WAARIN opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Bloemen tuinders - in - nood van 1. Van Agt tegen openbaar maken deel inkomens Twee Russen Suiker straks in de ruimte nog duurder Gekaapte „Laga” ligt voor de kust tussen piratenschepen GRIEK 1 t r- >p en s. Gasexplosie Het woord is aan KOSTEN LEVENSONDERHOUD STIJGEN 1 PERCENT id Sojoez-15 gaat koppelen met Saljoet-3 I DANSCENTRUM Zonnige perioden nljman haarlem AGENDA pagina 4 4 SCHOOL Tel- 023- DUIJN Telefoonbeantwoorders See B morns before you buy Md® O-Lm n 20 r l Deze krant bestaat uit zestien pagina’s 2 2, 3, 10, 11 Plaatselijk nieuws 4, houtmarkt 21 023-319309 Strips 13 Beurs 375854 15 Sport perspex lichtbakken neon lichtreklames DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974 64e jaargang nummer 249 Haarlem: Barteljorisstraat20,tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koninqsplein),tel.020-223596 o Verantwoordelijkheid 4 IJmuider Courant B ertus Aafjes: der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141,-). Losse nummers 50 ct. a Gas wordt vijf cent per m3 duurder 18 PHII s (Van een onzer verslaggevers) Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond: Weerrapporten Binnen- en buitenland eigen ontwerpstudie voor Achtergrond 3 6 5, 4 Kastje kijken Radio en televisie 9 9 AAN HET STRAND 'fTfUUUlUllUBIlllElllllI IJMUIDEN. Op vier mijl buiten de kust, juist even buiten de territoriale wateren ligt de gekaapte „Laga”, precies tussen „Radio Caroline” en „Radio Ve ronica”. Het schip dat in de nacht van zaterdag op zondag uit de Amsterdamse haven waar het aan de ketting lag is gekaapt, zit zonder olie en moet bunkeren om door te kunnen varen naar de bestemming welke de eigenaar in gedachten heeft. De douaneboot „Zeea rend” houdt de „Laga” scherp in de gaten, doch kan niets ondernemen zo lang de „Laga” buiten het Nederlandse territoir blijft. Hoge druk via Engeland geeft morgen goed en zonnig strand weer. Matige zeewind. Tempera tuur 20 tot 21 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten zonnig, iets warmer met donderdagmid dag grotere kans op onweer. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Het is voor een schrijver niet mogelijk om gelukkig te zijn, want anders schreef hij niet. KOOP vanaf f 485,— HUUR vanaf 20,p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 uitgebreide sortering dames-en heren suède, nappa en lamsvachtjassen, spencers en pantalons. 5 5 OPGEVEN VOOR le, 2e en 3e JAARS IEDERE AVOND VAN 7.00-9.00 UUR Gehuwden le jaars donderdags 9.15 uur. Gehuwden 2e jaars dinsdags 9.15 uur Groep vooi 20-30 jaar dinsdags en donderdags 7,30 uur ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 32 69 06 DANS Clubs voor beginners, gevorderden, gehuwden, scholieren Inschrijving ’s avonds van 7.30—9 uur IJMUIDEN: Zeeweg 251 BEVERWIJK: Koningstraat 118 Overigens is het schip zonder de naam „Laga” door de sluizen gevaren. De naam was met verf verdoezeld, zo bleek later. De eigenaar van de beide sleepbo ten „Triton” en „Tetis”, die het schip uit Amsterdam hadden gesleept, de IJmui- denaar Ben Iskes jr. vertelde ons, dat hij opdracht had gekregen een trawler uit Amsterdam weg te halen. Dat klopte wel met de feiten, want het schip is destijds als de trawler „Albatros” Sch.73 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van DEN HAAG. Verwacht wordt dat de prijs van een kilo suiker in de winkel binnenkort flink zal stijgen door het van kracht worden van een regeling die het winkeliers zal verbieden suiker te ver kopen onder een nog vast te stellen minimumprijs. Droog weer met zonnige perioden, maar vanavond nog hier en daar een bui. Overwegend matige westelijke wind. Minimumtem peraturen van 13 graden vlak aan zee tot circa 8 graden plaatselijk in het binnenland. Maxima mor gen rond 20 graden. Hedenmorgen heeft een delegatie van drie landbouworganisaties op het Bin nenhof een vriendelijke demonstratie gehouden, teneinde aandacht te vragen voor de moeilijke positie van de glas tuinders. Alle Kamerleden kregen een bos bloemen. Hier Kamervoorzitter Von deling. De vragensteller is met de antwoorden niet tevreden. Hij meent dat er nader zal moeten worden gesproken over de manier, waarop de regering wil ingrij pen in de prijsvaststelling. Lubbers wil de wettelijke bevoegdheid hebben een minimumprijs vast te stellen voor alle aardgasleveringen in binnen- en buiten land. Kruisinga