Haven [tonfevishal Vierde hoogoven raakte in loop der jaren ongeveer dertig centimeter uit het lood Installatie commissaris J. van Buuren Ongeval in de Loggerstraat Beslissing van gemeenteraad wellicht door oppositie wankel gemaakt stand ■I Wil IBM rjsi i Br' M SLUITING BADHUIS SNELLIUSSTRAAT OPNIEUW AAN DE ORDE Bij Hoogovens stond een „hoogoven van Pisa” 5 wbfcïsSbAG 14 AUGUSTUS PLAATSELIJK NIEUWS 1974 4 s van Alternatieven de produktie kan komen. Daarbij behoort cent tot de mogelijkheden. VELSEN Politiek (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Wethouder M. Roes singh heeft dinsdagavond in het ge bouw aan de Snelliusstraat gefun geerd als voorzitter van een ver gadering, welke voor hem waar schijnlijk de moeilijkste van zijn gehele politieke loopbaan is gewor den. Hij had zich namelijk bereid verklaard tegenover een aantal ge bruikers van het hier gevestigde badhuis de argumenten te komen verdedigen, die de gemeenteraad onlangs tot sluiting daarvan heb ben bewogen. De heer Roessingh heeft het hierbij zwaar te verduren gehad, niet alleen ten gevolge van de dikwijls felle oppositie door de geregelde baders, maar ook omdat deze avond weer eens een duidelijke controverse bij de plaatselijke af deling van de Partij van de Arbeid aan het licht is gekomen. Zo was het bij een aantal leden hoogst ver keerd gevallen dat de gemeente raad het omstreden besluit met al gemene stemmen heeft genomen waarbij dus inbegrepen die van de PvdA-fractie terwijl een der verkiezingsleuzen van deze partij juist het openhouden van het bad huis is geweest. Ook werd het ge meentebestuur door enige aanwezi gen heftig het voeren van een wei nig sociaal beleid verweten. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Vandaag over vier maanden zal de vierde hoogoven de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken na acht maan den van stilstand weer worden aangeblazen. Dan zal ook hier weer het produktieproces op gang worden gebracht nadat in de voorgaande maan den in totaal zo’n vierhonderd mensen bezig zijn geweest verbeteringen aan te brengen en moderniseringen toe te passen. Vijf jaar geleden heeft hoogoven IV ook een „grote beurt” gehad, daarbij is toen het produktie proces vergroot door het aanbrengen van twee aftappunten. Het werd van 800.000 ton per jaar gebracht op een miljoen ton per jaar. Bij de hui dige „grote beurt is niet uitgegaan van meer aftappunten om produktie- verhoging te bewerkstelligen. Toch behoort produktieverhoging niet tot de onmogelijkheden, daar de verbeteringen en moderniseringen tot doel hebben, dat minder reparaties nodig zijn; deze vierde hoogoven dus min der vaak stil gelegd zal moeten worden en daardoor tot een vergroting van de produktie kan komen. Daarbij behoort een meer-produktie van tien per- iiii» If»* ■W'Si eg ir: 20 e. nd id nd 15: s- at (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) Woensdag gearriveerd: Arunto, Gent; Irish Gate, IJmuiden; Hermes, Antwer pen; Bernhard-S, Gothenburg, Velsen; Borussia, Bremerhaven; Geise, Ridham, IJmuiden. I# Simon filialen met' verr vlees, groenten en (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De heer J. van Buuren, die als opvolger van de heer W. Sepp onlangs werd benoemd tot commissaris van politie in Velsen, zal donderdag 22 augustus om 16 uur in de Burgerzaal van het stadhuis door burgemeester drs. J. Reehorst officieel in deze functie wor den geïnstalleerd. Na deze plechtigheid, waar genodigden uit brede kringen van de plaatselijke samenleving en vertegen woordigers van politie en justitie bij aanwezig zijn, volgt om ongeveer 16.30 uur een openbare receptie, waar gele genheid wordt