JOHAN FABRICIUS VIERT 75c VERJAARDAG zijn heeft kwalijke bijsmaak Vriezenveen Kunsttiendaagse Weerwolf weg in Amsterdam La Bohème van Puccini Schröderhuis gerestaureerd ;au Schiesser houdt het in de familie NOS vraagt minister om opheldering I „Rusluie” in „Verteller KOl^dlEH ASI i 95 3 van loon bloemendaal uw nieuwe saab-dealer ^wwelkom lill PvdA voor Proloog rooi Over voorzitterschap Openluchtjazzfestival in Rotterdam I B 1 ZATERDAG 2 4 AUGUSTUS 1974 KUNST 6 Kwalificatie Verfilming Ik-romans et Kriegsmaler ie I k zijn 15 1E *1 EERSTE Ur JIDER MARKIEZEN SBRlEK Stadsschouwburg Amsterdam - - van 5 en ik. ADVERTENTIE ADVERTENTIE er k :s- De Nederlandse Operastichting ji- ers ne MM» 4 onder redactie van Bé ter Maat Eveneens uit de Tausendsassa collectie van Schiesser een combinatie van ge breide blauwe jeans met rode sier- stiksels (foto rechts. Leuke, kleurige pyjama’s en nacht - hemdjes voor de jeugd uit de Tau sendsassa collectie van Schiesser. (foto links) Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 08 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 1 12 02 In de eerste fase van de restauratie zal het exterieur worden hersteld, later volgt het interieur. De kosten, bijna een ton, zullen gedekt worden door subsidies van rijk, provincie en gemeente. „Er is in Nederland een totaal nieuw boek aan het ontstaan, waar ik weinig Johan Fabriclus krijgt vaak het stem pel van „verteller” opgedrukt, een kwa lificatie waar hij het niet mee eens is. Hij beschouwt zichzelf als romancier. Johan Fabricius: „Voor mij is een ver teller in de eerste plaats iemand, die dingen vertelt die hij ook beleefd heeft. Als je figuren weet neer te zetten, dan zet je levende mensen neer die in je verbeelding ontstaan zijn”. Voor het eerst zal straks een van de boeken van Fabricius worden verfilmd: „Voorrijden mevrouw”, een ironisch ver haal over een chauffeur die zijn me vrouw ook nog op andere manieren van dienst is. „Ik hoop dat ze het ironische karakter van het boek zullen handha ven, dus alsjeblieft geen gehijg en gesteun”. de boekhandels al af met het reisexem- plaar van „De wijze Goeroes van Bena res” over een jonge student die met zijn meisje de wereld intrekt. ur, an ONS ALLER HUISHEER, in het dagelijks gebruik vader of paps ge noemd, kan hieruit royaal worden bediend voor zijn kleurige ondergoed. Terloops neemt hij dan ook maar een gezellige pyjama voor zich mee. Zo’n tricot exemplaar doet het niet alleen in de echtelijke sponde goed, doch de vrije tijd kan er eveneens op elke manier ontspannen in worden door gebracht. Keuze isi er uit vele model len en bovendien in een zeer boeiend kleurengamma. Wil paps zich ook nog van een ochtendjas voorzien, dan neemt hij er ongetwijfeld een van ve lours in een antracietkleurtje, dan wel in royalblue, sparregroen of ha vanna. n) 79 ist n- ?- I Bespreken dagelijks van 10-15 uur, telefonisch 11-18 uur (020-232932) CJP en 65+paspoort geldig. JOHAN FABRICIUS roman is net een symfonie Korte Kleverlaan 30 - 44 Bloemendaal Tel. 023-259311 - UTRECHT. (ANP) Het in 1924 ge bouwde Schröderhuis van architekt F. T. Rietveld in Utrecht wordt gerestaureerd. Het bouwwerk, dat wordt beschouwd als een verwerkelijking van de kunsttheo rieën, zoals uitgedragen door het tijd schrift „De Stijl”, verkeert in slechte staat. Door explosies in de laatste wereld oorlog in de buurt van het huis, is het muurwerk gescheurd. De politie rijdt met luidsprekerwa- gens rond om de mensen te waar schuwen uit de buurt van het dier te blijven. MOEDERS WEET ZO langzamer hand wel dat