STICHTING VISLOSREGELING EIST SCHADEVERGOEDING DREMPELVREES MOET OVERWONNEN Staat beschaamt vertrouwen met plotselinge beleidsombuiging Bestuur van PEN-jeugdcentrum beraadt zich op uitbreiding van activiteiten 4 F 5 <er NVSH IN KORT GEDING ABORTUSKLINIEKEN: Het strafrecht en de drie klinieken h I 1 I PLAATSELIJK NIEUWS DINSDAG 20 AUGUSTUS 1974 (Van een onzer verslaggevers) door Jan van Dam „Vadertje PEN” Recht Strafrecht Mogelijkheden I* (Van onze rechtbankverslag- geefster) DEN HAAG De NVSH en de Nederlandse staat stonden gisteren tegenover elkaar voor de president van de Haagse rechtbank, mr. B. Pronk, in het kort geding dat de vereniging had aangespannen in zake de acties tegen de abortuskli nieken in ons land. Gedoeld werd met name op de inmiddels gesloten Sarphatikliniek in Amsterdam, de bedreigde kliniek in Maastricht en de Bloemenhovekliniek in Heem stede die dicht moet maar de deu ren openhoudt. Gedragslijn GEVONDEN VOORWERPEN Gemoederen verhit Laatste oproep Bezinning IJMUIDEN. Volgens het jaar verslag over 1973 van de Velsense dienst voor lichamelijke opvoeding, recreatie en sport- en jeugdzaken, hebben de activiteiten bij het PEN- jeugdcentrum aan de Kanaalstraat in IJmuiden in het teken gestaan van bezinning op de doelstelling daarvan en op de mogelijke uitbrei ding van het activiteitenpakket. En hoe juist deze conclusie is mocht ons blijken tijdens een gesprek met de huidige leiding, waar men zich al geruime tijd heeft af gevraagd op welke manier deze vorm van jeugd werk onder de veranderde omstan digheden dient te worden voortge zet. Veranderingen, omdat bijvoor beeld bij de jongeren een af nemen de belangstelling voor de pop valt waar te nemen, hetgeen een lande lijke tendens kan worden genoemd. In feite werd dit centrum destijds juist opgezet om de ongeveer zes tienjarige jeugd in de gelegenheid te stellen zich uit te leven bij mu ziek en dans van deze moderne tijd. Een opzet, die in de eerste jaren met een bezoekersaantal van onge veer tweehonderdduizend jongeren werd gehonoreerd. 1 IJmuidense vislossers allen ontslagen Het huidige bestuur is geheel volgens de voorschriften van de stichtingsacte samengesteld en bestaat thans uit de heren B. van Doom, voorzitter; P. Stout- handel, secretaris en J. den Outer pen ningmeester, met als leden mevrouw E. van Burgel-Bakker en de heren H. van Doorn en W. van Leeuwen. zater- iat we drama n (in de rug daar- rna in üsteren uurlijk roepen n haar et was tussen vertel- dat op e titel: nd wel i want wereld” de tv- de te in zij na deze belofte toch hun ontslag brief thuis kregen. Een algemeen-theoretische opmerking van mr. Van der Does was dat hier aan de burgerlijke rechter een voorziening wordt gevraagd die de overheid in zijn beleidsvrijheid moet beperken maar dat er geen burgerlijk recht is dat dreigt geschonden te worden. De NVSH staat een bepaald belang voor, ontwikkelingen die de overheid zou tegengaan, maar dat is niet een in het burgerlijk recht er kende aanspraak, aldus de advocaat. Als burgers eerbiediging van hun verlangens als juridische rechten gaan zien dan zien ze verlangens van anderen als onrecht matig. „Dat is het einde van een discus sie”. miste, uwen daar- 'erge- in de e er- denk istbo- urlijk er zich echter van bewust dat voor een dergelijk algemeen gebruik van het cen trum bij een groot deel van de bevol king eerst een zekere drempelvrees moet worden overwonnen. Mr. Van der Does vroeg de dagvaar ding niet ontvankelijk te verklaren of anders de eis af te wijzen. Het laatste met name omdat het zich richt tegen een strafrechtelijk ingrijpen, waarvoor een eigen rechtsgang is en waarin be paalde opsporingsmethoden tot de wette, lijke en niet-onrechtmatige daad van het openbaar ministerie horen. De