Niemand van zijn pupillen reikte ver genoeg l TELEURSTELLINGEN VOOR FRANS MAHN Grensrechter beslist Honkbalwinst Accountants Van Dien Co G. HORNMAN VERRASTE SPORTIEF Badmintonzege KOERSEN Moser: records Carrière-informatie assistenten-accountant Rolf Thung dicht bij uitschakeling: 3-2 Bert Jacobs: „Spektakel nastreven” r heao (be) havo atheneum of gymnasium 1 1974 STORT V door Peter Heerkens I Agressief - a. Kenmerkend voor Van Dien Co Is: De hierboven aangestipte opleidingen zijn: het volgen van de hedendaagse ontwikkelingen waardoor voortdurend mogelijkheden op alle niveaus ontstaan. Dit betekent reële promotiekansen voor jonge mensen die aan hoge eisen voldoen. Vandaar onze belangstelling voor die jonge mensen die door tijdige aandacht voor hun toekomstige werkkring blijk geven te willen voortbouwen op hun verworven kennis.die erover denken in welk beroep zij hun intelligentie en inventiviteit gemotiveerd kunnen gebruiken. VAN DIEN Co, Afd. Personeelszaken Fizeaustraat 2, Amsterdam-o, 020-91 0111 Het diploma geeft rechtstreeks toegang tot de NIvRA-studie. Je werkt dan zeer gericht aan een in de maatschappij hoog gewaardeerd beroep.* Op onze kantoren te Amsterdam en Zaandam hebben wij plaats voor beginnende assistenten accountant. Spreekt het bovenstaande je aan? Aarzel dan niet, bel of schrijf naar onze afdeling Personeels zaken. Om in dit beroep te slagen gelden o.a.de volgende kondities: belangstelling voor administratie, gevoel voor de feiten achter de cijfers - en de ambitie om carrière te maken in een modern, boeiend beroep; de vereiste opleiding om (terwijl je al verdient) verder te kunnen studeren en dusdoende de in de praktijk verworven kennis te verdiepen. In de heao-studie is al een deel van het NIvRA-programma „ingebouwd”. Reden waarom heao-examinandi vrijstellingen krijgen bij de NIvRA-opleiding.* Deze opleiding geeft - via voor bereidende tentamens - na één jaar toegang tot de NIvRA- studie. Ook is het mogelijk de MBA- of SPD-opleiding te volgen. Het bezit van deze diploma’s wordt overal ge waardeerd. De NIvRa-studie vindt ten dele in kantoortijd plaats. Voor alle genoemde opleidingen geldt een zeer gunstige studiekostenregeling. Ziekte L i II (Van onze sportredactie) ll I AMSTERDAM ARNHEM BREDA ENSCHEDE 's-GRAVENHAGE - RIJSWIJK HENGELO ’s-HERTOGENBOSCH HOOGEVEEN LEEUWARDEN LOCHEM ROTTERDAM TILBURG UTRECHT VENLO WAALWIJK ANTWERPEN BRUSSEL WILLEMSTAD-CURAQAO ORANJESTAD-ARUBA PHILIPSBURG -ST MAARTEN me vo< de OV( koi nie D elft de ling KL Bu Nie Bos (Dl Bos V nav (Ri- gei Boj Rei (DV strê Nie en I ges Be vai 75 ma tre pu me sell we kla hai da: Wt rer zat ser hel krs vai We je imi ble 5 get vel kir zeg n L ll G e u (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De grensrechters in het betaalde voetbal kryen met ingang van het komend seizoen een vrijwel volledige volmacht bij het bepalen van buitenspel. In een brief heeft de scheids- rechtscommissie de scheidsrechters la ten weten om voortaan bij het beoorde len van buitenspelsituaties af te gaan op het oordeel van de grensrechters. De tijd van Marijke Moser betekende ook een nieuw Zwitsers record. Deze situatie kon ontstaan omdat de uit Hil versum afkomstige loopster na haar hu welijk