Alle categorieën eisen stukje welvaartsstijging Bouwfonds had een iets lagere winst Delegaties verkondigden alleen regeringsstandpunt Metaalindustrie werft Britten BRANDWEER SPEURT NAAR GASLEK Hoechst bouwt nieuwe fabriek Ministers bemiddelen in confectie-conflict BEURS Hl WH DE wint geding om koffieprijs l= in Vlissingen I Pleidooi voor goedkopere eigen huizen J Boersma en Lubbers praten met partijen Nachtvorstschade was aanzienlijk ZATERDAG 1 7 AUGUSTUS 1974 ECONOMIE 9 Catastrofe (Van onze beursmedewerkerj - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De financieel-economische vooruitzichten voor de ko mende jaren zijn zonnig. Nogal tegen de verdrukking in heeft minister president drs. Joop den Uyl al maanden geleden in een interview gezegd dat hij de tot dan niet te rooskleurige toestand „zonnig” zag. Daar heeft hij gelijk in gekregen. AMSTERDAM De nieuwe Amerikaanse president werd dooi de twee voornaamste problemen van zijn land, de inflatie en het Midden-Oosten, deze week meteen al met zijn neus op de boter ge drukt. En Wall Street daarbij niet minder. Want president Ford mag dan veel toejuichingen in het Con gres hebben gehad en veel positieve complimentjes, veel vertrouwen heeft de beurswereld kennelijk nog' niet in het nieuwe Amerikaanse be wind. Koersverliezen Lokaal Meneba - IC. Verdeling „rijkdom” is teer punt J jeugdconferentie Politiek geharrewar op ST" Schrik zat er op Damrak deze week danig in De De wervingsactie zal beginnen in Li verpool, waar het werkeloosheidspercen- tage het hoogste van Engeland is, De bedrijven bieden Britten van 23 jaar en ouder gelegenheid met hun gezinnen naar Nederland te komen. Zij kunnen zorgen voor huisvesting in flatwoningen. De president overwoog dat Douwe Eg berts alle recht heeft verplichte ver koopprijzen vast te stellen en dat er geen sprake is van een economische of sociale noodsituatie die de afnemers het recht geeft de leveringsovereenkomst eenzijdig te beëindigen. de afwezigheid van China op de confe rentie. De conferentieleiding verklaarde dat geen aanvallen zouden worden ge- vaardigden naar Boekarest te krijgen, maar zei niet met zo veel woorden dat Chinezen waren uitgenodigd. Het lijkt niet uitgesloten dat een uitnodiging af hankelijk is gesteld van de voorwaarde, dait geen aanvallen zouden worden ge daan op Rusland. De Russen en hun bondgenoten hebben zich kennelijk ge houden aan een gentleman’s agreement met de Roemenen, dat China niet zou worden gekritiseerd. als in Wall Street grotendeels door het inflatje-effect veroorzaakt. Het wordt steeds duidelijker dat het overal ter wereld heersende inflatiepro- ces op de afzonderlijke ondernemingen afkomt met hoge inflatiewinsten of met forse winstdalingen. Dit initiatief heeft de instemming van de vakbonden en ook van de arbeisbu- reaus in Liverpool en Dordrecht. Het aantal vacatures in de metaalbedrijven in Dordt en omgeving was per 1 juli: 2426. Het aanbod van' werklozen was slechts 112. DORDRECHT (ANP). Zestien be drijven in Dordrecht en omgeving in de sector metaal- en procesindustrie hebben besloten in Engeland 200 vakbekwame en geoefende arbeidskrachten te werven. De reden van deze werving: het is vrijwel onmogelijk om werkloze krach ten uit andere delen van Nederland aan te trekken, terwijl bovendien de werving uit de landen rond de Middellandse Zee vrijwel is stopgezet. Ook is het Dirk van den Broek verbo den andere detailhandelaren in adver tenties op te roepen zich ook schuldig te maken aan „wanprestatie”, op straffe van een dwangsom van 25.000 Dat blijkt vooral uit het deze week uitgelekte eerste „ronde”-concept van de Miljoenennota. Een concept dus, waar door de mededeling „dit komt in de Miljoenennota te staan” wel eens niet helemaal waar kan blijken te zijn. De ministers moeten hun tanden nog stuk bijten op de voorstellen. Een zonnige toekomst dus. Maar wat blijft er over van de meevallers