THEA BECKMAN KRIJGT OPNIEUW EEN GRIFFEL Erkenning voor Mandelsjtam HITCHCOCK AANVAARDT GEEN ADVIEZEN Puccini-herdenking in Verona Tosca als openlucht-opera geen succes Geestelijke bijstand na film 99 99 I iill icrwthocHt Sovj et-encyclopedie Driekwart eeuw oud Speciaal telefoonnummer Midwinterhoorns in werk van Andriessen I f' lp 11 KUNST AUGUSTUS 1974 2 0 DINSDAG Teruggeflitst (ADVERTENTIE) a Erkenning SERIE A Plaatsgebonden SERIE B SERIE C Sprong in Tiber 1 I PIANO SPELEN MORGENAVOND Muziekhandel ALPHENAAR LOS ANGELES (AP) „Ik had nooit gedacht dat ik op deze leef tijd nog zo hard zou werken”, zo vertelde Alfred Hitchcock nadat hij 75 was geworden. Driekwart eeuw, een leeftijd waarop Hitchcock het wat rustiger aan zou moeten doen. Van dat rustig aandoen komt echter niets terecht. BUNNIK. „De enige reden waarom ik schrijf is omdat ik het leven zo prachtig vind. Dat kun je niet meer zeggen in boeken voor volwassenen, die moeten tegen woordig vol staan met ellende en narigheid. Maar kinderboeken mo gen positief zijn. Het is voor mij gewoon een toevluchtsoord”. NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST DIRIGENT: ANDRÉ VANDERNOOT Stimulans 6 vrijdagavondconcerten op VERONA Puccini is 50 jaar geleden op 29 november 1924 in Brussel gestorven. Dit droevige feit dient herdacht te worden zo oor deelden de organisatoren van de „Ente Lirico dell’Arena” en „Tosca” werd op het repertoire gezet voor 1974. De herdenking van een sterfjaar is altijd een dankbare aangelegenheid voor een operadirectie om enkele speciale voorstellingen aan te kondigen, die weliswaar in geen enkel op zicht verschillen van normale opvoeringen, maar die toch de schijn hebben zich op een bepaalde manier te onderscheiden van het gewone repertoire. 6 dinsdagavondconcerten op 6 vrijdagavondconcerten - Populaire Landenserie - op Ki K V F •’’4 - WW mW. Kinderboeken zijn mijn toevluchtsoord (Van onze kunstredactie) Na het zien van „The Exorcist”, over dacht ik, maar dat viel Seizoen 1974-1975 - Concertgebouw - Haarlem Gastorkest: Radio Kamerorkest Met „Kruistocht in spijkerbroek” heeft Thea Beekman een heel bijzonder boek geschreven. Het begint als een science- wordt waar De hulpcentrale wordt gevestigd in een kerk aan de Stadionweg en zal dag en naeht bereikbaar zijn. en dat de pogingen die in Verona wor den ondernomen om er toch een van te maken eigenlijk bij voorbaat gedoemd zijn te mislukken. De muzikale nalatenschap van Puccini bestaat uit twaalf opera’s, waarvan er zeven nog regelmatig gespeeld worden. De rest van zijn oeuvre kunnen wij met een gerust hart vergeten, want Puccini was een opera-componist in hart en ziel en eigenlijk had hij geen verdere aspira ties. THEA BECKMAN marsmannetjes Onze driemaandelijkse cursus be gint weer. U kunt nog inschrijven. Binnen drie maanden leren wij U op muzikaal- en technisch verant woorde wijze de grondbeginselen van het pianospel. U weet dan of U wel of geen aan leg heeft voor pianospelen, en of U het wel of niet zult leren. bent U welkom op onze oriëntatie- avond in ons leslokaal op de eerste etage van ons bedrijf Kruisweg 47, Haarlem, aanvang 20.15 uur. KRUISWEG 47-47 - HAARLEM Tel. 023 - 32 02 44 - 32 00 32 Dat zegt Thea Beekman, schrijfster te Bunnik, dezer dagen onderscheiden met een Gouden Griffel, de jaarlijkse prijs voor het beste jeugdboek, die haar werd toegekend voor „Kruistocht in spijker