gegeven met de nieuwe politiechef kennis te maken. ook voornemens straks een voorstel tot heropening in te dienen, wanneer de Door dit alles is het laatste woord over het badhuis aan de Snelliusstraat an ;ot de 14: 14: is- e- Wethouder M. Roessingh verdedigt het raadsbesluit over het badhuis aan de Snelliusstraat. De totale kosten zijn op 53 miljoen geraamd- BEVALLEN: M. C. Meijer-Vermeij, d., Bloemen- daal; A. van Voorbergen-Bakker, z„ IJ muiden; C. G. F. H. Schouten-Bardewee, z„ IJmuiden; A. A. Klinge-van Wetering, z„ IJmuiden; M. J. de Ruig-Oudt, z„ Driehuis; M. van der Landen- Kneppers, z„ IJmuiden; A. G. Chin Fung Chun- Poeder, z„ IJmuiden; M. M. Res-Klaver, d., IJmuiden; P. M. van Es-Veenhof, d., Santpoort; A. Massier-Schipper, z„ IJ muiden; H. Schelvis-Rothe, z„ Velsen- Noord. OVERLEDEN: A. L. van der Heul, 2 mnd., IJmuiden; G. J. Knaapen, 73 jr., echtgenoot van: A. C. van Alfen, IJmuiden; H. Seis, 87 jr., weduwe van: P. van Spijk, Driehuis; J. F. Demmers, 68 jr., echtgenoot van: E. Veldman, IJmuiden; C. D. van Egmond, 69 jr., echtgenote van: J. P. van den Hoek, Bloemendaal. dus nog niet gesproken en belooft dit punt donderdagavond een interessant onderdeel van de raadsvergadering te worden. En men weet, belangstellende burgers zijn op de publieke tribune al tijd hartelijk welkom. Het voor de behoudende baders meest positieve geluid kwam daarop van Harry Schepers, die in september voor de P.v.d.A. zijn entree in de gemeenteraad zal maken. Hij meende namens de jon gere generatie van deze partij te mogen spreken door te stellen, met verontwaar diging van het besluit over het badhuis te hebben kennisgenomen. Men was dan Volgens de wethouder heeft het ge. meentebestuur niet verzuimd te zorgen voor enige goede alternatieven, door voor bejaarden de douchecellen open te stel len van de centra ’’Breezicht” en het W. F. Visserhuis. De jongeren kunnen dan zonder veel extra moeite gebruik maken van het Velserbad. Een en ander met de bedoeling het aldus bespaarde geld voor nuttiger bestemmingen aan te wenden. Na deze inleiding van de wethouder barstte de oppositie los Zo werd het gemeentebestuur door een der aanwezi gen het verwijt gemaakt wel vele ton nen te willen besteden aan "Telstar” en -zoals hij het uitdrukte- ’’aan grote klompen steen, waar iemand z’n kop door kan steken, maar waar geen mens een barst van snapt”. Uitgaven die vol gens deze spreker in geen enkele ver houding staan tot de kosten voor het openhouden van het badhuis, waar in ieder geval een goed sociaal doel mee is gediend. "Dit zou allemaal niet zijn ge beurd als Henk de Boer nog wethouder was geweest”, meende hij tenslotte. gen. Verder .moeten zij voor een deel herschoold worden, daar de modernise ringen ook andere werkwijzen met zich meebrengen. Bij al het werk aan hoogoven IV wordt gebruik gemaakt van een compu ter. De werkozaamheden zijn namelijk verdeeld in vierduizend activiteiten. Deze zijn in de computer „gestopt” en aan de hand van diverse berekeningen geeft de computer nu wekelijks aan welk werk in de afgelopen week gedaan is moeten worden om de andere werkzaamheden verder te kunnen verrichten. De kleinste onachtzaamheid valt door dit systeem direct op. Temeer omdat alle handelin gen op elkaar aansluiten. De top van hoogoven IV, welke met be hulp van hydraulische vijzels weer in het lood is gezet. Verdere verbeteringen zijn het moder niseren en automatiseren van de wind- verhitters, het inbouwen van een nieuwe olie-injectie, modernisering van de af- zuiging van de bunkers dit laatste in het kader van de milieu-verbetering de bouw van een volkomen nieuw meet- huis als gevolg van tal van andere