om dat te bereiken wonnen de Nederlandsen gisteren met 2-0 van Vene zuela, een ploeg die geen enkele wed strijd kon winnen. Gezien het spel van- Oranje moet men de match tegen de Roy Dieks heeft zijn tweede partij in de finaleronde om het wk voor jeugdspelers gewonnen van de Westdultser Peter Mack. Duisburg heeft zich als tweede kandidaat, naast Amsterdam aangemeld voor de organi satie van de wereldkampioenschappen roeien in 1977. Antillen. Het score-verloop: Plasman 1- 0, Sintiago 1-1, De Korte 2-1, Janzen 2-2, Kok 3-2, Nijssen 4-2, Blije 5-2, Wis man 6-2, Alberto 6-3 Nijssen 7-3. Ondanks die plaatsing bij de laatste acht (behalve Nederland klasseerden zich: Japan, Australië, Taiwan, VS, Phi lippi jnen, Canada en Australië) toonde coach Nol Houtkamp zich na afloop van de wedstrijd dan ook alles behalve ge lukkig. Houtkamp: „Ons honklopen was zeer zwak. Er werden fouten gemaakt, die in dit gezelschap niet meer voor hadden mogen komen”. Dat Nederland tegen Venezuela niet in moeilijkheden kwam was ook eerder het gevolg van de zwakte van de tegenstand sters, dan van de kracht van Nederland. De score had echter aanmerkelijk ho ger kunnen zijn als Van Ewijk, BUeuting en winnende werpster Mulder zich niet op onbenullige wijze van de honken hadden laten spelen. Opmerkelijk was eveneens dat de Nederlandse ploeg zich opnieuw liet beïnvloeden door de on. gunstig uitgevallen beslissingen van de umpires. In dat opzicht staken zij wel schril af bij de overige teams, die derge lijke onvermijdelijke tegenslagen eerder als een extra-stimulans gebruiken. was de waren Sportiviteit moet een belangrijk on derdeel vormen van de Koninkrijksspe- len. Prins Claus had dat afgelopen zon dag in zijn openingsrede nauwelijks uit gesproken of de spelers in de eerste voetbalwedstrijd tussen Nederland en Suriname maakten er op het veld een chaos van. Kamperveen: „Ja, die opening was voor mij erg teleurstellend. En niet alleen door wat er op het veld gebeurde. de doelstellingen van de stichting Koninkrijks Sportliga* waarvan prins Claus het ere- voorzitterschap bekleed, is de opvoering van de onderlinge belangstelling voor eikaars sportprestaties en het stimuleren van die prestaties. Kamperveen: „Wat ons betreft zijn we daarin de afgelopen negen jaar zeker geslaagd. Op de konink- rjjksspelen zjjn bijvoorbeeld de gebroe ders Monsels ontdekt en verschillende jongens die nu in Nederland betaald voetbal kunnen spelen”. gevonden, zodat wij ook in de toekomst met de jeugdploegen tegen elkaar uit kunnen komen. Bij ons vertrek uit Suri name heeft onze premier toegezegd dat de Koninkrijksspelen niet ophouden te bestaan en onze gevolmachtigde minister liet zich ook al in dezelfde bewoordin gen uit”. Met name voor de jeugdige sporters uit Suriname en de Nederlandse Antil len is de jaarlijkse uitwisseling met Nederland erg belangrijk. Kunnen de Nederlandse jongeren in eigen land en vaak op het hele Europese continent wat wedstrijden betreft aan hun trekken ko men, voor de Surinaamse en Antilliaan se jongens en meisjes vormen de Konink rijksspelen daarentegen de enige moge lijkheid om jeugdinterlands te spelen, „Daarom zou het voor onze jeugd een grote teleurstelling zijn wanneer er geen spelen meer plaats zouden vinden. Met de Koninkrijksspelen hebben zij een evenement waar ze naar toe kunnen leven. Vergelijkbare internationale jeugd toernooien kennen we niet, omdat we ten opzichte van de andere landen ongunstig liggen, de afstanden in Suri name zo enorm groot zijn en omdat de accommodatie ontbreekt. Wij hebben in Suriname slechts één echt stadion met een voetbalveld en een sintelbaan. Daar