hele zaak hoort volgens mr. Van der Does thuis bij de strafrechter. De president zal op 29 augustus uit spraak doen. De advocaat van de staat merkte ten aanzien van de drie klinieken op: Maastricht: Vermoedelijk veel bui tenlanders. Klacht van artsen bij Hof Den Bosch wegens niet-vervolging. De procureur-generaal die het Hof moet voorlichten heeft de hoofdoffi cier in Maastricht om onlichtingen gevraagd. een zat. dofiel Blok ppere jf het Wel r nog wat k dat <e of ensen ng in lange- r Co- pmer- s van s een arpen) pedo- en. tribu- telster jracht is ge- edofi- dofiel ogen- ant- gadering in het gebouw Cultureel Centrum, maandagmiddag, besloten hadden het werk in de haven te hervatten. Toen reeds werd door de aanwezige vakbondsbestuurders over de ontslagmogelijkheid gespro ken. Men beloofde de aanwezige vislossers echter dat alles gedaan zou worden om het ontslag te laten weer aan het werk zouden gaan. Groot was de verbazing van de vislossers dat De vergadering in het Cultureel Cen trum had een rommelig verloop. Diverse vakbondsbestuurders voerden er het woord, al gebeurde dat dikwijls tever geefs omdat er soms nauwelijks naar hen werd geluisterd. Aanwezige vislos sers: „Wat zullen wij luisteren, wij heb ben het vertrouwen in de bondsbestuur- ders verloren”. Ongeveer anderhalf uur duurde de vergadering en dat was voor de sprekers een ongemakkelijke periode. tegen - chtof- r één dat is ideren ide na pedo- aard; iselijk telijke rt, en t zich rs en vind vraag meer liet ze it pro- en dat tien” a voor -Noot- atuur- oen de >t pro- dat er andere ns ook „Mies n en iters”, m en ei uit onbe- jntact Nabo- id uit schijn :rdoor part- raakt t een Als eerste voerde de plaatselijke NVV- besturder Bleijsloot het woord. Vrijwel niemand luisterde. Ook naar NVV-ei Dirk Prins tevens kaairidder werd maar nauwelijks geluisterd. Hij zei de bekend dat het gebouw sinds enige tijd over een behoorlijk geoutilleerde film zaal beschikt, waar ongeveer honderd- veertig bezoekers een comfortabele zit plaats kunnen vinden. Ook de cabine daarvan is geheel volgens de geldende voorschriften ingericht. Vandaar dat het bestuur deze zaal gaarne wil bestemmen voor het draaien van films, die voor de bestaande bioscooptheaters niet voldoen de commercieel zijn gebleken. Een soort film-liga voor Velsen dus, over welke plannen reeds contact is opgenomen met de kunstkring „Voor Allen”. Bovendien zou voor dergelijke filmavonden de naastgelegen bar bijzonder aantrekkelijk kunnen zijn, omdat deeze dan voor een gezellige „nazit” kan worden geopend. Daarnaast zijn er echter nog talrijke andere mogelijkheden, waarbij wordt gedacht aan hobbyclubs, amateurmusici op het gebied van klassieke muziek, balletklassen, knutselaars en creatieve beoefenaars van onder meer het beeld houwen en pottenbakken. Het bestuur is rechtsbewustzijn leven van brede lagen van de bevolking in de wet vast moet leggen. Gezien de diverse wetsontwerpen (met het uitzicht op dat van KVP/AR eind van dit jaar) meende de NVSH dat de gedragslijn van de overheid een tole rante was. Het vertrouwen was gewekt dat de staat niet tegen abortus zou optreden zolang er geen nieuwe wet zou zijn, mits de abortus op. medische en sociaal verantwoorde wijze wordt uitge voerd. Ten aanzien van de mogelijke gewekte verwachting zei de staatsadvocaat „Het volgen van een bepaalde gedragslijn is niet hetzelfde als het opwekken van een verwachting. Daarvoor is meer nodig dan hier is geschied. In feite tonen de uitlatingen van regeringswege een geheel ander beeld dan een beeld van toezeg gingen of de sphijn daarvan”. Mr. Van der Does kantte zich tegen het feit dat de NVSH in zijn ogen op ongeoorloofde wijze de rechten van an deren geldend wil maken. Zij komt op voor klinieken die