broek”, vorig jaar verschenen bij Lemnis- caat. Op zaterdag 19 oktober, bij het begin van de Kinderboekenweek 1974, zal de prijs haar in haar geboortestad Rotterdam worden uitgereikt. Gastdirigenten:Géza Anda, Willem van Otterloo, Jerzy Katlewicz. Otakar Trhlik, Heinz Wallberg, Paul Hupperts een door demonen bezeten meisje, blijken veel mensen geestelijke bijstand nodig te hebben. Wie nu vanaf 29 augustus in Amsterdam het nummer 761201 draait, kan rekenen op bijstand van een psy choloog, arts of maatschappelijk werk ster. het het onder leiding van dirigent A. O. van Diepen. Het is voor het eerst, voorzover de componist bekend, dat in een symfo nisch werk midwinterhoorns worden ge bruikt. Vijftig jaar geleden is niet zo ver schrikkelijk lang het is bij wijze van spreken „de dag van gisteren”. Er zijn nog musici genoeg die Puccini persoon lijk gekend hebben en het is zelfs niet onmogelijk dat er nog mensen leven die DEN HAAG (ANP) De componist Jurriaan Andriessen heeft „Midwinter Song” gereed, een symfonisch werk voor midwinterhoorns, koor en orkest. Hij schreef het in opdracht van de commis sie voor het tweede lustrum van de Technische Hogeschool Twente. De pre mière heeft op 15 oktober plaats in de stadhuishal van Hengelo. Iedereen wil nu met me praten over die 13e eeuw, maar ik ben aan een nieuw boek begonnen en dat speelt in de 14e eeuw in de tijd van de Honderdjari ge Oorlog. Dat was een heel andere tijd! In die 13e eeuw leefden de mensen nog in een geconsolideerde maatschappij, maar in de 14e begon alles te wankelen. En niet zo’n beetje ook. Dat was in veel opzichten net zo’n tijd als nu”. „Het boek speelt zich af in verschil lende delen van Frankrijk. Op het ogen blik zit ik in Picardië. Maar ik ben pas in het tweede hoofdstuk. Ik heb er heel wat voor gereisd, Frankrijk stikt letter lijk van de middeleeuwen. Dat vind je in Nederland nauwelijks meer”. „Die middeleeuwen blijven me enorm boeien. Niet om de ridders, want in „Kruistocht in spijkerbroek” komt nau welijks een ridder voor. Het gaat over het volk. De moeilijkheid is: het volk schreef geen geschiedenis. Die mensen konden nauwelijks lezen of schrijven. Maar ik heb wel het gevoel dat die middeleeuwers zwaar onderschat wor den. Zo goed als nu de gekleurde volken onderschat worden. Ik geloof niet dat die mensen van toen stommer waren dan die van nu. Dat is een stokpaardje van mij”. „Deze week had ik hier een stel kin deren en het was erg verrassend wat die allemaal vroegen over dat boek. Op bladzijde tien staat dit, maar een heel stuk verder schrijft u dat, dat klopt niet. En inderdaad, het was iets waar wij allemaal overheen hadden gelezen. Ze lezen veel kritischer, halen er iets uit dat je er niet bewust in hebt gelegd. Het merkwaardige is: je schrijft eigenlijk voor marsmannetjes, voor een lezerspu bliek dat heel anders denkt dan jij”. Al eerder heeft Thea Beekman een Zilveren Griffel gewonnen en ze vindt dat dat eigenlijk veel moeilijker is dan het winnen van een Gouden. Immers, voor de zilveren komen ook vertaalde boeken in aanmerking. En wat er ver taald wordt, is het allerbeste uit het buitenland. fictionroman: een jongen uit onze tijd „teruggeflitst” naar de 13e eeuw, hij de kindrkruistocht meemaakt. Afgezien van dit ene element zit er volstrekt geen science-fiction in. Het is eigenlijk gewoon een historische roman. executie van Cavaradossi wordt voltrok ken ligt