CAMPINGBEWONERS BEDOLVEN ONDER LADINGEN STOF EN GRUIS ZWARTE KAMPEERELLENDE OP CAMPING ROLANDSDUIN Bwafe politierechter ZATERDAG 24 AUGUSTUS I^EUR B.V.>| BOUWMARKT L?' VOOR DOE HET ZELVERS Koudehom 54 tï PLAATSELIJK NIEUWS 1974 AUGUSTUS DON DER DAG 2 2 I ■R ■1 door Joke Dieben-Frerichs M 13-15 UUR. VAN 10-12 UUR EN Ambachtelijke handenarbeid wordt door ervaren vakmensen gedemonstreerd in het werken met sierpleisters rollputz roll rauhfaser Piratengedrag Tevens 't lijmen van wand- en vloertegels it Drank iraxrf ■I Complete instruktie voor iedere doe het zelver ook voor de man met twee linkerhanden. wand plafond struktuur )lad Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 18.00 uur. zaterdags van 8.30 - 17.00 uur. tel. 023 -321212. J ’t Gaat vanzelf over Fatale combinatie Verplaatsen 1,rr ’SiL(W - eW» ShL i I A it 43 it 128 I 18 108 Mt 37 rr 'M grondstoffenheuveltjes veroorzaakten de DEMONSTRATIE (Van onze rechtbankverslag- geefster) B I r 8 ver- hij De officier mr. Bijl de Vroe was ook bang dat als de situatie nog iets verder uit de hand was gelopen er misschien een schot was gevallen. Hij vroeg zich af of de man nu werkelijk gezien zijn optreden zo overspannen was, hij kon in ieder geval nog wel alles regelen. Aan gezien hij nog niet eerder veroordeeld was, en gezien de gezinssituatie die nu beter is, vroeg hij geen onvoorwaardelij ke vrijheidsstraf, maar zes weken voor waardelijk, 125 boete zo laag om dat het gezin anders te zeer gedupeerd zou worden. Het werd een straf bijna gelijk hieraan, alleen f 25 minder boete. Het echtpaar Van Olffen uit Amsterdam voor de kapitale stacaravan: „als ik er het geld voor had, dan was ik van daag nog vertrokken” Jlrtoftex- Vlak achter camping „Rolandsduin can enorme steenkolenberg. Niet de Wijk aan Zeeër Rijndersweg verheft die berg, maar de erachter opgeslagen langdurige stofplaag, aldus Hoogovens. Taxichauffeur kreeg buks in hals geduwd Nu had hij drie borrels op bij deze aanhouding, maar na heel veel gepraat bedacht hij gisteren dat het toch mis schien wel eehs nuttig kon zijn het glas te laten staan als hij de auto in moet. Tenslote rookte hij ook al 12 jaar niet meer. De man stond gisteren voor de politie rechter, niet voor de bedreiging van zijn vrouw die de officier mr. Bijl de Vroe mogelijk nog niet eens gezien de hele context voor had willen brengen, maar vooral omdat hij de taxichauffeur tij dens de rit het wapen op de hals zette en bedreigde. De man vertelde dat hij daarvoor zijn excuses inmiddels heeft aangeboden. Hij verkeerde destijds naar zijn zeggen in een overspannen toestand door de gespannen verhoudingen met vrouw en schoonmoeder die hun oorzaak weer vonden in onder andere een huizing. Die bewuste avond dronk ook meer dan goed voor hem was. board heen”- De man: „het was niet mijn bedoeling om te schieten.Mr. Attema: „Maar u was nogal van de kaart en er had maar iets moeten ge beuren of.Hij dacht dat verdachte, een IJmuidense jongeman van 28 jaar, mogelijk toch wat driftig en opvliegend van aard is, er staat ook een huisvrede breuk op zijn strafblad. „Een schandalige manier van ruzie zoeken is dit. Dat piratengedrag moet u maar eens afgeleerd worden”. De offi cier had weinig meelij met een 20-jarige Beverwijker die terecht stond omdat hij zonder enige aanleiding op 18 mei in IJmuiden een man stompte tegen zijn hoofd en tegen een auto trapte. Hij eiste twee weken tegen hem. HAARLEM In Velsen speel den zich op de avond van de 22ste februari ware wild-westtaferelen af rond een echtelijke ruzie, waar zelfs een buks aan te pas kwam en waar een buitenstaander, een taxi chauffeur ook van mee mocht pro fiteren. Om kwart voor elf kwam de melding over de echtelijke ruzie, binnen bij de politie. Toen die ter plaatse kwam trof ze in het portiek de twee echtelieden waarvan de man volledig overstuur was en de vrouw met zijn