BADHUIS SNELLIUSSTRAAT BLIJFT VOORLOPIG OPEN |<EUR B.V.>| Zeesleper „Friesland” redde reuzentanker bij Z.-Afrika BOUWMARKT rioolbelasting Op 2 september start in Velsen de medische sportkeuring Agenda k Opheffing Volkskredietbank door CPN-fractie van de hand gewezen „M.A.N.” blijft ageren tegen i 4 OP LAATSTE MOMENT BIJ DE KUST WEGGEHAALD WAND- en VLOERTEGELS MOZAÏEK - PLAVUIZEN Avondwandeling door de duinen Dankzij hulp van artsen en assistenten WETHOUDER WITTE KLEUTER BOTSTE TEGEN AUTO „ER WORDT GEEN KREDIET MINDER VERSTREKT” VRÜDAG 16 AUGUSTUS 1974 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) VI SPECIALE AANBIEDINGEN •••••••••••••••••••••••••••••••••••a* HEDENAVOND HEARING IN Koudehorn 54 (Van een onzer verslaggevers) Velsen-IJmuiden aart Beverwijk Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen iden gas. jor-, VELSEN De publieke tribune in de Velsense raadzaal was donder dagavond opnieuw geheel gevuld met belangstellende burgers, waarvan een deel zijn komst had gemotiveerd door het uithangen van een groot spandoek met de leuze: „Badhuis open sosjale noodzaak”. Zij gaven hiermee blijk bijzonder te zijn geïnteresseerd in de manier, waarop de ge meenteraad thans zou reageren op de nieuwe ontwikkelingen bij de voor genomen sluiting van het badhuis aan de Snelliusstraat. De dinsdag ge houden hearing over deze kwestie werd namelijk ook bijgewoond door een groot aantal raadsleden, waarvan enkelen waarschijnlijk van de felle reac ties van de betrokkenen zijn geschrokken. Deze avond werd door som migen zelfs hun op de PvdA uitgebrachte stem betreurd en voor dergelijke argumenten zijn politici nog altijd bijzonder gevoelig. In ieder geval had deze vergadering voor de gebruikers van het badhuis een positief'resul taat, omdat de gemeenteraad besloot de sluiting voorlopig nog op te schorten. Motie Openingstijden: dagelijks van 8.00 -18.00 uur. zaterdags van 8.30 -17.00 uur. tel. 023-321212. d Rioolrechte» „DE MEL” Schorsing VELSEN-NOORD De afdeling Velsen-Noord van het „Milieu Actiecentrum Nederland” („MAN”) blijft zich tegen het innen van de milieubelasting verzetten. Zo werd nog onlangs schriftelijk bij het ge meentebestuur van Velsen gepro testeerd tegen de verzonden aan maningen, terwijl op een bespre king van de werkgroep unaniem werd besloten hedenavond in het buurtcentrum „De Mei” aan de Geelvinckstraat opnieuw een hearing over deze kwestie te hou den, met de bedoeling de bestaande bezwaren nog eens krachtig tegen over het gemeentebestuur te for muleren. Deze vergadering werd ook bij gewoond door enige afge vaardigden van het „MAN” uit IJmuiden. Velsens gemeenteraad kwam op besluit terug De heer Meijer (PvdA) wenste niet 5- ?r (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) 'ij (Van een onzer verslaggevers) De meer (Van een onzer verslaggevers) 19 en 21.15 u.: BIOSCOPEN In zijn antwoord ontkende wethouder Roessingh dat de betrokkenen te laat !5 i D d. IJMUIDEN. De zeesleepboot „Fries land” van Bureau Wijsmuller heeft in de afgelopen dagen het zoveelste bewijs ge leverd, dat de faam van de Nederlandse zeeslepers niet ten onrechte is. Voor de Zuid-Afrikaanse kust, nabij Kaapstad werd namelijk donderdag door de „Fries land” een tanker van 104.912 brt. met 220.000 ton „crud oil” ruwe olie op nog geen twee mijl van die kust voor stranding behoed. Tijdens de besprekingen kwam men onder meer tot de conclusie stellig het Dit voorstel bleek bij het C.D.A. niet geheel in goede aarde te vallen, omdat medische sportkeuring op gang is geko men door vragen van de CDA-fractie- voorzitter H. de Boer. sen en assistenten wordt gestreefd. De schoolartsen van de GGD zullen ook hun medewerking verlenen door bij het nor male onderzoek van de schoolkinderen ook de onderzoekingen voor de sportkeu ring te verrichten. 