PLAATSELIJK BESTAND OP CYPRUS VAN KRACHT Dr. Klompé uit protest tegen Lijk ex-vrouw vonnis mgr. Tji Amin gevonden Venezolaanse vliegramp St. Clair stapt op KLM probeert Athene Behoeftige Zaak-Guillaume te bereiken Belgen krijgen in onderzoek vleesbonnen Flatbewoners schrokken van straaljagers NAVO zonder Griekenland .1 achtergrond Lof voor besluit centraal comité van Wereldraad De Zeeuw kandidaat fractieleiderschap KVP in Senaat DONDERDAG 1 5 BlldüEN» Ell BUITENLAND AUGUSTUS 1974 3 (Van onze redactie buitenland) R' Constantijn Tegenactie pels en Izmir (Turkije) bij de NAVO heeft gediend. Luchtverdediging ATHENE (ANP en UPI) De terugtrekking van de Griekse strijdkrachten uit de NAVO zal de organisatie in Zuid-Europa ontwrichten, doordat er een ge weldig gat ontstaat tussen de westelijke flank en Turkije. On- 120.000 officieren Turken blijven toch oprukken Het toestel brandde uit. Over de (Van onze redacteur in Bonn) en nu geveer manschappen van de in totaal 160.000 man zijn nu verloren voor het bondgenootschap en het zal tijd en aanzienlijke inspan ning vergen ze doeltreffend te vervangen, aldus een onlangs ge pensioneerde generaal die in Na- NICOSIA De Turkse invasietroepen en de Grieks-Cyprische Natio nale Garde hebben gistermiddag besloten om in Nicosia en omgeving een staakt-het-vuren in acht te nemen. Het staakt-het-vuren is gisteren om 17.15 uur van kracht geworden. Dit is door een woordvoerder van de Ver enigde Naties in Nicosia bekendgemaakt. Het bestand is van een lokaal karakter, want de Turken blijven in snel tempo naar Famagusta opruk ken. aar lige Hjk andere het Clair is meteen van de salarislijst van het Witte Huis afgevoerd. Verenigde Staten en Griekenland en zijn derhalve geen NAVO-installaties. De Turkse ambassadeur bij de VN, Osman Olcaj, bespreekt met een van zijn medewerkers een dringend telegram dat hij tijdens een zitting van de Veiligheids raad over Cyprus ontving. azi- de- de iuIo ste den ste- iza- aan lin- ark an- rer- root list jen en aar iot- aar rijn an- rag :1de en van gen en in tsje 5int van de >an rlo) nd- ar- de de en sit ing ou- en de lid- :ini, leo- alië van sla- de in be- che het len, de- ge- cel- te te ;tad loor de irt- ten, na den op en de ms- tijd inse af- ïho- )ro- den dat rer- families van 10.500 Britse militairen die nu op Cyprus gestationeerd zijn. oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Het vliegtuig was eigendom van de particuliere maatschappij Aeropostal. Het toestel was een Vickers Vis count en maakte een vlucht van Caracas naar het eiland Margarita. Het had een tussenlanding gemaakt in Barcelona. De Viscount verongeluk te tijdens slechte weersomstandighe den. WASHINGTON (UPI). James D. St. Clair, ex-president Nixons voornaamste verdediger in de Watergate-zaak, heeft gisteren zijn kantoor in het Witte Huis ontruimd en is naar Boston terugge keerd. Zo heeft president Fords woord voerder Jerry Tertiorst meegedeeld. St. De Britse regering beschouwt het ver loop van de Cyprische crisis als een ernstige bedreiging voor het gehele Mid- dellandse-Zeegebied. Nixon had St. Clair in januari aange trokken voor een jaarsalaris van 42.500 dollar. Terhorst zei dat St. Clair op eigen initiatief was vertrokken en dat hij ver wacht dat binnen een week of twee ook andere leden van Nixons verdediging voor Watergate vertrokken zullen zijn nadat zij hun zaken hebben afgehandeld. Volgens het Indonesische persbureau Antara noemde dr. Simtoepang het be sluit „een verantwoordelijke stap”, die de weerspiegeling is van de sympathie ke gevoelens van de Wereldraad jegens de eenheid en het welzijn van het Indo nesische volk. Simtoepang, die de bijeen komst van het centraal cimité in West Berlijn bijwonot sprak de hoop uit dat de wereldraad in de toekomst alsnog in de gelegenheid zal zijn in Djakarta te vergaderen. Mohammedaanse groeperingen in In donesië waren bang dat er van de ver gadering in Djakarta een kerstenende invloed zou uitgaan. Een regeringsfunc tionaris liet uitkomen dat er een moge lijkheid was, dat de vergadering