Met Cultureel Jongeren Paspoort goedkoop naar „Telstar NIEUWE ZUINIGE CITROEN GRONINGEN STRIJDT TEGEN Agenda WRAKKEN Verenigingsnieuws a@ ynx Gloeiend staal 8 (astje Kijken WEG WIEL" in linkeroog 1 Auto dook twee keer in haven Nieuwe Saabs eind oktober Meer mogelijkheden voor de jeugd 9, Meer interesse bromfiets voor met nico scheepmaker I j niN.Qp 4 6 2 7 AUGUSTUS 1974 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) Nieuws in 't kort Velsen-IJmuiden 1 2 Beverwijk Wijk aan Zee ,,s 1 x j „Telstar” Velsen-IJmuiden Bibliotheek Muziek Velsen-Noord Beverwijk „C.J.P.-special” Heemskerk Heemskerk T ni - I «j - dreg 4 Huygens- (Uit „Verkeerstechniek, nr. 8). In de IJmuidense Haringhaven is gis teren rond het middagur een personen auto in het water geraakt. Het gebeur de toen een bemanningslid van de VD Seizoenkaarten kunnen worden besteld bij het C.J.P.-uitgiftebureau, Moerberg- plantsoen 22 te IJmuiden. 1 1 I 1 1 1 DINSDAG 27 AUGUSTUS Openluchtzwembad Heerenduinen, ge opend tot 18.30 uur. Velserbad, 1640-18 en 20-21.30 uur: ge mengd zwemmen. Centrale Biblioheek Velsen filiaal Vel- sen-Noord van 19.00-20.30 uur voor jeugd, volwassenen van 19.00-21.30 uur Zeewijk van 19.00-21.30 uur. Velser Gemengd Koor, 20.00 uur repe titie in Baptistengemeente J. P. Coenstr. Bel Canto, 20.00 u. repetitie in gebouw Cultureel Centrum Moerbergplantsoen. c t 1 t c t 1 1 I DINSDAG 27 AUGUSTUS Grenspost, Van Riemsdijklaan. Vanaf 19 u. schaakclub Weenink. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 7-10, 12.30-13.45 en 14.14-15.15 u. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u. 1 r c 1 r f 4 1 1 .- t 1 j 1 I f s 5 t X X j I ■X Velsen-Zuid. Hier wordt het programma verzorgd door Aukje Steenbergen, orgel en B. Steenbergen, hobo, met medewer king van het Haarlems Barok Ensemble onder leiding van André Kaart. Voor de houders van een jongeren paspoort be draagt de toegangsprijs f 3 per concert. Evenals het groeiend aantal afge dankte autobanden, vormt ook de snelle toeneming van het aantal au towrakken in ons land een probleem. Groningen gaat nu als eerste provin cie dit probleem aanpakken. Gekop peld aan een soort „schoonmaakactie” is een nieuwe verordening egen de ontsiering van het landschap van kracht geworden. Op deze manier heeft men in he noorden een jurisdi- sche grond, om op te kunnen treden tegen illegale autokerkhoven die in het landelijk gebied zijn gelegen. - .1 - Uniek in het C.J.P.-aanbiedingenpak ket is ongetwijfeld de regeling die is aangegaan met de Velsense eredivisie- voetbalclub „Telstar”. Van deze voorstellingen noemen wij de toneelgroep „Centrum” met „Baby foon”, de toneelgroep „Theater” met „President op drift”, de „Mounties” met „Mounties Maximaal”, Gerard Cox en Frans Halsema met „Wat je zegt dat ben je zelf", toneelgroep „Centrum” met „Bingo”, Rients Gratama met „Regen op het bloemkoolcorso”, toneelgroep „Thea ter” met „Koning Hert” en de cabaretier Henk Elsink met zijn programma. VELSEN. De kunstkring „Voor Allen” uit Velsen heeft voor het ko mend winterseizoen weer een geva rieerd schouwburgprogramma sa mengesteld, dat destijds reeds uit voerig door ons werd gepubliceerd. In tegenstelling tot vele andere plaatsen wordt nu ook de houders van een cultureel jongeren pas poort de gelegenheid geboden hier een eigen keuze-abonnement van minimaal drie voorstellingen uit samen te stellen. Op deze wijze zullen de laatste vijf minuten voor de aanvang van een voorstelling niet langer beslissend zijn voor het al of niet verstrekken van een plaatsbewijs. Door de gebruikelijke C.J.P.-korting worden de toegangs bewijzen voor de houders van een dergelijk paspoort respectievelijk ƒ6,/ 4,50 en 3 voor de eerste, tweede en derde rang. Hiervoor be staat de keuze uit tweeendertig voorstellingen in de Velsense Stads schouwburg. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Openluchtzwembad Heerenduinen geo pend van 10 tot 18.30 uur. Velserbad, Briniostraat 6.30-8, 14-15.15 en 21.30-22.30 uur gemengd zwemmen. Centrale Bibliotheek Velsen, Plein 1945 van 14.30-17.30 en 19.00-21.30 uur Centrale Jeugd- en Tienerbiblioitheek van 15.30- 17.30 uur. Overige filialen van 14.30- 17.30 uur behalve IJmuiden West. Velsense C.J.P.