Minister Van Agt verzet zich tegen wensen PvdA-kamerleden Nu ook moord i Cora Mantel Rumoer rond rol van ambtenaren in Voorburg bij wethoudersverkiezing I moet blijven bestaan b SLACHTOFFER Nieuwe reeks aanslagen in Israel c a Meeste patiënten tevreden over specialist i „In dit „Openbaar slachthuis opgelost I oo I 1 2 Arrestant bekent Conclusie uit rapport studiecommissie Onderzoek naar 99 P Resultaat onderzoek Consumentenbond röntgenologen kan lang duren IJslandse premier DINSDAG 27 AUGUSTUS 1974 BINNEN» EN BUITENLAND D V Laat Wensen „Niet uit de pas” Publikatie WEERRAPPORTEN V .5 ■C" o-ï EÏ E« S3 Ondernemingsrecht niet te snel wijzigen nieuwe 9? De socialisten willen: d Onze voorstellen, aldus de PvdA-Ka- merleden mevrouw Haas-Berger en Wie renga, passen volgens ons in het streven van het kabinet-Den Uyl om te komen tot een betere spreiding van inkomen, macht en kennis. Bovendien bevorderen zij de democratisering en de medezeg genschap in de onderneming en bij vere nigingen en stichtingen, welke personeel in dienst hebben. Bij de verenigingen en stichtingen zal ook meer openheid, wat de financiële situatie betreft, verkregen kunnen worden. Woordvoerders van de liberale en con fessionele fracties sloten zich bij zijn betoog aan. Verplichte jaarlijkse publikatie van balans, staat van baten en lasten of de verlies- en winstrekening door vereni gingen en stichtingen, met tenminste 100 werknemers. De ondernemingsraad van een stich ting moet tenminste de helft van de bestuurders kiezen. Hoog water Laag water 26 26 27 27 27 27 24 26 22 26 18 31 27 26 25 26 26 20 26 33 33 29 22 26 20 26 28 24 21 26 27 29 32 20 24 22 12 12 11 11 11 12 12 13 14 11 8 21 17 15 9 10 13 12 11 17 14 16 9 10 15 18 19 14 19 15 10 17 13 16 15 16 21 22 17 uur uur 3 15 0 0 0 0 23 0 6 0 0 0 2 0 0 0 0 0 2 0 commissarissen van naamloze vennoot schappen afzonderlijk. Niet de gehele ondernemingsraad, maar alleen de gekozen leden van de raad moeten het recht hebben bezwaar te maken tegen benoemingen aan de top van het bedrijf. Weliswaar komt in het concept-pro gram voor 1975 van NVV, NKV en CNV een aantal van de door de PvdA geuite verlangens voor, maar dit betekent nog niet, dat de meningsvorming in de gehe le wereld van werkgevers en werkne mers voltooid is. De speciale commissie van experts, die door de rechter-commissaris wordt in gesteld, zal de medisch-specialistische, financiële en administratieve aspecten van de zaak gaan onderzoeken. Alles bij elkaar, concludeert de Con sumentenbond valt er met weinig moeite nog veel te verbeteren. Hoewel uit de uitkomsten (Van onze economische redactie) DEN HAAG. Instandhouding van openbare slachthuizen is van belang zo wel voor de slagersbedrijven als voor producenten en consumenten. De erva ring heeft geleerd dat de particuliere slachterijen de neiging kunnen hebben machtsconcentraties te vormen, die na delig kunnen werken op o.a. de prijs. Bij sluiting worden ook werknemers getrof fen, van de slachthuizen zelf maar ook van verwerkings- en toeleveringsbedrij ven. Het rapport meent dat zeker niet te gen alle sluitingsplannen bezwaar moet De VVD heeft nu in vragen aan B. en W- ernstige kritiek geuit op het optreden van de ambtenaren. VVD- fractieleider Schouwenburg eist van (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Twee pogingen van Palestijnen om een aanslag te plegen in maar nabij aan. Agenten van de Amerikaanse narco- ticabestrijdingsbrigade hebben zes men sen gearresteerd op beschuldiging van handel in cocaïne. Drie van de arrestan ten werkten bij