VISLOSSERS: Provincie beveelt andere boorlokatie aan in de kwestie-Bergen INDIANENDORP IN DE VERNIELING La Bohèmevan Puccini Orgelconcert in Pancratiuskerk „WE VOELEN ONS VERRADEN DOOR DE BONDEN ij O: GEDEPUTEERDE: TRIMUUR VOOR HUISVROUWEN „REDDEN WAT ER TE REDDEN VALT” ZATERDAG 1 7 AUGUSTUS 19 7 4 PLAATSELXJK NIEUWS door Ko van Leeuwen Baar geld Vrijdagnacht ontboden Reders willen betalen Burgemeester De Nederlandse Operastichting Motie Stadsschouwburg Amsterdam 19,21,23,25,27 en 29 augustus-20uur Bespreken dagelijks van 10-15 uur, telefonisch 11-18 uur (020-232932) CJP en 65* geldig. IJMUIDEN. De IJmuidense „kaairidders” een strijdbare bena ming voor vislossers hebben ook vrijdag volhard in de staking die zij in de nacht van woensdag op donderdag begonnen. Vierennegentig vis lossers weigeren aan het werk te gaan voordat hun eisen van loonsverho ging zijn ingewilligd. Deze komen neer op een bruto bedrag van zestig gulden per week. De vislossers, die gemiddeld met een vierweeks loon van tussen de 800.en de 850.gulden moeten rondkomen, zijn vooral scherp gekant tegen de vakbonden (N.V.V.-vervoersbond en de Christelijke bond), die de kaairidders in het begin van dit jaar tijdens een drukbezochte vergadering in gebouw Cultureel Centrum deze loonsver hoging in het vooruitzicht stelden. 1 I Kaairidders staken tot het uiterste (Van een onzer verslaggeefsters) loopt de hele boel de Die (ADVERTENTIE) landschap zal en (Van een onzer verslaggeefsters) Voor (Van een onzer verslaggeefsters) n het 21ijke ater- the over lezen daar ■ecies •S zijn htende !ing in it zijn rijdag- gela- lerbro- is het n bui- imans- Als we met reders praten in de vis- hallen, wordt bevestigd dat men wel wil betalen. De Machtigingswet doemt weer op als een vuurscherm dat betalende en ontvanger baas en knecht gedegen scheidt. ting in casu de Verenigde Werkgeversor ganisaties bijzonder spijten als de actie uit de hand zou lopen”. De vakbonden zitten bij deze actie in mogen worden. Van eenzelfde gevoelen was mevrouw Bos van de PSP; ook zij achtte medewerking ontoelaatbaar. elk geval in een lastig parket. Zij heb ben begin 1974 het initiatief genomen de eisen van de vislossers op te schroeven. Kennelijk voorzagen de bondsleiders niet dat deze eisen onmogelijk zouden kun nen worden ingewilligd omdat de mach tigingswet die zij destijds zelf zo voor stonden dit verhindert. ils de Nu” ia als weer i mis- fof te geval ïnkele ten- ïpor- 2 be- ima- vele oog issen daar s om deze anier i de ;elei- ook vis- dus kelykheid om te gaan slopen. Dat het gemeentebestuur tegen een dergelijke slooprage want dit Indianendorp staat niet op zichzelf met de handen in het haar grijpt, is te begrijpen. „Daar is niet tegen te repareren’’, vertelde een volwassene, die met een kind voorbij wandelde. „Hopelijk wordt het nu de scholen begonnen zijn, beter, maar aan de andere kanter valt nu ook niet veel meer te slopen”. In de vissershaven van IJmuiden was de bedrijvigheid vrijdagochtend belang rijk minder dan anders, wanneer de vis- hallen stampvol bezet zijn. De stakings actie een wilde staking omdat de bonden zich hadden uitgesproken tegen de actie legde het vislossen ten dele lam. Veel vissersschepen brachten hun vis elders aan de markt. Als we er een kijkje nemen, staan de reders en kleine scheepseigenaren zelf in hemdsmouwen vis te sorteren. Het is elf uur in de ochtend en op dit uur, waarop anders de activiteiten wat betreft lossen en sorteren praktisch achter