n Peres: Weg naar contact met Egypte min of meer gebaand ramptrein f 1,4 mnl hulp voor Bangladesj n Kissinger probeerde oorlog te voorkomen Epidemieën bedreigen India en Bangladesj Engeland joeg Marokkaan de dood in Den Uyl: „Ford Bevolking bang Cyprus van is bescheiden en 4 „Bestuurder was dronken” eerlijk man” achtergrond 3 Frans dagblad: Tot erkenning van Guinee-Bissau al eerder besloten Turks en Grieks wapengekletter Gevechten aan grens Perzië en Irak Getuige herroept verklaring over aanslag op trein THEODORAKIS KLAAGT OVER CENSUUR |g HBt j WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1974 BINNEN- EN BUITENLAND Eventualiteiten Opheldering Sadat Zeer gespannen (Van onze speciale verslaggever) Uit NAVO De operatie draagt het karakter van een massale Exodus. Turkse stad 3rit- l al- 1 de g les rij ze t de ipsel i de ana- lotte rom ijk.” iters >nen 1 Verdeeldheid NICOSIA De Cyprische bevolking is bang en pessimistisch. Zij voelde dat elk moment een oorlog kon uitbreken. Het bestand, dat inmiddels geschonden is werd gezien als een facade waarachter zich het onheil verbergt. Hoe diep die angst is bewijzen de steeds terug kerende scènes aan de kade van de Zuidcyprische stad Limassol, waar nu twee keer per week Griekse cruise- en lijnschepen aanleggen om Cyprioten van het eiland af te halen en ze naar Piraeus te brengen. WF a F Marine Israel beschiet kamp in Libanon als de s en lUUlKUU (Van onze redacteur in Londen) e mill, jrland. ubliek ee mi- „DE ADONIS” bijvoorbeeld vertrok vorige week uit Cyprus met 800 pas sagiers aan boord, terwijl er eigenlijk maar accommodatie is voor de helft. Er zijn veel jonge moeders en kinde ren bij. Hun mannen en vaders moe ten achterblijven. Zij staan gereed voor de strijd die volgens iedereen elk ogenblik kan oplaaien. Premier Ecevit heeft daar bij her haling de nadruk op gelegd en wie zijn oor te luisteren legt in de koffie- guerrillastrljdens van waaruit aanvallen op Israel werden ondernomen. zou van Medische teams hebben opdracht ge kregen om zoveel mogelijk de helpende hand te bieden in de getroffen gebieden. Duizenden mensen zijn gestrand op ho ger gelegen stukken land en zijn daar door vrijwel geïsoleerd. De regeringen van India en Bangladesj stellen alles in het werk om deze mensen van voedsel en andere voorraden te voorzien. Ze wezen erop dat „als de Arabieren zich er rekenschap van geven dat zij niet nog eens zich van het element van verrassing kunnen bedienen, zij zich wel twee maal zullen bedenken alvorens de vijandelijkheden te hervatten”. Volgens de correspondent van het blad Haaretz” in Washington zou de Egypti sche minister van Buitenlandse Zaken, Ismail Fahmi, dr. Kissinger om ophelde ring over de komende Israëlische ma noeuvres hebben gevraagd. Elders in Bangladesj is de waterstand in de rivieren de Jamoena, Brahmapoe- tra, Soerma en Sitalakhya teruggelopen. Op sommige plaatsen konden voor de eerste maal in twee weken spoorwegver bindingen worden hersteld. >en de en be- t door spubli- )ks- liek van tin- een tige lin- Ime ons lent ele- be- !e 1 ten lis- de op- iie- nog iter ib- VMZ ractie alge- «taris nog der olan Nu eten ekse ipen eeft alen te szorg. s van loopt, spoed van •aken nders tl. we tte re, de •a- ijn ait g- im nd rs: ak us zen na ans op in ort rke ?e- ?o- i de als aan. van sver- ecre- ings- rrde- er misschien toe kan bijdragen dat redelijkheid, tact en gezond verstand het moeten winnen van blind fanatis me en heethoofdigheid. „Als ik zeg Nixon, dan bedoel ik het gehele Amerikaanse systeem. Als Nixons