DUITSLAND EERT GOETHE Auteur Hubert Lampo met eigen camera op de set Portret van Magda Janssens naar schouwburg Maastricht Agenda Atlantis stopt uitzendingen Voor wie dan wel? 101% I „Nordring” werd Engelse aangelegenheid Bank Mees Hope introduceert: e het Groei-Kasbiljet aan toonder. B Bank Mees Hope nv Nederlandse film in Oostenrijk bekroond Verkoping studio w -» J3 7 KUNST MAANDAG 1974 2 6 AUGUSTUS 6 Wulpse buurvrouw ft In en om Haarlem Haarlem, Houtplein 8, tel. 023 - 31 59 50. - 4 Heemskerk WBJIWU Beverwijk Bollenstreek Castricum Zandvoort V eisen-1 Jmuiden - Ji I s WK De Belgische radio en televisie gaat de ;n (Van onze RTV-redactie) le e- (ADVERTENTIE) (Van onze RTV-redactie) BIOSCOPEN „My 14, 18.45 en 21.15 u.: De rente op rente Op Renteberekening vindt plaats op basis geen vergoeding plaats vinden. BMHI n n ..De u.: in et Bij verzilvering na van Ammelrooy en de Oostduitse-Neder- landse Cox Habbema. Harry Kuemel, de Franse scenario-schrijver Jean Ferry en Jan Blokker werkten het boek van Lam po om tot een filmscenario, waarbij ten opzichte van het origineel nogal wat veranderingen zijn doorgevoerd. Hubert Lampo immer aanwezig bij de opnamen met zijn 16 mm filmcamera is bijzonder te spreken over de ma nier waarop zijn boek verfilmd wordt. Naast de gangbare kasbiljetten heeft Bank Mees Hope ook zeer speciale. Voor die mensen die hun geld tegen een hoge rente willen uitzetten, maar nog niet weten voor hoe lang. Het gaat hier om een schuldbekentenis aan toonder, met een maximale looptijd van 7 jaar. Reeds 2 jaar na aankoop echter kunt u zo’n Groei-Kasbiljet op elk moment verzilveren. Uw geld blijft dus beschikbaar, terwijl u de mogelijkheid tot een hogere rente openhoudt. Na het 7e jaar is die zelfs BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). 20 u.: „Papillon”. te it g g e ie le kt ut i- 7’/< 8-/. 9*/< 10 10»/4 10‘/z is Jt. ie ce at le d te ;n m ig □t ts ;n te in re Sft vn ze d, jn le ;h krijgt u voor een Groei-Kasbiljet van: 1000,- 5000,- 1.161,- 1.277,30 1.424,60 1.610,60 1.795,90 ƒ2.011,60 van verstreken volle jaren; over gedeelten van jaren kan De dochter van mevrouw Janssens, mevr. Nora Balleux, droeg het over aan het bestuur van de stichting cultureel cen#um. Voorzitter G. M. J. Crijnen aanvaardde het in dank. Bij haar overlijden in 1973 had haar vrienden”. u. en 19-21 u. Frankfurt heeft een poster uitgebracht waarop Goethe te zien is, schrijlings ge zeten over de stad en in de rivier de Mainz. Goethe is inwoner geweest van Frankfurt. aanhankelijke vrouw COX HABBEMA zond 16 u. aanvraag. vrouw van Freek natuurlijk op het lijf geschreven.” De realisatie van de film heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. Regisseur Harry Kuemel liep een voedselvergifti ging op, Cox Habbema en cameraman Eddy van der Enden kregen zware koorts en diverse opnamedagen gingen door slecht weer niet door. Dit gevoegd bij de fragmentarische wijze van regis seren leidde tot een forse overschrijding van het produktieschema, hetgeen Jos van Gorp, produktieleider van de BRT af en toe tot wanhoop bracht. „Het wordt toch al een dure produktie. De BRT doet aan strenge budgetbeheersing.” DEN HAAG(ANP). In Wenen is de film „Wonen” van de Nederlandse filmer Jonne Severijn bekroond met de tweede prijs tijdens de vijfde internationale wedstrijd voor films over huisvesting en ruimtelijke ordening. De film van Severijn behandelt de maatschappelijke intergratie van licha melijk gehandicapten en toont aan dat naar behoefte gebouwde en aangepaste woningen voorwaarde voor een zelfstan dig