Vereniging van hoger personeel verontrust L Konsumenten Kontakt concludeert: MARGARINE TE DUUR CONSUMENT MISLEID In september economische top in VS Autobazen in Duitsland varen er wel bij Weer gesprek over Singer KAMPERMAN i i atbss 1 Sublieme bontcouture bij Kamperman in Haarlem! A.T.B. heeft u veel te laten zien. BONTSPECIALISTEN Order van f 30 mln voor IJsselwerf „DE UILENBOOM” D DINSDAG 2 7 AUGUSTUS 1974 ▼ARIA 10 SERIE A (Van onze redactie economie) SERIE B Werkgelegenheid IR. SLINGELANDT „Lege bv” (Van onze redactie economie) Open kaart Prijsverschillen o (VMF) GAAT MET PENSIOEN Zij constateert dat de bereidheid van de Akzo om met het hoger per soneel tot een contractuele overeen komst te komen ver te zoeken is. konkrete, flexi- 'X bele (aan)bouwsy- steem voor automa tische tekstbehandeling. Wij zullen u graag begroeten f en u alles vertellen over de r vele mogelijkheden,die er bin nen onze diverse systemen voor u zijn. Vrijblijvend, dat spreekt vanzelf. Wij staan voor u klaar op: woensdag 28 en donderdag 29 augustus in het Esso Motor Hotel, de Boelelaan 2 (vlakbij het RAI-gebouw), Amster- dam-Buitenveldert. De openingstijden zijn van 10.00 tot 22.00 uur. U bent van harte welkom. d b n d c t< h I e n v DEN HAAG De margarine kan veel goedkoper. De afgelopen drie kwart jaar heeft de consument ten onrechte al te forse verhogingen van de margarineprijzen moeten betalen. De consument is misleid. Die prijs verhogingen mocht de industrie doorvoeren op grond van denkbeel dige kostenverhogingen. De werke lijke kosten stegen niet zoveel als de industrie suggereert. Dit is het standpunt van Konsumenten Kon takt, waarvan minister Lubbers (Economische Zaken) op de hoogte is gesteld. DEN HAAG-ARNHEM De vereniging van hoger personeel bij Akzo-Nederland vindt dat de leiding van dit concern vreemde manoeu vres maakt in de kwestie van de cao. 6 dinsdagavondconcerten op Heel wat zelfs. Teveel om bij u "thuis” te komen. Daarom wil len wij u voor deze ene keer vragen om ons eens op te zoeken in Amsterdam. Want 4 daar hebben wij speciaal voor u J een expositie georganiseerd. Daar staat, behalve de TA 10 busi nesscomputers, het nieuwste Triumph/Adler computer systeem, de TA 1000. Het nieuwe TA 1000 systeem is door zijn modulaire opbouw reeds in de basiskon- figuratie bureaucomputer, ter minalcomputer en magneet- rekeningkaartcomputer. Verder vindt u daar de TASA 9000 schrijf- automaat. Het veelzijdige. SERIE C 6 vrijdagavondconcerten op Het overleg leidt niet tot vorde-w ring Adler Triumph Business Computers (A.T.B.) B.V. Amsterdam. A.Jzn. Ernststraat 665A, tel. 020-426868 Nijmegen, Stationsplein 6, tel. 080-222135 Groninoen. Vechtstraat 17. tel. 050-260730 Rotterdam. Strevelswea 688, tel. 010-802277 NOORDHOLLAN DS PH I LHARMONISCH ORKEST DIRIGENT: ANDRÉ VANDERNOOT kW Seizoen 1974-1975 - Concertgebouw - Haarlem Gastdirigenten:Géza Anda, Willem Radio Kamerorkest Gastorkest: (ADVERTENTIE) K I IRHIMPH „Zo verklaarde Unilever in 1967 dat de toen duurder geworden kokos en palmpitvetten niet te vervangen wa ren omdat ze de margarine de benodigde zachtheid zouden geven. Zeven jaar later bagatelliseerde Unilever de vervangings- mogelijkheden van deze (ook toen weer duurder geworden) kokos- en palmpit vetten ineens met het argument, dat die vetten de margarine de nodige hardheid moeten bezorgen”. De modellen voor de nieuwe modieuze bontcollectie worden 's zomers in eigen atelier vervaardigd. Nu al willen wij voor u een tip van de sluier oplichten en met genoegen deze nieuwe bontweelde laten zien en passen. Ook bijzondere wensen kunnen wij nu voor u realiseren. In de topconferentie zullen de volgen de vijf doelstellingen aan de orde ko men: Het verkrijgen van inzicht in de huidige economische situatie, het