opvolger verandering brengt in wat deze heeft gedaan, dan zullen we nieuwe berekeningen moeten maken”, verklaarde het Egyptische staatshoofd. Drinkwater is in de getroffen gebieden een schaars goed geworden. Gezuiverd water wordt voor 18 cent per liter verkocht. Een woordvoerder van de re gering van de staat Oetar Pradesj zei dat momenteel alles in het werk wordt gesteld om de mensen tegen de cholera en pokken in te enten. Hij vond het jammer dat men hem geen stadion ter beschikking had gesteld voor een concert dat hij in de open lucht had willen houden, bedoeld als een „Te Deum van de democratie” in aanwe zigheid van de regering, het volk en vooral van degenen die onder het mili taire bewind gefolterd werden. Theodorakis leverde kritiek op het feit dat zijn jongste composities de censuur moeten passeren. „Het bestaan van cen suur is een schande. Het lijkt of da regering bang is voor provocaties”. ATHENE. (DFA, AFP) De Griekse componist Mikis Theodorakis heeft zich op een persconferentie in Athene be klaagd over de censuur en het verbod tot het houden van bijeenkomsten. De vraag is dan, wat zal het wor den: een oorlog tegen de Turken of een Grieks-Cyprische burgeroorlog? Turkije dat is nu wel duidelijk zal zich niet uit de streek rond Kyrenia terugtrekken. „De militaire voorbereidingen van Is rael zijn slechts machtsvertoon, bestemd voor binnenlandse consumptie”. Presi dent Sadat van Egypte heeft dit gezegd in een vandaag in het Libanese week blad „Al Sayyed News” gepubliceerd in terview. Sadat zei dat Egypte de afgelopen negen maanden in het geheel geen wa pens uit de Sovjet-Unie heeft ontvangen. Wanneer Israël de algemene mobilisatie zou afkondigen, zal Egypte onmiddellijk hetzelfde doen. LONDEN. De Britse regering heeft de weduwe van de Marokkaanse lucht machtofficier hiitenant-kolonel Moham med Amekrane, die twee jaar geleden in Gibraltar asiel werd geweigerd en door de Engelse Conservatieve regering naar zijn land werd teruggezonden, een be drag van 37.500 pond sterling (bijna 244.000 gulden) betaald. De Engelsen hadden de Marokkaan in feite de dood ingejaagd. Deze regeling werd onderhands getrof fen, nadat de vrouw van de officier een aanklacht tegen Engeland had ingediend bij het Hof voor de Mensenrechten van de Raad van Europa in Straatsburg. Zij stelde dat haar man politiek asiel, zoals door de Europese Conventie inzake de rechten van de mens is geformuleerd, was geweigerd. Amekrane was uit Ma rokko gevlucht na een mislukte poging om koning Hassan te doden. Hoewel de Britse regering bereid was zijn echtgenote financieel schadeloos te stellen, weigert men nog steeds toe te geven de Europese Conventie te hebben geschonden. Inmiddels heeft het Israëlische leger allerlei maatregelen genomen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Zo zijn, naar de Israëlische pers gisteren heeft bericht, de salarissen van de tech nici van het leger opgetrokken aan die in de burgermaatschappij. Bij deze beschieting zouden een 14- jarige Perzische jongen en een Perzisch meisje om het leven zijn gekomen. Vol gens het persbureau waren drie „gewa pende saboteurs van het Baath-bewind” maandagnacht Perzisch gebied binnenge drongen waarna een gevecht ontstond met de Perzische grenspolitie. Hierbij zou een saboteur dodelijk getroffen zijn. Het persbureau publiceert dit nieuws een dag na het begin van een conferen tie in Istanbul tussen vertegenwoordi gers van Perzië en Irak over de gespan nen situatie aan de grens tussen beide landen. ger en Palestijnse guerrillastrijders