vindt dit een belangrijke principiële kwestie. Gezien de verantwoordelijkheid van de regering voor het nationaal energie beleid meent Lubbers dat de minister van Economische Zaken de bevoegdheid moet krijgen een minimumprijs vast te stellen voor alle gasleveringen, dus ook voor de levering van de Gasunie aan de distributiebedrijven. Tevens moet hij dan regelingen vaststellen voor het beta len van de tarieven aan de eindverbrui- De gehele kollektie. Het manipuleren van minister Lubbers met de aardgasprijs maakt allerminst een betrouware indruk, vooral niet om dat minister Lubbers anders meestal be reid is om precies te zeggen waar het op staat. Als zo’n minister duidelijk aan het draaien slaat, valt dat des te meer op. Behalve de reeds gegeven voorlichting van de zijde van het kabinet over deze aangelegenheid is minister Lubbers er zelf over komen praten, nadat hij door een van de actualiteitenrubrieken voor de televisiecamera was gesleept. De vraagstelling van interviewer Peereboom was duidelijk genoeg, maar de antwoor den hadden ongeveer hetzelfde effect als dat vernuftige apparaat dat in tv-studi- o’s wel eens gebruikt wordt om een feeërieke sfeer op te roepen: de nevel- machine. Het is altijd een wet van Meden en Perzen geweest in alle kabinetten die sinds het begin van de gasexploitatie zijn opgetreden, dat de gasprijzen gelijk moesten zijn aan de olieprijzen. Dat heette een gevolg van het internationale energieprijs-mechanisme, dat geheel in handen van de oliemaatschappijen is. Nu echter is volgens minister Lubbers de schaarste en de eis tot zuinigheid plotse ling een reden tot rigoureuze optrekking van de gasprijs. Vandaar dat grootver bruikers naar verhouding véél meer gaan betalen. Dit komt na een jarenlan ge intensieve reclamecampagne van de overheid die tot gevolg had dat nage noeg alle cv-installaties voor gas werden omgebouwd. De enorme leveranties aan het buitenland gaan door, ondanks de schaarste. En of er werkelijk schaarste is, vormt een vraagstuk dat nog nooit met doorzichtige feiten en controleerba re gegevens is verduidelijkt. De overheid verdient aan de gasprijs verhoging 700 miljoen gulden. Het lijkt een botte exploitatie van een eerste levensbehoefte, regelrecht in strijd met de dwingende eis tot beheersing van de loon- en prijsbeweging, die toch al zo explosief is. Tenzij de mysterieuze mi nister Lubbers geheime plannen koestert tot compensatie in een andere sector der levenskosten of de belastingensfeer. Maar daar is geen enkele garantie voor. Sarafanov is 32 jaar en afkomstig uit een dorp in de omgeving van Saratov. In 1965 kwam hij bij de opleiding voor kosmonauten. Hij is gehuwd en heeft een zoon van zes en een dochter van drie. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Bijna alle binnenlandse gasverbruikers zullen in 1975 per kubieke meter vijf cent meer moeten betalen. Hoe meer men verbruikt hoe groter die stijging uitpakt. Dat levert de staat een meeropbrengst van naar schatting 700 miljoen op. Deze opmerkelijke prijsverhoging is nodig om de aardgasprijs weer enigszins in evenwicht te brengen met die van olieprodukten en ook om op het verbruik te bezuinigen. Minister Lubbers heeft in antwoord op vragen van CHU-fractievoorzitter Kruisinga gisteren een einde gemaakt aan de vele speculaties omtrent de mate van de gas prijsverhoging, die de laatste weken opdoken. Hij laat doorschemeren dat compenserende belastingmaatregelen op komst zijn. Wanneer de door mi nister Lubbers voorgestelde prijsverhogingen worden doorgevoerd, be tekent dat een stijging van ongeveer één percent van de gemiddelde kosten van levensonderhoud. Ook vindt Kruisinga dat het antwoord wel wat te gemakkelijk heenloopt over de ommezwaai die de regering heeft gemaakt inzake de mate van prijsstij ging. Minister-president Den Uyl sprak in maart van ongeveer twee cent-stij- ging voor 1975, geruchten over een ver dubbeling of verdrievoudiging van de prijs werden toen ontkend. In een antwoord op Kruisinga’s vra gen wordt toegegeven dat de regering een verdergaande prijsverhoging wil. In de loop van 1975 zullen nadere stappen moeten worden genomen. Dat zal gebeu ren in het kader van het per 1 januari 1976 aflopende contract tussen de VEGIN, de Vereniging van Nederlandse Gasbedrijven en de Gasunie. Luchtvaartingenieur Demin is 48 jaar. Hij korft t. uit Moskou en begon in 1963 aan zijn