Schitterende softbalwinst na langdurig gevecht NEDERLANDSE PLOEG TOONDE KARAKTER SPORIWMB BEKERSTRIJD KIND VAN DE REKENING Honkballers weinig overtuigd van start m regiocompetitie STREEKSPORT Haarlem won van SDW Tharpe terug naar Amerika v. Praag in actie tegen Nieuwe Re vu I I j F LAURENS JANSZOON COSTER... dat is niet A meernormnalL /W aanneming maatschappij d de rooij bv haarlem jonge administratieve medewerker waa SIS SPORTBELEID VAN CRM STELT TELEUR is óók bescheiden begonnen d 19 DONDERDAG 1974 SPORT 1 5 AUGUSTUS (Van onze softbalmedewerker) k STRATFORD Na een bijna twee uur durende strijd is het Ne derlands softbalteam erin geslaagd het sterke Canada met 43 te klop pen. Een knappe verrichting van het team van Nol Houtkamp, voor al omdat Nederland nadat de te genstandsters de negende slagbeurt hadden geopend, met 32 achter stond. Na de zwaarbevochten over winning komt de ploeg vandaag uit tegen Australië om een plaats in de halve finale tegen de Verenigde Staten. Sprookje DOESBURG VAN NI JENBURG uw flitsend-snelle drukker Kleine Houtweg 7B - Haarlem Telefoon 023-310448 Gering enthousiasme (Van onze sportredactie) Elly Zweers: alle punten binnengeslagen degelijk over karakter te Voor coach Npl Houtkamp moet dat I Marian van Ginhoven: winnend werpster Jan Dik Leurs: ook in regiocompetitie 00-43 B als (Van onze sportredactie) - Jan Doggen, Nederlands driebandenkampi oen, neemt eind september in Bordeaux deel aan het toernooi om de Coupe Simonis. Nederland versloeg op de Koninkrijksspe- len het Antilliaans basketbalteam met 102-44 en nog wel in Haarlem, waar wij ons tot dusver toelegden op snelle drukorders op klein formaat. Doen we nóg, maar nu tevens op groot formaat offset (35 x 44 cm). Moet u snel eens kennis mee maken. In verhouding even voordelig en eveneens onder het motto: te laat besteld drukwerk tc4h nog op tijd geleverd. Neem de proef. Vandaag nog, als 't morgen klaar moet zijn. geboden: een interessanteTiaan en een goed salaris uitstekende sekundaire arbeidsvoorwaarden. t Vice-voorzitter De Boer: „Mij is dit erg tegengevallen. Die verenigingen hebben weer eens laten zien, dat ze alleen hun eigen belang voor ogen hebben en niet dat van de hele honkballerij. Natuurlijk missen ze hun beste spelers, maar daar door wordt de bekerstrijd alleen maar interessanter omdat nu ook de tweede klassers een kans gaan maken. De clubs zal dat een zorg zijn, die willen alleen maar zelf winnen. Overigens heeft het bondsbestuur deze houding wel voorzien, maar bewust is toch doorgedreven dat de steden/regiocompetitie zou worden gehouden. Wij hebben daarbij zelfs de portefeuillekwestie gesteld". Dit laatste dreigement had tot gevolg dat de meeste clubs zich maar bij het strijd om de beker terug, omdat de teams die ze op de been konden brengen niet representatief voor de kracht van de vereniging werden geacht. De bekercompetitie van de KNBSB is hierdoor zonder meer het kind van de rekening geworden. Drie teams uit de hoofdklasse t.w. het op de tweede plaats geëindigde ADO, OEwo/HCAW en Luycks Giants trokken zich uit de Ajax en Jaap van Praag voelen zich ernstig gegriefd over de wijze waarop naar hun oordeel door de Nieuwe Revu de financiële integriteit van Ajax en bestuur in discrediet wordt gebracht. Het kort geding zal 4 september om 11.00 uur dienen voor de president van de Amsterdamse arrondissementsrechtbank, mr. J. W. Borgerhoff-Mulder. De hoofdredacteur van het week blad, Jaap Velt en de uitgever de Geïllustreerde Pers b.v., zijn mede gedagvaard. De belangen van Ajax en Jaap van Praag zullen worden behar