Inhoud onafhankelijkheidsakkoord Guinee-Bissau bekend gemaakt Amsterdamse CPN akkoord over college B. en W. CPN voor eerst in Europees parlement Lindbergh overleden Ford ontkent poging Schoolstaking op Curasao afgelast FINANCIËLE INJECTIE ONWAARSCHIJNLIJK Britse gezondheidsdienst zwaar ziek berichten” „staatsgreep „Verovering heel Cyprus bij tot guerrillastrijd” Alweer romance Charles voor ■■i 3 DENKTASH WIL WEL MET CLERIDES PRATEN TOPCONFERENTIE Linkse anarchisten gearresteerd Vrouw ex-president Papadopoelos onder verdenking „Britse verkiezingen mogelijk 3 oktober” BUIT BANKROVERS IN SURINAME VALT TEGEN DINSDAG 2 7 1974 AUGUSTUS BINNEN» EN BUITENLAND Omvangrijk Vastgehouden Heilig principe •n ;n ALGIERS/LISSABON (Reuter, AFP en UPI) Portugal en de bevrij dingsbeweging voor Guinee-Bissau en de Kaapverdische eilanden hebben gisteravond zoals verwacht in Algiers een onafhankelijkheidsakkoord ge tekend. Het betekent het officiële einde van een Portugese koloniale oor log die 13 jaar heeft geduurd. De formele erkenning van de onafhankelij ke staat Guinee-Bissau door Portugal is vastgesteld op 10 september. Volgens de Portugese minister van buitenlandse zaken Mario Soares wordt met het akkoord „een droevige bladzij omgeslagen in de geschiedenis van Guinee. LONDEN (UPI) Het staat vast dat de Britten tot de gezond ste volkeren van de wereld be horen en dat elke Engelsman in normale omstandigheden een vrij hoge leeftijd bereikt. Nochtans ligt de Britse Nationale Gezond heidsdienst, die dit jaar dertig jaar bestaat, te zieltogen. Slechts een massale financiële „injectie” kan hem nog redden. Maar dit schijnt, gezien de benarde toe stand van de Britse economie, bij na onmogelijk. et l- at II ;n (Van onze parlementsredactie) is 5 •n :n Spirit of St. ..The LO >p in n in i- 2t e) Meeste Portugese soldaten zijn terug voor weekeinde slechts 256 miljoen gulden ter be schikking gesteld. Charles A. Lindbergh in Londen aan het begin van dit jaar it ,n Jt le at et in le je le ie Het onderzoek wordt ingesteld op ver zoek van het ministerie van Economi sche Zaken dat wil weten, onder welke omstandigheden mevrouw Papadopoelos salaris kon blijven ontvangen als mede werkster van de Griekse speciale dien sten. Het zal dus niemand verwonderen dat de meeste Britse huisartsen te veel werk hebben om voldoende tijd aan hun patiënten te besteden. „Velen nemen nauwelijks de tijd om naar je klachten te luisteren en voor je goed beseft dat je binnen bent, word je reeds beleefd verzocht plaats te ma ken voor de volgende patiënt”, aldus een veel gehoorde klacht. Als gevolg van deze toestand wa gen jaarlijks 350 tot 400 Britse artsen hun kans in het buitenland. Om aan al ft at id NICOSIA (DPA, Reuter, UPI, AFP. AP). De secretaris-generaal van de VN, dr. Kurt Waldheim, heeft gisteren op Cyprus een eerste succesje weten te boeken. De Grleks-Cyprisc4ie president Glafkos Clerides en de leider van de Turkse Cyprioten, Rauf Denktash, zullen voortaan iedere week samen aan tafel gaan zitten om over de problemen op het eiland te praten. n i. at n ’s ie in te ar n m n •n ie le 1- at k. >s >n in to in r. ■a 1- l- sr d, ik il e 1, le n ;e 'P ie n •n le ■n n 1- r.e te k iri n ia at le De CPN is nog in overleg met de PPR - die ook voor het eerst in de geschiede nis aan Europese politiek gaat doen - met wie de communisten de zetel moe ten delen. Samen met de PPR moet de CPN vertegenwoordigd zijn in vier Europese instanties; het Europees parlement, de NAVO-assemblée, de Westeuropese Unie en de Raad van Europa. Het staat vast dat de PPR een vertegenwoordiger krijgt in de laatste drie organen en de CPN alleen in het Europees parlement. Mogelijk zullen beide partijen na enkele jaren de zetel verwisselen. AMSTERDAM(ANP). De progres sieve vier en de CPN in Amsterdam hebben gisteren in beginsel overeenstem ming bereikt over de uitgangspunten voor de vorming van een college van B. en W., waarin naast de vier akkoord- partners (PvdA, PPR, PSP