de nati onale eenheid in gevaar zou brengen. CARACAS. (Reuter). Alle 48 in zittenden van een Venezolaans passa giersvliegtuig zijn gisteren om het leven gekomen toen het toestel 10 kilometer van het vliegveld van het eiland Margarita bij de noordkust van van Venezuela neerstortte. De woordvoerder van het Witte Huis deelde voorts mee dat bandopnamen van gesprekken welke geen betrekking heb ben op Watergate, als Nixons persoonlijk eigendom zullen worden beschouwd. Dit besluit was genomen door de juridische afdeling van het Witte Huis in overleg met de bijzondere officier van justitie voor Watergate en het ministerie van justitie President Ford had geen rol ge speeld in het besluit maar hij gaat er mee akkoord. Nicosia in brand staan. De Turken had den gistermiddag de stad vrijwel omsin geld. Voordien waren honderden bewo ners weggevlucht. Een AP-verslaggever die van Nicosia op weg was naar Fama gusta, moest ijlings terugkeren omdat zijn van een witte vlag voorziene auto werd beschoten. DEN HAAG (ANP). In een telegram aan de ambassadeur van Zuid-Korea in ons land heeft oud-minister mej. dr. M. Klompé namens de Nederlandse afdeling va nde pauseljjke commissie .Justitia et Pax' (gerechtigheid en vrede) scherp ge protesteerd tegen de veroordeling van bisschop Daniel Tji Hak Soun tot vijf tien jaar gevangenisstraf. BRUSSEL. Alle Belgen - men schat dat het er een veertigduizend zijn - die in 1973 b(j de gemeentebesturen als be hoeftig stonden ingeschreven, zullen vanaf september tot februari voorlopig ten minste één vleesbon krijgen ter waarde van 100 frank (bijna 7 gulden). Zij zullen daarmee bij de slager vlees kunnen kopen tegen de dan geldende prijs en hoeven alleen het verschil zelf te betalen. De slager zal de bonnen kunnen verzilveren bij zijn gemeentebe stuur of bij het ministerie van land bouw. ALKMAAR (ANP). Bewoners van een torenflat in Alkmaar-Noord hebben B. en W. van Alkmaar per brief ver zocht een onderzoek in te stellen naar de herkomst van de straalvliegtuigen die hun enkele malen de schrik van hun leven bezorgden door zeer dicht langs hun ramen te vliegen. In hun brief gewagen de geschrokken flatbewoners van schijnaanvallen op hun flat door toestellen van onbekende herkomst. „Wanneer we van de Griekse autori teiten toestemming krijgen om van een luchtweg gebruik te maken, zal de DC-8 vanmorgen om 04.00 uur vertrekken”, aldus de KLM-zegsman. Volgens hem was het vliegveld van de Griekse hoofdstad nog niet gesloten. Het luchtruim boven Griekenland was vol gens de verklaringen van de KLM van gistermorgen in de nacht van dinsdag op gisteren echter wel dicht. De reisorganisatie Holland Internatio nal Travel (HIT) heeft gisteravond mee gedeeld dat er in Griekenland 994 Ne derlandse toeristen zitten. Daarnaast zouden er r og enkele tientallen Neder landers zijn, die bij andere dan bij HIT bevoorrading, die nu niet meer be schikbaar zal zijn voor NAVO-sche- pen, met inbegrip van de Amerikaan se Zesde vloot. Ook zal de NAVO vervanging moe ten vinden voor het Griekse perso neel in Izmir, Napels, Saloniki en andere NAVO-hoofdkwartieren. Uit Izmir waren al ruim 200 man terug getrokken na de Turkse landing op Cyprus in juli. Een Griekse rege ringswoordvoerder deelde mee dat personeel in andere hoofdkwartieren instructie heeft gekregen naar Grie kenland terug te keren. De ongeveer 400 Griekse officieren, die in Saloniki bij de NAVO dienen, hebben op dracht gekregen zich bij gevechtseen heden te melden, aldus de woord voerder. In NAVO-kringen in Brussel acht men het waarschijnlijk dat de Ame rikaanse marine-faciliteiten niet door het Griekse besluit getroffen zullen worden. Deze bestaan op grond van bilaterale overeenkomsten tussen de De laatste apparatuur voor de be veiliging tegen vliegtuigen en projec tielen, werden operationeel in juist het gebied waar nu het conflict is uitgebroken: Griekenland en Turkije. Het eventuele „gat” Griekenland in dit gecompliceerde elektronische sys teem zal in elk geval moeten worden opgevuld. nog te bezien. Er zijn weliswaar 