met de Zwitserse lange afstandlo- per Albrecht Moser de Nederlandse na tionaliteit heeft behouden. De speerwerpsters Elly van Beuzekom en Lida Kuys zorgden voor een dubbele Nederlandse overwinning. Zoals gebrui kelijk was het verschil tussen de twee 48,90 kampioenschap, maar die op het beslis sende moment (in de achtste finales te gen Geschke en Vackar, daarna in de herkansing tegen Kocot en Kravtsov) tot twee keer toe in al te grote moeilijkhe den kwam- De eerste keer overigens gedeeltelijk buiten zijn schuld (het was alleen de vraag of hij het zo ver had moeten laten komen), omdat hij in een persoonlijke strijd met Vackarf klem kwam te zitten („hij gaf me gewoon een por in mjjn ledenen. toen was ik ge zien”) na het oplopen van een zwieper waarvan Geschke dankbaar profiteerde In de oefenwedstrijden die nog voor het nieuwe seizoen worden gespeeld, zal de nieuwe bepaling reeds in de praktijk worden gebracht. In de wedstrijden tus sen Feyenoord en FC Brugge, dinsdaga vond in Rotterdam, ging scheidsrechter Leo van der Kroft reeds volledig af op het oordeel van zijn grensrechter bij buitenspelsituaties. Van der Kroft floot alleen als de vlag omhoog ging en floot niet als de grensrechter de vlag niet opstak. Juist Leo van der Kroft kwam vorig jaar in een omstreden positie terecht door niet af te gaan op het oordeel van APELDOORN (ANP). Gisteren is in Apeldoorn de strijd om het Europees kampioenschap honkbal bij de jeugd be gonnen. Nederland startte sterk en be haalde een gemakkelijke overwinning van 17-3 op Spanje. De wedstrijd Ita liëFrankrijk was nauwelijks om aan te zien: 21-1. Zonder meer teleurstellend was ook het optreden van sprinter Rinus Lang- kruis, die weliswaar heel wat agressiever opereerde dan vorig jaar in het wereld- Tevoren had Thung, als eerste ge plaatste, zichzelf een uitstekende kans gegeven op het behalen van een eerste landstitel. „Ik heb meer kansen dan ooit tevoren”, meende hij, „want ik heb im mers dit jaar op gravel goed gespeeld en onder anderen van Hordijk en Sanders gewonnen”. Dat mag dan wel allemaal waar zijn, gisteren bleek dat de overgang van de snelle Amerikaanse banen naar het tra ge gravel tegenvallen”, beaamde hij, na dat hij in een uitputtende partij van vijf sets van Hornman hed gewonnen (4-6, 6-2, 4-6, 7-5, 6-2). „De ballen komen op gravel veel lager op, zodat ik er eer aan moest wennen door mijn knieën te buigen”, aldus Thung. Het was duidelijk dat Thung enkele moeilijke uren tegemoet zou gaan toen bleek dat zijn anders zo sterke eerste service hem vootdurend in de steek liet. Twee service-games verspeelde hij reeds in het begin op „love” tegen de gretige Hornman, die vriend en vijand verbaas de met zijn uitgekiende spel. Hornman (25) geldt als een pure outsider, te meer omdat hij de tennissport pas sinds 1967 serieus beoefent. In het sterke clubteam van Tilburg is hij achter Hordijk, Hem mes en Farrell notabene de vierde man. (Van onze sportredactie) KERKRADE. Alle hoop van Ro da JC is gevestigd op Bert Jacobs. Dat blijkt wel uit het antwoord van manager Hans Coerver op de vraag waarom Roda JC deze zomer prak tisch geen spelers heeft gekocht. Doel man Bram Geilman werd definitief overgenomen van Feyenoord. Het enige