ANS dinsdag de ruimte in de misdaad Amsterdam en i 1 ans 1 .SUB T hr B IK fe «Ml W ane ans I irt 4 1 Zakdoek Bierkaai Gekkenhuis I 3 BhH KJ ...A I B - J l n I L IE ZATERDAG 2 4 AUGUSTUS 19 74 17 Z w i door Hans Rombouts Zi A 1 i S Hll K - z? Z J Pt W® 5 ^c.uns-Nfr^ w» D k .4' (Vervolg van pagina 1) de de maar ■W If Met de scoutraket wordt ANS de ruimte in geschoten. Voor de operatie van de ANS is met de Europese Organisatie voor Ruimte Onderzoek (ESRO) een overeenkomst gesloten, waarbij leans gebruik maakt van het ESRO-Satellite Operations Centre in Darmstadt, dat verbonden is met een volgstation bij Redu in België. Eenmaal per twaalf uur zal de ANS over dit grondstation komen. De waarnemingen door de astronomische instrumenten worden in signalen omgezet en opgeslagen in het geheugen van de computer. Tijdens de contacten met het grondstation in Redu worden deze gegevens door geseind naar de aarde en het meetprogramma voor de volgende twaalf uur naar de satelliet geseind. Dinsdag 27 augustus zal als alles goed gaat de eerste Nederlandse kunstmaan, de Astronomische Nederlandse Satelliet, kortweg ANS, door de NASA in de Verenigde Staten worden gelanceerd. Tot nu toe gaat alles naar wens. Op de lanceerbasis Western Test Range in Californië waar de ANS op een Scoutraket wordt bevestigd, ligt men een dag voor op het schema. De ge hele lancering van start tot aankomst in de baan duurt vijftien minuten. De NASA zal niet alleen de lancering verzorgen, maar ook daarna nog de Neder landse kunstmaan volgen en eventueel corrigerend optreden. Levendige handel in heroïne op de stoep van Paradiso. THfRl*,„s satellite zijn genuttigd, zijn genuttigd- gezelschap, een trots op dat je ’F hebben een flinke slok op en dat maakt het werken moeilijker”. ■aas.' I Behalve voor de ontkoppelingsmechanismen in de ANS, die pyrotechnisch (door middel van explosieven) geactiveerd worden, werken alle boordsystemen op elektrische energie, die opgewekt wordt door zonnestraling. De zonne-ener- gie wordt door middel van zonnecellen (op twee panelen, de „vleugels’’) aan gebracht, omgezet in elektrische energie: tezamen 80 watt. De ANS is gebouwd door het „Industrieel Consortium Astronomische Neder landse Satelliet” (ICANS), waarin samenwerken Philips, Fokker en in dit geval de universiteiten van Groningen en Utrecht. Philips heeft het meet- en regelsysteem ontworpen en gebouwd, evenals de boordcomputer, het tele communicatie- en commandogedeelte en de energievoorziening. Fokker is ver antwoordelijk voor de satellietstructuur, de temperatuurbeheersing, het ont werp van de zogenoemde grove standregeling, de baanmechanica en de mecha nische integratie van systemen en experimenten. Ook het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium is bij de uitvoering van het ANS-project betrokken. De satelliet is bij de ESTEC in Noordwijk opgebouwd en getest, uiteindelijk onder supervisie van drs. W. Bloemendal uit Heemstede, de ANS-projectleider. Politiewerk? „Ben je maf, dan ben je met die gasten nog verder van huis.” Waarna Paula weer opgewekt met muziek meewipt. Rock me baby. In Noordwijk is ANS uitvoerig ge test. Zo werden diverse effecten van de ruimte nagebootst, zoals de in vloed van de „oude” ruimte, zonlicht, aarduitstraling en hoog vacuüm. Op de foto’s enkele tests. Een paar avonden later ga ik met stadsdienst op stap. Dat is de bemanning van een politiewagen, die de hele stad als operatietoneel heeft en bij de belang rijkste „incidenten” gaat kijken. Het is het weekeind dat er vier lijken zijn ontdekt. In twee gevallen is er sprake van een moord, in de andere van ver slaafden die na een overdosis heroïne zijn gestorven. Bij de politie wordt men daar niet koud of warm meer van want zo langzamerhand is het vaste prik. De politieradio heeft aan het begin van de avond weinig te melden. Een parkwach ter, die door jongelui wordt gemoles teerd, een streaker en een man die met een mes loopt te zwaaien. „Ja, een ander zwaait met zijn zakdoek”, zegt de radio- Hij bekommert zich om de ouders en een zusje van een 23-jarig Amerikaans meisje, dat kort na een bezoek aan een hippieboot dood in hotel Krasnapolsky werd aangetroffen. Oorzaak: heroïne. De familie wil het lichaam zien, maar dat kan aanvankelijk niet omdat het naast het lijk van een vermoorde zwerver ligt dat al in staat van ontbinding verkeert. Pas nadat hij de boel heeft opgeruimd kunnen ze er bij. Het zusje valt bij de confrontatie flauw. Terug in het bureau geeft ze over- Ook dat kan de brigadier opruimen. Een collega roept hem ach terna: „Heb je nog trek in een loempia?” Een ander meent: „Ik heb liever een lijk dan zo’n kotspartij”. Nee, met een zondagsschool hebben de gebeurtenissen aan de Warmoesstraat weinig gemeen. Maar dat kan ook niet met het vaak bloedige straatgebeuren. Een politieman, die hier al een jaar of vijf meedraait, vreest dat het nog erger wordt. „Het is nu zo dat ze je het mes op de keel zetten en dan geld eisen. Straks gaat het anders. Dan steken ze je eerst neer en gaan je dan plukken. Dat zie ik gebeuren. Lang