Finale van dit duo waardeloos Twente-voorzitter Masman: COACH WIERSTRA TWIJFELT ER NIET AAN STAYERS MOETEN IN FINALE SAMENWERKEN Breitner naar Real Madrid SPORTMM® EK zwemmen wellicht om de drie jaar SPELER VAN COLERAINE OVERLEDEN Hemmes en Hordijk ambitieloze spelers Notten donderdag voor arbitrage f n Kraay: „Het duurt lang” fih a IIJ1 o Mi 11 SPORT ZATERDAG 1974 AUGUSTUS 1 7 Reclame door Peter Heerkens Pijn Politiek Versterking Leider Afspraak Belangenzaak - Voetbal is ook politiek Jan Hordijk: Geen ambitie (Van onze sportredactie) er geen René Notten: Wachten op arbitrage de wat Wierstra: „Natuurlijk hoeft hij zich in eerste instantie niet voor honderd percent Gaby Minneboo is in elk geval bereid met Wierstra’s filosofie mee te gaan, wat wil zeggen dat hij zich in het uiterste op te offeren. Stel je voor dat Minneboo slecht draait, dan moeten we Venix gewoon achter de hand hebben. Maar gezien zijn prestaties in het verleden lijkt het me alleszins logisch dat Minne boo als eerste man vertrekt. Trouwens: in alle wedstrijden die ze reden, is Venix achter hem geëindigd. Ik vind dat er een afspraak moet komen waarbij Minneboo als beschermde renner gaate gelden en Venix zijn eigen gang mag gaan wanneer het koersverloop er naar is. Maar om te beginnen is er tussen die twee absolute samenwerking nodig. Dat zal bij de concurrentie ook wel gebeu ren. Het zou te gek zijn als die van ons tegen elkaar gingen rijden. Maar daar ben ik niet bang voor. De onderlinge verstandhouding is uitstekend, ook tus sen de gangmakers”. „Het is een feit, dat ze maar een beperkt aantal jaren als betaald voet baller kunnen optreden. Natuurlijk realiseren die spelers zich vaak te weinig hoeveel mensen er in de weer zijn om het elftal heen. Als er in dat opzicht een stuk gas teruggenomen zou moeten worden, zag het er slecht voor hen uit. Daarom moeten onze voetballers nog duidelijker naar de toeschouwers toe gemotiveerd wor den. Die toeschouwers willen een goede show, daar betalen ze voor”, aldus mr. Masman, die vreest dat FC Twente het ook mèt Schrijvers en Schwemmle de twee spelers uit de selectie die vertrokken; de Belg De Clerck en Bos, ex-FC Groningen, namen hun plaatsen in erbij (nog) moeilijker zou hebben gekregen dan in het afgelopen seizoen”. Toch hebben niet deze politieke raakvlakken Jan Masman het afge lopen jaar de meeste zorgen ge bracht. „Ik stond voor de opgave om Cor Hilbrink, die me zelf nog voor deze functie had gevraagd, op te volgen en het zal iedereen die iets van FC Twente weet, duidelijk zijn wat dat betekent. Daarna is ons Henk Olijve ontvallen, die niet minder grote verdiensten voor de club had. En verder moesten we voorzien in een MONTREAL. Ofschoon het grote beraad nog moet plaatsvinden, twijfelt wielercoach Martin Wierstra (die zijn werk ai vier jaar met zoveel succes doet dat er op de wereldkampioenschappen altijd wel wat medailles gehaald wor den) er niet aan of in de stayersfinale van de amateurs zal er geen klagen zijn over collegiale samenwerking tussen de Nederlanders. Voor het eerst sinds zeven jaar (1967 Amsterdam: De Wit, Groene- wegen, Helsloot) is de KNWU in die eindstrijd met drie renners (Minneboo, Venis, Van den Broek) vertegenwoordigd en omdat ook Duitsland hetzelfde aantal haalde (wereldkampioen Gnas, Podlesch tweede in 1973 en Breuer) en de rest van het deelnemersveld uit twee Spanjaarden bestaat (Bordoy en Espino) lijkt samenwerking in elk geval voor waarde om een behoorlijke plaats op het erepodium niet te verspelen. „Gewoon omdat we tweede gewor den zijn. De trainer zal moeten bekij ken of het elftal nog meer verster king behoeft en of daar binnen de bestaande mogelijkheden iets aan ge daan kan worden. We hebben daar nog wel