en D’66) ook de communisten zitting zullen hebben. Zij was aanvankelijk werkzaam als secretaresse dj dit bureau. Zij trouwde met de toenmalige militaire machtheb ber nadat deze via een speciaal daarvoor uitgevaardigd decreet een „spoedecht- scheiding” van zijn eerste vrouw had gekregen. De tweede mevrouw Papado- ®oelos bleef echter op de loonlijst staan *an de speciale diensten. WILLEMSTAD(ANP). De schoolsta king op Curacao die voor gisteren was aangekondigd, is op het laatste moment niet doorgegaan. De vakbond leerkrach ten Curacao (VLC) en de Antilliaanse regering hebben in de nacht van zondag op maandag een voorlopige oplossing gevonden voor hun conflict inzake de in te voeren lerarenopleiding. Een commis sie van goede diensten heeft in de kwes tie bemiddeld. De huisartsen die 32.000 tot 39.000 gulden per jaar verdienen, willen opslag. De verplegers en verpleegsters die ongeveer 20 percent minder ver dienen dan de dokters, willen ook De Britse Nationale Gezondheids zorg „van de wieg tot het graf” staat zelf reeds met een been in het graf. De ervaren geneesheren die aan het hoofd staan van deze organisatie, vre zen voor een ineenstorting van dit enorme „zielloze” lichaam- De erkenning de jure van de repu bliek Guinee-Bissau als onafhankelijke staat door de Portugese staat zal op 10 september plaatsvinden. Het feitelijke bestand dat op het gehe le grondgebied van de republiek Guinee- Bissau door de land-, zee- en lucht strijdkrachten van beide partijen werd aangehouden gaat met ingang van van daag automatisch over in een bestand de jure. De twee delegaties zijn overeengeko men dat de Portugese strijdkrachten volledig van het grondgebied van Gui nee.Bissau zullen zijn teruggetrokken vanaf 31 oktober 1974. Vanochtend zijn de onderhandelings- delegaties opnieuw bijeen gekomen om te bespreken hoe het beste een „politiek en kwalitatief zo sterk mogelijk college” kan worden samengesteld. De progressieve vier beschikken in de nieuwe raad over 23 van de 45 zetels. Met de CPN in het college zou er een comfortabele meerderheid van 30 zetels ontstaan. en zoals hij er in mei 1927 uitzag, vlak voor zijn roemruchte vlucht. In genoemde persberichten werd het afgelopen weekeind gezegd dat de chefs van staven extra toezicht hadden laten houden in de officiersclubs om hun reacties op een mogelijke afzettingspro cedure te peilen. Vooral de luchtmacht was volgens deze berichten extra in het oog gehouden. BRAZZAVILLE (REUTER). De mi nisters van buitenlandse zaken van zes tien Centraal- en Oostafrikaanse landen zijn gisteren in Brazzaville bijeen geko men om de negende topconferentie van de staatshoofden van hun landen voor te bereiden. De topconferentie begint op 31 augustus en duurt tot 2 september. Hoewel officieel Lissabon nog steeds weigert commentaar te geven is wel duidelijk dat inmiddels een omvangrijke luchtbrug is totstandgekomen om de Portugese troepen vanuit Guinee-Bissau naar huis te brengen. Volgens welinge lichte kringen zijn al zeker 2000 Portu gese militairen teruggekeerd met specia le vluchten van de luchtvaartmaat schappij TAP. Pers- en radioberichten willen dat tegen het eind van deze week reeds 10.000 Portugese militairen terug zullen zijn, waarna nog slechts een kern van enkele honderden soldaten in de voormalige kolonie overblijft. Vele tientallen familieleden stonden zondag reeds op het vliegveld van Lissa bon toen het nieuws van de terugkeer zich verspreidde. Vrouwen omhelsden de soldaten die buiten de aankomsthal stonden te wachten op vrachtauto’s. Men mag uit dit betrekkelijk som bere beeld van de Britse Nationale Gezondheidsdienst niet afleiden dat de zieken in Groot Brittannië niet verzorgd worden. Als je echt zwaar ziek bent, houdt men zich onmiddel lijk met je bezig. Maar als de aan doening waaraan je lijdt, als minder ernstig of onbelangrijk wordt be stempeld, dan kan je heel lang wach ten op verzorging. Voor een oog operatie staat een patiënt gemiddeld 3 maanden