Oostduitsers PECHDAG VOOR ORANJE zwemmen niet normaal meer snel uitgeschakeld Ressang heeft in Nederland te weinig concurrentie Dé STOOP GENIET VAN PUBLICITEIT r Nederland werd op alle onderdelen Weer verlies waterpoloteam „Ik kom bij veel mensen ten onrechte als praatjesmaker over” I fc Toptijd Verklaring ii ■Kdi 17 DINSDAG 2 O AUGUSTUS 19 74 SPORT Door Peter Heerkens eel iele een ten I rne nd- en nee be- ret- ari® 'er- de Smedh I van IS. )0. het gemeentebestuur van „In het sportleven ben je nu een maal veel kwetsbaarder. In de zaken wereld kan er veel binnenskamers gehouden worden. Maar in de sport komt alles direct naar buiten”. Dé Stoop wekt echter niet de indruk daaronder te lijden. Hoewel hij beseft dat hij met zijn luidruchtige optre dens zijn naam geweld kan aandoen, laat hij toch duidelijk doorschemeren intens van zijn rol in het voetbalge- f4- de het die ge- 6 ie, e), ge en :n, nog: hij finishte als laatste in een tijd van 1.00,53. „Een slechte finish”, waren zijn eerste woorden tegen zijn club- trainer Wim Geurtsen. Er stak natuurlijk meer achter. Geurtse meende dan ook, dat het gebrek aan concurrentie in eigen land een normale vooruitgang van zijn pupil in de weg staat. Zelf slaagde Enith Brigitha er niet in een redelijke verklaring voor teleurstel- Amsterdam nog steeds van mening is dat FC Amsterdam als éénmanszaak van Dé Stoop moet worden aange merkt, ontbeert de Stadionclub nog immer overheidssteun. De vereniging teert daarom hoofdzakelijk op het geld dat Stoop erin pompt. „Vorig seizoen was dat 140.000 gulden”, re kent hij snel voor. „Bedrijfsmiddelen uit de BV Starlift. In andere BV’s is dat het geld dat aan de aandeelhou ders verstrekt wordt. Maar omdat wij verder geen aandeelhouders kennen, besteed ik het zo. Behalve Amster dam ontvangt de volleybalvereniging Blokkeer jaarlijks zo’n 70 mille, ter. wijl we verder af en toe individuele sportlui helpen. Per jaar kost dat bij elkaar zo’n kwart miljoen”. Het is zeer wel mogelijk dat ook Nicofs daar binnenkort van gaat profiteren. Stoop: „Honkbal is aantrekkelijk om dat het niet de publiciteit hoeft te delen met voetbal, maar de zaak is nog niet rond.” Ook maandag na de indrukwekkende serie successen drie nieuwe wereldre cords en op drie van de vier finalenum- mers dubbele overwinningen klonk het weer heel onschuldig: „Het ligt aan ons systeem van begeleiden en opleiden tot grote prestaties. Daarnaast speelt na tuurlijk de grote onderlinge concurren tiestrijd (ook in de breedte zijn we namelijk erg sterk) een belangrijke rol”. Er is niets tegenin te brengen, althans niet meer dan onbewezen geruchten. Zelfs het feit dat van tijd tot tijd grote vedettes geruisloos van het internationa le zwemtoneel verdwijnen, geeft geen wezenlijke houvast. Roy Dieks is In de zesde ronde van het wereldkampioenschap schaken voor spelers tot 20 jaar in de zesde ronde remise overeen gekomen met de Argentijn Carlos. De Engelsman Fraser Is Europees kampi oen zeilen in de Tornado-klasse geworden. De Finse atletiekbond heeft Tuominen, die enkele weken geleden de titel op de 5000 meter veroverde, geschorst wegens het ge bruik van stimulerende middelen. West Ham United zegevierde in de Engel se league met 2-0 over Luton Town. toen het d„or een al te kalme start opgelopen verlies van 1.47 werd terugge bracht tot 0.20, maar verder kwamen de vier niet. Ze gingen kansloos uit de kwartfinales, waarin de vorig jaar tot de