iets voor gereserveerd en bovendien heeft Kohn veel toekomst- talent op het oog. We zijn geen miljoenenclub anders hadden we Maier, Van Beveren of Leao wel gehaald en het opboksen tegen de financiële voetbalgrootmachten stelt dan ook hoge eisen aan vooral ons technisch apparaat. Toch wensen we geen genoegen te nemen met een plaats bij de subtop. Dat hoeft niet, ook al zijn de beschikbare middelen geringer. Het afgelopen seizoen heeft dat bewezen, want we zijn toch maar Nederlands tweede geworden.” Praten met Jan Masman over voet bal, praten over in het bijzonder FC Twente, leidt onvermijdelijk ook tot een terugblik, zij het wel een boeien de. „Ja, want het is een heel moeilijk jaar geweest, hoewel het werken voor FC Twente me toch ook veel voldoe ning heeft gegeven. Erg veel mensen hebben me vertrouwen geschonken. Er is ook geen moment geweest, dat ik me heb afgevraagd wat ik begon nen was. Ik ben als politicus immers gewend om te werken vanuit een positie waarin je iets moet veroveren. Wanneer ik dat niet gekund had, het niet had kunnen opbrengen, had ik al eerder uit de politiek moeten stappen.” ENSCHEDE Als politicus genoot mr. Jan Masman. sinds zeven jaar door velen gerespecteerd Tweede-Ka- merlid voor de Partij van de Arbeid, al geruime tijd landelijke bekendheid, toen hij in juni 1973 de kort daarvoor overleden, diep betreurde Cor Hil brink opvolgde als voorzitter van FC Twente. Behalve in verband met zijn activiteiten in de kamercommis sie voor onderwijs was hij samen met zijn fractiemakker Wieldraayer (nu wethouder van de gemeente Almelo) geregeld in het nieuws wanneer op het Binnenhof oostelijke zaken aan de orde kwamen. „Waar ik me in die hoedanigheid echter ook liet zien, niemand heeft me in al die jaren ooit gevraagd hoe het met de E-8 stond. Maar ik word nu wel steeds aange schoten over FC Twente. Dat is zon der twijfel een van de opmerkelijkste ervaringen die ik in deze periode had. Een ervaring ook, die wijst op de veelomvattende plaatc die vooral de betaalde voetballerij in de maat schappij inneemt. En zeker niet al leen bij de onderste kant daarvan.” (Van onze sportredactie) WENEN. Tijdens het congres van de LEN (de Europese zwemfederatie) zijn een aantal opmerkelijke punten aan de orde geweest. Het moeilijkste onder werp vormde het voorstel om de Euro pese kampioenschappen zwemmen, wa terpolo en schoonspringen niet meer om de vier, maar om de drie jaar te houden. Er is nog geen beslissing genomen, maar de organisatoren van de 14e Europese titelstrijd, die aan de Zweedse plaats Norrköping is toegewezen, moeten er wel rekening mee houden dat het evene ment mogelijk al in 1977 zal worden gehouden. Bij de bestuursverkiezingen slaagde Nederland er niet in de gewenste porte feuille van financiële zaken te bemach tigen. Klaas van der Pol, voorzitter sportcommissie van de KNZB, was als tegenkandidaat voor de zittende pen ningmeester, de Deen Borre naar voren geschoven. Hij kwam echter bij de ver kiezing drie stemmen te kort. Van der Pol blijft wel als lid deel uitmaken van het LEN-bestuur. De kans bestaat dat Nederland nog wel een andere belang rijke positie in de Europese zwemfede ratie gaat veroveren. De Joegoslaaf Ante Lambassa, al jaren de grote man in de waterpolowereld, keerde niet terug in het LEN-bestuur, waarin hij 24 jaar gele den toen er ook in Wenen werd vergaderd werd gekozen. Het is nog niet zeker of Lambassa nu nog kandidaat is voor het voorzitter schap van de Europese waterpolocom- missie. Dat zal zaterdag tijdens de ver kiezingen van de diverse commissies pas blijken. Ontbreekt de Joegoslaaf op de kandidatenlijst, dan is de verkiezing van de Hilversummer Hennie Keetelaar, die vier jaar geleden in Barcelona als