de rug zijn, wordt er nog steeds doorgewerkt. Het lossen gebeurt met eigen walpersoneel van de rederijen. Er is geen enkele officiële vislosser die een hand uitsteekt. Enkelen lopen er rond om poolshoogte te nemen. Maar niemand van de maats is aan het werk getogen. maak- ■klaas- geleid - want goed s geen werige toe bij lig uit „Men- r Van :t men ne in r Joris schen- 1 een lensen t: die etlicht chgm- r ern- eraad- Ook twee leden van de PvdA stelden zich lijnrecht op tegenover het denk beeld, dat er in de Bergense duinen geboord moet worden. Mevrouw Jansen van de PPR gaf in overweging, dat men minister Gruyters zijn beslissing maar moet laten nemen, waarna dan de wet „Beroep Administratieve Beschikkingen” kan worden gehanteerd om de Raad van State als scheidsrechter het geschat te laten beslissen. De „grote vernieler’’ heeft toegeslagen, met name in dit Indianendorp gelegen achter De Olmen in Zeewijk. Wat er zo vernield kon worden is hier grondig ge sloopt. Daar waar nu een oude boom stam ligt stond voorheen het klimrek, dat nu plat op de voorgrond ligt. De uit kijktoren op de achtergrond is nauwe lijks meer te beklimmen. Zeker niet oor de allerkleinsten, voor wie het zelfs teer gevaarlijk zou zijn er in te klaute- Gedeputeerde Van der Knoop (PvdA) meende dat het aantekenen van een dergelijk beroep meer op de weg van de als alternatief voor de door minister Gruyters gewenste ontginning van het Pirolavlak als aardgas-wingebied. Ook vorig jaar bespeelde Pagenel op uitnodiging van het Orgelcomité Pancra- tius Castricum het David-orgel, waarna het comité van vele kanten werd bena derd pogingen in het werk te stellen de begenadigde musicus nogmaals aan te trekken. De besprekingen van het comité met Pagenel zijn momenteel bijna afgerond. Wanneer alles n->ar wens verloopt, zal het concert op 30 augustus om 20.15 uur aanvangen in de R.-k. St. Pancratius kerk, Dorpsstraat 115 te Castricum. rwerp b in eigen it. Al rd de 1. De 'oerig et de Wél at de sloten mber agen- n als Om vier uur ’s middags wordt Utrecht weer door ons gebeld. Een vriendelijke telefoniste deelt mee dat de vervoers- bond NVV vandaag werkt op een „tro penrooster” omdat het zo warm is. De- heren zijn al weg. worden met de erkende vakorganisaties. Maar ook de Machtigingswet komt er in voor: „Daarbij zijn vorderingen gemaakt, als verhinderen de bepalingen van de z.g. Machtigingswet de directe realisering van de loonsverhogingen”. De SVIJ stelt verder dat zij de over 1974 gedane toezeggingen zonder meer zal nakomen. Hoe zij dit wil doen wan neer de Machtigingswet zulks verhin dert, staat niet in de brief. ren, want niet alleen de traptreedjes zijn gesloopt, er ontbreekt ook een deel van de vloer van de eerste verdieping. Alleen de stevig vastgeklonken boomstammen stapel in het midden is nog enigszins in takt. Het Indianendorp biedt nu een trieste aanblik, maar nog triester is het, dat de jeugd zelf er de oorzaak van is, Vaak onder het oog van de ouders trekt zij er op af met hamers en nijptangen. Zogenaamd om te spelen, maar in wer- Een op 15 augustus gedateerde brief van de Stichting Vilosregeling, onderte kend door voorzitter C. den Duik Jacz. en secretaris J. Meilof, deelt de vislos sers mee dat zij niet hebben voldaan aan de hun gegeven redelijke opdrach ten zoals aangeduid in de geldende CAO voor vislossers. Er wordt gewag gemaakt van onderhandelingen die gevoerd zouden r om- Haar idener over, lie op g van r met a een ntfut- noeite. op