aan de landzijde, aan de andere zijde is de muur van de burcht door een vrij brede kade van de Tiber gescheiden, dus Tosca kon niet in de Tiber springen. De scène werd veranderd, Tosca sprong wel van de muur maar niet in de Tiber. Een ander voorbeeld van de nauwge zetheid van Puccini is, dat hij, terwijl hij met de compositie van „Tosca” bezig was, zich geen goede voorstelling kon maken van het aanbreken van de dag in Rome - hoewel hij slechts met moeite afscheid kon nemen van zijn partituur, begaf hij zich toch naar Rome om daar het aanbreken van de dag zelf mee te maken. Ondanks zijn enorme opgewondenheid en zijn hevige gevoelsuitbarstingen, bleef Puccini een „verist” - hij wilde het leven zelf op het toneel uitbeelden en hij wilde geen concessies doen aan de dra matiek. Het leven was hem al drama tisch genoeg. Zo weigerde hij in.' te gaan op het voorstel van zijn libretto-schrij- vers om Cavaradossi een solo-aria te laten zingen terwijl hij in de tweede acte gefolterd wordt - een solo-aria, die moest eindigen in een kwartet met Tos ca, Spoleto en de rechter. Deze typisch opera-achtige finale van de tweede akte ging echter recht tegen Puccini’s gevoel voor de werkelijkheid in. Hij bleef bekvechten tot eindelijk de scène veranderd werd in de veel beter aanvaardbare vorm die wij nu kennen namelijk dat Cavaradossi in een zij kamer gefolterd wordt, terwijl Scarpia in zijn cabinet tracht Tosca te verleiden. „de meester van het detail” genoemd te worden. Hij was niet bereid om ook maar een haarbreed van de werkelijk heid af te wijken. Voordat hij een interview kon afstaan moest hij eerst nog een script met Ernest Lehman, die een van Hitchcocks grootste successen „North by Northwest” schreef, doornemen. „Vanaf het begin van dit jaar werk ik al aan dit script”, legt Hitchcock uit. „Het is een zeer moeilijk scriptomdat het gaat om twee parallel lopende ver halen die uiteindelijk tot elkaar komen”. Zijn nieuwe project is gebaseerd op een roman „maar zoals gewoonlijk volg ik de plot van de roman niet” en heeft nog geen titel. Met plezier vertelt hij over de ironie in het verhaal, dat gaat over een stervende douarière, die zoekt naar een onwettige zoon die zij in haar jeugd had gebaard. De zoon is niet te vinden, zo ontdek ken de kijkers, omdat hij een ontvotrder is. „Dit is geen mysterie, want ik maak geen mysteries”, zegt Hitchcock, „ik ver tel het publiek alles en dan laat ik het raden hoe het allemaal zal aflopen.” Veel regisseurs maken hun creaties op het toneel. Bij Hitchcock is dat niet het geval. Hij doet het meeste werk op zijn kantoor in de studio van Universal. „Mijn films worden op papier ge maakt”, merkt hij op. „Ik zet iedere beweging van de camera op papier, voordat er zelfs maar wordt opgenomen. Tegen de tijd dat ik het script af heb wens ik dat ik de film helemaal niet had hoeven maken." Daarna kan hij echter uitrusten want dan doe hij niets meer totdat de opnamen beginnen. „De cameraman weet dan al wat ik wil-” „Ik heb dan ook al in de kleedkamers met de acteurs en actrices gesproken. Alles wat we dan nog moeten doen is de film maken”, zegt Hitchcok. „De enige problemen waarop ik stuit zijn acteurs die niet willen werken zoals ik het wil, in het bijzonder degenen die dingen willen veranderen. Dan zeg ik tegen de mensen: doe wat je wilt, maar vergeet De schrijfster zelf zegt er dit van: „Toen ik aan die 13e eeuw