voor de regering zoals de twee tot twee en een half miljard meerontvangsten Uit hét aardgas? Deze weken staan immers in het teken van de eisenpakketten, die door boeren, middenstanders en vakbe weging met een harde klap op tafel zijn gesmakt? Drie machtige groepen Neder landers, die ondubbelzinnig hebben laten weten een graantje van de rijke finan- cieel-economische oogst mee te willen pikken. Daarnaast moet er nog ruimte blijven voor het ambitieuze regerings programma, waarin de rijksuitgaven met zo’n slordige tien miljard gulden moeten stijgen. Leden van de Haagse brandweer „rui- ken”met speciale apparatuur of een gas lek is ontstaan, nadat een dragline gister middag in de Marnixstraat een aantal kabels opwipte en er uit de ondergrondse elektriciteitskabel van het trambedrijf een steekvlam sloeg. Van ’n gaslek bleek geen sprake, wel werd in een groot deel van de stad het tramverkeer lamgelegd doordat de spanning op een deel van de bovenleidingen wegviel. gevers een note publiceerden, waarin ze de filosofie verkondigden dat er in het komende jaar geen reële stijging van het inkomen van de werknemers in kan zitten, kwam deze week het overlegor gaan van de drie vakcentrales met een nota. Zoals te verwachten was met een precies tegenovergestelde filosofie: wel verbetering van het reële inkomen. Drongen de werkgevers aan op bezuini gingen; de voorlopig nog vage wensen van de vakbeweging kosten geld. Ze werken bovendien, net als trouwens bij de vorige groepen die eisen presenteer den, prijsverhogend en dus inflatiebe- vorderend. Samen met de ongetwijfeld enkele miljarden kostende werkloos heidsbestrijding aanslag nummer drie op de „rijkdom” van het kabinet. DEN HAAG (ANP). Op een gemid deld veenkoloniaal bedrijf, dat door de strenge nachtvorsten van 29 op 30 mei en van 4 op 5 juni zware schade heeft opgelopen in het aardappelgewas, is de inkomstenderving gemiddeld 20.000. De minister van Landbouw en Visse rij, mr. A. van der Stee, heeft dit namens de staatssecretaris van Finan ciën, drs. M. van Rooijen, meegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden mevr. Langedijk-de Jong en de heer Voortman. Terwijl president Ford in het Congres gewaagde van een flinke aanpak, kwam het bericht dat de prijzen in de Verenig de Staten in juli weer fors waren geste gen. Dit maakte nog eens duidelijk hoe ernstig de inflatie in de laatste weken van Nixons bewind uit de hand is gaan lopen. Maar veel verder dan met wensen en waarschuwende vingers kwam ook de nieuwe Amerikaanse president niet en dat maakte op de Newyorkse beurs een teleurstellende indruk. wat met de voedingsproduktie te maken heeft, onder andere land- en tuinbou wers, neemt steeds grotere vormen aan. Tegenover de negatieve effecten van de inflatie stelden zich deze week ook een aantal opvallende positieve effecten op. Hoogovens bijvoorbeeld boekte in het tweede kwartaal 80 percent meer winst, Philips 13 percent en Akzo 35 percent. De laatste was zo verstandig de ipflatiewinst op de voorraden voorlopig nog maar buiten de normale bedrijfs winst te houden. Niettemin werden al deze successen beloond met een flinke koersverliezen tot rond vier gulden. Enerzijds was het algehele beurskli maat de oorzaak van deze koersdalingen, anderzijds toch ook een zekere onrust over de verdere ontwikkeling die. zo voelen velen het, op deze wijze niet door kan gaan. Voor het gewone beursleven is het onverteerbaar dat de ene econo mische sector inflatie bedrijft ten koste van de andere en dat de onevenwichtig heid van het economische verkeer hier door steeds toeneemt. AMSTERDAM. Koffie van Douwe Egberts mag in de detailhandel niet onder de door de fabrikant vastgestelde prijs worden verkocht. