REDE KARAMANLIS VOOR RADIO EN TELEVISIE: Experts: Lading tanker Metula niet te lossen Voetgangers pat op weg Gezaghebber St. Maarten ruziet met politie Brits witboek voor de industrie „compromis Witte Huis van Gerald Ford Kabinet van „Nederlandse” perschef in het Argentinië „rechtser” s l«S Franse kernproef Arrestatie Franse drugsmokkelaars in New York Reisorganisatie in Engeland failliet 39 I E iliM V R IJ D A G 1 6 AUGUSTUS 1974 3 BINNEN- EN BUITENLAND J» 1 !w.'fte Griekenland wil geen oorlog Turken bereiken doelen (Van onze speciale verslaggever) het (Van onze redacteur in Parijs) (Van onze redacteur in Ion den) :n Washington, mr. Henk Leffelaar) ij f- ir De premier herhaalde dat Griekenland militair in gereedheid is om elke aanval te weerstaan. Hij dankte de strijdkrach ten en het volk voor het feit dat zij tot nu toe hun koelbliedigheid hebben be waard en hij zei, met enige stemverhef fing, dat de strijd doorgaat. Ie n iet ■er iie an de >or an De Iet an agressie nog enkele andere stappen over weegt. Wat die behelzen liet de minis ter-president in het midden. Naast praktische bezwaren van geo grafische aard benadrukte Karamanlis dat ook een Griekse inmenging in de strijd op Cyprus niet in het belang zou zijn van het Cyprische volk en anderzijds de positie van Griekenland aanzienlijk zou verzwakken. voorouders, hoewel er thuis voorname- goed sprak, vroeg hem les te geven, hij er zo op gebrand om het Neder lands machtig te blijven dat hij op de universiteit zijn kamergenoot, de zoon van een dominee die het Nederlands die tot voor kort de bureauchef was De ouders van vader terHorst dre ven in Enschede een kruidenierswin kel, maar eenmaal in Michigan oefende hijzelf tot zijn pensionering het tim- mermansvak uit. De ouders van de nieuwe perschef hebben drie kinde ren, van wie Jerry de oudste is. De anderen zijn Frances, een dochter, en nog een zoon, John. ton len er in ts )e f- t. ils •?- ise ar ilip Ivi- erd sen ;eft jog ste- ive- tui- hr- ng- ?en te ?t e e n >n jr j- in- de sen ta- fe- ijn m- f- jn ?e ;n n. e- at te f- >n •d an ad lm ■f- en rd n- il- te ■ft li jd de -ft ijs h- 18 js, m, ?D an ig. sle (e n- :id et m ?t. a- an De gezaghebber stelde toen tegenover onder-inspecteur Curiel dat de politie al zijn orders niet uitvoerde en dat hij daarom de directe leiding van het korps van politie had overgenomen. De onder- inspecteur nam dit niet en ging naar huis. Bij zijn vertrek kreeg hij van de gezaghebber te horen, dat hij niet langer op het eiland gewenst was. Later kwam hij op verzoek van inspecteur Zaandam weer in dienst. De moeder van de nieuwe perschef van het Witte Huis vertelde dat zij zelf op haar negende jaar vanuit Wolphaatrsdijk nabij Goes, naar de CANBERRA. (AP) De Australische minister van Buitenlandse Zaken Doland Willesee heeft gisteren verklaard dat de Australische regering gelooft dat Frank rijk opnieuw een kernbom tot ontplof fing heeft gebracht in het proefgebied van de Moeroeroa atol in de Stille Oceaan. Het zou de vijfde kernproef van dit jaar zijn. LONDEN De Britse Labour-rege- ring heeft gisteren haar langverwachte plannen voor overheidsingrijpen in in dustrie en bedrijfsleven bekend gemaakt in de vorm van een zogenaamd witboek: een document dat de basis moet vormen voor een wetgeving later dit jaar in het Lagerhuis. Zoals te verwachten viel, is dit witboek een zorgvufdig afgewogen combinatie van directe nationalisatie, ge deeltelijke nationalisatie en een vorm van samenwerking tussen industrie en overheid, die door de Britse regering wordt omschreven als „overeenkomsten over bedrijfsleiding en planning tussen overheid en bedrijfsleven” De reacties op de regeringsvoorstellen waren verdeeld. Het verbond van Britse werkgevers gelooft, dat deze labour- voorstelfen het lage investeringsnivean in de Britse industrie nog verder zullen verslechteren. Een rechtse organisatie van Britse werkgevers noemt het La