tlaa*s;xl: k nieuws en renovatie ZIT ER IETS VOOR U BIJ? Opnieuw moeizame vergadering van GAIJ Provincie onwrikbaar in standpunt vuilverbranding in de IJmond over to (fe vishal Concept-program van eisen gereed GEEN KANTOORTUIN IN NIEUW RAADHUIS ter visserij Per vliegtuig vanuit DDR Bakkerszaak moet sluiten als gevolg van concurrentie II TRIEST GEBEUREN IN HART VAN OUD IJMUIDEN Werk in ploegendienst Kort IJinondnieuws 1 s X en DINSDAG 2 7 AUG USTUS 19 74 3 Onwrikbaar Moeizaam Balen Achterhaald Hoogovens 9, ii BEVERWUK o r* (Van een onzer verslaggevers) Oud-IJmuiden. (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) t vond! scha- 3 dat Eyre" ir de baar- ukkig velis- arm, s dat l ons ir de ht in aarna t kon „Er is niet meer tegen op te boksen- We hebben gewoon het lef niet meer om KW KW KW 187 195 De heren Colijn en Koopman stemden daarna tegen het voorstel om een geld- treleerd storten op grond van planologi sche overwegingen (ruimtegebrek) per se afwijst. De bakkers Woudt en Kueter stoppen er mee. Per 15 september sluiten bakkerij en winkel, in de strijd tegen het groot bedrijf en de sanering moesten zij het onderspit delven. die be id in hreef l jaar we it we Ro- ogen ti wel at hij oven, n dat daar- ■urte- ayou, (ound rijzen omen at de sver- luide- eciaal voor gelen et de iet in leder- tap- i niet rdoor mt te voor s die r tot nder- wolf 136-9, 148-130, urlijk tgan- woot- eluis- zegen Vaar- „Je kre- egen? nu al (stem laagd p die versi- Is dat assen, ging uizen n de auren uwen, tefge- r zij -item vaart it het weer voor i met 3 die imers Casi- Hens” tholi- t het jour- s per van niet HEEMSKERK De bouw van het nieuwe raadhuis ligt in het verschiet. Een vorig jaar ingestelde ambtelijke commissie is gereedgekomen met een conceptprogramma van eisen voor het nieuwe raadhuis, waarin het bestuur, de secretarie en de diensten en bedreven gehuisvest moeten worden. nistra ties verwezenlijkt. Uit een bezoek aan een kantoortuin en gesprekken met een architect kwam duidelijk vast te staan, dat een kantoortuin in een raad huis niet of nauwelijks haalbaar geacht moet worden. Wellicht kan gestreefd worden naar een mengvorm, aldus d e commissie, die meent dat een juiste beslissing alleen genomen kan worden na een grondig organisatie-onderzoek. Een voordeel van een kantoortuin vindt de commissie wel de vergemakke lijking van de communicatie en het vervallen van de drempelvrees. De nade- over met zekerheid nog weinig valt te voorspellen. Voorzitter drs. N. Roessingh repliceerde daarom, dat het moeilijk is beleid te voeren op grond van toekomst verwachtingen en dat het dagelijks be stuur er de voorkeur aan geeft uit te gaan van bestaande cijfers. Vice-voorzit- ter G. Petersen betoogde in dit verband dat men wel rekening houdt met nieuwe ontwikkelingen. Dat zou duidelijk blij ken uit het feit, dat men wel de moge lijkheid van een derde verbrandingsoven heeft „ingebouwd”, maar dat de bouw daarvan pas in een veel later stadium al of niet aan de orde komt. Inzake de bouw van die verbrandings ovens deelde voorzitter Roessingh mee dat men op instigatie van de technische commissie heeft gekozen voor de firma die ook de installatie in Zaanstad heeft geleverd. Maar voordat de op dracht tot de bouw de deur uit gaat, kan hiet algemeen bestuur na een toe lichting op de keuze nog beslissen of men het eens is met die keuze. Wat die brief van Hoogovens betreft, met de