Noordzee-olie: Engelands hoop in bange dagen Drie centrale organisaties na vergadering: Faillissement van Herstart op komst Singer verkeert in grote moeilijkheden Huwelijk DAF-Volvo lijkt ideaal Bij Nedal 31 ontslagen Bedrijvigheid in industrie gaat toenemen bedrijven (Uw WAKEND OOGJE OP VLEESSCHIP GELD r l BRITSE INDUSTRIE ZIET ONDANKS INFLATIE LICHTPUNTEN Bedrijf met 800 man personeel BUITENLAND BIEDT GROTE KANSEN 4 DONDERDAG 15 22 1974 AUGUSTUS ECONOMIE I GENERAL MOTORS HERZIET VERHOGING en ke t *n. rww- ®na X. ze ie (Van onze financiële redactie) 5. BIJ Speciale positie Somber I V3 itu len als i cat ind- ÏB-25 dmq, i se f bben ntie ïring. 5 g 4 UTRECHT. De directie van DAF heeft via haar persdienst nogal kregelig gereageerd op be richten dat Volvo, die al sedert twee jaar een belang van 33 percent heeft in de personenautofabriek van DAF, dat belang aanzienlijk zou uitbreiden. Dat Volvo 75 per cent van de aandelen in handen zou krijgen andere berichten spre ken zelfs van 90 percent - noemt DAF onzin. Wel wordt in een offi cieel communiqué toegegeven dat er plannen in de maak zijn om de afzet van DAF, die het laatste jaar ernstig stagneerde, met behulp van Volvo te verbeteren. VAN PRIJZEN BENOEMINGEN LINDETEVES DEN HAAG. Het voorlopige „onvoldoende”, dat de georganiseerde landbouw vorige week heeft uitgesproken over de door de regering bekend gemaakte maatregelen voor de landbouw, blijft ook bij nadere bestudering van de stukken gehandhaafd. In vergaderingen van de drie centrale land bouworganisaties en van het dagelijks bestuur van het landbouwschap, gisteren in Den Haag gehouden, is dit vastgesteld. Landbouw handhaaft geuite eisen schatte F Cl i 3 irm In het algemeen is men in de organi saties van oordeel dat het met de BTW- Men blijft er bij, dat men een inko mensverbetering wil via twee percent BTW, niet 1,75 percent, zoals de regering in het vooruitzicht had gesteld. Men onderstreepte ook, dat men zowel die BTW-verbeterlng wil als vier percent verhoging van de EEG-landbouwprijzen, en niet het één of het ander. De georga niseerde landbouw zal zijn beoordeling van de maatregelen aanbieden aan mi nister Van der Stee van Landbouw en Visserij en aan de Tweede Kamer. gevolge van de olie-invoer voorlopig aanvaard moet worden en dat Enge land de nadelige gevolgen daarvan niet op andere landen moet proberen af te wentelen. Franse boeren houden in de havenstad Marseille ’t vrachtschip „Novowieski" van de Volksrepubliek China in het oog, dat is geladen met 1200 ton varkensvlees. Zij willen voorkomen dat het schip wordt gelost, waardoor er nog meer vlees in de Europese koelhuizen terecht komt. aldus de directie. Als dit niet gelukt dan is sluiting niet te voorkomen. De heer W. Huizing, tot dusverre di recteur van Lindeteves (Thailand) Ltd. in Bangkok, zal per dezelfde datum de heer Voorhoeve opvolgen als directeur van Lindeteves-Jacoberg Nederland BV in Amsterdam.- Districtsbestuurder A. van Breukelen van de Industriebond NKV, was ver heugd dat het aantal ontslagen is mee gevallen: „Het zijn er minder dan ver wacht, maar het is wel een trieste lijst. Er zijn namelijk veel werknemers boven de 50 bij, voor wie het moeilijk zal zijn weer aan de slag te komen. Positief is dat werknemers van 58 jaar en ouder een gegarandeerd inkomen hebben tot 65 jaar”. KEULEN (DPA). Schuldeisers van Bankhaus Herstatt, een eind juni in financiële moeilijkheden geraakte West- duitse bankinstelling, zullen bij het kan tongerecht in Keulen het faillissement van de bank aanvragen. Dit heeft de kring van Herstatt-crediteuren (o.a. de