Brandende Zweedse VN-militairen trekken zich niets aan van Turks bevel autobanden Sidon Ford „waarschijnlijk In midden en noord-Mozambique kandidaat in ’76 Griekenland verloor miljarden ■f in POGINGEN OM METULA TE LICHTEN achtergrond Generaal Abrams ziek „Kwikgehalte Wadden zee wat aan de hoge kant” En 3 È1WKE^LaH0-ÖU1ÏENLAN0 1974 DONDERDAG 22 AUGUSTUS Gesprek Denktash Nederlanders Geen chauvinisten Negerleiders (Van een speciale verslaggever) Junta Papandreou Schatkist ut (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) nt- ans ran jse 2ns »eft Jgd lad lad ?ne 7ee Ltie >en ee- ATHENE In de haven van Piraeus in Griekenland zijn alle hens aan dek. Dokwerkers doen er een extra schepje bovenop. Overdag in de brandende zon, ’s nachts in fel schijnwerperlicht. Vrachtboten worden vol gestouwd en zetten koers naar Cyprus, beladen met tenten, dekens, bloedplasma, geneesmiddelen en voedsel voor bijna 200.000 ontheemde Grieks-Cyprioten. NICOSIA. De vredesmacht van de Verenigde Naties heeft zich gisteren niets aangetrokken van het Turkse bevel de havenstad Fama gusta op de oostkust van Cyprus te verlaten. Zweedse contingenten bleven door de nog steeds verlaten straten patrouilleren. De toestand op het eiland is over het algemeen rustig, ook al blijven de wederzijdse beschuldigingen over begane wreed heden een bron van spanning vor men. Hi 1 r WALDHEIM Voorzover bekend zijn er op het ogen- Akkoord Frelimo en Portugezen ZO land Rotterdam Militaire woordvoerders in Beira wei gerden dit bericht te bevestigen of te ontkennen. Het zou slechts een „offi- ton een De ran lam van len. van een blik nog negen Nederlanders op Cyprus- Diplomaat Hans Wagenaar, tweede se cretaris bij de Nederlandse ambassade in Beiroet, bevindt zich op het eiland om deze laatste gestranden op te vangen en met raad en daad bij te staan. Sinds de terugkeer van Karamanlis hebben zich vier politieke partijen in de openbaarheid begeven. De vorige gouverneur-generaal, Soares de Melo, droeg maandag de macht over aan Ribeiro in afwachting van de beëdi ging in Lissabon van majoor Melo Antu- nes als het nieuwe hoofd van de junta in Mozambique. Maar die beëdiging is zonder nadere verklaring voor onbepaal de tijd uitgesteld. Van bepaalde zijde is gesteld dat er bij het overleg tussen Portugese functionarissen en vertegen woordigers van het Frelimo de vorige week in Dar es Salaam grote moeilijk heden zijn gerezen en dat majoor An tu nes in verband hiermee niet bereid is naar Mozambique te gaan. Verschillende Portugese bladen geloven niet dat majoor Antunes de leider zal worden van de nieuwe junta in Mozambique. Antunes zou het vertrouwen genieten van de leiders van het Frelimo, waar mee de Portugese regering de vorige week in het geheim heeft onderhandeld. De man die grote kans zou maken de al benoemde Melo Antunes op te volgen als hoofd van de junta in Mozambique is de bevelhebber van de Portugese marine, Vitor Crespo, die evenals Antunes lid is van de beweging van de strijdkrachten. Deze groep officieren pleegde in april een staatsgreep in Portugal. :te lit in or en lij iter- che- rdat i de ver ren- !>aar lot- in rol- lem Hij >ar- ,er- 5is- op in er- aar, het otal :he- ;on- es- ing :en ?a- is lijn ien ko- id- lil- ■an- ou- loor ijn- het let- het de op lakt ij na isen ling om- toen met ilof- die taan en sees de nde *d. 41- C. ler- üjk tver op Hij dag nan de •en ►en )d- de rol de de )lf, in k ras en, lat ;er en de k- de ►e- iias dan een, hij van dat rom an- ins- der idat ere te 'inse a A. de Ne- 1 de >den loeg zie- ge- Het Griekse „moederland” doet wat het kan om de nood op het eiland te lenigen. Reders komen het miljoe nenbedragen over de brug, ambtena ren en arbeiders maken overuren, zowat alle verenigingen hebben gul bedragen afgestaan. „Capital” en „O Seculo”, twee in Lis sabon