finale doorgedrongen Engelsen verras send sneuvelden (tegen Tsjecho-Slowa- kije), doordat in de eerste ronde Hallam wegens bandbreuk afviel. Een van de vele Oostduitse zwemcoryfeeën. Karla Linke na haar wereldrecord op de 200 meter schoolslag. zijn aandeel uit de club trekt en de sponsoring stopt, klapt FC Amster dam als een kaartenhuis in elkaar. Geld is macht en mede daardoor kan Stoop het hoogste woord voeren. Me de daardoor, want Stoop brengt en dat moet eerlijkheidshalve ook wor den vermefd nog wel wat meer mee dan alleen zijn portefeuille Als een doorgewinterd zakenman beschikt hij over een bijzonder nuttig organi satievermogen. In zijn ruime Voorburgse kantoor gaat alles snel en efficiënt. Zo wil de weldoener van Amsterdam het ook in de voetbalwereld laten marcheren. Stoop: „Maar door de verenigings structuur is dat erg moeilijk. Er moet met te veel mensen worden overlegd voor er een beslissing valt. Dat k’ost ontiegelijk veel tijd. De meeste bestu ren verkeren dan ook continu in tijdnoot, waardoor ze gedwongen worden de gemakkelijkste weg te be wandelen. Dat zie je bijvoorbeeld bij het aan- en verkoopbeleid. FC Am sterdam is een jonge club, we werken nog steeds aan de fundamenten. Niet temin hebben we in ons eerste sei zoen al een paar amateurs (Van der Lem, Meijer, Jansen) op een zeer goed eredivisieniveau gebracht. En let op, in het komende seizoen volgen er minstens weer twee”. „Dat vloeit voort uit ons scouting- systeem. We sturen het hele jaar door mensen naar alle mogelijke wedstrij den. Maandelijks worden de rappor ten daarover doorgenomen en de na men geselecteerd. Dat kost veel tijd, maar als je dat ervoor over hebt, dan moeten er goede resultaten komen. Het arsenaal van spelers in Noord- Holland is zo groot, dat wij nooit tot de aankoop van dure spelers zullen overgaan. Over hóeven gaan. De meeste andere clubs doen het, door tijdnood gedwongen, eenvoudiger. Zij smijten gewoon met geld en kopen kostbare spelers. Er wordt in het betaalde voetbal veel te veel geld uitgegeven. Wanneer ik mijn bedrijf zou runnen op de manier zoals vele clubbesturen dat in hun vereniging doen, dan was het laat ik maar voorzichtig zeggen al jaren lang niet zo voorspoedig gaan”. Omdat Het is uiteraard moeilijk te becijferen in hoeverre de tegenvallende prestatie van Oranje’s vaandeldraagster van in vloed is geweest op de verrichtingen van rugslagspecialist Karim Ressang en Wij- da Mazereeuw, die nog na Enith in een finale moesten aantreden. Het kan ech ter niet worden ontkend, dat ook zij niet geheel aan de verwachtingen voldeden. Ressang had zich zondag met een nieuw Nederlands record (1.00,36) als zesde voor de eindstrijd geplaatst. In de Ne derlandse equipe groeide stilletjes de hoop dat de Heemsteedse zwemmer nu eindelijk onder de minuutgrens, die voor zijn voorganger Bob Schoutsen jaren lang een onoverkomelijk obstakel was, zou duiken. Het lukte hem niet. Erger lende prestatie te vinden. „Ik heb ge woon niet best gezwommen. Het ging zo van ogen dicht en dan zo hard mogelijk gaan. Daardoor ben ik wat van mijn rechte lijn afgeweken en verder was ik door die valse start erg nerveus”. Bert Sitters gaf, zij het na enige aandrang, eerlijk toe dat Enith zich wat had gefor ceerd. „Ze probeerde zoveel mogelijk bij Ender te blzijven en eigenlijk is dat ook wel logisch. Je wil tenslotte altijd pro beren eerste te worden. Maar hoe dan ook, ze had natuurlijk wel als tweede