bour-plan „uiterst gevaarlijk en oneer lijk”. De terHorsten vestigden zich toen eerst enkele jaren in Canada, voordat zij naar Michigan verhuisden, nog steeds de verzamelplaats van Ameri kanen met Nederlandse voorouders. In Enschede heeft de oude, nu 77- jarige ter Horst, nog steeds familie („Alleen maar een paar neven”, zei mevrouw terHorst) met wie hij niet meer correspondeert. Het witboek, dat de titel „The regene ration of British industry” (Het opnieuw leven inblazen *an de Britse industrie) draagt, is voornamelijk het geesteskind van de minister voor industrie, Anthony Wegdwood Benn, een van de belangrijk ste en meest links georiënteerde minis ters in het kabinet-Wilson. Minister Benn verdedigde zijn nationalisatieplan- nen als volgt: De Grieks-Cyprioten hebben door hun soms hevige militaire tegenstand in elk geval hun eer gered. Maar de Grieken hebben machteloos moeten toezien hoe de Turken steeds verder oprukten. Hoe wel de Grieken geladen zijn tegen Ame rika, dat de Turkse invasie niet heeft verhinderd en zelfs zou hebben aange- moedigd, heerste er gisteren in Athene een gedeprimeerde sfeer van brusting, nu elke Griekse tegenactie door militai ren en ook politieke onmacht het nieuwe regime voelde er weinig voor zich in een oorlog te storten is uitge bleven. De stemming was, dat de Grieks-Cyprioten en de Turks-Cyprioten het nu maar onderling eens zouden die nen te worden en dat er misschien toch nog iets zou kunnen worden gered van de Cyprische grondwet van 1960, door deze aan de nieuwe situatie van voldon gen feiten, aan te passen. Dit betekent dat tijdens het hoogtij van zondag een „alles-of-niets”-sleeppo- ging moet worden gedaan om het schip vlot te trekken. Hiertoe is men zo veel mogelijk sleepkracht aan het verzame len. Behalve de Zwarte Zee (9000 pk) van Smit International heeft men schikking over twee kleine van de Chileense marine en een Argen tijnse sleepboot. al de be- Aepboten NICOSIA. Famagusta, de belangr- rjjkste havenstad van Cyprus, is na verwoed verzet van de Griekse Nationa le Garde gisteravond door de Turken veroverd, evenals de Grieks-Cyprische marinebasis op 20 kilometer afstand. Bij de gevechrfen om Famagusta kwam een aantal granaten op de Britse basis Dhe- kelia terecht, zonder echter schade aan te richten. Nu Famagusta in handen van de Turken is, vraagt men zich af: „Wat nu?” 1 a 52-jarige pijprokende terHorst, Ik heb hem gevraagd omdat hij een van de Detroit News in Washington, vertelde zijn moeder hoe president Ford (over wie hij bezig is een boek te schrijven) zijn vrouw had opgebeld met de woorden: „Ik heb hem nodig. Ik l.em hem gevraagd omdat hij een eerlijke en hardwerkende man is”. Ford en terHorst hebben dan ook veel met elkaar gemeen: niet alleen komen zij uit dezelfde stad Grand Rapids, maar bovendien wonen zij vlak bij elkaar in Alexandrië, vlak buiten Washington. Haar familienaam was Maartje van Strien. „Maar”, zei ze, „dat was in Amerika nooit uit te spreken en daarom heet ik nu Maude. Familie in Nederland heb ik niet meer.” (Van onze redacteur in Athene) ATHENE Griekenland wenst geen oorlog met Turkije. Dit valt op te maken uit de rede die premier Constantin Karamanlis gisteravond voor radio en televisie tot het Griekse volk hield. De premier zei dat Grieken land verplicht is geweest de strijd op het diplomatieke vlak te voeren en zich verzekerd weet van de steun van de internationale publieke opinie. Toch bevatte de met spanning tegemoet geziene toespraak enkele strofen die de Grieken er niet veel geruster op hebben gemaakt. Na Griekenlands uittreden uit de NAVO te hebben toegelicht, zei Karamanlis dat zijn regering in antwoord op de Turkse Het belangrijkste onderdeel van de gisteren bekend gemaakte wetsvoorstel len is de oprichting van de zogenaamde „National Enterprise Board”, een staats- In Glyfada, waar veel Amerikanen van de zesde vloot met hun gezinnen wonen, kwam het gisteravond