RUS RAPP KAMPIOEN KORBACH (WAGENINGEN): Gewoon sparen Termijn sparen Per 16 augustus Rente op rente Hogere rente bij de RPS r Rijkspostspaartoanko „Wij zullen voetbal niet verzieken” 1 uw nationale spaarinstelling r RMS I - .-iLjrJBT I I DONDERDAG 1 5 AUGUSTUS 1974 18 (Van onze sportredactie) door Peter Heerkens H s Beleggingsrekeningen met opzegtermijn Deze tarieven gelden ook voor de bestaande beleggingsrekeningen 3 maanden 1 jaar 3 jaar le inleg minimaal f 1.000,-; voor jongeren t/m 20 jaar f 100,- coupures van f 1.000,- en f5.000,- nieuw nieuw nieuw niet gewijzigd Opzegtermijn Opzegtermijn Opzegtermijn Opzegtermijn 2 jaar niet gewijzigd niet gewijzigd Beleggingsbewijzen die na 15-8-1974 worden uitgegeven Rente rekening (voor houders van een postrekening) 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast RPS- boekje RPS- spaar- rekening (zonder boekje) was 5% was 5°/» was 5V4°/o 1 1 was 8°/# if id Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam Attractief WAGENINGEN „Zonder angst op avontuur”. Dat is het niets aan duidelijkheid te wen sen overlatende credo van trai ner Frits Korbach. De oefen meester van Wageningen, met zijn 29 jaar de jongste trainer in de eredivisie, blikt strijdlustig alle sceptici tegemoet. De scham pere praatjes die er over zijn formatie de ronde doen kunnen het vertrouwen van Korbach niet aantasten. J, m!|| SPORT I c1 V,t. r i n J ,1 >11. 11 Herman Ponsteen stelde erg teleur Gangmaker Stakenburg i Tennisjeugd mi uit titelstrijd k] 1 11 (Van onze sportredactie) 1 i i 5 5151516 7 8191011 6 ll I 2 4 k 4 t 4 e I v 1 a 4 t k De inspanningen om van hem weer de oude te maken, concentreerden zich op e v V 1 1 1 I 1 8 n s C g I s h e 1 r v r I k 1 1 1 V k 11 t I d z I i - „Ik zie ook niet in waarom ik me zorgen zal moeten maken. Het is een kwestie van combineren en deduce ren als het ware. Je dient er gewoon „Ik voel er niets voor om het voetbal hierdoor verder te gaan ver zieken. Liever verlies ik dan met 9-0. Wat dat betreft zullen wij ons zeker niet spiegelen aan ploegen als MVV, om maar eens een club te noemen. Pertinent zal ik blijven proberen om tegen kwalitatief sterke tegenstanders met een attractief concept te komen.” Blijft natuurlijk de vraag of de spelers tegen zulke grote nederlagen mentaal zijn opgewassen. Een katte rig gevoel is goed denkbaar. Frits Korbach beaamt dat onmiddellijk maar voegt hieraan toe dat hij zijn selectie nu reeds op die mogelijkheid heeft voorbereid. „De spelers weten allemaal waar ze aan toe zijn wanneer heit eredivisie- carrousel begint te draaien. Net zo goed als ze beseffen dat de meeste tegenstanders met een huiverig ge voel naar de Wageningse Berg ko men. Die image gaan we ook in de eredivisie proberen te handhaven, en reken maar dat er de nodige ploegen zullen sneuvelen.” Voor Frits Korlach is het werk van eredivisietrainer niet nieuw. Na de samenvoeging van de drie Utrechtse semiprofclubs tot de FC kwam Frits Korbach, die bij EUnkwijk hulptrai ner was, onder het gezag van Bert Jacobs te staan. Een periode die ui terst leerzaam bleek. Korbach: „Ik heb het voordeel dat ik de ploegen uit de eredivisie zeer goed ken. Beter zelfs dan die uit de eerste divisie, zoals mij verleden jaar tijdens mijn eerste seizoen bij Wageningen al snel bleek. De meeste namen in die afde ling zeiden me totaal niets.” voor te zorgen dat je de punten binnenhaalt die je moet halen. Zo eenvoudig ligt dat nu. Daarbij komt dat de logica in de voetballerij ver te zoeken is. Mijn streven is in ieder geval 20 punten. Met dat aantal moet het mogelijk zijn degradatie te voor komen. Natuurlijk