moeten finishen en na 75 m zat dat er ook nog dik in, maar toen ging het mis- Het was gewoon helemaal een wat rom melige race”. Het begon met de glanzende zege van Kornelia Ender op de 100 m vrije slag (met 56.96 een nieuw wereldrecord) voor haar landgenote Angela Franke en de Nederlandse Enith Brigitha. Was de winst van de 15-jarige Kornelia een al maanden praktisch vaststaande gebeur tenis, even later verraste de pas 14- jarige Carla Linke de wereld met een geslaagde gouden greep en een verba zingwekkend wereldrecord op de 200 me ter schoolslag, ’s Morgens had Carla met 2-37.44 de wereldtoptijd van haar land genote Anne-Kathrin Schott (2.37.83) al verbeterd, maar in de finale liep zij nog verder weg en ging nog eens bijna drie seconden sneller: 2.34.99. Anne Kathrin Schott werd tweede met 2.38.83. Krijgt Stoop in de volleybalwereld en eventueel volgend seizoen bij de honkballers nog naamreclame (Star- lift-Blokkeer) voor zijn geld terug, de kapitalen die de FC opzuigt verdwij nen in anonimiteit. Dat wil zeggen: formeel. Want in werkelijkheid zorgt „de baas” er zelf voor dat zijn dona ties wereldkundig worden. Stoop; „Ik zelf steek geen geld in FC Amster dam omdat ik daardoor meer liften zou verkopen. Het is voor mij een hobby. Noem het maar een vorm van ijdelheid. Je kunt 40 jaar een uitste kende fabrieksdirecteur zijn zonder bekend te worden, maar ben je een paar jaar voorzitter van een voetbal- fcl-ub, dan kent heel Nederland je. Nadelige gevolgen voor je zaken heeft het in Nederland in ieder geval niet. Anderzijds is die publiciteit toch niet helemaal ongevaarlijk”. WENEN. Als vanouds werden de eigen fouten verdoezeld. Onder aanvoe ring van bondscoach Ivo Trumbic scho ven de Nederlandse waterpoloërs de schuld voor hun bschamende nederlaag tegen Italië (4-5) op de Belgische arbiter Abi Fuchs. De waarheid werd daarmee geweld aangedaan Toegegeven: Fuchs blunderde vrij vaak, maar hij verdeelde zijn misgrepen eerlijk over beide ploe gen en zou eerder nog partijdigheid pro Oranje dan omgekeerd kunnen worden verweten. Oranje had het verlies aan zichzelf te wijten. WENEN- Enith Brigitha greep té hoog en moest daarvoor een zware tol betalen. Tegen beter weten in ging de Amsterdamse zwemster het gevecht om het goud aan met de onaantastbare Oostduitse Kornelia Ender en werd toen dermate over haar toeren gejaagd, dat zij haar op papier zekere zilveren positie ook nog moest prijsgeven aan het twee de Oostduitse meisje Angela Franke. De Oostduitse meisjes speelden het spel tij dens de eindstrijd 100 m vrije slag bijzonder slim. Het begon al met een valse start van Kornelia Ender, die daar zelf geen enkele last van ondervond, maar bij Enith daarmee beslist wel een extra brok spanning opwekte. Tijdens de strijd kwam de eerste plaats van Kornelia Ender, ondanks alle inspannin gen van Enith, geen moment in gevaar. Angela Franke zwom intussen haar ei gen race é*1 kon Enith op de laatste 15, 20 meter opvallend gemakkeltfk passeren. De beide Oostduitse meisjes kwamen tot hun persoonlijke beste tijden. Kornelia stelde haar wereldrecord met bijna een halve seconde scherper en brak met 56,96 als eerste dame de 57 min.