de schien a ple- nau- ;t mij zulke r het Vrijdagnacht om twee uur zijn ze door de secretaris van de Stichting Vis- losregeling IJmuiden (SVIJ) in de vishal- len ontboden. Ze zijn er dan allemaal en worden gesommeerd aan het werk te gaan, er wordt hun gezegd dat het over leg verder zal gaan en dat men de in het begin van dit jaar gedane beloften zal nakomen. Maar de kaairidders ne men er geen genoegen mee. Ze weigeren aan het werk te gaan voordat er daad werkelijk betaald wordt. Ze gaan alle maal weer naar huis. En in de vroege ochtenduren worden collega’s die van het verloop van de actie nog onkundig waren omdat zij ziek thuis waren, op de hoogte gesteld. In de vishallen stonden vrijdagochtend de reders zelf in hemdsmouwen vis te sorteren. Het lossen gebeurde door eigen walpersoneel van de rederijen en scheepseigenaren. De hallen boden een ongewoon rustige aanblik. Zelf hadden de vislossers aangedron gen op een verhoging van vijfentwintig gulden per week. Dat werd door de plaatselijke vakbondsvoormannen te laag bevonden en op zestig gulden ge bracht. De reders vonden deze eisen aanvaardbaar. Er volgde nog niet zo lang geleden een uitbetaling van vijf honderd gulden „voorschot”, maar een geregelde loonsverhoging bleef uit. De reders zeggen dat zij wel willen betalen, maar dat de Machtigingswet dat verhin dert. gemeente Bergen dan op die van de provincie ligt, en had reden om aan te nemen dat zij inderdaad een dergelijkë stap zal doen. De ter vergadering aan wezige burgemeester Ritsema van Ber gen bestreed deze zienswijze allerminst. De toepassing van de wet BAB kan overigens een langdurige procedure wor den, omdat onder meer gedeputeerde staten en de gemeenteraad advies zullen moeten geven en de Raad van State drukbezet is. De burgemeester liet later weten, van minister Gruyters een brief gekregen te hebben die heel wat minder stellig was dan die gericht aan de pro vincie. Hierin werd niet gesproken van „ik maak gebruik van artikel 65”, maar van „wij overwegen gebruik te maken van”. Bergen zal, mocht dat voornemen uitgevoerd worden, stellig een beroep doen op de wet BAB. tele- tasselt p Cy- ■enève sident in. En mocht ;reden e niet t wel :g ge- van het- nberg t een 2 met >r de rden- i wij d ons geen toch n de Daarom heeft de gymnastiekvereni ging SSS voor huisvrouwen de mogelijk heid geopend, zich overdag wanneer de kinderen naar school zijn in de trimsport uit te leven. Iedere dinsdag middag kan men onder deskundige lei ding het trimparcours nabij de Muziek school aan het Westhoutplein afwerken, waarvoor de deelnemers zich rond 14 uur op het parkeerterrein dienen te verzamelen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de heer J. Lubbers, Luxemburglaan 699, Heemskerk, teL 37274. CASTRICUM. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid zal de Franse organist André Pagenel vrijdag avond 30 augustus een concert verzorgen in de Castricumse Pancratiuskerk. Pirolavlak vooralsnog is. De commissie onderschreef dit stand punt van gedeputeerde staten, met als voorstemmers het merendeel der PvdA- ers, en de vertegenwoordigers van WD en CDA. De CPN vroeg zich af wat het voor zin had, om over een voldongen feit te praten en meende dat in ieder geval niet aan de uitvoering van de ministeriële plannen meegewerkt zou Hij vertelt van de SCH 171 die donder dag om 18 uur de eerste vis loste en vrijdagochtend nog niet leeg was. „Dat duurt natuurlijk veel te lang. Kom maandag maar eens kijken. Maandag