>r sneltrein Resten van een JAC Utrecht opnieuw Syrië inviteert bekeurd Kamerleden voor conferentie Troepenverplaatsingen in Addis Abeba Mogelijke overname macht door militairen in Ethiopië MOEILIJK PUIN RUIMEN OP CYPRUS O Nog geen gratis medische pas GENERAAL ZIET CYPRUS ALS „EUROPEES VIETNAM” MPLA tegen Portugees plan voor Angola ■te Promotie voor Nancy Howe 3 Volgens Zambia Daily Mail: Staatssecretariaat voor vrouwenzaken gevraagd w „Guillaume al lang voor arrestatie als spion bekend op defensiegeiden Commissie beknibbelt AUGUSTUS BINNENLAND-BUITENLAND ZATERDAG 1 7 1974 jl Vluchten hervat (Van onze redacteur in Athene, drs. F. van Hasselt) Militairen RAaji COMPENSATIE VOOR DUURDER AARDGAS BEPLEIT Delicate zaak Op de achtergrond ISTANBOEL Door een speling van de kalender Islamitische feestdagen schuiven elk jaar tien dagen op vierden Grieken en Turken gisteren allebei Hemelvaart: de Grieken die van Maria, de Turken die van Mohammed. Maar de Grieken hadden verder niet veel te vieren: voorzover de Maria’s en de Panayotissen vanwege hun naamdagen toch nog in een vrolijke stemming waren geraakt, zal pre mier Karamanlis hun daar met zijn laconieke korte toespraak wel weer uit hebben weggerukt, I ■*Si zitten is dit erry >p in an de e met ndaal hun op 9 nson n de xon, rlijk rdon man dus- igen :end 'val 3ol- pen pte, HET DEMPEN van de stemming doen ook diegenen en ze zijn er die De KLM zal met ingang van vandaag de normale dienstregeling op Grieken land en Israel hervatten- Ook de char tervluchten die bij de KLM voor be stemmingen in deze landen zijn afgeslo- betreft wat kalmer aan, maar is toch wel uitgesproken tegen het buitenland in het algemeen Registratie van de Cyprische catastro fe lijkt onder deze waarnemend presi dent vooralsnog onmogelijk. Hij weet dat alle ellende begonnen is met de val van zijn voorganger Makarios, maar hij heeft nog met geen woord de rampzalige staatssgreep van 15 juli af gekeurd, zoals ten zullen vanaf vandaag weer worden uitgevoerd. Dit heeft een woordvoerder van de maatschappij gisteravond meege deeld. heb- edag- veten het den. lager voor :t de ixon, ieden iding erbij 3g 55 rgate >gge- Eschef ixons andse i Jus- van Siri- l met van sten- idjes zijn >eten inen lin- het ild- leer in rke and van reer ko op de- agd ior- fan dse ’en 10- ks- ng len E vee nog zen im- tlilip reau Le- iste- i en ixon ven, van 1 en te- ti- li- sr- ng iar it- en en en ri lt id. en el- ral, uit ren •k- n- el- ir- og en n- 29 ‘n ie 1- in 7- f- leidden tot regeringswijzigingen. Minstens 140 ex-ministers en andere hoge autoriteiten zitten in de gevangenis in afwachting van het resultaat van een onderzoek dat een commissie van 15 man instelt naar beschuldigingen inzake machtsmisbruik en corruptie. Sinds gistermiddag vinden er in Addis Abeba troepenverplaatsingen op grote In het begin van dit jaar is eveneens een medewerker van het JAC in Utrecht voor een dergelijk misdrijf geverbali seerd. In september dient deze zaak in beroep. Onder meer in Leeuwarden en Vlaardingen hebben zich gelijke gevallen voorgedaan. In de Tweede Kamer zijn er vragen over gesteld. President Glafkos derides van Cyprus heeft gisteren het door Turkije aangebo den bestand aangenomen, terwijl de Turkse strijdkrachten de Grieks-Cypri- sche nationale garde onder de voet liep en een groot gedeelte van het eiland onder Turkse controle hadden gebracht. Over de eventuele terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Grie kenland zei minister Mavros dat deze kwestie nog wordt bestudeerd. Hij noemde het een zeer delicate zaak waar over hij op dit moment geen nadere bijzonderheden wilde geven. Premier Constantin Karamanlis heeft reeds afwijzend gereageerd op een voor stel van Turkije de besprekingen over Cyprus maandag in Genève te hervatten. Premier Ecevit van Turkije had de Britse minister van Buitenlandse Zaken James Callaghan, gevraagd deel te ne- ADDIS ABEBA (AFP, Reuter). De kans bestaat dat de Ethiopische strijd krachten op