Nalatenschap mevr. E. F. Levie-Philips Belangrijk zilver voor Frans Halsmuseum Veelbelovende reeks van popconcerten HUISVROUW HEEFT VOORKEUR VOOR WALS- EN POPMUZIEK Musical Beatles over Van der Lek wil gratis musea Laat ’ns wat van je i massief eiken I EXPOSITIE: s meubelfabriek Oisterwijk Vrije toegang EN n van loon bloemendaal uw nieuwe saab-dealer welkom r fain „J. GRATEFUL DEAD IN AMSTERDAM Ook dansmuziek en cabaret geliefd IE Nipkofschijf voor De Bie en Van Kooten 3 POINTER SISTERS EN FREE CONCERT iü® VRUDAG 1 6 AUGUSTUS 1974 13 KUNST (Van onze kunstredactie) Mott the Hoople Expositie Bibliotheek n 1 r IB®5® v:: PTT no. Korte Kleverlaan 30 - 44 BloemendaalTel. 023-259311 TAFELS «STOELEN WANDKASTEN BANKSTELLEN TV KASTEN DEKENKISTEN Zo’n blij bericht moét je I gewoon even doorbellen. Naar iedereen die Tine kent. Tine, die na 12 j aar Canada ineens een maand naar Nederland komt! Dat is best een paar goedkope telefoontjes waard. Tenslotte belt u ’s avonds en in het weekend voor half geld door heel Nederland. N achtvoorstellingen 1001 Toonzaal: AMSTERDAM Leidsekade 102 (naast Lido, bij Leidseplein) tel. 020-233917 HAARLEM. Do nalatenschap van mevr. 3. F. Lev’.t-P’hil’ps uit Bkemendaal, deser dagen in het bezit gekomen van het Frans Hals museum, blijkt vooral wat betreft het zilverwerk van groot belang te zijn voor net museum. Het legaat bevat een aantal zeer fraaie stukken Haarlems zilver, met name speel goed Uit de 13e eeuw. Daarnaast is het Amsterdams zilver zowel kwali tatief als kwantitatief gced verte- genwcc.wgu. In mmal gaa- he. om 50 stukken. De nalatenschap telt ruim 11J nummers, waaronder een compleet Louis Philippe-servies, schilderijen, tapijten, juwelen en meubilair. i F j 1 h irWffA Mt JftMP G :t (Van onze kunstredactie) 5 (ADVERTENTIE) •f. circa van i ij „The best of the New York Erotic Film festival” is verhuisd naar Cine- tol en begint daar aan zijn vierde week. „My name is nobody” draait nu alleen nog in Roxy. Royal heeft het Niet onbelangrijke reprises zijn Ku brick’s „A clockwork orange” in Bio, „Last tango in Paris” in Ceintuur en Andy Warhol’s „Trash”’ in de Hallen. Marlon Brando en Maria Schneider in „Last tango in Paris”, weer te zien in Ceintuur. DEN HAAG. (ANP) De televisiecri tici hebben de jaarlijkse zilveren Ni-p- kof-schijf voor het seizoen ’73-’74 toege kend aan Kees van Kooten en Wim de Bie. Een eervolle vermelding gaat naar het team van Panoramiek voor de ma nier waarop de Watergate-zaak is be handeld. De Nipkof-schtff zal tijdens de Firato op dinsdag 3 september a.s. uitgereikt worden. Diezelfde week komt Geordie langs de bekende steden die in het clubcircuit zijn opgenomen. Dat clubcircuit krijgt het overigens flink druk, want in okto ber worden maar liefst Fairport Con- „Het zijn stukken om tussen te leven, die getuigen van een goede smaak”, vertelt de heer Couvé. Het voornaamste kenmerk van het legaat is het feit dat we hier te doen hebben met voorwerpen uit totaal verschillende tijden, lopend van de 17e eeuw tot aan deze tijd. Een apart onderdeel van de nalaten schap vormt een bibliotheek, die groten deels boeken op kunstgebied bevat. Aan de hand van deze boeken ie af te leiden dat mevr. Levie veel heeft gereisd. „Je kan haar reizen bijna stap voor stap volgen aan de hand van catalogi van de diverse musea die zij in het buitenland heeft bezocht” aldus de heer Couvée. De betekenis van deze bibliotheek voor het museum ligt voornamelijk in de gebruikswaarde: het Frans Halsmu seum mag per jaar slechts voor’ 1500 aan (kunst) boeken kopen. muziek en weense walsen genieten meer en meer de gunst van de huisvrou wen naarmate hun leeftijd hoger is. Van muziek wordt het meest gehouden door huisvrouwen van 35 jaar en ouder. Bo ven de vijftig worden voornamelijk de liefhebsters aangetroffen van levenslied jes. Verder bleek uit het onderzoek, dat van de Nederlandse huisvrouwen 16 percent een muziekinstrument bespeelt, waarvan de helft piano. In de hoogste welstandsklasse, aldus Interact, speelt zelfs een op de vijf huisvrouwen piano. In het Londense Lyrics Theatre is gisteren een musical over de Beatles in première gegaan onder de titel John, Paul, George, Ringo en Bert. De musical is van de hand van Willy Russell, een 26 jaar oude onderwijzer uit Liverpool, waar zoals bekend ook de Beatles vandaan komen. De foto toont een scène met de Beatles op het hoogtepunt van hun