BESTUURSGEBOUW BOVENWINDS EILAND IN DE AS I Structuurnota gezondheidszorg overwegend positief ontvangen Amsterdammer verdacht van derde moord IN ZOMER PRIJZEN WEER GESTEGEN E d Twee Britten in Noord-Ierland omgekomen NORITtw^ I En Lardinois ongerust over aanzienlijk lagere oogst DJ ft PRINS CLAUS OPENT WATER LEIDING BW 2 T G Rijksmusea duurder e T 0 TELEFOONTJE NAAR AMERIKAANSE MINISTER G P( Panagoulis terug iz s w4 w WOENSDAG 1 4 AUGUSTUS 1974 BINNEN» EN BUITENLAND Wetgeving Impuls BRUSSEL (Reuter) EEG-land- bouwcommissaris Pierre Lardinois heeft gisteren telefonisch bij de Amerikaanse minister van Land bouw Earl Butz geïnformeerd naar de pessimistische geluiden die er de laatste dagen uit de Verenigde Sta ten komen over de vermoedelijk veel geringere omvang van de oog sten van mais en sojabonen van dit jaar. Volgens een woordvoerder van de Europese Commissie maakt hij zich ongerust over de mogelijk heid dat de maisoogst twaalf per cent kleiner uitvalt dan verleden jaar en de produktie van sojabonen zestien percent. Waardevol ^■1 ’.V Grote onrust op Sint Maarten Dit is een archieffoto van het be stuursgebouw op Sint Maarten, dat door brand is verwoest. Vermoedelijk is het vuur aangestoken. (Van onze redactie economie) T 0 twee 29 o 27 o 26 26 0 30 0 20.12 lil In verband met de gespannen toestand heeft de Antilliaanse premier Juancho Evertsz zUn reis naar Santo Domingo uit gesteld. HU zou daa rnamens het konink. rUk de inauguratie van president Bala- guer bUwonen. In de overeenkomstige periode van 1973 daalden de prijzen met 0,2 percent. Dat was een gevolg van de uitverkopen. Ook nu zorgden de uitverkopen voor een daling (0,7 percent). Maar vooral de levensmiddelen stegen in prijs (1,1 per cent), waardoor het prijsindexcijfer toch naar boven ging. Hierin valt onmisken baar de invloed te bespeuren van het soepele prijsbeleid voor de detailhandel, dat per 1 juli van kracht werd. Aangenomen wordt dat ook in het prijsindexcijfer van augustus 'nog wel onbewolkt licht bew. licht bew. half bew. mist onbewolkt z wzw verand. wzw zzw zzw nnw no ono zw w n 27 26 23 22 uur uur uur uur uur uur 0 0 0 0 0 0 o o ATHENE. (AP) Alexander Pana goulis, die op 13 augustus 1968 ter dood was veroordeeld wegens een poging de militaire leider Papadopoulos te vermoor den maar die later levenslang kreeg, is gisteren in Athene teruggekeerd. Pana goulis was augustus verleden jaar door de junta vrijgelaten en naar Italië ge gaan. Verder ziet het NCGV in de nota een kloof tussen de ambulante en de klini sche voorzieningen voor geestelijke ge zondheidszorg. Tenslotte zet het vraagte- handelingen met de vakbond UFA zou beginnen over betere lonen. minister heeft gestolen zo de de al< ge: de Bil aa Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z,-Limburg zo o nno n zzw zzw o 31 29 7 23 18 15 16 16 15 14 11 12 15 13 16 17 20 17 14 19 12 14 15 18 9 14 15 20 21 0,1 0 0 0.4 1 0 BELFAST. (UPI) Twee Britse mill- tairen zijn gisteren in Noord-Ierland, vlak bij de grens met de Ierse Republiek door een explosie omgekomen. Twee mi- litairen werden gewond. De ontploffing deed zich voor toen de militairen een observatiepost wilden be trekken. Vermoedelijk was de post door leden van het verboden Ierse Republi keinse Leger ondermijnd. ter hei ges om NA kaa soo Ath op spr 11 boe sad ma onr nis Ma dus E wei boe dat Ze var fisc var ton eve dun dat boe dep I de ma me Git de zijl dra 244 har ing E jar! me gen pen ma; dro mei zou E een tie ger ner tan T Per Ira arti gek (ADVERTENTIE) 13 14 16 13 13 12 11 14 16 17 lai de m< co va ne m; pr de w< ra I fen aar bij de stel doe ree wa; rok om E