korte termijn de macht in hun land volledig tot zich zullen trek ken. Het militaire coördinatiecomité maak te namelijk gisteren bekend dat drie belangrijke organen die tot dusver nog onder rechtstreeks gezag van keizer Hai le Selassie vielen, ontbonden zijn. Het zijn: de kroonraad (het hoogste orgaan van het keizerrijk), de militaire advies raad van de keizer en het speciale gerechtshof dat moet uitmaken of be paalde zaken die Haile Selassie zijn voorgelegd, door hem al dan niet beoor deeld moeten worden. De ontbinding van de drie organen betekent dat de keizer nu in feite van alle macht beroofd is. Al eerder hebben de militairen, ongeduldig geworden door het uitblijven van grondige hervormin gen, op bepaalde gebieden de macht tot zich betrokken en besluiten genomen die Uit cijfers die aan het Zuidafrikaanse parlement zijn voorgelegd, blijkt dat de regering van Zuid-Afrika haar financië le bijdrage voor de bouw van de Cabo- ra-Bassadam in Mozambique in belang rijke mate heeft verlaagd. Premier Karamanlis heeft gisteren een uitnodiging van de Amerikaanse presi dent Gerald Ford om in Washington over Cyprus te komen praten van de hand gewezen. Donderdag weigerde Griekenland al in te gaan op een uitno diging van minister Kissinger aan zijn ambtgenoot George Mavros. Ditmaal zijn de medewerkers van het JAC geverbaliseerd, omdat zij een 16- jarige jongen, die na moeilijkheden van huis was weggelopen, aan onderdak heb ben geholpen. Volgens een woordvoerder van het JAC is daarna met toestemming van de jongen contact opgenomen met de ouders om hen gerust te stellen. Dit leidde echter niet tot het gewenste re sultaat. De ouders waren inmiddels naar de plaatselijke politie gestapt met het verzoek hun kind op te sporen en weer naar huis te brengen. Ook de Utrechtse kinderpolitie werd in de zaak betrokken. Volgens de woordvoerder van het JAC is hierdoor de eigenlijke hulpverlening ernstig belemmerd. Het Portugese plan voorzag in een procedure waarbij binnen twee of drie jaar een representatieve regering voor Angola tot stand zou komen. LOESAKA (Reuter, AFP). De Volksbeweging voor de Bevrijding van Angola (MPLA) heeft tijdens een con gres in Loesaka het onlangs gepubliceer de Portugese plan voor een voorlopige coalitieregering voor Angola afgewezen, zo meldt de Zambia Daily Mail, die eigendom is van de regering. DE ENIGE die Clerides voorlopig uit het slop kan helpen is zijn vriend en onderhandelingspartner vice-president Denktasj, die zich de laatste dagen niet zonder reden wat op de achtergrond heeft gehouden. NU FAMAGUSTA is ingenomen, moet ik denken aan het enige restaurant op Cyprus dat door een Griek en een Turk samen werd gedreven, dicht bij de ha ven daar: het restaurant van Andreas en Hassan, die zulke goede zaken deden samen. Zou er nog toekomst zitten in hun bedrijf nadat hun stad voor de helft is bevrijd en voor de helft veroverd? Zit er nog toekomst in Cyprus? Het zal af hangen van een andere Grieks- en Turks-Cyprioot die de laatste jaren een soort paar zijn gaan vormen: Clerides en Denktasj. DEN HAAG (ANP). CH-fractie- voorzitter Kruisinga heeft minister-pre sident Den Uyl compenserende maatre gelen gevraagd voor de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf, als binnen kort de verkoopprijs van het aardgas zal worden verhoogd. Volgens het Kamerlid zal deze verho ging door de zelfstandigen in de midden stand niet of nauwelijks zijn te dragen. In vragen aan de premier dringt hij aan op het geven van volledige openheid over de voorgenomen verhoging van de aardgasprijzen. WASHINGTON (AP). De Senaats commissie voor het toewijzen van gelden heeft gisteren een voorstel ten bate van de defensie 82,07 miljard dollar uit te geven, goedgekeurd. Dit was 4,97 miljard dollar minder dan president Nixon indertijd had aan gevraagd en 1,3 miljard minder dan door het Huis van Afgevaardigden was goed gekeurd. De Senaatscommissie zal het voorstel thans doorsturen naar de voltallige Se naat waar het