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft het Amsterdamse winkelbedrijf Dirk van den Broek in een kort geding verboden de verticale prijsbinding te doorbreken op straffe van een dwangsom van 250 gulden per geval. HOEVELAKEN (ANP) De N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft blijkens zijn jaarverslag 1973 een netto- bedrijfsresultaat geboekt van ƒ.2.564.000 tegen 3.400.000 in 1972 AMSTERDAM (ANP). Hoechst AG heeft besloten in Vlissingen een alkaan- sulfonaarfabriek te bouwen met een ca- pacitiet van ca. 18.000 ton per jaar, die desgewenst later kan worden uitgebreid tot 24.000 ton. De bouw- en inrichtings kosten worden geraamd op ongeveer 20 mln. De personeelsbezetting zal bestaan uit ca. 30 medewerkers, aldus Hoechst Holland NV. De nieuwe fabriek betekent een uit breiding van het in Vlissingen vervaar digde produktenpakket, dat tot nu toe bestaat uit fosforprodukten en grond stoffen voor treviara-polyester vezels. Alkaansulfonaat is een wasaktieve stof, die wordt verwerkt in was- en reinigingsmiddelen. De vraag naar dit produkt neemt de laatste tijd sterk toe, onder meer in verband met de bijzonder goede biologische afbreekbaarheid. Hoechst Holland NV .vestiging Vlissin gen, heeft met de betrokken autoriteiten vooroverleg gepleegd over de voorwaar den op milieu-hygiënisch gebied waar aan de nieuwe fabriek zal moeten vol doen. Binnenkort zullen aanvragen voor de nodige vergunningen worden inge diend. De fabriek zal ca. anderhalf jaar na dat de vergunningen zijn verleend ge reed zijn. De keuze van Vlissingen als vestigingsplaats houdt enerzijds verband met de beschikbaarheid van terrein en faciliteiten, anderzijds met de gunstige ligging ten opzichte van de verschillende afzetgebieden in Midden- en Noord-Eu- ropa en de aanwezigheid van een eigen zeehaven, aldus Hoechst. BOEKAREST (ANP). De jeugdcon ferentie over ontwikkelingsvraagstukken, die sinds zondag in Boekarest werd ge houden, is gisteren, als gevolg van slech te organisatie en politieke manipulatie, vrij chaotisch geëindigd. Tijdens urenlange procedurele debat ten kwamen politieke tegenstellingen tussen oostblok-deelnemers gesteund door slechts een deel van de afgevaar digden uit de derde wereld, en westelij ke deelnemers, tot uiting. Na drie dagen min of meer vriendelijke discussies werd duidelijke taal gesproken, enerzijds over Boedapest ’56 en Praag ’68, anderzijds over door de CIA en het State Depart ment betaalde agenten van het imperia lisme. Roemeense pogingen tot verzoe ning, maar wel op basis van de socialis tische solidariteit, hadden geen resultaat- De conferentie had ten doel een „jeugdappèl” op te stellen, een bood schap aan de regeringsconferentie die van 19 tot 31 augustus in de Roemeense hoofdstad wordt gehouden en die een bevolkingsplan moet opstellen, en het ontwerpen van een eigen jeugd-bevol- kingsactieplan. De discussies over deze stukken, in drie commissies, hadden, omdat de meer derheid het bevolkingsprobleem als slechts één aspect van sociaal-economi- sche ontwikkeling beschouwde, een overwegend „politiek” karakter. Het dui delijkst kwam dit tot uiting in de bood schap aan de regeringsconferentie, vol gens welke de „voornaamste oorzaken van ziekte, armoede, honger, massale werkloosheid en beschamende ongelijk heid, de sociale, economische en politie ke structuren en instellingen zijn, de uitbuiting en onderdrukking, veelal meer de erfenis van langdurige koloniale on derdrukking dan van overbevolking zo als sommigen ten onrechte menen". In een der commissies slaagden de Rus sen en hun bondgenoten er niet in te voorkomen dat volgens de samenvatting van de discussies de socialistische en kapitalistische landen het probleem van de ontwikkelingslanden op dezelfde wij ze benaderen. Met behulp van de niet minder dan 83 procedureregels trachtten zij, overigens vergeefs, deze passage te wijzigen. Een Russische afgevaardigde die een langademige propagandaspeech wilde afsteken, werd het spreken onmo gelijk gemaakt en tenslotte het woord ontnomen. Een Tsjechoslowaakse afgevaardigde eiste, eveneens vergeefs, excuses