zijr stel gev ges het vraagstuk van de gezondheidszorg. Aldus de heer J. de Vries, secretaris van de Unie van Ziekenfondsen. Hij hoopt, dat de volksvertegenwoordiging spoed zal betrachten met de behandeling van de nota en dat zij duidelijke uitspraken zal doen, omdat de veranderingen anders te lang op zich zullen laten wachten. Het eilandgebied Sint Maarten is bij zonder ernstig getroffen door de brand, omdat vele waardevolle papieren en plannen verloren zijn gegaan en bij de afdeling financiën een groot aantal de claraties met bewijstukken een prooi der vlammen werd. Premier Den Uyl zou vandaag naar de Antillen vertrekken voor een bezoek van een week. Ondanks moeilijkheden in dit stukje tropisch Nederland zou hef be zoek van de bewindsman toch doorgaan. hebber van de bovenwinden R. O. van Delden en was een deel van zijn kantoor gevestigd. Op de benedenverdieping wa ren de kantoren van de gedeputeerden (wethouders) Sam Hazel en Joe Richard son en ook van het Statenlid Claude Wathey. Verder, bevond er zich de afde ling eilandsfinanciën en onderwijszaken. In verband met de brand heeft de po litie vakbondsleider Willy Haïze gear resteerd. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarna Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Züricht Casablanca Las Palmas onbewolkt New York Tel Aviv Tunis DOETINCHEM (ANP). Over enkele dagen zullen twee rechercheurs van de Doetinchemse gemeentepolitie hun Am sterdamse collega’s bezoeken teneinde te onderzoeken of de twee opgeloste kin dermoorden iets te maken kunnen heb ben met de nog onopgeloste wurgmoord op het Doetinchemse meisje Riny Wiel- hesen. Op 5 februari 1970 werd het toen 12-jarige meisje vermoord aangetroffen in de bossen bij Doetinchem. De EEG is voor haar veevoedervoor- ziening sterk afhankelijk van de Ameri kaanse uitvoer van maïs en sojabonen. Toen de Verenigde Staten hun export verleden jaar stopzetten, lokte dat felle Europese protesten uit, waarna het be sluit werd herroepen. maïs- en sojaproblemen in de Verenigde Staten niet zullen leiden tot een export stop. DEN HAAG. Tussen half juni en half juli zijn de prijzen gemiddeld met 0,4 percent gestegen. Totaal werd dit jaar al een prijsstijging genoteerd van 5,7 percent. Deze prijsstijging in een maand lijkt niet veel. Maar aldus deskundigen het is opvallend dat juist in de zomer een stijging tot stand komt. Meestal is in juli sprake van een daling. Weer In binnen- en buitenland ais d c a 0.6 0.5 0.5 0 0 0 2 1 0.4 0 kens bij de bestuursvorm van de ge zondheidszorg in de gewesten en bij de financiering. De nota zegt, dat aandacht moet wor den geschonken aan de prijsvorming van geneesmiddelen. Mr. E. D. Harderwijk van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Pharmacie merkt in dit verband op, dat de apothe kers in grote lijnen positief oordelen over het bestaande ziekenfondssysteem (een afzonderlijke vergoeding van de geneesmiddelen naast een abonnements- vergoeding met een honorarium en een onkostendeel). „Onze ervaringen met het huidige ziekenfondssysteem zijn zoda nig”, aldus mr. Harderwijk, „dat wij, als er een volksverzekering tegen ziektekos ten komt, niet zullen stellen dat dit systeem wezenlijke veranderingen zal moeten ondergaan.” DEN HAAG. De entreegelden van de rijksmusea zullen per 1 januari van het volgende jaar met 50 procent wor den verhoogd. Dat houdt in dat de toegangsprijs voor het grootste deel der rijksmusea, thans een gulden voor een volwassene en twee kwartjes voor een kind, volgend jaar respectievelijk 1,50 en 0,75 bedraagt. Het entreegeld van het Rijksmuseum en het Vincent van Goghmuseum in Amsterdam