begon, be greep ik er niets van. Toen ik het begreep, dacht ik: hoe moet ik het nu aan anderen duidelijk maken. Toen ben ik op het idee gekomen van een 20e- eeuwse jongen. Ik liet hem het verhaal beleven en zo legde ik de verbinding met deze tijd”. Aan het schrijven van het boek is veel „bronnenonderzoek” voorafgegaan. „Ik ben anderhalf jaar aan het studeren geweest. Toen stond er nog geen letter op papier. Maar toen ik begon te schrij ven, was het boek in een half jaar klaar”. Het schrijven zelf heeft haar in 'e ban gehouden, wat haar wel eens in conflict heeft gebracht met haar huis moederlijke plichten. „Het was een ramp hoor! Ik vergat alles, boodschappen doen, alles! Ik kreeg van iedereen standjes. In augustus 1972 ben ik met schrijven begonnen; in fe bruari was het klaar. Het kon meteen naar de drukker, want de uitgever was erg enthousiast”. „Kruistocht in spijkerbroek” is het achtste boek van Thea Beekman. Haar eersteling, nu al weer 15 jaar geleden, was een roman. Daarna schreef ze een kinderboek. „Meer dan slecht”, oordeelt ze nu. „Och, je groeit natuurlijk. Achte raf heb je niet zo’n binding meer met die boeken van vroeger”. Vindt zij dat de Kinderboekenweek en de Griffels een stimulans vormen voor het kinderboek? „Beslist! Uitgevers vin den een bekroning belangrijk. Ze gaan dus meer op kwaliteit letten. En al die publiciteit je kunt wel zeggen: het is een commerciële zaak, maar het drukt de mensen toch met hun neus op het feit dat er goede kinderboeken zijn.” Eén ding vindt Thea Beekman jam mer. Tegelijk met „Kruistocht in spij kerbroek” is een ander boek van haar uitgekomen, „Heremijntijd wat een last post”. En daar praat niemand over. Het is een opgewekt boek, zonder problemen Thea Beekman: „Het is eigenlijk één schaterlach”. „Iemand die allebei de boeken heeft gelezen, zegt misschien: Verroest, is dat van dezelfde schrijfster? Er zijn ook wel mensen die me vragen wat ik eigenlijk met dat boek heb bedoeld. Wel, ik heb er niets mee bedoeld. Ik heb gewoon een plezierig boek willen schrijven. Of mag dat soms niet meer?” HANS VAN STRATEN. Het heeft lang geduurd voordat hij tot de „groten” gerekend mocht worden, want er waren nogal wat bezwaren tegen zijn moderne ideeën. Wij kunnen ons dat nauwelijks voorstellen, maar U moet niet vergeten dat „La Bohème” bij zijn première „afging als een gieter”. Carlo Bersezio de muziek-criticus van La Stampa heeft zich onsterfelijk ge maakt door op 2 februari 1896 in de krant te schrijven: „Het doet mij veel pijn om het te zeggen, maar „Bohème" is geen artistiek succes. Er zijn veel lege plekekn in de partituur en veel is er doodgewoon kinderlijk. Er zal geen spoor van „Bohème” overblijven in de geschiedenis van de opera. De componist zal verstandig doen als hij deze opera afschrijft als een gelegenheidsfout”. Dit was de mening van een criticus die Puccini niet wilde honen of benadelen, maar die vond dat hij zijn eerlijke mening moest weergeven „Bohème” kwam er slecht af in 1896, maar in 1974 is het nog steeds de lievelingsopera van miljoenen mensen. Steeds m« groeit het besef dat Puc cini wel deseliik tot de „groten” behoort, ook al ’'~»ft ij geen symfonieën, piano- concr ten of kwartetten geschreven. Daarom is het ook goed, dat hij wel in Verona gespeeld wordt openlucht of i openlucht, want zijn muziek is onsterfelijk evenals die van Verdi en Wagner (Lohengrin, Meistersinger, Parsi