tot de eerste schermutselingen Dit in het ka der van het steeds sterker wordende anti- Amerikaanse gevoel. Verontwaardigde Grieken tuigden daar Amerikaanse mili tairen af. Met een ernstig gezicht verlaat de Griekse premier Karamanlis het hotel waar zijn toespraak tot het Griekse volk op de band werd opgenomen om later op de avond uitgezonden te worden. Als bureauchef begeleidde terHorst alle presidenten van Eisenhower tot Nixon op hun reizen naar het buiten land. Van een dezer gelegenheden, WASHINGTON Jerry ter- Horst is klein van stuk. Toen hij zijn debuut maakte als perschef voor president Gerald Ford riep een van de journalisten: „Kun nen jullie hem even optillen zo dat wij hem kunnen zien?” Ter- Horst lachte er smakelijk om. Gisteren werd door een Ne derlandse correspondent op de gebruikelijke dagelijkse pers voorlichting van het Witte Huis een vraag in het Nederlands ge steld. TerHorst antwoordde in het Nederlands terwijl de Ame rikaanse journalisten om een vertaling vroegen, angstig om een plakje nieuws te missen. De moeilijkheden ontstonden doordat de gezaghebber van de bovenwinden Van Delden het niet eens was met de bewaking van de Voorstraat, waaraan het afgebrande bestuurskantoor ligt. Hij wilde een permanente bewaking voor het kantoor van de eilandontvanger. De politie-leiding op Sint Maarten stelde echter dat er reeds drie man in de Voorstraat op wacht stonden, namelijk twee bij het afgebrande bestuurskantoor en een in de omgeving, zodat er voor het vlakbij gelegen kantoor van de ont vanger geen extra man hoefde te wor den ingeschakeld. PHILIPSBURG/ORANJESTAD. De politie-inspecteur van Sint Maarten Re my Zaandam heeft na een conflict met gezaghebber R.O. van Delden het eiland verlaten is naar Aruba teruggekeerd. De gezaghebber beschuldigde de inspec teur ervan dat hij zijn bevelen niet uitvoerde en dat hij daarom als plaatse lijk hoofd van de politie de directe leiding van het korps op zich nam. Inspecteur Zaandam zou eind deze week na een verblijf van drie jaar op het eiland de leiding van het korps overdra gen aan zijn opvolger, maar heeft nu zonder afscheid te nemen Sint Maarten verlaten. PARIJS. De verzekering die de Franse minister van Binnenlandse Zaken Michael Boniatowski onlangs uitsprak, dat de aanmaak, handel en smokkel van verdovende middefen hem nu weinig hoofdpjjn meer bezorgden, werd giste ren lelijk door de feiten gelogenstraft. Naar schatting een miljoen Britse va kantiegangers heeft deze zomer bij Court Line en nevenbedrijven geboekt. Een aantal van hen is nog op vakantie. Het is niet bekend hoe zij moeten terug reizen, nu de luchtvaartmaatschappij van Court Line vandaag haar werk staakt. In westerse diplomatieke kringen in Athene stelt men zich dan ook op het standpunt dat de NAVO al het mogelij ke moet doen om de gevechten op Cyprus een halt toe te roepen en Grie kenland weer terug moet voeren in de Atlantische Alliantie. Ten slotte werd gisteravond nog bekend dat minister Mavros van buitenlandse zaken niet van plan is een uitnodiging van Kissin ger te aanvaarden om na het echec van' Genève de Cyprische kwestie met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken in Washington te bespreken. Verenigde Staten emigreerde. „Dat is heel lang geleden”, zei ze, „in 1905, en veel kan ik me er niet van herinne ren. Wel weet ik dat mijn vader in Holland een landbouwer was, wat hij altijd, ook in Amerika, is gebleven. Maar hij schreef ook veel, voor de plaatselijke Amerikaanse krant, hij was een zeer ontwikkeld man. Hij heeft ook een paar boeken geschre ven, maar die zijn nooit uitgegeven, dat zijn familiestukken geworden”. Volgens zijn moeder was terHorst trots op oe taal van zijn Nederlandse De portefeuille van Binnenlandse Za ken die in handen was van Benito Llambi, ging naar Alberto Rocamora die tot dusver deel uitmaakte van het be stuur van de provincie Buenos Aires. Mario Savino, Argentijns