vermoedelijk volgende week zal worden behandeld. BONN (AP). Günther Guillaume, de Oostduitse spion die werkzaam is geweest in de kanselarij van ex- bondskanselier Willy Brandt, is door de Westduitse veiligheidsdienst ontmaskerd, 10 maanden voordat hij, in april van dit jaar, werd gearresteerd, aldus meldde het blad Die Welt gisteren. Aan de hand van geheime documenten rapporteerde Die Welt dat Guijlaume positief als Oostduitse agent was geï dentificeerd toen hij benoemd werd, op 1 juli 1973. tot een van de naaste medewerkers van bondskanselier Brandt Enige weken later vergezelde Guillau me Brandt op een vakantie naar Noor wegen, waar hij naar men zegt geheime NAVO-documenten te pakkenhad gekre gen waarvan hij afschriften naar de DDR stuurde. In tegenspraak met wat door Bonn was verklaard, deelde Die Welt mee dat de veiligheidsdienst na 22 september 1872 bij drie gelegenheden had vastge steld dat Guillaume een spion was. conferentietafel te gaan absoluut uitgesloten”. Verleden jaar had de regering hier voor een bedrag van 32.340.000 dollar uitgetrokken, dat in de vorm van een lening aan de Portugese regering moest worden verstrekt. Dit bedrag is nu ver laagd met ruim 9 miljoen dollar. Vol gens waarnemers zal Zuid-Afrika zich echter niet volledig uit het project te rugtrekken. weinig enthousiasme kunnen opbrengen voor de interventie, omdat ze zien aan komen dat de militairen er een te grote machtspositie aan zullen overhouden. De staat van beleg in veertien provin cies*, inclusief Istanboel en Ankara, door het parlement met algemene stemmen voor een maand ingesteld, is zojuist voor twee maanden verlengd. En de provincie Antalya is er als vijftiende bijgekomen. Onder deze omstandigheden is open lijke kritiek op het militaire beleid on mogelijk. Na de vorige interventie zijn twee linkse jeugdorganisaties al met de openbare aanklager in moeilijkheden ge komen omdat zij te uitdrukkelijk voorop stelden dat de onafhankelijkheid van de republiek Cyprus moet worden bewaard. Zij zouden daarbij te veel de „stem van Moskou” hebben gevolgd. Oppositie tegen deze tweede interven tie, die de verdeling van het eiland nog veel dichterbij brengt, wordt dan een nog delicatere zaak. Bijna alle dagbla den. ook de linkse Cumhuriyet, slaan een patriottische toon aan; de linkse opposi- tiekrant Yeni Ortam doet het wat dit Griekse militaire deskundigen hebben verklaard dat de Turken er nu rekening mee moeten houden dat de Griekse Cy prioten een soort Vietnam-oorlog tegen hen zullen beginnen. „De Turken hebben het eerste Europese Vietnam geschapen”, verklaarde een gepensioneerde Griekse generaal die verscheidene jaren op Cy prus heeft gediend. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Kissinger, heeft gisteren gezegd dat hij bereid is naar Cyprus te gaan als de bij het conflict betrokken partijen daarom zouden vragen. In een resolutie, die eenstemmig werd aangenomen, bestempelt de MPLA het Portugese plan als een „kolonialistische manoeuvre”. De bevrijdingsstrijd zal tot het bittere einde worden voortgezet. De verzetsbeweging Nationaal Front voor de bevrijding van Angola (FNLA) had zich al eerder tegen het plan uitge sproken. aanvaarden. Het opruimen van het puin wordt onder deze omstandigheden dan een extra moeilijke zaak. Karamanlis kon niet veel meer doen dan d<. puinhoop registreren die zijn voorgangi s hebben achtergelaten, Cy- pri afschrijver als „te ver om te ver dedigen" en een nieuw begin beloven. De Turken vieren hun religieuze feestdagen vanouds juist met een ver mindering van drank het zijn sobere avonden. Ook dit droeg ertoe bij dat er geen feest- of triomfstemming was naar aanleiding van de bevrijding van 13.000 landgenoten in Famagusta, noch op radio en tv, noch bij de man in de straat. Het toegeven van Clerides, die de dag tevoren nog had opgeroepen de strijd tegen de Turkse invallers tot het einde toe vol te houden, volgde na een dag van zware bombardementen op de hoofdstad Nicosia. DEN HAAG (ANP). Nederlandse kamerleden zijn uitgenodigd om van 12 tot 18 september in de Syrische hoofdstad Damascus de conferentie bij te wonen van de groep van Europese parlementa riërs, die streeft naar verbetering van de verhouding tussen de Arabische landen en Europa. Op een binnenkort te houden huishoudelijke vergadering van de vaste Tweede-Kamercommissie voor Buiten landse Zaken zal commissievoorzitter Dankert (PvdA) de uitnodiging aan de orde stellen. Hij hoopt, dat Nederland met een representatieve delegatie op de conferentie vertegenwoordigd zal zijn. De groep, opgericht in maart, wil ver betering van het klimaat in de verhou ding Europa-Arabië, zowel in politiek als economisch opzicht. De politieke kli maatsverbetering wordt nagestreefd op basis van de veelbesproken VN-resolutie 242 uit 1967 en de EEG-resolutie van 6 november vorig jaar. Op regeringsniveau is de dialoog over de verbetering van de economische be trekkingen reeds op gang gekomen. De groep meent, dat in de huidige omstan digheden gesprekken op parlementair ni veau daaraan parellel moeten lopen. De deelnemers aan de conferentie zul len een bezoek brengen aan het zuidelijk gebied van Libanon. Waarnemend president Clerides was gisteren de hele middag in conferentie met alle partijleiders dus ook zijn doodsvijand, de socialistenleider en lijf arts van Makarios Lyssaridis en met andere vooraanstaande figuren uit het Grieks-Cyprische leven waaronder ook journalisten. Doch een slotsom kwam er niet uit. Gisteren was reeds een gedeelte van het Turkse luchtruim voor het internati onale burgerluchtverkeer heropend, waardoor de KLM haar diensten op Ankara (1 maal per week) en Istanboel (3 maal per week) kon hervatten. De KLM vliegt elf maal per week op de Griekse hoofdstad Athene. Ook de dienst naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv kan worden hervat. De KLM doet deze bestemming 4 maal per week aan. Alleen het luchtruim boven Cyprus is nu nog gesloten, waardoor enige vertra gingen kunnen ontstaan. UTRECHT (ANP). Opnieuw zijn deze week twee medewerkers van het Jongeren Adviescentrum (JAC) in Utrecht geverbaliseerd wegens overtre ding van artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht. Volgens dit artikel is het verbergen van minderjarigen, die zich aan de ouderlijke macht hebben ontrok ken strafbaar. schaal plaats. Tientallen militaire vracht auto’s en tanks trekken door verschil lende wijken van de stad terwijl straal jagers boven de stad gieren. Radio Addis Abeba maakte bekend dat deze militaire actie ten doel heeft hen uit te schakelen die zich pogen te verzetten tegen de revolutionaire bewe ging van de militairen. BRUSSEL (Belga, Reuter, UPI, AFP en ANP). De Griekse minister van buitenlandse zaken, George Mavros, acht een verdeling van Cyprus geen basis om opnieuw in Genève met Turkije en Engeland aan de conferentietafel te gaan zit ten. Mavros verklaarde dit gisteren in een vraaggesprek met de Bel gische radio. Af gerukte wielen en verwrongen rails versperren de brug ov er het kanaal Brussel-Charleroi by het Belgische plaatsje Luttre nadat de sneltrein van Charleroi naar Antwerpen daar donderda g ontspoorde. Het voorlopig vastgestelde dodental is zeker 15, en naar schatting 70 mensen raakten gewond. D e oorzaak van de treinramp is nog onbekend. Eigenlijk registreerde men deze over winning met dezelfde soberheid waar mee Karamanlis de nederlaag registreer de; misschien werd de stemming ook expres afgedempt om de Grieks-Cyprio- ten niet ter elfder ure te provoceren tot wanhoopsdaden tegen de Turks-Cypri- sche gijzelaars die ze nog altijd in Lar- naka, Pafos, Limasol en Kokkina onder hun controle hebben. Intussen hadden de Turken nieuwe successen behaald na hun verovering van de havenstad Famagusta. Zij stoot ten gisteren door naar het westen en voltooiden de zogenoemde „Attila lijn”, die het noorden van Cyprus van de rest van het eiland afsluit en dat bestemd is om voortaan een zuiver Turks-Cyprisch deel te worden. President