op de wachtlijst en voor het pellen van amandelen moet hij 22 weken geduld oefenen. Spataderpa- tiënten moeten soms jaren wachten voor zij aan de beurt komen. De dokters nemen de toestand ern stig op, zo ernstig zelfs dat zij de twistpunten tussen de verschillende artsenkamers laten voor wat ze zijn. Ze willen nu samen een aanvaard baar systeem opstellen voor genes- kundige verzorging tegen betaling. Uit het akkoord blijkt dat de Portuge zen hebben vastgehouden aan hun standpunt dat over het lot van de Kaap verdische Eilanden zal worden beslist door middel van een referendum. De PAIGC was er voorstander van dat de eilandengroep op hetzelfde moment als Guince-Bissaau onafhankelijkheid zou hebben verworven. Lissabon bevestigt echter wel het recht van de bevolking van de Kaapverdische Eilanden op zelf beschikking en onafhankelijkheid en ga randeert ook de verwezenlijking van dit recht conform de VN-resoluties. deze uittocht het hoofd te bieden wertt de Britse regering steeds meer dokters in de voormalige koloniën en de gemenebestlanden, zoals India, Pa kistan en West-Indië. Zij zouden on geveer de helft uitmaken van de jongere generatie artsen. Na vier maanden van geheime onder- handelingen in Londen en Algiers tussen Portugal en de bevrijdingsbeweging PAIGC werd het akkoord gisteravond ondertekend door Soares en de vice- minister van Defensie van Guinee-Bis sau Pedro Pires. De ondertekenings. plechitigheid vond plaats in het volkspa- leis van Algiers. Het akkoord bevat de volgende essentiële punten: Als het land moet ingaan op de eisen tot salarisverhoging en vernieu wing van de gebouwen en de techni sche uitrusting, dan staat het voor een reeks uitgaven waaraan het on mogelijk het hoofd kan bieden. ATHENE (AFP). In Athene is een gerechtelijk onderzoek begonnen tegen mevro w Despina Papadolpoelos. de echtgenote van de in november 1973 opzijgeschoven president George Papa dopoelos. Zij wordt verdacht van „dief stal van staatsgelden”. LONDEN (Reuter). De Britse rege ring is voorstander van het houden van algemene verkiezingen op 3 oktober. Dit heeft Michael Foot, minister voor Werk gelegenheid, gisteren verklaard. Reeds drie jaar na de oprichting van de Nationale Gezondheidsdienst moest de toenmalige Labourregering een concessie doen aan het heilige principe van de „gratis behandeling”. Zij kondigde een maatregel af die de zieke verplichtte gedeeltelijk de kos ten van medicijnen, brillen en kunst gebitten te dragen. Deze patiënten bijdrage is intussen nauwelijks ver hoogd. Consulten en bevallingen zijn nog steeds volledig kosteloos. opslag en zijn voor de eerste keer in het dertigjarig bestaan van de Natio nale Gezondheidsdienst in staking ge. gaan om hun eisen kracht bij te zetten. En tenslotte zijn de laborato- riumtechnici die onder meer belast zijn met het toezicht op de hartsti- mulatoren en kunstnieren, evenmin tevreden over hun salaris. Zij hebben de patiënten, met uitzondering van dringende gevallen, aan hun lot over gelaten. In 1951 bedroeg de geneeskundige verzorging één percent van het bruto nationaal produkt. In 1973 was dit gestegen tot 5,5 percent en op dit ogenblik volstaat dit percentage zelfs niet meer om het voortbestaan van het systeem te waarborgen. De „Bri tish Medical Association” (BMA) meent dat men 3,2 miljard gulden nodig heeft om de zaak overeind te houden. De Britse regering heeft WASHINGTON (AFP). President Gerald Ford heeft gisteren ontkend dat minister van Defensie James Schlesinger en de chefs van staven bijzondere maat regelen hebben genomen om een staats greep van ex president Richard Nixon steunende militaire eenheden te verhin deren. De VLC had alle ouders op het Antil- len-eiland opgeroepen hun kinderen maandag niet naar school te sturen uit protest tegen de nieuwe lerarenopleiding, die minister van onderwijs H. Croes wil invoeren. De vakbond is van mening dat de nieuwe opleiding onderwijskundig niet verantwoord is en verwijst de minis ter geen