tigd door mr- H. M. Voetelink, advo caat te Amsterdam. wederom Pat McGuire op de honken. Elly Nijhuis tastte weer een keer mis op een stootslag. ditmaal van Janice Robinson. Een hit van Liz Wood bracht Canada op 3-2 en Nederland in proble men. Els Spee hield de schade beperkt door een katachtige reactie op een klap van panchhitster Debbie Duke en het uitschakelen van Janice Robinson. Van enige verschuiving van de finan ciële verantwoordelijkheden van die ge meenten naar de rijksoverheid is geen sprake. Dit werd woensdag door de mi nister verduidelijkt als een beleidszaak. Blijft dan nog de in september startende nieuwe iotto-toto. Het is voor de sportwereld te hopen dat dit nieuwe systeem bij het publiek aanslaat, want van CRM-wege zijn al leen maar hele kleine stapjes in de goede richting te verwachten. Bij de WK schaken voor junioren in Manilla versloeg de Rus Kochiew de Brazili aan Nieto waardoor hij nu aan kop gaat met drie punten. Roy Dieks staat gedeeld tweede met een half punt minder. De Nederlander had de Amerikaan Winston geklopt. Een opmerkelijke redenering. Niet al leen in de topsport maar ook op het terrein van de recreatiesport CRM blijft het sportieve recreatie noemen dat in de Nota Sportbeleid overduidelijk centraal staat, doen zich niet minder onzekerheden voor. Iets waartoe het mi nisterie van CRM overigens zelf lijkt bij te dragen. Niet alleen vanwege die voor vrijwel iedereen nog niet te doorgronden benaming sportieve recreatie, maar ook door de tweespalt die nu dreigt te ont staan tussen het recreatie, maar ook door de tweespalt die nu dreigt te ontstaan tussen het recreatie-sportcentrum dat de Nederlandse Sportfederatie was en het zich nu steeds meer op deze belangrijke vorm van vrije sportbeoefening storten de ministerie van CRM. Het is niet overdreven om de woens dag verschenen Nota Sportbeleid een „deelnota” te noemen, waarin tal van Op de heetste dag van het toernooi, de thermometer in het Amerikaanse Strat ford gaf 32 graden Celsius aan, had coach Houtkamp dankzij de goede zor gen van masseur Halderman weer de beschikking over Loes Buenting. Achter- vangster Ans Kroon is echter nog steeds geblesseerd. Nederland was nog niet verslagen en liet dat in de gelijkmakende (negende) slagbeurt merken via Els Spee die mid dels een tik op de honken belandde en Ludy van Mourik die ’’geraakt werpster” kreeg. Met nul uit deed Elly Nijhuis de honken volstromen en toen herleefde de hoop. Het ongelooflijke gebeurde. Elly Zweers sloeg genadeloos toe met een tweehonkslag die Els Spee en Ludy van Mourik over de thuisplaat hielp. Neder land was met 4-3 voorgekomen en daar mee was het sprookje waar geworden. Onder een staande ovatie verliet de ploeg het veld. <R In een matige wedstrijd kwam Ajax in Lausanne tegen de club van die naam niet verder dan een 1-1. Arnold Mühren scoorde de Amsterdamse gelijkmaker. De opstelling van Ajax: Schrijvers, Van Santen, Haan, Dusbaba, Krol, Varga, A. en G. Mühren, Rep, Geels en Keizer (Steffenhagen). Andere uitslagen van oefenduels: Excelsi or—DSO 6-0; Amsterdam—Dordrecht 4-1: Sil- keborg—AZ 2-4; Den Bosch—Sparta 3-1; Loke- ren—Willem II 2-1; Bayern München—Os- nabrück 0-2 en RWD Molenbeek—Benfica 1-5 Francis Lee, voormalig Engels international, ging voor 630.000 gulden van Manchester City naar Derby County. Feyenoord, waarbij Wim Jansen een ver beterd driejarig contract tekende, gaat vrij wel zeker tegen Bayern München voetballen om de Super Cup. Dit omdat FC Magdenburg (bekerwinnaar) zulks weigerde. Over de data moet nog onderhandeld worden. Riva, befaamd