Veiligheidsraad vanmiddag weer bijeen voor Cyprus Toevallige ontmoeting Hoogovens Portugese politie Kabel-tv in werft schiet op betogers Haarlem voor Surinamers Multivisie Kamerdebat over landbouwsteun 2 Henry Kissinger Philips-winst: 21 percent gestegen H s onvervangbaar9 1 Sf I r j Hel woord is aan waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor IJMUIDEN DODE EN GEWONDEN IN LISSABON Amerikaans krediet Slechtste middel Droog en vrij zonnig AGENDA 4 Arts wegens ontucht uit ambt gezet SCHOOL Tel. 023- DUIJN KLOOSTER See morris before you buy van f 27,4 miljoen voor KLM hazenberg Haarlem: Barteljorisstraat20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel.020-223596 Eerste halfjaar ’74 17 18, 19 2, 3, 17 3 Het nieuwe Turkse offensief op Cyprus dat gisteren begon was vooral gericht op de stad Famagusta in het oosten. Na een hevig bombardement trokken vanmorgen de Turkse troepen Famagusta binnen. Voor de Cy prische hoofdstad Nicosia bestond vannacht een wankel bestand dat voort durend werd geschonden. IJmuider Courant Jacob Cats: Van het pek blijft een vlek. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetalingf 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. F amagusta lirken in 5 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van onze Haagse redactie) i ge- 3,75 1,65 Tel. (02550) - 1 64 79 (Zie verder pagina 2) rs Deze krant bestaat uit twintig pagina’s 2 De gehele kollektie. 9 4 13 AAN HET STRAND 15 Radio en televisie 15 375854 f VI - Kastje kijken Kunst Weerrapporten Binnen- en buitenland Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Roomboterspecialist Strips Beurs Sport DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1974 64e jaargang nummer 239 ROOMBOTERKOEKEN 300 gram van 2,50 voor NEW YORK (Reuter, AFP en UPI) De Veiligheidsraad heeft van nacht opnieuw een spoedzitting over Cyprus uitgesteld. De Raad zou nu vanmiddag, nadat VN-secretaris-generaal Waldheim is teruggekeerd uit Londen, bijeenkomen. Inmiddels probeert de Sovjet-Unie de niet-gebon- den landen te winnen voor het voorstel een missie van de Veiligheidsraad naar het eiland te sturen. TAARTJE VAN DE WEEK ADVOCAAT met veel slagroom van 4,25 voor ROTTERDAM. Een 57-jarige arts in Hoogvliet is door het medisch tucht college in Den Haag voor het leven uit zijn ambt ontzet. Hij was vorig jaar door een aantal vrouwelijke patiënten beschuldigd van „ontuchtige handelingen en intimidatie daartoe.” LISSABON (Reuter en AFP). De Portugese politie heeft in de afgelopen nacht geschoten op demonstranten die zich op het Rossio-plein in de hoofdstad bevonden. De demonstranten hadden in het sportpaviljoen van Lissabon een ver boden bijeenkomst willen bijwonen ten gunste van de Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA). GIERSTRAAT 52-56 HAARLEM - TEL 023-312992 Clubs voor beginners, gevorderden, gehuwden, scholieren Inschrijving ’s avonds van 7.30—9 uur IJMUIDEN: Zeeweg 251 BEVERWIJK: Koningstraat 118 Iedere woensdag koekjesdag U proeft de roomboter 3.00 3.75 Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, door jour- Was- uügebreide sortering dames- en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. AKAl Vrijdag en zaterdag REKLAME MOORKOPPEN vol met verse slagroom 5 stuks van 3.50 voor BANANENCAKE BAKKERIJ Lange Nieuwstraat 779 - IJmuiden Telefoon 1 51 89 E Expresident Makarios zei gisteren in Londen dat, de gebeurtenissen op Cyprus bewijzen dat de kleine landen niet kun nen steunen op die mogendheden die beweren vredestichters en bewakers van de internationale vrede te zijn. Hoge druk boven het continent wordt nog versterkt. Zwak front bij West-Frankrijk nadert heel langzaam. Ook