en het Mauritshuis in Den Haag komt van 2 op 3. De regeling betreffende een lagere toegangsprijs in het weekeinde in het Rijksmuseum blijft gehandhaafd. Er kan uit deze nota een impuls ontstaan voor een versnelde aanpak van Lardinois vernam van Butz dat de jongste ramingen van het Amerikaanse ministerie van Landbouw zijn gebaseerd op de gegevens die op 1 augustus be schikbaar waren. De minister geloofde dat de situatie er beter uit zal zien als de cijfers van 1 september bekend zijn. Butz gaf Lardinois de verzekering dat de „Wij willen geen gelegenheid voorbij laten gaan om te proberen die zaak op te lossen”, aldus korpschef J. Stoutjes- dijk van de Doetinchemse politie. Ook op Riny Wielhesen was ontucht ge pleegd, zij werd ontkleed aangetroffen en bleek te zijn gewurgd. Voor de politie in Doetinchem voldoende redenen om te bezien of de moorden op Heleentje Isaac en Basje Bloemena verband houden met de moord van 1970. Maandagavond om half tien was brand uitgebroken in het bestuursge bouw annex ambtswoning in de Voor straat van Sint Maarten. In dit gebouw woonde op de bovenverdieping de gezag- UTRECHT (ANP). Het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksgezond heid heeft in een commentaar op de gisteren gepubliceerde structuurnota „gezondheidszorg, regionaal zelfbestuur” gezegd het stuk in principe een erg goede zaak te vinden. Het NCGV be treurt het, dat de nota alleen de gezond heidszorg omvat en niet de totale wel zijnszorg. De geestelijke gezondheidszorg krijgt daardoor te veel een medisch accent. Dat zal zeker gebeuren, als de huisarts degene is die de mensen naar de geestelijke gezondheidszorg moet ver wijzen. Op het ogenblik gebeurt dat vanuit allerlei sectoren van de maat schappelijke dienstverlening. Overigens zei de staatssecretaris op zijn persconferentie, dat het niet de bedoeling is, drempels te leggen voor de hulpverlening en dat de huisarts in deze sector niet de enige verwijzer hoeft te zijn. Een „wat zwakker punt” vindt dr. Leuftink, dat de preventie in de nota erg summier aan bod komt. Hij toonde zich tevreden over de grote voorzichtigheid waarmee de staatssecre taris blijkbaar te werk wil gaan. Een groei van het aantal artsen met 50 percent tot 1982 betekent, dat er dan 1,8 artsen per 1000 inwoners zullen zijn. Vergeleken bij andere landen is dat aan de hoge kant. Als de overheid een ver dere uitbreiding van het artsenbestand na 1982 wil voorkomen, zullen op korte termijn al maatregelen moeten worden genomen met betrekking tot het aantal opleidingsplaatsen. wat van de opwaartse tendens van de levensmiddelenprijzen merkbaar zal worden. Het prijsniveau van nu ten opzichte van dat- van een jaar geleden beweegt zich ook op een aanmerkelijk hoger niveau: het verschil is nu bijna 9 percent, een tot dusver ongekend cijfer. De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst* dr. A. E. Leuftink, liet zich in een eerste reactie zeer positief uit over de nota. De KNMG is blij dat de nota er nu eindelijk is en dr. Leuf tink zei dat de artsen met „heel grote stukken ervan wel een eind mee kunnen gaan.” Erg belangrijk noemde hij het, dat de herstructurering via de wetgeving tot stand zal komen en niet langs het „ach terdeurtje van het openen en sluiten van financiële kranen. De KNMG is voor regionalisatie, mits ook de deskundigen in de besturen ver tegenwoordigd zullen zijn en uit de nota valt af te leiden, dat dit ook zal gebeu ren. Maandag werden de dertien op staan de voet ontslagen, wat tot gevolg had dat de vakbond alles op alles wilde zetten om het lossen van het schip te verhinderen. De politie sloot echter de