moet op sportgebied letterlijk alles ge beuren”, aldus André Kamperveen, al sinds de oprichting van de spelen, negen jaar geleden, bij dit evenement betrok ken. De Surinaamse basketbalploeg heeft gisteren in De Bilt met 105-54 gewonnen van de Antillen. Bij de rust leidde Suriname al met 36-25. De Antimanen speelden in de eerste helft aanzienlijk beheerster dan in tweede en wisten daardoor het sterkere Suriname nog op 36 punten te houden. In de tweede helft echter overklaste Suriname zijn tegenstander volledig. De waardering voor Thung is begrij pelijk, omdat hij dit jaar via overwin ningen op Alexander en Mayer bewees dat hij veel mogelijkheden heeft. Boven dien bezit Thung in tegenstelling tot bijvoorbeeld nationaal kampioen Jan Hordijk de eerzucht die vereist is om tot de top door te dringen. ZANDVOORT. Wanneer Suriname in de loop van 1975 onafhankelijk wordt, hoeft dat niet het einde van de Konkijksspelen te betekenen. In een eer ste vergadering van het hoofdbestuur van de Stichting Koninkrijks Sportliga en de drie landelijke besturen die eerder deze week werd gehouden, is men over eengekomen te zullen streven naar een alternatieve oplossing. Het ligt in de bedoeling dat er, voor de Surinaamse en Antilliaanse ploegen begin volgende week weer vertrekken, concreter spraken worden gedaan over de komst van de Koninkrijksspelen. Dinsdag werd het programma in Zandvoort voortgezet met judowedstrij- den en de voetbalwedstrijd Nederland- Nederlandse Antillen. Ruim 200 toe schouwers zagen dinsdagmiddag in de Pelikaanhal eigenlijk slechts één span nende landen wedstrijd, die tussen de Antillen en Suriname. Uitslag 3-2 voor Suriname. De Nederlandse jeugdploeg, bestaande uit Summeren, Essink, Schrier, Warnawa en Pleizier was veruit supe rieur. In twee wedstrijden ging slechts één partij verloren. Uitslagen: Neder landSuriname 4-1, NederlandAntil len 5-0.. De voetbalploeg van Nederland won op het terrein van Zandvoortmeeuwen met 7-3 (rust 1-1) van de Nederlandse Spelers die onlangs bij de jeugdkam pioenschappen in de leeftijdsgroep tot en met 18 jaar furore maakten, konden zich niet kwalificeren voor de eerste ronde van het Nederlands kampioen schap. Typerend was de afgang van de 18-jarige Ronald van der Horst, finalist bij de jeugdkampioenschappen., die geen schijn van kans had (2-6 0-6) tegen de 32-jarige Jan Coebergh, die zich notabe- ne slechter dan ooit heeft voorbereid op dit toernooi. Nationaal jeugdkampioen Frits Don uit Rijswijk kwam inzicht en kalmte tekort tegen de weinig impone rende Lex Constandse (3-6,4-6). Andere jeugdige talenten die zich lieten af troe ven waren Max Oolders en René Heffels door respectievelijk Fried Schmitz (4-6, 2-6) en Jan Lind (0-6. 12-10. 4-6). Ineke Mulder: Winnende werpster Thung is er heilig van overtuigd dat een grote dosis doorzettingsvermogen hem op een hoger niveau zal brengen. „Ik weet zeker dat ik over een jaar weer een stuk beter speel als ik zo intensief blijf doorgaan. Ik zie allerlei spelers om me heen met een slechte of matige techniek die dankzij hun ervaring en wilskracht het toch ver brengen. Kijk maar eens naar zo’n speler als de Nieuw-Zeelander Oily Parrun, een uit gesproken slechte technicus, die deson danks veel wint”. SOSIS (de stichting voor de sport in Suriname), bestuurslid van de Suri naamse voetbalbond en voorzitter van de FIFA-strafcommissie voor het Caraï- bisch gebied, een vooraanstaand figuur in de Surinaamse sportwereld. „Een ding is al wel zeker”, vervolgt hij „de naam Koninkrijksspelen zal ver dwijnen. Persoonlijk heb ik echter goede hoop dat er een andere vorm wordt HAARLEM. De