Langs een door tanks geflankeerde frontlijn op Cyprus Na heftige anti-Amerikaanse demonstraties in Griekenland Cyprus gespannen na moord op Davies FRANSE BOSBRANDEN Surinamers boos over uitzetting uit stadhuis I 1 t? TWEE DUITSE BADGASTEN Echtscheidingswet in Op Corsica ging 12.000 ha verloren Frankrijk zal gewijzigd worden Sadat nog dit jaar naar Amerika „Gaan Amerikanen wraak nemen?” „DIE VAN DE VN-WAGENS STAAN VAST IN HUN ACHTERUIT” VERDRONKEN H J 5 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 BINNEN- EN BUITENLAND °p Sr (Van een speciale verslaggever) Gehaat I ET NICOSIA. Gaan de Amerika nen wraak nemen? Zullen ze ons nu helemaal in de steek laten? Dat zijn de vragen die de Griekse Cyprioten zich stellen na de moord, gepleegd tijdens een demonstratie van gewa pende Grieken, op de Amerikaanse ambassadeur in Nicosia, Rodger Davies. n k t Turken „Iwo Jima” - Bases JjjFv KARAMANLIS IS VERONTRUST I in i- n it r 1 1 Op het ogenbli.. worden besprekingen gevoerd tussen de ministers van Buiten landse Zaken, dr. Henry Kissinger van de VS en Ismail Fachmi van Egypte. i Tussen de Turkse en Grieks-Cyprische strijdkrachten in de Cyprische stad Larnaca is opnieuw als buffermacht een detachement van VN-troepen ge legerd. Deze eenzame VN-soldaat is niet helemaal de wachtpost zoals die staat omschreven in het „Handboek van de soldaat”, maar na alle span ning van de afgelopen dagen is het begrijpelijk dat zelfs de wachtposten hun taak wat gemakkelijker opnemen. Op de voor grond hebben Turken hun was te drogen gehangen op rollen prikkeldraad. AMSTERDAM. (ANP) Tien organi saties van Surinamers en Antillianen in de Bijlmermeer hebben in een telegram aan Gemeenteraad, B. en W. en minis terraad geprotesteerd tegen de uitzetting uit het Amsterdams stadhuis gisteroch tend van een honderdtal demonstranten. WASHINGTON. (AFP) De Egypti sche president Anwar Sadat zal „voor het einde van het jaar” een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Dit is gisteren officieel in Washington meegedeeld. rl le IU Bt ie n I i i e d 1 R e d n ng id e 6 >1 se n i- le n n n ït o it )f en eg o- le n. ie st jn e e r n le d it e ?t □p an ot m *n ie in ie •g. m is ei JT f- te ld 1- te de branden te groot. Bovendien wagen de blussers hun leven, aangezien zij ongemerkt door vuren kunnen worden ingesloten. De grootste hulp moet komen van de Canadairs met standplaats in Marignane bij Marseil j. Ze vliegen af en aan om tonnen water op het vuur te gooien. Maar van die Canadairs zijn er maar negen. En ook van de piloten kan niet het onmogelijke worden gevergd. Som mige piloten vliegen 24 uur aan een stuk, ver boven de voorgeschreven vei ligheid. Zij moesten afgelopen weekeind hun taak verdelen tussen Corsica en de Haute Loire. Maandagavond scheen over het algemeen het grootste gevaar gewe- verte zijn Turkse tanks te zien, de lopen van hun geschut gericht op de Griekse tanks, dus ook op ons „Van mij mogen jullie verder gaan”, zegt de VN-officier. De meeste journalis ten van ons groepje blijven achter, in de buurt van de witte patrouillewa gens- Twee Britten, een Fransman en ik besluiten verder te rijden. PARIJS. (DPA) De Franse minister van Justitie, Jean Lecanuet, heeft in een vraaggesprek meegedeeld, dat hij over enkele weken bij het kabinet voorstellen zal indienen voor een ingrijpende wijzi ging van de echtscheidingswetgeving. Het is de bedoeling dat voortaan een echtpaar ook met wederzijds goedvinden uit elkaar