weg naar de pier af, zodat de UFA niet bii het betrokken schip kon komen. De federatie van ziekenfondsen VMZ zegt in een eerste, voorlopige reactie zich wel te kunnen vinden in de alge mene beleidslijnen die de staatssecretaris heeft ontvouwd, zij het dat ze nog weinig zijn uitgewerkt. Versterking en uitbreiding van de „eerste lijnszorg” met de huisarts als centrale figuur, spreekt de federatie aan. Ze is voor financiering door middel van een etappesgewijs in te voeren volksver zekering en ze is het met de staatssecre taris eens, dat de huidige financierings methoden tot een onbillijke lastenverde ling leiden. Prins Claus heeft gisteren de spaarbekkens van NV Waterwinningbe- drijf Brabantse Biesbosch met het daar bij behorende bedrijfsgebouwencomplex officieel in gebruik gesteld. Hoewel al gedurende ruim een jaar water aan Rotterdam wordt geleverd is met de officiële in gebruikstelling gewacht tot- bekkens voltooid waren. Gereed zijn nu de bekkens Petrusplaat en de „130". Het derde bekken De Gijster komt in 1978 gereed en het vierde en laatste bekken, de Zuiderklip wordt pas in de jaren tachtig aangelegd na gebleken behoefte. Op de foto: prins Claus kreeg een inge lijste landkaart van de gehele Biesbosch aangeboden. Links de ontwerper van de kaart de heer Michels, in het midden de directeur van het winningbedrijf, prof. P. Knoppert. PHILIPSBURG, Sint Maarten (ANP) Op het bovenwindse eiland Sint Maarten heerst grote onrust. In de nacht van maandag op dinsdag zijn vijfentwintig extra politiemannen naar het eiland overgevlogen. Er zijn stakingen uitgebroken. Maandagavond brandden het bestuurskantoor en de ambtswoning van de gezaghebber tot de grond toe af. Men ver moedt dat de brand is aangestoken. Het was maandag overdag al onrustig op Sint Maarten nadat er zondag een staking was uitgebroken bij het Japanse visbedrijf „Curagao Pionering Compa ny”. Dertien havenarbeiders weigerden een schip te lossen, totdat men onder- VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Vrij warm met plaatselijk regen- of onweers buien. Aantal uren zon: 2 tot 9. Minimum tempe ratuur: omstreeks 16 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 percent. WEERRAPPORTEN zo mist verand. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. mist windstil 20 30 28 22 33 25 mist licht bew. half bew. windstil 20 onbewolkt zo 19 24 18 21 21 21 24 wzw zzw Samen met de politieversterking is ook de Antilliaanse minister van Ver keer Ernest Voges, die zelf van de bovenwinden afkomstig is, naar Sint Maarten vertrokken. De Antilliaanse mi nister van Justitie Watty Vos, die op Aruba verbleef, is met spoed naar Wil lemstad teruggekeerd- De woordvoerder van de Europese Commissie zei verder dat Lardinois de Amerikaanse minister heeft laten weten dat de EEG dit jaar op een record graanoogst rekent. De totale produktie zou wel eens 110 miljoen ton kunnen bedragen. Het graanverbruik in de ge meenschap zal vermoedelijk kleiner worden. Butz nodigde Lardinois uit voor een bezoek aan Washington In het na jaar om de agrarische problemen van de De westelijke vleugel van het rijks museum Paleis Het Loo is voor publiek geopend. Ongeveer 75 schilderijen van Oranjevorsten kijken op de kunstmin naars neer. Er zijn verder meubelen, een Vlaams kabinet en nog meer prachtige dingen. Men moet er wel via de konin klijke stallen naar binnen. Bezoek. De Zweedse premier Palme verblijft op 11 en 12 september in ons land. De Nederlandse minister-president heeft zijn collega al geruime, tijd gele den geïnviteerd, maar het geplande be zoek in mei kon niet doorgaan, al is de 1 mei-viering daar geen