stad Keulen, spaarbanken, gewestelijke banken en coöperatieve kredietinstellin gen) woensdag bekendgemaakt. gend negatieve aspecten. Dat is jam mer, vindt het Britse bedrijfsleven, want daarmee wordt een vertekend beeld gegeven van de toestand in zijn geheel. Om dit vertekende beeld recht te trekken heeft de heer Cope zich tot de Nederlandse pers gericht, om er de aandacht op te vestigen dat de economische toekomst van Enge land echt niet hopeloos is. De heer Cope wilde onder meer graag de indruk wegnemen als zou Engeland het Europese land zijn, dat het meest geteisterd wordt door stakingen. Er zijn inderdaad Europese landen, waar minder mandagen verloren gaan door stakingen, maar er zijn ook landen in Europa waar het erger is. In Enge land wordt echter dikwijls gestaakt in gevoelige sectoren van de Britse industrie (bijvoorbeeld kolenmijnen) en dat trekt zo geweldig de aandacht, aldus de heer Cope. Ook de beïnvloedbaarheid van de Britse werknemers door „herrieschop- De advleskoersen voor buitenlands DEN HAAG (ANP). De Nederland se industrie verwacht in de maanden augustus, september en oktober een toe neming van de bedrijvigheid, zo blijkt uit de maandelijkse conjunctuurtest van het CBS. In juli onderging de bedrijvig heid bij de in het onderzoek betrokken onderneming (80 percent van de indus trie exclusief de voedings- en genotmid delenindustrie) geen verandering. dat het bedrijf er bij wijze van spreken van zou kunnen bestaan. De expansie ligt in het buitenland. Voor Volvo geldt in principe hetzelfde. Volvo is één van de grootste particuliere ondernemingen van Zweden met een omzet van ruim vier miljard gulden, ruim viermaal zoveel als DAF. Vier vijfde deel van die omzet heeft betrek king op auto’s. De rest op bedrijfswa gens, scheepsmotoren, landbouwwerktui gen en straalmotoren. Via DAF zal Vol vo gemakkelijker de EEG kunnen pene treren. Samenwerking tussen Volvo en DAF lijkt dan ook de basis te kunnen worden van een ideaal huwelijk. NIJMEGEN. Het Amerikaanse be drijf Singer in Nijmegen (kantoormachi- nes) met 800 werknemers verkeert in moeilijkheden, zo is gisteravond duide lijk geworden. Vertegenwoordigers van de vakbonden verklaarden dat zij nau welijks op redding durven hopen. De directie van het bedrijf heeft de onder nemingsraad en de vakbonden gezegd» dat alle mogelijkheden worden onder zocht. We proberen een koper voor het bedrijf te vinden, maar een oplossing in concern-verband is ook nog mogelijk, De orderontvangst uit binnen- en bui tenland nam in juli per saldo af, maar ongeveer evenveel bedrijven als in juni beoordelen de orderontvangst als nor maal (64 tegen 65 percent). Het indexcij fer van de orderpositie in aantal maan den werk (basis ultimo januari 1973 100) daalde in juli van 104 naar 103. Een jaar geleden was dit cijfers 102, twee jaar geleden 98. Daarbij komt dat DAF’s sterke punt, een auto met een goedkope automatische transmissie, in de toekomst steeds meer concurrentie zal gaan ondervinden van andere, grotere Europese automerken. De vraag naar automaten neemt snel toe. Tot nu toe is DAF de enige autofa- briek die een automaat standaard levert en dan nog een waar de andere merken nauwelijks aan kunnen tippen. Daardoor woog DAF’s zwakke punt, een relatief dure auto, een gevolg van een kleine produktie, dank zij de goedkope en goe de automaat niet zo zwaar. De grotere fabrieken konden dan wel goedkoper auto’s maken, maar konden daar alleen een dure automaat inbouwen, waardoor er in de andere merken voornamelijk in de duurdere prijsklassen automatisch gereden wordt. Er is