verschijnende kranten, lieten gis teren weten dat de toekomstige positie van Antunes volgens dienst eigen woor den niet duidelijk is omschreven. De majoor die bekend staat als een aanhan ger van de linkervleugel in de Beweging van de Strijdkrachten zou waarborgen willen hebben dat hij in Mozambique zijn eigen politiek kan voeren. Die waarborgen zouden conservatieve groe pen hem echter niet willen geven. de beweging „Grieks Nieuw Links” maar niets te maken te hebben met de groep personen „die zich van de naam van die beweging hebben meestergemaakt”. De nieuwe politieke partij beweert dat Theodorakis tot de medeoprichters behoort. De situatie is nog verwarder geworden doordat de regering in Lissabon er, al thans tot dusver, niet in geslaagd is een nieuwe junta te vormen die Mozambique naar de onafhankelijkheid moet leiden. Deze heeft dinsdag, nadat Ford hem had voorgedragen voor het vice-presi- dentschap, gezegd te geloven dat Ford over twee jaar gegadigde voor het presi dentschap zal zijn. Toen president Nixon Ford in novem ber van vorig jaar aanzocht voor het vice-presidentschap, zei Ford dat hij niet van plan was zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Volgens Ter- Horst was de situatie sindsdien echter duidelijk veranderd. Toch wekte terHorsts mededeling eni ge verbazing in de perszaal van het Witte Huis, gezien het feit dat Ford pas 13 dagen president is. In antwoord op vragen zei terHorst dat het nog te vroeg was om te kunnen zeggen of Rockefeller in 1976 samen met Ford de verkiezingen zal ingaan. WASHINGTON. (Reuter) De staf chef van het Amerikaanse leger, gene raal Creighton Abrams, bij wie onlangs een door kanker aangetaste long werd weggenomen, is gisteren in ernstige toe stand opgenomen in het Walter Reed- hospitaal in Washington. De 59-jarige voormalige bevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Vietnam lijdt aan trombose in het rechterbeen. Twee van de drie mannen die eergis teren in verband met de moord op de Amerikaanse ambassadeur Rodger Da vies werden gearresteerd, zijn gisteren vrijgelaten. Een derde man, die tot de door generaal Grivas opgerichte verzets beweging EOKA-B zou behoren, wordt nog door de politie vastgehouden. mogelijke confrontatie met de Tur ken, heeft de Griekse schatkist mil jarden gekost. WASHINGTON. (AFP en Reuter) President Ford zal zich waarschijnlijk in 1976 kandidaat stellen voor een volle dige ambtstermen van vier jaar als president Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Gerald terHorst, gisteren verklaard in antwoord op vragen over een uitlating van Nelson Rockefeller. De groep van negers, die allen deel uitmaken van het Huis van Afgevaar digden, stond op slechte voet met de voonmalige president Nixon en was sinds 1971 niet meer in het Witte Huis ge weest. De negers waren in het verleden ook gekant geweest tegen Fords benoe- Na de aanval van Palestijnse guerrilla strijders op de Libanese stad Sidon waar over gisteren reeds melding werd ge maakt, werden op sommige punten in de stad brandende autobanden achter gelaten. De actie was bedoeld als pro test tegen de dood van een Palestijnse guerrillastrijder tijdens een gevecht met Libanese politieagenten. Na een bemid- delingsactie van Al Fatah-leider Jasser Arafat vertrokken de guerrillastrijders tenslotte uit Sidon. Vandaar dat de regering-Karaman- lis de kwestie van Griekenlands vol waardig lidmaatschap van de EEG bovenaan op de prioriteitenlijst heeft geplaatst. Een mogelijke alliantie tus sen Griekenland, Joego-Slavië en Roe menië vooral Boekarest schijnt in zo’n samenwerkingsvorm zeer geïnte- Het door de Turken ontdekte massa graf in Alodha was voor de leider van de Turkse Cyprioten, Rauf Denktash, aanleiding een rechtstreeks beroep te doen op zijn oude schoolvriend, presi dent Clerides. De voortzetting