niet van haar zijn. De NVSH: het zijn nauw met ons verbon den instellingen, vaak loopt de hulpver lening via ons. Mr. Van der Does merkte verder op die angst voor ledenverlies vreemd te vinden als men toch zo de doelstellingen omarmt of verdwijnt dat als ook de hulp verdwijnt. Hij tekende erbij aan dat de vereniging volgens zijn gegevens van ’67 tot '73 achteruittuimelde van 198.000 leden naar 108.000. Hij meende dat er niet sprake is van een gewijzigd beleid. De ingreep dient medisch verantwoord te zijn, dat is zo wel medisch-technisch als medisch- ethisch een ethiek die niet verschilt van de algemene. Dit betekent zorgvul digheid en belangen afweging, het bete kent niet dat abortus „op verzoek” zon der meer ethisch toelaatbaar of straffe- Vooral met het oog op de nieuwe opzet bij bestemming en activiteiten is het bestuur buitengewoon benieuwd naar hetgeen in dit opzicht bij de bevol king leeft. Het houdt zich dan ook aanbevolen voor schriftelijke reacties op deze plannen, welke de stichting „PEN- jeugdcentrum” via postbus 303 in IJmui- den kunnen worden toegezonden. Bij voldoende respons ligt het dan verder in de bedoeling een openbare hearing te houden voor ouders, vertegenwoordigers van clubs en verenigingen en andere belangstellenden. Ook eventuele kritiek zal hier uiteraard welkom zijn, al hoopt het bestuur dan ook uit een dergelijke hearing tevens een aantal nieuwe en enthousiaste medewerkers te recruteren. Want zelf zijn de leden daarvan van mening dat de werkzaamheden hun zo langzamerhand boven het hoofd zijn ge groeid en wanneer zij binnen een rede lijke termijn niet op assistentie kunnen rekenen, lijkt het bestuur het beter „maar met de zaak te kappen”. Vakgroepvoorzitter Van Keulen was speciaal uit Utrecht gekomen. Kwam dan ook wat verlaat op de vergadering binnenstappen. Toen hij evenwel kort het woord had gevoerd, sprong één van de aanwezige vislossers op en sprak: „Ik kan me voorstellen dat U er geen ver stand van heeft. Amsterdam: Sarphatikliniek geslo ten na een gesprek met hoofdofficier wegens ernstig ongeval. Strafvervol ging tegen één of enkele medewer kers, niet uitsluitend op „abortuswet”. De schadelijke gevolgen van de plotse linge en willekeurige beleidsombuiging ziet de NVSH in de eerste plaats in het duperen van de vrouwen die dan naar het buitenland of onbevoegden gaan. Ook de vereniging zou schade lijden, voor de activiteiten voor geboorterege ling en ook financieel leden die geen hulp krijgen zullen opstappen. Mr. Utermark verzocht de president de staat te verbieden zodanig in te grijpen op het terrein van de geboorte regeling dat daardoor gevestigde medi sche en sicaal verantwoorde activiteiten die voor een effectieve geboorteregeling noodzakelijk moeten worden geacht, on mogelijk worden gemaakt of worden geschaad. De staat zou niet strafrechte lijk mogen ingrijpen bij klinieken waar de abortus wordt verricht op een wijze die bij de minister van volksgezondheid geen bezwaar ontmoet. Zo werd het voor de vislossers een nacht zonder porder. Als commentaar geeft een van de vislossers „Het is een vies spelletje. De één zegt gewoon tegen de ander: Jij geeft mij de schuld, dan geef ik jou weer de schuld. En zo kunnen ze een hefe tijd doorgaan; maar wij zijn de dupe. Is dit nou rechtvaardig? Die ontslagbrief lijst ik in. Als ik er later naar kijk, dan kan ik altjjd denken: Die heb ik niet gehad omdat ik niet wilde werken, maar ge woon omdat ik voor m’n rechten ben opgekomen. En ik kan ’m met trots aan m’n kinderen laten zien”. het opgedragen werk niet aanvaardt zal onherroepelijk ontslag moeten volgen. Uiteraard behouden wij ons verder alle rechten voor”; Op maandag 19 augustus werd de ontslagbrief aangeboden, waarvan de in houd luidt: „Hierdoor