ze. behalve voor prima foundations, evenzeer bij Schiesser terecht kan voor modieuze nachtmo- VOOR ALLE UURTJES van de dag én de nacht brengt Schies ser International als vanouds voor de hele familie een herfst- en wintercollectie in roulatie, die zowel het aankijken als het aan trekken meer dan waard is. AMSTERDAM. (ANP) De Amster damse Kunsttiendaagse zal dit jaar ge houden worden van 20 tot en met 29 september. In het programma zijn ruim 140 voorstellingen in theaters en musea opgenomen. De toegangsprijzen variëren van 1 tot 5 gulden. VRIEZENVEEN. (ANP) In de Vrie- zenveense oudheidkamer wordt 29 en 30 augustus een expositie ingenicht over de historie van de Rusluie, de Vriezenveen- se kooplieden die tot aan de Russische Revolutie belangrijke economische ban den hadden met het toenmalige Peters burg. Speciale aandacht wordt besteed aan de marinegeslachten Kruijs en Berkhoff, waarvan vele vertegenwoordigers hoge functies bij de Tsaristische vloot be kleedden. DEN HAAG. (ANP) Het partijbe stuur van de PvdA heeft de regering gevraagd de toneelgroep Proloog een uitzicht op voortbestaan te bieden. „De regering moet zodanig bemiddelen en steunen, dat de vrije meningsuiting ge handhaafd blijft”, aldus het PvdA-be- stuur in een verklaring over het meer derheidsbesluit van Provinciale Staten van Noord-Brabant om Proloog na 1 september 1975 niet meer financieel te steunen. (Van onze kunstredactie) GRONINGEN Johan Fabricius wordt vandaag 75 jaar oud. Hij kan zijn verjaardag thuis, in zijn tot een intieme ruimte verbouwde boerderij, vieren. Fabricius, met exact 75 titels behorend tot onze produktiefste schrijvers, keerde pas geleden terug van een reis naar Venetië, waar hij stof wilde opdoen voor zijn nieuwste roman, Barca role. Zijn vergevorderde leeftijd doet hem niet aan huis kluisteren. Binnenkort staat een reis naar het Verre Oosten te wachten. „Als ze met een romancier bedoelen, dat je de psychologie op de voorgrond stelt, dan is dat voor mij geen roman cier. Een roman is voor bij een gebeu ren. dat naar een climax leidt en daarna naar een loutering bijvoorbeeld, dus een bouw naar de top toe. Net een symfonie: op de storm volgt een kalmte, doordat alles zich verklaart”. „Ik vind het heel moeilijk. Dickens bijvoorbeeld geldt als een verteller, maar hij is voor mij ook een romancier. Guy de Maupassant bijvoorbeeld ook en dan zeg ik: Homerus was ook een ver teller, dus wat dat betreft, verkeer je in het beste gezelschap. Maar het is zo moeilijk om de grens precies te trekken. Ik vind het niet zo erg om een verteller te zijn, wanneer het maar niet een kwa lijke bijsmaak heeft en dat heeft het in Holland wel, vooral de laatste jaren”. HILVERSUM. (ANP) Een delegatie uit het bestuur van de NOS zal zich binnenkort met minister Van Doom Daarna de dienst in „Later heb ik wraak genomen door Het meisje met de blauwe hoed te schrijven”) en van het eerst verdiende geld als portretschilder, reisde Johan Fabricius naar Zuid-Ame- rika, waar hij een paard kocht en met gaucho’s de indianennederzettingen in de binnenlanden van Paraguay afreisde. In omroepkringen verklaarde men de ze week dat men volledig in het duister tast over de bedoeling van de minister. De heer Schüttenhelm weigerde com mentaar te geven. De minister van CRM heeft het recht van benoeming van de voorzitter van de NOS. Korte en lange nachthemden van batist met honderden bloemetjes op donker fond. DE JONGENS EN DE meisjes laten zich ook steeds kleuriger in het onder goed steken. Vrolijke dessins en stra lende kleuren geven bovendien