besef ik dat het moeilijk wordt maar hopeloos is onze situatie beslist niet.” Monsternederlagen tegen Ajax en Feyenoord zo in de orde van 8- of 9-0 heeft Frits Korbach zonder schroom ingecalculeerd. „Neem bij voorbeeld Ajax. Tegen zo’n ploeg in topvorm kunnen wij toch niets uit richten. Je komt dan niet eens aan voetbal 'e eerste serie. Andere jeugdige talenten die er niet aan te pas kwamen, waren Leonne van de Wildenberg en Joyce Zuidam. Zij verloren van speelsters die hun beste jaren al achter de rug hebben, respectie velijk Judith Salome en Anja Ybema. De enige die woensdag op dit toernooi voor een verrassing had kunnen zorgen, was Elly Blomberg, maar ook zij faalde. Onder haar meisjesnaam Krocké was zij toe. Het heeft naar mijn mening dan geen zin om met z’n allen voor het hok te gaan liggen. Een dergelijke verdedigende speltrant is beslist mijn methode niet.” KNWU’s bondsarts Schattenberg schreef die onverwachte verkoudheids- verschijnselen toe aan psychische oorza ken, die Ponsteen erg vatbaar maken. „Dat zou best eens kunnen”, overzag de Nijverdalse coureur zijn zo tegenvallen de optreden op de eerste wedstrijddag, „want twee jaar geleden nad ik in de finale van het Nederlands kampioen schap tegen Schuiten hetzelfde en dit jaar was het net zo”. Nadat zijn handicap zich in de och tenduren duidelijk openbaarde met een onverwacht slecht gereden achtervol ging, is de begeleidende staf van de KNWU druk in de weer geweest om Herman Ponsteen op te vijzelen voor de tijdrit. Ofschoon het wel wat hielp („Ik voel me een stuk beter”, reageerde Pon steen na die race, waarin hij geen mo ment tot een kansrijke tussentijd kwam) benaderde hij bij lange niet de prestatie die van hem verwacht werd. draaide .de situatie precies andersom Door zijn steeds groter verlies in de laatste ronden kwam Ponsteen uit op de meest matige tijd van degenen die zich konden plaatsen en er moest bovendien nog geluk aan te pas komen om hem binnen de uitverkoren groep van 16 te houden. Hij dankte zijn behoud aan de Tsjech Klasa, die tot twee keer toe door een lekke band opnieuw moest starten, welke inspanningen en ermee gemoeide zenuwen hem fataal werden. Toen Klasa voor de tweede keer plat viel, was hij hard op weg om Ponsteen uit het toer nooi te wippen (zes seconden sneller op dat moment), maar bij zijn derde poging kon de Tsjech niet meer in zijn ritme komen. Dat onverwachte falen maakte van Herman Ponsteen een gebroken man in zijn voorbereiding op de kilometer-tijd- rit, „maar”, vond hij zelf, „daardoor alleen heb ik een medaille toch niet gemist. Eigenlijk wist ik tevoren al dat De uitslag van de tweede serie voor ama teurstayers Is: 1. Gaby Mlnneboo (Ned) gang maker Walrave, 40 kilometer in 34 minuten 0,20 seconden, gemiddelde snelheid 70,181 km per uur, 2 Jaime Bordoy (Spa) Mora, op 80 meter 3 Rainer Podlesch (Wd) Schindler op 190 meter, 4 Tadeo Grlonl (Ita). Cappachl, op 3 ronden en 160 meter, 5. Roy Cox (GB) Collins, op 13 ronden en 150 meter John Chapman (VS) Disney staakte de sgrljd. De uitslag van de eerste serie: 1. Martin Venlx (Ned) 40 kilometer In 34.36.0. 