echter sprake van een kentering. Voor DAF is het daarbij zaak de boot niet te missen. De samen werking met Volvo kan daarbij helpen. AMSTERDAM (ANP). (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Moedgevend acht men verder het rijke Britse oliebezit in de Noordzee, dat waarschijnlijk véél en véél groter is dan de nu aangetoonde reserves. Het betalingsbalansprobleem is één van de ernstigste problemen geweest, waardoor de Britse economie in de afgelopen jaren is geplaagd. Het ziet er naar uit dat die stituatie binnen enkele jaren geleidelijk maar volle dig veranderd zal worden door de ontdekking van olie in de Noordzee. De schattingen lopen uiteen, maar vol gens het verbond van de Britse in dustrieën is het aannemelijk, dat de Britse invoer in vijf jaar door het oliebezit in de Noordzee met zo’n 17 a 18 miljard gulden per jaar zal kun nen verminderd en dat er na tien Tcoh lijkt een vergroting van het Volvo-belang een voor de hand liggende zaak. Ook al gezien de uitlatingen van twee woordvoerders van de Industrie bond NKV, die zeiden het te betreuren dat het nieuws over de aandelenruil was uitgelekt. Volgens hen waren zij al op 24 juli van de plannen op de hoogte gesteld, maar was hun om geheimhou ding verzocht. Het gaat in dit geval om het „aanslui- tingsfaillissement” van de in liquidatie verkerende bank Herstatt (in „aanslui ting” op de reeds begonnen akkoordpro- cedure). Volgens de crediteuren kan zo’n faillissementsprocedure een duidelijker beeld opleveren van de gebeurtenissen die ertoe hebben geleid dat het bankbe drijf op 26 juni moest worden gesloten. Bovendien biedt een dergelijke zaak de beste mogelijkheden om de vorderingen uitbetaald te krijgen, aldus de schuldei sers. DETROIT (ANP). General Motors heeft de prijsverhoging die zij voor haar modellen 1975 had aangekondigd op aandringen /an president Ford herzien. De gemiddelde verhoging van 480 dollar is met 54 dollar verlaagd. Dit besluit kan als een eerste succes van Ford in zijn strijd t-'gen de inflatie worden be schouwd. Hij 'rklaarde verleden week erg teleurgesteld te zijn over de prijs verhoging van 9,5 percent. UTRECHT (ANP). De aluminium- fabriek Nedal in Utrecht zal eenendertig werknemers ontslag aanzeggen. Eind vo rige week was er nog sprake van een kleine honderd ontslagen. De directie heeft gisteravond met de vakbonden overeenstemming bereikt over de reor ganisatie bij dit bedrijf en over een sociaal plan. Aan dertien werknemers zal intern een andere functie in het bedrijf worden aangeboden. Directeur P.W. Brouwers heeft het resultaat van het gesprek met de vakbonden gistera vond namens de onderhandelende partij en bekend gemaakt. Verdubbelde winst Lindeteves-Jacoberg Lindeteves-Jacoberg NV heeft in het eerste halfjaar van 1974 een omzet behaald van 332 mln tegen 248 mln in het eerste halfjaar van 1973. De winst na taxatie van belastingen nam toe van 3,22 mln in de eerste zes maanden van 1973 tot 6,64 mln in het eerste halfjaar van 1974. Indien het keuzedividend over 1973 geheel in certificaten van aandelen wordt opge nomen, zal het dividendgerechtigde kapitaal bijna 19,56 mln bedragen. Het bestuur verwacht dat de positieve tendenzen van het eerste halfjaar 1974 zich ook in het tweede halfjaar zullen voortzetten. DAF zit daarbij nog in een speciale positie. Ruim 75 percent van de produk tie is bestemd voor het buitenland. DAF-jes doen het op de binnenlandse markt niet slecht, maar het marktaan deel zal nooit zo groot kunnen worden Amsterdam Rubber De directie van Rubber Cultuur Maatschappij „Am sterdam” blijft streven