vast stellen van de oorzaken van de inflatie, het bereiken van overeenstemming over de wijze waarop de inflatie moet wor den aangepakt, het studeren op nieuwe en realistische methoden om de geldont waarding de kop in te drukken en het vaststellen van de problemen waaraan onmiddellijk iets moet worden gedaan. WASHINGTON. (Reuter) Op 27 en 28 september zal in Washington de eco nomische topconferentie worden gehou den die president Ford onlangs heeft aangekondigd als een nieuwe stap in de strijd tegen de inflatie in de Verenigde Staten. De president zal de bijeenkomst zelf voorzitten. in in De vraag is ook in hoeverre het af splitsen van de farmaceutische divisie de werkgelegenheid van de bestaande Ak- zo-stafafdelingen beïnvloedt. Vanmorgen is in het bedrijf een per soneelsvergadering gehouden. wege kostenfactoren is in de margarine- industrie normaal. Maar daardoor wer ken sterk in prijs gestegen grondstoffen overdreven fors door in de consumen tenprijzen. Op die manier wordt de con sument op grote schaal misleid, zegt Konsumenten Kontakt. In de tot dusver succesvolle pogingen de prijsverhogingen te motiveren komen soms tegenstrijdige verklaringen voor. Wagenweg 11 Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voor de deur! V b i van Qfterioo, Jerzy Katlewicz, Otakar Trhlik, Heinz Wallberg, Paul Hupperts Ook meent mer dat Akzo-Nederland nu het recht heeft „weggegeven” even tuele stakingen of andere acties van de vakbonden bij het totstandkomen van een cao voor het hoger personeel aan de rechter voor te leggen met een verzoek tot verbod. De vereniging hoger personeel bij Ak zo werd als één der eersten in ons land erkend als onderhandelingspartner. Dat gebeurde begin van dit jaar, later volg den ook andere concerns. In de loop van het voorjaar hebben de vakbonden zich daarbij neergelegd, zodat aparte cao’s voor het hoger personeel in beginsel mogelijk zijn. In deze bekendmaking van het Witte Huis wordt ook opgemerkt dat de infla tie moet worden beschouwd als een Vraagstuk waarvoor pas op lange ter mijn een oplossing kan worden gevon den en dat niet mag worden verwacht dat president Ford in staat is spoedig een wonder tot stand te brengen. De consumentenorganisatie kwam tot haar bevindingen na een onderzoek naar de prijsontwikkeling van het pakje mar garine. Met name de grote margarinefa- brikanten profiteren van het prijsver- loop, zegt KK. Het heeft minister Lub bers verzocht voor de margarine een geheel ander prijsbeleid te voeren. Zo niet dan is de kans groot dat de prijs binnenkort weer moet stijgen. Bespre kingen tussen fabrikanten en het minis terie wijzen in die richting. De advieskoersen voor buitenlands AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprtyzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische franc (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse franc (100) Zwitserse franc (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) van bevoorradingsschepen, die worden DEN HAAG. (ANP) Een Westduits autoblad heeft nagegaan wat topmensen in de Duitse auto-industrie verdienen. De conclusie was, dat er sprake is van forse bedragen. ROTTERDAM. IJsselwerf N.V. Rotterdam heeft van de Oceangroup Engeland opdracht gekregen 2 bevoorra- van een Gevreesd wordt ook dat als na de fusie het totale bedrijfsresultaat niet toeneemt, het gewenste rendement dan wordt gehaald uit inkrimpingen in de huidige personeelssterkte. Dat zou dan een toekomstige werkgelegenheidsdrei- ging voor hoger personeel zijn. De voor genomen fusie omvat 8000 Akzo- en 4000 Philips-medewerkers. Akzo-Neder land telt 35.000 personeelsleden. Merkwaardig vindt het hoger perso neel dat in de „gewone” cao’s die Akzo met de vakbeweging (de industriebon den) heeft a gesloten, een bepaling