nieuwe gezicht in Kerkrade is de 25-jarige Veendam-Spits Dick Nanninga. Dat is alles. „Maar vergeet niet dat wij een nieuwe trainer heb ben gekregen”, beklemtoont de broer van Feyenoord-trainer Wiel Coerver. Vooral bij de stand 5-5 in de vierde set was Thung dicht bij een sensationele uitschakeling. Hornman leidde met twee sets tegen één en had in de vierde set een 4-1 achterstand ingelopen. Bij 5-5 leek Thung vervolgens zijn service-game te zullen verspelen toen hij met 15-30 achter kwam en een bal ogenschijnlijk buiten de lijn sloeg. De scheidsrechter besliste evenwel anders en trok zich Jacobs, de man die de Utrechtse monsterfusie gestalte gaf, krijgt het in Kerkrade waar nu nog de tram melant rond de affaires-Hollink en Pliska naklinkt, niet gemakkelijk. Zijn basisopdracht luidt: stabilisatie. Geprojecteerd tegen het temperament van Bert Jacobs („Ik voel er niets voor de pot dicht te spijkeren”) kan de conclusie alleen maar luiden: Ro da JC gaat opnieuw een hachelijk seizoen tegemoet. Een negatieve be nadering die door Bert Jacobs wordt weggewimpeld: „Ik ben geen wonder dokter. Ik zeg wel dat wij het met Roda JC gaan proberen. Primair ben ik vooi stander van aanvallend voetbal. Daarna ga je pas kijken wat je verdedigend kunt doen. Spektakel op het gebied van de tegenstander. Dat moet je nastreven. Het is de kern van het behoud van het betaald voet bal. Ook bij Roda JC”. Natuurlijk heeft Roda JC in zijn eerste jaar veel ervaring opgedaan. En een winstje geboekt van een ton. Daarmee werden de contracten van Jacobs, Geilman en Nanninga gere geld. Het blijft de vraag of de komst trek van Henk van Leeuwen („Roda van Nanninga opweegt tegen het ver- JC biedt te weinig. Ik ga terug naar Rotterdam”), Wim Langenhuizen (naar het Belgische Patro Eisden) en de 34-jarige ausputzer Henk Fischer (gestopt). Wil Jacobs in Kerkrade zijn doel bereiken, dan zal hij in eerste instan tie moeten proberen meer rendement te halen uit het collectief. En uit de individuen, zoals Gerrie de Goede, die vorig seizoen ver beneden zijn presta- tietop bleef. Bert Jacobs: „Ik ga eisen stellen aan alle spelers. Ó«k aan De Goede. Maar op dit moment heb ik geen enkel oordeel omtrent een be paalde speler. Ik kom hier als nieuwe man en heb niets met het verleden te maken”. SCHEVENINGEN. Als Rolf Thung de finale van het Nederlands tenniskam pioenschap in Scheveningen wil berei ken, zal hij aanzienlijk beter moeten spelen dan hij gisteren deed in zijn duel tegen de Tilburger Guido Hornman. Thungs eerste optreden in het enkelspel was zo weinig overtuigend, dat zijn vol gende tegenstanders, Piet Veentjer en wellicht Fred Hemmes, zich niet bij voorbaat kansloos hoeven te achten. Vooral Hemmes beschikt over voldoende routine en vastheid om het Thung in de halve finale danig lastig te kunnen ma ken. Ofschoon Herman Ponsteen voor zijn achtervolging in de achtste finales wel wat bedenkingen had opgeworpen door zijn ziekte in de plaatsingswedstrijd, kon zijn nederlaag en dus uitschakeling toch niet helemaal daaraan worden toegeschreven. Frans Mahn probeerde het accent weliswaar ietwat in die rich ting te verschuiven („elke huisarts had die jongen met zijn kwaal, waar hij woensdag last van kreeg, twee