IJMUIDEN. Dinsdag gearriveerd: Stoer, Rotterdam; Tornado, Monrovia, Tuna, Hamburg; Relay, Felixtowe; Jan, Bremen; Fridel, Rochester, IJmuiden; Bemark, Antwerpen; Prinsenborg, Boll- sta, Zaandam; Neptunus. Hamburg; Ha- kone, Hamburg; Hemel, Dagenham; Suntis, Delfzijl, IJmuiden; Sverdlovak, Theodosia; Nassauborg Toppila, Bever wijk; Bretwalda, Bremen; Irina, Wal- kom; Tor Hollandia, Gothenburg; No- strom, Antwerpen; Niblesse, Terneuzen; Bram, Rotterdam; IJmuiden; Elpida-2, Brussel. technische veranderingen en verbeterin gen en niet te vergeten de bouw van betere verblijfsruimten voor het perso neel. Al deze verbeteringen en vernieuwin gen veroorzaken een efficiëntere werk wijze dan tot dusver. Dit hele pakket van werkzaamheden is uitgedacht door de afdeling Nieuw bouw van Hoogovens. Het bedrijf heeft ook zelf een montageteam op de been gebracht. Voor het overige wordt het werk uitgevoerd door „derden”, waarbij niet over het hoofd mag worden gezien dat zestig tot zeventig percent daarvan bestaat uit firma’s in dit IJmondgebied- De bemanning van Hoogoven IV telt zestien personeelsleden. Tijdens de duur van stulegging zijn deze bij de andere hoogovens werkzaam, waar zij vooral tijdens de vakantietijd collega’s vervan- Voorts waren er de nodige bedenkin gen tegen het Velserbad, waar in de douchecellen dikwijls spiegeltjes en kleerhaken ontbreken, terwijl in sommi ge gevallen de baders zelf het hokje moeten reinigen. Ook zou er hier teveel ’’bleekpoeier” in het water zijn. Weer anderen leken de afstanden naar de aangeboden douches in de bejaardencen tra te groot, vooral voor ouderen tijdens de wintermaanden. En welke argumen ten er verder ook door wethouder Roes singh en de ambtenaren werden aange voerd, de gebruikers bleven bij hun mening: sociaal gezien dient het badhuis aan de Snelliusstraat geopend te worden gehouden. waren: KW 117 26.500, Dinsdag vertrokken: Lovinking, Rot terdam; Caivijn Ystad, IJmuiden; Tha- ra, Monrovia, IJmuiden; Resurgence, East-Yelland; Malacia, Great Yarmouth; Katwijk, Sheemess; Grenna, Antwerpen; Bab-T, Karlstad, Zaandam; Teutonia, Kopenhagen; Sanbeek, Delfzijl; Shera- tan, Rotterdam, IJmuiden; Seafort Hero, Cont. Plat, IJmuiden; Graymaster, Huil; Bendoarg, Djakarta; La Paloma, Goole; Scheld eborg, Delfzijl; Clarissa, Oxelo- sund, IJmuiden; Relay, Felixtowe; Kris tina, Karlstad; Gory, Ventspils; Gulf Hollander, Milfordhaven; Steinbjouw Gent; Yuma, Rotterdam; Marchon Ven turer, Seizal; IJmuiden, Astree, Rotter dam; Stoer, Bremen; Harry Richardso a, Ipswich, Electron, Rotterdam; Gainsba- na, Dunstan; Lady Fiona, Cont. Plat; Suntis, Hamburg, IJmuiden; Joel Robin, Cont. Plat; Bemark, Strahlsund. Woensdag vertrokken: Prinsenborg, Delfzijd, Zaandam; Diamond Trader, Noordzee; Jan, Bremen; Elmansoer Bil- lah, Duinkerken; lala Puma, Equador; Twadika, Djakarta; Hercules, Paramari bo; Fridel, Kinslynn, IJmuiden. gemeenteraad onverhoopt niet bereid mocht olüken het in juni ingenomen standpunt te herzien. IJMUIDEN. In de Loggerstraat is een 45-jarige Velsenaar op zijn brom fiets ii. aanraking gekomen met een personenauto bestuurd door een 22-jari- ge plaatsgenoot, die uit een uitrit kwam rijden. De bromfietser is met een hoofd wond en een verwonding aan een been door de Ongevallendienst naar het Zee- wegziekenhuis vervoerd. Met het tijdens de discussies herinne ren aan het verkiezingsprogramma van de P.v.d.A. werd tevens de politiek in het geding gebracht. Dit was voor enige leden van de raadsfractie van deze par tij onmiddellijk aanleiding eveneens l»et woord te vragen, hetgeen de aanwezige communist G. Hoorn de opmerking in de mond gaf: ’’Wordt het nu een P.v.d.A.