Italiaans International, Is woedend weggelopen bij zijn club Cagliari na een conflict over zijn salaris. Atleet Haico Scharn vestigde bij een race over 1000 meter in Kopenhagen een nieuw Nederlands record. Hij liep de afstand in 2 mln. 20. Het oude record stond op naam van Henk Heida (1959) met 2 min. 21.5. Ook bij de clubs is het enthousiasme voor de nieuwe competitie, waaraan zij hun beste spelers moeten afstaan niet groot. Deels vreest men, dat het spelen onder andere coaches en met spelers van concurrerende teams uit de regio tot gevolg zal hebben dat gemakkelijker van club zal worden veranderd en deels wegen de belangen van nog aan de competitie deelnemende tweede en derde teams zo zwaar, dat men eigenlijk liever die negentallen versterkt dan spelers af te staan. HAARLEM. Levi’s heeft weinig plezier gehad van zijn nieuwe aanwinst Charlie Tharpe. Drie dagen na zijn aan komst in Nederland stapte de Ameri kaan al weer op het vliegtuig met de mededeling dat de levensomstandigheden hem in Nederland waren tegengevallen. Levi’s zit nu enkele weken voor de start van de competitie nog steeds zonder Amerikanen, want wie Yankee nummer twee moet worden is ook nog niet be kend. a Tijdens atletiekwedstrijden in Leiden heb ben de veteranen van SUOMI enkele goede resultaten behaald. De 35-jarlge Hermsen werd zesde op de 3000 meter in de tijd van 10.43,8 sec. De 49-jarige Kok eindigde als achtste in 11 minuten en één seconde. De C-elftallen van Telstar en Haarlem kwamen gisteren belde in actie. De Velsena- ren reikten teagen Hollandia niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. De Haarlemmers wilden niet voor de A-selectle onderdoen en versloegen in Zaanstad Zilvermeeuwen met 5- 1. Na het matige begin tegen LOWS, waarin een 2-1 nederlaag werd geleden, deed RCH het gisteravond in zün tweede wedstrijd van het nederlaagtoernooi om de Zilveren Molen heel wat beter en kwam tegen Sportclub Lisse tot een duidelijke 4-» overwinning. De gasten kwamen zelfs niet aan het redden van de eer toe. Een paar dagen eerder hadden zijn nog met 1-0 van EDO gewonnen. Onze Gezellen was in de eerste helft iets beter dan Renova, maar Hét met de afwer king verstek gaan. De gasten wisten beter raad met de kansen bij snelle counters en nadat Jos de Raad (TYBB) met een kopbal de score opengebroken had, voerde Wim de Graaff na eerst tegen de paal te hebben geschoten in de rebound de winst voor Renova tot 2-0 op. Het jonge en enthousiast spelende Onze Gezellen haalde in de tweede helft enigszins fortuinlijk tot 1-2 op door een eigen inzet van Renovaan Gerard Roosen. „Nu maak ik eens een doelpunt”, merkte hij na afloop schamper op, en dan wordt ar niet eens geklapt voor me”. Op de valreep van de strijd kwam de thuisclub door een rake vrije trap van Wim Feyen met broer Leo van Haarlem op het oude nest weerge keerd alsnog tot de gelijkmaker: 2-2. De nieuwe hoofdklasser EDO speelt vana vond om half zeven In het noordersportpark vriendschappelijk tegen Haarlem C. Zand- voortmeeuwen gaat in Velsen-Noord om kwart voor zeven aan de slag tegen VVB. Als laatste test voor het jubileumduel met het C-elftal van Haarlem speelde het Haar lems afdelingselftal gisteravond op het veld van De Brug een oefenwedstrijd tegen derde klasser DSS en dit treffen eindigde na pittige strijd - ondanks het lome weer - in een 2-2 gelijkspel. Zo’n 150 kijkers waren van het duel getuige. HAARLEM. Ook hoofdklasser SDW heeft Haarlems zegereeks in de oefen campagne voor de nieuwe competitie niet kunnen stuiten. De Amsterdammers leden zelfs een verpletterende 9-3 neder