80.000 man Griekse troepen samengetrokken bij de korte, slechts 200 kilometer brede Grieks-Turkse grens, maar de Grieken zullen waarschijnlijk een bloedneus op lopen. inidien ze zouden trachten de viermaal zo sterke Turkse strijdkrachten aan te pakken. Een nederlaag zou Kara manlis’ nog steeds wankele positie on mogelijk maken en kunnen leiden tol de terugkeer van de junta; iets dat hele maal tegen het belang van de Turken zou zijn, die er door hun blind, onbe suisd optreden toe hebben bijgedragen Karamanlis’ positie te ondermijnen. De Amerikaanse generaal Andrew Goodpaster, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, en andere hoge militaire leiders van de NAVO zijn gisteren in allerijl naar hun hoofdkwartier in Brussel gegaan om de NAVO-defensie in de Middellandse Zee te bestuderen na de Griekse aankondi ging om de NAVO te verlaten. NAVO- secretaris-generaal Luns is van zijn va kantie in het Zwarte Woud in Brussel teruggekeerd. De Griekse militaire terugtrekking uit de NAVO kan ook van invloed zijn op de luchtverdediging van het bondgenootschap. Eind vorig jaar kwam namelijk het volledig geïnte greerde, semi-automatische luchtver dedigingssysteem gereed langs NAVO- grenzen die zich in een boog van 4.500 mijl uitstrekken van Noord- Noorwegen tot het oostelijke deel van Turkije. De bestandsaankondiging volgde op berichten dat de VN-troepen naar hun bases zouden terugkeren. Zij proberen angstvallig zich buiten de eigenlijke strijd te houden, wat heel moeilijk zou zijn geworden indien de Turken het door de VN beschermde vliegveld van Nicosia zouden aanvallen, waarvoor werd gevreesd. Voor deze eventualiteit hielden de Britten twaalf Phantoms ge reed. Als de VN, die alleen vrede be waarder behoort te zijn, zich in de strijd zou mengen, zou dit een geheel nieuwe, uiterst riskante rol voor de VN-troepen hebben betekend. Voordat het tot dit lokale staakt-het- vuren kwam zou volgens BBC-berichten nagenoeg de gehele industriewijk van De maatregel is het gevolg van het besluit dat de negen ministers van Landbouw van de Europese Gemeen schap vorige maand hebben genomen met de bedoeling overtollige vleesvoor- raden uit de koelhuizen weg te werken. De maatregel werd niet verplicht opge legd. Elke van de negen regeringen is De laatste „schijnaanval” zou vorige week dinsdag gedaan zijn. De flatbewo ners hebben van het voorval melding gemaakt bij de stichting geluidshinder Schiphol en bij de stichting geluidshin der door vliegtugen. Een wooi ivoerder van de luchtmacht om commentaar gevraagd verklaarde gisteravond: zulke dingen doen we na tuurlijk niet. Wel heeft het bureau klachten van de luchtmachtstaf de zaak in onderzoek genomen. Resultaten heeft dit nog niet opgeleverd. SCHIPHOL. (ANP) De KLM on derzoekt de mogelijkheid om vanmorgen vroeg een DC-8 naar de Griekse hoofd stad Athene te laten vertrekken om daar 231 Nederlandse passagiers op te halen. Dit heef, een woordvoerder van de KLM gisteravond meegedeeld. Of Griekenland tot een tegenactie te gen Turkije zal overgaan viel gisteren Ex-koning Constantijn van Grieken land heeft Karamanlis zijn steun toege zegd in de Cyprische crisis. Constantijn spreekt in zijn boodschap aan de pre mier van „groepsmoord” en zegt van droefheid vervuld te zijn over de on rechtvaardige Turkse aanval. De Britse minister van buitenlandse zaken James Gallaghan heeft gisteren zijn teleurstelling over het mislukken van de vredesbespreking over Cyprus kenbaar gemaakt aan premier Harold Wilson die zijn vakantie heeft onder broken en aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, dr. Kurt Wald heim, die voor een bliksembezoek naar Londen was gekomen. De Amerikaanse regering verklaarde ervan overtuigd te zijn dat een overeen komst alleen kan worden bereikt door terugkeer naar de onderhandelingstafel en dat alleen dan de vrede en stabiliteit op het eiland kunnen worden hersteld. Terwijl de NAVO-raad in Brussel op Griekenland een beroep deed zich nog eens te bedenken over het besluit om zich militair uit de NAVO terug te trekken, zei