Topjaar voor schilderijen en keramiek Specialisatie neemt toe s Ja ie -i I /F i KI Pb i ÏV» IMI li 'M Ba V R JU DAG 23 AUGUSTUS 19 74 KUNST 13 moest Nederland zo langzamerhand geheel leeg gekocht zijn. Door Cees Straus Halmen Hals Jesutenporselein 1 Bidkleed Apothekerskast 12 BIJ DE FOTO’S LANGE TIJD HEEFT de mening geheerst dat er sprake zou zijn van een enorme vlucht van oude kunst en antiek naar het buitenland. Waar schijnlijk is deze opinie ontstaan na een beperkt aantal zeer spectaculaire veilingverkopen, waarbij het ging om zeer kostbare oude meesters die door Amerikanen werden aangekocht. Als alle verhalen waar zouden zijn, dan L -t* J r h H..: w* wë t Delft toont aan: steeds meer antiek naar ons land tie cker. en de 5 xie x>r an of en ch li- io rer en en kt. li- zij en tc- n- TROUWENS, wat btereït de schilde rijen is Delft 1974 toch al een topjaar te noemen. Van Nijstad is het nieuws ge worden dat hij een Rogier van der Wcijden in Delft kan laten zien. Het zou Belangrijke schilderijen en grafiek als vanouds ook bij Beets en Fontein uit Bennebroek, Laurentius uit.l^S(J^bpr)jjnel, P. de Boer (zeer gaaf winterfandschapje van Barend Avercamp), Gebr. Douwes en Schlichte Bergen, allen uit Amster dam en de Rotterdamse kunsthandelaren Charles van der Heijden éh' Castendijk. Verspreid zijn bovendien verschillende schilderijen bij handelaren die zich min der op „picturaal” terrein specialiseren. Er is op de antiekbeurs een behoorlijk aantal beelden te zien 'van vaak zeer gave kwaliteit. Een voorbeeld daarvan is links boven te zien. Het is een Madonna met kind, gemaakt door een Keulse meester, die werkzaam was in Noord- Spanje. Vervaardigd omstreeks 1320 en te zien bij Dirven. 1 van Heda zijn daarbij, maar ook Haar lemse schilders als Philip Wouwerman, Salomon en Jacob Ruisdael, Pieter Claesz en Jan Jansz, van de Velde III, De hoogte 'van het sculptuurtje, dat wordt aangeboden door Charles van der Heijden, bedraagt slechts 13 cm. De rijk versierde soepterrine rechtsonder is van de hand van Philippe Priee, in Middelburg in 1780 vervaardigd en bij zonder sierlijk versierd. Onderdeel van de imposante zilvercollectie van Premse- la en Hamburger. Een schaal uit de serie van acht van het zogenaamde Jesuïtenporselein (zie ook de tekst) is midden rechts te zien. Daarboven tenslotte een groot (118x98 cm) stilleven met porselein, zilver, glas en tin van Heda. Willem Claesz Heda was een in Haarlem wonende en wer kende schilder .die leefde van 1594 tot 1680. Het stilleven maakte hij in 1638, al wordt het ook toegeschreven aan Gerrit Heda. Het werk is afkomstig uit de collectie Becker en staat beschreven in de catalogus van R. Fritz (Dortmund). Te zien bij Cramer Hef aanbod wan Nederlandse kunstbe- zitters vertoont de laatste jaren een scherpe daling en het feit dat antiek in ons land relatief gezien behoorlijk aan de pfijs zit, doet de kunst- en antiek handelaren voor hun aankopen naar het buitenland gaan. Het economisch kli maat,vorig jaar meer dan ooit bedorven door de oliecrisis en vooral gekenmerkt door de stijgende inflatie maakt de waarde van het geld gering, maar die van het bezit juist groot. Aan de andere kant is het ook de inflatie die er voor zorgt 1 dat er in wezen een tekort aan liquide middelen is, zodat toch nog veel oude kunst over de grenzen gaat. Maar de praktijk bewijst, aldus de Haagse kunsthandelaar H. Cramer dat in het 25-jarig bestaan van de Delftse an tiekbeurs de invoer ieder jaar groter was dan de uitvoer. Zijn woorden wor den onderstreept door de Limburgse klokkenexpert Stender, die voor r;~ unieke collectie veelvuldig vaar Enge land uitwijkt waar nog sprake is van redelijke prijzen, evenals dat het geval