Defensienota autoritair Vertrouwen in vertrouwensartsen beschaamd tot stand gekomen DUITSE DEMONSTRATIE TEGEN EEG-POLITIEK Door landelijke regering PSP T Bestuur Katendrechts 1 wijkorgaan stapt op „Vonhoff werd Dienstverband specialisten is bekijken waard „Toverdoos” I I Utrecht opgedrongen” Geen sprake van gewijzigd abortusbeleid I BH «S® 2 Voorzitter van Sint Martinus: ADJUNCT-DIRECTEUR RIJKSGENEESKUNDIGE DIENST: Ziekenfondsdirecteur wereldcatastrofe STAAT IN KORT GEDING MET NVSH is niet denkbeeldig” „Gevaar definitieve „Strijd tegen prostitutie zinloos” 1 W DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 BIKNENLAND-BUITENLAND D raad een progressieve meerderheid is gekozen. 1 de vertrouwensarts aan zijn pro bleem de nodige aandacht heeft besteed”, aldus dr. Modderaar desgevraagd. o o 0.1 n h d zi ti P a: E UTRECHT (ANP) De ad- junct-directeur van de rijksge neeskundige dienst, dr. K. Mod deraar, vindt dat de zogenaamde vertrouwensartsen soms het ver trouwen in de medische stand ondermijnen bij de behandeling van aanvragen voor bepaalde vrijstellingen. „Hoewel hun oor deel achteraf gezien meestal juist blijkt te zijn, is toch het rechts gevoel van de persoon in kwes tie niet bevredigd. Bij zijn be zoek aan de vertrouwensarts staat hij in een wip weer buiten, en hij heeft niet de indruk dat DEN HAAG De vrees van de NVSH dat de overheid inzake abor tus is overgestapt op gewijzigde ge dragslijnen, is ongegrond. De slui ting van de Sarphati-kliniek in Am sterdam en de stappen van het openbaar ministerie tegen de Bloe- menhove-kliniek in Heemstede en de abortuskliniek te Maastricht zijn op zich zelf staande zaken die met een veranderd overheidsbeleid niets te maken hebben. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het bestuur van het wijkorgaan Katendrecht, bekend om zijn strijd tegen de prostitutie in deze Rotterdamse havenbuurt, heeft het bijltje erbij neergegooid. „Drie jaar lang”, aldus voorzitter A. van Eyk, „hebben we lopen brullen, maar het heeft ons geen steek verder gebracht. Daarom vinden we dat we nu maar eens een paar gaten moeten doorprikken.” (Van onze Haagse redactie) h sg -- "“-SP? In de grote steden kan men zich WEERRAPPORTEN G 17 0 26 Uitspraak op 29 augustus. ll I UTRECHT (ANP). De totstandko ming van de defensienota is een zeer autoritaire aangelegenheid geweest. Door de vakorganisaties in het georganiseerd overleg niet te raadplegen heeft de mi nister gehandeld in strijd met het credo van de nota en zelfs met de wettelijke bepalingen hieromtrent. New York Tel Aviv Tunis 23 29 21 20 29 35 19 25 22 18 24 20 19 19 20 20 21 18 19 20 21 20 21 uur uur 11 20 13 14 11 11 23 14 8 19 15 10 11 15 19 22 15 23 8 12 19 10 17 13 20 21 22 18 uur uur 12 10 5 11 12 10 9 10 12 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 De voordelen van een dienstverband geven volgens hem de doorslag. Als zwaarstwegend nadeel ziet Cornelissen de vertrouwensrelatie arts-patiënt met het daarvan afgeleide beroepsgeheim. Er zijn zodanige overeenkomsten te maken, dat deze bezwaren worden weggenomen. Ook kunnen regels worden opgesteld die de medische onafhankelijkheid van spe cialisten garanderen. Het woord „dienstverband” is in me dische kringen beladen. Daarom zouden de te treffen overeenkomsten beter niet met deze term kunnen worden betiteld. Ook inhoudelijk zouden zij af moeten wijken van het traditionele dienstver band. De heer Hoogenboom noemde het on aanvaardbaar dat door de beperkingen een toenemende last wordt afgewenteld op de schouders van het personeel, al leen om budgettaire problemen op te lossen. De heer Hoogenboom was van mening dat de defensienota veel