kosmonautenopleiding. Demins zoon studeert aan de militaire academie van Moskou en zijn dochter heeft een zoon. Demin is de enige grootvader on der de kosmonauten. Het doel van de vlucht is „het weten schappelijke onderzoek en de experi menten voort te zetten die op 3 juli van dit jaar werden begonnen tijdens de tocht van het ruimtevaartuig Sojoez-14 en het ruimtestation Saljoet-3”, aldus het Russische persbureau Tass, zonder verder bijzonderheden te geven. kers. De regering komt daartoe met een wetsontwerp. Het voorstel van de VEGIN voorziet voor 1975 in twee categorieën verbrui kers: beneden de 600 kubieke meter per jaar zal men 26 cent moeten betalen, daar boven tot 170.000 kubieke meter 16 cent. De huidige tarieven kennen vier categorieën: tot 300 kubieke meter 26 cent, van 300 tot 60.0 kubieke meter 21 cent, van 600 tot 30.000 11 cent, van 30.000 tot 170.000 10,5 cent. Blokverwar- ming azl stijgen van 1 tot 15 cent per kubieke meter. De minister is het niet eens met de prijs voor de eerste tariefgroep. In plaats van 26 cent wil hij deze groep maximaal 22 cent laten betalen. Met deze nieuwe opbouw wordt volgens hem aansluiting verkregen met de prijsverho ging per 1 januari voor de grootverbrui kers, die ook vijf cent zou bedragen. In de grootverbruikerscontracten is een koppeling van de gasprijs aan die van stookolie voorzien. MOSKOU. (Reuter en Tass) De Sovjet-Unie heeft opnieuw een bemand ruimtevaartuig gelanceerd, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het is de Sojoez-15 met aan boord luitenant-kolo- nel Gennady Sarafanov en ingenieur Lev Demin. Met de twee kosmonauten gaat het goed. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 uit de vaart genomen. Daarvóór voer het als de ,,’s Gravenhage” ter visvangst uit. „Ik kreeg een man mee vanuit IJmui- den, die hier zijn auto zo werd me verteld had neergezet en later vanuit Ijmuiden naar Amsterdam zou terugrij den. In Amsterdam aangekomen moes ten wij helemaal richting Oranjewerf varen, waar het schip lag. Er brandde geen licht aan boord, maar toen ik zei, dat ik licht moest hebben en er anders niet gevaren zou worden, gingen overal aan boord de lichten aan. Nadat we hadden vastgemaakt zijn we met de trawler richting IJmuiden gekoerst. Bij de Hemburg hadden we dik twee uur oponthoud wegens storing aan de brug. We hebben daar keurig vlak bij de wal liggen wachten, terwijl poli tieboot j es rus tig voorbij voeren. Daarna kwamen we bij de sluizen en heb ik het schip aangemeld als de „Albatros” SCH.73. Dat had ik opgekregen van iemand aan boord van de trawler, die zich bekend maakte als mijn opdrachtgever A. A. Olijhoek. Mijn opdracht luidde het schip vast te maken aan de kop van de Vissershaven, vlak bij de bunker. Daar wilden ze wat 'proefdraaien. Toen we daar aankwamen stonden er een paar mensen op de steiger, die een handje uitstaken bij het vastleggen. Ik dacht dat het familie of afhalers waren. Nadat alles geregeld was, ben ik met mijn boten weggegaan. Maar die lui zijn ken nelijk aan boord gegaan, want kort daarop kreeg ik een seintje van onze Havendienst, dat de trawler drijvende was. Ik ben snel teruggereden om te zien wat er aan de hand was. Op het moment, dat ik bij de steiger stopte, kwam achter het schip een grote golf schroefwater op en stoomde-ie met een noodvaart achterwaarts het Forteiland langs, de haven uit. Ik heb toen nog de Kustwacht gebeld om te vertellen, dat ze zouden gaan proefdraaien, zoals mij meegedeeld was. Maar ze zijn er kenne lijk vandoor gegaan”, aldus het verhaal van de sleepbooteigenaar. De Rijksha- venmeester was vanochtend voor com mentaar niet te spreken. „Het is niet redelijk om nu voor bepaalde groepen in de bevolking de openbaarheid van inkomens voor te schrijven, terwijl er een algemene rege ling op komst is”, aldus de minister. (Zie verder pagina 2) DEN HAAG. (ANP) Minister Van Agt van Justitie voelt er niets voor om vooruit te lopen op de voorstellen over de algemene openbaarheid van inko mens. Hij heeft dan ook gisteravond, tijdens een openbare vergadering van de vaste Tweede-Kamercommissie voor Justitie, het voorstel van de socialist Wieringa van de hand gewezen om nu al bepalingen te treffen over de openbaar making van de bezoldigingen van com missarissen en bestuurders van onderne mingen afzonderlijk. S. s "“‘7' wyjwfc L:- F HEb W BW

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1