-barrié- re. Angela bracht 57,82 op de chronome ters en Enith bleef met 58,10 ver van haar nationale record (57,68) verwijderd. onder ons eindigden alleen AZ echt is versterkt. Dus waarom zouden we niet wéér vijfde worden, of vierde misschien, want van de ploegen die boven ons stonden is Twente door het vertrek van Schwemmle, Schrijvers en misschien ook Nolten toch duidelijk verzwakt”. Hoewel het publiek ondanks de suc cessen vorig seizoen slechts in be perkte mate ip het Olympisch Stadion aanwezig was, vindt Stoop dat zijn FC zijn bestaansrecht afdoende heeft bewezen. „We hebben nu toch duide lijk aangetoond dat een tweede club in Amsterdam nu en mogelijkheden heeft. Ik hoop dat de gemeente Am sterdam dat binnen afzienbare tijd zal erkennen, door ons financieel te steunen. We hebben nog steeds een schuld van een miljoen; een erfenis van de fusie. Ik' zou willen dat de gemeente daar een eind aan maakt”. THEO KLEIN WENEN. Evenredig aan de stijging van het prestige van het Oostduitse zwemmen groeit het aantal vraagtekens dat insiders in de zwemwereld achter de Oostduitse aanpak plaatsen. De presta- tiecurve van vooral de DDR-meisjes is dan ook duizelingwekkend en niet nor maal. Vier jaar geleden werd in Barce lona een geslaagde greep naar de Euro pese macht gedaan. Nu is er in feite al sprake van een wereldhegemonie. Er is in Wenen tijdens de dertiende Europese titelstrijd geen dopingcontrole en even min een seksetest. Nu kan ook als prak, tisch zeker worden aangenomen dat de Oostduitse medische begeleiders niet met doping, en hormoonpreparaten rotzooi en. Er wordt echter al wel heel lang gesuggereerd dat er met spierversterkende middelen wordt gewerkt. Bewijzen ont breken echter en daarom houden leiders van het internationale zwemmen zich maar aan de uitleg van de Oostduitsers zelf. Kornelia Ender joeg Brigitha te veel op Het grote verschil is echter en daar gaat Stoop gemakshalve aan voorbij dat alle hierboven ge noemde figuren slechts op bestuurlijk niveau een leidende rol speefden, ter wijl voorzitter Stoop tegelijkertijd als voornaamste financier van de FC Amsterdam optreedt. Wanneer hij 100 meter vrije slag (Finale) 1. Kornelia Ender (DDR) 56.96 (nieuw wereldrec 2. An gela Franke (DDR) 57.82- 3. Enith Brigitha (Ned.) 58.10; 4. Guylaine Berger (Fra.) 58.81; 5. Ljoeba Semklna (SU.) 1.00.02 6. Diana Olsson (Zwe.) 1.00.04 7 Frangoise Monod (Zwi.) 1.00.35; 8. Jutta Weber (W.-Dld.) 1.00.43. 200 meter schoolslag: Eerste serie: 1. Wijda Mazereeuw (Ned.) 2.42.99(nieuw Ned. ree.); 2. Agnes Kaczander (Hong.) 2.43.28; 3. Ann-Sofle Roos (Zwe.) 2.47.73;4. Anita Loeskatova (Rus.) 2.47.92: 5. Elin Knag (Nro.) 2.53.30; 6. Maria Vlandóussl (Griek.) 3.04.11. Derde serie: 1 Karla Linke (DDR) 2.37.44 (nieuw wereldrec.); 2. Brltt-Marie Smedh (Zwe.) 2.44.33; 3. Sandra Dickie (Eng.) 2.47.09 4. Susanne Nielsson (Den.) 2.47.77; 5. Margarita Armengol (Spa.) 2.52 31; 6. Beatrice Mottoulle (Belg.) 2.53.95. Finale: 1. Karla Linke (DDR) 2.34.99 (wereld rec.); 2. Ann-Katrin Schott (DDR) 2.28.83; 3. Marina Joersjenja (SU) 2.42.04 Dagmar Re- hak (W-Dld.) 2.43.54 5. Brltt-Marie Smedh (Zwe. 2.411.21;6. Wijda Mazereeuw (Ned.) 2.44.59 7. Eva Kiss (Hong.) 2.45.14; 8. Agnes Kaczander (Hong.) 2.46.98. HEREN 100 meter rugslag (finale): 1 Roland Matthes (DDR) 58.21, 2. Lutz Wanja (DDR) 58.66 3. Zoltan Verraszto (Hong.) 58.78, 4. Santiago Esteva (Spa.) 59.52, 5. Bodo Schlag (W.-Dld.) 1.00 14, 6. Igor Potjaskin (SU) 1.00.38, 7. Sergei Moronovltsj (SU) 1.00.46,8, Karlm Ressang (Ned.) 1.00.53. 200 meter vrije slag (finale): 1. Pet Nocke (W.-Dld.) 1.53.10 (Europees record); 2. Klaus Stenbach (W.-Dld.) 1.53 72; 3. Aleksander Sam- sonof (SU) 1,53.74; 4. Roger Pyttel (DDR) 1.55.38. 