fal en Walkure werden ook in Verona opgevoerd). De voorstelling in de arena van Tos ca” stond onder leiding van Nino San- zogno, die het accent meer op de muziek zelf legde, dan dat hij zich bekommerde om de zangers. Raina Kabaivanska, die de rol van Floria Tosca zon, was qua stem en techniek tegen de moeilijkheden van haer partij opgewassen. Gian Piero Mastromei was een formidabele Scarpia, maar het is een formidabele rol en hij kon mij Jan Derksen niet doen vergeten, die ik vorig jaar in Amsterdam zag. J. H. MOOLENIJZER AMSTERDAM. Gelijktijdig met de première in Amsterdam van de film „The Exorcist”, gaat een nieuwe „pasto rale luisterljjn” van start. Het is een initiatief van de Pinkstergemeente, die al eerder plannen voor een dergelijke tele foondienst had. Hij was het volkomen oneens met de toneelschrijver Victorien Sardou (auteur van Madame Sans-Gène en van La To sca), die vond dat Tosca van de muur van de Engelenburcht in de Tiber moest springen. Dat is iets onmogelijks, de Engelenburcht ligt weliswaar aan de Tiber, maar de binnenplaats waar de Regisseurs en decorbouwers kunnen niets anders doen dan de intenties van Puccini volgen wanneer zij een „nieuwe” Bohème of Tosca opzetten en als zij het toch deden da kwamen zij in conflict met de dirigent. Daarom moet ik herha len, dat „Tosca” geen openlucht-opera is 18 olct, 22 nov, 20 dec, 24 jan, 21 febr, 21 maart Solisten: Albert de Klerk, Dorthy de Rooy, Kamiel d’Hooghe, Bernard Bartelink, Simon C. Jansen, Piet Kiel - orgel, Marilyn Tyler, Henk Smit - zang, Gerard Jarry, Bouw Lemkes en Jeanne Vos - viool, Theo Bruins - piano, Henk van Ulsen - voordracht, m.m.v. Haarlemse Koorunie Abonnement 6 concerten I 25,- (e.i.) c.j.p. geldig 3 Voorstellingen Toneelgroep Centrum f 10,- Abonnementsverkoop aan het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem, tel. 320994 Voor bespreekdata zie uitgebreide prospektus met programmagegevens, die verkrijgbaar is hii het Concertgebouw en de administratie van het N.P.O., Lange Begijnestr. 13rd., teL 319248 Zo mogelijk doen bij de uitvoering acht Twentse midwinterhoornblazen mee. Het concert wordt uitgevoerd door Drienerloos Vocaal Ensemble en studentenorkest Musica Silvestra, een ding niet en dat is de montageka mer”. Op zijn 75ste lijkt Hitchcock zijn cre atieve kracht nog helemaal onder con trole te hebben. Met eenstralend gezicht weet hij te melden dat zijn laatste film „Frenzy” 5,2 miljoen gulden heeft gekost en 41 miljoen heeft opgebracht. Ook de critici, die vreesden dat de kracht van de meesterhand tanende was na een serie films van middelmatige kwaliteit, waren gerustgesteld. „Hitch” heeft nooit veel aandacht aan zijn critici besteed, zelfs niet in de tijd dat ze over zijn genialiteit schreven. Hij is niete het type dat adviezen ter harte neemt, zelfs niet wanneer zo’n advies afkomstig is van zijn oude vriend, de filmacteur Cary Grant. In Hollywood zien de twee vrienden elkaar nog regel matig en Grant, die acht jaar geleden een punt achter zijn filmcarrière zette, waarschuwde de regisseur eens: „Je maakt een gevangene van jezelf”. Hitchcock, die 54 jaar geleden de film wereld binnenstapte in zijn geboorte land, Engeland, zegt daarop: „Ik voel me helemaal niet als een gevangene; ik heb ook niet het gevoel dat ik me in een bepaalde hoek heb vastgezet. Ik doe wat ik graag doe.” de première van Tosca” in 1900 in Rome hebben