niet iedereen doet aangifte van een beroving. Sommigen zijn bang voor represailles, anderen hou den hun mond omdat ze hier van hun vrouw niet mogen komen. Het is vrij frustrerend werk. Als je nagaat, wat je ASTRONOMISCHE NEDERLANDSE SATELLIET Wat is de bedoeling van de ANS? Men beoogt de bevordering van de indu striële ontwikkeling op hoogwaardig technologisch gebied aan de hand van wetenschappelijk onderzoek in de ruimte door Nederlandse astronomen. Nederland kan zich door deze ervaringen een goede positie opbouwen voor internationale ruimtevaartprojecten. i stem lakoniek. We rijden naar de Java- straat waar bezoekers van een café over de grond rollen in plaats van rustig op een kruk te zitten. Het blijken Marok kanen te zijn. Men vraagt ze mee naar het bureau te komen. Dat gebeurt maar De inspecteur in ons De inspecteur in ons Groninger („Ik ben er dat kunt horen”), zegt: „Het is een bepaald soort mensen wat je - nachts op straat treft. De meesten Van de opbouw tot en met de lancering van de ANS wordt een film gemaakt door Albert Brosens Film- produktie uit Aerdenhout. In een pe riode van drie en een halve week is zo’n 6000 meter film geschoten. Dat gebeurde in hoofdzaak bij ESTEC in Noordwijk. Dat was geen eenvoudige zaak, omdat er „volkomen stofvrij” gewerkt moest worden, zoals ook de ANS-equipe bij het bouwen van de satelliet deed- De kamera’s en alle andere apparatuur moest volkomen zuiver gemaakt worden. Brosens: „Ik heb nog nooit zulke schone spul len gehad. Ik heb trouwens nog nooit zoveel film geschoten in zo'n korte tijd”. Of de film uiteindelijk uitge bracht gaat worden hangt volledig af van het slagen van de lancering. We stappen af bij het bureau War moesstraat, waar een gestadige stroom buitenlanders komt vertellen dat hun auto is leeggeroofd. Een Fransman klaagt: „Het gebeurde achter onze rug. Ik zag de daders wegrennen: twee Noordafrikanen. Ik ben alles kwijt”. Het verwachte medeleven blijft uit. Hij krijgt te horen dat hij maandagochtend maar moet terugkomen, want dan is de recherche er weer. Een agent zegt: „Het is schering en inslag. Soms hebben we honderd van die diefstallen per nacht. Maar ja, vaak is zo’n auto ook n.et een etalage en die junkies hebben voor hun shot veel geld nodig”. stuk moeilijker geworden. „Je leeft in een glazen huis. Vroeger kon je een lastige vent het bureau uitgooien, maar nu moet je keurig twee uur lang dat gelul aanhoren. Onze bevoegdheden zijn op papier gelijk gebleven, maar in de praktijk zijn we er op achteruit gegaan.” We verlaten het bureau op het mo ment dat een Amerikaan de weg naar een kerk komt vragen. Deze heet: Onze Lieve Heer op Solder. Twee mannen gaan op surveillance. „We gaan een sexy doen”, knikt de een veelbetekenend- Vijf minuten later ko men ze terug met twee Italianen. Ze worden gefouilleerd en uit hun zakken komen injectiespuiten, een brok hasjiesj en wat losse centen te voorschijn. „Je bent net een psychiatrische inrichting”, meent de wachtcommandant. „Het barst van dat soort gasten. Die heeft afkick verschijnselen en een ander zit weer op een andere manier in de vernieling. Het zou aardig zijn om eens na te gaan hoeveel normale gevallen we hier bin nen krijgen. Dat zijn er niet veel. Het is net een gekkenhuis. Je krijgt nogal eens mensen die de laatste trein hebben ge mist. Normaal zeg je dan: pak maar een bed in een cel. Maar dat kan niet want een uur later zijn alle cellen vol”. i „Het is meer zwart dan blank wat we hier binnen krijgen”, vervolgt hij. „Van die mannen met donkere brillen en van beroep zijn ze altijd lasser. Of student. Als je dan vraagt wat ze studeren, zeggen ze: lassen”. Zijn er wel eens moeilijkheden in zijn club? Hij grijnst. „Nee, want daar hou den we niet van. Mensen, die lastig worden, worden gewoon even deskundig geschud. Net zo als je met een medicijn doet”. pakt en wat er allemaal gebeurt, dan is het vechten tegen de bierkaai. Je moet er niet teveel bij stilstaan want dan kom je er helemaal niet meer uit. We hebben er trouwens niet eens de tijd voor”. Er wordt een inbraak gemeld, die zaak moet wachten omdat er geen rechercheur „voorradig” is. „Daar zijn gewoon geen mensen voor- Je moet een gebied bewaken dat zo groot is als de hele stad Arnhem. Daar heb je twee man voor. Daar moet je dan maar de straat mee beveiligen. Bijna onbegonnen werk”. Volgens hem is het werk van een politieman in Amsterdam na de klach ten vorig jaar over mishandelingen en dergelijke ook op een andere manier een In een café in een dwarsstraat, waar achter de tapkast witte vissen met rode mondjes in het aquarium zwemmen, komt een vrouw met ontblote borsten nog een afzakkertje halen. Paula heet ze. „Slechte avond”, zegt, ze tegen de barkeepster. Deze knikt. „Hier is het ook stil geweest”. Ze vraagt waar Willem uithangt. „Die is vorige week in elkaar geslagen toen hij met m’n hondje liep te wandelen”, antwoordt Paula. „Ligt nu in een ziekenhuis”- f ASTRONOMIC Al ASTRONOMISCHE ky NETHERLANDS NEDERLANDSE V; satellite satelliet ■Mi s

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17