5. Andrej Krilof (SU). 1.55.80; 6. Bengt Ginsjoe (Zwe.) 1.56.00; 7. Brian Brinkley GB) 156.17; 8. Roberto Pangaro (It.) 1.56.20. Waterpolo: Groep A: NederlandItalië 4-5 (1-1, 1-1, 2-2, 0-1), Rusland—Joegoslavië 10-9 (4- 3, 1-3 3-3, 2-0), Jongarije—Roemenië 7-3 (1-1, 1- 1, 2-1, 3-0), West-Duitsland—Spanje 1-3, 1-1, 0-1, 0-0, 0-0). Groep: B: Oostenrijk—Tsjechoslowakijke 4-6 (0-1, 0-1, 3-1, 1-3). Dat eindpunt is dan niet het voor zitterschap van de KNVB, wat som migen wellicht vermoeden, maar een titel voor FC Amsterdam. Stoop wil met zijn club bewijzen dat hij niet slechts van holte frasen leeft. Wat dat betreft kwam hij in het afgelo pen seizoen al een eind in de goede richting. De vijfde plaats van vorig jaar en de kwalificatie van het UE- FA-cuptoernooi is volgens Stoop ech ter pas het begin. „Die positie gaan we op z’n minst consolideren. We zijn geen 'enkele belangrijke speler kwijtgeraakt, terwijl van de cfubs die beuren de grootste speeltuin voor volwassenen te genieten. Stoop: „Natuurlijk, ik speel die dingen ook wel eens. Ik ben nu eenmaal een man die iets durft te zeggen. En dan ben je in een beperkt landje als Nederland gauw bekend. Het blijft voor mij echter slechts een middel om het doel te bereiken”. Datzelfde geldt zij het in mindere mate, ook voor Wijda Mazereeuw, die in de finale 200 m schoolslag er evenmin in slaagde onder haar in de serie gemaakte toptijd (2.42,99, waarmee ze haar eigen record met 0,62 sec scherper had gesteld) te blijven. Haar goede prestatie van maandagmorgen leverde haar in de fina le een perspectiefvolle vierde positie op. Het verschil met de Russin Marina Yurtschenja, die. zich als derde kwalifi ceerde, bedroeg maar 0,45 sec. Na de eerste 100 m van de eindstrijd lag zij ook nog wel op de vierde plaats, maar ze tikte ten slotte als zesde in 2.44.59 aan. Deze tegenslag had Sitters overigens al ingecalculeerd. „Bij Wijda is het de gewoonte dat zij ’s avonds minder snel gaat dan ’s morgens. Je kan haast zeg gen dat ze dat altijd doet, al is het verschil nu wel wat groter dan ik had verwacht. Dat het toevallig bij Karim Ressang en Enith Brigitha ook gebeurde, kan ik echter niet verklaren”. Hoe dan ook, de Oostduitse opmars lijkt onstuitbaar. De Europese kampi oenschappen worden door de kopstukken in de sportorganisatie van de DDR dan ook gezien als een aardige generale re petitie voor het prestigetreffen met de Verenigde Staten, dat kort na dit toer nooi van Wenen zal plaatsvinden. Het is duidelijk dat men nu de Amerikaanse opponenten met weergaloze prestaties alvast schrik wil aanjagen. Er is nu sprake van een slechts bij hoge uitzon dering enigszins sputterende medaille- douche voor de Oostduitsers. Bij de heren wil het nog wel eens fout gaan, zoals maandagavond op de 200 m vrije slag, die een dubbele triomf voor de Westduitsers Peter Nocke (in de nieuwe Europese recordtijd van 1.53.10) en Claus Steinbach opleverde. Maar vérder wap perden constant twee Oostduitse vlaggen aan de stokken. AMSTERDAM. Dé Stoop, de veelbesproken voorzitter van FC Am sterdam, realiseert zich dat hij bij lang niet iedereen onverdeeld gunstig overkomt. „Ja, ik gefoof wel dat ik voor veel mensen Stoop-de-praatjes- maker ben. Maar ik leid een goed bedrijf en ik ben voorzitter van een eredivisieclub, die vorig jaar eigenlijk bijna geen bestaansmogelijkheid had. Die daden moet het publiek ook zien en dat ik daarnaast