zijn beschoten, waarbij op een van de sche pen een voltreffer werd geplaatst gevolg waarvan het in brand vloog. n van ri van wor- at de el der t een r een 1,50 De komende algemene mibilisatiie-oe- fening, waarvan de datum nog niet be kend is, stond gisteren ook in de belang stelling van de militaire commentatoren. Tweeduizend van deze technici, die dit jaar de dienst hebben verlaten, zijn voor enige weken weer opgeroepen voor het herstel van de tanks en ander oorlogs- materieel dat tijdens de oktober-oorlog is beschadigd. aseum m in i Den (eling ijs in blijft EEN TWEEDE onheilspellende fac tor in de huidige situatie is de enor- Over de Verenigde Staten zei de presi dent dat Nixon voor Israel meer dan enige andere president heeft gedaan door Israels nederlaag in de oktoberoor- log te verhinderen. Later, aldus Sadat, wijzigde Nixon zijn politiek. Hij deed dit niet ten gunste van de Arabieren, maar ten gunste van een eerzame vredesrege ling. In een door het ministerie en het Palestijnse persbureau Wafa uitgegeven communiqué wordt gezegd dat de Israë lische vaartuigen door het Libanese le- DEN HAAG (ANP). Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) heeft één miljoen gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan het door overstromingen ge teisterde Bangladesj. Het geld is overge maakt aan de Undro, de rampenhulpor ganisatie van de Verenigde Naties. De hufpverlenende instanties van de Nederlandse kerken hebben ƒ425.000 be schikbaar gesteld. De instanties zullen het geld via de Wereldraad van Kerken en de rooms-katholieke hulporganisatie Caritas besteden. Iedereen die niet onder het mobili- satiebesluit valt, schijnt aanstalten te maken naar Europa te vertrekken. De Griekse boten die sowieso al niet uitmunten in comfort, vervoeren ruim het dubbele aantal passagiers dat normaal toegestaan is. me verdeeldheid onder de Grieks- Cyprioten. President Clerides heeft in een bijna wanhopige boodschap zijn volksgenoten opgeroepen de gesrfiil- len bij te leggen en de handen ineen te slaan om, zoals hij het uitdrukte, Cyprus van de ondergang te redden. Volgens een ooggetuige zijn bij beschieting 24 huizen in het kamp be schadigd of gedeeltelijk verwoest. Rashidieh ligt bij de historische ha venstad Soer (Tyrus), 72 km ten zuiden van Beiroet. Het op een na grootste vluchtelingenkamp in Libanon werd tot voor kort door ongeveer 12.000 mensen bewoond, doch de meesten zijn naar andere plaatsen vertrokken na de groot scheepse Israëlische luchtaanval van 20 juni, waarbij tientallen doden zijn ge vallen. Een Palestijnse woordvoerder zei dat bij de Israëlische aanval, die ongeveer een half uur duurde, alleen slachtoffers onder vrouwen, kinderen bejaarden wa ren gevallen. Van Israëlische zijde is verklaard dat de actie was gericht tegen een in het kamp gevestigde basis van Palestijnse In de Griekse hoofdstad werd de boodschap door de Amerikaanse ambas sadeur overhandigd aan premier Kara manlis. Karamanlis telefoneerde daarop onmiddellijk naar Genève om zijn mi nister van Buitenlandse Zaken George Mavros nieuwe instructies te geven, al dus een Griekse woordvoerder. Een Amerikaanse diplomatieke bron weigerde de inhoud van Kissingers boodschap bekend te maken, maar zei dat ze in algemene termen was gesteld. Ze riep op tot een nuchtere benadering van de Turkse eisen dat Cyprus geogra fisch wordt verdeeld in een federatie van Grieks- en Turks-Cyprtische kan tons. „Ik heb begrepen dat we ons standpunt eveneens aan de Turkse regering hebben duidelijk gemaakt”, aldus de bron. Of dat