onduidelijkheid heeft weggenomen, maar er geen zeker heden voor in de plaats heeft gesteld. Aan het beleid zoals het in de nota tot uiting komt zag de heer Hoogenboom geen gewijzigd veiligheidsdenken ten grondslag liggen. „De gevolgen voor de veiligheid en de overlevingskansen in oorlogstijd zijn niet meetbaar in de nota. Maar of de kwaliteitsverbetering, gepaard aan kwantitatieve beperkingen de overlevingskansen zal vergroten, is voor ons een levensgrote vraag”, zo zei hij. Een inwoner van Leeuwarden die als dienstweigeraar vervangende dienst heeft geweigerd, is gisteren door toedoen van een tiental demonstranten aanvan kelijk niet in de gevangenis in Leeuwar den gehuisvest voor het uitzitten van de hem opgelegde straf van veertien dagen. De politie-auto waarin hij naar de ge vangenis werd vervoerd kon de poort van dit gebouw niet bereiken omdat de demonstranten zich daarvoor hadden op gesteld. Gisteravond werd het beleg op geheven. De dienstweigeraar had de ver vangende dienst geweigerd omdat zijn salaris zoals te doen gebruikelijk naar het ministerie van Defensie zou worden overgemaakt. Hij vond dat hij op die manier toch het defensie-appa- raat zou steunen, terwijl hij er princi piële bezwaren tegen heeft. Het geld van de zgn. Friese „lenen” moet worden gebruikt voor steun aan de Derde Wereld. Dit is de mening van de Friese dominee Ype Schaaf, die hierover een brief heeft geschreven aan GS van zijn provincie. „Lenen” zijn oude instel lingen waarbij mensen uit een bepaalde stad of streek of van een familie geld kunnen betrekken uit de rente van een eenmaal gesticht kapitaal. Naar pas gisteren bekend is gewor den is de directeur van de stichting „Het Zuidhollands Landschap”, ir. W.J. Wei- dema, op 11 augustus overleden. De heer Weidema, die 42 jaar is geworden, over leed tijdens een vakantie in Bilbao. Hij was sinds 1 januari 1966 directeur van de stichting. Mgr. Angelo Felici, apostolisch pro- nuntius in Nederland, zal aanwezig zijn bij de opening en sluiting van het lande lijk pastoraal overleg in Noordwijker- hout. Hij is uitgenodigd door kardinaal Alfrink. Van de drie grote steden herbergt Den Haag naar verhouding de minste buitenlanders: 33 per duizend. Voor Rot terdam is dat 42 en voor Amsterdam 36 per duizend. Het gemiddelde voor heel Nederland is 20 per duizend. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich Casablanca Istanboel z w nno nno ono nno nno wnw w nno wnw n ono n nw ono n no n no windstil nnw nw windstil windstil n wzw zzw zzw o ono ono o ono no o no ono 21 17 24 29 30 20 27 st w et A v< de zo de la bs hl Vs Ju de or k< ze la de zu Vs bs m kf 0.1 o 0.5 0.1 o 0.6 0 5 0 Dit zei heer H. Hoogenboom, voorzit ter van de vereniging van militaire ambtenaren „Sint Martinus”, gisteren in Utrecht tijdens een extra vergadering van de afdelingsvoorzitters ter discussie van de defensienota. De afdeling Schelle-Ittersum (Zwol- le-Zuid) van de CHU heeft het landelijk bestuur en de Tweede-Kamerfractie ge vraagd „alle mogelijke stappen te onder nemen” om de troonrede dit jaar te laten afsluiten door het uitspreken van de „bede om Gods zegen”. AMERSFOORT. (ANP) De jubile rende kardinaal Alfrink heeft gisteren in Soesterberg in een preek voor de aalmoezeniers van land-, zee- en lucht macht verklaard het gevaar van een nieuwe en dan misschien definitieve we reldcatastrofe niet denkbeeldig te ach ten. De tientallen conflicten die zich sinds de Tweede Wereldoorlog hebben voorge daan en die misschien door menselijke wijsheid lokale conflicten zijn gebleven, zijn tekenen aan de wand, aldus de kardinaal die sinds 1957 ook legerbis schop van de Nederlandse strijdkrachten is. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Vrij zonnig en overwegend droog. Maxi mumtemperaturen omstreeks 22 graden. Aantal uren zon: 3 tot 19. Minimum tempe raturen: omstreeks 13 graden. Maximum tem peraturen: omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Dr. Modderaar schrijft in zijn brief niet alle vertrouwensartsen over één kam te willen scheren, „maar mijn ervaring betreft honderden gevallen, verspreid over het gehele land. Het is niet mijn gewoonte te gauw af te gaan op verhalen van patiënten, maar indien in de rapporten geregeld het zelfde tot uiting komt, meen ik een waarschuwing te moeten laten ho ren”, aldus dr. Modderaar. Ook politiek is in Nederland de over tuiging aanwezig dat de verouderde abor tuswetgeving op de helling moet, aldus mr. Utermark. Voor het initiatief-wets- ontwerp Lamberts-Roethof (PvdA) zou een kamermeerderheid te vinden zijn geweest, maar tijdens de formatieperiode van het huidige kabinet is afgesproken dat KVP en ARP met een eigen wets ontwerp zouden komen. Dit ontwerp wordt volgens mr. Utermark verwacht tegen het einde van dit jaar. Inmiddels is mede door toedoen van de NVSH een klimaat ontstaan waarin abortus, mits medisch en sociaal verantwoord, wordt toegelaten. Tot voor zeer kort is de bestaande abortusklinie ken niets in de weg gelegd. En nu zijn plotseling drie klinieken achter elkaar justitieel aangepakt. Dat wijst op een veranderde gedragslijn, met name van de minister van Justitie. De NVSH lijdt volgens mr. Utermark direct aanwijsba re financiële schade, omdat haar leden, die constateren dat de NVSH haar doel stellingen niet meer kan nakomen, hun lidmaatschap opzeggen. Derhalve derft de vereniging contributie-inkomsten. Mr. Van der Does betoogde dat de overheid door de NVSH bij kort geding onmogelijk dwingend kan worden voor geschreven zich te onthouden van activi teiten op het gebied van geboortenrege ling. Evenmin kan de NVSH vorderen dat de staat zich onthoudt van straf rechtelijk ingrijpen ten aanzien van be- turen van abortusklinieken. Het korps mariniers heeft gisteren met een plechtigheid in de Grote Kerk van Dordrecht de nagedachtenis geëerd van de kolonel der mariniers Francois van der Palm, die driehonderd jaar gele den in de slag bij Seneffe sneuvelde met tweeduizend van zijn vierduizend man tellende regiment der mariniers. Hij is begraven in de Grote Kerk in Dordrecht. In een ziekenhuis in Breda is giste ren de 21-jarige mevrouw A. Verwijme- ren-Seeters uit Made overleden. Ze is het derde dodelijke slachtoffer van een botsing tussen twee auto’s zondagavond op een kruispunt in Breda. Van de gewonden verblijven er nog zes in zie kenhuizen. Een automobilist uit het Utrechtse Eist is sinds zaterdag in het bezit van een varken, dat hij thuis in goede condi tie probeert te houden. Hij heeft de politie laten weten dat de eigenaar van het dier zijn varken kan terugkrijgen als hij de schade betaalt die aan zijn auto is ontstaan bij een botsing met het varken. Bij de aanrijding werd de auto aan de voorzijde flink beschadigd. Komt de eigenaar niet opdagen, dan zal het varken te gelde worden gemaakt of worden opgegeten, zo heeft de gedupeer de automobilist laten weten. Het aantal in Den Haag wonende buitenlanders is sinds 1960 verdubbeld tot ruim zestienduizend. Dit blijkt uit gegevens van het Haagse bureau voor de statistiek. Bij die zestienduizend zijn niet de negenduizend Surinamers en Antillia- nen gerekend, noch het personeel van ambassades en gezantschappen. Amsterdam De Bflt Eelde Eindhoven Den Helder licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist Weer in binnen- en buitenland