van een Amerikaan die, zonder dit met zo veel woorden te zeggen, de regering in Praag voor een groep Russische marionetten had uitgemaakt. (De Tsjechoslowaak sprak uiteraard niet over de inval van vijf Warschau-pactlanden (niet Roeme nië) van 1968, maar over „een beledigend in twijfel trekken van de souvereiniteit van de socialistische republiek Tsjecho- Slowakije). Laitijnsamerikanen protesteerden tegen De belastingvoorstellen en de precieze opstelling van de Miljoenennota komen binnen enkele weken bij het ministerie van financiën los. Dan moet het kabinet deze laatste hobbel van de begrotings- slag voor 1975 nog nemen. Het is hele- Wall Street bleef deze week, althans in de eerste helft, volharden in zijn bijzonder pessimistische stemmingen en bracht het koerspeil op nieuwe laagte- punten van het jaar. Na drie dagen handel gingen er niet minder dan veer tig punten van Dow Jones af. Deels was deze opvallende baisse te danken aan de oorlogshandelingen op Cyprus, waar de Amerikaanse buitenlandse politiek aan prestige moest inboeten. Ook het brandende binnenlandse pro bleem van de inflatie had een belang rijke hand in Wall Streets dalingen. maal nog niet zeker dat dit zonder slag of stoot gebeurt. De (betrekkelijke) rijk dom moet dan worden verdeeld. Met als allereerste prioriteit: de bestrijding van de weer schrikbarend stijgende werk loosheid. De landbouwers en tuinders hebben met hun onverwacht hevige demonstra- tiegolf van landbouwminister Van der Stee in ieder geval de uitspraak losge peuterd: „Als de EEG en de nationale regering niets doen, dan dreigt in de land- en tuinbouw weer een herhaling van het catastrofejaap 197L-’72”. Zover is de regering nu gekomen. Men heeft toezeggingen moeten (doen waarover ge woontegetrouw nog wat moet worden geknokt. Nu al kunriën de kósten van. dat regeringspakket (met wellicht nog hier en daar een stapje verder in de richting van de club van CLO-voorzitter Rinse Zijlstra) worden geschat op zo’n drié- a vierhonderd miljoen gulden. Eer ste aanslag op de rijkdom van het kabinet. D.e middenstanders zijn de laatste maanden wat in het vergeetboek ge- Eind vorige week liet de Industriebond VNV weten ’t werk in de stuurgroep bijna beu te zijn, omdat de werknemersverte genwoordigers geen gehoor zouden vin den voor hun sociale verlangens. „Alleen financieel-economische kwesties krijgen Het bijzonder slechte, «tussentijdse be- drijfsbericht van het Meneba-concem bijvoorbeeld, dat gewaagde van een winstdaling in de eerste helft van 1974 van niet minder dan zeventig percent, liet ,nog eens duidelijk uitkomen hoe- slecht vooral de voedingsseotor zit. De wanhopige pogingen van vele rege ringen de inflatie in élk geval in de kos ten voor levensonderhoud zovéél mogelijk te beperken, dreigen vele in de voedings branche actieve ondernemingen grote na delen óp te leveren. Voor het Meneba- concërn speelt daarbij natuurlijk ook de overvoerde markt voor véeyóeder een rol, maar het bestutir protesteert toch ook nog steeds tegen de naar haar mening te laag gehouden broodprijzen. Toen bovendien deze week het Unile- ver-èoncern als enige van de grote in ternationale ondernemingen over het tweede kwartaal 1974 met een 16 pro cent lagere winst voor de dag kwam, was de beursmaat helemaal vol. Alle voedingsaandelen werden in een zware val meegesleept. Unilever zelf viel tij delijk 17 terug, of 85 punten op de oude noteringsbasis. Meneba verloor 25. Wessanen en Nutricia, waarvan overi gens. nog geen winstcijfers bekend wa ren, moesten respectievelijk 20 en 10 terug en KSH ƒ5. Zeventig deelnemers en waarnemers protesteerden tegen de wijze waarop de conferentie was opgezet en verlopen, de manier waarop besluiten tot stand kwa men, de aanwezigheid van „beroeps- jeugd” (deelnemers van over de dertig, voornamelijk van de Russische kornso- mol) en het feit dat veel deelnemers slechts het standpunt van hun