1- ft ig 5- op stranding ontstond. Met daarbij het gevaar van breuk en dus wegstromen van de ruwe olie in zee. Op dat moment bevond de „Friesland” zich in de baai van Kaapstad en fun geerde als „stand by” voor de Noorse tanker „Kong Haakon VII” van 110.000 brt., welke machineschade had opgelo pen. Daar er geen direct gevaar ter plaatse was, voer de „Friesland” onmiddellijk uit naar de 9‘/a mijl verderop gelegen „World Princess”. Direct bij aankomst werd de zeesleper van Bureau Wijsmuller geac cepteerd onder Lloyd’s open form „no cure - no pay”. Er zat niets anders óp, want inmiddels was de tanker al afge dreven tot minder dan twee mijl van de kust. Op het nippertje werd vastgemaakt. Dat gebeurde gistermiddag om kwart over vijf. Met de vol beladen tanker aan de trossen voer de „Friesland” vervolgens naar een vaste ankerplaats. is de te kleine omzet van de Volkskre- dietbank, waardoor het verlies niet ge dragen kan worden. Wanneer de raad met het voorstel meegaat, betekent het volgens de wethouder wel degelijk een besparing voor de gemeente. Het nadeli ge saldo voor de gemeente zal dan twee- a drieduizend gulden bedragen. Mensen, die door de Rabobank verwezen worden naar de gemeentelijke sociale dienst zul len via de sociale kredietverstrekking van deze dienst op een degelijke behan deling van hun verzoek kunnenrekenen. „Als de gang van zaken ons niet zou bevredigen, wat let ons dan om alsnog met de Volkskredietbank Haarlem in zee te gaan. Echter is deze wel betrokken geweest bij de onderhandelingen met de Rabo-bank en werd door haar de gang van zaken onderschreven” zo besloot wethouder Witte. Bij de daaropvolgende stemming ont popten dè beide CPN-leden zich als de enige tegenstanders. met deze motie mee te gaan omdat zijn fractie het voorstel van het college als een wijs besluit beschouwde. Op deze wijze wordt de raad immers de gelegen heid geboden de situatie nog eens nauwkeurig te bekijken. Overigens was hij van mening dat het gezag er slechts mee zal zijn gebaat wanneer men bereid is terug te komen op een onjuist geble ken besluit. tegenwoordigers van de Velser sport stichting, de directeur van de GGD en twee vertegenwoordigers van de gemeen telijke dienst voor de lichamelijke op voeding en sport. Aan de uitbreiding van het aantal art- Het doel van deze wandeling is onder meer de gedragingen van het duinwild in de avonduren gade te slaan (onder andere herten en reeën, die men overdag zelden of nooit te zien krijgt). Een speciale route is door de leiders daarvoor uitgezet. Om zeven uur begint de tocht bij de ingang van de waterlei dingduinen aan de Zandvoortselaan. De terugweg wordt afgelegd via het natuur pad. Omstreeks 9 uur, maar in elk geval vóór donker wil men weer op het punt van uitgang terug zijn. motie mee te gaan. Dit geschiedde dan ook met algemene stemmen, dus ook met die van de fractie van de PvdA, hetgeen van deze zijde zonder enig ver der commentaar geschiedde. Andere ingekomen stukken bestonden uit een brief van het rayonbestuur van de Algemene Bond van Bejaarden over het rioolafvoerrecht en een motie van de gemeenteraad van Urk over de ongun stige ontwikkeling in de visserijsector. Het college wilde het eerste schrijven in handen zien gesteld voor een pre-advies, terwijl B. en W. de tweede brief voor kennisgeving wensten aan te nemen Dit verwijzen naar een pre-advies deed de heer Hoek (Progressief Velsen) ver onderstellen dat het college een wijzi ging in de verordening overweegt, zodat hij voorstelde de inning van het riool recht uit te stellen tot dit advies zou zijn uitgebracht. Wethouder Van der Werff maakte de heer Hoek echter dui delijk dat het college niet aan uitstel denkt. Behalve een korte terugblik op het verloop van de reeds gevoerde acties, zal op deze vergadering onder meer exact worden uitgelegd wat de gevolgen kun nen zijn van een vasthouden van de wei gering tot betalen. Na de aanmaning, welke twee gulden zal kosten overi gens niet aangetekend verzonden kan door de