laag, ondermeer door hattricks van Cor Pot en Piet van den Berg. chauvinistische gevoelens van de bewo ners van de regio tot gevolg zullen hebben dat de tribunes door een talrijk publiek zullen worden gevuld. Gister avond tijdens een persconferentie sprak de vice-voorzitter van de KNBSB Cees de Boer (58) van een uniek gebeuren in de Europese sportgeschiedenis, dat door vele andere sportorganisaties met argus- ogne wordt gadegeslagen. KNBSB-com- DEN HAAG. De door de sportwe reld bepaald niet in dank afgenomen vrij ongenuanceerde uitlatingen, die Eer- ste-Kamerlid prof. dr. Diepenhorst deed met betrekking tot de door hem gesignaleerde wantoestanden in de hui dige topsport, bleken een aanwijzing te zijn dat de rijksoverheid in de woensdag uitgebrachte nota Sportbeleid aandacht zou schenken aan deze problematiek. Of je nu voor of tegen topsport bent, vast staat wel dat het één niet los van het ander de wedstrijd en recreatiesport gezien kan worden. AMSTERDAM (ANP). Eredivi sieclub Ajax en zijn voorzitter Jaap van Praag hebben een kort geding aangespannen tegen de journalist Henry Remmers die in het weekblad Nieuwe Revu van 16 augustus 1974 een artikel over Ajax en zijn voorzit ter heeft geschreven onder de titel „hoe betrouwbaar is Jaap van Praag?” „Deelnota waarin standpunt van het bondsbestuur neerleg den. Echter niet van harte. Secretaris Ade Fijth van ORWO/HCAW vertolkt het standpunt van het gros van de hoofdklasse-besturen„Ondanks onze bezwaren hebben wij onze spelers be schikbaar gesteld waardoor de voor ons veel aantrekkelijker bekercompetitie verloren ging. Het was natuurlijk van de zijde van het bondsbestuur een lichte vorm van chantage, maar de consequen tie te nemen, dat we zonder bondsbe stuur zouden komen te zitten, ging ons toch te ver”, aldus de secretaris van ORWO/HCAW. steeds teruglopende publieke belangstelling, doorbreken door topspelers uit de met elkaar in één team samen te brengen. wij vragen op korte termijn ter versterking van de geautomatiseerde werken-administratie en nakalkulatie (waarbij gebruik wordt gemaakt van een service-bureaujeen schriftelijke of mondelinge sollicitaties te richten aan robert kochlaan 532-538, tel. 023-339103 of ’s avonds na 19 uur kontakt op te nemen met de heer h. j. van der weele onder no. 02968-3629. vereist: een middelbare schoolopleiding en praktijk- diploma boekhouden, of een voltooide vergelijkbare studie bijv, m.e.a.o. een behoorlijke mate van zelfstandigheid zaken ontbreken. Dit terwijl de Nota Sport ’70 die de sportwereld zelf produ ceerde vier jaar geleden al om aandacht voor die nu ontbrekende zaken vroeg. Aandacht voor bijvoorbeeld de medische begeleiding vanuit een nationaal insti tuut voor de sportgeneeskunde, meer so ciaal-wetenschappelijk onderzoek, enz. Wanneer de minister en daar gaf hij woensdag blijk van de schaduw zijden onderkent als spelverruwing, do ping, overbelasting van zeer jeugdige sportlieden enz. kun je in een sportnota niet volstaan met het signaleren van die problematiek. Zeker niet in een nota van rijkswege, want, zo’n werkstuk ver schijnt niet jaarlijks. De laatste stamt uit 1960 waarna in 1971 nog een discus sienota volgde. Genoemde probleemgebieden vragen al jarenlang om het begin van een oplos sing. De Nota Sportbeleid ’74 roert ze zelfs nauwelijks aan. Neen, een verheugend schokeffect zal de „deelnota” van CRM daarom niet hebben op de nationale sportwereld. Die zeven miljoen, die op de begroting extra opgevoerd zijn, zijn een winst- puntje. Duidelijk is echter dat de sport wereld vooral afhankelijk blijft van de