nog allerlei combinatiemogelijkheden. In de jeans-serie kunnen onze kleine vrouwtjes nu zelfs kiezen uit onder- pulli’si zonder mouw, dan wel met korte of lange mouw en uit shorts of lange broek. Naast pyjama’s in de bekende milanoribkwaliteit zijn er dit keer nu ook veel van frottee voorhanden. In het genoeglijke sfeertje van „terugkeer naar de ro- Fabricius: „Vestdijk heeft me in pro- duktiviteit overtroffen. Ik geloof dat hij wel honderd boeken geschreven heeft. Dus wat dat betreft heb ik me een klein beetje ingetoomd. Maar ik ben natuur lijk nog niet klaar hè, dus je weet het nooit, er staan nog verschillende boeken op stapel”. „Toch heb ik ook nogal wat anders gedaan dan schrijven. In de eerste plaats heb ik me een ongeluk gereisd in m’n leven. Een paar jaar geleden heb ik bijvoorbeeld een heel jaar alleen maar geschilderd. Dat is m’n oude liefde. En je kunt dan niet tegelijkertijd een boek schrijven, zeker geen roman die maan den werk vraagt. Je kunt niet zeggen ’s ochtends schilderen en ’s middags schrij ven”. Wie naar de verschijningsdata van Fabricius’ boeken kijkt, merkt al gauw op dat er praktisch geen enkel jaar voorbijgaat dat er niets van hem uit komt. De lijst groeit gestadig aan, met één of twee titels per jaar. Kent Fabri cius nooit een inzinking?. Aanvankelijk zag het er helemaal niet naar uit dat Johan Fabricius in de literaire voetsporen van zijn vader, de toneelschijver Jan Fabricius, zou treden. Toen het gezin Fabricius in 1914 van Bandoeng naar Parijs verhuisde, zag Jo han daar in ateliers voor het eerst schilders en beeldhouwers in hun atelier aan het werk. Johan Fabricius: „Uit het toenmalig Indië komend, wist ik van toeten noch blazen waar het om beeldende kunst ging. Toch kreeg ik ineens het gevoel: dat wil ik ook proberen. In 1914 vlucht ten we voor de Duitse opmars in de Eerste Wereldoorlog naar Nederland. Daar heb ik nog wel de derde klas van de HBS afgelopen, maar daarna vroeg ik aan mijn vader of in naar de tekenaca demie mocht. Dat moet in 1915 geweest zijn. Hij gaf me een antwoord wat niet elke vader gegeven zou hebben: natuur lijk, jongen, dat moet je doen. Dus niet die flauwekul van eerst je HBS afma ken of zo”. MARKIEZEN/ZON NE SC HERMAN ROLLUIKEM/LUXAPLCX JftLOUZI EEN Het huis, dat nu 50 jaar bestaat, kan dit jaar op de monumentenlijst worden geplaatst. De enkele jaren oude „Stich ting Rietveld-Schröderhuis” heeft on langs met de bewoonster, mevrouw F. A. Schröder-Schrader een verkoopovereen komst gesloten, teneinde het huis voor de toekomst te kunnen behouden. Voor het pand bestaat nog steeds grote be langstelling van kunsthistorici en archi- tekten uit de gehele wereld. 25,27 en 29 augustus-20 uur Verder is er sprake van dat „Het eilnd der demonen” door een Engelse filmmaatschappij gekocht zal worden. In de herfst brengt de NCRV een televi siespel van een Indische novelle van Johan Fabricius: „Achter in de Moluk- ken”. uit de bundel „Gordel van Sma ragd”. En terwijl „Barcarole” nog niet eens uit is, gaan de vertegenwoordigers IVER. (UPI) De Tyburg Filmon- derneming heeft haar opnamen voor de film „De legende van de weer wolf” moeten staken, want de weer wolf is verdwenen. De filmers zoeken met assistentie van de politie en leden van de die renbescherming de omgeving af van de Engelse stad Iver, waar de hoofd rolspeler, een Canadese wolf, dinsdag de benen heeft genomen. De Kunsttiendaagse 1973 trok een re cordaantal bezoekers, 37.920 bij 135 voorstellingen, bijna 6000 bezoekers meer dan het jaar daarvoor. Verwacht wordt dat de belangstelling