een fabriek die ski’s produceerde. Zij verborgen de cocaïne dan in uitgeholde ski’s. Opnieuw heeft de stichting Mondi aal Alternatief met haar duizend begun stigers de strijd aangebeden om inter nationale activiteiten te ontketenen met als doel miljoenen trekvogels te redden. Cora Mantel werd 21 juni 1971 in een sloot bij Uithoorn gevonden. Zij bleek te zijn verkracht en gewurgd. kii aa nii tei rei op te si< tie lei nu pr dii in de nii tei to‘ m ec oi dc st Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorfca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis se m b( ui SC g€ .ÉS Ê2 pe lij on Ni Gf mi en rei gr st( de va kl; ke nii af, va ho re: ce \v; 00 zo SC on sa w st w zzw wzw zzw wzw w w zw w zw w n nnw zzo nno wzw w.st. ozo w.st. zo nnw w.st. w w n w.st. w.st. wzw nnw o w w.st. zzo ozo wnw zzw n zzo wzw o 2 3 2 2 0.2 0.6 4 0.2 10 1 0 4 0 0 2 M3 C0 He rui hn Sh lat je da fai trc Da vil vo eii De toren van de grote of Eusebius- kerk in Arnhem wordt voor een groot deel ontdaan van ornamenten aan de buitenkant. Hiertoe werd besloten nadat een stuk steen van een ornament neer viel tussen marktpubliek. Men hoopt zo de oorzaak te vinden. DEN HAAG. Het gerechtelijk vooron derzoek tegen de twee Eindhovense röntgenologen, die samen 600.000 gul den te veel zouden hebben gedecla reerd, is bij lange na niet rond. Vol gende maand wordt een commissie van deskundigen geïnstalleerd. Bij herstructurereing van het slacht huiswezen dient vooral te worden ge streefd naar het voortbestaan van open bare slachthuizen in grote regio’s. Daar moet voor het slagersbedrijf voldoende gelegenheid zijn voor het inkopen van de gewenste soorten en kwaliteiten vlees, aangepast aan de uiteenlopende wensen van de consumenten. REYKJAVIK (KAP. Geir Hallgrim- son, een voorstander van IJsland’s lid maatschap van de NAVO en nauwe samenwerking op het gebied van de defensie met de Verenigde Staten, is gisteren door de parlementsfractie van zijn onafhankelijkheidspartij aangewe zen als de nieuwe premier van Ijsland. DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt van Justitie heeft zich gisteren verzet tegen verlangens van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer om op korte termijn het wettelijk vastgelegde ondernemingsrecht te wijzigen. Deze verlangens betreffen de publikatie van het bedrag van de bezoldi ging van direkteuren en commissarissen van naamloze vennootschappen, het beperken van de macht van de topleiding van internationale concerns, het geven van minder invloed aan de voorzitter van een ondernemings raad en het beperken van het aantal commissariaten van een commissaris. Op de NASA-lanceerbasis Western Test 1 ange in Californië is het groene licht gegeven voor de lancering van de eerste Nederlandse kunstmaan, vanmid dag om 15.05 uur. De Nederlandse militairen van het Soedandetachement die in dit Sahel-Iand verblijven om daar hulp te gaan verle nen bij voedseldistributies, hebben het op het ogenblik lang niet gemakkelijk. Nog voordat ze gereed zijn om te begin nen, kampen ze met gestadige regenval die de wegen vrijwel onbruikbaar heeft gemaakt. licht bew. onweer regenbui licht bew. licht bew. half bew. half bew. zwaar bew. onweer Zd.