buks bedreigde. Hij schreeuwde tegen de politie dat ze niet dichterbij moest komen en dat ze een taxi moest bellen. Hetgeen gebeurde. Met die wagen reed de man met zijn vrouw naar het huis van zijn moeder, die later de zaak tot kalmte zou weten te brengen. WIJK AAN ZEE „Als ik het kon betalen, dan was ik vandaag nog ver trokken. Maar waar moet ik het geld vandaan halen om die stacaravan naar elders te laten verslepen?” Wat mistroostig staart Amsterdammer F. van Olffen vanaf het trapje van zijn kapitale zomerverblijf naar de enorme steenkolenberg, die hoog oprijst boven de duinenrand van de Wijk aan Zeeër camping „Rolandsduin”. Die berg en de achterliggende grond stoffenheuveltjes, voorheen nauwelijks zichtbaar maar sinds enkele maanden tot ongekende hoogte aangegroeid, zijn de oorzaak van de verhuizingsdrang van de Amsterdammer: wanneer de wind in een „kwade” hoek zit, worden de cam pingbewoners, naar hun zeggen, bedol ven onder ladingen steenkolengruis en ertsstof. Een gratis Hoogovengeschenk, dat de recreanten het kolen- en staalbe drijf bepaald niet in dank af nemen. Veertien dagen geleden begon voor de „Rolandsduin”-kampeerders de ellende. Van Olffen: „Ik sta hier nou voor het vijfde achtereenvolgende jaar, maar zo iets heb ik nog nooit meegemaakt. Door de kleinste kiertjes kwam het stof naar binnen: er was geen tegenhouden aan. Dat gruis dringt overal doorheen, het zit op het fornuis, maakt de lakens roet zwart, komt in je neus terecht en knerpt onder je voeten. En dan zeggen ze wel tegen je „hou je ramen dan dicht”, maar die caravan is m’n tweede woning, en geen sauna”. Met het draaien van de wind ver dween na een dag of wat de stofplaag, maar de campingbewoners zijn als de dood voor herhaling. Van Olffen: „Ik ben van 15 april tot 15 september op de camping, op doktersadvies. Vijf jaar ge leden was ik een beetje dolgedraaid, raakte ik wat over m’n toeren, en toen zei de dokter dat ik de zeelucht maar eens moest opzoeken, dat zou me goed doen. Vandaar dat ik die caravan heb gekocht en ’m, toen ik hier een goed staanplaatsje kon krijgen, op „Rolands duin” heb neergezet. Je staat hier prach tig, mooi centraal, maar met al dat roet raakt de lol er gauw af. Er zijn al negen sta-caravans weggegaan en nog een paar lui gaan binnenkort verkassen. Ik wil ook weg, liefst zo gauw mogelijk, maar waar haal ik het geld vandaan om de caravan naar elders te laten verslepen?” In arren moede wendde de heer Van Olffen rrcli op het hoogtepunt van de stofplaag tot de plaatselijke VVV. Er kwam een functionaris (VVV-secretaris H. E. H. ter Horst, redactie BC) een kijkje nemen. Van Olffen: „Maar tot wie moet je je met klachten wenden? De camping is bij geen enkele bond aangesloten en de campingbeheerder zegt almaar, dat hij er ook niets aan kan doen en dat ’t vanzelf wel weer zal overgaan. Intussen zitten we er mooi mee. Je kunt je De jongeman, die momenteel op het politiebureau vastzit wegens diefstal en/ een klein strafblad met enkele diefstal len heeft, vertelde dat hij dacht dat de man ruzie met hem zocht en daarom stilhield met zijn wagen. In zijn dron kenschap, want hij had veel op, riep hij uit dat de man hem maar moest slaan, en sloeg vervolgens zelf maar. Hij schrok van de eis, was zenuwachtig en waarschijnlijk ook al door het verblijf op het politiebureau niet zichzelf. Hij zei dat «hij echt nog nooit dit soort dingen als vechten had uitgehaald. Mr. Attema liet zich niet vermurwen en legde de twee weken op. 3-te’ Hij vroeg een waar engelengeduld van de politierechter, met uiteenzettingen over zijn drukke en lichamelijk en geestelijk afmattende leven (ze hebben me pas nog uit zee moeten halen, ik had hier wel niet kunnen staan!”), zijn ont kenningen van eerdere beweringen, (ik liep niet zwaaiend, reed niet slingerend, en verhalen over de bloedproef die toch maar bar gevaarlijk was in