garantieverklaring, verzandde de discussie een beetje. Want die brief is nog geen concepteontract. In dat con ceptcontract, waarvoor de brief wel een uitgangspunt is, kunnen de puntjes juri disch wat beter en duidelijker op de i worden gezet en dat concept-contract wordt dan opnieuw voorgelegd aan het algemeen bestuur. Na opnieuw een wat moeizame verga dering bedankte voorzitter Roessingh tenslotte aan het einde van de eerste zittingsperiode allen die bij het CAM betrokken waren. Verschillende raadsle den en wethouders die als afgevaardig den van de vijf deelnemende gemeenten zitting hebben in het dagelijks bestuur en in het algemeen bestuur, zullen niet terugkeren op grond van de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen. De voor zitter noemde die eerste zittingsperiode van de CAIJ-bestuurderen „een moeilij ke, waarin zware beslissingen moesten worden genomen”. IJMUIDEN. De Duitse vissers, die achter het iizeren gordijn wonen in de Duitse Democratische republiek en zich bezig houden met de verre visserij wer ken daar in ploegendiensten en worden per vliegtuig naar en van de directe omgeving van de vangplaatsen gebracht. Het gaat hier om ongeveer duizend visserlieden, die nabij de kust van Ame rika vissen. Met chartervliegtuigen gaan zij via Canada, waar een tussenlanding wordt gemaakt, naar Havanna. Van daar worden zij met het zogenoemde hulp- schip „Robert Koch” naar de plaatsen van bestemming gebracht, waar zij na 108 dagen de visserij te hebben beoefend weer worden afgelost. Op deze manier wil de DDR de visserij rationeler ma ken. want men bespaart er scheepsreizen mee die ongeveer 17 dagen in beslag nemen. Oost Duitsland beschikt voor de verre visserij over 144 schepen met in totaal zo’n 143.000 bruto registerton. Afvalbrand. Zaterdagavond om streeks 8 uur geraakte in het Slangen wegje achter het modemagazijn van Stoutenbeek een hoop afval in brand. De brandweer had het vuur in recordtijd bedwongen. Spreekuur. Het spreekuur van wet houder A. Klomp in Beverwijk is ver schoven naar woensdagmiddag van 2 tot 3 uur. Wethouder Camfferman houdt die dag geen spreekuur. de aangevoerde sorteringen nogal uiteen liepen. Deze verschillen bedroegen soms meer dan f 1,59 per kilogram. Zo waren er die 7,90 voor de hoeveelheid moch ten incasseren, terwijl andere met 6,23 genoegen moesten nemen. De hoogste besommer kwam in aanmerking voor 30-300, de opbrengst van 467 kilogram tong en 15.500 kilogram andere vissoor ten, waarvan ruim 14.000 kilogram schol. De hoogste tongvanger beschikte over bijna 2600 kilogram, tegen een gemiddel de prijs van 6,87 en 1400 kilogram andere vis, goed voor een totaal-besom- ming van 20.500. len zijn onder meer de geluidsover- dracht en het ontbreken van een zekere rust in een kantoorlandschap of -tuin. In het rapport van de commissie dui zelt het van de opsommingen hoeveel m2 een bepaalde werkkamer dient te hebben. Interessant is het, dat de com missie voorstelt in het gebouw een raad zaal op te nemen van ongeveer 200 m2 met een publieke tribune voor 30 men sen. De trouwzaal zou een capaciteit van 30 tot 40 personen moeten krijgen. Bij de samenstelling van het concept programma van eisen heeft het perso neel volledige inspraak gehad. Iedere afdelingschef of diensthoofd heeft met zijn personeel zijn bijdrage geleverd. Verder is rekening gehouden met de ervaringen, opgedaan bij bezoeken aan recent gebouwde raadhuizen (Capelle aan de IJssel, Papendrecht, Doetinchem, Rijssen, Hellendoorn, Bussum, Veenen- daal, Epe en Emmeloord. Naar aanleiding van gesprekken met erkende deskundigen betoogde de heer Colijn in zijn motie, dat gecontroleerd storten de voorkeur verdient boven ver branding en zeker nu dat gecontroleerd storten mogelijk is geworden volgens de zogenoemde baling-methode, waarbij het afval in balen wordt geperst, die herge bruik van het stortterrein mogelijk ma ken en die voor allerlei doeleinden kun nen worden gebruikt, zoals grondverbe tering, de ophoging van terreinen, de aanleg van kunstmatige duinen, wallen en dergelijke. Op grond van deze gegevens, die een goedkopere vuilverwerking dan verbran ding tot resultaat zouden hebben, vroeg de heer Colijn bij motie aan het dagelijks bestuur opnieuw een gesprek te hebben met het provinciale bestuur, dat gecon- I lening van 36 miljoen aan te gaan ten behoeve van de bouw van een verbran dingsinstallatie. De N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten is bereid die geld lening te verstrekken tegen llUz percent. Een ander punt dat aanleiding gaf tot een uitvoerige discussie was maandag avond een brief van Hoogovens. eHt aan bod van afval zal natuurlijk de stort- prijs per ton zeer gaan beïnvloeden. Hoogovens zal één van de grootste aan bieders zijn en aanvankelijk werd ge sproken over een aanbod van 40.000 ton per jaar. Dit was een eigen schatting van Hoogovens, die later is herroepen. Toen werd gesproken over 20.000 ton. In vorige vergaderingen is de juistheid van dat getal betwijfeld en omdat dit mede zo prijsbepalend is, wilde men van Hoogovens een soort garantie. Die is na veel overleg gekomen in een brief, die als een voorloper van een conceptcon tract kan worden beschouwd. In die brief garandeert Hoogovens een storting van 20 000 ton. Als men minder gaat storten betaalt men toch die 20.000 ton en als Hoogovens meer gaat storten zal dit bedrijf in elk geval dezelfde prijs betalen als de gewone burger. Zo werd dit later althans door het dagelijks be stuur uitgelegd, want de brief zelf gaf aanleiding tot allerlei misverstanden en onduidelijkheden. Leden van het alge meen bestuur gingen uitvoerig op be paalde zinsneden in, waarin Hoogovens ook min of meer beschouwend over het vuilverwerkingsprobleem in de IJtnond schrijft. 1, dan lit te rs en uano. >bert” lands •ekel- nkele niet voor- r zou naren stad g tot hon- Na de laatste vergadering van het CAM hebben leden van het dagelijks bestuur en hun adviseurs evenwel een gesprek gehad met vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur en provincia le deskundigen, waarbij volgens de ver slaggeving van het dagelijks bestuur wel vast is komen te staan, dat het stand punt van de provincie onwrikbaar is. Duidelijk is van die zijde gesteld, dat nooit en te nimmer toestemming zal worden gegeven in de IJmond met ge controleerd storten door te gaan, ook al zou dat op zichzelf, vooral financiële voordelen hebben. Men vindt het onver antwoord in zo’n dicht bevolkte indus triële omgeving nog ruimte in beslag te nemen voor stortterreinen. Inmiddels is het besluit om op ver branding over te gaan al genomen en van de zijde van het dagelijks bestuur werd derhalve aangevoerd, dat men nu wel steeds nieuwe argumenten kan blij ven aanvoeren, die de voordelen van gecontroleerd storten en nog andere ont wikkelde methoden aantonen, maar dat men met