2. Miguel Espicos (Spa) op 1 ronden en 30 meter 3. Horst Gnas (Wdld) op 2 ronden en 180 meter. De eerste drie renners van elke serie plaatst zich om de finale. De overige coureurs rijden een herkansing. Bij de dames was de tijd van Minle Nieuwenhuls 13.38 seconden. Zij plaatst zich voor de laatste acht met Tamara Pllslkova (Rus), Linda Steine (VS), Sue Novarra (VS), Galina Tsareva (Rus), Sheila Young (VS) en Iva Zajlckova (Rus). Finale 1000 meter tijdrit: 1. Edouard Rapp (Rus) 1.07,61, 2 Ferruclo Ferro (Ita) 1.07,66, 3 Janusz Kierzkoowskl (Pol) 1 07,79 4. Gunther Schumacher (Wdl) 1.07,88, 5. Klaus Grunke (DDR) 1.08.01 6. Niels Fredborg (Den) 1.08.39, 7. Herman Ponsteen (Ned) 1.08,61, 8. Benedykt Kocot (Pol) 1.09, 05 9. Xavier Mlrander (Jam) 1.09.06, 10. Pierre Tretln (Fra) 1.00.78. Zelfbewust klinkt het: „Ik weet dat de meeste voetbalkenners nogal laat dunkend over de promotie van Wage- ningen denken. Zo in de trant van: wat moet die club nu in hemelsnaam in de eredivisie uitrichten? Okay, ik kan me die gedachtengang wel voor stellen, want in het verleden droeg Wageningen inderdaad een provinci aal image. Dat clubs als Feyenoord, Ajax, Twente en PSV in ons meer een sparringpartner zien dan een echte tegenstander valt eveneens nog wel te verdedigen vanuit hun stand punt. Maar ik op mijn beurt zeg dan weer: zelfs de grootste en sterkste clubs tnoeten tegenstanders hebben om tegen te strijden.” Frits Korbach: „Kijk, dat we bij de onderste teams zullen eindigen, hoeft niemand mij te vertellen. Maar dat hoeft nog niet te betekenen dat je bij voorbaat kansloos bent. Ik ben ervan overtuigd dat er op z’n minst zeven clubs gelijkwaardig aan elkaar zijn. Allemaal kandidaten voor degradatie. Namen noemen doe ik niet, want dan maak je slapende honden wakker en dat zou onverstandig zijn.” MONTREAL. In de dagen die aan de start van het wereldkampioenschap wielrennen voorafgingen, dacht Herman Ponsteen Nederlands grote favoriet voor een van de eerste medailles de zenuwen die hem parten speelden on der controle te hebben, maar toen het erop aankwam maakte hij zich tot slachtoffer van opgekropte spanning. Hij verloor zijn macht door geïrriteerde luchtwegen, die hem zo in ademnood brachten dat hij eerst tijdens de kwalifi catie op de achtervolging (die hem vorig jaar zilver opleverde) in grote moeilijk heden kwam en nog maar net (als 16e en laatst geplaatste» met een tijd van 5.05.54) de selectie overleefde. Daarna bracht hij het in de kilometer-tijdrit, waarvoor hij als een van de grootste kanshebbers gold, niet verder dan een zevende plaats. Mocht Ponsteen toch niet voldoende opgeknapt blijken om revanche te kun nen nemen, dan houdt de KNWU-verte genwoordiging in elk geval nog een sterke troef over, want Peter Nieuwen huis kwam onverwacht tot een uitste kende prestatie tegen de Amerikaan Therrio: 4.59.67, wat de vierde beste tijd betekende. Op amateurstayer Jaap van de Broek na (hij moet de herkansing rijden) kra men alle Nederlanders die op de eerste dag aan de start verschenen een ronde verder. Stayer Martin Venix pas en kele maanden bezig op dit onderdeel verraste met een knappe overwinning (ronde voorsprong) in de serie. Gaby Minneboo zegevierde in zijn reeks achter de motor eveneens en Mini Nieuwenhuis sprintte tegen de Britse Faith Murray gemakkelijk naar de kwartfinales. „We zijn ondanks het vertrek van Hazelhekke en Schoenaker (beiden gingen naar De Graafschap - red.) niet zwakker geworden. Ik durf zelfs te beweren dat de komst van Groe nendijk (van Go Ahead) en Hamberg (van NEC) 'een wezenlijke versterking van de basisploeg inhoudt. Wanneer we dan ook nog gebruik weten te maken van onze bekende vechtlust en ons karakter, dan voorspel ik, zonder dat ik hiervoor blindemanne tje moet spelen, dat er verrassende dingen gaan gebeuren.” het er amper in zou zitten, want op een wedstrijd in Oost-Duitsland zag ik de renners die hier vooraan eindigden bezig en dat gaf me weinig vertrouwen in mijn kansen. Die coureurs doen per jaar meer wedstrijden dan ik. Volgens mij rijden ze wel zo’n stuk of twintig keer de kilometer, terwijl ik niet meer haal