gaat. Krachtens de bestaande wetgeving die uit 1884 dateert, is echt scheiding alleen mogelijk als de schuld van een der echtgenoten bewezen wordt geacht. Lecanuet zei dat men echtscheiding niet wil begunstigen, maar veeleer wil vaststellen dat echtgenoten van elkaar kunnen vervreemden en dat men deze situatie niet moet dramatiseren. Een beeld van de demonstratie voor de Amerikaanse ambassade in Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, kort voordat de Amerikaanse ambassadeur Rodger Davies (foto onder) werd neergeschoten. (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) NICOSIA. Terwijl in de omgeving van Nicosia de toestand gespannen bljjft in de stad zelf is de aVondklok zondagavond weer twee uur vervroegd begon gisteren in het uiterste zuiden van het eiland, in Limasol en omgeving, het leven zijn normale loop te hervatten. De cafés zijn weer open en op straat heerst de normale drukte. Niet meer de nerveuze spanning van enkele dagen geleden, toen de nationale gardisten, het Grieks-Cyprische vrijwilligersleger, het straatbeeld nog beheerste. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De bosbranden in geheel Frankrijk zetten hun vernielend werk voort. Alleen in het departement van de Haute Loire zijn tijdens het afgelopen we keind 3000 ha bosgrond vernield. Vo rige week gingen op Corsica 12.000 ha in vlammen op en daar kwam dit week einde nogmaals 4500 ha bosgrond bij. De brandweer, geholpen door vrijwil ligers, soldaten en boeren, kunnen het werk niet meer aan. Brandhaarden die geblust schijnen, vlammen een paar uur later weer op. Het zogenaamd doodslaan van de vlammen met takkenbossen helpt niet meer. Daarvoor is de ojnvang van aan de afkeer Karikaturisten Na een kilometer vinden we op dë weg een klein groepje Turken: een tank, een drietal jeeps. De weg is geblokkeerd. De Turkse soldaten be kijken onze papieren. Ze weten dui delijk niet wat ze moeten doen. On danks de Turkse tekst op de pasjes die ons door Turks-Cyprioten zijn uitgeschreven. (Van een speciale verslaggever) ATHENE Premier Konstantin Karamanlis heeft gistermiddag de moord op de Amerikaanse ambassa deur in Nicosia, Roger Davies, krachtig veroordeeld en er tegelij kertijd voor gewaarschuwd dat achter de felle anti-Amerikaanse betogingen, die nu regelmatig in Athene en andere Griekse steden woeden, een groot gevaar schuilt. TERSCHELLING. (ANP) De 40-ja- rige R. Poehler uit Bochum (Did) en zijn 17-jarige zoon hebben gistermiddag een zwemtocht voor de kust van Ter schelling met de dood bekocht- Een tweede zoon (19 jaar) van de familie Poehler, die met vakantie op Terschel ling vertoefde, kon ongedeerd worden gered. naar in Leeuwarden, De jongste zoon De minister-president omscheerf de aanslag op Davies als een „absolute mis daad” en als een daad waarvoor geen enkele rechtvaardiging bestaat. Kara manlis legde zijn verklaring af na af loop van een speciale kabinetsvergade ring, die uitsluitend aan het nog steeds groeiende anti-Amerikaanse geweld was gewijd. De vader en zijn twee zoons raakten tijdens hun zwempartij in moeilijkhe den. Bij een gezamelijke reddingsactie van de Search-and-Rescue-dienst van de luchtmacht en strandreddingsbrigade konden de 40-jarige Poehler en zijn oudste zoon door de op Terstelling ge- stationneerde reddingshelikopter van dé luchtmacht uit het water gehaald wor den. De zoon kerngezond, maar de vader in zorgwekkende toestand. Kort nadat hij was overgebracht naar het