het feit zit, dat het provinciaal bestuur neen blijft zeggen tegen andere methoden dan vuilverbranding en dat men in de IJmond over enkele jaren een oplossing klaar moet hebben voor het vuil verwerk ingsprobleem Na veel gediscussieer over dat punt, dat tijdens de C AU-vergaderingen steeds maar weer ter sprake blijft ko men, trok de heer Wokke zich als mede- indiener van de motie terug en buiten de andere indieners bleken de leden van het dagelijks bestuur en van het alge meen bestuur geen behoefte te hebben aan behandeling van de motie, die dus van de agenda werd afgevoerd. met veel elan en hun volledige inzet gedreven. Ten koste van heel wat uren, doch daarvoor is het een bakkersbedrijf. Daarover zijn beiden het eens. „Hard werken is niet erg, maar dan moet je er ook de resultaten van zien. Zie je die niet meer, dan moet je er uitstappen, voordat je met een boek met schulden komt te zitten”, is hun gezonde opvat ting, hoe in-triest de kwestie ook is. Zes jaar geleden hebben zij de panden in de De la Reystraat kunnen kopen. Het jaar daarop wilden zij het geheel gaan verbouwen en gingen dit ten ge- meentehuize bij de wethouder bespre ken. Deze adviseerde hen niet zo’n in grijpende stap te doen, daar de gemeen telijke plannen met betrekking tot Sluiswijk toen al aan het opschieten waren en zij er op moesten rekenen, dat na een jaar of drie het wel zover zou zijn, dat de zaak gekocht zou worden. „En voor zo’n korte periode ga je niet zoveel investeren”, meenden de beide firmanten. Daarna echter begonnen zij - gezien de terugloop in de omgeving - te denken aan „dan maar verkopen aan de gemeente.” Bovendien was er de hevige concurrentie van de grootwinkelbedrij ven, waar men een brood voor dertig cent minder kan kopen dan bij de warme bakkers- Dat alles maakte voort zetting van het bedrijf hoe langer hoe minder hoe aantrekkelijk. De Stichting van de bakkers werd erbij betrokken en deze kwam met be cijferingen volgens de door de gemeente Deze leden vroegen voorrang voor de behandeling van de motie op de andere agendapunten. Op die agenda stond on der meer namelijk het voorstel tot het aangaan van een geldlening ten behoeve van de bouw van de verbrandingsinstal latie. Behandeling van dat punt zou weinig zin hebben, als het algemeen bestuur alsnog zou kiezen voor een an dere methode van afvalverwerking. Om dat de motie niet op de agenda van merendeels formele punten stond ver meld, waren talrijke leden van het alge meen bestuur afwezig en buiten de in dieners van de «notie voelden de wel aanwezige leden weinig voor een on voorbereide discussie. IJMOND. De maandagavond in het Beverwijkse Stadskantoor gehouden openbare vergadering van het algemeen bestuur van het Centraal Afvalverwer kingsbedrijf IJmond werd opnieuw be heerst door twijfel over de juistheid van de genomen beslissing om te kiezen voor vuilverbranding. Die twijfel werd ingebracht door een motie van ir. J. V. Coljjn, ondersteund door de heren Kopman en Wokke en door mevrouw Huizinga, als leden van het algemeen bestuur. Ir. Colijn achtte de prognoses zowel van Hoogovens als van het CAIJ achter haald en de geringere aanvoer van afval zou de prijs van de vuilverbranding per ton opjagen tot f 86 in 1977. Daarna zou de inflatie in elf jaren tijd tot een verdubbeling van deze prijs leiden. Dit bestuurslid gaf zeven redenen die in de toekomst zullen leiden tot een vermin dering van het