naar samen werkingsmogelijkheden en concentra tie van rendabele bedrijfsonderdelen. Dit blijkt uit het met enkele maanden vertraging uitgebrachte jaarverslag. In 1973 heeft het bedrijf, zoals eerder meegedeeld, een verlies geleden van ƒ7,3 mln (1972: verlies ƒ1,7 mln). De omzet steeg van 244,1 mln tot 286,6 mln en het bedrijfsresultaat steeg van f 0,4 tot 1,5 mln. Buitengewone las ten drukten dit resultaat met 6,3 mln, zodat het resultaat voor belastin gen al negatief uitkwam op 6 mln. Daarnaast kwam nog een belasting- post van f 0,8 mln plus een negatief aandeel van derden in de resultaten van 0,4 mln. De onverwachte ont wikkelingen in de internationale han del en politiek, gepaard gaande met valuta-onrust en scherpe stijgende prijzen, hebben een doorslaggevende invloed gehad op de resultaten van de vennootschap. Het verlies werd in hoofzaak veroorzaakt door de ge dwongen „afbouw” van produkten-po- sities op een ongunstig tijdstip. Door de hogere opbrengstprijzen voor de produkten zijn de vooruitzichten voor de landbouwondernemingen verbeterd. Door voorverkopen zal het hogere prijsniveau echter pas dit jaar ten volle in de resultaten doorwerken. AMSTERDAM (ANP). De heer J. N. W. Voorhoeve is per 1 september benoemd tot coördinator Europa bij Lin- deteves-Jacoberg NV in '’.msterdam. maatregel gemoeide bedrag ook werke lijk via de BTW moet worden uitbe taald, en niet in plaats daarvan of ten dele in de vorm van een inkomenstoe slag. Voor het afwijzen van toeslagen zijn volgens landbouwschap-voorzitter ir. C. S. Knottnerus binnen de organisaties zowel principiële als praktische motie ven aangevoerd. Principieel: de moeilijk heden waarin de landbouw nu zit ko men door tekortkomingen in de prijzen. Dat moet men nu niet met toeslagen proberen op te vangen. Praktisch: het toeslagensysteem is onuitvoerbaar, want om hen die er het slechtst voor staan de grootste toeslag te kunnen geven zou men de aanvragers individueel moeten behandelen en daarmee zou veel tijd zijn Winststijging Hefma Holding Helma Holding (onroerend goed) heeft over de eerste zes maanden van 1974 een geconsolideerde nettowinst behaald van 1,05 mln. Dit betekent een stij ging van 41 percent vergeleken met de nettowinst van 741.000 in dezelfde periode van 1973. Bovendien werd, na aftrek van een voorziening voor laten te belasting, een boekwinst van 1,5 mln behaald op verkopen van onroe rend goed. Dit bedrag werd recht streeks aan de reserves toegevoegd, aldus een mededeling van het bedrijf. De winst per aandeel over de eerste zes maanden van 1974 bedroeg 1,57 vergeleken met 1,11 over dezelfde periode van het vorige jaar. energiecrisis gemerkt is en waar de vraag zelfs zo groot is dat er ondanks een aanzienlijke produktie-uitbreiding niet aan kan worden voldaan, is het met de personenautosector nogal somber ge steld. Al voor er sprake was van een oliecrisis liep de winst bij DAF. voorna melijk een gevolg van de valntaschom- melingen, sterk terug. Eind november kwam daar de oliecrisis bovenop, wat een sterke teruggang in de afzet bete kende. Sedert december wordt er dan ook in de autofabriek in Born korter gewerkt om de voorraden niet te snel te laten groeien. pers” is niet zo groot als men wel denkt: die beïnvloedbaarheid bestaat slechts in beperkte omvang en op bepaalde plaatsen, maar in het alge meen slaat men geen acht op die herrieschoppers, aldus de heer Cope. Andere moedgevende factoren: de ruilvoet verbeterde in juni met één percent. Het uitvoervolume is geste gen en men verwacht een verdere krachtige stijging, naarmate het Brit se aandeel