delen wij U mede, dat u wegens de dringende reden, dat u in de voornacht van 15 augustus 1974, toen een grote aanvoer van verse vis, waar onder een grote hoeveelheid haring, moest worden gelost, zonder voorafgaan de kennisgeving en samen met anderen hebt geweigerd die lossingswerkzaamhe- den te verrichten, en ondanks herhaalde aanmaningen weigerachtig bent geble ven, die werkzaamheden in de nachten van 16 en 19 augustus 1974 te hervatten, met onmiddelijke ingang als werknemer uit de dienst van de stichting bent ontslagen. Over de dagen gedurende welke u alsvoren de overeengekomen arbeid niet hebt verricht zal geen loon aan u worden uitgekeerd. Terzake van de door u gepleegde wan prestatie vordert de stichting van u de bij artikel 1639/o/lid 3 van ’t Burgerlijk Wetboek bedoelde wettelijke schadeloos stelling, die berekend naar de wette lijke maatstaven bij uitbetaling van het u terzake van het hier verleende ontslag nog toekomende bedrag voor zo veel mogelijk zal worden ingehouden en verrekend”. IJMUIDEN Op de vakantie gangers en de werknemers die ziek thuis zijn na, hebben alle IJmuiden se vislossers ontslag gekregen. Een aangetekende brief van de Stichting Vislosregeling IJmuiden deelde mede dat de kaairidders niet meer hoefden te komen. Dit ontslag intrekken, wanneer zij kwam énkele uren nadat de vislos sers vrijwel unaniem op een ver- Mr. Utermark stelde dat de wetgever de gewijzigde inzichten die in het bete, i schat 000 en lat is wordt ïdofie- ilie is dan 16 emand dt dan er 719 73. In sns 12 en dat iaanse ■jarige ijn, en ksuele Het behoorlijk geoutilleerde filmzaaltje in het centrum dat het bestuur voor het vertonen van artistieke programma’s wenst te benutten. VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: ring met twee sleutels, Lipssleutel, étui met drie sleutels, étui met twee sleutels, ring met drie sleutels, ring met vier sleutels, regenbroek, jack, hond, gitaar, tas met toiletartikelen, tas met geneesmiddelen, kleding, portemon nee met inhoud, huissleutel, werkjas en werkbroek, jongensjack, schakelarm band, damespolshorloge, tas met kleding, sjaal, étui met sleutels, waterpas, parte- monnee met geld en ringetje, trainings- jack. kindersandaal, kinderbril, armband, konijntje, zakradio, herenportemonnee met pasfoto en plaatsbewijs, regenbroek, pijpsleutel en schroevedraaier, truitje, damesknipportemonnee met inhoud. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen. Ook CNV’s Van der Heiden verdedigde het standpunt van het bestuur van de Vislosregeling IJmuiden. Uit de verschil lende uitroepen en reacties op deze ver gadering bleek dat de gemoederen danig verhit waren. Toch wilden vooral de wat oudere vislossers wel weer aan het werk. Tenslotte zwichtten ook de jonge ren, met de belofte vanachter de „groene tafel” dat het overleg verder zou gaan. De vergadering in gebouw Cultureel Centrum volgde. Ook toen weer was de porder rond gegaan en waren de vislos sers naar de vishallen ontboden. Daar kwamen zij samen in groepen. Binnen en buiten de hallen werden gesprekken gevoerd over de precaire situatie. Bin nen, in het kantoorhokje waar de pro- duktielijsten worden bijgehouden, over legde directeur Hans Taat van de Vislos regeling met secretaris J. Meilof. In de kantine zaten de vakbondsmensen, in gezelschap van een aantal vislossers, in afwachting van wat er komen ging. Mr. Van der Does merkte op dat een zeker evenwicht kon ontstaan. Worden bepaalde voorzorgen in acht genomen dan wordt vervolging on aantrekkelijk en nadeliger dan niet- vervolging. Men beperkte zich tot relatief korte zwangerschappen met bepaalde maatstaven voor de indica tiestelling. Steeds een stapje verder gaan („salamitaktiek”) is een grenso verschrijding die risico’s