onbew. onbew. onbe.w verand. onbew. regen geh. bew. regen half bew. onbew. motregen geh. bew. zw. bew. onbew. onbew. half bew. mist Dit was de essentie van het verweer van de namens de staat optredende landsavocaat mr. J. A. E. van der Does in het korte geding dat de NVSH tegen de staat der Nederlanden heeft aange spannen en dat gisteren diende voor de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. B. Pronk. De NVSH ziet in het ingrijpen van de overheid in drie abor tusklinieken die overigens geen van drieën door de NVSH geëxploiteerd wor den een ongeoorloofde inmenging op het terrein van de geboortenregeling die ertoe kan lelden dat ongewenst zwange re vrouwen hun toevlucht nemen tot niet door medici verrichte ingrepen, tot het laten verrichten van abortus in het buitenland en tot het aanvaarden van dat niet gewilde moederschap. Dr. Modderaar uitte zijn mening in een brief in het blad vein de Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst. Het gaat naar zijn zeggen vooral om verklaringen voor vrijstel ling van het betalen van motorrijtui genbelasting. Zo’n vrijstelling kan aan bepaalde patiënten worden ver leend, maar de eigen huisarts van de patiënt mag die verklaring niet ge ven. voor zo’n verklaring meestal tot de plaatselijke GGD wenden, in kleinere plaatsen berust deze taak bij zoge noemde vertrouwensartsen, die te vinden zijn in elke afdeling van de maatschappij geneeskunst. De vertrouwensarts dient op grond van de aanvraag zelf een onderzoek in te stellen. Dat gebeurt nu in onvoldoende mate, meent dr. Modde raar. De vertrouensarts volstaat in te veel gevallen met een telefoontje naar de behandelend arts, wat echter betekent dat de behandelend arts toch weer verantwoordelijk wordt. Inschakeling van de vertrouwensarts is echter bedoeld om dat te voorko men, gezien de specifieke relatie tus sen patiënt en behandelend arts. Het besluit is gevallen toen de afgelo pen weken bleek dat er een twaalftal nieuwe bordelen werd geopend (waar door de totaalscore op 154 kwam) zonder dat de gemeente maatregelen nam om dit te verhinderen. „Onder deze omstan digheden”, aldus secretaresse mevr. L. Lembke, „heeft het geen zin om nog langer je leven te wagen”. Met het opstappen als bestuur wil men te kennen geven alle vertrouwen te hebben evrloren in de diverse overhe den- „Onze grootste tegenstander”, aldus dan ook de ontslagbrief, „is namelijk het stadsbestuur van Rotterdam”. Ook een gesprek, dat een paar maan den geleden plaatsvond met de vaste commissie voor juridische aangelegenhe den uit de Tweede Kamer, heeft naar de mening van het wijkorgaan alleen maar een doekje voor het bloeden opgeleverd: „Een nieuwe commissie, waar we onze klachten kunnen deponeren. En die doet ze dan wel weer in een of andere lade”. Een Rotterdammer heeft in het weekeinde een uiterst kostbaar ommetje gemaakt. Uit een van zijn zakken ver loor hij tienduizend gulden aan contan ten, een spaarbankboekje met ongeveer tienduizend gulden erop en loterijbrief jes. De politie verzoekt de vinder zich te melden. Desgevraagd zei hij nog dat alleen mensen aan wie de verklaring is geweigerd, komen klagen. Als de ver klaring wordt toeg^wezen, komen er uiteraard geen klachten over de pro cedure. „Hoewel de nota optimale kansen voor de democratische mogelijkheden voor Het wijkorgaan Katendrecht heeft in de drie jaar van zijn bestaan een woeli ge historie achter de rug. Meer malen is men slaags geraakt met de Katendrecht- se penose. Vorig jaar nog werd brand gesticht in het huis van voorzitter Van Eyk en is mevr. Lembke een keer met een traangasgranaat geconfronteerd ge weest. Ook het gebouw van het wijkor