meegemaakt. Het succes van een Puccini-herdenking is bij voorbaat verzekerd, zeker in Vero na waar Puccini direct na Verdi komt. De laatste voorstell’ng van „Tosca” in- Verona is alweer acht jaar geleden, dus zal er waarschijnlijk belangstelling ge noeg zijn, dacht ik, maar dat viel tegen. Het blijkt nog altijd moeilijk genoeg te zijn om 22.000 zitplaatsen te verkopen, bovendien waren de schitterende voor stellingen van „Samson et Dalila” net achter de rug en als je moet kiezen tussen „Aïda” en „Tosca”, dan kies je natuurlijk „Aïda”, want daar valt veel meer in te zien en daardoor is Verona tenslotte wereldberoemd geworden. Daar komt nog bij dat „Tosca” een echte theater-opera is, die zich voor het grootste deel binnenshuis afspeelt. Het eerste bedrijf in de kerk S. Andrea della Valle in Rome. De tweede akte in het Palazzo Farnese - in de kamers van Scarpia. De derde akte op de binnen plaats van Castel Sant’ Angelo. „Tosca” is dus beslist geen openlucht- opera en een opvoering in de Arena brengt dan ook de nodige bezwaren met zich mee. Vanaf 1900 hebben de decor bouwers de Engelenburcht, het Palazzo Farnese en de kerk St. Andrea della Valle altijd letterlijk gekopieerd en nie mand haalde het in zijn hoofd om van deze enscenering af te wijken. Men zou zelfs kunnen zeggen dat een openluchtopvoering van „Tosca” volko men in strijd is met de opvattingen van Puccini, die voor zichzelf de eer opeiste Puccini’s drang naar realiteit heeft het merkwaardige gevolg gehad, dat zijn muziek niet verplaatsbaar is naar de concertzaal. Alle ouvertures van Mozart en Weber, Rossini en Wagner en heel veel voor- en tussen-spelen van Vendi worden in de concertzalen regelmatig gespeeld. Maar er is geen noot van Puccini die losgeweekt kan worden van de scène waarvoor hij geschreven is. En terwijl in iedere opera coupures worden gemaakt, zal geen dirigent erover den ken om een „sprong” te maken in Tosca, Butterfly of La Bohème er kan geen noot gemist worden, maar er kan ook geen situatie gewijzigd worden. In het 15de deel van het naslagwerk worden 48 regels tekst en een foto aan hem gewijd. De joodse dichter die in 1891 in Warschau werd geboren en in Sint Petersburg het tegenwoordige Leningrad opgroeide, viel onder Sta lin in ongenade. Hij stierf op 27 decem ber 1938 in een kamp bij Wladiwostok. In de encyclopedie wordt wel zijn sterf datum genoemd, maar niet de plaats waar en de omstandigheden waaronder Mandelsjtam het leven liet. In het arti kel worden ettelijke werken van hem genoemd. Uit het feit dat nu aandacht aan Mandelsjtam wordt besteed, kan worden afgeleid dat hij wellicht zal worden gerehabiliteerd. I okt, 5 nov, 3 dec, 7 jan., 4 febr, 4 maart Solisten: Hans Richter-Haaser, Daniel Wayenberg, Maria Tipo-piano, Ruggiero Ricci, Gijsbert Beths - viool, Susanna Mildonian - harp Abonnement 6 'concerten f 40r (a.L) ej.p. geldig II okt, 15 nov, 13 dec, 17 jan, 14 febr., 14 maart Solisten: Géza Anda, George van Renesse, Dubravka Tomsic - piano, Jennie Veeninga, Hebe Dijkstra, Henk Smit - zang, Vera Beths - viool, Ronald Applegate - hoorn, Jean Decroos - violoncello Abonnement 6 concerten 130,- (a.l.) c-i-p. geldig MOSKOU. (DPA) De Russische dichter Ossip Mandelsjtam die tientallen jaren in de Sovjet-Unie is genegeerd, heeft nu een plaats gekregen in de grote Sovjet- encyclopedie. X*. S' It.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11