Sint- Bonifatiusziekenhuis overleed de vader. bleek spoorloos. De luchtmacht speurde nog een uur vruchteloos naar de jonge man. De zoekacties werden toen ge staakt. Aangenomen werd dat de jonge man verdronken was. Maar wat noordelijker, vlak ten zuiden van Nicosia, is het nog steeds oorlog. Gisterochtend probeerden wij vanuit Nicosia via Pyroi naar Larna- ka te rijden, door het gebied waar de Turken de laatste tijd, ondanks het staakt-het-vuren, vele kilometers zijn opgerukt. Al vlak buiten Nicosia de eerste sporen van de zware gevechten die in deze streek de afgelopen we ken zijn geleverd. Uitgerukte bomen, tanksporen, vernield oorlogstuig. Ver der doodse stilte. Geen auto op de weg. Dan opeens twee witte patrouille wagens van de Verenigde Naties. Een paar meter verder in het veld staan van de In alle De sfeer is gespannen op Cyprus, meer nog dan tijdens het weekeinde. Twee honderdduizend Griekse Cyprioten, veer tig percent van het totaal, zijn gevlucht uit de door Turken bezette of bedreigde dorpen. Ze leven nu in de open lucht, bij familie, of in tenten in de heuvels ten zuiden van de „bestandslijn”- Een onbe kend aantal Turken uit de dorpen in het zuiden die door hun Griekse landgenoten worden beheerst, is verdwenen, gevlucht j>f gevangen genomen. De massale volks verhuizing, die zal moeten plaatsvinden als het ooit komt tot een verdeling van Cyprus op basis van een federale staat, is in feite al begonnen. „Wij hebben met grote verontwaardi ging kennis genomen van de wijze waarop de burgemeester van Amsterdam heeft gemeend te moeten reageren op een poging van Surinaamse en Antilli aanse gezinnen om eerder gemaakte af spraken met het gemeentebestuur in verband met gekraakte Bijlmerwoningen gehonoreerd te krijgen. Tegenover wan hopige moeders en weerloze kinderen werden bloedhonden en politiemannen met knuppels in stelling gebracht”, aldus de organisaties die „elke escalatie, voort vloeiend uit dit provocerend optreden”, geheel voor de verantwoording van de Amsterdamse overheid laten. -5 Glafkos Clerides, de Cyprische presi dent, had zich in dezelfde termen uitge laten, vlak nadat hij de stervende am bassadeur had begeleid naar het zieken huis. „Deze misdaad brengt de tragedie van Cyprus tot een nieuw hoogtepunt, juist op een moment dat er hoop was dat de wereldopinie in ons voordeel zou omslaan.” „Van een moord kan nooit iets goeds komen”. De Grieks-Cyprioot die dat zegt, kijkt somber, verslagen. Hij staat langs de weg Nicosia-Limasol in het dorpje Nisou, een tiental kilometers ten zuiden van Nicosia. De laatste bewoners van het dorp zijn bezig te vluchten, bang voor de Turken die in hun langza me opmars naar het westen tot op zes kilometer zijn genaderd. Karamanlis sprak zijn verontrusting uit over de volledig uit de hand gelopen demonstraties van zondagavond op het Constitutieplein en bezwoor de Grieken dat het land niet gebaat is met erupties. De Cyprische zaak, aldus de eerste mi nister, kan er alleen maar door geschaad worden. Uit vrees voor een mogelijke aanslag op de Amerikaanse ambassadeur in Athene, Henry Tasca, die door zijn ja renlange verbondenheid met de dicta tuur van Papadopoulos niet erg gezien is bij de Grieken en binnenkort op wens van Athene dan ook vervangen zal wor den, is de politiebewaking van het am bassadegebouw aanzienlijk uitgebreid. Naar in regeringskringen verluidt, zij-n er concrete aanwijzingen voor ex- treem-linkse en junta-gezinde infiltratie in het anti-Amerikaanse