dit jaar nog groter zal zijn. (CRM) in verbinding stellen om een verduidelijking te krijgen van diens brief aan de voorzitter van de NOS, de heer E. A. Schüttenhelm. Dit heeft het NOS-bestuur vrijdag bestoten. maar „Nooit een uitstekend „Toen ik een jaar of zeventien, acht tien was. ben ik naar het Oostenrijkse front gegaan als „Kriegsmaler”. Zo pas vond ik bij het opruimen van wat oude spullen toevallig nog een envelopje met: Herr Fabricius, Kriegsmaler, Elftes Ar- meekommando. Voor het Kriegspresse- kwartier in Wenen heb ik toen een aantal dingen afgeleverd. En daarna kwam de Zusammenbruch; wij halso verkop terug naar Wenen”. „Vanaf het front had ik brieven ge schreven naar mijn vader waarin ik probeerde om een zo goed mogelijk beeld te geven van wat ik zo meemaak te. Mijn vader liet ze lezen aan Johan de Meester, de toenmalige hoofdredacteur van de NRC, die tevens redacteur van De Gids was. Hij heeft ze toen in De Gids geplaatst”. „Dat was een grote eer voor deze jongeman, maar dat besefte ik nauwe lijks, omdat ik helemaal het idee had schilder te worden. Toen ik in 1918 terugkwam van het front, ben ik nog naar de Amsterdamse Academie gegaan. Samen met de Groningse schilder Johan Dijkstra bleef ik over voor de hoogste klas, de „naaktklas”, zoals we dat noem den omdat je dan naakten ging schilde ren”. de, waarin ze zich (hoe uitgekookt!) ook op vele andere uurtjes van de dag kan hullen. Is het niet verdraaid gezellig om het ontbijt te genieten in een leuk nachthemd met bijpassende duster of een vrolijke pyjama van katoenen jersey? In zo’n gemakkelij ke en soepele uitmonstering worden zelfs de daarna te verrichten huishou delijke karweitjes wat minder verve lend. Ook voor u dames, een uitge breid scala aan mogelijkheden, zowel wat model, kleur als materiaal be treft. Ieder type vrouw zal zonder meer iets van haar gading kunnen vinden in de jeugdige of in de hoog- modieuze zo u wilt elegante series. contact mee heb: de ik-romans, waarin iemand z’n frustraties uitleeft van het strenge geloof bijvoorbeeld, waar ze on der geleden en later mee gebroken heb ben, zoals Jan Wolkers. Van al die persoonlijke dingen heb ik geen last; ik heb een verrukkelijke vrije jeugd ge had”. „Maar wat hebben wij nu eigenlijk aan echte romanciers? Gerard Reve is natuurlijk een enige vent, maar hij heeft maar twee romans geschreven, „De avonden” en „Werther Nieland”. Wat hij nu schrijft is een verfijnde vorm van journalistiek. Wél een romancier is na tuurlijk W. F. Hermans. Ik heb niet zoveel van hem gelezen, meer slapen” vind ik boek”. Johan Fabricius is een van de weinige Nederlandse schrijvers die altijd zijn pen heeft kunnen leven: „In het begin was het een beetje moeilijk, maar „Komedianten trokken voorbij” was een bestseller, niet alleen hier in Neder land, maar ook in Engeland, Amerika, Scandinavië. Maar als je de pech hebt dat je vroeg in je leven niet van het schrijven kunt bestaaan, dan moet je wel in de journalistiek. En als je een maal in de journalistiek zit, dat weet u ook wel, dan zit je vast, dan kom je nergens meer aan toe”. Aan deze opening van het seizoen nemen onder meer deel het Nationale Ballet, het Amsterdams Philharmonisch Orkest, de Nederlandse Operastichting, het Concertgebouworkest, het Publieks- theater, de Haagse Comedie, het Neder lands Kamerorkest, toneelgroep Theater The Family uit New York, Organic The atre uit Chicago, het Scapinoballet, het Katheater, het Residentie-orkest, Mime- theater Will Spoor, jeugdtheater Wim Zomer, toneelgroep Wederzijds en het Concertgebouw