-Limburg licht bew. zwaar bew. onbew. licht bew. zwaar bew. licht bew. onbew. zwaar bew. mist regenbui zw. bew. onbew. geh. bew. licht bew. zw. bew. onbew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. onweer onbew. onbew. onbew. regen zwaar bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onaangenaam ervaren. Een derde van de patiënten moet drie kwartier of langer wachten. Afspraaksystemen maken, dat er minder lang hoeft te worden gewacht dan wanneer men alleen op het spreek uur kan komen. Toch zijn er nog heel wat ziekenhuizen, waar geen afspraken worden gemaakt. En de ziekenhuizen, waar dat wél gebeurt, controleren niet of nauwelijks, hoe hun afspraaksysteem werkt. Israel zijn zondag en gisteren verijdeld. Een derde poging slaagde zondag wel, richtte in het stadje Kfar Saba Tel Aviv slechts weinig schade Weer m binnen- en buitenland Minister Van Agt waarschuwde tegen het „prikkelen” van de internationale concerns. „Als in Nederland het de in ternationale concerns moeilijk wordt ge maakt, wat het besturen van hun doch terondernemingen betreft, dan ontstaat de kans dat er geen nieuwe vestigingen kómen óf dat reeds gevestigde dochter- rondememingen naar het buitenland verplaatst worden. Volgens majoor Stokreef van de rijks politie district Amsterdam, heeft de man niet in paniek gehandeld bij de wurging van Cora. Ook is het onwaar schijnlijk dat hij die avond gedronken had. Paus Paulus de Zesde heeft gisteren de prelaat van Mozambique, de 59-jarige Alvin Tereira, ontslagen. Dit volgde op een onderzoek van het Vatikaan in Mo zambique onder leiding van kardinaal Umberto Mozzoni. Alhoewel geen officiële reden voor het ontslag werd gegeven, denken welingelichte kringen dat de oorzaak gezocht moet worden in het misnoegen van veel priesters in Mozam bique dat Tereira het omvergeworpen rechtse Portugese regime had gesteund. Tereira zou nu een functie in Rota» krijgen. De VVD-wethouder bleek er nogal hard tegenaan te gaan, want in zijn eigen WD-fractie ontstond zelfs ru zie, waardoor een raadslid bij de laatste verkiezingen met een eigen lijst, de Liberalen Voorburg, heeft meegedaan. Publikatie van het bedrag der bezol diging (vaste beloning, tantièmes en der gelijke) van ieder der directeuren en De leider van de viermansfractie van de Onafhankelijken, Piet Jansen, die bij de wethouders-onderhandeling ook al uit de boot is gevallen, is het volledig met de WD eens. Hij meent dat het ambtelijk apparaat al jaren lang een volgens hem onaanvaard baar zwaar accent op de gemeente- raadpolitiek legt. Wethouder Jacobsen was gistera vond niet tot commentaar bereid, omdat B. en W. vandaag over deze affaire vergaderen. Hij liet wel dóór schemeren dat hij het volledig eens is met de VVD-fractie die het voor hem opneemt. Mr. Kramer liet gisteravond een kortaf „geen commentaar” horen. Voor het gemeentehuis in Baarn hebben gisteravond ongeveer 25 mensen gedemonstreerd tegen de naar hun oor deel weinig democratische wijze waarop het college van B. en W. wordt samen gesteld en de eventuele kandidatuur van een vierde wethouder in Baarn. De de monstranten eisten een behandeling in openbare bijeenkomsten. DEN HAAG (ANP). „De dokter is aardig”, dit is het oordeel van de zeer grote meerderheid van de mensen, die de Consumentenbond heeft ondervraagd over hun ervaringen met de poliklini sche behandeling door specialisten. Ver leden jaar werden ongeveer ééneneen- kwart miljoen bezoeken aan poliklinie ken gebracht en de Consumentenbond vond dit reden genoeg om eens na te gaan, hoe de consumenten van deze medische diensten over de gang van zaken in poliklinieken denken, waarbij de zuiver medische kant van de behan deling buiten beschouwing werd gelaten. worden gemaakt. Het wordt noodzake lijk geacht dat bij de provinciale en gemeentelijke reorganisatieplannen het slagersbedrijfsleven van het begin af wordt ingeschakeld. De