roem. Van links naar rechts Phillip Joseph als George Harrison, Anthony Sher als drummer Ringo Starr, Trevor Eve als Paul McCartney en Bernard Hill als John Lennon. Op de achtergrond een grote foto van de echte Beatles. Kriterion vertoont „Le train” (pre mière) met Romy Schneider, Royal „Sabata” van Frank Kramer en De Uitkijk John Huston’s „Fat City”. The Movies tenslotte zet de Pasolini cyclus voort met „Teorema”. Een deel van het zilver uit de nalatenschap van mevrouw E. F. Levie-Philips. Op de achtergrond de ook in de tekst ge noemde kraantjeskan en de teentjesmand. Op de voorgrond vief stukken Amsterdams zilver, respectievelijk een koffiemolentje, een spoelkom, een luiermand en een koffiekan. Daarnaast een Haarlems blakertje uit het begin van de achttiende eeuw en een door Jan Verdoes in 1735 vervaardigde suikerstrooier, eveneens Haarlems zilver. Ook liefhebbers van andere lichte mu ziek kunnen uitzien naar belangrijke artiesten Shirley Bassey komt van 15 tot en met 17 september, respectievelijk in Amsterdam (Grand Gala of the Year), Den Haag en Rotterdam. Chansonnier Gilbert Bécaud wordt begin oktober ver wacht in de drie grote steden, maar ook in Deventet'. Helen Reddy tenslotte zingt 19 oktober in Amsterdam. Mevr. Levie en haar man hadden sedert jaren een hechte band met het museum. Zelf kochten zij met veel lief de kunstvoorwerpen, zonder daarmee specifieke kunstverzamelaars te worden. Electie Light Orchestra is de eerste „grote” groep in september. Ze start op 3 september in het Turfschip in Breda en doet achtereenvolgens het Cultureel Centrum in Groningen, Eindhoven, Sit- tard, Venlo of Rotterdam en het Con certgebouw in Amsterdam aan. Het Instituut voor sociaal-psycho- logisch onderzoek en markt-analyse, Inte ract B.V. in Dongen, heeft deze gegevens gehaald uit een enquête bij een landelijk HAARLEM. De bezoekers van pop concerten staan bij aanvang van het nieuwe concertseizoen enkele zeer aan trekkelijke optredens te verwachten. Zo is gisteren bekendgeworden dat The Pointer Sisters, wier eerste optreden be gin van dit jaar in ons land terecht veel sueces opleverde, nu voor drie concerten in de grote steden zullen terugkomen. Daarnaast staat een vijf dagen durende tournee te wachten van Johnny Rivers met zijn vaste begeleidingsband. Veelbe lovend lijkt ook het free concert dat de Amerikaanse hardrock-formatie Grate ful Dead op 7 september in het Amster damse Bos hoopt te geven. verhaal rond Henry Fonda en Terence Hill ingeruild voor „Vrouwelijke kil lers van de Orient” van Robert O’Neil. In Rivoli is „La nuité Americaine” terug en De Uitkijk vertoont nog eens „The way we were" met Barbra Streisand- IN DE SERIE nachtvoorstellingen zijn vrij veel wijzigingen aangebracht. Alhambra-2 presenteert „Un homme qui me plait” met Jean-Paul Belmon do, Ceintuur Scott’s „In de greep van de haat” en Cineac „Borsalino" met Alain Delon en eveneens Belmondo. De aktiefilm „Bonnie’s kids” en het SF-veihaal „Son of Godzilla” zijn in Cinetol te zien, John Sturgess’ „Het geheim van de vijf graven” in City en Don Siegel’s „Madigan” (met Henry Fonda) in de Hallen. De Stones-film „Gimme shelter” is terug in Rialto. aan minister recreatie en der In schriftelijke vragen Van Doorn van cultuur, maatschappelijk werk heeft Van Lek donderdag op bovengenoemd over leg aangedrongen. „Verwacht u niet dat. de voorgenomen verhoging van en treegelden minder draagkrachtigen en jongeren niet bepaald zal stimuleren tot museumbezoek en is het waar dat over deze verhoging geen enkel overleg heeft plaatsgevonden met de meest betrokken instanties”, zo vraagt het pacifistische kamerlid. Hij wijst op de grote ontstemming die de maatregel heeft gewekt bij onder meer de Nederlandse Museumvereniging, de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars en bij de directies van verschillende rijksmusea. Het Frans Halsmuseum richt zich in zijn aankoopbeleid van zilver strikt op het Haarlems zilver. Het bezit zodoende slechts weinig Amsterdams zilver (het legaat Enschede en een bruikleen). Mu seumdirecteur D. H. Couvée is dan ook zeer verheugd met de nalatenschap van mevr. Levie-Phlips de collectie Am sterdams zilver in belangrijke mate te kunnen uitbreiden. Het houdt volgens hem echter niet in dat het museum in de komende jaren wijziging in zijn aan koopbeleid zal aanbrengen. Bijzonder blij is directie en staf ook met het Haarlemse