inspraak te hebben gehad bij de totstaandkoming ervan. Het gonst alweer van de romantische ge ruchten rond prins Charles van Enge land. De 23-jarige blondine Davina Sheffield hier afgebeeld bij het ver laten van een kerk in het Schotse plaats je Crathie bij Balmoral heeft een dagje als gast van de Britse koninklijke familie doorgebracht. De 25-jarige Britse troonopvolger bestuurde de auto waarin Davina naar en van de kerk reed. Da vina zou door prinses Anne aan Charles voorgesteld zijn. Zij is de voormalige eigenares van een kledingboetiek in Londen. Waldheim, die zondag uit Athene in Nicosia was aangekomen, voerde eerst op het hoofdkwartier van de VN-vredes- macht in de Cyprische hoofdstad afzon derlijke gesprekken met Clerides en Denktash. Daarna ontving hij hen sa men. Kort nadat Waldheim naar Ankara was vertrokken, had Denktash een ge sprek met journalisten. Hij verklaarde dat als Griekenland de kwestie-Cyprus voor de algemene vergadering van de VN brengt, er op het eiland een onaf hankelijke Turkse republiek zal worden gevestigd. PARAMARIBO (ANP). De buit van de zaterdag in Suriname gearresteerde Franse bankrovers blijkt veel minder groot te zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. De politie in Paramaribo heeft 421.890 francs gevonden in de koffers die de mannen bij hun arrestatie bij zich hadden. Volgens de beroofde bank in St. Lau rent in Frans Guyana wordt een bedrag vermist van 481.655 francs. De arrestanten zeiden tegen de politie dat hun buit zeker 20 miljoen francs bedroeg. Uit St. Laurent kwamen be richten over een buit van 380 miljoen. De Surinaamse politie was zondag be gonnen het geld te tellen, maar het was volgens een functionaris zo veel dat het door een gewoon mens niet te tellen was. Gisteren is het geteld met machines van banken. H(j verweet de Griekse regering dat zij weigert de vredesbesprekingen in Genève te hervatten. Hij waarschuwde dat als de Grieken op het eiland een guerrillaoorlog zouden beginnen, de Tur ken zullen trachten het gehele land onder controle te krijgen. Denktash. die met de journalisten op een nogal uitda gende toon sprak, gaf de Grieks-Cyprio- ten overigens niet veel kans op succes bij een eventuele guerrillaoorlog op het kleine eiland. Onder het toeziend oog van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim (tweede van links), schudt president Glafkos Clerides van Cyprus (leider van de Grieks-Cyprioten) de hand van Rauf Denktash, vice-president en leider van de Turks-Cyprioten. Het was hun eerste handdruk sinds de Turkse invasie van het eiland. In het Europees parlement bestaat al een communistische fractie. Hierin zitten Franse en Italiaanse communisten, een Franse en een Deense links-soclialist. Volgens Marcus Bakker, de politiek lei der van de CPN, heeft zijn partij nog geen contact gehad met de communisti sche EEG-fractie. Hij zei dat nog niet zeker was wie van zijn collega's in het Europese parlement gaat zitten. DEN HAAG. De CPN zal na de derde dinsdag van september een zetel krijgen in het Europees parlement. Het is de eerste maal dat de Nederlandse communisten zitting nemen in een Euro pees orgaan. Zij hebben recht op een zetel, nu de partij na de statenverkiezin gen begin dit jaar in de Eerste en Tweede Kamer samen 11 zetels heeft. FRANKFORT (DPA). De politie in West-Duitsland heeft gisteren in Darm stadt (Hessen) drie mannen en een vrouw aangehouden die ervan worden verdacht tot een llnks-extreme anarchis tische groepering te behoren. De politie was de groep op het spoor gekomen toen in een na een aanrijding achtergelaten auto aantekeningen en schetsen waren gevonden. De notities hadden betrekking op een voorgenomen overval op de re dactie van het weekblad „Stern” in Hamburg en een geldroof. De voorbereidingen voor nieuwe ver kiezingen zijn al enige tijd gaande. De Labourregering. die 28 februari werd gekozen met zeer geringe meerderheid (5 zetels) op de Conservatieven, streeft er naar door verkiezingen