inbreng van de gemeenten. De Nota Sport ’70 legde regelmatig de vinger op die tere plek, te meer daar de vaak armlastige gemeentelijke overheden ook op sportgebied een stapje terug moeten doen. Winnende werpster Marian van Gin hoven :nul maal drie slag, vier maal vier wijd, tien honkslagen tegen en het veld maakte zes fouten. Beste slagvrouwen: Ludy van Mourik 0.667 (2 uit 3) Elly Zweers en Wil Jansen 0.500 (2 uit 4) Els Spee 0.400 (2 uit 5)- DRIES DE ZWAAN Toch nam SDW tot drie keer een voorsprong op een wat makkelijk spe lende tegenstander die op zondagavond- voetbal uit was. Zo was het tenminste aanvankelijk in de Haarlem-defensie en de amateurs profiteerden gretig. In de 9e minuut scoorde Bijlsma 0-1 waarna Fe- teris gelijk maakte. Lettink trof in de 32e minuut het net achter Boersma, 1-2. Drie minuten later scoorde Pot 2-2. Stol hielp SDW nog één keer aan de leiding maar Meeuwsen (vervanger van Bosz- hard) maakte er gelijk 3-3 van. Net voor het rustsignaal doelpuntte Van den Berg voor de eerste keer: 4-3. Vanaf de 64e minuut schoot Haarlem er lustig op los. Van den Berg 5-3, Pot (penalty) 6-3, Van den Berg 7-3, Sadek (penalty) 8-3 en Pot 9-3. De 1500 belang stellenden zagen voor het eerst sinds tijden Gerrit Peijs in actie die in de tweede helft Van Duivenbode (net her steld van buikgriep) verving. Henk Lelieveld, die vanwege zijn werkzaamheden in Eindhoven aanvanke lijk verklaarde te zullen stoppen met voetballen, heeft een contract getekend bij Willem II. Eén en ander zou dan moeten leiden tot honkbalwedstrijden op hoog peil, o waarbij dan ^tevens verwacht wordt dat heeft, ziet het allernaarniet*zo*zitten*“6 "'Van der Horst: „Zo’n vijftien jaar geleden speelden Haarlem, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag jaarlijks offi cieuze wedstrijden tegen elkaar. Aan vankelijk voor veel publiek, maar zes jaar geleden werden die duels van de agenda afgevoerd omdat er bijna nie mand meer kwam kijken. Ik ben er van overtuigd, dat de huidige steden/regio- competitie geen toeschouwers-aantallen van betekenis zal trekken”. Rotterdam, Den Haag. - - -een beeldje van de kunstenaar Verkade. Het bestuur van de KNBSB staat met deze competitie voor ogen een hoogtepunt in het honkbalseizoen te creëren. Men wil de statische toestand, waarin het vaderlandse honkbal is komen te verkeren, wat zich uit in een regio Het ministerie van CRM doet dit ech ter in die Nota Sportbeleid’74 wel. want met geen woord wordt gerept over de door het vorige kabinet altijd al als stiefkind behandelde met de topsport samenhangende problematiek. „We zien de topsport als trekker voor de sportbe oefening in de breedte, en we onderken den ook de gevaren denk aan de spelverruwing, de jeugdsport maar om dat er allerwegen nog zoveel over te doen is, hebben we de topsport nog buiten de nota gelaten. Er bestaan over die topsport in zijn totaliteit nog zoveel onzekerheden dat we eerst nadat we ons overal uitvoerig hebben georiënteerd wellicht komen met een aanvullende nota”, was de vage verklaring van de CRM-minister mr. H. W. van Doorn. HAARLEM Het komende weekeinde gaat de steden/regiocompetitie beginnen. Zes selectie teams geformeerd rond Amsterdam, Haarlem, RoUcrdam, Midden Nederland en Apeldoorn gaan strijden om een symbolische prijs: In een sportnota anno 1974 een jaar waarin meer dan ooit de perikelen rond het betaalde voetbal zich opstape len kun je ook zo’n belangrijke zaak als dat beroepsvoetbal toch is. niet pas seren met de verontschuldiging dat hier over met de KNVB nog diepgaander ge sproken moet worden. petitieleider