de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken Robert McCloskey dat minister Kissinger en andere Amerikaanse top functionarissen er niet van overtuigd zijn dat Griekenland zich werkelijk reeds uit de NAVO heeft teruggetrok ken. .,We weten nog niet hoe ver de Griekse bedoelingen gaan”, zei hij gister middag. Ex-president Richard Nixon heeft nog een van zijn voormalige presidentiële voorrechten verloren. Zijn privéstrand is opengesteld voor badgasten. Zolang Nixon president was, bleef het strand bij zijn villa in San Clemente gesloten wanneer de presidentiële fami lie er vertoefde. De kustwacht patrouil leerde dan met twee vaartuigen om onbevoegden op een afstand te houden. De kustwacht heeft zich echter terugge trokken en het strand is nu weer voor iedereen toegankelijk. Inmiddels heeft de deken van de orde van advocaten verklaard dat Nixon, zelf jurist, mogelijk verbonden azl worden in Californië praktijk te voeren. Wie de tragi-komedie van het parle mentaire onderzoek tegen „dubbelspion” Julius Steiner nog niet is vergeten, weet hoe strijdbaar zo’n parlementaire com missie in Bonn kan zijn. De leden, die tot de oppositiepartijen behoren, hadden nu ook al in een vroeg stadium laten weten dat Willy Brandt als een van de eerste voor het blok zou moeten en als nummer twee veitnoedelijk Herbert Wehner. Belangrijkste mede-kandidaat voor deze functie zou prof. Steenkamp zijn geweest maar deze heeft al gezegd de functie niet te ambiëren. Steenkamp is al voorzitter van het Christen Democra tisch Appel. Als De Zeeuw inderdaad fractieleider wordt in de Senaat een verkiezing die in de loop van september wordt gehou den dan is de kans groot dat hij het voorzitterschap van de KVP moet laten schieten. De links georiënteerde De Zeeuw kan een belangrijke steunpilaar worden voor het kabinet-Den Uyl. BONN. Bonn blijkt zijn gerucht makende spion, Günther Guillaume, over wie bondskanselier Willy Brandt struikelde toch niet te zijn vergeten. Aan een proces is men voorlopig nog niet toe, maar de parlementaire behan deling kan wel beginnen. Gisteren is de speciale parlementaire commissie van onderzoek voor de zaak-Guillaume voor het eerst na de vakantie bijeen geko men. aangesloten reisorganisaties hebben ge boekt. Van deze 994 toeristen bevinden er Zich 377 op Rhodos, en de overigen elders in Griekenland. Bovendien bevin den zich nog 75 nederlandse vakantie gangers in Ismir (Turkije). Het risico van een formele oorlog tussen Griekenland en Turkije is aanwe zig. Dit heeft premier Den Uyl gister middag op Schiphol verklaard voor zijn vertrek naar New York. De minister president blijft anderhalve dag in deze stad om dan door te reizen naar de Antillen voor een werkbezoek. Hij zal zijn bezoek aan de Antillen onderbreken als de Cyprus-situatie dit nodig maakt. Minister mr. Max van der Stoel (bui tenlandse zaken) komt vandaag in Ne derland terug van zijn vakantie in Joe- go-Slavië. De Nederlandse minister, die oorspronkelijk morgen terug zou komen, heeft zijn vertrek vervroegd in verband met de situatie op Cyprus, zo verklaarde een woordvoerder van het ministerie van, buitenlandse zaken desgevraagd. Onze Haagse redactie meldt dat zich op Cyprus slechts acht Nederlanders be vinden die, wanneer zij dat wensen, hulp krijgen van het ministerie van buitenlandse zaken om het eiland te verlaten. Daartoe is een staflid van de Nederlandse ambassade in Beiroet op Cyprus. Het gaat om op Cyprus woon achtige Nederlanders. Er zijn geen Ne derlandse toeristen meer op Cyprus. Zo zal de NAVO het gat met andere troepen en luchtmachteenhe- den moeten opvullen en ze opleiden voor de NAVO-taken die de Griekse strijdkrachten waren opgedragen. Eerst zal de alliantie de eenheden van het 28ste tactische luchtmacht- commando in centraal Griekenland het belangrijkste wapen van de Griekse luchtmacht dat in geval van een conflict alleen NAVO-taken heeftmoeten vervangen, zo ver klaarde de militaire deskundige. De Verenigde Staten zullen alle tactische kernwapens moeten terugtrekken, die onderdeel