vaak op de voorgrond treed, is dan eigenlijk maar bijzaak”, aldus de 54-jarige fa brieksdirecteur. MONTREAL. Voor Rinus Lang- kruis en Lau Veldt liggen er op het tandemnummer ongetwijfeld aardige successen in het verschiet. Overwinnin gen, waar in Montreal al een beetje op werd gerekend toen het duo zo opper machtig debuteerde met een vol flair gereden wedstrijd' tegen de Italianen, maar welke lijn niet doorgetrokken kon worden. Ze sneuvelden in de kwartfinales en later in de race om de bronzen medaille (voor het goud ging het tussen de Russen Semenets en Kopylov en de Tsjechen Vackar en Vimazal, die twee maal duidelijk wonnen) door gebrek aan ervaring en gemis aan conditie. Omdat de achtervoigingsploeg uitgeschakeld werd door West-Duitsland en Leijn Loe vesijn tegen Robert van Lancker geen kans had in de kwartfinales, werd' het qua uitslagen een droeve voorlaatste dag voor de Nederlandse ploeg in het we reldkampioenschap. Bij de nederlagen van Veïdt en Lang- kruis was er echter het positieve punt van hoop voor de komende tijd, want gezien de korte periode dat ze samen rijden (enkele weken pas) was hun pres tatie beslist bevredigend. In de eerste rit van de kwartfinales tegen de Russen bijvoorbeeld imponeerden de twee door de verrassend onderdoor gekomen Rus sen met een spectaculaire rush te ach terhalen en op de streep te kloppen. Ze moesten daarvoor buitenom; een kracht toer die zelden tot winst leidt. Tot twee keer toe overrompelden de Russische renners het Nederlandse twee tal daarna op dezelfde manier: in de tweede bocht met een snoekduik onder door. Rinus Langkruis deed daar, bijge vallen door baancoach Frans Mahn, ach teraf erg boos over, net als na de verloren belle tegen de Polen, die er het brons mee veroverden. De verontwaar diging niet geheel ten onrechte gold de lankmoedigheid van de jury, die het niet al te nauw nam met de reglementair voorgeschreven „blauwe lijn” als grens voor dit soort acties. Zowel de Russen als de Polen schoven daar royaal onderdoor. Langkruis: „Op die manier gaat de lol 1 er natuurlijk wel af. Als ze dit toestaan, is het gewoon onmogelijk op kop te blijven”. En Mahn: „De jury liet te veel toe. Logisch, want die mannen stonden in een kuil. Hoe konden ze dan zien wat er in de verste bocht gebeurde? Ik snap er niets van dat zoiets wordt toegelaten.” De klacht was gefundeerd, maar mocht toch niet als doorslaggevend gelden voor de nederlagen. Zowel in de tweede rit als in de belle tegen de Russen reageer den Langkruis en Veldt duidelijk te haperend op de demarrage van hun tegenstanders. Tijdens de eerste manche tegen Polen (Bek-Kocot) gebeurde dat ook, maar de klap kon toen nog opge vangen worden. In de tweede reeks en de belle liep het echter weer fout. Een combinatie van techniek en conditie werkte dat in de hand. Langkruis en Veldt voelden elkaar net iets te laat aan in het verhogen van de snelheid als antwoord op de demarrages en het aantal van zes races op een avond was zicht baar een te zwaar program. Mahn: „Daar zullen we inderdaad aan moeten gaan werken. De kwestie is> ge woon, dat ze te weinig samen hebben gereden om elkaar helemaal goed aan te voelen. Alleen door veel koersen te rij den leer je dat. Het ontbrak nu aan op het juiste moment samen tempoversnel- len”. De explosies van de Nederlanders werkten overigens niet alleen op henzelf door, maar ook bij de Russen, die zich zó hadden moeten inspannen, dat ze er