in de wereldhandel toe neemt. In het licht van het verleden is dat volgens het Britse verbond van industrieën een uitstekende prestatie. Als de tekorten op de lopende reke ning van de betalingsbalans (olie bui ten beschouwing gelaten) blijven da len in het tempo van de afgelopen kwartalen, zijn zij omstreeks het midden van 1975 geheel verdwenen. De gevolgen van de recente tussen tijdse begroting kunnen dit tempo echter enigszins vertragen. Intussen meent het verbond, dat het tekort ten DAF heeft inmiddels gezegd geen in lichtingen meer te zullen verstrekken voordat het overleg met Volvo geëindigd is en de ondernemingsraden hun menin gen en adviezen hebben gegeven. Het is Het gaat om een complex van proble men, met als voornaamste afzetmoeilijk- heden. De directie was gisteren aanvan kelijk niet bereid inlichtingen aan de werknemers te geven. Een groot deel van de personeelsleden legde daarop het werk neer. De directie zal de situatie van het bedrijf vrijdag aan de orde stellen in een gesprek op het ministerie van Eco nomische Zaken. De vice-president van het Amerikaan se bedrijf Vernon L. Brown, die in verband met de moeilijkheden in Neder land is, verklaarde over een eventuele sluiting: „Een dergelijk hard besluit, dat uiteindelijk door de Amerikaanse hoofd directie moet worden genomen, komt niet van de ene dag op de andere. Uit mijn aanwezigheid gedurende enkele weken in Nederland mag worden afge leid. dat een serieuze en diepgaande reddingsactie voor Singer-Nijmegen aan de gang is”. General Motors deelde woensdag mee dat de prijsverhoging van een auto met gemiddelde voorzieningen nu in vergelij king met de modellen 1974 zes percent zal bedragen en de prijsverhoging van een gemiddeld toegeruste vrachtauto tien percent. jaar een aanzienlijke hoeveelheid olie voor de uitvoer zal overblijven. Dankzij de olie zal het betalingsba- lansprobeem in de jaren na circa 1975 geleidelijk zeer aanzienlijk wor den teruggedrongen. De heer Cope wilde er geen twijfel aan laten be staan, dat het het standpunt van het Britse bedrijfsleven en van de con servatieve partij in Engeland is (de Labour-party heeft zich er nog niet over uitgesproken) dat de Britse olie in de Noordzee eigenlijk Europese olie is en dat deze olie beschikbaar moet komen voor de partners van Engeland in de EEG. De onmiddëllijke toekomst van En geland is echter, blijkens het beeld dat de heer Cope er van kon afschil deren, niet erg rooskleurig. De inflatie ziet er op het ogenblik in Engeland nog angstaanjagender uit dan in an dere Europese landen. Dit jaar wordt bijna 20 percent inflatie verwacht. gemoeid. Wel drie maanden, voorzitter Knottnerus. In een communiqué zegt het georgani seerde landbouwbedrijfsleven dat het zijn minimumeisen onverminderd hand haaft. Het constateert dat een aantal van deze eisen nog nietof niet in voldoende mate is ingewilligd. De centrale landbouworganisaties heb ben besloten een werkgroep te vormen die de besturen van de landbouworgani saties zal adviseren over de bijzondere activiteiten, die het overleg met de over heid over het land- en tuinbouwbeleid zullen moeten ondersteunen. Volgens ir. Knottnerus moeten er nu acties komen die de eisen duidelijk on derstrepen, maar die niet grote delen van de bevolking tot last zijn. DEN HAAG. Engeland staat voor de ernstigste economische crisis sinds de Tweede Wereldoorlog, maar er zijn toch ook hoopgevende facto ren voor de verdere toekomst. Op het ogenblik ziet de toekomst er somber uit, maar de vooruitzichten op mid dellange en langere termijn zjjn meer hoopgevend. Deze