G wnattj DRIEKWART EEUW FIAT T In jaren dertig al dubbel circuit tijdelijk verschijnsel teken 1 -- NMB In 5 jaar kunt u ruim 60% rijker worden. QG J „Stagnatie van EEG i' L I w I w Gezworen kameraad van Giscard d'Estaing rs Op zoek naar nieuwe accu Geef eens een van loon bloemendaal uw nieuwe saab-dealer Geeft loon naar sparen. Het NMB Premie Spaar Biljet aan toonder. V N Staatssecretaris Brinkhorst 99 5 ^wwelkom Korte Kleverlaan 30-44 Bloemendaal Tel. 023-259311 J ■F 13 BONDERDAG 22 AUGUSTUS 1974 VARIA Veranderingen Prins Gewone' auto's 7% 8% 9% 10% k 3 jaar Bedrijfsleven U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: hoofdsom 6% basis rente En toch staat uw geld niet jarenlang geblokkeerd. Omweg Minister Michel Poniatowski is Frankrijks (tweede) sterke man o: v f tl 3 Fiat bestond onlangs 75 jaar. En daarmee is dit Italiaanse concern de derde auto-industrie die dit jaar zijn 75ste verjaardag vierde. Renault en Opel waren de Italianen reeds voorgegaan. Fiat (Fabricca Italian a Automobili Torino) werd officieel op 11 juli 1899 gegrondvest. Het bedrijf ontstond niet zozeer uit een technische pioniersgeest, zoals dat bij de gebroeders Renault het geval was. maar uit koele, zakelijke berekeningen en de overweging dat Italië dringend toe was aan een eigen auto-industrie. En nog steeds kan men zeggen, dat Fiat de „enige echte” autofabriek van Italië is. Ook al vreten langzamerhand ar beidsconflicten en een gestage teruggang in de verkopen, deze positie aan. Mitfhel Poniatowski is veel méér dan enkel Giscards eerste luitenant, die over het hoofd van premier Chirac in werke lijkheid dan ook alle lakens binnen en buiten de regering uitdeelt. Tijdens de verkiezingen was hij ook nog de grote strateeg en regisseur van Giscards over winning. En de richtlijnen voor die suc cesvolle strategie hadden ze samen al zeker tien jaar tevoren opgesteld. De percentages vermeld onder „totaal rente” zijn afge rond en berekend op basis van rente op rente. Het NMBPrernie Spaar Biljet aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 totaal rente* Dit is slechts een zeer globale om schrijving. NEOERLANOaCttEMIODENSTANDSBANK spaar- termijn 2 jaar 4 jaar 5 jaar waardoor u ontvangt f 1.143,60 f 1.261,02 f 1.412,48 f 1.608,23 premie f 20,- f 70»- f 150,- f 270,- Het uitgangspunt van de Europese in tegratiepolitiek was en is nog steeds en bovenal politiek. Ook vandaag zijn de algemene politieke motieven om te ko men tot een grotere Europese eenwor ding voor alle lid-staten van de EEG doorslaggevend. Michel Poniatowski is inderdaad een prins en een directe afstammeling van het voormalige Poolse vorstenhuis. Bo vendien kan hij in zijn lange stamboom zich dan nog beroemen op illustere Franse voorzaten als Louvoirs, d’Artag nan, Talleyrand, madame Tallien en de Due de Momy. Via mevrouw Giscard d’Estaing, wier meisjesnaam De Brantes luidt evenmin schooiers van de zelf kant der Franse samenleving is Ponia dan ook nog familiaal met het staats hoofd verbonden. kofferruim en werd in onveranderlij ke vorm tot 1949 vervaardigd. Zij het, dat de motor wat sterker werd en de laatste modellen een top van 95 km.uur baalden. Vooral met dit wa gentje heeft Fiat veel bijgedragen aan de massamotorisering. corpulente gestalte niet onmiddellijk zou vermoeden, heeft eens opgemerkt dat vijftig percent der Fransen nog altijd leeft in de vorige eeuw, terwijl de andere helft maar niet wil ophouden luchtkastelen te construeren. indien ook het politieke proces zich, ten dele, naar het Europees niveau ver plaatst: d.w.z. Europese partijvorming, een direct gekozen Europees parlement en een effectief besluitvormingsorgaan, dat aan dat parlement verantwoording schuldig is. Zijn linkse tegenstanders spreken in dat verband een beetje smalend van een decoratief verfje waarmee nu enkel de facade maar wat werd opgefleurd. De toekomst zal het leren. Zeker is, dat de werkelijk belangrijke problemen van de inflatie en haar sociale gevolgen nog aan de orde moeten komen. Oud en nieuw naast elkaar: rechts de Fiat 501 Torpedo, een vier cilinder zijklepper uit 1921. Goed voor een top van 70 km per uur. Links een