is een topdag. Dan komen de weekkotters en dan zijn er bij elkaar wel zo’n veertig schepen te lossen. Nou, ik zeg je, dan loopt de hele boel in de soep. Die aan een mogelijk- maar dan zou de waterwinning in het gedrang komen, of een meer westelijke lokatie, maar dis tast het landschappelijk schoon aan. Dat is in feite ook het geval voor de nu gekozen plek. De ter plaatse aanwezige duinenrug zal ten dele moeten worden afgegraven. Was de lokatie nog iets noordelijker, geheel in het loofbos ge zocht, dan zou de parapluvorm daarvan en dientengevolge de bestaansmogelijk heid van dit bos verloren gaan. Daar staat tegenover, dat het platform twee meter beneden het maaiveld wordt aangelegd. De installaties die er op ge plaatst worden zullen niet hoger zijn dan twee meter, zodat de hoorplaats vanaf de Verspeyckweg niet of nauwe lijks zichtbaar zal zijn. Eventueel kan het afgegraven zand dienen voor de aanleg van een kunstduin dat de hoor plaats nog meer afschermt. De toegang tot de boorlokatie wordt gezocht via de bestaande weg. De gasleidingbuizen zul len een iets oostelijker tracé volgen. De vislossers nemen het in elk geval niet meer. Zij willen baar geld zien voor het harde en smerige werk dat zij doen. Wanneer we er enkelen thuis opzoeken, zijn zij niet eerder bereid tot praten dan wanneer verzekerd wordt dat hun naam de krant niet zal bereiken. Zij willen niet het risico lopen persoonlijk de dupe te worden van uitlatingen waar wél elke kaairidder achter staat, maar die sommi ge partijen in dit geschil zal ergeren. Als we met een rustige vislosser over de situatie praten zegt hij: „We voelen ons verraden door de bonden. Eerst veel beloven en nu hoor je niets van ze. De stemming onder de collega’s ten opzichte van de bonden is tot het nulpunt ge daald. Er zijn er heel wat die zo hun lidmaatschapskaart wilden inleveren. Maar we hebben ze nog tegen weten te houden”. Hij vertelt dat de IJmuidense vislossers als één man staken. „We staan allemaal achter elkaar. Als alles straks weer voorbij is en er zou ook maar één man worden ontslagen door deze kwestie, dan gaat de hele boel weer plat. We kunnen alleen wat bereiken als we allemaal solidair zijn. Dat hebben de ouderen ook beseft. We willen allemaal graag weer aan het werk. Vandaag nog als het moet, maar we willen wel graag een behoorlijke verdienste. Het is ontzettend smerig werk en er zijn er steeds minder die er aan beginnen”. Een wat jongere vislosser, twee stra ten verder, vertelt: „Ze hebben nu jon gens aan het werk van zestien en zeven tien jaar. Die krijgen drie gulden per kist, terwijl wij achtenveertig cent beu ren. Dat kan wél. Het is smerig en hard werk en kost je je gezondheid. Als er eens een nieuwe kaairidder komt en kijkt in dat gat van het schip, dan ziet ie die troep beneden. Dan zet ie zijn karretje neer en zegt: gegroet. Aan die rotsooi begint ie niet „En als er al een is die het dan toch maar probeert, die echt naar beneden komt, in het ruim tussen de vis, dan is ie na anderhalf uur, als we een bakkie gaan doen, vertrokken”. BEVERWIJK. Voor moeders met kinderen en een man in de ploegen dienst is het niet altijd even eenvoudig zich ’s avonds een uurtje vrij te maken om zich in de open lucht eens lekekr te gaan ontspannen. haringschepen lossen, dat gaat nu nog wel, maar als ze echt vis moeten gaan sorteren, dat weten ze toch niet”. Voor de reders heeft hij geen kwaad woord: „Ac’ die zeggen dat ze wel willen betalen. Nou dan is ’t