-ers kunnen voor 25 bezitter worden van een seizoenkaart voor de staantribune (met ingang van het komende seizoen grotendeels over dekt) voor alle thuis te spelen vriend schappelijke-, oefen- en kompetitiewed- strjjden. Bij de seizoenkaart wordt een gratis langspeelplaat „Greatest Hits of the World” verstrekt. BIOSCOPEN City, dinsdag langste dag". DIVERSEN Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid stijkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Noordelijk Roesthuis. Dagelijks behalve maandag 14 tot 17 uur: Exposltiel foto's Lies Wiegman. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Volgens het CBS werden vorig jaar in Nederland 270.000 auto’s door de sloperijen verwerkt. In Groningen werden in 1971 naar schatting bijna zesduizend auto’s afgedankt. Uit ra mingen blijkt, dat dit aantal van jaar tot jaar snel zal groeien. En de mees te van deze wrakken komen ergens in het landelijke gebied van deze provincie terecht. Groningen wil aan deze ontsiering een eind maken. Eerst heeft men uitgezocht waar de wrak ken liggen. Een inventarisatie leerde, dat er 160 terreinen waren waarop twee of meer autowrakken lagen. Daarnaast werden nog eens ruim driehonderd wrakken geteld, her en der verspreid. In deze maand werden de eigenaren van de terreinen waarop wrakken lagen in staat gesteld af stand te doen van de afgedankte auto’s. Ging men op dit aanbod van de provincie in, dan werden de wrak ken kosteloos weggehaald en aange boden aan de sloophandel. Het aan bod van de provincie verviel op 19 augustus. Daarna werden de wrakken op kosten van de terreineigenaren weggehaald, terwijl bovendien een proces-verbaal op grond van de nieu we verordening werd opgemaakt. Een uitzondering vormden de terreinen, waarvoor bijvoorbeeld een hinder wetvergunning was afgegeven. schapsbewijs van d e Openbare Biblio theek voor het jaar 1975 aanschaffen. Het lidmaatschap voor één jaar kost normaal f 10, met een cultureel jongeren paspoort 5. De C.J.P.-ers van 15 tot en met 17 jaar betalen het normaal gelden de tarief voor „teenagers” n.l. 3,50 per jaar of 1,75 per half jaar (vanaf 1 juli). De openbare bibliotheek beschikt over een 141.500-tal boeken verspreid over vier uitleenposten in de gemeente. De C.J.P-jaarabonnementen kunnen worden afgehaald bij: Openbare Bibliotheek Velsen, Plein 1945 no. 8 te IJmuiden; filiaal IJmuiden-West, Zeewijkplein 27; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraatweg 177; filiaal Santporot, Wüstelaan 79. Via de in het C.J.P.-aanbiedingspak- ket opgenomen Bulkboeken-reeks werd reeds de mogelijkheid geboden in aanra king te komen met literatuur van he dendaagse schrijvers. Een goed initiatief, maar wel een beperkte keuze. Het kan ook anders. Op landelijk niveau wordt van 11 tot en met 19 oktober 1974 een bibliotheek- week gehouden. Tijdens deze biblio- theekweek kan een C.J.P.-er uit Velsen (mits 18 jaar of ouder) een lidmaat- (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Maandagmiddag werd een 47-jarige bedieningsman in de pla tengieterij van Hoogovens bij het tappen in het linkeroog getroffen door een spat gloeiend staal. Met een ernstige verbran- dingswond werd het slachtoffer voor een eerste behandeling vervoerd naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk, om vervolgens naar het Wilhelmina Gast huis in Amsterdam te worden overge bracht. Hij is hier ter verdere verpleging opgenomen. Behalve het programma voor de schouwburg heeft de kunstkring ook vijf concerten georganiseerd, waarvan drie in het sfeervolle koetshuis van het land goed „Beeckestijn”. Deze worden achter eenvolgens verzorgd door het duo Jean de Croos en Daniëlle Dechenne, het viool-duo Louw Lemke en Jeanne Vos en een ensemble van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, bestaande uit Jan Hesmerg viool; Ans Hesmerg, piano en René Hesmerg, fluit. Voorts is er in februari 1975 een