zilveren speelgoed. Dit speelgoed, met het (artistieke) hoog tepunt in de 18e eeuw, is zeer zeldzaam en dientengevolge uiterst kostbaar. Het museum bezat tot nog toe slechts een vijftal speelgoedstukken van Haarlemse makelij. Maar ook het Amsterdamse speelgoed uit dit legaat is van grote artistieke importantie. Tot de topstukken behoort onder meer een luiermand, een wiegje en een koffiemolen, alles van de hand van Johannes van Geffen. Daar naast is er een spoelkom van Arnoldus van Geffe en een koffiekan van een onbekende meester. Behalve speelgoed bevat de zilvercol lectie een prachtige spijlen- of teentjes mand, die waarschijnlijk voor strooigoed is gebruikt en van de hand van de Amsterdammer J. Logerath is. Een kraantjeskan, gedateerd 1720 (maker on bekend) completeert deze rij van top stukken. a l S Maindtg t/m zaterdag 9-18 tnu. donderdagavond tot 21.30 uw. De maand augustus krijgt nog net de Schotse hardrock-groep Nazareth te zien met een nachtconcert op de 30e in de Rotterdamse Doelen en de daaropvol gende avond in het Concertgebouw in Amsterdam. Paul Acket heeft de organi satie. Vrij zeker is het optreden dat Mott the Hoople op 1 november in het Con certgebouw in Amsterdam zal geven. In deze maand wordt ook Johnny Winter (waarschijnlijk op de derde november in Amsterdam) verwacht, alsmede Charlie Rich (20 en 21 november). Onderhandelingen zijn verder gaande met een groot aantal artiesten uit de CNR-stal zoals Gladys Knigt and the Pips, Jobriath, Robert Knight en The Chi-Lites, maar definitieve beslissingen hierover zijn voorlopig nog niet te ver wachten. Soortgelijke geluiden vielen ook bij Dureco te beluisteren die veel moeite doet om het Italiaanse zangeres je Mina en de Engelse groep Caravan (opnieuw) naar ons land te halen. Het zilver zal in een aparte vitrine worden uitgestald. Samen met andere stukken zal het zilver al rond oktober in het museum te bezichtigen zijn. Wel moet nog een groot deel van de nalaten schap worden gecatalogiseerd. Het ligt in de bedoeling dat het zilver onderdeel gaat vormen van een grote zilverten- toonstelling die het Frans Halsmuseum in de zomer van 1975 in zijn historische entourage hoopt in te richten. representatieve steekproef 2.000 huishoudingen. Klassieke muziek en franse chansons slaan meer aan in de hogere welstands klassen, marsmuziek, dansmuziek en le vensliedjes meer in de lagere. Klassieke muziek, weense walsen en bekende ope ra’s zijn meer geliefd in het westen van het land. In het noorden worden marsen ên levensliedjes geprefereerd. Volgens verwachting leverde de enquê te op, dat jongere huisvrouwen zich meer aangetrokken voelen tot popmu ziek dan de oudere. Opera’s, klassieke EEN VIJFTAL PREMIERES staat op de Amsterdamse filmagenda. In Cineac-Damrak is de Europese pre mière van Don Siegel’s actiefilm „Wie was Drabble”; in Kriterion „Le Train” naar de oorlogsroman van George Si menon en in Luxor de griezelfilm „De vloek van Dracula”. Lamont John son's western „A gunfight” gaat in het Leidsepleintheater in première en het Rembrandtpleintheater komt met „Supercups”, een schandaalfilm van Gordon Parks. DEN HAAG. (ANP) PSP-fractie- voorzitter dr. Van der Lek is van oordeel dat verhoging van entreegelden voor rijksmusea moet worden opgeschort. Er zal, in overleg met betrokken instanties een meer aanvaardbare regeling tot stand moeten komen waarbij volledige opheffing van entreegelden zijn voor keur heeft. DEN HAAG. (ANP) De Nederland se huisvrouw heeft een voorkeur voor de weense wals: 39 procent zegt er dol op te zijn en nog eens zo’n gedeelte vindt deze muziek wel aardig, daarna komen in volgorde van voorkeur: dans muziek, Nederlands cabaret, marsmuziek en de zogenaamde levensliedjes. Onge veer de helft van de huisvrouwen waar deert moderne popmuziek positief. vention, Kevin Coyne, Paper Lace, Phil lip Goodhand-Tait en onder voorbehoud Gryphon verwacht. De data van The Pointer Sisters zijn vastgesteld op 28 september tot en met 1 oktober. Ze blijven in het westen van ons land: Den Haag, Rotterdam en Am sterdam, maar een televisie-optreden staat reeds gepland, zodat ook de „pro vincie” van het scatgeweld van deze dominee-zusjes kan geniet. Het tourneetje van de Pointers wordt voorafgegaan door dat van Johnny Ri vers. die behalve de Randstad ook Venlo en Sittard wil aandoen. I. kÜM rak. t

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13