toch te absurd dat deze regering de laagstbe taalden op die manier behandelt. De bonden zeiden dat ze met minister Boersma zouden gaan praten. Nou, wij geloven dat ze dat nog helemaal niet hebben gedaan. Ik kan me niet voorstel len dat een man als Boersma niet met onze eisen kan meegaan.” Om te bewij zen dat zijn verdiensten nauwelijks bo ven de achthonderd gulden per vier weken (netto) uitkomen, haalt hij 'bank- afrekeningen van juli en juni te voor schijn, waarop inderdaad een schaarse verdienste prijkt. Als we vrijdagochtend de plaa'tselijke bonden om informatie vragen, volgt ver wijzing naar de vervoersbond NW te Utrecht. Daar zegt vakgroepvoorzitter Van Keulen dat hij nog niets kan zeg gen. Hij noemt de staking een precaire zaak en vraagt later op de dag terug te bellen omdat er nog vergaderd moet worden. Er is een speciale voorlichter bij de bond en naar hem moeten we dan vragen. Zoals bekend, verzet de gemeente Ber gen zich al geruime tijd hardnekkig tegen aantasting van haar natuurgebie den ten behoeve van de aardgaswinning door de Amoco. Een desbetreffend raadsbesluit werd onlangs evenwel door de Kroon vernietigd. De regering blijft van mening, dat het gas de grond uit moet en minister Gruyters heeft aange- kondigd artikel 65 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening toe te zullen pas sen en daarbij het Pirolavlak als plaats voor de boorinstallatie aan te wijzen. Onder de druk van deze omstandighe den menen gedeputeerde staten, sinds gisteren dus gesteund door de commissie ruimtelijke ordening, dat het beter is om nu maar mee te werken en te zoeken naar een lokatie die zo min mogelijk schade aan natuur aanrichten. Daarbij is gedacht heid meer oostelijk, Gedeputeerde staten handhaven overi gens het gestelde in de motie-Van der Mark c.s., waarin op 29 april 1971 werd geconcludeerd dat de tot nu toe ver strekte gegevens door hun wisselend ka rakter en hun onvolledigheid, onvol doende inzicht hebben gegeven om te komen tot een juist oordeel ten aanzien van alle alternatieven voor het stichten van boorlokatles, maar dat die op het onaanvaardbaar Om half zes bellen we de Redersvere- niging in IJmuiden, waar de hele dag over de staking wordt vergaderd. Secre taris Meilof, komt even aan de telefoon: „Ik kan nog weinig zeggen. Ik kan U wel zeggen dat de vislossers voor een derde maal zullen worden opgeroepen om weer aan het werk te gaan”. Omdat we menen dat de contacten met de bonden vandaag bij de heer Meilof soepeler tot stand kwamen dan bij ons, informeerden we bij hem naar de houding van de vakbonden. De heer Meilof: „De bonden staan beslist niet achter deze staking en vin den het een onrechtmatige daad. Wij hopen dat de actie beëindigd wordt. Het zou de werkgevers bijzonder spijten als het gezonde verstand bij de vislossers niet zou bovenkomen. Men wil ër geld bij hebben op een wijze die de machtigings wet niet toestaat. Bij de werkgevers bestaat een hartgrondig verlangen dat de actie gauw voorbij is. Het zou de Stich- HAARLEM. „Redden wat er te redden valt,” en „In de gegeven omstan digheden de minst bezwaarlijke oplos sing”. Zo betitelen gedeputeerde staten van Noord-Holland het alternatief in de affaire-Bergen, dat zij gisteren voorleg den aan de commissie ruimtelijke orde ning. Deze ging er in meerderheid, met een stemmenverhouding van 14 tegen 6, mee akkoord om de plek ten noord westen van het Zeehuis aan te wijzen

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5