van gru weldaden, zo verklaarde hij, zou voor het Turkse leger aanleiding kunnen zijn de veiligheid van de Turkse Cyprioten die in Griekse gebieden wonen, ter plek ke te Waarborgen. President Ford heeft gisteren een ge sprek gehad met zestien negers die lid zijn van het Congres. Het gesprek ging over nieuwe wetsvoorstellen over huis vesting en werkloosheid. Secretaris-generaal Waldheim heeft gisteren verklaard dat het noodzakelijk is de 4300 man sterke verdesmacht op Cyprus uit te breiden om met meer succes gewelddaden en wreedheden op het eiland te kunnen voorkomen. Hij zei dat de massamoord zich niet tot Alodha heeft beperkt, maar dat er in andere plaatsen eveneens gruweldaden hadden plaatsgevonden. Volgens een mededeling uit Turkse bron worden op Cyprus zes Turkse journalisten vermist. Drie ande ren zouden door de Griekse Cyprioten gevangen worden gehouden. cieus” akkoord zijn dat gesloten is door officieren en functionarissen van het bevrijdingsfront Frelimo. Wel gaf men te kennen dat konvooien in de betrok ken zones niet meer door militairen werden begeleid. Vertegenwoordigers van de industrie de handel en de landbouw in Mozambique hebben gisteren een telegram aan de Portugese regering in Lissabon gezonden waarin gezegd wordt dat de economische en politieke toestand in het gebied „cha otisch” is en aangedrongen wordt op benoeming op korte termijn van een krachtige en stabiele regering. Naast de twee communistische par tijen, waarvan er een vanuit het buitenland opereert, zijn dit de Vere nigde Linkse Arbeiderspartij (EDA) onder leiderschap van Ilias Iliou en Nieuw Grieks Links (NEA). De inheemse communisten (KKE) onder Charalambos Drakopoulos, EDA en NEA hebben nog geen dui delijk herkenbaar beleid uitgestip peld. Vooralsnog scharen zij zich ach ter de regering van nationale redding in diens worsteling om Cyprus. Het telegram werd verstuurd toen de waarnemend gouverneur-generaal van Mozambique, Ferro Ribeiro, en zijn staf hun uiterste beste deden om een staking te voorkomen van ambtenaren die sala risverhoging eisen. Krijgen zij die, dan zal Mozambique nog voor grotere econo mische moeilijkheden komen te staan. De ambtenaren willen ook het ontslag van honderden overheidsfunctionarissen die de vorige Portugese regering ge steund hebben en de onmiddellijke over dracht van de macht aan het Frelimo, het Front voor de Bevrijding van Mo zambique. In het vluchtelingenkamp bij de Brit se basis Akrotiri, Happy Valley ge naamd, bevindt zich de Nederlander Van Houwelingen, die nu al voor de tweede keer in moeilijkheden is geraakt. Via Cyprus onderweg naar Israel, kwam hij in de eerste troebelen van eind juli terecht werd geëvacueerd, vertrok ver volgens uit Nederland opnieuw naar Is rael, en wilde op de terugreis zijn op Cyprus achtergelaten motorfiets ophalen. Nauwelijks was hij op het eiland terug gekeerd, of de vijandelijkheden werden hervat. bouwen, zelfs als de bevolking bereid is voortaan ook de zondag maar als werkdag te beschouwen. Zo ernstig is de situatie in Griekenland natuurlijk niet, maar zonder hulp vanuit het buitenland zal ook Athene er niet in slagen zich voorgoed uit de economi sche problemen te werken. „MEER TROEPEN’’ ming naar aanleiding van diens bijdra gen in de debatten in het Huis over wetgeving op het punt van de burger rechten. Slechts één van de neger-leden van het Huis van Afgevaardigden heeft vorig jaar gestemd voor de bekrachti ging van de aanwijzing van Ford tot vice-president. Ford nodigde de neger-leden van het Huis uit naar het Witte Huis te komen nadat de leider van de groep hem een brief gezonden had met gelukwensen omdat hij president geworden was. Na afloop van het onderhoud met Ford dat zeer vriendschappelijk geweest was, verklaarde de woordvoerder van de negers dat aan Ford een uitvoerig wet gevend