dan één keer: het Nederlands kampioen schap. Dat is een verschil waar je eigen lijk niet tegenop kunt boksen”. Waar Herman Ponsteen verwacht werd, verscheen nu de Rus Eduard Rapp (1.07.61) op de hoogste trede van het erepodium, maar dat gebeuren maakte op de Nederlander weinig indruk. „Ik ben alweer helemaal bezig met de acht ste finales van de achtervolging. Nu ik die verkoudheid weg voel trekken, krijg ik er steeds meer vertrouwen in”. Korbach: „Bij Wageningen zullen er verrassingen voorkomen". SCHEVENINGEN. —De negatieve tendens op de eerste dag van de Neder landse tenniskampioenschappen in Sche- veningen heeft zich woensdag voortge zet. Evenals bij de heren bleek het jeugdige talent bij de dames het nog niet te kunnen redden. Alle speelsters uit de leeftijdscategorie tot en met 18 jaar werden uitgeschakeld. Zoals natio naal jeugdkampioen Frits Don een dag eerder kansloos werd gewipt, zo ging ook de titelhoudster bij de meisjes, In grid de Jonge, roemloos ten onder tegen Elly Appel (1-6, 1-6). bondsarts Schattenberg, die hem aan me dicijnen gaf wat met het oog op de lijst van verboden middelen maximaal toe laatbaar was» en coach Frans Mahn, die het moreel moest zien op te vijzelen, „want”, meldde Ponsteen, „het vertrou wen in mezelf was natuurlijk flink naar de knoppen.Zo’n inzinking als ik in de achtervolging had, is aan het begin van een kampioenschap een nekslag. Ik wist gewoon niet meer waar ik het zoeken moest van ellende en door die drukte kreeg ik het steeds benauwder. Ik kon wel tegen de muur oplopen. Op s®. een gegeven moment dacht ik' dat ik in het ziekenhuis terecht zou komen, zo beroerd voelde ik me. Punt is, dat je in zo’n situatie aan jezelf gaat twijfelen. Je weet niet wat de gevolgen van zo’n kwaaltje zijn, dat is de kwestie”. Op de achtervolging kwam zijn gebrek aan kunnen aan het licht in de zevende en achtste ronde die hij per traditie slecht rijdt, om daarna met gemak te herstellen, wat nu echter van geen kan ten lukte. Ponsteen zakte steeds verder van de Brit lan Hallam, die hij aanvan kelijk in de rug leek te gaan kijken, want zijn start was als gewoonlijk snel. Misschien wel te snel”, vond Ponsteen achteraf, „want het ging nogal hard. Dat had ik trouwens bij het maken van het schema met Mahn zelf gewild. Het was mijn plan om de snelste tijd te rijden, zodat ik in de achtste finales de zwakt- ste tegenstander zou treffen.” De onmogelijkheid om behoorlijk adem te halen („Het was net of ik dichtklapte. Een verschrikkelijk gevoel”) in de jaren zestig een speelster met een behoorlijke reputatie Haar gezin eiste haar daarna te veel op, maar onlangs schudde ze de huiselijke beslommeringen even van zich af om aan te tonen dat ze nog altijd meetelt. Op enkele toernooien versloeg ze bijna de gehele Nederlandse damestop en daarom koesterde men voor de nationale titelstrijd nogal hoge ver wachtingen van haar. Tegen kampioene ivianjke Schaar stelde Elly Blombeib echter ronduit teleur. Hoewel Marijke Schaar het afgelopen jaar achteruit lijkt te zijn gegaan, won zij het gezapige partijtje gemakkelijk op haar grote rou tine: 6-4, 6-2- In de eerste ronde van het heren enkelspel was alleen de uitschakeling van Paul van Min een kleine verrassing. Ooit gold Van Min als een groot talent, maar sinds een langdurige ziekte hem velde heeft hij zijn oude niveau niet meer bereikt. Ook zijn driejarige verblijf in een Amerikaans universiteitsteam heeft daaraan niets kunnen veranderen. Tegne De Boer sneuvelde Van Min ove rigens op ongelukkige wijze. Kenix op weg naar ae zege in met

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 18