aan een grotere parlementaire steun te komen om de economische crisis beter te kunnen aan pakken. De verkiezingsdatum moet officieel bekendgemaakt worden door de premier. Men verwacht dat hij dat op 2 septem ber zal doen in een toespraak tot de afgevaardigden van het TUC, het groot ste Britse vakverbond. HONOLOELOE (UPI). Charles A. Lindbergh, de „eenzame adelaar” die in 1927 alleen de Atlantische oceaan over vloog, is gisteren overleden. Hij is 72 jaar geworden en stierf aan een kwaad aardig lymfkliergezwel op het eiland Maoei van de Hawaii-groep. Lindbergh is dezelfde dag nog op Ma oei begraven. De plechtigheid droeg een sober karakter. Lindbergh deed in 1927 over de vlucht van New York naar Parijs 33 uur 29 minuten en 29 seconden, destijds een staaltje dat in de hele wereld bewonde ring wekte. Hij maakte de reis in een kleine eendekker, „The Spirit of St. Louis” geheten. „Is dit Le Bourget?”, vroeg de lange Amerikaan aan een van de talrijke Fransen die waren samengestroomd om van zijn aankomst getuige te zijn, op 21 mei 1927. En tragische episode in zijn leven was de ontvoering, in 1932, van zijn zoon Charles. Zijn lijk werd tien weken na de ontvoering gevonden dicht bij de woning van de Lindberghs. De moorde naar, een uit Duitsland afkomstige tim merman, is twee jaar na de moord gepakt en ter dood veroordeeld. De laatste jaren wijdde Lindbergh als een van de bestuurders van het wereld- natuurfonds zich aan natuurbehoud. Hij verplaatste zich daarbij voornamelijk per vliegtuig, zelf aan de stuurknuppel. Velen joeg hij tegen zich in het har nas toen hij zich na een bezoek aan Nazi-Duitsland uitsprak tegen deelne ming van Amerika aan de oorlog. Na de oorlog voerde hij enige geheime op drachten voor de Amerikaanse regering uit. Hij beproefde onder andere militaire straalvliegtuigen. In de reserve van de Amerikaanse luchtmacht bracht hij het tot brigade-generaal in 1954. Volgens berichten in de Amerikaanse pers zouden dergelijke eenheden moge lijk een actie hebben kunnen uitvoeren om te verhinderen dat het congres Nixon zou afzetten. Denktash, die volgens een Turks-Cy- prische zegsman Waldheim opnieuw ver zocht zou hebben de VN-vredesmacht uit het door de Turken bezette deel van Cyprus weg te halen, zei dat de VN- militairen helemaal niet op het eiland nodig zijn. „Wij kunnen zelf wel de rust en orde handhaven”, zo zei hij. De twee Britse soevereine militaire bases op Cyprus Dekelia en Akrotiri zullen volgens defensiedeskundigen in Londen waarschijnlijk bij de te ver wachten bezuinigingen op de defensiebe groting ontruimd worden. De Britse aan wezigheid op Cyprus kost jaarlijks 30 miljoen pond sterling. In een vraagge sprek voor de televisie zei Lord Chal font, de vroegere defensie-medewerker van de Times en van 1961-’64 staatsse cretaris bij buitenlandse zaken, gisteren een mogelijke sluiting van de bases „zeer waarschijnlijk” te achten. Dit zou volgens hem dan „in de niet alle verre toekomst” geschieden. De Griekse-regering heeft plannen op gesteld voor de sluiting van alle NAVO- bases in dat land. Dit ondanks verkla ringen van Athene dat berichten hiero ver niet waar zijn. Dit schreef gisteren de Amerikaanse journalist Jack Ander son in de Washington Post. Deze plan nen zijn zo geheim dat zelfs de aller hoogste Amerikaanse functionarissen zich niet bewust zijn van de ernst van de Griekse dreiging, aldus Anderson. In Ankara heeft Waldheim na een onderhoud van drie uur met premier Ecevit verklaard er „vertrouwen in te hebben dat de Geneefse vredesbespre kingen zullen worden hervat”. „Wij kunnen een hervatting van deze bespre kingen niet binnen 48 uur verwachten, maar het is duidelijk dat een ieder tracht uit de impasse in Genève te komen”, aldus Waldheim. „Ik heb er vandaag met de minister van defensie over gesproken”, zo ver klaarde Ford, „en hij heeft me verze kerd dat van dergelijke maatregelen nimmer sprake is geweest”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3