concert in de Burgerzaal van het Vel sense stadhuis door Polo de Haas, piano en Harry Sparnaay, klarinet-basklarinet, in januari voorafgegaan door een con cert in de oude Engelmunduskerk in Alweer zo’n prachtige televisieavond! Het moois werd weliswaar overscha- duwd door de droevige wetenschap dat de AVRO in één klap zowel „Jane Eyre” als „Alle Hens” kwijt raakte, maar de eindindruk is er toch een van dankbaar heid. Met Jane Eyre liep alles gelukkig goed af: Zij kreeg haar Rochester, welis waar stekeblind en met anderhalve arm, maar liefde is toch ook blind, dus dat beet elkaar niet. Bovendien werd ons verzekerd dat Rochester weliswaar de eerste twee jaar nog van het licht in zijn ogen beroofd bleef, maar daarna met zijn linker oog weer heel wat kon zien! De schrijfster Charlotte Brontë, die zelf de leeftijd van 39 jaar be reikte en een jaar voor haar dood in 1854 met een dominee trouwde, schreef „Jane Eyre” dus een dikke honderd jaar geleden. Inmiddels is de medische we tenschap weer zover gevorderd, dat we goede hoop mogen koesteren dat Ro chester alsnog het licht in beide ogen kan terugkrijgen. Te meer omdat de televisierechten wel zoveel zullen hebben opgebracht, dat hij zich een goede operatie kan veroorloven. Zeer veel arme Amerikanen kunnen dat niet. Televizier Magazine berichtte daar over, vanuit een ziekenhuis dat beurte lings gespeld werd als Mount Bayou, Mound Bayou, Mount Bayon en Mound Bayon. Andere ziekenhuizen verwijzen dringende gevallen zonder schromen naar Mount Bayou, als blijkt dat de patiënt geen geld en geen ziekenhuisver zekering heeft. Het werd me niet duide lijk of dit kleine ziekenhuisje speciaal voor armlastige negers, of ook voor armlastige blanken is bestemd. Dit was een goed onderwerp, evenals dat over het bouwschandaal in Vaassen, waar de bouwmaatschappij failliet ging en de huizenkopers met half-affe huizen liet zitten (maar denk eens aan de prachtige gemeenschapszin die de buren in deze wijk nu als vanzelf opbouwen, dat wordt straks de gezondste leefge meenschap van Nederland!), maar zij haalden toch niet bij het blaaspijp-item van Marcel de Groot en de bedevaart naar San Damiano van Ria Bremer. Marcel haakte in op de instructies die NRC-Handelsblad onlangs op de voorpa gina gaf over het vernaggelen van de blaaspijp: Slok water, pepermuntje, diep ademhalen. Niet alles tegelijk natuurlijk, want anders verslikt u zich. Als ik me het stuk in de NRC goed herinner was er ook nog sprake van een kwartier speling na de laatste afdronk in combinatie met al deze trucs, maar daar wil ik van af zijn. Ik wil vooral een compliment ma ken aan de geluidstechnicus, die zowel het blazen als het vermalen van het pepermuntje tussen de kaken van Mar cel de Groot tot in de verste uithoeken van de huiskamer hoorbaar wist te ma ken. Na afloop meldde Cees van Drongelen dat mensen hadden opgebeld met de vraag waarom deze blaaspijpjes niet in de handel werden gebracht, zodat ieder een die gedronken heeft al aan de tap kast kan vaststellen of hij al dan niet van geel naar groen blaast, waardoor het stoplicht voor hem op rood komt te staan. Een soort zwangerschapstest voor dronkaards dus. Voor die drinkers die zover heen zijn dat zij niet meer tot twee kunnen tellen, lijkt het me inder daad de ideale oplossing. Maar het allermooist was natuurlijk de reportage over de 110 bedevaartgan gers uit Nijmegen, die na een „devoot- volle nacht” in het vliegtuig, opgeluis terd met zang, in San Damiano de zegen over Nijmegen gingen afsmeken. Waar om San Damiano, zult u vragen? „Je krijgt hier ontzettend veel genade”, kre gen we te horen. En waarom Nijmegen? Omdat de Vlaming Leon Theunis nu al ruwgeschat 15 waarschuwingen (stem inclusief verschijning) van de maagd Maria heeft gehad over een ramp die Nijmegen, in het bijzonder zijn universi teitsleven, bedreigt. nieuwe ’75-modellen uilen zijn. Eind oktober zullen de nieuwe Saabs ’75 in ons land leverbaar zijn. De wijzigingen zijn over het alge meen weinig spectaculair. De grootste verandering werd doorgevoerd in de 99-serie, waarvan de compressiever- houding werd verhoogd. Dit leverde meer vermogen op. Iet elektronisch benzine-inspuitsysteem werd vervan gen door een mechanische apparatuur. Daarbij kregen alle 99-modellen een verbeterd remsysteem, aangepast aan het hogere vermogen. De schijven van de voorremmen werden daartoe vergroot. DINSDAG 27 AUGUSTUS Openbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 19-21.30 u. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Gpenbare bibliotheek. Wijkerstraat weg: 14.30-17.30 u. In januari volgend jaar brengt Citroen een nieuwe wagen op de markt, de Citroen GX. Hoewel de prijs nog niet officieel bekend is, zal de nieuwe Citroen ongeveer tussen de 16 en 20 mille kosten. De Citroen GX lijkt in zijn vormgeving op de GS-modellen. De stylisten van Citroën zijn er in geslaagd de wagen nog meer te stroomlijnen, zodat de luchtweerstand aanzielijk minder is. De gevolgen hiervan zijn duidelijk merkbaar: een minimaal windgeruis en een laag brand stofverbruik. De nieuwe Citroën wordt in drie versies geleverd. Twee uitvoeringen bezitten een 2 liter motor, de derde uitvoering is luxueuzer en heeft een krachtbron met een inhoud van 2200 kubieke centimeter. Topsnelheid 170, respectievelijk 180 km/uur. De vier cylinder krachtbron werd nieuw ontworpen en is bij deze wagens dwars voorin geplaatst. De 2-liter versie levert een vermogen van 102 din-pk. De duurdere 2200-versie bezit een vermogen van 112 din-pk. Citroën heeft zijn nieuwe modellen een laag brandstofver- van Citroën-wagens: voorwielaandrijving en vloeistofvering. Op- bruik meegegeven. Daarbij komen de kenmerkende eigenschappen merkelijk detail: in alle nieuwe wagens worden standaard automa tisch oprollende autogordels gemonteerd. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 10-12.30, 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 14-17.30 en 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 14.30-17.30 u. Mocht Nijmegen gespaard blijven, dan is het heel goed mogelijk dat dit te danken is aan deze bedevaartgangers en de heilzame werking van San Damiano. („Dank voor het slagen examen. Robert” stond er onder meer in goed Nederlands op een bordje te lezen). Pater Krekel- berg, die als ik mij goed herinner enkele jaren geleden het voorstel deed niet rechts maar links in het verkeer voor rang te verlenen omdat dit logischer zou zijn, zei over het aantal Nijmegenaren dat zich voor de redding van de stad inzet, dat het er „zichtbaar dertig tot veertig zijn, maar in werkelijkheid hon derden”. U zult het met mij eens zijn dat het (alles op een rijtje gezet) inderdaad weer een zeer waardevolle tv-avond was, voor wie althans bereid was te kijken met een open blik voor alle mirakels die deze wereld bevolken. Er was immers ook nog een goed verslag over de Casi- mir-school in Utrecht, en „Alle Hens” trof mij opeens als een soort katholi cisme, maar dan ter zee. Zodat het alleen spijtig bleef dat het laatste jour naal niet net als het ANP-nieuws per telefoon vermeldde dat de transfer van Schoemaker naar FC Den Haag niet doorgaat BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: Turks fruit”, 19.30 u_: „Once upon a time in the west”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 „Detektive Klute”. TENTOONSTELINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie etsen en panelen van André de jong; geo pend tot 19 september van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. De verkoop van bromfietsen is in de eerste zes maanden van dit jaar met ruim vier percent gestegen, ten opzichte van vorig jaar. En het aan tal bromfietsers dat nu al een helm draagt is gestegen tot ongeveer 50 per cent. Zoals bekend, zal de helm voor bromfietsers en hun passagiers per I november verplicht worden. Het blijkt dat vooral onder scholieren het dragen van een helm op de bromfiets al flink is ingeburgerd. Driekwart van het aantal bromfietsende scholie ren draagt regelmatig een bromfiets helm tijdens de rit. Helaas blijven de oudere bromfietsers, de groep van 50 jaar en ouder, daarbij