vooruitzichten zijn met name de revenuen van de NoordZeeolie: Engelands hoop in ban ge dagen. Een functionaris van het verbond van Britse industrieën (het Britse VNO), de directeur buitenland K. Co pe van het Britse verbond, heeft gisteren in Den Haag, daartoe uitge nodigd door de Brits-Nedérlandse Kamer van Koophandel, de nadruk gelegd op die betere vooruitzichten. Hij zei dit te doen omdat dé buiten landse pers in haar verslaggeving van de economische situatie in Groot- Brittannië haar aandacht vooral heeft gericht op een klein aantal overwe- In tegenstelling tot de vrachtwagen sector, waar nauwelijks iets van de Inmiddels is DAF van een driedaagse weer op een vierdaagse werkweek over gestapt, maar van de geplande produktie van 100.000 DAF-jes in 1974 zullen er hooguit 45.000 van de band rollen. Nu is DAF niet de enige autofabriek waar men met de brokken van het Arabisch oliebeleid zit. Overal in Europa worden autofabrikanten geconfronteerd met stagnerende afzet en dalende win sten, en in vele gevallen zelfs ernstige verliezen. Werktijdverkortingen, produk- tiebeperkingien en oplopende voorraden zijn in Europa een normaal verschijnsel geworden. zonneklaar dat er gezien die laatste opmerking meer in de lucht hangt dan een commerciële heroriëntatie van het verkoopapparaat. Trouwens, een vergro ting van het Volvo-belang, al dan niet via een aandelenruil, past geheel in een ontwikkeling die DAF al voorzien had op het moment dat zij Volvo binnen haalde. De DAF-directie heeft immers nooit nagelaten op ieder daarvoor geschikt moment te verklaren onmiddellijk haar zelfstandigheid op te willen geven als dat de mogelijkheden, en dus de levens kansen van het bedrijf zouden kunnen vergroten, daarbij wel als voorwaarde stellend dat DAF zijn eigen identiteit zou kunnen handhaven. In dat licht moet de samenwerking gezien worden die tot stand kwam tussen Volvo in de personenautosector en het Amerikaanse vrachtwagenconcern International Har vester aan de vrachtwagenkant. 'Beide hebben op dit moment 33 percent van de aandelen van respectievelijk de per sonenautofabriek en de vrachtwagenfa- briek in handen. De rest van die aande len is in handen van DAF-holding, waarin DSM voor 25 percent partici peert. De holding is verder nog alleen aandeelhouder van een werkmaatschap pij waarbinnen o.a. automatische trans missies worden ontwikkeld en waar geëxperimenteerd wordt met bijvoor beeld draaistellen voor treinen. Deli-Atjeh: kans op winst ,,De kans zit er dik in, dat Handelmaatschappij Deli-Atjeh in 1974 weer op een resul taat van enkele tonnen terecht zal komen, (1973: ƒ2.146 winst tegen ƒ0,2 mln in 1972), aldus de voorzitter van de raad van commissarissen, drs. H. J. W. Brouwer, in de jaarvergadering. Het gunstige resultaat van de interna tionale handelszaken heeft zich tot nu toe in 1974 in versterkte mate voort gezet. De moeilijkheden bij de dochter onderneming Peereboom BV (import- maatschappij) zijn achter de rug. Het eind 1973 ingezette herstel heeft zich dit jaar krachtig voortgezet. Drs. Brouwer zei dat redelijkerwijze kan worden aangenomen dat de verliezen bij de dochter Zunow International Sales BV (foto- en geluidsapparatuur) zich dit jaar niet zullen voortzetten. In 1973 was dit bedrijf er de oorzaak van dat Deli-Atjeh bijna in de rode cijfers kwam. 2.62- 2.72 6.11- 6.41 6.52- 6.82 100.25-103.25 36.30- 40.00 9.40- 10.60 2.67- 2.77 53.50- 57.00 88.25- 91.25 58.50- 61.50 47.00- 50.00 42.50- 45.50 14.28- 14.58 4.59- 4.89 8.00- 9.20 69.25- 72.25 16.00- 19.00

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15