is met Italië. Daaronder het vignet van de stichting die de' beurs organiseert, gevolgd door een schaal van de Utrechtse zilversmid Adam van Vianen uit 1627. Deze tazza vormt een onderdeel van een paar die de grijsheid en de jeugd voorstelt, ge symboliseerd door de winter en de zo mer. Beide schalen komen uit het bezit van de Duke van Hamilton. Ze zullen binnenkort in het Metropolitanmuseum SPECIALISATIE heeft ook in de an- tiekwereld de laatste jaren steeds meer haar intrede gedaan. De ouderwetse an tiquair die van alle stijlen wat kan bieden bestaat nauwelijks meer, maar toch zijn er in Delft minstens twee met een zeer brede en gevarieerde opzet. De eerste is het traditierijke Friese huis A. C- Beeling en zoon. Hoewel zij hun kracht vinden in Nederlands zilver uit de 17e en 18e eeuw is hie/ ook prachtig meubilair, porselein en „provinciaal” an tiek te vinden. Cureus is een renaissance Duitse apothekerskast in notëhout Het front doet zeer monumentaal aan en verbergt talloze geheime kastjes. De tweede breed georiënteerde anti- toe tot en met 11 september geopend, het publiek. Op een kleine, compacte stand brengt hij een collectie kunstvoor werpen uit een periode die 20 eeuwen beslaat, beginnende met een Romeinse torso uit de tweede eeuw voor Christus. Ook bij hem komt het grootste dteel uit het buitenland. Eer is een empire Sèvres- servies, verguld met in plaats van de gebruikelijke landschapjes" ditmaal Am sterdamse stadsgezichten (met uitzonde ring van een afbeelding van het Czaar Peterhuisje in Zaandam). Waarschijnlijk hebben hiervoor gravures van Fouquet ten voorbeeld gestaan. Meer porselein bij Brouwer: een vrij wel comleet Imari-servies, een Chine de commande schotel in Chien-Lung stijl, bestemd voor Frederik van Pruisen, maar ook een Vlaams gobelin uit de 16e eeuw en een ruime collectie Zwitsers tin. het pré-Columbiaanse aardewerk of de antikwarische uitgaven van Meyer Elte. Alleen een eigen bezoek kan leren wat „Delft” betekent. De antiekbeurs is daar- - op werkdagen van 10-17 uur, op zondag van 13-17 uur en bovendien op dinsdag en donderdagavond van 19-22 uur. De toegang bedraagt 5 en de iutvoerig geïl lustreerde catalogus kost 12,50. in New York worden getoond. Van Via nen, die wordt gezien als de Rembrandt onder de zilversmeden, heeft in de scha len al zijn kunnen gelegd die van hem bekend is. Zo is de voet niet gesoldeerd, maar uit één stuk gehamerd. Aan het bovengedeelte is te zien dat er bij .het uitdrijven geen zilver verloren ging. Links onderaan een voorbeeld van samenwerking tussen de antiquairs Van derven Vanderven uit Den Bosch en de schilderijenhandelaar gebr. Douwes in Amsterdam. De Amsterdamse com mode met het wapen van het Jozef Gilde wordt geflankeerd door twee Louis Quinze stoeltjes. Ze dragen de signering I. Courdin. Jean Baptise Gour din werd in 1748 in Parijs maitre ébé- niste, waarvan de letters ME getuigen die onder de zitting zijn ingeslagen. Het beeldje hieronder stelt een bedelaar voor, vervaardigd uit ivoor aan het ein de van de 17e eeuw in Zuid-Nederland. Cramer geeft op de beurs een goed voorbeeld van wat hij betoogt. Vanouds gespecialiseerd in schilderijen uit de Gouden Eeuw brengt hij dit jaar voor het eerst op grote schaal Nederlandse en Duitse meesters uit Middeleeuwen en Renaissance. Hij is daarvoor ondermeer naar Duitsland en Frankrijk gegaan. Een zeer groot deel van wat wordt aangeboden komt uit de collectie Be- Twee prachtige vanitaS-stillevens NAAST SCHILDERIJEN is dit ook een beurs van het keramiek. Vanderven Vanderven uit Den Bosch, in het nieuws gekomen door samenwerking met gebr. Douwes, brengt voor het eerst na geruime tijd Jesuïetenporselein in Delft. Het is