ambassadeur in Rome en trouw aanhanger van wijlen Peron, is de advocaat Miguel Robledo opgevolgd als minister van Defensie. De portefeuille van onderwijs, die be heerd werd door de linkse peronist Jorge Taiana, is in handen gekomen van de tachtigjarige medicus Oscar Ivanisse- vich, een van Perons getrouwen van het eerste uur. Progressieve studenten hebben uit protest hiertegen de gebouwen van de belangrijkste faculteiten van de univer- Mteit in de Argentijnse hoofdstad bezet. BUENOS AIRES. (Reuter) Me vrouw Maria Estela Peron, de president van Argentinië, heeft drie uiterst rechtse peronisten tot minister benoemd. De linkse politicus Andreas Papandre- oe, wiens komst een luidruchtige en de monstratieve manifestatie had moeten worden, is gisteravond haast onopge merkt in Athene aangekomen. Papan- dreoe heeft voorlopig zijn plan de cam pagne voor een herstel van de democra tie in Griekenland in de ijskast gezet en zegt al zijn krachten te willen wijden aan een beslechting van de Cyprische tragedie. Gisteren voerde NAVO-secretaris-ge- neraal Luns in Londen besprekingen met de Britse minister Callaghan van Buitenlandse Zaken. Hierover zijn geen bijzonderheden bekendgemaakt. Callag han sprak opnieuw met aartsbisschop Makarios. Turan Gunes, de Turkse minister van Buitenlandse zaken die uit Genève giste ren naar Ankara is teruggekeerd, zei voor zijn vertrek dat Turkije niet geheel Cyprus wil bezetten, maar een afzonder lijk Turks- en Grieks-Cypriotisch gebied nastreeft, waarvan de eigen regeringen moeten zetelen in Nicosia, de hoofdstad van het eiland. Premier Ecevit van Turkije heeft van de Amerikaanse ambassadeur vernomen dat de Verenigde Staten ook voorstander zijn van twee autonome gebieden op Cyprus. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft echter open lijk kritiek uitgeoefend op het Turkse militaire ingrijpen. „De welvaart van Groot-Brittannië is voor een groot gedeelte afhankelijk van de prestaties van onze industrie en ie dereen die daarin werkzaam is. Het is daarom van vitaal belang dat de Britse industrie sterk en succesvol is. Daartoe hebben we behoefte aan een sterk, winstgevend en verantwoordelijk parti culier bedrijfsleven, maar ook aan een efficiënt overheidsbedrijfsleven. Deze beide sectoren moeten op een commer cieel gezonde basis kunnen samenwer ken. Met medewerking, toezicht en ad vies van de overheid.”. In politiek' Londen is de tekst van dit witboek uitgelegd als een compromis tussen de middengroepering binnen de Labourpartij, waartoe premier Harold Wilson zelf geacht wordt te behoren, en de militante linkervleugel, waartoe mi nister Benn nadrukkelijk behoort. Natio nalisatie van grote delen van het Britse bedrijfsleven als zodanig is vermeden, maar de bevoegdheden van de nieuw op te richten National Enterprise Board zijn dusdanig, dat vrijwel elke industrie of onderneming direct of indirect in aanmerking komt voor overheidsingrij pen. Het witboek belooft „volledige en rechtvaardige compensatie voor die be drijven die geheel of gedeeltelijk door de overheid zullen worden overgeno men”. Nationalisatie zal alleen mogelijk zijn via een wet, die door het parlement moet worden behandeld en waarover dus voldoende publieke discussie moge lijk is. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, Het is niet mogelijk om de lading van de Metula, de vastge lopen Shell-mammoettanker in Straat Magelhaen in Zuid-Amerika, ter plaatse te lossen. Experts hebben dit vastgesteld na een uitgebreid onderzoek op het 210.000 ton metende schip. Overigens meent men in diplomatieke kringen dat het Griekse uittreden uit de NAVO inderdaad slechts een stap van tijdelijke aard is. Men herinnert eraan dat Karamanlis steeds zeer recent nog heeft gewaarschuwd voor de permanente dreiging van het Slavische communisme. Zo is het een bekend feit dat Bulgarije zijn grote interesse in een doorgang naar de Aegeïsche Zee via Kavala en