Nederland in 1978 geen underdog meer KNBSB moet conclusies trekken uit softbalsucces Amerika weer Appelman verbeterde persoonlijk record Admiraal overtroefd door recordworp van Vlaarkamp STREEKSPORT Buitenlandse paarden overstromen Nederland VHS moet toernooi Post wil flink wegprogramma Roy Schuiten rijdt zeker Parijs-Tours Tiriac heeft geen zin meer in Davis-cup RCH SPEELT TEGEN SDW Dé Stoop kiest tussen Nicols en OVVO Overwinning Handgraaf I wereldkampioen afgelasten Nog 10 dagen winterbont voorzomer prijzen! Pluspunten Topper Zorgwekkende ontwikkeling voor fokkers NMIlil 19 SPORT DINSDAG 1974 20 AUGUSTUS 1 Loop eens binnen bij: Een veilig idee is ook dat u bij iedere bontmantel een officieel garantie-certificaat ontvangt V Nog 10 dagen is er 10% KORTING op de nieuwe winter-bont kol lektie. Reden genoeg om snel te besluiten nu toch naar die vlotte, jonge mantels te komen kijken. Denkt u niet dat die vlotte en jonge bontmantels alleen in kleine maten voorhanden zijn. Onze bontwerkers ontwierpen speciaal voor de grotere en grootste maten in enkele slank- kledende bontsoorten leuke, en vlotte modellen. e e U Prijzen...? Die vallen geweldig mee! Korte Dankali-mantels (ook in de grootste maten) vanaf f 119O.-en in het lang (eveneens in de grootste maten!) vanaf f 1550.-. En van deze prijzen, gaat nu nog 10%ZOMER-KORTING af. Wacht niette lang, het is nu nog voordelig bont kopen! -fe\e<°°n keerterrevn e'gen P ,aterda& geopend in softballend Amerika vergeleken kan te verbeteren. (Van onze atletiekmedewerker) (ADVERTENTIE) daarvan (Van onze biljartmedewerker) (Van onze sportredactie) Hollandse degelijkheid en mooie vormen gaan bij Atag-inbouw- apparaten samen op. Eenvoudig en solide in te bouwen in de hedendaagse keuken. U kunt dit zelf constateren in de keuken- toonzaal van HSR. het er om ging, ging ieder echter tot de bodem van haar kunnen”. De ronde van Alkmaar voor amateurs werd zondag gewonnen door de Amster dammer Co Moritz in 2.10.12 over de 90 km. De Haarlemmer Hans van Leeuwen kwam op de derde plaats en zijn stadge noot Ted Blom werd vierde. Keukenkiezers op zoek 4 naar de "komplete keuken" ontdekken ATAG inbouwapparatuur bij HSR Onbetwiste topper voor de neutrale toeschouwer in dit tournooi is echter het treffen tussen Nederland en Canada ge weest. De spanning, inzet en wilskracht die de Nederlandse speelsters in dit duel aan de ruim 10.000 toeschouwers voor schotelden, maakten de Nederlandse for matie zoals bij de sluitingsceremonie bleek tot de populairste ploeg van het tournooi. Nederland was echter niet al- 2. Lord Casindra, 3. Manolito, outs. Las sie, 2. Waalwijk-prijs: 1. Mai Regina, 2. Leidavid, 3. Lion du Coq d’Or outs. Lai Louise. 3. Wapenveld-prijs: 1. Lee Rod ney, 2. Linda Hollandia, 3. Lucie Rood- noot, outs. Kalida W. 5. Criterium der Amateurrijders VII: 1. Gerardus O, 2 Ida Roodnoot, 3. Kaballus, outs. Kwik Hanover. 6. Waarder-prijs: 1. Marko van Echten, 2. Kris Spencer, 3. Kind Buiten zorg, outs. John Spencer. 7. Wanroy- prijs: 1. Karei Duke, 2. Jacky Spencer, 3. Ideal Prise outs. Enterprice Hollan dia. 9. Wageningen-prijs: 1. Kwikzilver, 2. Karin Hollandia, 3. tida de Mercelle. outs. Jo Roodnoot. 10. Warmond-prijs: 1. Jan de V., 2. Lyrana, 3. Joan Baker, outs. Kemal Hagheweyde. .A WS (Van onze softbalmedewerker) STRATFORD. Na twee keer een tevergeefse greep naar de wereldtitel softbal gedaan te hebben, heeft Amerika (lees Raybestos Brakettes) afgelopen weekend voor eigen publiek met grote overmacht de derde wereldtitel voor zich opgeëist. Een titel waaraan niemand meer twijfelde, toen Amerika op de openingsavond van het toernooi Nieuw-Zeeland met 10-0 van de grasmat veegde. Ook titelhouder Japan bleek in het beslissende treffen een nauwelijks geljjkwaardige tegenstander van de ploeg van ster-werpster Joan Joyce, die worden met het fenomeen Johan Cruyff. 