van de paradepaardjes die Fiat produceerde in onze dagen: de 130 coupé 3200. Er zijn ook NMB Premie Spaar Biljetten van f 5.000, (premie f 100,-tot f 1350,-) De overstap van een klein aantal wagens naar de produktie van grote series werd natuurlijk niet in één dag gezet. Fiat koos hiervoor een systeem, waarbij alles wat de produktie nodig heeft aan materiaal en grondstoffen zoveel mogelijk in „eigen huis” werd vervaardigd. Een dergelijk systeem houdt onder meer in, dat men zo onafhankelijk mogelijk van toelever ingsbedrijven blijft. In 1922 produ ceerde Fiat 12.000 wagens, een jaar later was dit aantal reeds verdubbeld. Alles bij Fiat ging zo snel mogelijk. Ook de technische ontwikkeling. Het is bijvoorbeeld verbazingwekkend, dat het Fiat-model 522 al in 1931 een dubbel r.mcircuit bezat. Een techni sche sprong vooruit die Fiat nadien weer achterwege liet, zodat pas in onze daj»en onder de druk van veiligheidsvoorschriften het dub bele circuit weer opdook onder de Fiat-wagens. Op de accountantsdag 1974, die in Amsterdam zal worden gehouden, zal ook Alfred Mozer, voormalig kabinets chef van de EEG spreken. DEN HAAG (ANP). „Zowel de po litieke als de economische motiveringen zijn in wezen zo sterk, dat men gerech tigd is de huidige tegenslagen en de resulterende stagnatie van de Europese integratie, hoe ernstig en verontrustend ook, to<4i als lijdelijke verschijnselen te zien”. Staatssecretaris mr. L. J. Brink horst zegt dit in stellingen, die hij heeft geformuleerd voor de accountantsdag 1974 (donderdag 19 september) die ge wijd zal zijn aan het thema „Europese eenheid, ideaal en werkelijkheid”. De produktie van meer „gewone” auto's werd echter niet uit het oog verloren. In 1902 werden van de Fiat 12 pk honderd stuks geproduceerd en, wat meer zegt, daarvan gingen ook enige exemplaren de grenzen over, onder meer naar Frankrijk en Enge land. Voor Fiat was daarmee het exportstadium aangebroken. Als ver gelijk is het aardig om te melden dat in 1972 bijna 629.000 wagens naar het buitenland gingen. Terwijl thans Fiat meer dan 20 miljoen auto’s heeft vervaardigd en fabrieken bezit in verschillende delen van Italië en in het buitenland. ministration, waaruit sedert de laat ste oorlog vrijwel alle belangrijke topambtenaren zijn voortgekomen, en bovenal natuurlijk hun politieke filosofie en hun ambitie het land te besturen. Staatssecretaris Brinkhorst vindt, dat de psychologische aanpassing en de praktische aanvaarding van de Europese dimensie over het algemeen het bedrijfs leven beter gelukt is dan, vooralsnog, overheden en politici. Het bedrijfsleven heeft sneller de juiste conclusies getrok ken en heeft zich beter aangepast aan de maat van Europa. Het is belangrijk, aldus de heer Brinkhorst, dat het inzicht, waarop deze beslissingen waren gebaseerd niet, onder invloed van de huidige tegenslagen, ver loren gaat. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Al zo’n dikke twintig jaar zijn Frankrijks tegenwoordige president Valéry Giscard d’Estaing en staatsminister Michel Ponia towski, die bovendien de porte feuille van Binnenlandse Zaken be heert, gezworen kameraden die geestelijk bijna met elkaar zijn ver groeid. Ze hebben dan ook een heleboel gemeen: hun adellijke af komst, hun opvoeding van zonen der rijke burgerij, hun studie aan de beroemde Ecole Nationale d’Ad- Het rechtse Frankrijk, zo luidt een andere uitspraak van de huidige staats minister, vecht voor het behoud van een noodzakelijke orde én van overjarige tradities, terwijl het linkse kamp de strijd heeft aangebonden tégen een ver jaarde orde en onmisbare tradities. Elektrisch aangedreven voertuigen zullen de eerste jaren nog niet op onze wegen verschijnen. Daarvoor moeten nog te veel technische problemen worden opgelost. Dat wil zeggen, men moet nog een weg vinden om de elektrische auto, wat kwaliteiten en capaciteiten betreft, vergelijkbaar te maken met de huidige personenwa gen. Twee problemen steken boven de rest uit: vergroting van de actie radius en verhoging van de maxi mum snelheid. Die twee hangen nauw samen. En een goede oplossing zal alleen mogelijk zijn als de indus trie erin slaagt