morgen zomers met een zeer kleine onweerskans. Wind zuidwest tot zuid, matig. In de middag 22 tot 24 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: aanhoudend zomers strandweer. WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse ambassadeur bij de NAVO, Do nald Rumsfeld, zou de nieuwe chef van de staf van het Witte Huis kunnen worden en de president zal vermoedelijk tegen het begin van bet komende jaar de helft van zijn kabinet hebben ver vangen, aldus is gisteren van het Witte Huis vernomen. DEN HAAG. De vaste Tweede Ka mercommissie voor Landbouw en Visse rij wil zo snel mogelijk na het zomerre ces een Kamerdebat over de maatrege len voor de land- en tuinbouw, die de regering gisteren heeft bekendgemaakt- Zoals gemeld, wordt verwacht, dat met Prinsjesdag nog meer uit de bus komt. Een van de eerste kabinetsleden die zouden heengaan zou het hoofd van het bureau voor management en begroting, Roy Ash, zijn. Tot beider verrassing ontmoetten pre mier Den Uyl en prinses Beatrix elkaar gisteren op Schiphol. De premier ver trok met zijn vrouw naar de West; de prinses bracht een kennis weg. EINDHOVEN (ANP). De nettowinst van Philips is in het tweede kwartaal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van het voorgaande jaar geste gen met 13 percent van 203 mln. tot f 229 mln. De winst over het hele eerste halfjaar nam daarmee toe met 21 percent van f 389 mln. tot 470 mln. De omzet steeg in het tweede kwar taal met 13 percent van ƒ5441 mln tot ƒ6146 mln, waarmee de omzet van janu ari tot en met juni kwam op 11.976 mln, 14 pet. meer dan de 10.502 mln van het eerste halfjaar van 1973. Het bedrijfsresultaat nam in het twee de kwartaal toe met 3 percent van 616 mln tot ƒ633 mln en over het eerste halfjaar van ƒ1167 mln tot /1281 mln. Bij de bepaling van het resultaat en het vermogen is verhoudingsgewijs reke ning gehouden met een schatting van die voorzieningen die naar verwachting aan het eind van het jaar getroffen zullen moeten worden, aldus Philips. Multivisie, onder meer een dochter van het uitgeversconcern VNU. kreeg de voorkeur boven exploitatie door de ge meente. Een op het laatste moment ingediende offerte van Philips kwam slechts terloops ter sprake. De huidige chef-staf van het Witte Huis is generaal Alexander Haig, een oude persoonlijke medewerker van mi nister Henry Kissinger. Maar president Ford, aldus de zegslieden, zou de tijd gekomen achten om de functie van Haig door iemand anders te laten vervullen. Wat het kabinet betreft, het enige lid dat „onvervangbaar” was, zou minister Kissinger zijn. AMSTELVEEN (Reuter). De Ame rikaanse Export-Import Bank (Exim bank) in Washington heeft de KLM een 10-jarige lening verstrekt, groot 10,3 mln. dollar 27,4 mln) tegen 6 pet. De lening is bestemd voor gedeeltelijke fi nanciering van een straalvliegtuig van het type DC-10-30 door de KLM, zo heeft de Amerikaanse bank bekend ge maakt. Sedert 1849 Een Cyprische soldaat zoekt dekking onder een trap bij het vliegveld van Nicosia tijdens een spervuur van mor tiergranaten. Op verzoek van de Nederlandse re gering komt de EEG-landbouwraad op 3 september in Brussel bijeen, waar o.a. de harmonisering van steunmaatregelen binnen de EEG een van de punten van overleg zal zijn. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 De aardgasprijs voor de tuinbouw wordt per 1 oktober verhoogd van 7,6 cent per m3 tot 8,11 cent en niet tot 8.88 pet, zoals was aangekondigd. De voor- schotregeling voor zware stookolie blijft van kracht. IJMUIDEN. Hoogovens gaat zich op verzoek van de overheid in de komende maanden bezighouden met het werven van Surinamers, die in Nederland verblijven. Reden dat men zich tot deze groep rijksgenoten richt is de grote mate van werkloosheid onder hen. Het Hoogovenbedrijf doet dit met een tweeledig doel voor ogen. Aller eerst om daarmee een aanvulling te krijgen in het personeelstekort, met name in de productiefuncties. Maar daarnaast ook om hun een zodanig vak te leren, dat zij bij eventuele terugkeer naar Suriname, daar direct aan de slag kunnen. (zie verder pagina 5). Droog en vrij zonnig weer. Ma tige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Minimum tempera turen ongeveer 15 graden. Maxi ma van 20 graden in het noord westen tot 25 graden in het zuid oosten van het land. HAARLEM. De Haarlemse ge meenteraad heeft gistermiddag met een vrij krappe meerderheid besloten Multi visie opdracht te geven voor de aanleg en exploitatie van een kabeltelevisienet in deze stad. Volgens de eerste berichten werd een van de demonstranten gedood en werden vijf gewond. Een van de gewonden zou een Duitser zijn. De demonstranten, verscheidene hon derden in getal, waren naar het sportpa viljoen gegaan ondanks het feit dat de regering en de opperbevelhebber van de strijdkrachten de bijeenkomst verboden hadden. Nadat ze door de politie bij het paviljoen waren tegengehouden liepen ze in demonstratieve optocht langs de Avenida da Liberdade naar het Rossio- plein. Toen ze het plein wilden opgaan begon de politie te schieten. De MPLA is de belangrijkste bevrij dingsbeweging waartegen het Portugese leger in Angola tien jaar lang heeft gevochten. De dode demonstrant was een 24- jarige Portugees, hij werd door een ko gel geraakt en stierf voordat hij in het ziekenhuis aankwam. Van de gewonden is de toestand niet ernstig. Nog niet geheel duidelijk is hoe de incidenten zijn ontstaan. Volgens een politiechef die weigerde zijn naam te noemen, opende de politie het vuur na dat de demonstranten stenen hadden gegooid door de ruiten van een politie bus. Zes of zeven agenten liepen daarbij verwondingen op, zo zei hij. Een andere agent vertelde dat de politie de demon stranten eerst had opgeroepen het plein te verlaten voordat ze tot schieten over ging. Rouleau zegt dat het doel was Maka rios te vermoorden opdat Cyprus binnen de NAVO zou kunnen worden gebracht. „Washington kon na de ontsnapping van Makarios de situatie niet langer controleren, het was ook niet langer mogelijk de ene juna in Athene door een andere te vervangen. Het was zelfs niet mogelijk een politicus aan de macht te brengen die orders van de Verenigde Staten zou aannemen”, aldus Rouleau. „Het Cyprus-draaiboek werd in Was hington opgesteld. Niet in het ministerie van Buitenlandse Zaken, maar in het ministerie van Defensie en bij de Cen trale Inlichtingendienst (CIA)”. „Als het waar is dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Tur kije het groene licht gaf (voor de inval op Cyprus) om op andere wijze het doel van de mislukte staatsgreep daar te bereiken, blijkt daaruit dat hij de kracht van het Griekse nationalisme op tragi sche wijze heeft onderschat”, aldus de correspondent van Le Monde. lijk moet toezien hoe de Turkse erfvij and huis houdt op Cyprus. Het Griekse publiek voelt zich in de steek gelaten door de westerse bondgenoten, die de Turken geen halt toeroepen. Aan de andere kant vreest men een totale oor log met Turkije, want men weet van tevoren dat dan de verliezer Grieken land zal zijn. Algemeen wordt in Griekenland aan genomen dat alles berust op een voorop gezet plannetje van de Amerikanen, die de onafhankelijkheid van Cyprus wilden opofferen om zich van een militaire basis op het eiland te verzekeren. Dit standpunt wordt gesteund berichten van goed geïnformeerde nalisten zoals Jack Anderson uit