12,- sec. en Danny van de Outenaar derde in 12,1 sec. De Suomi-atleet Jan Commandeur won de 400 m. in 5,29 sec. vóór Sjaak Ooteman van DEM, die in 5,1 sec. tweede werd. Wim Kok (Suomi) kwam op de 5OOO.m. uit op een tijd van 19,27,- sec. Henk Steeman (DEM) wierp de discus 27,26 m. en Martin Martens 26,62 m. Henk Martens (DEM) liet bij het hinkstapspringen 12,27 m. opmeten. Aat Karei kwam tot 12,21 m. Danny v.d. Outenaar tot U,86m. en Henk Steeman sprong 11,75 m. Bij het speer werpen bereikte Danny van de Outenaar een afstand van 46,18m. waarmede hij won in de c-klasse. Bij de Koninkrijksspelen op Papendal heeft Peter Appelman van DEM succes geboek't. Hij kwam uit op de 400m. en met zijn tijd vann 50,5sec. wist hij zijn persoonlijk record met 0,1 sec. te verbe teren. In dezelfde tijd als nummer drie werd de DEM-man vierde op dit num mer. In de in Nederland niet meer op het programma voorkomende estafette over 100-200-400-800 meter had hij een groot aandeel in de Nederlandse zege Gelijktijdig nam hij de stok over voor de 800m. en op onweerstaanbare wijze versnelde hij na 500m. zijn tempo om royaal te zegevieren. Door een blessure van Haary Schulting op de 4OO.m. heeft deze DEM-man mogen deelnemen aan de 4x 400m. estafette in de jeugdwed strijd Zwitserland-België-Nederland. welke in Basel is gehouden. Ook Peter Hurkmans heeft hieraan deelgenomen. Hij startte in de 400m. en de 4 x400 m. estafette. BLOEMENDAAL. Het Vreeburg- driebandentoernooi is gewonnen door de 28-jarige Hans Handgraaf van 1939- Bloemendaal. Tot aan de finale bezette hij de tweede plaats achter de nog steeds ongeslagen Piet Dickmann, door een verliespartij in de vierde ronde te gen Jan Steffers. CHESTNUT HILL (SID). Ion Tiri ac, de grillige Roemeense tennisser heeft in Chestnut Hill, hij speelt daar een proftoemooi, verklaard, dat hij niet meer met het Roemeense team voor de Davis-beker zal spelen. „Ik heb er geen zin meer in. Jarenlang heb ik wedstrij den voor de Davis-beker gespeeld zon der een cent te ontvangen. Ik ben nu aangesloten bij de WTT en wil nog het een en ander verdienen”, aldus de man, die reeds jaren een schrik voor de scheidsrechters is. Tiriac, die een uitste kend dubbel vormde met Ilie Nastase, besloot met: „Mij zullen ze niet missen. Roemenië heeft in de strijd om de Davis-beker toch niets meer te winnen”. Dat het er zoveel eerder van kwam vond zijn oorahak in een aantal onver wachte overwinningen bij de amateurs die de aandacht van Peter Post trokken. Schuiten: „Ik kreeg een fantastische aanbieding die ik gewoon niet mocht laten liggen. Mahn heeft dat ook wel begrepen. We zijn goede vrienden geble ven. Het was tenslotte voor mij het uitgekiende moment om beroeps te wor den ik had qua uitslagen wat te bieden en ik stak in grote vorm. Bovendien kon ik na alles wat ik dit jaar won meer verliezen dan winnen. Kijk Ponsteen, die reed ook onder de druk van favoriet leen populair, maar zorgde met het sprankelende en goede spel met name in de duels tegen Canada en Australië dat dit tournooi mede de geschiedenis ingaat als het tournooi van new-comer Nederland. J In een enerverende finale tussen Handgraaf en Dickmann, wist de eerste al gauw een kleine voorsprong te ne men, maar daar bleef het ook bij. Dick mann bleef goed volgen en kwam in de slotfase zelfs een paar caramboles voor te staan. Handgraaf liet zich daardoor niet uit het veld slaan en heroverde in de 68ste beurt met een serie van vier caramboles de leiding en stond deze niet meer af. Vier beurten later was de strijd beslist en Handgraaf toemooiwinnaar door een beter moyenne. Piet Dickmann werd goede tweede, hij bracht tevens het hoogste partijgemiddelde met 0,740 op zijn naam. RENNEN 4. Country House-prijs: 1. Bold Amber. 2. Orient Expres, 3. True Chevalier, outs. Quuesion. 