geweld, dat nu steeds veelvuldiger om zich heen grijpt. Onthullend in dit verband is de uitlating van Alexander Panagoulis, de man die in 1968 een mislukte poging ondernam om Papadopoulos uit de weg te ruimen. De man wil zijn naam niet noemen. Zoals de meeste andere Grieken, die ik gisteren sprak, keurt hij de moord op de ambassadeur af, maar hij heeft er wel een verklaring voor: „De EOK-mensen dachten dat al deze ellende, die we nu beleven, is veroorzaakt door de CIA. Die was ook verantwoordelijk voor de staatsgreep tegen Makarios. En nu laten de Amerikanen de Turken hun gang gaan. Iedereen weet dat ze de Turken, als ze dat willen, gewoon kunnen beve len op te houden en zich terug te trekken. Maar dat doen ze niet.” Een meisje, 23 jaar oud, ergens in de straten van Nicosia: „Dit is het ergste wat er had kunnen gebeuren. Er kan wel een wereldoorlog uit voortkomen. De Amerikanen begonnen juist wat meer voor ons te doen. Druk uit te oefenen op de Turken en zo. En dan gebeurt er zoiets-” twee oude Russische tanks Griekse Nationale Garde, voertuigen loopt de motor. „Die van de VN-wagens staan vast in hun achteruit”, merkt een Britse journalist op, doelend op de uiterst passieve rol die de VN-troepen spelen bij het „handhaven van de vrede op Cyprus”. Een Britse VN-officier heeft radio contact met collega’s verderop. In de Panagoulis demonstreerde zondaga vond op het Atheense Constitutieplein mee en herkende daar onder de demon stranten verscheidene officieren van de militaire politie. In burger uiteraard. ■B, S Ook in de Griekse pers schijnt geen einde meer te komen jegens de Amerikanen, wedijveren met elkaar in spitsvondig heid en originalteit. Met een variant op het vermaarde tafereel dat de verovering van het Paci- fic-eiland Iwo Jima op de Japanners uitbeeldt, trakteerde het Atheense avondblad Apogevmatini zijn lezers gis teren op een prent, waarop mariniers van de VS in Cyprus een landing uit voeren en de Turkse vlag in de bodem planten. Het bezoek van de Joegoslavische vi ce-premier en minister van Buitenlandse Zaken Milos Minic aan Athene, zo vlak na Griekenlands exodus uit het Atlan tisch Bondgenootschap, heeft in Athene aanleiding gegeven tot een stroom van speculaties. Centraal daarbij staat het denkbeeld van een alliantie, waarin Griekenland, Joego-Slavië en Roemenië vertegenwoordigd zouden kunnen zijn. In bepaalde diplomatieke kringen wijst men erop dat zo’n verbond niet bepaald een militair pact hoeft in te sluiten, maar veel meer een economisch en cultureel karakter kan hebben. Al hoewel minister Minic geen aanwijzin gen in deze richting heeft gegeven, lijkt met name Belgrado erg geïnteresseerd in een nauwer samengaan met Grieken land. En het is zelfs niet bij voorbaat van de hand te wijzen dat de Joegoslaven de gangmaker zouden kunnen zijn voor een initiatief uit de hoek van de niet-gebon- den landen om het hopeloos vastgelopen overleg in Genève toch weer op gang te brengen. De Griekse regering heeft gisteren de opperbevelhebber van de strijdkrachten ontslagen en een gepensioneerde gene raal in zijn plaats benoemd. Generaal Grigorios Bonanos die tot dusver opper bevelhebber was, is met pensioen ge stuurd, evenals negen andere generaals. Zijn opvolger is de 62-jarige generaal Dionysios Arboezis, die op 21 april 1967, na de militaire straatsgreep, naar huis was gestuurd. Dan komt er een officier, een kapi tein. „No, no”, zegt hij eerst, „het is veel te gevaarlijk, mijnen”. Dan