hington, Maning van de Londense „Sun day Times” en Eric Rouleau van „Le Monde”. De Amerikanen zonden Cyprus nodig hebben met het oog op de aan staande opening van het Suezkanaal en ook om de radarinstallaties op het ei land veilig te stellen- pen waarop, worden besloten van Cyprus aan dragen. De conferentie zou onder meer wor den bij gewoond door ministers en vak bondsleiders. President Clerides van Cyprus heeft vanmiddag een conferentie bijeengeroe- naar men verwacht, zal het noordelijke deel de Turken over te Er wordt een premie ingesteld op uitstel van de slacht van runderen. In oktober en november zullen ver sneld de toeslagregelingen voor graan, suikerbieten en fabrieksaardappelen worden uitbetaald. Turkije heeft voor het barbaarse mid del van dood en vernieling gekozen om zijn greep op Cyprus te verstevigen. De zwaarste wapenen zijn meteen ingezet met dat typische gebrek aan onderschei dingsvermogen, dat het kenmerk is van oorlogspsychoses: bomaanvallen op „strategische doelen” die verspreid liggen over een dichtbevolkt gebied en in open steden. De Turkse strijdkrachten hebben op Cyprus geen georganiseerd leger te genover zich. De Nationale Garde van Griekse herkomst is een gemilitariseerde politiemacht, die zich met de Turkse militaire potentie moeilijk kan meten. De waanzin van deze soort „politiek” springt des te sterker in het oog, wan neer men naar de toekomst van Cyprus probeert te zien. Cyprus is een onafhan kelijke staat. Het conflict kan ónmoge lijk worden opgelost door ’n veroverings oorlog. De veiligheid van het Turkse bevolkingsdeel op het eiland heet de inzet van de barbaarse bommensmijterij, maar wordt er in feite door verkleind. Een oprukken der Turkse strijdkrachten om de Turkse enclaves te beveiligen behoeft niet gepaard te gaan met die zinloze bombardementen op bevolkings centra. De Turken kunnen zonder veel inspanning het oostelijk deel van het eiland afgrendelen, zonder dat zij een zware bombardementsoorlog ontketenen. Op deze manier lokken zij een Griekse reactie van dezelfde overspannen soort uit en brengen zij de wereldvrede in gevaar, die er door het inzakken van het Zuideuropese NAVO-front toch al niet steviger op is geworden. Het Griekse democratiseringsproces wordt hoogst on gelukkig doorkruist, als Griekenland zijn leger weer nodig heeft om gered te worden. Het avontuur van de Turken maakt de indruk, volkomen uit de tijd te zijn. In Europees en Atlantisch verband is het een burenruzie met onbeheerste, misdadige emoties. ^iiiHisiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiin De aangekondigde regeringsmaatrege len zijn: De BTW-compensatie wordt bracht van 4,25 op 6 percent. Alle zelfstandigen in land- en tuin bouw en midden- en kleinbedrijf krijgen uitstel van belastingbetaling van 1 okto ber tot 31 december. Onze redacteur in Athene meldde vanmorgen: Gisteravond verzamelde zich een menigte - waaronder veel Grieks- Cyprioten in het centrum van Athene voor het hotel waar premier Karamanlis zijn hoofdkwartier heeft. In koor werd geroepen „bravo Karamanlis, Grieken land uit de NAVO”. Opewonden klonk de eis dat Grieken land Turkije de oorlog moet verklaren. Men riep ook: „Weg met de Amerika nen, Kissinger is een moordenaar”. Het is dus in Griekenland zover geko men dat een overwegend rechtse rege ring het besluit heeft moeten nemen de NAVO de rug toe te keren. Het derde legerkorps, het sterkste legerkorps in Griekenland, heeft eveneens het vertrek uit de NAVO toegejuicht. De stemming onder het Griekse pu bliek is er een van grote verslagenheid. Men kan niet verwerken dat men lijde- '■dB agESssj, «Ss»® tesft i-3 -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1