commissie vraagt zich af of de adviezen, die de vroegere commissies gaven, nu nog wel voldoende basis vormen voor ingrijpen de wijzigingen van de vleeskeuringswet en de herstructurering van de openbare slachthuizen. Het beperken van het aantal com missariaten per commissaris tot vijf. Het geven van de bevoegdheid aan de raad van commissarissen van een internationaal concern de bestuurders van de dochteronderneming in Neder land te benoemen (thans geschiedt deze benoeming door de topleiding van het concern). De wachtkamers zijn vaak te vol, oncomfortabel en benauwd. Juist als de wachttijden lang zijn, wordt dat als Slechts zes percent van de onder vraagden was niet helemaal tevreden met het optreden van de specialist en drie percent was ronduit ontevreden- De reden van de ontevredenheid was veelal, dat het contact met de specialist te wensen over liet; hij was kortaf, of leek niet geïnteresseerd. Als hinderlijk werd soms ervaren, dat er steeds weer andere collega’s werden ingeschakeld aan wie de patiënt zijn verhaal opnieuw moest doen. onderzoek geen groot ongenoegen blijkt over de gang van zaken bij poliklinie ken, vond slechts een derde van de ondervraagden, dat er geen veranderin gen nodig waren. De anderen wilden wel grotere of kleinere veranderingen, of lieten zich hier niet over uit. Zo wil 22 percent graag, dat men zorgt voor minder lang wachten, b.v. door invoering van een afspraaksysteem. Elf percent sprak zich uit voor betere zitgelegenheid en meer ruimte in de wachtkamers, 7 percent wil een betere inrichting, 7 percent vroeg betere com municatie met de specialist en 7 percent vroeg meer en betere lectuur. Vooral als het nodig zal blijken om een uitgebreid dossieronderzoek van me dische gegevens te verrichten, kan het zeer lang duren voordat de commissie klaar is met haar eindrapport. Minis ter Van Agt (Justitie) die dit stelt in antwoord op vragen van de PvdA- Kamerleden Dolman en De Vries, vindt overigens niet dat het onderzoek ongebruikelijk lang duurt. Zij is van mening dat in de laatste janen zoveel in de wereld van de vlees- handel en in die van de openbare slacht huizen is veranderd, dat een nieuw rapport als basis moet dienen van derge lijke ingrijpende beslissingen. Voorge- steld wordt, dat een klein werkcomité van alle geledingen uit de vee- en vlees sector wordt gevormd om de problema tiek te toetsen aan de huidige ontwikke lingen. Het meisje was op 20 juni 1971 uitge- wëest in Amsterdam en miste ’s avonds de bus terug naar huis. Op het Stadion- plein in de hoofdstad ging zij staan liften. De verdachte, die toen een auto bezat, pikte het meisje op toen hij van bioscoopbezoek terug reed naar Ter Aar. Hij reed met haar via Amstelveen en Bovenkerk naar Uithoorn en zocht toe nadering tot Cora. Toen het meisje liet blijken niet van zijn avances te zijn gediend, zette hij de auto stil en wurgde haar. Hij liet het lichaam in een ondiepe sloot achter, waar het de volgende och tend werd gevonden. De indruk als zouden zich op het ogenblik als gevolg van wegafzettingen meer opstoppingen voordoen, wordt te gengesproken door de feiten, want het aantal afzettingen in Utrecht, Zuid-Hol- land, en het zuidelijke deel van Noord- bolland (gebieden met het meest inten sieve verkeer) is vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar, aldus ir. B. Busch van Rijkswaterstaat. Nederland mag wat betreft het ont wikkelen van de medezeggenschap in de onderneming niet te ver uit de pas lopen met andere landen. Nederland zou zich uit de markt prijzen en daarmee