Jan Willem v.d. Horst, die al vele jaren ervaring achter de rug veel ontbreekt” Het Haarlemse team dat aan de steden/re- giocompeteitie gaat deelnemen is als volgt sa mengesteld: Pitchers: Jan Dik Leurs (Raak Nicols), Bouke Vakkers (Ra£k Nicols), Wim Draaier (RCH-Cementbouw). Catchers: Ruud Leyenaar (RCH-Cementbouw) en Cor Berk hout (Rooswijk). Infield: Erwin Ascension (Aktie ’68 Kinheim), Ton de Jager (Raak Nicols), Leo Naaktgeboren (Raak Nicols) Harm Horeman (Lottgerings Schoten) en Jim Sieval (Lottgerings Schoten). Outfield: Harry v.d Vaart (Raak Nicols) (ook infield), Fokke Jelsma (Raak Nicols) en Jercy v. Doornspeek (Starko - Birds). Zondag 18 augustus speelt Haarlem in het Pim Mulierstadion een dubbelheader van steeds 7 innings tegen het team dat zijn meeste thuiswedstrijden in Apeldoorn speelt en dat uitkomt onder de naam de Kieviten. In het eerste weekeinde van de steden/regio competitie spelen verder tweemaal tegen el kaar RotterdamMidden Nederland en Den HaagAmsterdam. Zes innings lang geloofde de Neder landse equipe in een wonder want tot aan de laatste slagbeurt was er een voorsprong van 2-1. Toen echter bleek de spanning voorlopigte groot. Norma Wood kon na een stootslag op de honken komen toen catcher Elly Nijhuis een denkfout maakte en alle risico’s nam. Gale Savoie en Pat McGuire verzilverden deze laatste kans voor Ca nada en stelden Wood in staat de gelijkmaker te scoren. Twee vangen van Elly Zweers voorkwamen verder onheil. Tienduizend toeschouwers op het Me morial Field beleefden een nog grotere spanning toen de achtste inning verliep zonder dat er punten werden gemaakt. In de negende slagbeurt namen bij Ne derland Joyce Chrispijn en René van der Berg de plaatsen in van Erna van Ewijk en Wil Jansen. Canada kreeg de kroon op vele maanden hard werken zijn geweest. Houtkamp: ”Ik heb er steeds vertrouwen in gehad. Na vandaag vind ik dat de mindere resultaten zijn weggevaagd. De ploeg heeft duidelijk getoodn wel beschikken”. Een karakter dat al in het begin van het duel met Canada aanwezig was. Nederland haalde in de eerste slagbeurt een achterstand op die ontstaan was na een tweehonkslag van Pat McGuire en een fout van Ema van Ewijk. Els Spee en Ludy van Mourik leverden even later gave klappen af en Elly Zweers maak te toen al furore met een driehonkslag. Nederland had op dat ogenblik z’n 2-1 voorsprong te pakken die pas in de zevende inning door de Canadesen teniet kon worden gedaan. Australië, dat van Amerika verloor, staat nu opnieuw tegenover Nederland. Als de dames hun vorm van de ontmoe ting met Canada evenaren zijn zij tegen Australië zeker niet zo kansloos als de eerste keer (een nederlaag van 9.2). Met Canada moest ook Italië afscheid ne men van het toernooi. De Azzuri hadden tegen Taiwan beslist kansen maar verlo ren krap met 2-1. Het duel tussen Japan en de Philippijnen, die elkaar tijdens Aziatische Spelen 12 innings in even wicht hielden, werd min of meer een anti.climax. De hitte veroorzaakte een groter aantal fouten dan gebruikelijk. Japan won uiteindelijk met 11-7. Canada 1000001.01 3. Neder’and 2000000.02 4. Juha Vaitanen, Europees kampioen op de 5 en 10 kilometer zal zijn titels in Rome niet verdedigen. Harm Ottenbros brak in het Belgische Olen een sleutelbeen tijdens een wedstrijd voor beroepsrenners, die door Hennie Kuiper werd gewonnen. In het Spaanse Premia del Mar staat de Nederlander Van der Wald na twee races op de tweede plaats in het wereldkampioenschap zeilen-Vaurienklasse. De Spanjaard Abascal leidt. D

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19