vice- voorzitter werd gekozen, vrijwel zeker. AMSTERDAM. Ajax-manager Hans Kraay heeft van de KNVB bericht ontvangen dat de arbitragecommissie van de bond donderdag 22 augustus bijeenkomt om de zaak Rene Notten te behandelen. Zoals bekend heeft Notten, die al een driejarig contract bij de Amsterdamse club heeft getekend, om een arbitrage verzocht om van zijn con tractuele verplichtingen bij Twente af te komen. Nadat de zaak Notten al ver scheidene keren door de KNVB is uitge steld wordt hij nu donderdag behandeld. Kraay: „Dat wordt tijd ook want een uitspraak zal ook nog wel een dag of vier vijf op zich laten wachten. Dan betekent dat dat Notten pas enkele da gen voordat de competitie begint bij ons kan komen- Al met al duurt het dus vreselijk lang.” Jan Masman: „Schrijvers had finan cieel gezien niet hoeven te ver trekken”. Wanneer van het ZURICH. Haico Scharn (CIKO ’66) heeft in Zürich het Nederlandse record op de Engelse mijl verbeterd tot 3 minuten en 57.18 seconden. Het oude record stond met 3.59.3 sedert 4 septem ber van het vorig jaar (Eschweiler) reeds op zijn naam. De Arnhemmer eindigde als vierde in de wedstrijd, die een dubbele Nieuwzeelandse overwin ning opleverde voor Rod Nixon (3.55.93) en John Walker (3.56-88). In Spanje wordt de aankoop van Breitner door Real gezien als een ant woord op het aantrekken van Neeskens door kampioen CF Barcelona. Beide grootmachten willen niets voor elkaar onder doen. CF Barcelona zoekt het in de Nederlanders en de Madrileense for matie zoekt zijn heil in de Duitsers. „Uit financiële overwegingen had niettemin op dit momend een Piet Schrijvers van ons niet hoeven te vertrekken. We boden hem een aan trekkelijk contract, maar jiij vond dat niet genoeg. Wanneer hij geble ven was en er dus niets veranderd was, zouden we wel aan het einde van het seizoen 1974-’75 een tekort van twee ton hebben gehad, dat niet gedekt was. Dan zouden we een spe ler, wie dat ook geweest zou zijn, hebben moeten verzoeken om naar een andere club uit te zien teneinde zo uit de financiële problemen te raken”. „De inkomsten die we hebben uit de entreegelden, de reclame, de bijdragen van sponsors en met name de steun van de gemeente Enschede, die ons werkelijk geweldig helpt, zijn tot nu toe precies toereikend geweest, zoals ook de opbrengst van de Gou den FC Twente-actie van groot be lang was. Ik ben ook bezig met andere gemeenten, maar eenvoudig ligt dat niet. Het bedrijfsleven is niet actief of kan misschien niet actief zijn, maar de kreet uit die kringen dat steun aan het betaalde voetbal een taak van de overheid is, lijkt me niet gerechtvaardigd. Want ook uit eceonomisch oogpunt is een club in het betaalde voetbal een visitekaartje en in het Westen zelfs een vestigings- factor”. (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN. De plaatsings commissie voor het Nederlands tennis kampioenschap mocht zich vrijdag op de borst kloppen: alle geplaatste spelers en speelsters bereikten inderdaad de laatste ronden. Bij de dames moet favoriete Marijke Schaar zondag haar titel verde digen tegen Tine Zwaan, terwijl zater dag de koppels Thung-Hemmes en Hor- dijk-Sanders evenals vorig jaar om een finaleplaats in het heren-enkelspel zul len spelen. Voor de officials mag er dan alle reden tot tevredenheid zijn, ge vreesd moet echter worden dat de Ne derlandse tennissport weer de grote ver liezer van dit kampioenschap zal zijn. De kans is immers levensgroot dat zon dag Hemmes en Hordijk een herverto- ning mogen opvoeren van eerdere fina les in Scheveningen. Daar zit vermoede lijk niemand meer op te wachten. De beperktheid van Hemmes en Hor dijk (beiden 24 jaar) zijn bekend. Zij zijn ambitieloze spelers die in internatio naal opzicht nimmer