8. Margot- prijs: 1. Walloon, 2. Sir Wessel, 3. Master Tanner, outs. Merrygo. De populariteit, die Joan Joyce rond haar image heeft opgebouwd, grenst voor de vaak nuchtere Nederlanders aan het ongeloofwaardige. Joan Joyce, die zich meer dan welke speelster ter we reld kan veroorloven, bezorgde haar fans onder de 15.000 toeschouwers bij het slotduel een avond, die zij niet licht zullen vergeten. Was het duel voor de neutrale toeschouwer wellicht een te leurstelling als gevolg van de overheer sende rol van Joan Joyce, de Amerika nen kennen met deze werpster op de plaat nauwelijks -ndere duels. Nadat in beideduels tegen Australië 33 slagmensen onverrichterzake de weg naar de dug out hadden af moeten leggen, ondergin gen vijftien speelsters van de sterke Japanse slagploeg hetzelfde lot. Restte slechts vraag hoeveel tijd de ploeg van coach Ralph Ramen nodig had om de Japanse verdediging tot capitulatie te brengen. Vier innings hield Japan stand. Toen echter de Amerikaanse slagploeg in de vijfde inning het werpen van Miyoko Naruse overmeesterde was het in één klap raak en kon de Amerikaanse aanhang zich opmaken om de 3-0 over winning tijdens de ceremonie protocolai- re op luidruchtige wijze te gaan vieren. DUINDIGT. Het aantal buitenland se Volbloeds in ons land groeit nog steeds als kool. Woensdagmiddag (2.30 uur) zijn er in de twee rennen op een totaal van 14 paarden niet minder dan negen afkomstig uit Engeland, Ierland en België. Een ontwikkeling die de fok kers van Nederlandse Volbloeds terecht met zorg tegemoet zien. Zij hebben dan oook al gepleit om zwaardere eisen te stellen aan het te importeren materiaal. De beide rennen worden vrij zeker weer een prooi voor de „vreemdelingen”, omdat Bold Amber en Walloon als de k’anspaarden mogen worden beschouwd. In het hoofdnummer bij de dravers worden op drie na alle paarden gereden door leerlingen, die nog twintig meter ontheffing hebben. Zij zullen hieraan niet voldoende hebben om Karei Duke te kunnen kloppen. De tips: 1. Warnsveld-prijs: 1. Manus, Van de leden van DEM en Suomi was Marjan Boersma goed in vorm. Zij won het speerwerpen meisjes met een worp van 33.16m. Carla Commandeur, even eens van DEM, wierp de speer 27,36m. Bij het kogelstoten bereikte Linda Valk 10,51m. en Jacqueline Karel 10,03m. Lida Valk kwam bij de dames tot een goede speerworp van 32,48m. Bij de heren werd Aat Karel op de 100m. tweede in In de ronde van Bladel voor ama teurs kwam de succesvolle Haarlemmer Ron Smit tot zijn tiende overwinning van dit seizoen. Hij was de sterkste finisher van een vijf man sterk kop- groepje. zijn en hij werd er zestiende door. Zoiets had mij misschien ook kunnen gebeuren”. Om zijn naam als coureur zo sterk mogelijk te maken, heeft ploegleider Pe ter Post aan Roy Schuiten een flink wegprogramma opgedragen. Post: „Schuiten doet dat werk ook goed en de praktijk wijst uit dat je met de combi natie baan-weg aantrekkelijke contrac ten kunt krijgen”. Zodoende gaat Roy Schuiten dit na jaar in elk geval nog de klassieker Parijs-Tours rijden en wat tijdritten waaronder waarschijnlijk de beroemde „Trofeo Barrachi” in Italië. „Maar”, al dus Post, „binnen mijn ploeg heb ik eigenlijk geen renner aan wie ik hem voor die wedstrijd kan koppelen. Pijnen is de aangewezen man, maar hij zit in die tijd meet een contract voor het Europees kampioenschap koppelkoers”. Wanneer doorgaat waar Post over denkt, zal hij na de wereldkampioenschappen amateurs Ad van den Hoek inlijven om hem meteen in te zetten voor de Trofeo Barrachi. (Van onze schaakmedewerker) HAARLEM. De strijd om het open schaakkampioenschap van ce Haarlemse opclub VHS, gepland voor de periode 26 augustus tot 7 september, zal dit jaar geen doorgang kunnen vinden. Na het grote succes van het eerste jaar waar Roy Dieks