regerin gen weergeven. Zij slaagden er overigens niet in, hun verklaring schriftelijk te laten ronddelen. Volgens de boodschap aan de rege ringsconferentie is het actieplan van de regeringsconferentie slechts „een serie compromissen”, een verklaring van be ginselen en waarheden die voor ieder aanvaardbaar zijn. Niet worden genoemd „gevolgen van de plundering van de natuurlijke rijkdommen van de ontwik kelingslanden voor de overconsumptie in de kapitalistische landen”, de „verspil ling van de bewapeningswedloop en de imperialistische agressie”. In de doelstel lingen wordt geen rekening gehouden met de noden en mogelijkheden van de ontwikkelingslanden, voor de ontwikkel de landen worden geen doelen gesteld, noch op het terrein van bevolkingspoli tiek. noch wat betreft vermindering van de overconsumptie. De socialistische landen daarentegen krijgen uitbundig lof: „In een korte periode na diepgaande volksdemocrati- sche veranderingen van het oude sociaal- economische stelsel is het leven van miljoenen mensen drastisch veranderd, is de werkloosheid uitgebannen, het on derwijs gedemocratiseerd”- De interne demografische veranderingen hebben ge leid tot een voortdurende verbetering van het levenspeil. het niveau van de kavelprijs voor wo- ningwetbouw. Het Bouwfonds van zijn kant is bereid in deze gevallen zijn dienstverlening te gen kostprijs, dus zonder opslag, ter beschikking te stellen. De eerste resulta ten van deze speciale ’goedkope woning bouw’ zijn er al, maar we staan nog maar aan het begin. Ook in samenwer king met woningbouwverenigingen heb ben wij al een aanmerkelijk aantal goedkope woningen aan kopers ter be schikking kunnen stellen. Via het hypotheekbedrijf werden 4904 nieuw leningen gesloten tot een totaal bedrag van ruim 325 miljoen gulden. Het totaal aan uitstaande hypotheken bedroeg eind 1973 ruim een-en een- kwart miljard gulden. Door ook bij de kredietverlening zoveel mogelijk de persoonlijke omstandigheden van de kredietvrager een rol te laten spelen, probeert het Bouwfonds de gestelde taak (betaalbaarheid voor lagere inkomens) waar te maken. Tegelijkertijd werd deze week bekend dat* de prijzen in ons land in juli 0,4 procent zijn opgelopen, zodat Nederland tot dusver in 1974 met een prijsstijging van 5,5 procent inderdaad aan de lage inflatiekant is gebleven. Maar dit succes werd niet zonder meer bereikt, want de onrust onder alles De schrik zat er deze week dus wel danig in. Ook op de lokale markt, waar het aanbod na de slechte zomermaanden met op zich toch al behoorlijke koers verliezen, opnieuw steeg, Hierdoor namen de koersdalingen weer toe en zette het gehele beursappa raat zich over een breed front in dalen de beweging. In snelle vaart liepen hierbij alle beursgroepen naar de eerder dit jaar bereikte dieptepunten terug. Maar zo bont als in Wall Street, waar dit laagte record met glans werd gebroken, ging het hier nog niet toe. Verliezer van 5 tot 10 Voor Bos en Kalis, Hoek-Loos, VNU, Kluwer, Océ van dér Grinten en Pakhoed logen er niet om. Elsevier stond maar even 50 af en 20 verloor Bols. De obligatiemarkt bleef daarentegen kalm en rustig. De dagelijkse koersver schillen waren gering en fluctueerden zodanig dat er geen tendens zichtbaar werd. De nieuwe staatslening was een succes, met een toewijzing van rond driekwart. De eerste beursnoteringen stelden zich dan ook licht boven de emissiekoers van 100 percent. De 11-percent-lening van de Bank voor Nederlandse Gemeen ten liep iets terug, maar bleef toch ook ruim boven pari. Evenals hier te lande bleef ook elders het rentefront rustig zonder opvallende veranderingen. nieuwe baisse-golf uit Amerika overviel het Damrak op een kritiek moment. Het was deze week de periode van de belangrijke winstcijfers, waar door de beurs op zich al wat nerveus was. En daaroverheen een zware koers val in Wall Street was te veel voor het dit jaar al zwaar aangetaste