Alexandropoulos in feite nog nooit heeft laten varen. Karamanlis zelf heeft bij herhaling beklemtoond dat in het lidmaatschap van de NAVO de enige garantie voor het behoud van de Griekse onafhankelijkheid ligt opgesloten. moedermaatschappij, die tot taak zal krijgen het verwerven van meerder heidsbelangen in, of het aankopen van een groot aantal vooraanstaande Britse industrieën en maatschappijen. Het wit boek is niet specifiek aangaande de aard en identiteit van deze ondernemingen, maar uit eerdere Labour-voorstellen op dit gebied kan worden afgeleid dat het hier gaat om de 100 grootste onderne mingen in Groot-Brittannië. De kans dat het schip vlot komt zonder dat het verder wordt beschadigd, slaat men hoog aan omdat het springtij van zondagavond op zichzelf al een verhoging van de waterstand met veer tien meter geeft. Oorspronkelijk had men de omstandigheden nog verder gun stig willen beïnvloeden door ook een deel van de lading over te pompen. Men is nu wel van plan met het overpompen te beginnen zodra het schip vlot is. Het zal daartoe naar een be schutte baai worden versleept. Het schip kan niet meer op eigen kracht varen. Een deel van de bemanning, die tot nu toe stand-by bleef in Punta Arenas, is inmiddels onderweg naar Nederland. eigenaar Touroperators enige tijd in financiële Het was nog erg vroeg in de ochtend gisteren toen het gebrek aan verkeer op de Champs-Elysées in Parijs deze twee voet gangers er toe bewoog om midden op de beroemde weg een partijtje te gaan schaken in de zon. Uit New York kwam namelijk het be richt dat de Amerikaanse politie vier Franse drugsmokkelaars had ingerekend, waarbij de hand kon worden gelegd op 75 kilo heroïne. Het was een van de grootste hoeveelheden narcotica die de Amerikaanse autoriteiten ooit hadden weten buit te maken, met een waarde van ruim 100 miljoen dollar. Verder zouden alle Griekse havens voor Amerikaanse oorlogsschepen wor den gesloten. Washington, dat zich overi gens nog zorgen genoeg maakt over de situatie op en rond Cyprus, vooral met het oog op het Midden-Oosten, werd gerustgesteld door een officiële ontken ning van de juistheid van de geruchten door de Griekse regering. Want de Turken hebben praktisch hun militaire doelen bereikt. Zij hebben de lijn Famagusta-Morphou in hun macht en daarmee het door hen begeerde noorden van Cyprus. De stad Morphou was gisteren door het grootste deel van de bevolking verlaten. Een bestand kan nu niet meer veraf zijn. Berichten dat president Clerides bereid zou zijn het noorden aan de Turken af te staan blijken zuiver speculatief geweest te zijn. Hij sprak het later tegen. Misschien waren zij bedoeld als proefballonnetje, omdat het door de Turken bezette ge bied de basis zal moeten vormen voor een staak't-het-vuren. Dit laatste werd aangenomen omdat Clerides na terug komst in Athene een aantal topfunctio narissen voor een bespreking had sa mengeroepen. toen Jo. Kennedy een bezoek bracht aan Berlijn, maakte terHorst gebruik om uit het korps van journa list i weg te glippen om een soort bedevaartreis te maken naar Ensche de (zoals zijn moeder zich herinnert: „Omdat het vlak over de Duitse grens was”), de geboortestad van zijn vader die als 13-jarige leerling-timmerman in 1918 als zovele andere Nederlan ders naar het rieuwe continent emi greerde. De anti-Amerikaanse stemming in Griekenland vond gisteren een uitweg in wilde geruchten namelijk dat alle daar verblijvende 4000 Amerikaanse militai ren en hun gezinnen het land zouden moeten verlaten. Het betrof hier de Amerikanen o.a. werkzaam bij het ver- bindingscentrum van de Amerikaanse marine bij Athene en op de marinebasis en de basis voor geleide projectielen op het eiland Kreta. LONDEN. (Reuter) De grote Britse reisonderneming Court Line is failliet. De groep, onder meer eigenaar van Clarksons en Horizon verkeerde al moeilijkheden. (jt

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3