program zal worden aangeboden met onder meer nieuwe maatregelen op het terrein van de huisvesting en de werkloosheidsbestrijding. Melina Mercouri en Nana Mous- kouri willen belangeloos acteren en concerteren, en de Atheense theaters een kleine honderd dragen morgen hun dagopbrengst ten behoe ve van de Cyprische vluchtelingen af. Toch kunnen de Grieken het niet bij sloffen, want de nood op Cyprus is ontstellend groot. De economische structuur op het eiland is volkomen gewijzigd nu bijna geen enkele Cy prioot onderdak meer heeft, de meeste hotels door de Grieks-Cyprioten op gegeven zijn, het Turkse invasieleger bijna viervijfde deel van het econo misch potentieel in bezit heeft (met name het rijke tarwegebied, de ko permijnen, de belangrijkste in- en uitvoerhaven Famagusta) en de mees te toeristische accommodaties. Wat Griekenland zelf betreft, kan niet verheeld worden dat het land er economisch allerminst rooskleurig voorstaat. De recente maatregelen, vooral in de sector van de belastin gen, en de vaste wil van de regering om zo snel mogelijk veel kapitaal uit het buitenland aan te trekken, heb ben de moeilijkheden, waarmee Athene te kampen heeft, duidelijk aangetoond. ROTTERDAM. (ANP) Er worden pogingen in het werk gesteld om de Shell-tanker „Metula”, die op de rotsen in de Straat Magelhaen is vastgelopen, te lichten. Er stroomt nog steeds olie uit de tanker. Volgens Shell is de hoeveel heid, die tot nu toe op het water is gelopen, ongeveer 10.090 ton. Andere be richten spreken van 30.000 ton. Bij de .Metula” is de Argentijnse Shell-tanker „Harveila” (19.000 ton) ge arriveerd. In de monding van de straat ligt de Noorse tanker „Bergeland” (90.000 ton) klaar om eventueel assisten tie te verlenen bij het overnemen van een gedeelte van de ruwe olie uit de „Metula”. Het lichten is brengt risico’s met zich LOURENCO MARQUES. (AFP en Reuter) Tussen het Frelimo en de Portugese strijdkrachten in het noorden en midden van Mozambique en de ge bieden die grenzen aan Malawi en Rho- deslë, is een regionaaf akkoord bereikt dat de veiligheid van het wegverkeer moet waarborgen. Dit is in kringen van het Portugese opperbevel in Lourenqo Marques vernomen. De nog steeds niet volledig opgehe ven mobilisatie van manschappen en materieel en het in paraatheid bren gen van de strijdkrachten voor een resseerd te zijn is een ander econo misch hoofdstuk. Het urgente karakter van de Cy prische tragedie heeft ertoe geleid dat het Griekse democratiseringsproces nog steeds niet merkbaar van de grond is gekomen. Weinigen zouden hier rouwig om zijn. De* Grieken zo merkt men overal vormen een gesloten front in hun strijd tegen aartsvijand Turkije. Links en rechts voelen zich herhaaldelijk geroepen om van hun „nationaal gevoel” blijk te geven. Overal klinkt dezelfde kreet door: laten we eensgezind zijn in de strijd tegen de Turkse barbaren. thans Er zijn ter plaatse enkele ecologen gearriveerd om de situatie op dit punt te bekijken. De Griekse componist Mikis Theodo rakis - hier in gesprek met de zange res Maria Farandouri tijdens een pauze - heeft gisteren formeel elke band met de nieuwe politieke groe pering „Grieks Nieuw Links” (NEA) tegengesproken. Theodorakis zegt se dert 1967 te hebben samengewerkt met Dat doet ook Griekenlands op één na meest besproken politicus, Andre as Papandreou, die daarentegen wel duidelijk zijn visie op de toekomst heeft ontvouwd. Andreas heeft aan- gekondigd een dezer dagen een nieu we „democratische beweging” op te zullen richten, waarin hij zoveel mo gelijk Grieken wil verenigen. De partij zal van meet af aan ijveren voor een „onafhankelijk en socialistisch Griekenland”. In Athene is men van mening dat Andreas’ gedachten uiteindelijk uitgaan naar een losweken van Griekenland uit het Atlantisch bondgenootschap en een inlijving van