staat dat de vakbonden het recht hebben het contract open te breken indien Akzo- Nederland met de vereniging van hoger personeel een contractuele verbintenis aangaat. UTRECHT. (ANP) De vakbonden zijn weer uitgenodigd voor een gesprek in het ministerie van Economische Za ken over de dreigende sluiting van de kantoormachinefabriek Singer in Nijme gen, waardoor de werkgelegenheid voor 800 werknemers wordt bedreigd. De ont moeting met de heer J. A. M. Molken- boer, directeur-generaal voor de indu strie, zal vanmiddag plaatsvinden, zo heeft een woordvoerder van de Indu striebond NKV meegedeeld. Daarbij wordt dan geen rekening ge houden met zaken als: de prijzen van de basisgrondstoffen die nog niet zijn ge raffineerd en verwerkt; het kopen van grondstoffen op termijn en de vérgaande mogelijkheden om bepaalde grondstoffen door andere te vervangen. Grote fabri kanten die ongeveer drie kwart van de markt beheersen (Unilever heeft ten minste 55 percent, zegt KK), zijn voor hun inkoop niet op reeds geraffineerde oliën en vetten aangewezen. Specialiteiten Restaurant Auberge vanouds Santpoort UTRECHT. (ANP) Ir. J. M. G. D. baron van Slingelandt zal op 1 septem ber zijn functie als lid van de raad van bestuur van de Verenigde Machine Fa brieken (VMF) neerleggen. Hij is 60 jaar. De heer Van Slingelandt heeft er 34 dienstjaren bij de VMF opzitten. Hij begon zijn loopbaan bij Werkspoor en werkte achtereenvolgens in Indonesië, bij Stork-Amsterdam (directeur) en Werkspoor-Amsterdam (directeur). Sinds 1962 is hij lid van de raad van bestuur van de VMF. geraffineerde oliën en vetten, zoals die worden genoteerd op de Westeuropese markt. Daarop wordt voornamelijk de consumentenprijs van een pakje marga rine gebaseerd. Daarbij wordt, aldus KK, de theorie van de „vervangingswaarde” gehanteerd. Men kijkt niet naar de aanschaf waar de, de prijzen, die de fabrikanten in werkelijkheid enkele maanden eerder voor de te verwerken grondstoffen heb ben betaald. Bezien wordt namelijk wat die grondstoffen op dit moment waard zijn. De overheid vraagt zich alleen af wat het de industrie kostte om dan nieuwe grondstoffen te kopen (vervan ging). Het hoger Akzo-personeel constateert nu dat de gang van zaken die de Akzo- leiding wilde voor de onderhandelingen is opgegeven, zonder dat een poging is gedaan om het overleg op gang te bren- en. De bedoeling was gelijktijdig te onderhandelen over een gewone cao en een cao voor hoger personeel, waaraan algemene beschouwingen van de drie partijen zouden voorafgaan. Het voorstel van Akzo dat pas na een positief advies van de onderne mingsraad van Akzo Pharma het advies van de centrale ondernemingsraad van Akzo-Nederland zal worden ingewonnen lijkt de vereniging hoger personeel Akzo niet verstandig. De fusie tussen Philips-Duphar en Akzo Pharma gaat het gehele concern aan, meent men. De vereniging vraagt zich af of Akzo van Philips hoognodig vitaminen krijgt of een te zware pil krijgt te slikken. Duphar komt wat de omvang betreft overeen met een derde deel van Akzo Pharma, afgezien van de vestigingen in Canada en de Verenigde Staten. Dat lijkt nog geeen wezenlijke schaalvergro ting. Het feit dat Duphar noodlijdende bedrijfsonderdelen heeft zou er op kun nen wijzen dat Akzo Pharma de sane- In kringen van het hoger personeel vraagt men zich af of Akzo-Nederland „een steeds legere BV” wordt. Dit naar aanleidint' van de fusieplannen tussen de farmaceutische dochters van Akzo en Philips. Bedreiging van de werkgelegen heid wordt gevreesd, evenals wijzigingen in het sociale beleid van Akzo, dat langzaam van de grond aan het komen is. Deze bedrijven kopen de grondstoffen „ruw” en verwerken die zelf of laten die verwerken. Uit marktcijfers blijkt dat de prijsontwikkeling van geraffineerde