beursmo- reel, zodat ook het Damrak niet veel anders overbleef dan de aftocht te bla zen. Dat dit over een breed front op niet mis te verstane wijze gebeurde, werd, hoe vremd het ook moge klinken, even- Daarnaast is er een nieuw systeem uitgewerkt waarbij de maandlasten ook in de beginjaren een redelijk percentage van het inkomen niet te boven gaan. Tevens zal bij het bouwfonds de recht lijnige aflossing mogelijk worden. Het vanouds bekende bouw-fonds-annuitei- tensysteem blijft bestaan, aldus het jaarverslag. UTRECH1 (ANP). De ministers Boersma (sociale zaken) en Lubbers (e- conomische zaken) spelen op dit moment een bemiddelende rol in het dreigende conflict in de stuurgroep confectie-in- dustrie naar aanleiding van het voorne men van het confectiebedrijf Berghaus de produktie in Nederland te gaan beper ken, waardoor in de herfst bijna 400 mannen en vrouwen in de produktiebe- drijven in Amsterdam, Beverwijk en Ulft zouden moeten worden ontslagen. raakt, maar hun eisen liggen er nog steeds. De oppositie in de Tweede Kamer (met name VVD en CHU) heeft deze week al laten weten dat het niet zo vreemd zou zijn, als de regering voor Prinsjesdag alvast wat maatregelen voor de zelfstandigen in het midden- en kleinbedrijf zou afkondigen. De regering heeft een ondubbelzinnig „nee” laten horen. De eis blijft echter, ook al is het niet in het voordeel van deze groep zelfstandigen dat hun vuist tegen de regering nooit erg sterk is vanwege de interne verdeeldheid. Aanslag nummer twee -’us op de rijkdom van het kabinet. Nadat deze zomer de industriële werk- Politiek z». het kabinet-Den Uyl vast gebakken aan het gelijkblijven van de belastingdruk (de christen-democraten accepteren geen nieuwe belastingverho ging). Daar kunnen de kosten van de wensenpakketten dus niet vandaan wor den gehaald. Het beloven derhalve nog aardige veldslagen te worden in het kabinet om de gedeeltelijk verwachte en deels onverwachte aanslagen op de be trekkelijke rijkdom uit het aardgas te incasseren. Den Uyl krijgt andermaal gelijk, omdat hij ooit heeft geroepen: „Dit is een vechtkabinet. Ik zal altijd wel moeten vechten om iets aan de maatschappij te veranderen”. de aandacht”, liet beleidsadviseur drs. J. Müller van de Industriebond-NVV toen weten. De geplande vergadering van de stuurgroep corfectie-industrie is donder dag niet doorgegaan. In plaats daarvan hadden de ministers Boersma en Lub bers een gesprek met de werknemersver tegenwoordigers in de Stuurgroep. De vakbondsvertegenwoordigers laten niets los over dit gesprek. „We hebben enige sympathie voor onze opvattingen onder vonden”, zei een woordvoerder. De ministers zullen vóór maandag nog een gesprek hebben met de directie van Berghaus en maandagmiddag zullen zij de vergadering van de stuurgroep gedeeltelijk bijwonen. In 1973 was het Bouwfonds betrokken bij de aankoop van 3072 woningen, waarbij gebleken is dat ongeveer 20 percent van de kopers van een woning via het Bouwfonds een inkomen had beneden de sociale loongrens (voor 1973 was dat 20.300) en ruim dertig een inkomen daar weinig boven. De raad van bestuur van het Bouw fonds verbindt daaraan de mening: het blijven in onze ogen te lage percentages. Dit is ook de reden, dat het bouwfonds in 1973 heeft besloten zich juist voor deze inkomensgroepen (en vooral voor de groepen beneden de sociale loon grens) in 1974 en volgende jaren extra inspanning te getroosten. Het Bouwfonds kan het niet alleen. De architecten moeten zorgen voor uit gekiende, goede en goedkoop te bouwen woningen., de aannemers moeten in overleg met de architecten en het bouw fonds hun inbreng leveren voor het bereiken van een lage bouwsom. Aan de gemeenten wordt gevraagd, voor deze ’speciale woningbouw’ bouw terrein beschikbaar te stellen tegen bij de woningen en de bestemmingsgroep passende kavelprijs, dat wil zeggen op X

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9