samen met Ballon en Jaap Herman de eerste plaats deelde werd verwacht dat een verhoogde prijzenpot (400 gulden) een nog grotere aantrek kingskracht op de sterke schakers zou uitoefenen. Om onverklaarbare redenen is het aantal inschrijvingen ver beneden de verwachtingen gebleven waarop is beslo ten het toernooi geen doorgang te laten vinden. Ook voorzitter R. Mol kan geen oorzaak aangeven. „Misschien was het eerst te koud en is het nu wel te warm” is zijn lakonieke commentaar. Het door Transavia geheel gesponserde toernooi, dat op 4, 5 en 6 oktober in Castricum zal worden gehouden gaat in elk g'val door. De organisatie is in handen van de schaakvereniging Castri cum gelegd. Vast staat reeds dat de internationale meesters Bert Enklaar, Frans Kuijpers, Hans Ree en Genno Sosonko van de partij zullen zijn. Deze inzet en de vermoeidheidsver schijnselen als gevolg van negen wed strijden in zes dagen, leidden tot een aantal lichte blessures, die Nederland in de strijd met Australië tot een ernstig gehandicapte ploeg maakten. Dat deson danks met slechts 3-0 verloren werd van de latere winnaressen van het brons onderstreept nogmaals de geweldige prestatie. Het is tevens een indicatie, dat wil Nederland in de toekomst in dit soort zware tournooien niet ten prooi vallen aan een inzinking, het compe- titiebestel in de top van de vaderlandse competitie in die mate op de helling moet, dat een ruime uitbreiding aan het aantal competitiewedstrijden zal moeten worden gegeven. Een noodzaak, die bij een aantal verenigingscoaches al als wens leeft. Een voorwaarde is echter dat het aantal verlichte accommodaties dan uitgebreid moet worden. Bovendien zullen de verenigingen bij een uitgebreidere competitie nog meer aandacht moeten gaan besteden aan hun pitchingsstaf. Hoewel de Nederlandse werpsters zich in Amerika redelijk wis ten te handhaven, moet op dit onderdeel de komende jaren juist de winst geboekt worden. Niet voor niets lieten de Italia nen de voormalige Raybestos-werpster Donna Lo Piano naar hun land komen om voor de nodige instructie te zorgen De Italiaanse prestatie een plaats bij de laatste acht bewees de juistheid van hun handelwijze. Dat een dergelij ke instructie niet bij voorbaat borg staat voor succesvolle werpsters zal duidelijk zijn. Slechts een intensieve training en een deskundige begeleiding kan de weg naar succes wijzen. Inherent aan betere werpsters in de Nederlandse competitie zullen de stijgende slagprestaties zijn. Weten de technische mensen binnen de bond deze niet eenvoudige problemen in de komende jaren tot een oplossing te brengen en zijn de geselecteerde speel sters bereid de nodige offers te brengen, wellicht zal Nederland in 1978 de vruch ten plukken van de basis, die nu in Stratford gelegd is. HAARLEM. Volgende week zal er een gesprek plaats vinden tussen Dé Stoop en de vice-voorzitter van Raak Nicols, de heer Ederveen, over een even tueel sponsorcontract dat de liftenfabri- kant de Haarlemse honkbalvereniging het volgend seizoen wil aanbieden. Stoop, die in ieder geval een honkbalclub gaat sponsoren, moet kiezen tussen een sponsoring van OWO of Nicols. De voorkeur van Dé Stoop gaat op dit moment uit naar de Nicols omdat hij met deze vereniging meer publiciteit denkt te trekken. BEVERWIJK. Een van de meest opvattende resultaten bij de atletiekwed strijden van DEM en Suomi in het sportpark Adrichem was zonder twijfel de overwinning, die Bernadette Vlaar kamp bij het speerwerpen dames behaal de op Carla Admiraal van DEM. De in Heemskerk wonende Trias-atlete wist de speer verder te werpen dan ooit en met een prachtige worp van 42,22m. bleef zij voor de DEM-atlete, die tot 40,30 m kwam. Lida Kujjs en Ellie van Beuzekom waren ditmaal niet van de partij, omdat zij de afgelopen dagen enkele maten aan internationale wed strijden