in de finale tegen de Tsjechen de tol voor moesten betalen. Ze kwamen er in beide ritten niet aan te pas. Coach Frans Mahn verloor tegen het eind van het toernooi al zijn renners in de strijd om de belangrijkste plaatsen toen de achtervoigingsploeg (weer met Slot in plaats van Lenferink) zoals overigens te voorspellen viel het niet redde tegen West-Duitsland dat de schit terende tijd van 4.21.40 maakte. Het Nederlandse viertal finishte ruim 6 se- de duidelijk sterkste man en Gerrie Slot als de zwakste schakel, lukte het de Nederlandse ploeg niet ook maar ooit voor te komen. Even zag het er goed uit Er kon de laatste jaren rond FC Amsterdam (voorheen DWS en Blauw Wit) of in het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB niets gebeuren of de naam van Stoop viel. Voor de buitenwereld was hij het die eerst Blauw-Wit en DWS en later De Volewijckers bijeenvoegde tot de FC Amsterdam. Ook was hij het die de nieuwe club het afgelopen seizoen naar de vijfde plaats begeleidde en de man die binnen de KNVB oppositie voerde tegen onder meer het nieuwe transferplan en de overeenkomsten van de voetbalbond met de NOS over televisie- en later radiorechten. Kortom: met Stoop in de buurt schijnen de overige bestuursleden in het niet te zinken. De rossige eige- naar-directeur van het miljoenen be drijf Starlift (liften) lijkt wel als een magneet de aandacht en de daaran verbonden publiciteit aan te trekken Stoop: „Ik doe niet alles alleen, maar ik ben voor FC Amsterdam wél de woordvoerder. Daarom lijkt het maar alsof FC Amsterdam Dé Stoop is. In werkelijkheid valt dat echter wel mee. Lange tijd was Feyenoord Kie- boom en stond Van Praag voor Ajax. Wie weet er nu nog wie er in het kabinet-Colijn zaten? Alleen de naam van de voornaamste leider bleef be kend. Zo gaat dat nu eenmaal; ook bij FC Amsterdam”. Van de Nederlanders verspeelde ook Leijn Loevesijn zijn kansen door absolu te overmacht van de huidige wereld kampioen Robert van Lancker, tegen wiens tempo hij weinig had in te bren gen. Loevesijn legde zich gelaten neer bij dat gegeven. „Hij demarreert ontzet tend sterk, daar was niets aan te doen”. Uitslagen Kwart finales sprint professionals: eerste serie Van Lancker (Bel) wint in twee ritten van Loevestijn (Ned), tijden over de laatste 200 meter 11,99 en 11,28 seconden. Tweede serie: Turrlnl (It.) wint in twee ritten van Cutting (VS) 11,82 en 12,26. Derde serie: Nicholson (Aus) wint in twee ritten van Cardl (It) 11,67 en 11,79. Vierde serie: Pedersen (Den) wint in twee ritten van Clark (Aus) 11,41 en 11,21. Kwart-finales van de ploegachtervolging: eerste serie: 1 Sovjet Unie, 4000 meter in 4 minuten 30.37 seconden, Columbia ingelopen na lola ronde. Tweede serie: 1 West-Duitsland 4.21, Nederland 4.27,54. Derde serie: 1 DDR 4.24 20, 2 Italië 4.28,24. Vierde serie: 1 Tsjecho Slowakije 4.25,08, 2 Groot Brlttannië 4.35,17 Tandem: halve finales: Tsjecho Slowakije (Vackar-Vymazal) wint in twee ritten van Polen (Bek-Kocot) tijdens over de laatste 200 meter 10,77 en 10,89 seconden. Sovjet Unie (Semenjets-Kopilov) wint in drie ritten van Nederland (Langkruis-Veldt), 10,56 (voor Ne derland), 10,61 en 10,65. Om de derde plaats: Polen wint in drie ritten van Nederland, 10,74 (voor Nederland), 11,00 en 11.10 finale: Tsjecho Slowakije wint in twee ritten van de Sovjet Unie, 10,73 en 10,76. jUjffigiiiinn II- |||l •.•■"i;

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17