grondstoffen niet parallel loopt aan die van de ruwe. De prijsstijgingen van verwerkte oliën en vetten blijken veel groter te zijn dan die van de basisgrond stoffen. Het ministerie hanteert de vervan- gingswaardetheorie voornamelijk om de kleinste ondernemingen tegemoet te ko men. Deze ondernemingen verkeren in een moeilijke rentabiliteitspositie. De grote, goed renderende ondernemingen, trekken duidelijk profijt uit deze „steun” aan de kleintjes, aldus KK. De vervan- gingswaardetheorie kan niet kloppen in een tijd, dat de grondstof prijzen alleen maar stijgen e n waarin een ministerie met de consumentenbelangen rekening moet houden. Het verwisselen van grondstoffen van- I okt, 5 nov-, 3 dec., 7 jan, 4 febr., 4 maart Solisten: Hans Richter-Haaser, Daniel Wayenberg, Maria Tipo-piano, Ruggiero Ricci, Gijsbert Beths - viool, Susanna Mildonian - harp Abonnement 6 concerten 140," c.J.p. geldig 6 vrijdagavondconcerten Populaire Landenserie-op II okt, 15 nov, 13 dec, 17 jan, 14 febr, 14 maart Solisten: Géza Anda, George van Dergelijke verklaringen onderstrepen alleen maar de noodzaak dat de indus trie open kaart gaat spelen, aldus de consumentenorganisatie. 18 okt, 22 nov, 20 dec, 24 jan, 21 febr, 21 maart Solisten: Albert de Klerk, Dorthy de Rooy, Kamiel cTHooghe, Bernard Bartelink, Simon C. Jansen, Piet Kiel - orgel, Marilyn Tyler, Henk Smit - zang, Gerard Jarry, Bouw Lemkes en Jeanne Vos - viool, Theo Bruins - piano, Henk van Ulsen - voordracht, m.m.v. Haarlemse Koorunïe Abonnement 6 concerten f 25,- (a.i.) cj.p. geldig 3 Voorstellingen Toneelgroep Centrum f 10,- Abonnementsverkoop aan het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13p Haarlem, teL320994 Voor bespreekdata zie uitgebreide prospektus met programmagegevens, die verkrijgbaar is bij het Concertgebouw en de administratie van het N.P.O., Lange Begijnestr. 13rd.,tel. 319248 „Akzo manoeuvreert in cao-kwestie vreemd” Konsumenten Kontakt concludeert: „Het recente geweeklaag van de marga- rine-industrie over enorme stijgingen van de grondstofprijzen moet een aantal fabrikanten geen windeieren hebben ge legd”. Met name Unilever moet flink hebben verdiend aan de hogere prijzen, die mogelijk worden gemaakt door het tot dusver gevoerde beleid. Het ministerie van Economische Za ken gaat uit van prijzen van reeds meer dan 450 jaren gastvrijheid op niveau In onze stoeterij onbeperkte mo gelijkheden voor recepties, diners en feesten voor besloten gezel schappen. Binnen afzienbare tijd ook in „HET CHALET” voormalig verblijf van Keizerin Sissi van Oostenrijk- Uw gastheer Jan G. Westerhoven rl’vn? ringen. r O' -v -v j daarvan mede moet opvangen: een directe werkgelegenheidsbedreiging. 2.64- 2.74 6.11- 6.41 6.52- 6.82 100.25-103.25 36.75- 40.25 8.80- 10.00 2.69- 2.79 53.75- 57.25 88.25- 91.25 58.50- 61.50 47.00- 50.00 42.50- 45.50 14.30- 14.60 4.59- 4.89 6.75- 8.25 69.25- 72.25 16.00- 19.00 Géza Anda, George van Renesse, Dubravka Tomsic-pianos Jennie Veeninga, Hebe Dijkstra, Henk Smit - zang, Vera Beths - viool, Ronald Applegate - hoorn, Jean Decroos - violoncello V Abonnement 6 concerten f30,- (a.ïj cj.p. geldig Het meest verdient de voorzitter van de raad van bestuur van Daimler Benz, prof. Joachim Zahn, die jaarlijks 1.200.000 mark int. Eberhard von Künheim, topman bij BMW, „vangt” één miljoen mark, Rudolf Leiding van Volkswagen krijgt jaarlijks 960.000 mark. Op een lager niveau staan de topmensen van Opel, Ford en Audi- NSU, die respectievelijk 600.000, 540.000 en 480.000 mark opstrijken. dingsschepen met een capaciteit 9000 pk te bouwen. Hiermee is bedrag van 30 mln gemoeid. Tot nu toe heeft de werf al 20 deze 1 gebruikt bij de oliewinning, i gebouwd- gak •- iii D D

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 10