bestaan van rolstoelgebruikers vor men. De film kwam tot stand in opdracht van de Nederlandse vereniging voor re validatie en met medewerking van het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening en de stichting natio naal fonds tot bevordering van de reva lidatie. OOSTBURG. Radio Atlantis, de il legale zender van de Belgische zaken man Adriaan van Landschoot uit Ade- gem, heeft zondagmiddag om twee uur de Nederlandstalige uitzendingen vanaf het zendschip Janine voor de Zeeuws- vlaamse kust beëindigd. Tot 1 september blijft Radio Atlantis nog in de ether met Engelstalige uitzendingen. Daarna zal de piraat voorgoed zwijgen, omdat Van Landschoot besloten heeft een einde te maken aan zijn radio-activiteiten nu op 1 september de Nederlandse wet van kracht wordt die illegale radio-uitzen- dingen vanaf schepen voor de kust ver biedt. Wat er precies met het zendschip Janine gaat gebeuren wilde Van Land schoot nog niet onthullen. „Ik heb er een nieuwe bestemming voor. Het gaat naar Israël, maar voor welk doel, daaro ver kan ik me nog niet uitlaten”. Wel liet hij weten dat het schip, nadat de Engelstalige uitzendingen zijn gestaakt, naar Vlissingen zal worden gesleept. Hier zal het zondag 1 september aanko men en vervolgens in orde worden ge bracht voor de nieuwe bestemming. Aanstaande woensdag is het 225 jaar geleden dat de Duitse dichter Johann Wolfgang Goethe werd geboren. Vier maanden lang zal Duitsland middels een groot aantal manifestaties eer brengen aan zijn grootste poëet. De gemeente BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat) 19 en 21.15 u.: Turks fruit”, 19.30 u.: ,,Once upon a time in the west”. Luxor Theater (Breestraat) 19 en 21.15 u.: Detective Klute”. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie etsen en panelen van André de Jong: geo pend tot en met 20 september van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. De slotavond trok zaterdag in de Gro ninger evenementenhal ongeveer 1400 bezoekers, een aantal dat de drie vooraf gaande dagen niet werd gehaald. De Producerpruja voor de beste radiiopro- duktie, ter waarde van 1500 gulden, en een in plexiglas gevatte „N” ging naar David Rayvem Allen. De Engelse Rita Morris legde beslag op de Solistenprijs, terwijl Bob Farnon, dirigent en arran geur van de Britse produktiies, de Arran geursprijs in de wacht sleepte. De prijzen werden in het Gronirtger Martinihalcentrum uitgereikt door mr. E. H. Toxopeus, Commissaris der Konin gin in de provincie Groningen. Deze prees de vreedzame sfeer van dit inter nationale treffen, die volgens hem ver uitging boven die van internationale voetbalwedstrijden, waar volgens hem opvallend veel agressie valt te constate ren. De heer Toxopeus bediende zich daarbij afwisselend van de Nederlandse en de Engelse taal. De hoofdpersoon in de film is de Antwerpse journalist en romanschrijver Freek Groenevelt (Hugo Mfetsers), die samen met de wiskundelerares Simone Marij nissen (Cox Habbema) het mysterie Joachim Stiller tracht te ontrafelen. Beiden en later ook een Antwerpse wethouder ontvangen mysterieuze brieven van Joachim Stiller, die al tien tallen jaren geleden zijn bezorgd. Wille- ke van Ammelrooy speelt de wulpse buurvrouw van Freek. Zij houdt zich bezig met het gezelschap houden van figuren van wisselend allooi. In tegen stelling tot de boekversie loopt de figuur van de buurvrouw als een rode draad door de film. Als tenslotte het mysterie „Joachim Stiller” opgelost zal gaan worden, wordt Joachim voor de ogen van Freek. Simo ne en de wethouder doodgereden en zijn we