flink achter. Van deze groep draagt thans slechts 30 percent de helm. Juist in deze leef tijdsgroep is de kans om bij een bromfietsongeval te overlijden, sta tistisch gezien, tweemaal zo groot als bij de jongeren. De provincie Groningen is er op deze manier in geslaagd een groot aantal illegale autosloperijen op te doeken. Overigens bleef voor zo'n il legale sloperij de mogelijkheid be staan om een vergunning aan te vra gen. Te zijner tijd zal een commissie deze aanvragen behandelen. In Gro ningen is ook nog een controle op het bezit van autowrakken ingesteld. Voortaan zal elk kwartaal een over- zich worden gemaakt van alle op slagplaatsen van autowrakken in het landelijke gebied. De Amerikaanse auto-industrie verhoogde in augustus de produktie om nog snel een voorraad 1974-mo- dellen te vormen. Men verwacht, dat hiernaar veel vraag komt, als bliikt dat de nieuwe ’75-modellen flink duurder Uit een recent onderzoek is onder meer gebleken dat het aantal „brom fietsende” meisjes van zestien en ze ventien jaar in de afgelopen vijf jaar Is verdubbeld. Deze uitkomst geeft al aan, dat zich in de laatste jaren wijzigingen voordoen in het gebruik van de bromfiets. Enkele jaren gele den bestond het aantal bromfietsers voor 40 percent uit jongeren. De verdeling naar geslacht was als volgt: veertig percent vrouwen en zestig percent mannen. Tegenwoordig wor den bromfietsen gelijkelijk door mannen en vrouwen gekocht. en woensdag Op 4 oktober wordt voorts in de Stadsschouwburg Velsen een C.J.P.-spe cial georganiseerd met medewerking van de Velsense orkest- en theatergroep „Hauser Orkater”, die een avondvullend programma zal verzorgen. De toegangs prijzen bedragen voor C.J.P.-ers 1,25 en voor overige belangstellenden 2,50 per plaats. Voor de niet C.J.P.-ers be staat na de voorstelling alsnog de moge lijkheid een C.J.P. aan te schaffen tegen de prijs van 3,25 (kostprijs C.J.P. 4,50 min 1,25 reduktie C.J.P.-toegangsprijs). Over alle hier genoemde onderwerpen kan informatie worden verkregen bij het uitgiftebureau, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden, telefoon 02550-15743/15789. De uitgifte van nieuwe C.J.P.’s voor het seizoen 1974-1975 start op de Kunst markt op het Marktplein te IJmuiden, die op zaterdag 31 augustus a.s. gehou den zal worden van 10.30 uur tot 18.00 uur. De president-directeur van Opel AG, Mc Cormack, wil dat Duitsland maatregelen treft om het autorijden goedkoper te maken. Zo suggereert hij afschaffing van de btw op tweede hands auto’s verlaging van de benzi- ne-accijns en hervorming van de au- tobelastingen. Volgens hem is de Duit se auto-industrie overigens over het dieptepunt heen. DINSDAG 27 AUGUSTUS Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 28 AUGUSTUS Progress-sociëteit, Const. Huygensstr. Geopend vanaf 20 uur. Openbare bibliotheek, Kerkweg 45; volwassenen 14-17.30 en 19-21 uur, jeugd 14.30-17 uur. BIOSCOPEN Cinema Marquette (Ruijsdaelstraat). 20 u. „PapiUon”. 243 de „Brittana”, de wagen bij zijn schip had geparkeerd, maar vergeten was de handrem aan te trekken- Door voorbijgangers werd hij gewaarschuwd dat zijn wagen in het water was ver dwenen. Daarna begon onder zijn leiding een zoekactie. Met behulp van een C werd de auto gevonden en rechtstandig naast het schip getrokken om daarna met behulp van de stuurboordsbok voor vistuig op het droge getrokken te wor den. Tot grote hilariteit van de omstanders begon het voertuig, niet meer dan een autowrak, opnieuw te rijden. Het ver dween wederom in het donkere water, waarna de dregactie voor een tweede keer werd uitgevoerd. De politie heeft zich later over het wrak ontfermd. De eigenaar, een Am sterdammer, kon geen autopapieren la ten zien. Hij kreeg permissie dit de volgende week te komen doen, waarbij hij dan gelijk een afstandsverklaring kan tekenen. Op de foto het moment waarop de auto voor de eerste keer uit het water wordt gehaald, waarna even later het wrak voor de tweede keer in het water zal rijden. 4, 1U 20 uur: „De

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4