oproept. Mr. Van der Does ziet de Bloemenhove kliniek dat bewust doen, het ontgaat hem echter hoe de NVSH een bijzon dere aanspraak zou kunnen hebben, dat de risico’s van grensoverschrij ding aan hen die dat doen en waartoe zij zelf niet behoort, worden be- aard. Plotseling ontstond enige verwarring toen één van de vislossers, het wachten beu, het kantoorhokje binnenglipte. De andere vislossers meenden dat hij was binnengeroepen en wilden hem naar buiten halen. In werkelijkheid was de man eens gaan vragen hoever de zaken nu eigenlijk stonden. Evenals zijn maats wilde deze kaairidder eindelijk hom of kuit. Tenslotte werden alle vislossers in de kantine geroepen. Vislosregelingssecreta- ris Meilof had op enige bloknootvelletjes een verklaring samengesteld en las die voor. Een en ander kwam neer op de inhoud van de brief die de vislossers vrijdag hadden ontvangen. In deze brief werd onder meer gesteld dat de Stich ting over het eerste half jaar wel aan haar verplichtingen zou hebben voldaan en date de vislossers al buiten het reeds uitbetaalde voorschot, een hoger gemid delde zouden hebben verdiend dan was voorspeld. „Hieruit moet geconcludeerd worden”, aldus de brief van vrijdag, „dat onder de geldende c.a.o. en de irigevolge de mach tigingswet wel toegestane verhogingen door de Stichting over het eerste half jaar verhoudingsgewijs aan haar belofte ruimschoots werd voldaan”. Tevens werd in de brief voor een derde maal een oproep gedaan het werk te hervatten: „In uw eigen belang advi seren wij u dringend aan deze laatste oproep gevolg te geven. Indien u alsdan Bezinning op de toekomst dus, waarbij het stichtingsbestuur in de eerste plaats wil trachten een betere reputatie op te bouwen, terwijl het verder in de bedoe ling ligt het complex aan de Kanaal straat een ruimere bestemming te geven. Voor wat het eerste betreft is men er al toe overgegaan de bars te sluiten en deze slechts bij bepaalde gelegenheden, zoals vergaderingen, lezingen, clubavon den en dergelijke bijeenkomsten weer te openen. Met de bedoeling het gebruik van bier en andere sterke drank stevig onder controle te houden. Voorts worden de mogelijkheden overwogen de „actie radius” van het centrum uit te breiden tot werkende jongeren, scholieren en nog ouderen, waarbij wordt gedacht aan een leeftijds grens van ongeveer vijfendertig jaar. De bestuurders zijn er namelijk wel dege lijk van doordrongen dat het centrum voor een groot deel met gemeenschaps gelden wordt geëxploiteerd, waar zij gaarne een mogelijkheid tot algemeen gebruik tegenover willen stellen. En vol gens hen is deze allerminst gering. Deze mening is gebaseerd op een aan tal gesprekken en ervaringen, waaruit kon worden geconcludeerd dat er In Velsen nog wel degelijk behoefte bestaat aan ruimten, waar lezingen en cursussen kunnen worden gehouden, hobby’s beoe fend en handenarbeid bedreven. Het be stuur is hier reeds voor een deel aan tegemoet gekomen, door bijvoorbeeld „Het Witte Tejater” en verenigingen als „De Vogelvrienden” onderdak te verle nen. De heer Stouthandel zou nog meer voor d'eze jongeren willen doen, maar hiervoor ontbreekt hem nu eenmaal de benodigde tijd. Hij is daarom dringend om assistentie verlegen van de zijde van sociaal geëngageerde mannen en vrou wen, die zich af en toe ook eens voor dit dankbare werk willen inzetten. Hij denkt hierbij aan onderwijzend perso neel en maatschappelijke werkers, hoe wel een dergelijke opleiding hem niet direct noodzakelijk lijkt. Emotionaliteit bij voor- en tegenstan ders tijdens demonstraties onlangs bij de Bloemenhovekliniek koele medische en juridische abstracties nu in de rechtszaal. Met als enige incident het optreden van de heer Kortman van de „Stichting voor het ongeboren kind” die zich