aanvang van een damseizoen is voor mensen die wel eens met de damsport kennis willen maken, de gelegenheid bij uitstek cm dit verlan gen in praktijk te brengen. Teneinde deze belangstellenden tegemoet te ko men, organiseert de Haarlemse damclub „Het Oosten” op donderdagavond 15 au gustus een simultaanséance, waaraan niet alleen de leden van Het Oosten kunnen deelnemen, maar ook alle thuis- en recreatiedammers uit Schalkwijk en wijde omgeving. Degenen die in de gelegenheid zijn op donderdagavond naar het wijkcentrum aan de Laan van Angers 5 in Haarlem te komen, kunnen bij voorbaat rekenen op een spannende en leerzame ervaring. De simultaanspeler is niemand minder dan Wim de Jong, veelvoudig oud-dam- kampioen van Nederland. Aanvang van de wedstrijd: 20.00 uur. In de eerste helft ging het treffen tussen Ripperda, waarin de nieuwkomers Mensink (FC Amsterdam), Wullems (E- DO), Tervocrt (RCH), Schouten en Van de Eykhof (Haarlem) meespeelden, ta melijk gelijk op. Kort voor rust kwamen de gasten door een treffer van Vosse aan een 0-1 voorsprong. Vijf minuten na de hervatting werd voorbereidend werk van Wullems en Tervoort door Blokker met de gelijkmaker afgerond: 1-1. Rip perda bleef nadien iets meer in het. offensief en kwam vijf minuten voor DIO-DCO: Het in de eerste klas van de afdeling Haarlem KNVB spelende DIO en derdeklaser DCO, dat vergele ken bij vorig seizoen sterk gewijzigd was, speelden op het veld aan de Schot- landstraat een oefenwedstrijd en die werd met een score van 3-2 door de thuisclub gewonnen. In de tweede helft bij de rust leidde DIO met 2-1 werden bij DCO een viertal wissels toegepast en liep het beter dan voor de rust. «0 Schoten-VSV: De strijd tussen Scho ten (vierde klas) en VSV (derde klas)'' droeg een fel en pittig karakter. Beide ploegen waren aardig aan elkaar ge waagd. Na twintig minuten spelen'/ j kwam Schoten door René Stuur aan een 1-0 voorsprong en op de valreep scoorde i Wil Stangeberg (ex-IJmuiden) de gelijk maker: 1-1. Tien minuten na de hervat ting kwam VSV door Wim Kruyer, die na een seizoen IJmuiden weer bij VSV terugkeerde, aan de goede kant van de score: 1-2. Schoten zag geen kans om deze achterstand weg te werken. In het treffen tussen de tweede elftallen van beide clubs bleven de Velsenaren met een score van 3-2 aan de winnende hand. DEN HAAG (ANP). De Nederland- se damesbasketbalploeg, die van 23 au- -;sA gustus tot en met 3 september zal deel- nemen aan het toernooi om het Euro- 'J pees kampioenschap, dat plaats vindt in Cagliari, is als volgt samengesteld: Ger- da Schouten, Lia van Reemt en Ria de Roos (allen Gerard de Lange-BC), Nel üM van de Burg en Karin Bos (beiden White '.sT Stars), Carla de Liefde, Marja Kooima en Jetty Witte (allen B.O.B.), Irene Maar- schalkerweerd en Gerda de Ridder (bei- den Transol-RZ), Ria Lansink (Jolly Jumpers) en Ria van de Meys (Wils kracht). Als trainer-coach treedt op Leni Re- nout. In dit nummer: Gerry Müh- ren vertelt openhartig waarom hij niet meeging naar de WK/Oranje tegen Zweden zonder Cruyff, Neeskens en PSV’ers?/ Rinus Israel in actie voor Excelsior/Wim Rijsbergen wil voor vijf jaar bij Feijen- oord tekenen/FC-Brugge rekent af met het verleden/ FC Den Haag legt zijn lot in handen van trainer Bos- kov. André Kamperveen (rechts) op de tribune in Zandvoort naast de heer Maduro, vice-voorzitter van de Stichting Koninkrijks Sportliga en de heer Isa, bestuurslid en voorzitter van de FIBA. nada zal Nol Houtkamp vandaag vrijwel zeker nog geen gebruik maken van Ans Kroon. Hoewel haar knieblessure voor spoedig geneest, ligt het voor de hand dat de leiding van de ploeg