iets zullen preste ren- Beiden zijn tevreden met hun roy aal betaalde public-relations-activiteiten bij een Tilburgs bouwbedrijf. Hemmes is nog wel bereid om zich serieus op wed strijden voor te bereiden, maar de le venslustige Hordijk zal zich geen enkel pleziertje ontzeggen. Des te pijnlijker is het dan ook voor het Nederlandse tennis wanneer dergelijke spelers zo moeiteloos kunnen doordringen tot de halve eind strijden. Hordijk hoefde in twee partijen COLERAINE (Reuter). De Noordierse voetbalkampioen Colerai ne, de tegenstander van Feyenoord in de eerste ronde van het toernooi om de Europa cup voor landskampioenen, heeft donderdag een speler verloren. Tijdens een training zakte de 21- jarige buitenspeler Sean Mullan in elkaar en overleed ter plaatse. De competitiewedstrijd, die voor zaterdag op het programma staat, oe eerste in het nieuwe seizoen, is afgelast. geval in dienst van Venix zal zetten. Minneboo: „Ik denk wel dat het pijn doet wanneer dat moet gebeuren, maar als het nodig is wanneer ik dus de mindere van Venix ben zal ik me ernaar schikken. Ik ben ervan overtuigd dat we elkaar wel vinden met het ma ken van een afspraak”. Rest Jaap van den Broek een tweedejaars stayer die dit seizoen opvallende vorderingen maakte en daar de reis naar Canada aan dankte ten nadele van Jan de Jong. Van Jaap van den Broek mag op de uitsla genlijst geen hoge klassering verwacht worden, maar van nut voor het duo Minneboo-Venix kan hij ongetwijfeld zijn. Wat Van den Broek sowieso tegen heeft bij een kansenberekening voor de finale, is dat hij een herkansing nodig had en de praktijk wijst uit dat cou reurs die zich op deze manier plaatsen zelden of nooit ver reiken in een eind strijd. Wierstra: „De tijd van herstel tussen een herkansing en een finale is te kort. Stayeren vraagt enorm veel van je zenuwgestel. Daar draait het in feite om. Wanneer dat twee opdonders kort achter elkaar krijgt (serie en herkansing, red.) dan is het bijna onmogelijk om er in een finale nog wat van te maken”. Waar Jaap van den Broek zich echter wel grote verdienste mee kan verwerven is de rol van onrustzaaier voor de con currenten van zijn ploegmaats- „Opdou wen”, noemt Martin Wierstra dat. „Hij moet ze met incidentele acties moe pro beren te maken”. De plaatsing van Jaap van den Broek voor de finale betekende een aardig succes in het werk van Martin Wierstra die in de wintermaan den bij zijn vaste kernleden persoonlijke bezoeken bracht om technische instruc ties te geven en een voedingsschema uit te stippelen. Hij kreeg het daarna druk ker dan verwacht, want met de aantrek kelijkheid van een trip naar Canada in het vooruitzicht meldden zich onver wacht veel amateurs die het achter de motor wilden gaan proberen. Uit die groep werkte Martin Venix zich op tot een veelbelovende stayer en in de felle concurrentiestrijd groeide Jaap van den Broek onverwacht boven zijn prestaties van vorig seizoen uit. Het zal voor Gaby Minneboo volgend jaar ongetwijfeld een zware toer worden om binnen de Neder landse stayersploeg zijn eerste plaats te handhaven. samen slechts 11 games af te staan, Hemmes mag met 17 verloren games evenmin klagen over lastige tegenstand. Toch moesten beiden vrijdag aantre den tegen twee 20-jarige spelers die als beloftevol worden beschouwd: Frank Koning en Wouter Fok. De ondergang van beide jeugdige talenten vormden geen aangenaam schouwspel. Koning sleepte nog een „long set” uit het vuur, maar hij speelde verder zonder lef en inzicht (1-6, 7-9, 3-6). Wouter Fok miste energie en fysieke kracht, vooral toen hij in het begin van dë derde set even de kans kreeg om Hordijks bijna traditi onele inzinking af te straffen (3-6, 1-6, 3-6). Hoe verdienstelijk dergelijke jeug dige