weken in bed gestopt”), maar dat was niet terecht, want daarvoor maakte Herman Ponsteen tegen Dolezal te lang aanspraken op de overwinning. Trouwens, de verslagen Ponsteen rekende zelf eigenlijk al af met het excuus van zijn daags te voren nog zo hinderlijke verkoudheid toen hij opmerkte: „Ik kon voluit rijden. Mijn tijd bewijst dat ook. Tien seconden snel ler dan gisteren”. De inzet van de Nij- verdalse favoriet voor de achtervolging was maximaal. Het was echter niet vol doende geweest en men kon zich afvra gen of Ponsteen niet iets te lang op hetzelfde tempo was blijven hangen. Rondenlang hield hij de voorsprong op rond 1 seconde (maximaal 1.32), waarna hij vier toeren voor het einde langzaam terrein verloor: van 48 seconden naar een achterstand van 0,05 met nog twee ronden te rijden. Ponsteen: „Misschien ben ik wat te laat begonnen met alles te geven. Ik wilde op het eind mijn slag slaan, maar achteraf bekeken had ik het beter halverwege kunnen doen”. Dat hij in de laatste 50 meter een lekke achter band opliep, was niet van belang voor de uitslag omdat zijn achterstand (0.41 seconde) op dat moment ook onder nor male omstandigheden al niet meer viel weg te werken. Dat Peter Nieuwenhuis odezelfde droeve weg ging, was een al even tegenvallend resultaat als de elimi natie van Ponsteen, want met zijn vier de beste tijd leek Nieuwenhuis goed voor de achtste finales. Evenals zijn ploeggenoot hield Nieuwenhuis (tegen Masi) drie kilometer lang de race in de hand en verspeelde hij zijn plaatsing in de laatste 1000 meter. Bij de herkansing kostte een moment van onoplettendheid hem een plaats in de kwartfinales. Langkruis gaf dat ook eerlijk toe. „Ik was even niet attent genoeg”. Die fout maakte hij bij het omhoog gaan van Kravtsov, die meteen dook en doorging. Langkruis: „Hij ver raste me. Dat heb je nou met series van drie man. Ik moest er nog een in de gaten houden. Op die manier kom je ogen te kort”. En bondscoach Mahn: „Ik vind het waardeloos, sprinten met drie man. Eigenlijk moesten ze dat van af de laatste 18 niet meer doen.” De op de sprint in zo’n sterk bezet toernooi debuterende Lau Veldt was al eerder afgevallen na slechts één over winning, in de herkansing van de eerste kwalificatie. Hij verloor zijn andere wedstrijden kansloos maar treurde daar niet al te hard over. „Ik heb hier”, berekende hij zijn winst, „enorm veel geleerd. Eigenlijk zijn we in Nederland maar bezig met kinderspel, als je ziet wat die grote jongens er op zo’n wereld kampioenschap van maken. Dan kom je er wel achter dat je er zelf nog lang niet bent. Ik vond het een hele beleve nis”. In de volgende ronde moet Thung aantreden tegen de taaie, 32-jarige Piet Veentjer, die Thungs clubgenoot Klaas Visscher verrassend uitschakelde. De an dere kwartfinales gaan tussen Hemmes- Koning, Hordij k-Fok, Sanders-Fleury. Bij de dames ontmoeten elkaar in de halve finales: Schaar-Salomé. Uitslagen Dames enkelspel: Marijke Schaar-Anja Ybema 6-2 7-5, Judith Sa-. lomé-Ada Bakker 6-3 9-7, Tine Zwaan- Els Veentjer 6-0 7-5, Elly Appel-Nora Lauteslager 3-6 6-2. Hereh-enkelspel: teede ronde: Thung- Hornman 4-6 6-2 4-6 7-5 6-2, Veentjer- Visscher 6-2 6-2 6-4, Hemmes-Vaarties 6-3 6-1 6-2, Koning-Silos 5-7 