een nieuwe accu te ontwikkelen. Al jarenlang onderzoekt men de mogelijkheden op dit gebied. Een van die mogelijkheden is de natrium-zwavelbatterij. Slaagt men in de ontwikkeling hiervan, dan zal deze nieuwe accu de actie-radius die met de huidige accu’s bereikt kan worden, driemaal zo groot maken. Bijna elke autofabriek kan in zijn geschiedenis wel wijzen op een suc cesmodel; bij Fiat is dat ongetwijfeld het populaire type 500 uit 1936 ge weest; de kleinste wagen die in de grootste „oplage” ter wereld werd verspreid. Het was een coupé, voor zien van een 569 kubieke centimeter motor, nog altijd goed genoeg voor een top van 85 km.uur. De kleine wagen wellicht de eerste, eehte „volkswagen” bezat een groot Van rechtsen huize en voortgekomen uit de zeer welgestelde Franse (en dus Poolse) bourgeoisie, zou men beide poli tieke tweelingen toch onrecht aandoen door hen als verstokte conservatieven, laat staan als reactionairen te doodver ven, Poniatowski, die een vlijmscherpe pen voert en dito tong bezit die men achter de bonhommie van zijn De economische benadering van de Europese eenwording is op zichzelf ui teraard bijzonder belangrijk, maar in zekere zin is het alleen een omweg om te komen tot veranderingen in de grondslagen van de politieke structuur in West-Europa. De economische een wording leidt echtei' niet automatisch tot politieke eenwording. Wel kan men zeggen, dat een verva ging of verduistering van het politieke perspectief een ongunstige terugslag heeft op de economische integratie. Gedurende zijn jongste verkiezings campagne had Giscard d’Estaing beloofd Frankrijk de hervormingen te verzeke ren die het nodig heeft. Maar hij deed dat als traditionalist. En sedert zijn installatie op het Elysée heeft hij met terdaad al verscheidene veranderingen doorgevoerd of voorbereid. De kiesge rechtigde leeftijd is tot achttien jaar verlaagd; de abortuswet werd op de rails gezet; het protocol heeft een ge stroomlijnde modernisatie ondergaan; de 14-juli-parade werd van de Elysées naar de volksbuurten overgeplant; en met de talentvolle en energieke journaliste Franqoise Giroud heeft hij een staatsse- cretaresse voor de vrouwenemancipatie aangesteld. En tenslotte werd dan nog een eerste begin gemaakt met de huma nisering van het middeleeuwse Franse gevangeniswezen. U wilt uw geld zien gloeien. U wilt de hoogste rente, maar u weet niet vooruit of u uw geld 2,3,4 of 5 jaar kunt missen. Koop dan nu een NMB Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Bovenop de jaarlijkse 6% basisrente (rente op rente) komt een progressief oplopende spaarpremie over de hoofdsom. Een spaarpremie die voor ieder stuk van f 1.000,- opklimt van f 20,- na 2 jaar tot f270.- na 5 jaar. Hoe langer u spaart, hoe hoger dus de premie. Voor f 1.000,- krijgt u dan na 5 jaarf 1.608,23 cash uitbetaald. Dan bent u ruim 60% rijker geworden. Dat betekent hoge spaarwinst met behoud van financiële armslag. Want na de eerste 2 jaar heeft u jaarlijks de mogelijkheid uw Premie Spaar Biljet te laten uitbetalen (zie tabel). Ups en owns, aldus de staatssecreta ris, zijn bij een zo gecompliceerd en ingrijpend proces als de grotere politieke eenwording van Europa niet anders dan natuurlijk. Op den duur mag niettemin verwacht worden, dat er een voldoende sterk gemeenschappelijk belang zal zijn, gesteund door reële politieke wil, om de besluitvorming op een aantal essentiële gebieden over te brengen naar een Eu ropees niveau. Staatssecretaris Brinkhorst gelooft overigens wel, dat er psychologisch nog een lange weg zal zijn af te leggen alvorens de Europese besluitvorming ook geheel als „eigen” en legitiem wordt ervaren. Deze aanvaarding van de Euro pese besluitvorming zal alleen ontstaan Een natrium-zwavelcel kenmerkt zich door een vast elektroliet, dat de vloeibare natriumelektrode scheidt van de vloeibare zwavelelektrode.. Dit elektroliet Iaat de natriumionen passeren die, in verbinding met de zwavel, reageren tot natriumsulfide. De chemische energie die hierbij vrij komt wordt rechtstreeks omgezet in elektrische energie. En dan ook pas zal kunnen blijken of de hervormingen van Frankrijks politie