Velsense afdeling van finan ciën tegen dezelfde prijs een tweede aan maning worden verstuurd, doch men meent bij het „M.A.N.” dat de gemeen te hier niet direct toe zal overgaan. de heer De Boer namens deze fractie een motie kwam aankondigen, politiek onge twijfeld handig gespeeld. De heer De Boer gaf hierbij te kennen niet te willen twijfelen aan de juistheid van de motie ven, die in juni tot het thans zo omstre den raadsbesluit hebben geleid. Maar toch meende hij dat het college hiermee de schijn van een onzorgvuldige behan deling heeft gewekt. Ook noemde spre ker het een goed democratisch gebruik de verstrekte alternatieven eerst behoor lijk te laten bezinken. Vandaar de C.D.A.-motie, waarmee het college van B. en W. wordt verzocht de gemeenteraad uiterlijk 31 december 1974 een nota aan te bieden, waarin de sluiting van het badhuis met de vervan gende mogelijkheden opnieuw aan de orde wordt gesteld. Deze motie impli ceerde dan tevens dat het 27 juni geno men besluit zal worden teruggenomen. en ïi.is „Once „18 jaar Nadien zijn vele besprekingen over deze zaak gevoerd in een daartoe gevorm de werkcommissie. Besprekingen die door allerlei omstandigheden meer tijd in be slag namen dan de betrokkenen lief wa ren geweest. Thans echter is men zover, dat de nieuwe Stichting Bureau voor Medische Sportkeuring Velsen in het leven is ge roepen, welke per 2 september met de keuringen hoopt te starten. De keuringen worden verricht in het gebouw van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, voorlopig gedurende twee avonden per week. Daarbij mag gebruik worden ge maakt van de apparatuur van de G.G.D. Aan de keuringen werken mee vijf huis artsen en zes assistenten van het Zee- wegziekenhuis, die daaraan verbonden zijn als specialisten-assistenten. Artsen en assistenten doen dienst volgens rooster. De definitieve samenstelling van het bestuur van de nieuwe stichting het is nog een stichting in oprichting isi nog niet bekend. Er is thans een voorlopig bestuur, waarin zitting hebben drie ver- VELSEN. Met ingang van maandag 2 september zal in de gemeente de Stich ting Bureau voor Medische Sportkeuring Velsen haar werkzaamheden de keu ringen dus aanvangen. Dit verblijdende bericht kwam donderdagavond uit de mond van wethouder Th. C. Witte tijdens dë laatste vergadering van de gemeente raad in deze samenstelling. Hij her-, innerde er aan hoe de kwestie van de Het gold de Liberiaanse reuzentanker „World Princess” die zes mijl westelijk van Green Point, vlak bij Kaapstad brand in de machinekamer kreeg. Direct werden per helicopter brandweerlieden uit Kaapstad naar de brandende tanker gevlogen. Dezen pompten stikstof in de machinekamer waardoor het vuur werd verstikt. Dat gebeurde van woensdag op donderdag. Het motorvermogen van de tanker was dus weggevallen en het schip dreef af naar de kust .waardoor een grote kans zouden zijn ingelicht, omdat een en ander reeds in het najaar is aangekon- digd. Ook bleef hij bij de mening dat de geboden alternatieven een goede oplos sing zullen blijken, zodat de bij het openhouden van het badhuis noodzake lijke investeringen over enige tijd onno dig zijn geweest. Want ook volgens de landelijke tendens blijft het aantal be zoekers aan badhuizen voortdurend da len. Hij had door dit alles aan de motie geen enkele behoefte, evenmin als aan de door ir. Heller voorgestelde begelei dingscommissie, omdat hiervoor al vol doende raadscommissies werkzaam zijn. (Van onze correspondent) ZANDVOORT. Op veler verzoek houdt de afdeling Zandvoort van de koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde weensdag- avond 21 augustus om 7 uur een avondwandeling door de waterleiding duinen onder leiding van de heren Klaas Castien en Jan van Honschooten. De deelname is kosteloos, al wordt na afloop een kleine bijdrage voor de plaat selijke vereniging wel heel erg op prijs gesteld. BEVERWIJK. Een vijfjarig meisje is donderdagmiddag gewond geraakt, toen ze op de voetgangersoversteekplaats aan de Laan der Nederlanden het rode licht negeerde en tegen een passerende auto botste. Met een beenbreuk moest de kleuter naar het RKZ worden vervoerd. In ieder geval ligt het in de bedoeling de bezoekers hedenavond een aantal voorstellen voor te leggen, waar zij dan zelf over kunnen beslissen. „De gemeen te Velsen heeft nu laten zien wat men hier van plan is”, aldus een woordvoer der van het „M.A.N.”, „maar ook wij zullen binnenkort een vuist gaan ma ken!”