Pianokwartet. Solistisch werken mee o.a. Cora Canne Meijer, Theo Olof, Henk van Ulsen, Tibor de Machula, Ivan Heylen, Eugen Fodor, Wannes van de Velde, Liselore Gerritsen en Maurice André. Speciaal evenement in de Kunsttien daagse is een „open-huis-dag” op zater dag 28 september in de stadsschouwburg. Bezigheden van het Nationale Ballet, het Publiekstheater en de Nederlandse Ope rastichting kunnen er dan van 10 tot 16 uur kosteloos worden bekeken. mantiek” worden de jeugdige vrou welijke romantici op hun wenken bediend met dito nachthemden van milanorib. Deze, met bonte dessins bedrukte, tricot nachthemden zijn er in korte en lange modellen, soms voorzien van lange mouwen. HET ONDERGOED DAT Schiesser voor moeder en dochter, onder de naam Sweety’s, presenteert is voor vele doeleinden geschikt en juist daarom zo interessant. In deze uitge breide serie vindt u pulli’s, shorts, bikini’s, slips, wikkelbouses, T-shirts en wat dies meer zij. Zonder meer fijn voor strand en terras en zeker niet te vergeten voor de wintersport. VOORTS BRENGT SCHIESSER ook een fijne collectie kinderboven- kleding op de markt, waarbij het voordeel van allerlei combinatiemo gelijkheden zeker niet uit het oog mag worden verloren. Rokken, broe ken en pullovers treffen we aan in een veelheid van kleuren, dessins en kwaliteiten. Zo zag ik onder andere geweven velours van polyester met katoen en een geweven ruitstof van wol met polyamide; overigens alles bijzonder gemakkelijk te wassen. Al met al een kostelijke collectie en zoals gezegd voor de ganse familie. Ook hierover schreef hij brieven voor De Gids. Langzaam kwam de ommekeer. Johan Fabricius schreef het jongensboek „Eiko van de Reigershoff”, een sprookje, en het befaamde „De scheepjongens van Bontekoe”, waarvoor Johan Fabricius aanvankelijk bij uitgevers moest leuren om het gedrukt te krijgen. In 1931 kreeg Johan Fabricius de Van der Hoogt-prijs voor „Komedianten trokken voorbij”. Johan Fabricius: „Toen was ik als literator gesetteld. Het heeft jaren en jaren geduurd voordat ik weer ging schilderen”. Johan Fabricius: „Je kunt je natuur lijk niet onttrekken aan de geest van de tijd, dus in die zin ga ik met m’n tijd mee, maar niet opzettelijk. Ik heb ook nooit naar een stijl gezocht, die komt uit het onderwerp zelf voort. Die manier heeft het voordeel dat je gewoon schrijft. Dan veroudert de boel niet zo gauw”. ROTTERDAM (ANP). Het eerste openlucht-jazzfestival in Rotterdam wordt 31 augustus in het openluchtthea ter Dijkzigt gehouden. Van ’s middags twee uur tot middernacht treden op: Creators-Sunship uit Rotterdam, Full Moon Ensemble uit België, Kees Haze- voet Kwartet uit Amsterdam, Peter Brötzmann Trio uit West-Duitsland, Ray Stephen Oche en zijn Matumbo uit Ni geria, Albert Mangelsdorff Quartet uit West-Duitsland, Frank Wright Quartet en de Kenny Clarke Group, beide uit Amerika. In de pauzes zal jazzmuziek op een draaiorgel worden gespeeld. Het fes tival is georganiseerd door de Jazzstich- ting Sunship met steun van de gemeente en de Rotterdamse Kunststichting. De voorzitter van de NOS ontving deze week een brief van de minister, waarin deze herinnert aan de verklaring van de heer Schüttenhelm vorig jaar mei bij zijn herbenoeming. De NOS- voorzitter zei toen, dat hij bereid was af te treden per 1 augustus 1975 of zoveel later als de regering nodig vindt. De heer Schüttenhelm die in no vember 65 jaar wordt is voor vier jaar benoemd. De Omroepwet stelt geen leeftijdsgrens. C Al A X: --JÜgg Jji - i TT i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7