middenin de zitting aan de kant van de staat wilde voegen, maar daar van de president gezien de verstoring van de procesgang en zijn onduidelijke rechtspositie niet de kans toe kreeg. Mr. Utermark voor de NVSH en mr. Van der Does voor de staat bleven dus alleen in het strijdperk. Belangrijkste punt voor de eerste was dat de overheid blijkbaar een andere gedragslijn volgt dan waarop men gezien het huidige klimaat en de uitlatingen mag rekenen. Ds advocaat schetste dit klimaat van sexuele emancipatie waarin de NVSH zo’n grote rol speelt. Geboorteregeling lijkt in brede kring aanvaard, maar toch komen ongewenste zwangerschappen voor, door diverse oorzaken. De abortus moet daarom gezien worden als het sluitstuk van de geboorteregeling,'aldus de advocaat. Hij erkende de bezwaren ertegen, maar vreesde wel dat vele te genstanders de schrijnende nood niet kennen. Vroeger, zo stelde hij, werd er ook geaborteerd, hetzij op medische in dicatie, hetzij door onbevoegden met alle risico’s van dien. Maar bij dit alles behoeft voor nieuwe opzet het jeugdwerk niet worden verwaarloosd, hetgeen dan het bijzonder de opvang van jongeren geldt. Vooral de secretaris van het stich tingsbestuur, de heer P. Stouthandel is hiervan een warm voorstander, omdat hem uit zijn vele contacten met jonge ren is gebleken dat hier een enorme behoefte aan bestaat. aanwezigen dat de eerder gedane belof ten verder zouden worden bepleit. Doch uit de houding van de vislossers bleek weinig vertrouwen in deze mededeling „Jullie hebben ons veertig gulden op de onderste regel (garantieloon red.) en 20 op de tarieven (per kist per schip, red.) beloofd. Maak dat nou eerst eens keer waar. Beloven is makkelijk werd er geroepen. Nu is het een feit en het stichtings bestuur zal de laatste zijn om dit te ontkennen dat het centrum bij de burgerij over het algemeen niet zo goed staat aangeschreven. Het was in dit verband dan ook typerend dat tijdens de onlangs gehouden hearing over de slui ting van het badhuis aan de Snellius- straat, een der omwonenden van het gebouw wethouder Roessingh nadrukk'e- lijk verzocht hen bij het vaststellen van een nieuwe bestemming „asjeblieft een dergelijke troep” te besparen. Waarmee dan uiteraard het jeugdcentrum werd bedoeld. Het bestuur schrijft een derge lijk slechte image toe aan enige inci denten in het verleden, zoals vechtpar tijen en openlijk gedemonstreerd mis bruik van sterke drank, terwijl sommige bezoekers ook de drugs niet onbekend zouden zijn. Heemstede: Bloemenhovekliniek weigert dicht te gaan. Teveel buiten landers, abortus „louter op verzoek” (zonder behoorlijke indicatiestelling) en na 12 weken tot 18 weken (hoe ouder het kind hoe meer rechten). De advocaat keurt daarmee niet iedere abortus na die termijn af, noch elke daarbinnen goed. De NVSH: die ter mijn ligt nergens vast. Optreden te gen deze kliniek impliceert geen op treden tegen andere klinieken maar sluit het ook niet uit. loos zou zijn. Geboorteregeling is iets wat ook juridisch aanvaard is, abortus niet. Het is een aanvulling van voorbe hoedsmiddelen, maar kan niet gelijk worden beoordeeld. Want volgens hem kan men zich nau welijks een voorstelling vormen van de vele conflicten tussen ouders en hun opgroeiende kinderen, dikwijls het ge volg van afschuwelijke situaties in het gezin. Vandaar dat bij talrijke jongeren sterk het gemis wordt gevoeld van iets ouderen, die het nodige begrip voor hun moeilijkheden weten op te brengen en thuilen”. In dit opzicht heeft de heer waar zij dus eens gezellig kunnen „uit huilen”. In dit opzicht heeft de heer reputatie verworven, vandaar zijn bij naam „Vadertje PEN”, waar een niet geringe waardering kenbaar mee wordt gemaakt.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5