. Omdat men in de VVD-fractie van mening was dat op deze korte termijn het vormen van een juist oordeel bijzon der moeilijk werd, meende ir. Schoon- kind als woordvoerder daarvan voor na der beraad op enige tijd schorsing van de vergadering te moeten aandringen, waarna ir. Heller (Progressief Velsen) te kennen gaf geen termijn aan de sluiting te willen verbinden. Hij bepleitte zelfs een begeleidingscommissie, waar dan een eindrapport door kan worden uitge bracht. Op zijn beur); moest de heer Hoorn (CPN) erkennen te zijn geschrokken van de stemming op de dinsdag gehouden hearing, waar hij in ieder geval uit had geconcludeerd dat in IJmuiden nog ve len „in een tobbetje moeten ploeteren”. Hij zou daarom de ingediende motie ondersteunen, zodat de nieuwe raad de zaak dan straks geheel zal kunnen her zien. City, vrijdag 20 en zaterdag 19.30 uur: „Ben Hur”. Stadsschouwburg, vrijdag en zaterdag 30 u.: „Karate tijger”. DIVERSEN Na de inmiddels gehouden schorsing van de vergadering bleek men bij de VVD op het standpunt te zijn gekomen dat het wenselijk zou zijn met 1 maart een nieuw voorstel in behandeling te nemen, zodat ir. Schoonkind namens de ze fractie verklaarde met de motie ak koord te gaan. Burgemeester Reehorst trachtte als voorzitter nog een langdurige discus sie te voorkomen met de mededeling dat het college als gevolg van de vele inge komen protesten, waarbij een lijst met ruim honderd handtekeningen, had be sloten de raad een nieuw voorstel aan de hand te doen, namelijk de sluiting uit te stellen tot uiterlijk 1 maart 1975. Op deze manier kan de kwestie dan tevens door de nieuwe raad in behandeling worden genomen. En de heer Visser (CDA) vond het voorstel tot voor kennisgeving aannemen van de Urker motie iets te koel, vooral omdat IJmuiden als vissersplaats in on geveer dezelfde omstandigheden ver keert. Hij gaf dano ok de voorkeur aan het betuigen van adhesie, waar bij het college geen enkel bezwaar tegen bleek te bestaan. Nadat wethouder Roessingh er nog even de aandacht op had gevestigd dat de kwestie onder alle omstandigheden moeilijk kan worden opgelost, omdat niet valt uit te maken of een badhuis moet worden gesloten bij honderd over gebleven bezoekers of één, wilde voor zitter Reehorst gebruik maken van zijn recht op een adviserende stem. Hij had namelijk ontdekt dat er in feite weinig verschil bestond tussen de inhoud van het voorstel en die van de motie, zodat het hem verstandig leek maar met de Volgens de heer De Boer was deze motie het gevolg van de overwegingen dat het door het college toegezegde overleg met de betrokkenen op een zeer laat tijdstip is gevoerd, zodat het niet mogelijk is geweest de genoemde alter natieven en de binnengekomen klachten op bruikbaarheid en juistheid te toetsen. Met als gevolg dat de toegezegde en na sluiting aanwezig zijnde andere moge lijkheden tot baden de betrokkenen on voldoende concreet voor ogen hebben gestaan. nueren. „Zijn er contracten opgesteld en getekend? Wethouder Th. C. Witte zette - mede naar aanleiding van vragen van andere raadsleden, die het voorstel van het college steunden - uiteen, dat regel matig «aan de raad vertrouwelijk ter inzage wordt gegeven een lijst van de hoogte en de aantallen van de verstrekte kredieten. In hoeverre ook bericht zal worden over het „waarom” van een afwijzing moest hij het