ke duettisten inderdaad de diepgang hebben, die nodig is om dit in de routine vastgeroeste land de tweede jeugd te garanderen die verkiezingskandidaat Gi scard d’Estaing het Franse volk maan den geleden in het vooruitzicht had gesteld. In het algemeen is Fiat van stonde af aan een bloeiend bedrijf geweest. Al begon het bedrijf pas te draaien toen fabrieken als Daimler en Benz in Duitsland en Peugeot in Frankrijk zich al stevig hadden genesteld. De bloei van Fiat werd ongetwijfeld be werkstelligd door kundige zakenlie den als Scarfiotti en Agnelli; een kleinkind van deze Agnelli voert thans nog het bedrijf aan. Turijn is de thuisbasis van Fiat. In de eerste jaren verrees op een 10.000 vierkante meter groot terrein in deze stad de eerste werkplaats. En de vijftig arbeiders die hier aan de pro duktie begonnen, speelden het klaar al in november 1899 het eerste model, een Fiat 3*/i pk te vervaardigen. Er bestaan nog drie modellen van deze eerste Fiat, opgeborgen in onder meer het eigen museum van de fabriek en in het Ford-museum in Michigan. Het wagentje, waarin de vier pas sagiers twee aan twee tegenover el kaar zaten, haalde een top van 35 km.uur. Al in het eerste jaar van zijn bestaan begon de fabriek zich te interesseren voor de rensport. Met een inmiddels aangepaste auto, die een vermogen van 6 pk bezat en een top van 60 km.uur, werden de eerste successen op dit gebied behaald. En in 1900 werd de zware race Vicence, Bassano, Treviso. Padua gewonnen en wel door twee mannen, wier namen vandaag nog een goede klank hebben- Vicenzo Lancia en Felice Nazzaro. Overigens vond Fiat de racerij zo belangrijk, dat zefls de directeuren achter het stuur van hun racewagens kropen. 4' /- Onder generaal De Gaulle en diens opvolger Pompidou waren de kampen tussen de partijgangers en de oppositie scherp afgebakend. Giscard maakte als onmisbare minister van financiën uiter aard deel uit van het regeringskamp, maar voor zijn persoonlijke image als kandidaat-opvolger of Dauphin was het niettemin noodzakelijk zich duidelijk van het gros der gaullisten te onder scheiden. De Gaulle noch Pompidou hadden immers weinig op met criticas ters en querulanten,, ert het grondbeginsel van de ministeriële solidariteit verbood zo dus zelfs Giscard d’Estaing zijn op en aanmerkingen op het gevoerde beleid naar de buitenwereld te spuien. In het kader van die subtiele ver- bondsbepalingen hadden Giscard en Po nia. zoals hij in de Franse wandeling heet, daarom een nummer voor twee heren ontworpen, dat ze in de loop der jaren steeds briljanter wisten te vertol ken. Giscard bleef voor het oog van de buitenwacht de betrouwbare en loyale minister van De Gaulle en later van Pompidou, terwijl zijn alter ego niet afliet de gaullisten onder vuur te nemen en hen op hun gevoeligste plekken te attaqueren. Waarbij onderwijl de minis ter dan weer een onschuldig gezicht trok alsof hij „van-zijn-prins” helemaal geen kwaad wist. Er kan nog heel wat worden verbeterd aan de relatie tussen voetganger en automobilist. Speciaal bij of op de zebra. Waarom niet eens een teken met de hand gege ven? Automobilisten die een zebra naderen en wachtende voetgangers zien, zullen allereerst de voet van het gaspedaal moeten nemen en op de rem plaatsen. Kijk de voetgan gers aan en maak langzaam en duidelijk een beweging, waaruit blijkt dat hij de tijd krijgt om over te steken. Maar zorg er als automo bilist voor, dat dit teken ook wordt begrepen. De wachtende voetganger op zijn beurt zal de naderende auto goed in het oog moeten houden en proberen de chauffeur aan te kijken. Ook de voetganger kan door een teken met de hand aangeven, dat hij wil over steken. Maar laat hem voor alle zekerheid de reactie van de chauf feur afwachten. Bevindt de voet ganger zich al op het zebrapad, dan kan hij een rustige manier zijn hand opstek'en en duidelijk maken, dat hij verder wil lopen. Natuurlijk is een en ander afhankelijk van de totale verkeerssituatie. En o ja, als de tekens van verstandhouding zijn begrepen en opgevolgd, bedank el kaar dan even. Dat geeft moed voor de volgende keer.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13