in Denemarken hebben deelge nomen. Bij de heren kwam de beste prestatie van Theo Verbeek van Trias, die de 5000m. won in precies 15 minu ten. Hij klopte daarbij Peter Vlaarkamp, die ruim een halve minuut (15.35,6 sec.) langer nodig had, en zijn clubgenoot Joop Smit, die voor deze afstand een tijd van 15.39,8 sec. achter zijn naam kreeg. De zeemacht-atleet Mahie was bijzonder succesvol. Hij won drie nummers bij de heren. Op de 100 m. zegevierde hij in 11.6 sec. Bij het hinkstapspringen werd hij eerste met 12,36 m. en met een worp van 38,16m. schreef hij ook het discus werpen op zijn naam. Het Nederlandse softbalteam, inclusief coach Houtkamp (links) en verzorger Halderman, dat tijdens de wereldkampioenschap pen zo’n succes had. (Van onze sportredactie) MONTREAL. Eigenlijk had Roy Schuiten aan de wereldkampioenschap pen willen deelnemen als amateur. Hij maakte dat plan dit voorjaar samen met bondscoach Frans Mahn die hem in de wintermaanden terug op de fiets praatte nadat gezinsomstandigheden de wieler- loopbaan van de talentrijke Schuiten in moeilijkheden bracht. Schuiten „Mahn heeft me over de zorgen heen geholpen en daarna spraken we af dat ik voorlopig amateur zou blijven. Op zijn vroegst wilde ik na de wereldkampioenschappen prof worden, maar uitgangspunt was eigenlijk de Olympische Spelen”. Des te moeilijker zal het daarom zijn de plaats, die Nederland nu veroverd heeft in 1978 te continueren, laat staan In 1978 zal Nederland niet meer kunnen opereren vanuit de underdogpositie. Nu al dient de techni sche leiding van de KNSB zich te reali seren, dat aan het tournooi van 1978 zoveel aandacht dient te worden besteed, dat de ploeg te zijner tijd beslagen ten ijs zal komen. Een doelgericht meerja renplan zal een eerste vereiste zijn. Van groot belang zal in deze zijn of bond en verenigingen in deze volledig willen samen werken. Daarnaast rijst de vraag of de betrokken geselecteerde speelsters zich nog grotere offers kunnen en willen getroosten om het nu bereikte succes voor een tweede keer te realiseren. Het is overigens beslist onjuist te denken, dat het Nederlandse softbal er reeds is. Naast vele pluspun ten heeft deze titelstrijd ook de zwakke plekken aangetoond. Houtkamp: „Een overwinning wordt niet alleen behaald door de speelsters in het veld. Ook de speelsters in de dug-out kunnen hun aandeel leveren. En juist het in de dug- out zitten wordt door onze speelsters vaak niet geaccepteerd”. Overigens heeft Houtkamp voor zijn speelsters slechts lovende woorden. „Op het moment, dat (Van een medewerker) HAARLEM. In het Heemsteedse sportpark speelt het naar de eerste klas van het amateurvoetbal gepromoveerde RCH woensdagavond een vriendschappe lijke partij voetbal tegen de Amster damse hoofdklasser SDW en komt de opbrengst ten goede aan het Blindeninstituut Bartimeus in Zeist en Doorn. De strijd tussen RCH en SDW begint om half zeven. Hoofdklasser EDO gaat woensdag avond in IJmuiden op bezoek bij Storm vogels voor het spelen van een oefen wedstrijd en Zandvoortmeeuwen treedt aan de Vondellaan in de badplaats als gastheer op van DEK. Het zaterdagelftal van Zandvoortmeeuwen neemt het aan de Van Lennepweg op tegen de Alge rijnse kampioen CNAN, die in hotel Bouwes in Zandvoort verblijft. In de Zilk nemen Van Nispen en Bloemendaal het woensdagavond tegen elkaar op, ter wijl Halfweg bezoek krijgt van Alliance. Van de zaterdagclubs uit de Haarlem- contreien speelt Kennemerland woensdagavond op het veld van VVD aan de Oudeweg in Haarlem tegen Wijk aan Zee, krijgt SIZO aan de Weerestein- straat in Hillegom bezoek van DSK, neemt Hoofddorp het thuis op tegen Argon en gaat Bloemendaal in Haarlem- Noord op bezoek bij Onze Gezellen. IJmuiden speelt thuis op zijn nieuwe complex tegen Velsen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19