spelers in technisch opzicht ook zijn, het ontbreekt hun vooralsnog aan een deugdelijke wedstrijdmentaliteit. Dat kan niet gezegd worden van Rolf Thung die tegen de 32-jarige Hagenaar Piet Veentjer opnieuw al zijn reserves moest aanspreken. Evenals een dag eer der tegen Hornman bleek Thung nog niet in vorm te zijn. Hij liep meer tegen zichzelf dan tegen Veentjer te spelen. Zijn backhand was opnieuw een onbere kenbare factor waarmee hij soms de gemakkelijkste toney’s en ground stro kes miste. Toch bleek Thung weer in staat zich over het dode punt te worste len en zelfs een heel acceptabele laatste set te spelen (5-7, 9-7, 6-2, 6-1). Of hem dat tegen Hemmes voor de derde maal zal lukken, is nog maar de vraag: Hem mes is een heel wat hechtere „tennis muur” dan Veentjer. Vorig jaar versloeg hij Thung in de halve finale na een matchpoint te hebben weggewerkt. Wel licht kan Louk Sanders in de andere halve finale tegen Hordijk voor een verrassing zorgen. Tegen Fleury liet de Rotterdammer bij vlagen uitstekend spel zien (6-2, 6-3, 6-1) maar hij heeft in het verleden te vaak van Hordijk verloren zoals vorig jaar in de halve finale om als uitgesproken favoriet getipt te worden- Bij de dames bereikte de 27-jarige Tine Zwaan, als tweede geplaatst, voor het eerst in haar carrière de eindstrijd. Dat gebeurde met degelijk, weinig spec taculair spel tegen de technisch vaardi ge, maar mentaal zwakke Elly Appel (6- 3, 6-3). Marijke Schaar had geen proble men met Judith Salome <6-1, 6-2). MADRID (SID-UPI) Paul Breitner, de 22-jarige linkervleugelverdediger Van Bayern München en het Duitse elftal, zal de komende drie jaar vrijwel zeker voor Real Madrid spelen. Volgens een woordvoerder van de Madrileense club heeft Breitner vorige week tijdens het internationale toernooi van Athletico de Bilbao, dat werd gewonnen door Feye noord, zijn handtekening onder het lu cratieve contract gezet. Bij Bayern zal men hem laten gaan als er een flink bedrag wordt betaald. Paul Breitner is vrijdagavond in de Spaanse hoofdstad aangekomen en heeft voor de televisie gezegd, dat hij erg blij is met zijn contract- „Ik hoop, dat ik lang in Spanje kan voetballen. Ik zal ongetwijfeld een grote steun hebben aan Günter Netzer. Dat scheelt natuurlijk wel. Franz Beckenbauer, de aanvoerder van de Beierse formatie was in het geheel niet verrast door de mededeling, dat Breitner vertrekt. „Ik weet, dat Paul reeds geruime tijd met het plan rond liep om naar het buitenland te gaan. Voor hem hoop ik, dat hij het beter doet dan Günter,” aldus „der Kaiser”. Probleem van de situatie waarvoor Martin Wierstra zich hoe dan ook ge plaatst ziet, is dat een wereldkampioen schap tenslotte een individuele belan genzaak is. Martin Venix maakt dat ook wel duidelijk. Pas een maand of twee stayer (hij wordt dit voorseizoen geïn spireerd door prestaties achter de lichte motoren op de Rotterdamse baan), ver baasde hij in Montreal door het gemak zijn kwalificatieserie te winnen waarbij hij zelfs titelverdediger Gnas op een ronde zette. Dat hem dat moed heeft gegeven bleek duidelijk toen hij over het gesprek dat tot een akkoord moet leiden zei: „Ik ben me ervan bewust dat er tussen ons samenwerking moet zijn, maar ik ben toch niet van plan om helemaal knecht te spelen. Ik wil een bepaalde vrijheid”. Die wil Martin Wier- stra hem overigens ook best geven in de machtsstrijd met Gaby Minneboo, bij voorgaande wereldkampioenschappen twee keer goed voor een bronzen me daille en derhalve op papier de beste Nederlander. Toch heerste er aanvankelijk nogal wat bevreemding, dat een actief man uit de politiek voorzitter werd van een betaald voetbalorganisatie. Masman: „Dat klopt. Maar dat er binnen de partij, of zelfs binnen de