echter ook via een schriftelijke boodschap ging is niet bekend. Het state department in Washington liet later op (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Het Franse regionale dag blad Ouest-France meldde gisteren, dat de treinramp tussen Caen en Rennes, die op 4 augustus tien doden en dertig <*rnstig gewonden eiste, door dronken schap van de machinist veroorzaakt zou zijn. Naar welke eilanden voor de Turk se kust de tanks zijn vervoerd (Sa mos, Lesbos of Rhodos) is natuurlijk een militair geheim, maar zo hoort het ook: hoofdzaak is dat zij niet meer in Athene rondhangen als sym bool van een binnenlandse bezetting. Overigens heeft de ontmoeting van de Russische ambassadeur in Athene met premier Karamanlis, vorige week, allerlei speculaties opgewekt, niet alleen bij de linkerzijde, maar ook bij het ultra-rechtse dagblaadje, de van ouds junta-gezinde ,Estia”, dat in een uitdagend hoofdartikel pleitte voor afzwering van het NA- VO-bondgenootschap en aansluiting bij de Sovjet-Unie in geval deze be reid is Griekenland in de huidige fase reële hulp te bieden. Ook twee ex- treem-rechtse weekbladen pleitten vorige week voor uittreding uit de NAVO. Een van de meest getroffen gebieden in Bangladesj is de streek waarin de hoofdstad Dacca ligt. Meer dan een mil joen mensen zijn hier al dakloos, meer dan 100.000 mensen hebben onderdak gevonden in een honderdtal kampen. Duizenden mensen zijn nog op weg naar de stad. ROME (DPA, AFP). Francesco Sgro, die verklaard heeft dat hij op de universiteit van Rome gezien heeft hoe linkse terroristen voorbereidingen trof fen voor de aanslag op een trein, heeft deze verklaring gisteren herroepen. bars op het Ataturkplein in Turks- Nicosia, raakt er nóg meer van over tuigd. Ismair Atylin, tweede luitenant van de luchtlandingsdivisie die bij Kyrenia neerstreek, zei het ons zo: Kyrenia is op de 20e juli een Turkse stad geworden en dat blijft het.” Natuurlijk zal Ankara in Genève trachten langs politieke weg datgene te bereiken waar het naar streeft, maar mocht dat niet lukken, dan staat het Turkse invasieleger op Noord-Cyprus klaar om de Turkse verlangens militair te effectueren. Ankara heeft zich tot nu toe conse quent van deze tactiek bediend. Een niet geringe oppervlakte in het noorden van Cyprus werd pas inge nomen nadat het bestand al getekend was. De Turken hebben ter motivatie aangevoerd, dat het hier ging om noodzakelijke correcties ter bescher ming van de Turks-Cyprische belan gen. Dit leidt dan weer tot de vraag of de Grieks-Cyprioten zomaar alles zullen blijven slikken. BEIROET-TEL AVIV (Reuter, UPI) Vijf kanonneerboten van de Is raëlische marine hebben gisteren het Palestijnse vluchtelingenkamp Ras hidieh en een nabijgelegen Libanese legerpost met raketten en kanonnen beschoten. Bij deze actie kwam in het Palestijnse kamp een persoon om het leven en vielen vijf gewonden, zo deelde het ministerie van defensie in Beiroet mee. „De weg naar verdere contacten tussen Israel en Egypte is min of meer ge baand, mits er niets onverwachts tussen komt”. Dit heeft de Israëlische minister van Defensie, Sjimon Peres, gisteren tij dens een bezoek aan het door Israel bezette westelijke deel van Jordanië verklaard. De minister wilde niet nader op dit onderwerp ingaan. de dag weten dat Kissinger in de laatste 24 uur viermaal met de Turkse premier Ecevit heeft getelefoneerd. Vermoedelijk was de inhoud van die telefoongesprek ken gelijk aan de schriftelijke bood schap die naar Athene was gestuurd. Het state department verklaarde dat „de