de werkgelegenheid ongunstig beïnvloeden”, aldus Van Agt. De Tweede Kamer zal over enkele weken in een voltallige openbare verga dering de amendementen aan een eind oordeel onderwerpen. Dit zijn de conclusies uit het rapport van de studiecommissie Functie Open baar Slachthuis, die het bedrijfschap voor het slagersbedrijf in februari van dit jaar instelde. Duidelijke begeleiding van de centrale overheid voor het slach thuiswezen is nodig, hoewel gemeentebe sturen zelfstandig hun beslissingen kun nen nemen. Op Netanja werden gisteren twee Arabieren gearresteerd die in het bezit bleken te zijn van springstoffen. De avond tevoren was op de markt in Jeruzalem een bom nog juist opt tijd onschadelijk gemaakt. De markt, Machane Jehoeda geheten, is de afgelopen weken al meerdere malen het doelwit van een aanslag geweest, die gemakkelijk in een bloedbad hadden kunnen eindigen. De nieuwe reeks aanslagen is volgens Israëlische politiewoordvoerders het re sultaat van nieuwe organisaties op de bezette Jordaan-Westoever. De activiteit van de Palestijnse guerrilla-organisaties is daar de laatste tijd aanzienlijk toege nomen, wat tot vele honderden arresta ties - vaak van preventief karakter - heeft geleid. Volgens minister Van Agt (justitie) schiet de capaciteit van het gevangenis wezen tekort voor de uitvoering van lopends vonnissen. Bovendien is het vol gens de minister niet mogelijk deze achterstand binnen redelijke tijd in te lopen. De Kamerleden Geurtsen (WD), Scholten (CHU) en Van Schaik (KVP) spraken er hun teleurstelling over uit, dat de socialistische voorstellen zo laat in de discussie kwamen. Zij meenden dat het gehele bedrijfsleven de gelegen heid moet hebben zich er over uit te spreken. „Gelet op het belang en de gecompli ceerdheid van het onderzoek is daar geen sprake van”, aldus de bewinds man. Het opsporingsonderzoek tegen beide specialisten begon in juli van het vorig jaar. Op verzoek van het openbaar ministerie dienden de beide röntgenologen na het opmaken van het proces-verbaal een medisch docu ment in. uur en uur en (Van onze parlementsredactie) VOORBURG- De Voorburgse VVD heeft zich zo nijdig gemaakt over het buiten spel zetten van haar grootste fractie in de gemeenteraad bij de onderhandelingen over het nieuwe college van B. en W. dat zij een al jaren slepende affaire aan het licht heeft gebracht. Met ontslag dreigende ambtenaren zouden de VVD-kandidaat voor openbare wer ken, ir. Jacobsen, ónmogelijk hebben gemaakt. Daardoor zou de VVD bui ten spel zijn gezet. Deze VVD-kandidaat, die al jaren lang wethouder van openbare werken is, heeft indertijd de oplossing ge bracht voor een wethoudërscrisis. Hij volgde de over een wegenplan ge struikelde KVP-wethouder prof. dr. Schrijvers op. Hij raakte echter in conflict met de ambtenaren die de door Schrijvers verdedigde plannen hadden voorbereid. DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1.29 uur en 14.03 9.27 uur en 21.51 Een employé van de Nozema toont een van de torenvalken, die het slachtoffer geworden zijn van de voedingslijnen van de zendstations bij Lopik, waarover wij reeds berichtten. In overleg met de na tuurbescherming heeft men nu een proef genomen met het aanbrengen van nylon- draden boven de stroomdraden, zodat er geen vogels meer op kunnen gaan zitten. 