afvalaanbod. Die redenen waren in hoofdzaak gebaseerd op even tuele toekomstige ontwikkelingen, waar door te gaan, vooral omdat de bakkerij gemoderniseerd moet worden en we die investering nooit kunnen opbrengen. Kijk, als je nu een goed beklante loop- en uitbrengzaak had, midden in een dichtbevolkte buurt; dan zouden we het wel aandurven. Maar nu niet meer.”, vertellen zij ons in de woning van de faimlie Kueter. Vanaf 1960 drijven de beidé firmanten deze zaak in het hartje van Oud IJmui- den. Vóór die tijd was het bedrijf van Jaap Ferwer en de beide huidige fir manten waren zijn werknemers. Toen hij heenging, werden zij eigenaar en hebben de goed bekend staande zaak IJMUIDEN. Wederom moeten hardwerkende middenstanders de thans door hen gevoerde strijd om het bestaan gaan opgeven. Kunnen zij niet op tegen de felle concurrentie van de grootwin kelbedrijven en tegen de leegloop in hun directe omgeving: Het betreft het brood- en banketbak kersbedrijf Fa. Woudt en Kueter aan de La Reystraat, waar rondomheen wonin gen zijn leeggekomen en gezinnen weg trekken. De buurthuizen hebben zich met grote ijver op het samenstellen van de gidsen voor het winterseizoen gestort- Van cen trum De Lichtboei in de Maasstraat in Heemskerk en buurtcentrum De Werf aan de Jan Ligthartstraat, eveneens in Heemskerk, ontvingen wij twee fraai uitgevoerde gidsen, waarin het program ma uitgebreid wordt gepresenteerd. Het zou te veel ruimte vergen om de was lijst van activiteiten voor jong en oud hier te vermelden. Verlucht met foto’s geeft De Lichtboei een helder overzicht van hetgeen men in de komende wintermaanden biedt. De Stichting voor sociaal werk Meerestein, Oosterwijk, Zwaansmeer en Zuidbroek maakt zolang er geen nieuw gebouw staat aan de Luxemburglaan, gebruik van zeven gebouwtjes: drie in de IJssel- straat, twee in de Soerstraat en het hoofdgebouw in de Maasstraat. Voor in lichtingen omtrent het programma kan men daar terecht: telefoon 32651. Het is eigenlijk nog maar kort geleden, dat het buurthuis De Werf werd geo pend. In die J'/a jaar na de opening is er ontzettend veel gebeurd. De Werf groei de uit tot een trefpunt voor heel de wijk Kerkheek en die grote belangstel ling staat er borg voor dat de inmiddels voltooide uitbreiding in het winterseizoen aan haar doel zal beantwoorden. Nu De Werf is uitgebreid en het dubbel zo groot is geworden vinden bestuur en staf van De Werf de benaming buurt huis niet juist meer en hebben zij het gebouw als buurtcentrum in het fraai gekleurde programma gepresenteerd. Ook hier weer: een enorme lijst van activiteiten, teveel om op te noemen. De telefoon kan uitkomst brengen (33808) of even langs gaan en een programma meenemen. Het gemeentebestuur is er vanuit ge gaan, dat het raadhuis moet functione ren in een gemeente, die maximaal zal uitgroeien tot 35 a 40.000 inwoners en geen monumentaal gebouw dient te worden. In principe heeft men gekozen voor cellenbouw en niet voor een kantoor tuin. Cellenbouw houdt in, dat er een ruimte-indeling wordt gehanteerd, die uitgaat van afgesloten kantoren. Volgens het gemeentebestuur van Heemskerk zijn er in Nederland nog geen kantoor tuinen ten behoeve van gemeente-admi- genoemde formule. Daarmee gingen de firmanten naar het gemeentehuis om daar tot hun ontsteltenis te horen dat de gemeente niet meer dacht aan de aan koop van deze panden, omdat als gevolg van de gevoerde acties tot renovatie