nog niets wijzer. Aan dit min of meer onbevredigend en sombere einde van het boek hebben de scenario-schrij- vers nog een idyllische scène, die jaren 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 7 jaar 5.805,- 6.386,50 7.123,- 8.053,- 8.979,50 x 10.058,- Hij is overigens tussen de filmploeg een onopvallende figuur, die zich in het geheèl niet inlaat met het totstandko men van de film. „Ik heb het boek geschreven. En zij willen het verhaal filmen, daar moet ik afstand van ne men”, aldus Lampo. Over de hoofdrol spelers is hij erg te spreken. „Voor zover ik het kan beoordelen is het enorm fijn werken met Hugo Metsers. Altijd opge ruimd, altijd bereidwillig, alhoewel er door Harry Kuemel ontzettend veel van hem gevergd wordt. Cox Habbema is nrecies de vertolkster van de intellectue le, maar aanhankelijke vrouw die Simo ne in mijn boek is. En Willeke van Ammelrooy is de rol van wulpse buur- later speelt, toegevoegd. Simone en Freek zitten met hun dochtertje in een park te picknicken en nodigen een voor- ijij komende hippie uit mee te eten. Deze weigert echter. Met deze toegevoegde scène heeft men het thema van de Em maüsgangers dat Lampo aan zijn boek vooraf laat gaan enigszins willen uit bouwen. MUZIEK Grote of St. Bavokerk. (Ingang Oude Groenmarkt) din. 20.00 u.: Orgelconcert door Albert de Klerk. Linnaeushof (Bennebroek. Park met speel tuin en andere attracties. Geopend dag. 11-17 uur. Tulipshow Frans Roozen (Vogelenzangseweg Vogelenzang). Dag. geopend van 8-19 uur. Tulipgarden John van Grieken (t.o. de kerk te Vogelenzang) Geopend 8-20 uur. Radio Atlantis begon half juli 1973 met uitzending op de 385-«neterband, aanvankelijk vanaf het schip Mi Amigo van Radio Caroline voor de Scheve- ningse kunst. Later vanaf de Janine, die ter hoogte van Cadzand voor de kust lag. Van Landschoot durft uitzendingen vanaf het schip voor de Belgische kust niet aan, omdat België het verdrag van Luxemburg, dat etherpiraten verbiedt, al had ondertekend. Behalve dat het zend schip van Atlantis voor de Nederlandse kust lag, was ook de studio in Nederland gevestigd: in een gehuurd pand in Oost burg. Deze studio, waar programmaleider Tony Houston de scepter zwaaide, was in de loop van vorige week al voor een deel ontruimd. Zaterdagmiddag hielden Van Landschoot en zijn medewerkers er een openbare verkoping van de nog aanwezige spullen. De verkoping trok veel publiek uit Zeeuws-Vlaanderen, maar nog meer uit België. In een tijdsbestek van enkele uren ging de inventaris (tapes, draaitafels en enig meubilair) van de hand. Van Land schoot verkocht bij opbod en ook wer den spullen verkocht aan wie er wat voor geven wilde. Een topper was een bepaald programma, dat voor 200 gulden van eigenaar verwisselde. Van Landschoot stond er zaterdag wat aangedaan bij. „Het is triest dat dit moet gebeuren”, was zijn enige commentaar. Programmaleider Houston: „We hebben dit het afgelopen jaar met hard werken opgebouwd. Het is heel erg dat we het nu moeten verkopen”. „Joachim Stiller” als film met veel veranderingen GRONINGEN. Het internationaal Nordring-festival in Groningen, een grootscheepse manifestatie van een acht tal landen rond de Noordzee op het gebied van de lichte muziek, is ditmaal voor de Britten een overweldigend suc ces geworden. Van de deelnemende lan den Zweden, West-Duitsland, Nederland, Finland, België, Noorwegen, Denemar ken en Groot-Brittannië wisten de Brit ten beslag te leggen op alle drie be schikbare prijzen. BIOSCOPEN CORSO Theater (Dorpsstraat). 20 avonturen van rabbi Jacob”. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Per manente tentoonstelling collectie schilderijen van Frans Hals en andere schilders uit de Haarlemse School, zilver, glas en antieke meubelen, poppenhuis en oude apotheek. Prentenkabinet: expositie boeken uit eigen bezit. T.m. 1 september geopend ma. t.m. za. 10-17 u. zo. 13-17 u. Iedere zaterdagavond 20.30- 22.30 uur T.m. september. Teylers Museum (Spaarne). Tentoonstelling Nederlandse tekeningen uit de 18e eeuw uit eigen bezit t.m. 1 sept. Permanente tentoon stelling schilderijen en tekeningen tevens mi neralen, kristallen, historische natuurkundige instrumenten fossielen e.d. Open di. t.m. za. 10-17 u. le zondag van de maand 13-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstr. 79). Perma nente tentoonstelling oude religieuze kunst, schilderijen, kunstnijverheid, tentoonstelling „Het vreemde houten gezelschap”, foto’s van snijwerk in middeleeuwse koorbanken en mi- sericordes. Geopend di. t.m. zat. 10-12.30 en 14- 17 u. zondag 14-17 uur. St. Beeldende kunst (Ged. Oude Gracht 121). Uitleenkunst met kooptegoed. Expositiekel- dertje: gedurende de maand augustus reliëfs di. t.m. vrij. 13-17 uur en do. avond 20-22 uur. Preekstoel (ingang Gasthuispoort t.o. Kleine Houtstraat 93). Collectie religieuze goederen geopend di, do en za. 10-12 uur en 14-16.30 uur. Cruquiusmuseum (aan de Ringvaart bij Heemstede). Oudhollandse molens, maquette waterstand, oud stoomgemaal enz. Tel. 02509- 854. Geopend dag. 9-17 uur. Theehuis geopend dag. van 8-24 uur. Galerie Mare. (Wolstraat 18). Expositie werk van de Haagse School. Geopend di. t.m. za. 10-17 u. en zo 14-18 u. t.m. 31 aug. Galerie Zijlstraat (Zijlstraat 31) Werk van de Roemeense Gina Hagiu, (glasschilderingen en tekeningen). Eugen Popa, (grafiek en tekeningen. Haarlemse Ikebana Japanse bloemschikkunst. Geopend: Werkd. 12-17 u. ma. wo. en vrijd. tev. 20-21.3(f u. zond. 14.30-17 u. Tot 22 september. Gebouw Noord-Holland (Hamelinkstr-Hoek Schipholweg). Werken van Youssef grafiek en schilderijen. Geopend: werkd. 9-17 u. Tot en met 13 september. Kunstzalen Heerkens Thijssens (Houtplein 13). Expositie „Stillevens van diverse stoffe- ringen”, met o.a. werk van Will Kalshoven Otto Veen, Jan van der Veer en Floris Vester. Geopend ma. t.m. za. 10-18 u. T.m. 31 aug. Galerie Epoque (Zandvoortselaan2, Heem stede). Expositie werken van Antoine Tames olieverfschilderijen en krijttekeningen: Anne Huitema etsen; Saskia Borgestus tekeningen; Barbara Zittrer olieverfminiatuurtjes en kera miek van Jan Haans. Geopend dagelijks 13-18 u. don. 19-21 u. zo. 13.30-16.30 u. t.m. sept. Het Huis in de Duinen (Herm. Heijermans- weg 1, Zandvoort). Werken van Jac. P. Dolfirama (Hotel Bouwes Palace). Dag. om 10.30, 12, 14 en 16 uur. Avondshow di., vr en zat. 21 uur. Bowlingcentrum (Burg. Van Fenemaplein). Dagelijks geopend van 16-01 en zo. 12-02 uur. MAASTRICHT (ANP). Het schilderij „Magda Janssens als Bade- loch in de Gijsbracht van Aemstel”, dat de Amsterdamse kunstenaar Mar- tinus Eling maakte, zal in de Maas trichtse Stadsschouwburg komen te hangen. Wim Bary heeft het bij zijn afscheid als directeur van de Stads schouwburg aan deze instelling ge schonken. Magda Janssens na een zeventigjarige toneelloopbaan twee portretten nage laten, waarvan het ene bestemd was voor de Stadsschouwburg in Amster dam en het andere voor Wim Bary. Magda Janssens, die in 1884 in Ant werpen werd geboren en in 1901 deputeerde, vestigde zich in 1914 in Nederland en schitterde in vele rollen bij Cor van der Lugt Melsert, Ko Arnoldi, Comediia, Rotterdams Toneel, Ensemble