gaan brandde af als gevolg van brand stichting. Later arresteerde de politie enkele souteneurs, die voor deze geweld daden verantwoordelijk bleken. Overigens is de formele tegenstander van het wijkorgaan: de Katendrechtse Middenstands Vereniging, waarin de sou teneurs en sexclubhouders zich hebben georganiseerd, ook (maar dan in stilte) ter ziele gegaan. Oorzaak: interne moei lijkheden omdat veel leden-caféhouders hun nering aangetast voelden door het om zich heen grijpend verschijnsel dat sexclubs (ongeveer 20 op het ogenblik) ook spiritualiën gingen schenken aan hun klanten. Mr. H. P. Utermark die namens de NVSH het woord voerde, wees er in zijn pleidooi onder meer op dat er in Neder land duideli..'; sprake is van gewijzigde opvattingen over geboortenregeling. In dit verband zijn de laatste jaren ook de standpunten ten aanzien van zwangerschapsonderbreking veranderd. De NVSH beschouwt abortus als een noodzakelijk sluitstuk van de geboorten regeling. Hoewel anti-conceptiemiddelen als pil, spiraal, condoom en morning- afterpil sinds enkele jaren volledig geac cepteerd zijn, blijven ongewenste zwan gerschappen veel -óórkomen. De NVSH vindt, aldus mr. Utermark, dat groepen en personen die zich tegen abortus keren, evenveel recht van spre ken hebben als abortus-voorstanders. Maar hij zei de indruk te hebben dat deze groepen in het algemeen toch on voldoende ervaring hebben met de schrijnende nood van vrouwen en meis jes die om abortus vragen. Opmerkelijk is in dit verbind het geëvolueerde in zicht van de artsenstand: sedert vijf jaar spreekt de overgrote meerderheid van de artsen zich uit voor de mogelijkheid om in bepaalde gevallen de zwangerschap te onderbreken. In 1973 zijn 20.000 Neder landse vrouwen 5000 in ziekenhuizen en 15.000 in een van de veertien abor tusklinieken in ons land geaborteerd. Naar de NVSH aanneemt, is het aantal illegale abortusser. mede door deze ont wikkeling de laatste jaren sterk af geno men. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een dienstverband voor medische specialisten is de moeite van het overwegen waard. Gezien het verlangen van veel, vooral jongere, spe cialisten om een dienstverband aan te gaan, is het gewenst op korte termijn een modelcontract tot stand te brengen. Dit schrijft directeur H. D.- Cornelissen van het Ziekenfonds Noord-Limburg in het blad „Unie” van de Nederlandse Unie van Ziekenfondsen. WOENSDAG 21 AUGUSTUS Zon op 5.33 uur onder 19.52 Maan op 10.42 uur onder 20.54 UTRECHT (ANP). Behalve de werkgroep „Vonhoff donder op” heeft ook de Utrechtse afdeling van de PSP gereageerd op de komst van oud- staatssecretaris Vonhoff als burgemeester van Utrecht. In een open brief aan de gemeenteraad, de regering en de vaste kamer commissie voor Binnenlandse Zaken schrijft het afdelingsbestuur dat de inwoners van Utrecht een burgemeester krijgen opgedrongen door de landelijke regering. De PSP noemt het bijzonder kwalijk dat de Partij van de Arbeid is gezwicht voor „de druk van rechts”, terwijl in de gemeente- «•aa^I aam wurtcrunccïmrn rrtGOl'rl01*11 4 ia OTPuGTPM het personeel wil bieden, heeft de minis ter door zijn handelwijze de invloed op het beleid door de beroepsmilitairen be perkt. Met name de gelijkstelling van militairen met het overige overheidsper soneel had nooit geïntroduceerd mogen worden zonder het georganiseerd overleg gehoord te hebben”, aldus de heer Hoo genboom. (Van een onzer verslaggevers) In de brief zegt het afdelingsbestuur dat er scherp gelet dient te worden op het politieke gedrag van de nieuwe burge meester. „Een eerste stap in deze burge- meesterskwestie is ons verlangen tot openbaarmaking van alle