fractie, onenigheid over zou zijn ont staan, is beslist onwaar. En bij FC Twente is het ook al lang geen punt meer. Voetbal is immers ook politiek. Daar is ook sprake van het stellen van doeleinden, die je wilt bereiken. Aan de andere kant zie ik toch weer niet goed waarom het politicus-zijn altijd met het voorzitterschap van FC Twente verbonden moeten wor den. Bij Jaap van Praag zeggen ze toch ook niet: voorzitter van Ajax en bekend grammofoonplatenhandelaar?. Daardoor ook krijg je, denk ik, dat men allerlei zaken in het politieke vlak, het partijpolitieke vlak, bij voorkeur, wil trekken, ik op de vergadering betaalde voetbal over meer evenwicht in de competitie praat of over grotere medezeggenschap, dan komen Van Praag en Van Gelder aandragen met het nodige wantrouwen inzake poli tieke bijbedoelingen en achtergron den. De mensen willen de politiek weggooien, maar elke handeling heeft ermee te maken. Je kunt van stand punt verschillen, maar op grond van die verschillende standpunten kom je wél tot een besluitvorming”. Nederland en Italië hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi om het Europese jeugdkampioenschap honkbal. De Italianen wonnen met 3-0 van Spanje. Neder land versloeg Frankrijk met 20-0. Bulatovic mag met ingang van vandaag zijn werkzaamheden als trainer in dienst van Vitesse hervatten. Hij krijgt maandag de werkvergunning van de KNVB De WON is daarover zo boos geworden dat de Vereniging van Oefenmeesters Nederland een kort geding tegen de KNVB overweegt. A De Sovjet Unie zal met de grootste ploeg deelnemen aan het Europese atletiekkampi- oenschap. De selectie bestaat uit 66 heren en 33 dames. De wedstrijden beginnen 3 septem ber in Rome. De Nederlander Roy Dieks heeft in Manilla in de vierde ronde van het wereldkampioen schap schaken voor spelers tot 20 jaar remise gespeeld tegen Henao uit Columbia. Dieks staat op een gedeelde tweede plaats. Waarna de vraag zich opdringt of FC Twente, gezien de bedragen die vooral de laatste jaren uit transfers zijn ontvangen en die de uitgaven in dit opzicht duidelijk overtreffen, dan niet op een veel te hoge exploitatie functioneert, te veel personeel in vaste dienst heeft (krijgt) wellicht, te hoge spelerssalarissen uitkeert, terwijl de belangstelling van het publiek zich tegelijkertijd in een dalende lijn be weegt. Masman: „Het heeft er schijn van dat het allemaal zwaar is. Maar men heeft idee van hoeveel werk er wordt ver richt, ook door het bestuur dat daar voor niét betaald wordt. Van de spe lers verlangen we dat ze semi-prof zijn en ’s middags trainen. Daar dient bovendien het spanningselement aan toegevoegd te worden, de andere le venswijze, waarvan de weerslag op het gezin onmiskenbaar is. Ik zou de drang van de spelers naar geld, zoals die in een aantal gevallen soms in derdaad wel eens wat sterk over komt, daarom ook weer niet willen veroordelen”. nieuwe zakelijk leider nadat mr. Mulder een andere werkkring had gezocht. Vervolgens was er de druk op de prestaties, die voortdurend zwaarder werd. Ik kreeg te maken met een uiterst spanningsvol bedrijf. En tenslotte moesten de financiën in de hand gehouden worden, waarbij eens te meer aan het licht kwam, in welke mate FC Twente moet op boksen tegen financiële groot machten.” „Men denkt dat FC Twente een rijke club is. Dat is niet waar. We staan er, in vergelij king met de meeste andere, in die zin goed voor dat we' geen rode cijfers kennen. Maar elkë dag weer ervaar ik dat onze polsstok niet lang is, terwijl tegelijkertijd die polsstok bij bijvoorbeeld Ajax, Feyenoord of PSV niet alleen de goede lengte heeft, maar ook van de beste kwali teit is”. TTM**"- aL -3B SjwMfe- ar

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11