6-2, 6-4 6- 2, Hordijk-Ehrlich 6-1 6-2 6-1, Fok Soeters 6-3 3-6 6-3 8-6, Sanders-Lind 6-2 6-1 6-2, Fleury-De Boer 6-3 4-6 8-6 6-2. Gemengd-dubbel halve finales: Zwaan-Fleury-Schaar-Bielefeld 6-0 6-3, Salome. Hemmes BakkerSoeters 1-6 6-3. DUINDIGT. De uitslagen van de op Duin- digt gehmouden draverijen en rennen zijn Langeloprijs 2040 m autostart: 1. Leslie Hanover (J. Duivenvoorden) 2 48.0 1.22.4, 2. Lola van Voorne, 3. Lady Charlotten. Winn. 10.20 pl. 2.20 1.50 30.60koppel 12.50 Trio 6029.30. Landsmeerprijs 2040 m. autostart: 1. La Vitesse, B. v Klaveren) 2.51.1 1.23.9, 2 Mai regina, 3. Lana Wood. Winn. 1.90 pl. 1.50 2.00 1.80 Koppel 4.30. Langelandprijs 2120 m: 1 Makore du Bols (P. Petersen) 2.54.5 1.23 1, 2. Moos Roodnoot 3. Linda Hollandla Winn. 1.30 pl. 1.40 1.90, Koppel 7.20 trio 78.60. Sir Ishanprljs 2100 m. ren: 1. Orient Express (J. Smith) 217.6, 2. Tracy Jones, 3. Ferrero. Winn. 2.00 pl. 1.30 1.40 Koppel 1.70 Lattropprljs 1600 m. autostart 1. Karla Pluto (M. van Leeuwen) 2.06.1 1.18.2, 2 Karper K. 3 Jolitha d'Aster. Winn. 2.70 pl. 2.10 2.50 5.10 Koppel 15.50 trio 85170 Lankhorstprljs 2120 ml. Henri Belwin (B. van Klaveren) 2 54.6 1.21.6, 2 Inyala 3. Immer Treu. Winn. 2.90 pl. 1.00 1.30, koppe 3.60 Langerakprijs 2120 m 1. Hertog Cavaljos (W. Velis) 2.54.5 1.22.3, 2. Judge Olivier, 3. Jo Roodnoot Winn. 78.40 pl. 7.40 2.70 2.60 koppel 24.10 trio 5.981.00. Langbroekprijs 1520m 1. Nieck P. Koppe- jan) 2.08.3 1.25.5, 2. Narcis G 3. Noorden Winn. 7.10, pl. 2 70 4.60 3.70 koppel 29.40 Telstar Darlingprljs 1900 m ren: 1. Ronald (J. Webb) 2.05.4, 2. Jacob Maris 3. Chivas Regal. Winn. 3.60 pl. 1.30 2.00, 1.40, Koppel 9 30, trio 142.50. LangweerprDs 2040 m. autostart: 1. Maestro (C. Imming) 2.52.6, 1.24.6, 2. Leo Hanover D 3. grensrechters bij het bepalen van bui tenspel. Zo keurde hij in de wedstrijd Feyenoord-Ajax een zuiver doelpunt van Feyenoord wegens buitenspel af, hoewel de grensrechter nadrukkelijk de stok doodstil achter zijn rug hield. Van der Kroft zei dan ook: „De nieu we regel is er om communicatiestoornis sen, die vorig seizoen wel zijn voorgeko men, nu te verhinderen. We gaan in het vervolg bijna volledig af op de grens rechter. Alleen in uitzonderingsgevallen wanneer de scheidsrechter er bij voorbeeld beter voor staat dan de grens rechter zal de arbiter zelf beslissen”. De scheidsrechterscommissie stelt dat de grensrechters doorgaans beter kunnen beoordelen of een speler al dan niet buitenspel btaat. Joop Martens, lid van de scheidsrechterscommissie lichtte toe: „Vlaggen van de grensrechter betekent fluiten voor de scheidsrechter en niet- vlaggen betekent dus ook niet fluiten. Alleen als de grensrechter duidelijk een black-out heeft, moet de arbiter op zijn eigen waarneming afgaan”. De Utrechtse lijn doortrekken in Kerkrade. Jacobs begint er serieus mee. Hij heeft een aanknopingspunt: „Aanvallend voetbal hangt nauw sa men met het linieverband. De linies moeten kort op elkaar kunnen spelen en opschuiven naar het gebied van de tegenstander. Ik heb gezien dat Roda JC dat kan. De volgende stap is de eindfase, de doeltreffendheid en de afwerking. Dat is het moeilijkste on derdeel van het spel. Maar ik vind wel dat je daar het accent moet