antwoord (nog even) schuldig blijven. Wel merkte de heer Witte op, dat een gemeente het verstrekken van sociale kredieten mogelijk moet maken. Doch „wie” dat doet, dat doet niet ter zake. Naar zijn mening zal door de nieuwe constellatie niemand de dupe worden. Er zal geen krediet minder worden ver strekt. Echter is het verlies in het afgelopen jaar 80.000 geweest. Oorzaak daarvan die Volkskredietbank het adres om zich ernaar te wenden”. Bezwaren had de heer Kruisman ook tegen de methode welke wordt toegepast bij het verplaatsen van het personeel naar sociale zaken. Hij Vroeg zich af of die vacatures daar al geruime tijd zijn. Bovendien zag hij de besparing voor de gemeente helemaal niet zitten. Wel stel de hij vast, dat er meer uitgaven zullen zijn en er meer winst gemaakt zal worden. De heer Kruisman vond aan zijn zijde de heer F. F. J. R e i c h e n f e 1 d, die opmerkte, dat geen enkele handels bank een verliesgevend object zal over nemen. De winstgevende cliënten wor den verwelkomd, maar voor de minder draagkrachtigen moet de gemeente ga rant staan.” Wie beslist over het verle nen van kredieten en hoe? Is dat één man? wilde hij weten. Verder infor meerde deze PvdA-er welke garantie er is, dat de Rabobank dit werk zal conti- 19 l vuisten”, 19.39 u.: 23.30 u.: De CPN-fractievoorzitter T. Kruisman kantte zich falikant tegen een dergelijk voornemen. „Hier door zal er een belangrijke sociale in stelling in de gemeente verdwijnen. Zij wordt opgeslokt door een handelsbank, welke de winstgevende cliënten aan haar hart zal drukken, maar of de dubieuze debiteuren gehandhaafd blij ven, is te bezien. En voor hen toch was Museum Beeckestljn, Rijksweg, Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Felison, Noordelijk Koetshuis Beeckestljn. Expositie foto’s Lies Wiegman. Dagelijks van 14 tot 17 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Moerbergplant- soen 22 IJmuiden. Dagelijks geopend van 9.30-12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat, IJmuiden. Elke diensdag en donderdag van 12 tot 19.30 uur en na telefonische afspraak 02550- 94159. Stadhuis Velsen, Plein ’45 IJmuiden. Elke dag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Oude Raadhuis, Velsen-dorp. Dagelijks van 13 tot 17 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen". Kennemer Theater (Zeestraat), u.„De dodende vuisten”, upon a time in the west’’, kant en klaar”. Luxor Theater (Breestraat) „Thunderball”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat). Expositie te keningen en aquarellen van Jan CamphirfB; geopend van 18 augustus van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. VELSEN. De opheffing van de Volkscredict’jank is thans een feit. Met alleen de stemmen van de beide CPN- readsleden tegen aanvankelijk was ook de PvdA-er F. F. J. Reichenfeld volkomen tegen het plan, maar hij wij zigde zijn koers op het nippertje heeft de gemeenteraad daartoe beslo ten. Het is de Rabo-bank in Santpoort, welke de Volkskredietbank zal overne men. Deze kwestie moest in de raad op nieuw ter sprake worden gebracht, om dat zich bij de ingekomen stukken enige schriftelijke protesten tegen de voorge nomen sluiting bevonden, waaronder van het wijkcomité „Oud-IJmuiden” en het actie-comité „Badhuis open’’. En kort geleden was hier nog een brief van dezelfde strekking aan toegevoegd ver zonden door de plaatselijke afdeling van de N.V.V.-Vrouwenbond., En zoals mocht worden verwacht ging de raad niet accoord met het hier door het college aan verbonden voorstel, deze brieven ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. vertrouwen te bezitten van de Velsense bevolking, zodat de acties optimistisch zullen worden voortgezet. Vandaar dat alle weigeraars in Velsen-Noord reeds door middel van een pamflet zijn opge wekt de hedenavond te houden hearing te komen bezoeken.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5