debet aan. Punten van bespreking van deze „kleine socialis tische internationale”: bestrijding van de werkloosheid, Zwedens positie ten op zichte van de EEG en het dekolonisatie- probleem. Mogelijk wordt er ook nog over de vervanging van de Starfighter gepraat. Zweden wil graag zijn Saab- Viggen jagers slijten. Onze overburen de Britten blijven alsmaar met een slechte economie kam pen. Het tekort op hun handelsbalans bedroeg in juli 478 miljoen pond, het op één maand na grootste maandtekort in de geschiedenis. In mei was het tekort 479 miljoen zachte ponden. In politieke kringen worden deze statistieken uitge legd als uiterst schadelijk voor de eco nomische reputatie van de huidige La- bourregering. Gerald Franklin Terhorst, de nieuwe 52-jarige woordvoerder van het Witte Huis stamt af van Nederlandse ouders, die in de Eerste Wereldoorlog naar de Verenigde Staten emigreerden. Zijn va der werd in Enschede geboren, zijn moeder Maude van Strien kwam uit Zeeland. Toen een Nederlandse verslag gever hem gisteren naar zijn naam vroeg, antwoordde Terhorst in vloeiend Nederlands tot de andere reporters: „Heeft iemand een tolk nodig? Ik sprak Nederlands voor ik Engels sprak”, aldus Terhorst WOENSDAG 14 AUGUSTUS Hoog water 12.12 uur en Laag water 7.33 uur en WOENSDAG 14 AUGUSTUS Zon op 5.21 uur onder 20.07 Maan op 0.56 uur onder 17.43 DONDERDAG 15 AUGUSTUS Hoog water 0.50 uur en 13.33 Laag water 8.59 uur en 21.33 DONDERDAG 15 AUGUSTUS |j— op 5.23 uur onder 20.05 uur ■Mn op <.11 uur onder 18.23 uur EEG en de Verenigde Staten te bespre ken. Er moet nog een datum worden afgesproken. Inmiddels is uit Washington vernomen dat de voorzitter van de landbouwcom- missie van de Amerikaanse Senaat, Her man Talmadge, de jongste oogstramin- gen wel degelijk als een reden ziet om de export te beperken. Hij deelde giste ren mee dat een subcomité van de landbouwcommissie donderdag een spoedhoorzitting zal houden om na te gaan wat er aan de vermindering van de voorraden moet worden gedaan. Volgens de senator zouden de prijzen van maïs volgend jaar wel eens twee maal zo hoog kunnen worden als dit jaar, wat rampzalige gevolgen zou kun nen hebben voor de veeteelt en tot een stijging van de prijzen van vlees, pluim vee, eieren en zuivelprodukten zou lei den. M C 4^ .fa. -■5 gs -g 19 21 De mannelijke kassiers van de Brit se Barclays Bank gaan er allemaal al lerliefst uitzien. Al enige tijd krijgen de kassiers van deze financiële instelling les hoe ze hun haar op de juiste wijze moeten shampooën en hoe ze met de haardroger vorm en stijl aan hun kapsel moeten geven. De optut-training van de heren duurt telkens drie uur. Een mana ger van de bank: „Kassiers zijn tenslotte de fronttroepen van de bank. Daarom houden wij ons bezig met hun uiterlijk.” Wat niet wegneemt dat deze fronters uiterlijk meer overeenkomst vertonen met de lichte cavalerie. Naar verluidt is minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken van plan een reis naar Griekenland te maken. Nu de kolonels de aftocht hebben moeten blazen, zullen democratische Griekse kringen de bewindsman graag met open armen ontvangen. De minister heeft nooit onder stoelen of banken gestolen dat hij niets met het oude regime te maken wilde hebben. nnw n ozo zo wzw zzo zw. bew. windstil geh. bew. windstil zw. bew. onbewolkt onbewolkt windstil half bew. zzw onbewolkt windstil 35 geh. bew. windstil 29 onbewolkt windstil 33 half bew. onbewolkt half bew. windstil zw. bew. onbewolkt onbewolkt half bew, windstil licht bew. half bew. geh. bew. licht bew. licht bew. onbewolkt RsSs

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2