in dit stadi um alleen speelsters op zal stellen die volledig fit zijn. Nederland 0 1 0 0 1 0 x 2 Venezuela 0000000 0 Mulder 4x drie slag, 2x vier wijd, 4 hits tegen, 0 veldfouten. Slagresultaten Zweers0,500 1 uit 2, Spee 0,333 1 uit 3. Ook in Surinaamse afvaardiging naar de negende editie van de Konkrijksspe- len, die dinsdag in Zandvoort zijn derde wedstrijddag beleefde, overheerst de me ning dat deze sportuitwiseling tussen jeugdploegen van de drie landen door gang zou moeten vinden. „Maar de uit eindelijke beslissing daarover ligt na tuurlijk bij de regeringen”, zegt André Kamperveen, in de jaren vijftig voetbal prof bij Haarlem en momenteel o.a. als hoofdbestuurslid van de Stichting Ko ninkrijks Sportliga, voorzitter van de De tweede cricketwedstrijd van de Fla mingo’s in Engeland werd wegens de regen afgelast. Vitesse heeft het trainersprobleem opge lost door trainer Jan de Bouter aan te trek ken. bij de Europese atletiekkampioenschappen in Rome. Jim Connors en zijn verloofde Chris Evert hebben na Wimbledon nu ook beiden het toernooi van Indianapolis gewonnen. Rusland zal met twintig heren en vijftien dames deelnemen aan de Europese zwemkam- ploenschappen. Frits Flinkevleugel heeft voor een jaar bijgetekend bij FC Amsterdam. Wim Suurbier is voorlopig door een hard nekkige knieblessure uitgeschakeld. Wim Riechelman, sinds de opheffing van De Volewijckers bij FC Amsterdam, is een tweejarige verbintenis met SC Cambuur aan gegaan. Tom Okker heeft via een 6-3, 2-6, 6-4 zege op de Australiër Paul Pronk de tweede ronde van het toernooi In Toronto bereikt. Het naar de vierde klas van het ama teurvoetbal gedegradeerde Hoofddorp is reeds begonnen met de voorbereidingen op de nieuwe competitie en heeft nog -o het navolgende oefenprogramma af te werken: zondag 18 aug. thuis tegen WSV30: zondag 25 augustus.: deelname aan een toernooi van QSC: dinsdag 27 augustus.: thuis tegen Aalsmeer; zondag ,A. 1 september.: uit tegen De Germaan; -- woensdag 4 sept.: uit tegen Lijnden. Het - zaterdagelftal van Hoofddorp, dat ook in de vierde klas speelt, werkt het navol gende programma af: zaterdag 17 augu- tus: thuis tegen SC Lisse; woensdag 21 augustus.; thuis tegen Argon; zater- „U dag 24 augustus.: uit tegen Wartburgia; nsv maandag 26 augustus: thuis tegen DIOS. Hoz De jeugdcommissie van Zandvoort-'”m meeuwen houdt zondag op het veldcom- plex aan de Vondellaan het traditionele toernooi voor A- en B- junioren om de gen Engel Loos-trofee. Deelnemende vereni- - gingen zijn: AFC (Amsterdam), DHC (Delft), DÓSCO (Leiden), Swift (Amster- dam), Xerxes (Rotterdam) en Zandvoort-' meeuwen. Er wordt zowel door de A- als B- junioren een halve competitie gespeeld. Het toernooi begint reeds om „jj half tien s’morgens. De selecties van Telstar spelen de il komende week vier oefenwedstrijden die alle om 18.30 beginnen. Vanavond komt1"”*.* de jeugd uit tegen Hollandia (tweede‘^p klas amateur) en donderdag oefent de.,," A-selectie tegen ADO’20. Woensdag 214— augustus is Vitese’22 tegenstander van :sA de jeugd en donderdag de tweeëntwin- 'iN tigste voetballen de erediviespelers tegen hoofdklasser Xerxes, dat wordt getraind door Hans Dorjee. u-iX HAARLEM. Voor zo’n honderd toeschouwers speelde een combinatie van het naar de tweede klas KNVB gepromoveerde Ripperda gisteravond op Schalkwijk tegen het naar de eerste klas van de afdeling Haarlem KNVB gede gradeerde Onze Gezellen en won daar van maar netaan met 2-1. De OG-ers die de broers Feyen weer terugkregen van Haarlem boden heel knap tegen stand. Surinamer G. duizend toe-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15