diplomatieke mogelijkheden nog niet zijn uitgeput en dat de Verenigde Staten daarom een teruggrijpen naar de wapens als ongerechtvaardigd beschouwen. We hebben dit de betrokken partijen duide lijk gemaakt.” De Turkse premier hield gisteren een aantal topbesprekingen en liet zijn kabi net in de avond tweemaal in spoedzit ting bijeenkomen. Ecevit noemde de si tuatie in Genève moeilijk, maar weiger de te zeggen wat tijdens de eerste kabi- netszitting was besproken. Het bericht werd gisteren door de Franse spoorwegdirectie in Parijs erkend noch tegengesproken. Autopsie op het lijk van de machinist, die ook bij het ongeluk is omgekomen, zou hebben uit gewezen dat zich in zijn bloed drie promille alcohol bevond. Voor de Franse automobilisten is 0,8 promille de uiter ste grens. Direct na de ramp hadden passagiers al verklaard dat ze allemaal verbaasd waren geweest over de weergaloze snel heid waarmee de trein die da'g gereden had. Ook was de machinist een station voorbij gereden waar hij normaal had moeten stoppen. Het bericht van Ouest-France heeft intussen al een protest uitgelokt van de vakbond van treinpersoneel. Getuige nummer één van de Italiaanse fascisten liet het openbaar ministerie weten dat hij alles verzonnen had omdat hij geld nodig had. Na de aanslag op een trein bij Bolag- na, waarbij 12 mensen om het leven kwamen (de aanslag werd op 4 augustus gepleegd) werd het verhaal van Sgro bekend gemaakt met de bedoeling dat de verdenking zou worden afgeleid van de neofascistische terreurorganisatie „Ordi- ne Nero” (zwarte orde). (Vervolg van pagina 1) ATHENE/ANKARA/GENÊVE. (Reu ter, UPI en AFP) Henry Kissinger heeft gisteren in allerijl boodschappen gestuurd naar Griekenland en Turkije om de nieuwe oorlog tussen de twee NAVO-landen te voorkomen. De Ameri kaanse minister deed gisterochtend per soonlijke boodschappen toekomen aan Athene en Ankara, waarin hij aandrong op zelfbeheersing om de Geneefse be sprekingen te redden. DACCA. (AP) Bangladesj en Noordoost-India, toch al geteisterd door overstromingen, zien zich nu voor een ander dodelijk gevaar geplaatst: de epi demieën. In delen van Bangladesj zijn volgens officiële regeringsbronnen al meer dan 2000 mensen aan de cholera gestorven. In de dichtst bevolkte Indiase staat Oetar Pradesj is nu ook cholera uitgebroken. Eerder op de dag had de Turkse premier een gesprek van twee uur met militaire bevelhebbers, terwijl berichten vanuit Athene binnenkwamen dat Grie kenland mogelijk van plan was troepen naar Cyprus te sturen als tegenmaatre gel tegen de Turkse invasie van het eiland, vorige maand. De sfeer in de Turkse hoofdstad was de gehele dag zeer gespannen. Kranten waarschuwden voor een Griekse militaire versterking op de eilanden in de Egeïsche Zee, slechts een paar kilometer van de Turkse kust. In Athene deden berichten de ronde dat Griekse troepen langs de Turkse grens loopgraven maakten en mijnen legden langs de Griekse oever van de rivier de Evros, die Griekenland van Turkije scheidt. Een foto, gisteren genomen tijdens een van de onderbrekingen van het Cyprus- beraad in Genève: links de Griekse minister Mavros, naast hem de Cyprische presi dent Clerides. Waarnemers nemen aan, dat de Egyp tische minister Fahmi onlangs in Was hington zijn Amerikaanse ambtgenoot Kissinger heeft beloofd dat Egypte „iets positiefs” zal stellen tegenover de Israë lische bereidheid een deel van de Sinaï te ontruimen. Verder zijn vijftien grote particuliere garagebedrijven ingeschakeld voor het onderhoud van militaire voertuigen. Eni ge