2? turen: omstreeks 12 graden, maximumtempe- kans op een uur: 95 per cent, kans op een geheel droog etmaal: 80 per cent. Bij een explosie in een chemische fabriek in Aussig, in het noorden van Bohemen, zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen. Inbreuken op de technische en veiligheidsvoorschriften zouden de oorzaak zijn. De officier van justitie maakte eind maart 1974 een begin met de strafver volging. Hierdoor is hij in staat te laten nagaan of het „verweerschrift” van de medici houdbaar is en of al hun medische handelingen inderdaad noodzakelijk zijn geweest. De PvdA-fractie bracht haar verlan gens op tafel tijdens een openbare ver gadering van de vaste Tweede-Kamer- commissie voor Justitie. Deze vergade ring handelde over het -egeringsvoorstel over te gaan tot de invoering van het aan het einde van de vijftiger jaren door het parlement vastgestelde boek 2 van het nieuwe Burgerlijk Wetboek (BW). Dit tweede boek heeft betrekking op de rechtspersonen: De verenigingen, de naamloze vennootschappen, de besloten vennootschappen met beperkte aanspra kelijkheid, voorts op de jaarrrekening en het recht van enquête. Het regerings voorstel om tot de invoering over te gaan is vervat in een lijvig wetsontwerp. „Met dit voorstel wordt het rechtsperso nenrecht in Nederland herschikt en her vormd. Ook worden nieuwe regelingen voor verenigingen voorgesteld”, zei mi nister Van Agt. Zlijn bezwaren tegen de socialistische wensen, neergelegd in amendementen (wijzigingsvoorstellen) formuleerde de minister als volgt: „De amendementen betreffen ingrijpende hervormingen van het vennootschapsrecht. Zij dienen in het parlement een orthodoxe behande ling te genieten, waarbij een advies van de Sociaal-Economdsche Raad noodzake lijk is- De hervormingen kunnen niet prak tisch aan het einde van de lopende behandeling van het regeringsvoorstel voor het eerst in de Kamer ter sprake worden gebracht.” B. en W. dat men een onderzoek instelt naar het optreden van de ambtenaren. Hij noemt het ontoelaat baar dat een ambtenaar de grens van zijn ambtelijke taak zover over schrijdt, dat hij pressie op de ge meenteraad gaat uitoefenen. Een vrachtwagen met aanhanger van de melkfabriek „Leerdam” uit Den Haag heeft gisteravond bij het nemen van een bocht in Soest 1200 flessen en kartonnetjes melk, vla en yoghurt verlo ren. Dit veroorzaakte zo een grote chaos en glibberig wegdek, dat het verkeer een uur lang moest worden omgeleid. Personeel van het dierenpark Amersfoort, de plaatselijke politie en enkele burgers hebben gistermiddag in Amersfoort jacht gemaakt op een poema die door een pater was gesignaleerd. Het bleek echter slechts een flink uit de kluiten gewassen poes te zijn. DONDERDAG 29 AUGUSTUS Zon op 5.46 uur onder 19.35 uur Maan op 17.52 uur onder 2.15 uur Bij de onderhandelingen van de laatste weken bleek al snel dat de ambtenaren hun al jarenlang be staande bezwaren tegen Jacobsen handhaafden en nadrukkelijk naar voren brachten. Met name de chef van de afdeling stadsontwikkeling, openbare orde en veiligheid, mr. Kra mer, staat bekend als een fervent tegenstander van Jacobsen, die het samenwerken met zijn wethouder vrijwel onmogelijk acht. TER AAR (ANP). De in juni 1971 gepleegde moord op de 15-jarige Cora Mantel uit Uithoorn is opgelost. De 33- jarige man, die zaterdag bekende de 44- jarige verpleegkundige Aaltje van der Plaat in Ter Aar te hebben gedood, heeft volgens de rijkspolitie nu ook toegegeven Cora Mantel om het leven gebracht te hebben. het strand van het badplaatsje van het VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Opnieuw warmer. Aantal uren zon: 4 tot 14, minlmumtempera- - - „.Juni,- raturen: omstreeks 22 graden, droge periode van tenminste 12

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2