belangrijke maatschappelijke nevenfuncties die onze nieuwe burgemeester heeft en krijgt”, zo besluit de brief. Burgemeester Vonhoff heeft gisteren naar schatting 1200 handen gedrukt, ’s Morgens om elf uur begon zijn pro gramma met een muzikale groet door een Utrechtse politievereniging. Bij zijn installatie in het Utrechtse Voor de bezoekers van Amster dam die in 1975 niets willen missen van de viering van het 700-jarig bestaan van de hoofdstad, is er een „toverdoos” in ontwikkeling waarin kaartjes passen die betrekking heb ben op alle attracties en evenemen ten. Daarnaast is deze doos een handige wegwijzer naar musea, the aters, exotische restaurants e.d. Voor buitenlanders biedt de to verdoos een systeem van „toerisme- è-la-carte”. De feestelijkheden, waarvan inmiddels een voorlopig programma is samengesteld, begin nen op I januari met een voorstel ling van Jan Klaassen en Katrijn in Carré. Tivoli waren behalve vertegenwoordigers van talrijke maatschappelijke instellin gen in Utrecht een groot aantal politieke prominenten aanwezig, onder wie me vrouw Van Someren-Downer, minister Van Agt, Tweede Kamervoorzitter Von deling, oud-premier Biesheuvel en bur gemeester Thomassen van Rotterdam. Ook beide voorgangers van Vonhoff, ba ron Van Tuyll van Serooskerken en jhr. De Ranitz, kwamen de nieuwe burge meester gelukwensen. Na de receptie voor de aanwezigen bij de installatie hield de heer Vonhoff een receptie voor andere genodigden. In de avonduren recipieerde hij in het stad huis voor de Utrechtse burgerij. De actiegroep die ’s middags tijdens de installatie de gang van zaken ver stoorde, ontrolde ook hier een spandoek. Een geëmotioneerde mevrouw Vonhoff ontrukte de actievoerders het doek en wierp het achter zich. De heer Vonhoff wil als Tweede- Kamerlid het parlementaire jaar volma ken. In september zal hij dan af scheid van zijn medekamerleden nemen. Mr. Van der Does- vond het ook vreemd dat de NVSH aanvoert dat haar hulpverleningsbeleid ernstig wordt door kruist door de zogenaamde veranderde houding van de overheid tegenover zwnagerschapsonderbreking. Hij meende dat de van de NVSH afgesplitste Dr. Rutgerstichting toch in de eerste plaats hulpverleningsinstantie is. Deze stichting is mans genoeg om zelf naar de rechter te lopen als zij zich door de staat benadeeld h.d gevoeld. Ook vond mr. Van der Does dat de staat er moeilijk van kon worden beschuldigd dat zij de groei er 1 j de NVSH uithaalt. „De NVSH is van ’67 tot ’73 in leden-aantal gezatk van 198.000 naar 108.000”. De sluiting van de Sarphati-kliniek achtte hij een op zich zelf staande kwestie, omdat daar een dodelijk onge val heeft plaatsgevonden. De justitiële stappen tegen de Bloemenhovekliniek schreef hij toe aan het feit dat men daar vrouwen die langer dan twaalf weken zwanger zijn, aborteert. Mr. v. d. Does bestreed dat de over heid ooit formeel het verrichten van abortus in abortusklinieken heeft toege laten. Derhalve heeft de staat ook nooit verwachtingen kunnen wekken op grond waarvan de NVSH haar beleid heeft gebouwd. Zodoende kan de NVSH ook niet zeggen dat zij schade lijdt door een zgn. veranderd beleid. 5.46 uur en 1.45 uur en Bij Ahaus aan de Nederlands-Duitse grens hebben gisteren boeren met meer dan 400 tractoren gedemonstreerd tegen de landbouwpolitiek van de EEG. Rotterdam Twente Deelen Vlisslngen Z--Llmburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. geh. bew. half bew. mist Las Palmas half bew. onbew. onbew. onbew. WOENSDAG 21 AUGUSTUS Hoog water 5.46 uur en 18.13 Laag water 1.45 uur en 14.01 c c <u •o* c” Q. <y tws CQ E" 1 irttif -4S-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2