uitmaken van de afschrik- kingsmacht van de NAVO. Griekenland zal verder de NAVO- raketbasis op Kreta, die onder een Griekse commandant staat, moeten sluiten. Nabij de basis bevindt zich een NAVO-installatie voor brandstof- Dikke rookwolken stijgen op boven Nicosia nadat een raket op de Cyprische hoofd stad viel tijdens een Turkse luchtaanval. kosten van de rekening van de de andere helft gefinancierd uit het Europese vrij de maatregel toe te passen. Minister Van der Stee verklaarde destijds meteen dat Nederland van de mogelijkheid geen gebruik zou maken. De helft van de operatie komt voor nationale schatkist, wordt Landbouwfonds. DEN HAAG De kans is groot dat de KVP in het najaar naar een nieuwe voorzitter moet zoeken. Ir. de Zeeuw, de huidige voorzitter is namelijk een van de belangrijkste kandidaten voor het fractieleiderschap van de KVP in de Eerste Kamer. Na het vertrek van oud- premier De Jong is dat voorzitterschap vrijgekomen. In de loop van vandaag zullen de meeste Britse gezinnen die op Cyprus wonen, via een luchtbrug van 23 militai re vliegtuigen van het eiland worden geëvacueerd. Het gaat hier om ongeveer tienduizend vrouwen en kinderen de Nadat de gevechten op Cyprus giste ren de hele dag voortduurden, kwam uit Washington de waarschuwing dat Grie kenland en Turkije geen militaire hulp meer van de Verenigde Staten zullen ontvangen wanneer zij een oorlog tegen elkaar zouden beginnen. Justitia et Pax is, aldus het telegram, diep geschokt door de veroordeling van mgr. Tji, die moderator is van Justitia et Pax in zijn land. De commissie ver klaart zich solidair met „deze moedige verdediger van de fundamentele rechten van de mens”. Het telegram vervolgt: „Wij protesteren tegen de discriminatie, de arrestaties en de martelingen van christenen van verschillende denomina ties in uw land, christenen die strijden voor vrijheid van meningsuiting en in formatie en voor een democratische sa menleving. Dr. Klompé heeft de ambassadeur verzocht zijn regering en vooral de mi nister van Defensie van de tekst van het telegram op de hoogte te stellen. Namens de commissie heeft mej. Klompé zich tevens gewend tot de Zuid- koreaanse afdeling van Justitia et Pax en deze verzekerd van haar solidariteit. Na de arrestatie van mgr. Tji in juli had kardinaal Alfrink als internationaal voorzitter van de Katholieke vredesbe weging Pax Christi reeds een telegram gezonden aan de Zuidkoreaanse ambas sadeur. KAMPALA (AFP, Reuter). In de kofferruimte van de auto van een arts is dezer dagen het lij k gevonden van een van de voormalige vrouwen van generaal Idi Amin, president van Oeganda, zo heeft Radio-Kampala gisteren meegedeeld. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat mevrouw Kay Adro enkele maanden zwanger was en een abortus had onder gaan. Zij is aan een inwendibe bloeding bezweken. Haar lijk was in stukken gesneden. De arts die de abortus had uitgevoerd, dr. Peter Mbaru, heeft zelf moord gepleegd door vergif in te nemen. Hij bezat een kliniek in Kampala. President Amin. heeft inmiddels de nieuwe Amerikaanse president, Gerald Ford, meegedeeld dat hij een zwarte man moet aanwijzen als zijn vice-presi dent. DEN HAAG. (ANP) De voorzitter van de Indonesische raad van ker ken dr. Simatoepang, heeft zich gunstig uitgelaten over het besluit van het centraal comité van de Wereld raad van Kerken, de assemblee van de Wereldraad volgend jaar niet in Djakar ta te houden. In een telegram aan Ford zei Amin dat zwarten recht hebben op hun aan deel in het regeren van Amerika. „U moet hen niet alleen benoemen in hoge functies in uw Witte Huis, maar u moet hen ook benoemen als ministers. Uw vice-president moet een zwarte man zijn”. „Als collega-president en als collega- opperbevelhebber wens ik u te adviseren dat u voor een goed bestuur in uw land niet moet discrimineren jegens de zwarte bevolking. U weet, dat een generaal minder praat maar meer doet en ik vertrouw dat u mijn advies zeer ernstig zult nemen”, aldus generaal Amin.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3