Clerides is gisteren met zijn ministers uit Nicosia vertrokken met bestemming de zuidelijker gelegen stad Limassol. Toen hem werd gevraagd of de verde ling van het eiland voor Griekenland een onaanvaardbare zaak is, antwoordde de minister: „Onder de voorwaarden waarop wij verzocht worden aan de Tweehonderd mensen hebben gistera vond in Groningen en circa 1000 in Amsterdam gedemonstreerd tegen de oorlog in Cyprus. Misschien is Denktasj toch nog „er gens” Cprioot en niet helemaal de zetbaas van Ankara waarvoor men hem over het algemeen aanziet. Hervatting van onderhandelingen op lokaal niveau waarbij niet met zoveel woorden wordt uitgegaan van het definitieve karakter van de huidige krachtverhouding en af bakening van het eiland, zou voor Cleri des een strohalm betekenen waaraan hij zich kan optrekken. De Amerikaanse ambassadeur in An kara. Macomber, die overigens opmerke lijk ver ging in zijn bijval voor het Turkse standpunt van autonomie op geografische grondslag, stelt trouwens ook nadrukkelijk dat geen enkel bestel op Cyprus zonder voorafgaande onder handelingen mag worden bereikt. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Gunes die zich wel heel duidelijk door de legerleiding op sleeptouw heeft laten nemen, blijkt voor de Grieken als onderhandelingspartner te hebben afge daan. Griekenland zal de kwestie nu vermoedelijk voor de Verenigde Naties brengen, maar intussen kunnen de on derhandelingen op lokaal niveau, die toch ook al onder VN controle stonden, worden voortgezet. men aan het overleg tussen de garantie- mogendheden, Griekenland, Turkije en Engeland. „Het zou naïef zijn te geloven daet Griekenland bereid is aan deze bespre kingen mee te werken en te onderhan delen onder de druk van een voldongen feit”, zo liet premier Karamanlis in een gisteravond in Athene uitgegeven ver klaring weten. Een foto van Nancy Howe, die donderdag benoemd werd tot persoonlijke secre taresse van mevrouw Ford, Amerika’s „first lady’’. Mevrouw Howe, afkomstig uit Lynchburg, is getrouwd met een legerofficier. DEN HAAG (ANP). Nederland heeft een staatssecretariaat voor vrou wenzaken nodig. Pas dan zal een krach tig en structureel vrouwenemancipatie- beleid mogelijk zijn. Dit heeft de com missie vrouw en partij van de KVP geschreven in een brief aan premier Den Uyl. „De instelling van een staatssecretari aat voor vrouwenzaken in 1975 het jaar van de vrouw zal nationaal en internationaal duidelijk maken, dat het ook Nederland, in navolging van Giscard d'Estaing. ernst is met de tenuitvoerleg ging en de continuïteit van het beleid ten aanzien van de vrouwenemancipa tie”, aldus de commissie in haar verwij zing naar de recente instelling van het Franse staatssecretaiiaat. Mavros: „Overleg met Turken over Cyprus nu onmogelijk” Karamanlis dat gisteren uitdrukkelijk wel deed. Gelijktijdig zal er ook sterke druk op hen zijn uitgeoefend van de kant van de oude EOKA in geen enkel opzicht de door de Turken geschapen situatie te DEN HAAG (ANP). De Nederland se regering bestudeert momenteel een voorstel van het Rode Kruis om in het ziekenfondspakket een zogenoemd me disch paspoort op te nemen. Dit gratis paspoort met persoonlijke medische ge gevens zou met name nuttig zijn als men in het buitenland is. Een beslissing hierover is echter nog niet genomen. Dit heeft het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne gisteren mee gedeeld naar aanleiding van het be richt. dat in West-Duitsland binnenkort iedereen een dergelijk paspoort gratis bij de huisarts kan afhalen. Nederlanders, die nu een medisch pas poort willen hebben, moeten zich wen den tot de stichting Medic Alert, een dochterafdeling van het Rode Kruis in Den Haag. Sinds 1962 verstrekt deze stichting voor 20 gulden een penning met naam. adres en telefoonnummer, vergezeld van een pas met persoonlijke medische gegevens van de KNMG (Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst).

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3