van een deel van Oud IJmuiden, De la Reystraat in Fase II was ingedeeld, het geen betekent, dat vanaf daar de wonin gen en gebouwenx gerenoveerd zouden worden. Maar over de mogelijkheid daarvan en het „hoe” daarover kon men bij de gemeente nog geen wijs woord vertellen. „En daar zaten we dan”, vertelden de beide firmanten. „Moeten wij wachten tot in Fase I de nieuwbouw begint? Dan komen daar 250 woningen, waarvan 170 voor bejaarden en op die basis kunnen wij niet zo ingrijpend gaan modernise ren. Die kosten halen wij er nooit uit. Daarom hebben we na lang praten maar besloten om te sluiten.” Kueter zal na 15 september - de sluitingsdag - aan het werk gaan in hotel Royal; B. Woudt gaat het zes weken proberen bij bakker Hendriks in Beverwijk. Beide firmanten blijven op het oude stekkie wonen - en wat er daarna gaat gebeuren? Zij moeten het afwachten. IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werd te IJmuiden aangevoerd: 12.140 kg tong, 164 kisten tarbot en griet, 125 kisten koolvis, 628 kisten kabeljauw, 630 kisten schelvis, 3692 kisten wijting, 2895 kisten schol, 131 kisten schar, 3726 kis ten haring, 375 kisten makreel, 163 kis ten varia. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: grote tong 8.10-7-30, groot- middel tong 8.97-8.52, kleinmiddel tong 8.77-8.19, tong één 8.36-7.68, tong twee 4.81-4.43, tarbot 8.88-.30. 8 Per 40 kg.: krab 17-13, hake één 160-150, hake twee hake drie 108-100, ham 220-140, tong schar 139-69, makreel één 46-35, makreel twee 52-20, haai 88-72, schar 40-19, leng 110, tarbot 296-118, griet 216-96, kabel jauw één 95-60, kabeljauw twee 120-59, kabeljauw drie 108-78, kabeljauw vier 106-76, kabeljauw vijf 84-56, koolvis één 63-60, koolvis twee 61-59, koolvis drie 82-74, koolvis vier 56-52, schol één 77-63, schol twee 78-59, schol drie 77-63, schol vier 68-56, schelvis één 94-68, schelvis twee 86-56, schelvis drie 74-54, schelvis vier 65-42, wijting drie 42-22,40, wijting vier 40-19,20, haring één 32-19,60, poont jes 15-10. IJMUIDEN. Er werden de volgende besommingen gemaakt: KW 15 11-500, KW 22 18.000, KW 24 9800, KW 25 21.000, KW 29 f 18.000, KW 51 15.000, KW 87 12.000, KW 88 18.000, KW 113 10.000, KW 117 4200, KW 121 f 7200, KW 145 f 14.000, KW 150 8500, 17.700, KW 175 17.900, KW ƒ15.000, KW 194 19.000, KW f 13.000, KW 214 20.000, KW 217 6.300, KW 221 f 21.000, KW 178 7200, KW 185 f 15.000, KW 210 f 8200, SCH 256 f 11-600, VD 243 26.800, VL 110 ƒ110, VL 121 1420, VL 131 4800, WR 45 f 8800, WR 57 14.500, WR 189 7600, IJM 20 10.000, IJM 23 25.000, IJM 44 16.000, JIM 115 27.000, IJM 154 20.700, KW 42 en KW 135 43.000, IJM 29 en IJM 30 32.800. DEN HELDER. In Den Helder kan op een bijzonder goede visweek worden teruggezien, waar vooral de kleinere kotters dicht onder dé wal behoorlijk van hebben geprofiteerd. Er is hier dan ook dagelijks sprake geweest van een gezellige aanvoerdrukte, zodat de verbe tering in de visserij, waar de laatste weken sprake van is geweest, zich nu heeft kunnen voortzetten. Minder plezie rig voor de aanvoerders was het echter dat de prijzen voor tong twee beduidend zakten tot ver beneden 5 per kilogram. Op deze wijze is er sprake geweest van een enorm verschil in de gemiddel de tongprijzen per kotter, mede doordat ïs die orpa- m de diep irlijk, k me zas er jeling e met an af ma- zowel 1 het Mar- oeken ma- -.J 4 W;-' Ir

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5