zijn ogen.Hij had trouwens een uiterst origineel antwoord op het politieverhoor op het u hoeft niet te antwoorden. Hij zei gewoon „voor u een vraag, voor mij een weet”. De officier vroeg zijn auto in beslag te nemen, maar die was eigendom van ’s mans firma en de politierechter gelastte teruggave. Campingbeheerder Van der Kolk, die het „Rolandsduin”-terrein pacht van Rijkswaterstaat, ziet de verplaatsing niet zo zitten. „Zeg me maar eens waar ik dan naar toe moet. Ik zit nu al met vertrekkende kampeerders. De schade op Hoogovens varhalen? Dan vertel me maar eens hoe. Nee, ik heb ze indertijd gebeld en toen zijn er wat lui een kijkje komen nemen, die schrokken zich dood. Een uur later was de stofplaag verhol pen. Die overlast was te wijzen aan grove nalatigheid: ze hadden vergeten de gruisberg nat te spuiten”. Verder houdt beheerder Van der Kolk zijn mond stijfgesloten; hij is niet zo op publiciteit gesteld. „Er zijn nu al genoeg kampeerders vertrokken. Gooi je de zaak in de publiciteit, dan komen er nog minder mensen naar Wijk aan Zee. Wat kooop je er voor? «sas Volgens Hoogovens was de stofplaag op „Rolandsduin” te wijten aan een fatale combinatie van droogte, wind en een defectes proei-installatie. Dat defect is inmiddels verholpen, terwijl men tevens tankwagens met een mobiele sproei-in- stallatie heeft ingezet om de overlast tot het minimum te beperken. Een woord voerder acht de relatie, die de camping bewoners leggen tussen de verhoogde cokesberg en de gruisplaag pertinent on juist: cokes is een vrij grof materiaal, dat onmogelijk kan verstuiven. Men zoekt de oorzaak van de stof plaag dan ook in de achter de berg opgeslagen grondstoffenvoorraad, die wat fijner van structuur is. Die grond- stoffenvoorraad is volgens Hoogovens „ademend”; de ene keer ligt er wat meer dan de andere, de voorraad kan worden opgehoogd maar ook weer zakken. Men zal in ieder geval trachten de stofneer- slag op „Rolandsduin” in de toekomst zoveel mogelijk te voorkomen. Drie gevallen van rijden onder in vloed, drie verschillende straffen. De individualisering doet zijn intrede.Twee weken en een jaar ontzegging was de straf conform de eis voor de 52-jarige Santpoortenaar die op 12 januari slinge rend over de Rijksweg Amsterdam-Vel- sen geredten zou hebben- De man was al meerdere malen voor rijden onder in vloed veroordeeld, of kreeg rijverboden. De politierechter mr. Attema keek met enige afschuw naar de buks die on Wel lag. ..Hij was geladen en het is bepaald niet zo’n kindterachtig geval. Bij ■chtetproeven ging hij door drie plaatjes caravan dan wel verkopen met staan plaats en al, maar wie wil er hier nog zitten? Niemand toch? Kijk, aan dat industrielawaai wen je op den duur wel, maar die stofoverlast is rampzalig”. VVV-secretaris H. E. M. ter Horst bevestigt Van Olffens verhaal. In sep tember wil hij met de plaatselijke mid denstand en de politieke partijen de situatie op Wijk aan Zee’s enige camping gaan doorpraten. Ter Horst: „Dan moe ten we maar eens gaan bekijken, of we die camping niet naar elders kunnen verplaatsen, liefst naar een terrein langs de boulevard, vlak bjj de parkeer plaats boven Heliomare” Bij de VW komen regelmatig klach ten van campingbewoners binnen over stof- en lawaaioverlast: „Rolandsduin” zit dan ook bijna bovenop Hoogovens. Toeristen rijden de camping bij herha ling voorbij en wijken uit naar andere gemeenten. Dat is puur verlies voor Wijk aan Zee. En trouwens, als de campingbeheerder niet van de Rijnders weg weg wil, dan is er nog geen man overboord. Wijk aan Zee kan makkelijk twee campings vullen, dat is helemaal geen punt. In gemeenten als Schoorl en Kamperduin hebben ze toch ook meer dan één camping? Waarom zou dat ook in Wijk aan Zee niet kunnen?”, aldus WV-er Ter Horst. i -ö' 'jjfcgr 4-; •>- At joy i- - J

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7