be denkt hij zich. Hij zal ons een escorte meegeven voor de vijf kilometer weg die de Turken hier bezetten. We zien er maar van af, eerder verstandig dan heldhaftig. Tenslotte schieten de nationale gardisten niet zo goed dat ze onderscheid zouden kunnen maken tussen de escorterende jeep en onze eigen gele automobiel, getooid met een witte handdoek uit een hotel in Nicosia bij wijze van witte vlag. Later horen we dat de Turken ook vlak bij de andere weg naar het zuiden, vanuit Nicosia zijn opgerukt. Het is in elk geval duidelijk dat de gardisten, die je in tegenstelling tot een paar dagen geleden nauwelijks meer langs de weg ziet patrouilleren, als leger zijn uitgeschakeld. De Amerikanen zijn gehaat bij de Grieken, maar de angst overheerst. Angst voor de Turken, die nu wel dui delijk hebben gemaakt dat ze de natio nale garde met hun pink opzij kunnen schuiven. En angst voor de Amerikanen, die, gehaat of niet, toch de oplossing zullen moeten brengen. saai naar de Amerikaanse steunpunten opmarcheerden. Slechts met grote moei te wisten militairen en politie een her nieuwde gewelddadige confrontatie te voorkomen. Elders 4s de situatie niet minder ver ontrustend. In de Atheense voorsteden Glyfada en Vouliagmeni, waar de mees te in Griekenland gestationeerde Ameri kanen wonen, worden regelmatig auto’s van VS-militairen in brand gestoken. Er zijn obers die weigeren Amerikanen te bedienen en taxichauffeurs zijn door de Vereniging Vrije Grieken opgeroepen geen Amerikanen meer te vervoeren. Zelfs de Griekse vriendinnetjes van Amerikaanse militairen en prostituées die zich met Yankees afgeven, zijn ge waarschuwd. Onmiddellijk over de volgende heuvel zien we overal aan beide zij den van de weg Turkse tanks staan. Ruim voorzien van antennes en com municatieapparatuur, terwijl de Grieks-Cyprioten elkaar alleen per jeep mededelingen kunnen geven. Na het militaire uittreden uit de NAVO heeft de Griekse regering nog geen definitieve beslissing genomen ten aan zien van de Amerikaanse en NAVO- bases op het Griekse territorium. Met uitzondering van de militaire vliegbasis op de hoofdstedelijke luchthaven Helli- nikon, waarvan de VS nog onbeperkt gebruik kunnen maken, moeten de Amerikanen op alle andere luchtmacht- steunpunten (o.a. bij Thessaloniki en op Kreta) aan de grond blijven. Nog slechts met speciale toestemming van de regering, die alleen verkregen kan worden als verzoeken om vluchten - tenminste zes uur van tevoren worden ingediend, mogen Amerikaanse militaire vliegtuigen gebruik maken van het Griekse luchtruim. Algehele opzegging van de militaire verdragen, zoals bijna de complete Griekse pers hartstochtelijk blijft ver langen, zal geen eenvoudige zaak zijn, aangezien de vestiging van de bases in Griekenland tot stand is gekomen op basis van bilaterale overeenkomsten. Daarbij komt dat opheffing van de mili taire steunpunten enkele duizenden Grieken op slag werkloos zouden maken. Het uittreden uit de NAVO van Grie kenland heeft de zuidoostflank van Eu ropa danig verzwakt. De toestand kan nog ernstiger worden als de Atlantische strijdkrachten straks het strategisch meest belangrijke eiland in de Middel landse Zee, Kreta, zouden moeten ont ruimen. Zolas bekend zijn daar bij Hera klion in het noorden en bij Chania en Souda aan de westkust raket- en vlieg- bases gevestigd. Gisteren dreigden op Kreta moeilijk heden toen opgewonden betogers mas- flft I -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3