- vergadering? Dan gaan wij wel weer naar huis”. In ieder geval kreeg fractieleider J. W. Meijer de gelegenheid er aan te herinneren dat hij bij het omstreden raadsbesluit met vakantie afwezig was, anders zou hij zich er stellig tegen hebben verzet. En de heer J. H. Porck moest erkennen deze avond argumenten te hebben beluisterd, die hem bij het uitbrengen van zijn stem nog niet be kend waren geweest. Hij heeft zich dan ook reeds voorgenomen zijn houding nog eens zorgvuldig te overwegen, wanneer deze kwestie donderdagavond opnieuw in de raad zal worden behandeld. Zoals wij al schreven is hoogoven IV, vijf jaar geleden voor de laatste keer onderhanden genomen. In de afgelopen vijf jaar echter zijn op technisch en technicologisch gebied uiteraard vorde ringen gemaakt. En daarvan wordt nu De belangstelling voor deze vergade ring is van de zijde van de gebruikers van het badhuis minder groot geweest dat men wellicht zou mogen verwach ten. Vandaar dat ongeveer de helft van de aanwezigen bestond uit ambtenaren en leden van de gemeenteraad, waarbij vrijwel alle partijen waren vertegen woordigd. Waarschijnlijk omdat de slui ting van het badhuis donderavond op nieuw in deze r aad aan de orde zal worden gesteld. Wethouder Roessingh heeft als inlei der het besluit van de gemeenteraad nog eens verdedigd met dezelfde argumenten, die ook in juni van hem te beluisteren zijn geweest. Zoals het steeds teruglo pend aantal baders van 1714 in juli 1966 tot 597 in juli van dit jaar-, de bar slechte toestand van de technische in stallatie en de hoge kosten, die met het noodzakelijk herstel zullen zijn gemoeid. En dit laatste achtte het college niet meer verantwoord, vooral omdat moet worden aangenomen dat de belangstel ling voor het badhuis nog geregeld minder wordt. Aan de dinsdagmarkt werd aange voerd: 5 kisten tarbot en griet; 60 kisten kabeljauw; 1 kist koolvis; 24 kisten schelvis; 10 kisten wijting; 495 kisten schol; 5 kisten schaft; 4589 kisten ha ring; 2 kisten makreel en 12 kisten varia. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 8.23. Per 40 kg: Tarbot 228-195; griet 137-84; kabeljauw twee 68-66; kabeljauw drie 74-64; kabel jauw vier 77-70; kabeljauw vijf 67-60; koolvis drie 68; schelvis één 88; schelvis twee 96; schelvis drie 86-72; schelvis 72; schol één 56-54; schol twee 59-54; schol drie 58-56; schol vier 75-72; wijting drie 71-56; makreel twee 52; haring één 40- 29-20; schar 36. De besommingen waren: KW 15 26.200, 81 9.750, 117 f 26.500, 206 6.970, IJM 5 ƒ3.200, 211 ƒ6.870, SCH 81 f 104.800 De vierde hoogoven, welke van 14 januari 1958 dateert, heeft vanaf de ingebruikneming tot nu toe steeds de zelfde ovenmantel gehad. Nu na zestien jaar zal deze mantel worden vernieuwd. Tijdens die campagne zijn er nogal eens moeilijkheden mee geweest als gevolg waarvan deze hoogoven enigszins uit het lood is komen te staan. Vanuit de top gemeten zo’n dertig tot veertig centime ter. Met het blote oog nauwelijks waar neembaar. Het euvel kwam echter aan het licht toen de aansluiting met de los er tegen staande hellende lift voor het transport van grondstoffen, een afwij king begon te vertonen op het aansluit- punt. Na grondige berekeningen en zorgvul dige voorbereidingen heeft men nu on langs de 1200 ton zware boventop met behulp van hydraulische vijzels weer recht gezet. Op het totaal kosten cijfer van f 53 miljoen betekende deze operatie niet overdreven veel. De kosten ervan bedragen namelijk ongeveer een miljoen gulden. Het karwei echter is zo meent men bij Hoogovens uniek in de wereld. gebruik gemaakt, nu alles toch weer verbeterd moet worden.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5