het land in het gezelschap van de niet-gebonden lan den. Volgens de vice-president zullen de Turks-Cyprioten hun afscheiding van de rest van de bevolking van Cyprus niet overdrijven. „Wij zijn geen chauvinis ten”, zo zei hij, „we blijven gewoon links rijden en we zullen ook niet de zelfde tijd gaan aanhouden als in Anka ra”. President Clerides van Cyprus heeft gezegd dat er jaren voor nodig zijn om de eilandeconomie weer op te Denktash vervolgde dat, als Grieken- de vredesonderhandelingen blijft traineren, dé Turks-Cyprioten verplicht zullen zijn binnen de republiek Cyprus een afzonderlijke Turkse staat te vor men. Deze zou dan moeten blijven be staan ot een akkoord over een fede rale staat zou zijn bereikt. „Ankara wenst een federale, onafhan kelijke en uit twee bevolkingsgroepen bestaande republiek Cyprus met een niet-gebonden buitenlandse politiek”, zo besloot de Turks-Cyprische vice-presi dent. De positie van de Britse bases op het eiland zou geen deel van de onder- handelingen moeten uitmaken. niet gemakkelijk en 'i mee. Maar de gevolgen die het uitstromen van de olie met zich brengt voor het milieu wegen volgens Shell in zwaarder. Chileense De leiders van de Griekse en de Turk se gemeenschappen op Cyprus, Glafkos Clerides en Rauf Denktash, zullen op korte termijn met elkaar praten. Het gaat om het eerste gesprek sinds op 14 augustus de vredesbesprekingen in Genève werden afgebroken. LEEUWARDEN. (ANP) Gedepu teerde Staten van Friesland vinden, dat het kwikgehalte in de Waddenzee „wat aan de hoge kant is”. Zij schrijven dit aan de statencommissie milieubeheer en baseren zich daarbij op een visserij- onderzoek van de directie der Visserijen van het ministerie van Landbouw. Vol gens dit onderzoek is het kwikgehalte in de Waddenzee boven dé grenswaarde. Andere zware metalen (koper, nikkel, zink en lood) in de Waddenzee zijn in concentraties aanwezig, die voldoen aan de grenswaarden. De Turken zijn hard op weg het noorden van Cyprus, waar het Turkse leger de macht in handen heeft, tot een onafhankelijke staat te maken. De Turks-Cyprische leider, tevens vice- president Rauf Denktash vertelde ons gisteren dat in het desbetreffende gebied in het vervolg Turks geld zal worden gebruikt, voorlopig nog naast de Cypri sche ponden. Ook- zal er een Turks- Cyprische nationale bank worden geo pend. „Ik heb vanmorgen in Nicosia bood schappen gedaan”, aldus Denktash, die demonstratief op z’n achterzak klopte, „en met Turks geld betaald”. Er zullen voor de Turkse Cyprioten ook eigen paspoorten worden vervaardigd. Een van onze klachten tegen de door de Grieken gedomineerde centrale regering is, dat we of helemaal geen paspoorten kregen, of er maanden op moesten wachten. Bij mij heeft het drie maanden geduurd, en ik kreeg mijn paspoort alleen omdat ik een oude schoolvriend van Clerides ben”. Waar de Turks-Cyprioten ook aan werken, is een eigen bevolkingsregister. „Elf jaar lang zijn er op dit eiland geen Turkse kinderen ingeschreven”, aldus Denktash. In eerste instantie zullen alleen de humanitaire problemen worden aange sneden, maar waarnemers achten het waarschijnlijk dat de toekomst van het verscheurde eiland eveneens op de agen da staat. De tekenen van ontspanning op het eiland beginnen langzaam maar zeker herkenbaar te worden. In Nicosia heb ben de Griekse en Turkse Cyprioten onder toezicht van de Verenigde Naties hun eerste gevangnenen uitgewisseld. De Turken lieten zes Grieks-Cyprische vrouwen en twee mannen vrij, de Grie ken droegen zeven Turkse mannen over. Een jongen van 16 jaar, Costas Orpha- nou, verteldé na zijn vrijlating dat de kinderen, de vrouwen en de oudere mensen vrij goed door de Turken waren behandeld. Jongemannen die werden weggehaald, kwamen vaak mishandeld en gewond terug.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3