keramiek voor fijnproevers: sober door zijn eenvoudige kleurgebruik (encre de Chine met een enkel tipje goud) maar toch prachtig gedetailleerd. De voorstellingen op dit soort porselein zijn bijbels of mythologisch. Hier gaat het om de kruisiging, de hemelvaart en de geboorte van Christus op een serie van acht borden en schotels- Het grootse aanbod porselein komt als gewoonlijk van Aronson. Te waarderen valt zijn aanbod van een keine collec tie Wit Delfts dat helaas nog te veel wordt ondergewaardeerd, al is een ken tering merkbaar. Aronson brengt een staalkaart van Chinees porselein: familie verte en rose (waar onder het befaamde Hanen porselein) en blauw. Van alle antiek lijkt het keramiek wel het minst schaars, ook bijvoorbeeld een Morpurgo slaagde er in zijn gerespecteerde collec tie Delfts op hoog peil te houden. Een geheel eigen publiek heeft Jacques Schulman uit Amsterdam, vorig jaar nog voorzitter van de stichting die de toen zilveren beurs organiseerde. Schul man zelf brengt een perfecte collectie munten met als hoogtepunt een zilveren 'penning. voorstellende de inneming van de stad Naarden in 1673 door prins stadhouder Willem III op de keerzijde en aan de voorzijde het geharnaste borstbeeld van de prins. Mevr. Schulman heeft in haar archeologische afdteling een Romano-Egyptisch mannenportret op paneel uit het begin van de jaartelling als topstuk. Wie een (vermoeiend) kijkje gaat ne men op de 26e Oude Kust- en Antiek beurs, die dezer dagen in het Prinsenhof in Delft werd geopend, kan zich dan ook afvragen waar al die duizenden kunst voorwerpen vandaan komen. Het ant woord is eenvoudig: een steeds groter wordende collectie kunstkomt tegen- voor de eerste keer zijn dat een werk woordig uit het buitenland. van deze Vlaamse primitief in Neder lands bezit kan komen* met uitzondering echter van een aan de meestér toege schreven werk, de Bewening van Chris tus, dat in het Mauritshuis te zien is. Willem I kocht dit werk aan in 1827 als zjjnde een originele Rogier van der Wejj- den, maar later ontstonden hierover twijfels. Een woordvoerder van het Mauritshuis bevestigde ons dat de prjjs van de Delftse Van der Wejjden (1,6 mil joen) gezien de uitvoering en de gave staat waarin het werk verkeert, zeker niet te hoog moet worden gezien. Ook het overige deel van de schilder- rijen bij Nijstad is minstens even indruk wekkend. Zo is er een óp de Rotter- damse Sint Laurenskerk geïnspireerd kerkinterieur van Daniël de Blieck, een ditmaal bijzonder landschap van Aert van der Neer en een bloemstilleven van Jan van Huysum uit het bezit van koning van Roemenië. Ook hier dus een sterk internationaal gerichte blik. Uit zijn eigen land daarentegen het min of meer bekendé portret „Schrijvende jongen” van Harrnen Hals, oudste zoon en leer ling van Frans Hals. Het paneeltje, in een zeer lichte, bijna i fletse tint, is afkomstig uit de verzameling Sidney van den Bergh. NOG STEEDS lijken antieke tapijten het grote publiek niet geheel aan te spreken. Er is waarschijnlijk een soort onderkoelde bewondering voor nodig, maar wat Kinébanian uit Amsterdam dit jaar brengt zal onder de kenners zeker sensatie verwekken, waarvoor onder meer een zeldzaam Ladik-bidkleed kan dienen. Wat in dit verhaal genoemd wordt is uiteraard een beperkte keus die een aantal belangrijke gebieden zeker geen recht doen, zoals de beelden, de klokken, quair is Wouter Brouwer, dit jaar als enige debuterend op de berus. Brouwer houdt naar zijn zeggen piet van speciali satie en wil met zijn, eerste deelne ming zoeken naar de voorkeuren van 63. VS jgg? Tak EF* V- 41 s sv? A -x-i-V) H 2 - .;.S RÜ- st •t>k> spiSai I nflaHMMT

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13