duizenden reservisten zijn onder de wapenen geroepen, van wie een groot deel te werk is gesteld bij het wagen park van het leger, waar reeds leerlin gen van technische scholen werkzaam zijn. Zoals de leuzen zijn, is ook de stemming onder het volk. Op dit kruitvat zit dan Glafcos Clerides, de tijdelijke president. Hij staat bekend als een man met gematigde ideeën en een realistische visie op de toekomst. Hij heeft gedurende bijna zes jaar geprobeerd met de Turks-Cyprische leider Raouf Denktasj in voortdurend overleg een manier te vinden waarop in vruchtbare onderhandelingen een permanente Turks-Cyprische verte genwoordiging in het Cyprische be stuursapparaat geëffectueerd kunnen worden. Door redenen uiteenlopende aard is daar niets van terechtgekomen. Men moet zich dus de Cyprische scepsis kunnen voorstellen over de afloop van het overleg in Genève. De vage hoop is nu gericht op de tacticus Clerides. In zijn Griekse ambtsgenoot Karamanlis zou hij mo gelijk een vriend kunnen vinden, die Onze redacteur i n Athene tekent hierbij aan: De honderd tanks, die Athene de laatste dagen met uiterlijk vertoon hebben verlaten aanvan kelijk daarmee weer nieuwe staats- greepgeruchten veroorzakend dui den in feite op twee dingen: dat na ruim zeven jaar een burgerregering de „staat” weer volledig in zijn greep” heeft en dat het leger weer wordt gebruikt waar het voor in het leven is geroepen: verdediging van het land tegen een buitenlandse vij and, in casu Turkije. Maar wat is er werkelijk aan de hand? De leuzen op gevels van ge bouwen in Nicosia, Famagoesta, Lar naca, en Limassol bazuinen het uit: „Enosis (vereniging van Cyprus met Griekenland) i s de enige oplossing”, „Weg met het communisme”. „Leve de eerste april” (dag waarop in 1954 de EOKA van Grivas opgericht werd), „Mouskos (burgernaam van Makarios) is een verrader” en „Alleen Makarios kan ons redden”. DEN HAAG (ANP). Het besluit van de Nederlandse regering om Gui nee-Bissau te erkennen is ongeveer twee maanden geleden genomen. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond meege deeld tiidens de onderbreking van de wekelijkse vergadering van de minister raad. Minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken kreeg bii d'e gelegenheid de machtiging het besluit bekend te maken, zonder verder overleg met zijn collega’s De afspraak was alleen, dat gewacht zou worden op het nadere overleg van de Portugese minister Soares. Wij wil den hem niet voor de voeten lopen, aldus drs. Den Uyl. Omdat het overleg inmiddels was af gesloten volgde begin deze week' de me dedeling over de erkenning van Guinee- Bissau door Nederland en een groot aantal andere landen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft van het eerste optreden van de nieuwe Amerikaanse president Gerald Ford een gunstige indruk gekregen. Pre mier Den Uyl zei gisteren tijdens een onderbreking van het wekelijkse kabi netsberaad, dat Ford een „bescheiden, zeer directe en eerlijke indruk” maakt. „Ook al is hij een man van uitgespro ken conservatieve signatuur”, voegde Den Uyl daaraan toe. Ford heeft gisteren zijn erste veto uitgesproken. Het betrof een wet die voorzag in verhoging van de salarissen van federale officieren van justitie. Ford verklaarde zijn veto te hebben uitgesproken omdat hij de maatregel „ongepast en discriminerend” achtte. TEHERAN (DPA). Het officiële Perzische persbureau Pars meldt dat Iraakse militairen al een week lang met artillerie en machinegeweren Perzisch gebied bestoken.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3