en Globe. In de Maastrichtse Stadsschouw burg trad zij op 31 oktober 1972 voor het laatst op in de rol van de altijd bezige Njanja in „Drie Zusters” van Tsjechov. Thijsse boeken, tekeningen, schetsen onder de titel .Bloemen en haar vrienden”. Geopend dag. 10-12 u., 15-17 u. en 19-21 u. t.m. 31 augustus. DIVERSEN Kathedrale basiliek (Leidsevaart). Bezichti ging schatkamers van de kathedraal. Geopend van 10.30-12.30 en 14.30-16.30 uur. Wijkcentrum Europawijk (Laan van Angers 5). Spreekuur sociale raadsman dl. 10-12 uur. Vrij. 14-16 uur. De Waag (Spaarne 29). Geopend op dond. en zon. v.a. 20-01 en vrij, en zat. van 20-02 uur. VW Haarlem (Stationsplein). Open dag. 9-20 u. zond. v. 11-14 en 17-19 uur. Stadskweektuinen (Kleverlaan 9). Bloemen en planten. Kassen met tropische planten. Geopend wo. 14-16 u, zat. en zon. 10-12 en 14- 16 uur. Rondvaart door Haarlemse grachten: Ver trek bij Houtbrug dag. 10-11, 12, 14, 15, 16, 17 u. Zat. en zond 16 u. naar Groenendaal. Excursies op aanvraag. Tel. 023-241080 en 324859. Thijsse’s Hof (Mollaan, Bloemendaal). Vogel en plantentuin Geopend di. t.m. vrij. 9-12, 13.30-17 uur. Zat. en zond. 9-17 uur. Bezoekerscentrum De Duyvetil (ingang Vo gelenzangseweg bij Oase Aerdenhout). Na tuurproject „Bomen en bos”, aangevuld met bijenkas. Elke zondag 13 uur: Duinwandeling o.l.v. gids. Bezoekerscentrum Kennemerduinen (ingang Koevlak tegenover de watertoren aan de Zeeweg Overveen). Dagelijks geopend van 9- 17 uur. Haarlem Bowling (Orionweg, Delftlaan). Ge opend ma. t.m. zondag 13.30-02 uur, za. en zo. jeugdbowien 11.30-13.30 uur. ANTWERPEN Een Belgisch- Nederlandse filmploeg heeft onder leiding van de Belgische regisseur Harry Kuemel de laatste hand ge legd aan de opnamen van de film „De komst van Jaochim Stiller” naar het gelijknamige boek van de Vlaamse auteur Hubert Lampo. jsuveus, Bessemerstraat, bezichtigen van 9.30 tot tot 16.30 uur. Niet op De Belgische radio en televisie gaat de topper op vele literatuurlijsten wor- film in drie afleveringen van 40 minuten den gespeeld door Hugo^ Metsers, Willeke begin volgen 1 jaar op het scherm bren gen. Door wie de film in Nederland op het scherm zal worden gebracht is nog niet bekend. Volgens de BRT heeft de AVRO wel belangstelling voor aankoop van de film. Hoogst waarschijnlijk zal de film na vertoning op de televisie omgewerkt worden tot een speelfilm voor de bioscopen. De hoofdrollen in De komst van Joa chim Stiller de magisch-realistische Cinema Palace (Gr. Houtstr.). 15.30 en 20 u.: „Dr. Zjlvago”, 14 j. Zat., zond, en woens. 13.30 u.: ,.Dik Trom”. Frans Hals (Frans Halsplein). 19 en 21.15 u.: „Vrolijke ontucht in Tirol”, 18 j. Lido (Houtplein). 14, 19 en 21.15 name is nobody’’ 14 j. Luxor (Grote Houtstr „The Stlng’’, 14 j. Roxy (KI. Houtstr.). 14.30 en 20 u.: „The good, the bad and the ugly”, 14 j. Studio (Gr. Markt). 14.15 u. (beh. zat., zon. en woe.) 19 en 21.30 u.: „Don’t look now”, 18 j Zat. en woen. 14.15 u. en zon. 14.00 u.: „Sjors en Sjimmie en de Gorilla”, a.l. TENTOONSTELLINGEN BIOSCOPEN City, maandag en dinsdag 20 uur: langste dag”. DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Felison, Noordelijk Koetshuis, Beeckestijn Expositie foto’s van Lies Wiegman. Pieter Vermeulen Museum, Moerbergplant- soen 24, IJmuiden. Dagelijks te bezichtigen van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, IJmuiden. Dinsdag te 11_L‘_ 12 uur en van 14 zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden werkdagen te bezichtigen van 10-12 uur. re

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7