leggen”. JOHANNESBURG (REUTER). Het Nederlandse badminton team heeft op zijn toernee door Zuid-Afrika in Johan nesburg met 5-2 gewonnen van een gelegenheidsteam uit Zuid-Transvaal. Vanwege het late tijdstip kon het laatste gemengd dubbelspel niet meer worden afgewerkt. De uitslagen zijn: Nederland- Zuid.Transvaal 5-2. Dames enkel: Mar jan LueskenMarianne van de Walt 11- 8, 11-5; Lili WeijersKaren Hide 11-0, 11-0. Heren enkelspel: Guus de Vogel Willie Kerr 3-15, 3-15; Guus van der Vlugt—Tony Bailey 12-15, 15-12, 13-15. Dames dubbelspel: Joke van Beuse- kom/Marjan LueskenDeidre Tighe/Ma- rianne van der Walt 15-10, 15-11. Heren dubbelspel: Guus de Vogel/Guus van der VlugtDennis Geldenhuis/Bruce Clarke 15-7, 17-15. Gemengd dubbelspel: Guus van der Vlugt/Marjan LueskenDennis en Bruce Clarke 15-10, 17-14. Rinus Langkruis (links) wint hier zn sprintserie voor de Italiaan Angelo Fiorentini. Later zou echter ook Langkruis zich niet kwalificeren voor de kwartfinale. Hetgeen een extra domper voor Frans Mahn betekende. KOPENHAGEN (ANP). Marijke Moser heeft gisteravond op de tweede dag van internationale atletiekwedstrij den in Kopenhagen het Nederlandse re cord op de 3000 meter hardlopen voor dames verbeterd en gebracht op 9 minu ten en 14.8 seconden. Het oude record1 stond met 9.20.2 sedert 20 mei 1973 (Formia) ook op ha ,r naam. MONTREAL. Voor KNWU’s bonds coach Frans Mahn zal de achtervolgings- ploeg (Ponsteen, Nieuwenhuis, Slot en Van Gerwen) en het tandempaar (Veldt- Langkruis) het optreden in het wereld kampioenschap goed moeten maken. Meer dan dat rest hem eigelnijk niet. Aan een eventueel succes (wat er roy aal in zit) van Keetie van Oosten-Hage op de achtervolging kleven meer haar persoonlijke verdiensten dan bemoenis- sen in de voorbereiding van de bonds coach. Met de profs,, die nog voor een medaille kunnen zorgen, had Mahn tot aan dit toernooi ook weinig te maken en de stayers zijn, zoals altijd, in handen van de op dit terrein gespecialiseerde Martin Wierstra. Frans Mahn sprak aan het eind van de tweede wedstrijddag in Montreal dan ook terecht van „een be hoorlijke teleurstelling” toen de balans uitwees dat van zijn pupillen niemand ver genoeg had gereikt. Natuurlijk waren er verzachtende verklaringen voor, maar dat nam niet weg dat er een kater overbleef, omdat Herman Ponsteen van het achtervol- gingsnummer werd afgevoerd door een nederlaag tegen Doltzal (4.53.04 tegen 4.53.23), Peter Nieuwenhuis hetzelfde overkwam in zijn duel met Masi (4.56.18 tegen 4.54.56, Rinus Langkruis de achtste finales van de sprint miste en Lau Veldt op dit nummer bij de kwalificaties bleef steken- Omdat bovendien Mini Nieuwen huis in de kwartfinales sprint dames royaal verloor van Sue Novarra (geen grote schande overigens omdat deze Amerikaanse recht op goud of zilver lijkt af te gaan) bleef er voor de Neder landse kolonie weinig te genieten over. Alleen Jaap van de Broek schonk genoe gen door via dë herkansing de stayersfi- nale te bereiken zodat Nederland met drie man die eindstrijd ingaat. i 4 L. en ZWOLLE meter. 18.50. Totalisator-omzet 297.097.00. ■tets aan van het protest van Hornman, die vervolgens de set verspeelde.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 18